SME
Pondelok, 15. august, 2022 | Meniny má Marcela

Koronavírus: Lukašenko tvrdí, že bez príznakov prechodil Covid-19 (minúta po minúte)

Na Slovensku už odhalili 2 204 infekcií.

Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)

20:00 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Vakcína proti Covidu-19 by mala byť bez doplatku. Nebude drahá Čítajte 

19:55 Za vakcíny proti Covidu-19, ktoré sa chystá nakúpiť aj Slovensko, by ľudia priamo nemali platiť nič.

Či peniaze na ne pôjdu zo zdravotného poistenia, zo štátneho rozpočtu alebo z eurofondov, zatiaľ jasné nie je.

Diskutuje sa o tom, hovorí prezident Slovenskej spoločnosti infektológov Pavol Jarčuška, ktorý by mal byť vedúcim vznikajúcej skupiny odborníkov pri ministerstve zdravotníctva, ktorá by mala očkovaciu látku zohnať.

19:52 Aktuálny ročník medzinárodného filmového festivalu v Benátkach bude menej pompézny než tie predošlé. Z veľkej časti za to môže pandémia koronavírusu, ktorá výrazne narušila fungovanie filmového priemyslu.

Program nachádzajúceho 77. ročníka MFF v Benátkach, ktorý bude prebiehať od 2. do 12. septembra, predstavili v utorok jeho organizátori. Riaditeľ festivalu Alberto Barbera pritom uviedol, že "srdce" podujatia bude uchované, pripustil však, že "zrejme pôjde o trochu menší festival".

SkryťVypnúť reklamu

19:31 Tohtoročnú letnú charterovú sezónu v Košiciach otvoril let do cyperskej Larnaky so 176 cestujúcimi na palube. Toto cyperské letovisko nateraz ostáva jedinou dovolenkovou destináciou dostupnou s odletom z Košíc.

Lety do Larnaky bude každý utorok prevádzkovať slovenská spoločnosť Air Explore svojimi lietadlami typu Boeing 737-800 s kapacitou 189 sedadiel. Celkovo je na leto 2020 naplánovaných deväť letov do Larnaky. Ten posledný má byť 22. septembra.

19:18 Nemocnica Svet zdravia Banská Štiavnica zavádza od utorka zákaz návštev. Informovala o tom komunikačná špecialistka siete Svet zdravia Jana Fedáková.

Vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu súvisiacu s ochorením COVID-19 platí v nemocnici zákaz návštev na lôžkových oddeleniach.

Súvisiaci článok Rakúsko má nové ohnisko nákazy. Turistov v Sankt Wolfgangu už nečakajú Čítajte 

18:45 Dedinka Ischgl vo východorakúskom Tirolsku sa stala epicentrom nákazy koronavírusom ešte v marci.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes má Rakúsko nové epicentrum nákazy. Opäť je ním malá, no turistami vyhľadávaná obec. Tentoraz ide o dedinu Sankt Wolfgang, ktorá leží v Hornom Rakúsku.

Zdravotníci tam už zaznamenali 62 prípadov nákazy, pričom na výsledky desiatok testov ešte čakajú.

18:34 Taliansky operný spevák Andrea Bocelli sa priznal k porušeniu reštriktívnych opatrení , ktoré obmedzovali pohyb občanov a zároveň aj šírenie koronavírusu počas najhoršieho obdobia pandémie v Taliansku. Vyjadril sa tak v utorok v talianskom Senáte, informovala britská stanica BBC.

Obmedzenia pohybu 61-ročný Bocelli podľa vlastných slov porušil, pretože si myslel, že "zostať doma v mojom veku nebolo správne ani zdravé. Už mám určitý vek a potrebujem slnko a vitamín D". Ďalšie detaily neposkytol.

SkryťVypnúť reklamu

18:10 V Katalánsku od utorka platí zákaz konzumácie alkoholu mimo licencovaných podnikov. Vláda sa tak snaží zakročiť proti pouličným párty, ktoré často navštevujú mladí ľudia a sú terčom obvinení, že sú zodpovedné za výskyt ohnísk nového koronavírusu v severošpanielskom regióne.

