Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne
Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>
- Na Slovensku odhalili testy vo štvrtok 29 nakazených.
- Pandemická komisia neschválila nový plán.
- Británia zaradila Slovensko medzi bezpečné krajiny.
- Rakúsko oddnes sprísňuje pravidlá pre nosenie rúšok.
- WHO má obavy z nárastu nakazených v Európe.
- Ako Slovensko a svet bojuje s koronavírusom, pozrite si súhrn >>>>
- Všetko, čo potrebujete vedieť o koronavíruse a ochorení Covid-19 >>>>
Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)
19:59 Minútu po minúte sme uzavreli, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo pandémie budeme sledovať aj počas víkendu.
19:56 Nový rozpočet EÚ na ďalšie roky aj záchranný balíček po pandémii označujú mnohí európski premiéri za veľký úspech. Nadšenie však zbrzdil europarlament. Europoslanci politikom odkázali, že balík peňazí len tak neopečiatkujú.
19:23 Americký herec Mel Gibson sa na jar nakazil koronavírusom a bol týždeň hospitalizovaný, oznámil to v piatok jeho zástupca, podľa ktorého sa herec úplne vyliečil.
19:00 V Chorvátsku evidujú za posledných 24 hodín 81 nových prípadov nákazy koronavírusom, oznámil minister zdravotníctva Vili Beroš.
Počet aktívnych prípadov je v Chorvátsku 1032, 139 ľudí sa lieči v nemocnici a deväť z nich je napojených na pľúcne ventilátory. Od začiatku nákazy v krajine koncom februára zomrelo 128 ľudí.
18:27 Rakúski hygienici riešia výskyt koronavírusu v hoteloch v turisticky obľúbenej alpskej oblasti Salzkammergut. V mestečku Sankt Wolfgang zatiaľ testy potvrdili nákazu u 16 sezónnych pracovníkov v ôsmich zariadeniach.
17:53 Cena zlata sa dostala prvýkrát od septembra 2011 nad hranicu 1900 USD (1636,80 eura) za uncu (31,1 gramu). Okrem obáv z ekonomických následkov pandémie zlato podporuje aj napätie vo vzťahoch medzi USA a Čínou.
17:49 Na výzvu ministerstva zdravotníctva v súvislosti s koronavírusom doposiaľ zareagovalo 2270 ľudí. Po návrate z rizikovej krajiny si splnili povinnosť registrácie a absolvovania vyšetrenia na Covid-19.
17:43 Svetová zdravotnícka organizácia vyjadrila obavy z nového nárastu ľudí nakazených koronavírusom v Európe. Británia a Rakúsko už museli sprísniť obmedzenia, ale aj Čína zintenzívnila testovanie, uviedla tlačová agentúra AFP.
Európa má pätinu z vyše 15 miliónov celosvetových prípadov nákazy a stále je najťažšie zasiahnutým kontinentom, pokiaľ ide o úmrtia na Covid-19. Zaznamenala ich 207 118 z celosvetového počtu 633 711, ukazujú údaje agentúry AFP platné v piatok k 13.00 h SELČ.
“Najnovší nový nárast ochorení Covid-19 v niektorých krajinách po uvoľnení opatrení sociálneho odstupu je určite dôvodom na obavy.
„
Európska pobočka WHO so sídlom v Kodani poukázala na stúpajúce prípady na kontinente za posledné dva týždne a zdôraznila potrebu zavádzať prísnejšie opatrenia.
Kirgizsko s 335 novými prípadmi infekcie na 100-tisíc obyvateľov v posledných dvoch týždňoch je najhoršie zasiahnutou krajinou v rozsiahlom európskom regióne, ako si ho stanovila WHO. Ďalšími takýmito krajinami sú napríklad Čierna Hora (207), Luxembursko (196), Bosna a Hercegovina (98) a Srbsko (71).
"Najnovší nový nárast ochorení Covid-19 v niektorých krajinách po uvoľnení opatrení sociálneho odstupu je určite dôvodom na obavy," povedala pre AFP hovorkyňa WHO pre Európu.