Pitie alkoholu v uliciach tak po novom môže vyústiť do pokuty od 3 000 do 15-tisíc eur.

17:48 Postoj Slovákov k opatreniam Európskej únie počas pandémie sa zásadne nemenil. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Eurobarometra.

Jeho cieľom bolo v rovnakých otázkach porovnať odpovede Európanov po prvom prieskume, ktorý sa robil na prelome apríla a mája. Nadväzujúci prieskum sa vykonal na vzorke 24 798 európskych respondentov od 11. do 29. júna.

S krokmi, ktoré prijala Únia počas koronakrízy, je v súčasnosti aspoň čiastočne spokojných 56 percent Slovákov. Oproti prvému meraniu je tak spokojnejších osem percent ľudí. Slovensko je aj nad priemerom únie, kde sa spokojnosť pohybuje na úrovni 49 percent.

SkryťVypnúť reklamu

17:26 Bieloruský prezident Alexander Lukašenko vyhlásil, že bez príznakov prechodil COVID-19. Uviedla to agentúra TASS.

Lukašenko pandémiu od začiatku zľahčuje a odporúčal krajanom okrem iného liečbu vodkou a saunou.

V Bielorusku podľa úradov od začiatku pandémie zaznamenali 67 366 potvrdených prípadov nákazy, z toho 543 pacientov, trpiacich ďalšími chorobami, ochoreniu COVID-19 podľahlo.

16:56 Zvyšovanie dlhu v dôsledku pandémie COVID-19 môže spôsobiť nárast obáv zo znehodnotenia amerického dolára.

Experti americkej banky Goldman Sachs varujú, že jeho úloha ako svetovej rezervnej meny je ohrozená, čo ukázal aj aktuálny výrazný nárast cien zlata.

Medzi riziká pre dolár patrí napríklad aj zmena postoja centrálnej banky (Fed) smerom k vyššej inflácii, nárast politickej neistoty a stúpajúce obavy týkajúce sa ďalšieho rýchleho šírenia koronavírusu SARS-CoV-2 v USA.vyšovanie dlhu v dôsledku pandémie môže spôsobiť nárast strachu zo znehodnotenia dolára.

SkryťVypnúť reklamu

16:22 Irán zaznamenal ďalší čierny rekord v počte obetí COVID-19.

Ochoreniu tam za posledných 24 hodín podľahlo 235 ľudí. Celkový počet úmrtí sa tak v Iráne zvýšil na 16 147, uviedla hovorkyňa ministerstva Símá Láríová.

Za posledný deň pribudlo aj 2600 nových prípadov nákazy koronavírusom, čím sa ich celkový počet zvýšil na takmer tristotisíc.

15:36 Grécko rozširuje povinné nosenie rúšok a otvára prístavy pre výletné lode.

Už desať dní sú v Grécku povinné rúška v supermarketoch a vo verejnej hromadnej doprave. Teraz povinnosť nosiť rúško úrady rozšírili na všetky verejne prístupné interiéry ako sú obchody, banky či výťahy.

15:01 Nemocnica Banská Štiavnica zakázala návštevy na lôžkových oddeleniach pre aktuálnu epidemiologickú situáciu súvisiacu s ochorením COVID-19.

SkryťVypnúť reklamu

Priamo v Banskoštiavnickom okrese boli v uplynulom týždni potvrdené štyri prípady nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

14:59 Zlou správou pre Slovensko je, že očkovanie proti COVID-19 by malo byť dobrovoľné, píše Tomáš Prokopčák.

Prečo musí byť očkovanie proti koronavírusu povinné a či budú stačiť avizované tri milióny očkovacích dávok sa dočítate TU >>>

14:52 Počet volaní na tiesňovú linku 112 na Slovensku napriek pandémii COVID-19 počas prvého polroka 2020 oproti vlaňajšku mierne klesol.