17:18 Nemecko bude ponúkať bezplatné testy na koronavírus všetkým cestujúcim vracajúcim sa do krajiny. Je to jedno z nových opatrení schválených nemeckou vládou. Silnejú totiž obavy z prudkého nárastu prípadov počas letného dovolenkového cestovania, vysvetlila tlačová agentúra AFP.
16:53 Eurokomisia prijala balík opatrení na obnovu kapitálových trhov, ktorý tvorí súčasť jej stratégie obnovy Európy po pandémii. Opatrenia majú kapitálovým trhom zjednodušiť podporu európskych podnikov, aby sa mohli pozviechať z krízy.
Ako informovalo zastúpenie eurokomisie na Slovensku, balík navrhuje zmeny pravidiel kapitálového trhu, ktoré majú podnietiť vyššie investície do hospodárstva, umožniť rekapitalizáciu spoločností a zlepšiť kapacitu bánk financovať obnovu.
16:43 Britský premiér Boris Johnson vyjadril presvedčenie, že Spojené kráľovstvo podľa neho prekoná koronakrízu do polovice roku 2021. Zároveň však vyjadril obavy z možnej druhej vlny, ktorá by zaťažila britský zdravotnícky systém. Informovala o tom agentúra Reuters.
"Či už (koronavírus) pochádza z netopiera, šupinavca alebo z iného zdroja, pre ľudstvo to bola veľmi, veľmi nepríjemná vec. Myslím si, že do polovice budúceho roka budeme na dobrej ceste, aby sme ho prekonali," povedal Johnson novinárom na prvé výročie svojho nástupu do úradu premiéra.
16:38 Ruský premiér Michail Mišustin oznámil, že Rusko od 1. augusta obnoví medzinárodné letecké spojenia s Veľkou Britániou, Tureckom a Tanzániou, informovala agentúra Interfax.
16:34 Slovensko poskytlo Keni humanitárnu pomoc vo výške 213 076 eur na boj proti Covid-19. Súčasťou humanitárnej zásielky sú aj diagnostické testy vyvinuté tímom slovenských vedcov.
16:10 Od pondelka sa v Prahe rozšíri povinné nosenie rúšok. Okrem nemocníc budú ľudia musieť znovu nosiť rúška v nepobytových zdravotníckych zariadeniach, akými sú ordinácie špecializovaných lekárov či lekárne.
V centre Prahy zároveň vznikne nové odberové centrum určené na testovanie turistov i Pražanov.
16:03 Vysoko rizikové pre šírenie nového koronavírusu sú domáce oslavy a podujatia s úzkym kontaktom , ako bol napríklad hokejový kemp v okrese Tvrdošín. Vyplýva to z prehľadu epidémií v období od 29. júna do 21. júla, ktoré analyzovali Mária Avdičová a Jana Námešná z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.
Prehľad tiež poukazuje na veľký význam prijímania lokálnych opatrení, včasného aktívneho vyhľadávania úzkych kontaktov, ich izoláciu a laboratórne testovanie. Celkovo sa v danom období vyskytlo 397 prípadov osôb pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Laboratóriá vykonali spolu 37 525 testov. Priemerná pozitivita teda bola na úrovni 1,06 percenta. Za deň sa vyskytovalo v priemere 17
pozitívnych prípadov.
Podľa prehľadu bolo importovaných 44,8 percenta všetkých prípadov a 10,8 percenta priamo súviselo s importom.
Najviac prípadov ochorenia COVID-19 bolo importovaných z Ukrajiny (43), Srbska (37), Česka (36) a Spojeného kráľovstva (14). Import bol zaznamenaný z 32 krajín.
Strategické pre prevenciu šírenia nákazy je podľa autoriek analýzy prísne dodržiavanie karantény a testovanie osôb vracajúcich sa zo zahraničia.
Respiračnú formu ochorenia malo 29 percent všetkých nakazených v danom období, šesť percent malo febrilnú a tri percentá prípadov sa manifestovali pľúcnou formou. Bezpríznakových zostalo 249 pozitívne testovaných (63 percent).
Vo všetkých vekových skupinách muži chorobnosťou prevyšovali ženy. Najviac sa to prejavilo vo vekovej skupine desať- až 14-ročných, čo bolo spôsobené výskytom ochorení v hokejovom kempe pre mládež. Tiež vo vekovej skupine 45- až 54 ročných, čo bolo podľa analýzy spôsobené výskytom ochorenia u baníkov pracujúcich v českých baniach.
“Pokiaľ bude vakcína a budeme zaočkovaní, tak rúška môžeme dať dole.
„
Slovensko zaznamenalo dva prípady ochorenia u detí do jedného roka. Najviac prípadov ochorenia sa v tomto období vyskytlo v Trenčianskom kraji.
15:50 Krajčí odpovedal aj na novinársku otázku, či budeme s rúškami chodiť aj v najbližších rokoch resp. od čoho závisí, kedy ich ľudia budú môcť zložiť.
"Nosenie rúška má obrovský zmysel," hovorí Krajčí. "Teraz sme ich dali dole v exteriéroch, s tým, že sa spoliehame, že v interiéroch naozaj tie rúška budeme nosiť. A takisto aj v exteriéroch, pokiaľ sme v blízkom kontakte s kýmkoľvek, v dlhodobejšom kontakte, to stále má veľký zmysel," hovorí minister.

Doplnil aj, že "pokiaľ bude vakcína a budeme zaočkovaní, tak rúška môžeme dať dole."
Na otázku, či sa verzia pandemického plánu bude výrazne meniť, Krajčí odpovedal, že je to zatiaľ pracovný materiál, ktorý sa nemal dostať k novinárom. "Tie pripomienky, ktoré sme dnes mali, neboli závažné, ale bolo ich dosť veľa," hovorí Krajčí s tým, že situácia "nehorí" a pripomienky chcú teda ešte kvalitne zapracovať.
Slovensko má dostatok testov na Covid-19 a ďalšie sa obstarávajú, povedal tiež minister Krajčí. Na novinársku otázku, či ministerstvo neuvažuje nad tým, že by regulovalo cenu testov pri samoplatcoch, Krajčí hovorí, že cena je u nás nižšia ako v iných krajinách, a preto takúto potrebu nevidí.
14:57 Pandemická komisia vlády neschválila pandemický plán, potvrdil minister zdravotníctva Marek Krajčí. Ako šéf rezortu zdravotníctva uviedol, členovia komisie na rokovanie priniesli viacero pripomienok, ktoré komisia ešte plánuje do pandemického plánu zapracovať. Plán by mal byť podľa ministra schválený 11. augusta.
14:45 Začína sa tlačový brífing po rokovaní pandemickej komisie.
14:30 Hlavná vedkyňa Svetovej zdravotníckej organizácie odhaduje, že približne 50 až 60 percent populácie by muselo byť imúnnej voči koronavírusu, aby vznikol efekt "kolektívnej imunity".
Štúdie z niektorých krajín tvrdo zasiahnutých pandémiou ukázali, že protilátky má aktuálne približne päť až desať percent ľudí, hoci v niektorých štátoch je to až 20 percent, uviedla v piatok expertka WHO Soumya Swaminathanová.
“Tým, že krajiny prechádzajú vlnami nákazy, si ľudia vytvoria protilátky a budú snáď nejakú dobu imúnni, takže budú tiež pôsobiť ako bariéry a spomaľovať šírenie vírusu.
„
"Tým, že krajiny prechádzajú vlnami nákazy, si ľudia vytvoria protilátky a budú snáď nejakú dobu imúnni, takže budú tiež pôsobiť ako bariéry a spomaľovať šírenie vírusu," povedala lekárka.
Poukázala však tiež na to, že dosiahnutie tohto efektu prostredníctvom očkovania je oveľa bezpečnejšie, ako nechať vírus voľne sa šíriť medzi obyvateľstvom, ako tomu bolo na začiatku pandémie napríklad v prípade Veľkej Británie. Vtedy je potrebných niekoľko vĺn nákazy a sprevádza ich vysoká úmrtnosť, akú tam pozorujeme dnes, uviedla Swaminathanová.
Iní experti dokonca odhadujú, že pre vznik efektu kolektívnej imunity by si potrebovalo vytvoriť protilátky 70 až 80 percent populácie.