Zaznamenali vyše pol milióna hovorov. Infolinky Ministerstva vnútra zriadené na informovanie o situácii s COVID-19 doteraz vybavili približne 19-tisíc telefonátov a na emailovej adrese prijali viac ako 5000 mailov.

14:25 Madrid sprísnil obmedzenia v súvislosti s novými prípadmi nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

SkryťVypnúť reklamu

Regionálna vláda nariadila povinne nosiť ochranné rúška na všetkých verejných miestach.

13:44 Cena zlata dosiahla v utorok nový rekord, ale následne začala mierne klesať, keď dolár zmazal časť z predchádzajúcich strát.

Ani akciové trhy si neudržali svoje zisky pre obavy z pandémie COVID-19.

Znepokojujúce správy o prudkom raste nových prípadov nákazy v Ázii, Európe a USA, ktoré nútia vlády zavádzať prísnejšie opatrenia na zabránenie šírenia koronavírusu SARS-CoV-2, zatieňujú výhľad svetovej ekonomiky a prinútili akciové trhy stúpiť na brzdu po mesiaci rastu.

12:48 Európska centrálna banka vyzvala banky v eurozóne, aby sa do konca tohto roka zdržali vyplácania dividend a spätného odkupu akcií, a aby boli extrémne opatrné a umiernené pri vyplácaní odmien v snahe zabezpečiť, že budú mať dostatočné rezervy na zvládnutie hospodárskej krízy, ktorú vyvolala pandémia COVID-19.

SkryťVypnúť reklamu

Odporúčanie, ktorým sa o tri mesiace predlžuje predchádzajúca výzva na zastavenie takýchto platieb do októbra 2020, je dočasné a výnimočné.

12:34 Reálna spotreba domácností v eurozóne na osobu v prvom kvartáli klesla o tri percentá po oslabení o 0,4 percenta v predošlom štvrťroku.

Prudký pokles v prvom kvartáli bol výsledkom marcových opatrení členských štátov bloku na zastavenie šírenia ochorenia COVID-19.

12:26 Chorvátska ministerka Nikolina Brnjacová cestovného ruchu je veľmi spokojná s počtami turistov.

Ministerka na tlačovke vyhlásila, že situácia okolo pandémie nového koronavírusu nevyzerala v posledných mesiacoch dobre, ale súčasné počty - tvoriace 50 percent vlaňajších návštev turistov - sú naozaj priaznivé.

12:15 Nemecká vláda varuje pred cestovaním do niektorých oblastí Španielska.

SkryťVypnúť reklamu

Informovala o tom agentúra AFP.

„Turizmus do autonómnych oblastí Aragónska, Katalánska a provincie Navarra sa v súčasnosti neodporúča pre opätovný nárast prípadov a miestne obmedzenia,“ uviedlo nemecké ministerstvo zahraničných vecí v aktualizovanom cestovnom odporúčaní.

12:05 Pakistan vyzýva veriacich, aby pre COVID-19 nakupovali obetné zvieratá online, alebo aspoň pri návšteve dobytčích trhov nosili rúška.

Načítavam video...

Príprava na nadchádzajúci moslimský sviatok íd al-adhá totiž vyvoláva obavy, že sa opäť zvýši počet infekcií novým koronavírusom, informovala v utorok agentúra Reuters.

12:03 Maďarské dvojčatá, ktoré v lietadle smerujúcom z Budapešti do Mníchova odmietli použiť rúška, dostali tisíceurové pokuty.

Posádka lietadla viackrát vyzvala 37-ročné ženy, aby si v súlade s opatreniami proti šíreniu nového druhu koronavírusu nasadili rúška. Namiesto toho však jedna z nich členovi posádky lietadla ukázala prostredník.

SkryťVypnúť reklamu

12:02 Nemecký zdravotnícky Inštitút Roberta Kocha považuje rýchly nárast počtu prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 v Nemecku za veľmi znepokojivý a vyzýva občanov, aby dodržiavali odstup a zakrývali si dýchacie cesty.