14:25 Letecký priemysel v Číne sa už zotavuje z pádu dopytu po cestovaní. Podľa údajov čínskeho úradu pre civilné letectvo počet domácich denných letov v rámci prepravy cestujúcich v tejto ázijskej krajine, už dosiahol zhruba 70 percent úrovne pred vypuknutím pandémie. Vrátane zahraničných liniek sa počet pasažierov priblížil k 80 percentám vlaňajšej úrovne.
14:15 V Belgicku zomrelo trojročné dievčatko, ktoré malo pozitívne testy na koronavírus. Dieťa, ktoré trpelo viacerými vážnymi súvisiacimi ochoreniami, je zrejme najmladšou osobou, ktorá v krajine podľahla komplikáciám spojeným s ochorením Covid-19. V marci v Belgicku zomrelo 12-ročné dieťa.
13:47 Veľká Británia zaradila Slovensko na zoznam bezpečných krajín. Cestujúci zo Slovenska tak nebudú musieť od 28. júla po príchode do Anglicka absolvovať 14 dňovú karanténu.
Očakáva sa, že do nadobudnutia účinnosti tohto opatrenia prijmú rovnaké rozhodnutie aj vlády Škótska, Walesu a Severného Írska.
Ministrovi zahraničných vecí Ivanovi Korčokovi to potvrdila britská ministerka pre Európu Wendy Mortonová.
13:37 Pandemická komisia vlády Slovenskej republiky neschválila nový pandemický plán. Dôvodom by mali byť početné pripomienky, ktoré treba do materiálu zapracovať. Komisia má opäť zasadať 11. augusta. TASR to potvrdilo ministerstvo zdravotníctva.
Rokovanie pandemickej komisie sa začalo o 10.30 h. Po skončení rokovania sa očakáva brífing.

13:20 Pre nárast počtu nakazených platí v Rakúsku oddnes opäť povinnosť nosiť rúško v obchodoch s potravinami, zdravotníckych zariadeniach či na úradoch.
Mimoriadne kroky na južných hraniciach zamerané na kontrolu osôb prichádzajúcich z rizikových krajín boli však pre právne nejasnosti odložené, informovala agentúra APA.
13:00 Švédsky ostrov Gotland vyslal do boja s koronavírusom rytierov na koňoch. Osem mužov v plnej zbroji bude dohliadať na dodržiavanie predpísaných rozostupov, informovala agentúra AFP. Hliadkovať budú predovšetkým na miestach, ktoré majú v obľube turisti.
"Máme tri posolstvá: dodržiavajte rozostupy, pravidelne si umývajte ruky a zostaňte doma, ak sa necítite dobre,"povedal AFP Lennart Borg. Práve jeho napadlo poslať do boja s vírusom stredovekých križiakov. "Keď sa k vám blíži sedemstokilový kôň, urobíte všetko, čo vám povedia," dodal.
12:45 Rakúsko pre rastúci počet nových prípadov oddnes sprísňuje pravidlá pre nosenie rúšok a bude od ľudí prichádzajúcich do krajiny z rizikových oblastí cez hranice so Slovinskom a Maďarskom požadovať potvrdenie o negatívnom teste na vírus SARS-CoV 2. Povinné nosenie rúšok v obchodoch oddnes platí taktiež v Anglicku.
12:27 Americký herec a režisér Mel Gibson v apríli ležal v USA týždeň v nemocnici s koronavírusom. Informovala o tom spravodajská televízia CNN. Šesťdesiatštyriročný Gibson dostával liek s účinnou látkou remdezivir.
12:15 Ikonický chrám Hagia Sofia v Istanbule prvý raz po 86 rokoch privíta moslimských veriacich na piatkových modlitbách. Stane sa tak po kontroverznom rozhodnutí, ktorým historickú stavbu premenili na mešitu.
Na modlitbách by sa mal zúčastniť aj turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Tisícky mužov a žien, z ktorých mnohí precestovali celú krajinu, rýchlo zaplnili oddelené priestory pred Hagiou Sofiou. Niektorí tam dokonca čakali aj cez noc.
Desiatky veriacich podľa tureckých médií prerazili policajné kontrolné stanovište a náhlili sa ku chrámu, pričom nedodržiavali bezpečnostné nariadenia proti šíreniu koronavírusu.