Načítavam video...

"Musíme predísť tomu, aby sa tento vírus opäť začal šíriť rýchlo a nekontrolovateľne," povedal riaditeľ inštitútu Lothar Wieler.

11:37 Lekári dúfajú, že proti ochoreniu COVID-19 pomôže protizápalový liek tocilizumab.

Načítavam video...

Účinný totiž je aj pri cytokínovej búrke, keď dochádza k prehnanej imunitnej reakcii organizmu pri liečbe rakoviny upravenými T-lymfocytmi. Cytokínová búrka je však tiež jednou z príčin, pre ktorú umierajú ľudia na COVID-19.

11:10 Šéf čínskeho Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb Kao Fu vyhlásil, že si dal injekciou vpichnúť experimentálnu očkovaciu látku proti COVID-19.

SkryťVypnúť reklamu

Tlačová agentúra AP tento mesiac informovala, že štátom vlastnená čínska spoločnosť dala v marci svojim zamestnancov vpichnúť dávku experimentálnej vakcíny, ešte skôr, ako testovanie na ľuďoch schválila vláda - tento krok vyvolal medzi niektorými odborníkmi znepokojenie z etiky takéhoto správania.

Kao Fu neuviedol, kedy alebo za akých okolností si dal vstreknúť sľubnú vakcínu, a nevysvetlil ani to, či dávku dostal v rámci vládou schváleného testovania na ľuďoch. Na otázky neodpovedal.

10:32 Rusko zaevidovalo ďalších 150 úmrtí na COVID-19, celkovo ochoreniu v krajine podľahlo už 13 504 pacientov.

Počet vyliečených pacientov sa v priebehu jedného dňa zvýšil o 8888 a dosiahol 612 217, čo predstavuje 74 percent zo všetkých nakazených, informovalo tamojšie protivírusové krízové centrum, ktoré citovala agentúra TASS.

SkryťVypnúť reklamu

10:30 V Maďarsku odhalili osem nových infikovaných koronavírusom SARS-CoV-2, v karanténe je 8970 ľudí.

Počet aktívnych nakazených už piaty deň stúpa, aktuálne ich je 529. Od sprísnenia opatrení pri vstupe do krajiny, ktoré platí od polovice júla, stúpa počet osôb absolvujúcich po návrate zo zahraničia povinnú domácu karanténu.

10:29 Juhoafrická republika sa blíži k pol miliónu potvrdených infekcií koronavírusom SARS-CoV-2.

Krajina zaregistrovala takmer tristo úmrtí za uplynulý deň. Celkovo eviduje 452 529 prípadov nákazy a 7 067 obetí COVID-19.

10:25 Vietnam dal do karantény svoje tretie najväčšie mesto Danang, pretože v tamojšej nemocnici zistili 15 prípadov ochorenia COVID-19.

Načítavam video...

Verejná doprava do a z mesta Danang, na pobreží Juhočínskeho mora, bola zastavená. Cez víkend museli zrušiť letnú dovolenku v tejto obľúbenej plážovej destinácii tisíce turistov, väčšinou vietnamských.

SkryťVypnúť reklamu

09:47 Slováci môžu oddnes cestovať bez nutnosti absolvovania karantény aj do Škótska.

Vyplýva to z webovej stránky škótskej vlády, ktorá sa rozhodla nasledovať kroky Anglicka.

09:30 Na Slovensku v pondelok odhalili 23 nových infikovaných koronavírusom SARS-CoV-2. Otestovali pritom 1 548 ľudí. Aktuálne je tak na Slovensku evidovaných 532 aktívne infikovaných prípadov.

Kliknite sem, ak sa vám mapa nezobrazuje správne.