12:05 Aktivita v súkromnom sektore eurozóny sa v júli vrátila k rastu, keďže ďalšie ekonomiky regiónu sa znovu otvorili po zmiernení blokád. Ukázali to predbežné údaje spoločnosti IHS Markit.
Podľa rýchleho odhadu sa kombinovaný index nákupných manažérov pre sektory služieb aj výroby v eurozóne (PMI), ktorý je kľúčovým ukazovateľom budúcej aktivity firiem, po očistení od sezónnych vplyvov v júli zvýšil na 54,8 bodu zo 48,5 bodu v júni.
Hodnota indexu prvýkrát od februára 2020 prekročila hranicu 50 bodov, ktorá oddeľuje rast aktivity v danom odvetví od jej poklesu. A zároveň júlové tempo rastu kombinovaného PMI je najstrmšie za dva roky.
11:52 Českí hygienici rozpustili letný tábor v okrese Tábor na juhu krajiny. U jedného z detí sa totiž potvrdilo ochorenie Covid-19. V tábore bolo 50 detí, všetky vyšetria.
"Bola to doslova pátracia akcia cez noc, keď sme museli dohľadávať všetky kontakty a informácie," opísala riaditeľka juhočeskej hygienickej stanice Kvetoslava Kotrbová.
11:36 Škandinávske ekonomiky čelia najväčšiemu poklesu od skončenia vojny. V nasledujúcom roku by však tohtoročné straty mali do veľkej miery vymazať.
Podľa prieskumu agentúry Reuters medzi analytikmi by ekonomika Švédska mala tento rok klesnúť o päť percent a Nórska o 4,5 percenta. V obidvoch prípadoch to znamená najvýraznejší pokles od skončenia druhej svetovej vojny.
O niečo miernejší pokles očakávajú v prípade Dánska. Ekonomika tejto krajiny by mala klesnúť o 4,3 percenta, čo predstavuje najvýraznejší pokles od svetovej finančnej krízy v roku 2009.
Loading
...
11:30 Sociálna poisťovňa už zverejnila formulár na odklad poistného za júl. Zamestnávatelia a SZČO majú predĺženú lehotu na zaplatenie poistného za júl tohto roka až do 31. decembra 2020.
11:27 Austrálsky štát Nový Južný Wales znovu zaviedol opatrenia v snahe zabrániť vzniku nových ohnísk ochorenia Covid-19, ktoré sa začali objavovať v Sydney. Informovala o tom agentúra Reuters.
Skupinové rezervácie v reštauráciách, kaviarňach a kluboch budú v obmedzené na 10 osôb a v podnikoch sa bude môcť súčasne nachádzať maximálne 300 ľudí.
Svadieb a firemných večierkov sa bude môcť zúčastniť najviac 150 ľudí, pričom budú mať zakázané spievať, tancovať a odporúča sa aj minimálny sociálny kontakt. Počet účastníkov pohrebov a bohoslužieb obmedzili úrady na 100.
11:10 V prípade pacienta s Covid-19, ktorý v utorok zomrel v trenčianskej nemocnici, čaká ministerstvo zdravotníctva na výsledky pitvy a laboratórnych analýz. Tie ukážu, čo bolo primárnou príčinou úmrtia.
Trenčianska nemocnica počas týždňa informovala, že pacient mal aj iné pridružené ochorenia, čo podľa nej znamená, že hlavnou príčinou nebolo ochorenie Covid-19. Išlo o pacienta s rokom narodenia 1935.
10:57 Mexiko hlásilo vo štvrtok rekordných 8438 prípadov nákazy koronavírusom, ktoré pribudli za 24 hodín. Okrem toho za tento čas zaznamenalo 718 súvisiacich úmrtí, informovala agentúra AFP.
V Mexiku dosiaľ celkovo zaevidovali 370 712 prípadov nákazy a 41 908 súvisiacich úmrtí. V počte obetí je Mexiko štvrtou najviac zasiahnutou krajinou na svete. Predstihujú ho len Spojené štáty, Brazília a Británia.
10:51 V Maďarsku v uplynulých 24 hodinách potvrdili nákazu novým koronavírusom v 18 prípadoch, čím tento týždeň prvýkrát stúpol počet aktívnych prípadov nákazy.
Ich počet je momentálne 490, o šesť viac než vo štvrtok, uviedol spravodajský server Index.hu s odvolaním sa na údaje vládneho servera koronavirus.gov.hu.
10:42 Poslanci europarlamentu veľkou väčšinou prijali rezolúciu, ktorá ostro kritizuje škrty v nasledujúcom dlhodobom rozpočte EÚ. Europoslanci pohrozili, že rozpočet neschvália, ak sa počas nasledujúcich vyjednávaní nenájde lepšia dohoda a vyhlásili, že plánované škrty budú "podkopávať základy udržateľného a odolného zotavovania".
10:34 Talianske odvetvie cestovného ruchu stále pociťuje následky pandémie, napriek tomu, že mnohé európske krajiny znovu otvorili svoje hranice.
Podľa organizácie Ente Bilaterale Turismo del Lazio v júni prenocovalo v hoteloch a penziónoch v Ríme len 6300 zahraničných hostí. To je o 99 percent menej ako v rovnakom mesiaci minulého roka.
10:31 Pozrite si, v akých okresoch Slovenska odhalili testy nákazu novým koronavírusom za posledný týždeň.
Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem.
10:25 Štátny ústav pre kontrolu liečiv odhalil falošné testy na Covid-19.
Inšpektori kontrolovali test na Covid-19 od spoločnosti Laverna Trade, s.r.o. "Na vonkajšom obale testu sa nachádzajú falošné údaje, ktoré navodzujú dojem, že ide o samotest na domáce použitie. Testu tiež chýba potrebná certifikácia," uviedla hovorkyňa ústavu Magdaléna Jurkemíková.
Inšpektori upozorňujú, že v súčasnosti na Slovensku nie sú registrované žiadne samotesty na Covid-19 na domáce použitie. "Občanov preto vyzývame si takéto testy nekupovať a v prípade podozrenia na Covid-19 postupovať v súlade s pokynmi Úradu verejného zdravotníctva," uzavrela Jurkemíková.
10:13 Bratislava uvoľňuje od piatka obmedzenia návštev vo svojich zariadeniach pre seniorov a zariadeniach opatrovateľskej služby.
Ide o Gerium, Archa, Petržalský domov seniorov, Domov jesene života či lôžkové časti ostatných troch mestských zariadení. Mesto odporúča realizovať návštevy najmä v exteriéroch.
10:01 Sedemdňový kĺzavý medián je na hodnote 29, informuje web korona.gov.sk.
Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem.

9:31 Na Slovensku vo štvrtok na nový koronavírus pozitívne otestovali 29 ľudí. Laboratóriá otestovali 2049 vzoriek.
Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.
Doteraz testy odhalili nákazu celkovo u 2118 ľudí.
Vo štvrtok nepribudlo žiadne úmrtie pacienta s Covid-19. Celkový počet obetí je 28.
Pribudlo 21 vyliečených pacientov. Celkovo nákazu prekonalo 1577 ľudí.
Na Slovensku je aktuálne zaevidovaných 513 aktívnych prípadov.
Nové prípady podľa okresov:
- Myjava (8)
- Bratislava (7)
- Prešov (3)
- Nové Zámky (2)
- Bánovce nad Bebravou (1)
- Galanta (1)
- Kežmarok (1)
- Komárno (1)
- Malacky (1)
- Michalovce (1)
- Poprad (1)
- Považská Bystrica (1)
- Trnava (1)
9:00 Vietnamský premiér Nguyen Xuan Phuc vydal nariadenie, ktoré s okamžitou platnosťou zakazuje obchodovanie s voľne žijúcimi živočíchmi. Cieľom opatrenia je znížiť riziko vypuknutia nových vírusových pandémií.
Nariadenie zakazuje dovoz živých voľne žijúcich zvierat, ako aj produktov z nich, lov a obchodovanie s divými zvieratami vrátane online predaja a takisto ruší trhy, kde sa takéto živočíchy predávajú.
Ochranárske organizácie zaslali 14. februára vietnamskej vláde spoločný list, v ktorom ju vyzvali, aby "identifikovala a uzavrela trhy a iné miesta, kde sa nelegálne predávajú voľne žijúce zvieratá".
V súvislosti s koronavírusovou pandémiou avizovala zákaz obchodovania a konzumácie divých zvierat aj susedná Čína.
Ujgurov vraj nezneužíva len na výrobu rúšok a ochranných prostriedkov, ale aj na výrobu textilu, ktorý odoberajú najznámejšie svetové značky.

7:31 Americký prezident Donald Trump oznámil, že Republikánska strana v dôsledku koronakrízy zrušila svoj nominačný zjazd, ktorý sa mal konať v auguste v meste Jacksonville v štáte Florida.
"Pozrel som sa na svoj tím a povedal som, že načasovanie tohto podujatia nie je správne. Jednoducho nie je správne. V tejto krajine nie je nič dôležitejšie ako bezpečnosť jej obyvateľov," povedal na margo konania zjazdu Trump.
7:15 Na rozdiel od viacerých exotických krajín v Grécku neplatia počas pandémie výrazné obmedzenia s výnimkou náhodných testov či registrácie.
Do Grécka sa však v tejto letnej sezóne vrátil len zlomok z tradičného počtu turistov. Poloprázdne pláže znamenajú, že Grécko príde o výraznú časť príjmov.

Navyše Gréci čelia dileme, či do krajiny púšťať aj ľudí z krajín, kde koronavírus nie je na ústupe.
6:32 Bolívia z dôvodu pandémie už druhýkrát presunula parlamentné a prezidentské voľby.
Tentoraz sa majú uskutočniť 18. októbra, informovala vo štvrtok agentúra AFP s odvolaním sa na miestne úrady.
Bolívijčania si nového prezidenta a parlament mali pôvodne voliť 3. mája, ale tento dátum sa neskôr pre globálnu pandémiu posunul na 6. septembra.
Podľa Salvadora Romera, ktorý predsedá národnému volebnému súdu v Bolívii, rozhodnutie o opätovnom odložení volieb prišlo po tom, ako odborníci varovali, že koncom augusta alebo začiatkom septembra očakávajú v Bolívii vrchol epidémie.
6:14 Európa zaznamenala vo štvrtok celkovo vyše tri milióny prípadov nákazy koronavírusom. Výrazný nárast v počtoch infekcií hlásia po celom svete od Belgicka po Tokio a Melbourne, čo donútilo úrady znovu zaviesť obmedzenia pre občanov, sumarizovala situáciu tlačová agentúra AFP.
Kým zákonodarcovia Európskej únie dôkladne skúmali obrovský balík pomoci pre svoje poškodené ekonomiky, OSN vyzvala na zabezpečenie aspoň základného príjmu pre najchudobnejších ľudí na svete, lebo to pomôže spomaliť šírenie pandémie.
Červená kríž zasa varoval pred "masívnou" novou vlnou migrácie, spôsobenou ekonomickými škodami.
Európa má teraz pätinu z celosvetových vyše 15 miliónov prípadov nákazy a stále je najťažšie zasiahnutým kontinentom v počte úmrtí - zaznamenala ich 206 633 z celosvetového počtu 627 307.
06:00 Spojené štáty zaznamenali vo štvrtok za predchádzajúcich 24 hodín 76 570 prípadov nákazy koronavírusom.
V USA za rovnaký čas zaznamenali aj 1225 úmrtí ľudí, ktorí mali na koronavírus pozitívny test, a ich počet tak stúpol na 144 176. Počet prípadov nákazy v celých Spojených štátoch dosiahol vo štvrtok 4 032 430.
Spojené štáty sú krajinou, ktorú pandémia postihla najviac na svete, a to v počte infikovaných i obetí na životoch.
V niektorých najhoršie postihnutých oblastiach sa však tempo šírenia nákazy spomaľuje napriek tomu, že štáty Texas, Kalifornia, Alabama, Idaho a Florida zaznamenali vo štvrtok za uplynulých 24 hodín rekordný počet úmrtí.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?

Beata
Balogová