Po tri prípady odhalili v Bratislave a okresoch Michalovce a Bánovce nad Bebravou. V okresoch Žilina, Piešťany, Dolný Kubín a Čadca odhalili po dva prípady. Testy zachytili po jednom novom infikovanom v okresoch Žiar nad Hronom, Žarnovica, Prievidza, Prešov, Košice a Banská Bystrica.

SkryťVypnúť reklamu

Kĺzavý medián klesol na hodnotu 29.

Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne.

Celkovo už bolo na Slovensku otestovaných na SARS-CoV-2 255 239 vzoriek, z čoho bolo 2 204 pozitívnych.

Za pondelok pribudlo aj 28 nových vyliečených prípadov, celkovo tak na Slovensku infekciu koronavírusom SARS-CoV-2 prekonalo už 1 644 ľudí.

S potvrdeným ochorením COVID-19 je v nemocniciach na Slovensku 14 pacientov. Dvaja z nich sú na jednotke intenzívnej starostlivosti.

08:18 Bývalý ruský novinár Ivan Safronov, ktorý bol obvinený z vlastizrady pre údajnú spoluprácu s českou rozviedkou, má podozrenie na koronavírus. Vo väznici je preto v izolácii.

07:25 V Brazílii zomrelo za posledný deň na koronavírus 614 pacientov a testy odhalili nákazu u ďalších 23 384 ľudí.

Brazília je druhou najviac zasiahnutou krajinou sveta po USA. Koronavírusom sa tu nakazilo viac ako 2,4 milióna ľudí a 87-tisíc ich zomrelo.

Odborníci opakovane upozorňujú, že skutočný počet nakazených je zrejme výrazne vyšší.

06:39 USA evidujú ďalších viac ako 57-tisíc prípadov ochorenia COVID-19. Komplikáciám spojeným s koronavírusom podľahlo 679 ľudí.

06:02 V Antverpách zaviedli nočný zákaz vychádzania pre nárast počtu prípadov nákazy koronavírusom, sprísnili tiež epidemiologické opatrenia v celom Belgicku.

V prístavnom meste Antverpy sa budú musieť obyvatelia domov vrátiť do 23.30 h a znova ich budú môcť opustiť najskôr o 6.00 h ráno.

06:00 Británia vydala pre šírenie koronavírusu varovanie pred cestovaním aj na španielske ostrovy po tom, čo ich v sobotu spočiatku z karanténny vyňala.

Súvisiaci článok V turisticky vyhľadávanej rakúskej obci má koronavírus 62 zamestnancov hotelov Čítajte 

Britské ministerstvo zahraničia v pondelok potvrdilo, že 14-dňovú karanténu budú musieť po návrate podstúpiť aj cestujúci z Kanárskych ostrovov a Baleár, a nielen osoby prichádzajúce zo španielskej pevniny.

05:57 V turisticky vyhľadávanej rakúskej obci St. Wolfgang sa nakazilo koronavírusom už 62 ľudí. Nákaza sa rozšírila medzi zamestnancami hotelov.

Na výsledky testov čaká 38 osôb. Celkovo urobili 1183 testov. Nákaza postihla v obci dosiaľ celkovo 17 hotelov a jeden obchod.

Infekcia sa rozšírila aj v jednom z hostincov a na kúpalisku v Ried/St. Gilgen v Salzbursku a v hostinci v meste Stobl.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 3. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 5. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 6. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 7. Prehľad a automatizácia
 8. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 1. Po rokoch cichosci richtuju v Raslavicoch slavnosci
 2. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom.
 3. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 4. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 5. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 6. Trenčín potrebuje nový impulz!
 7. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 8. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 20 359
 2. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 15 574
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 13 480
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 740
 5. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 3 848
 6. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 2 626
 7. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné 2 317
 8. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 2 141
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jesenná vlna by už nemala zaplniť nemocnice.

Hlavný hygienik nepredpokladá zavedenie celoplošných opatrení.


11. aug
K1 Attack lákala na svoje autá aj na autosalónoch.

K-1 Attack bol fenoménom. Ale len krátko.


2 h
Nataša Holinová

Ficovci opomenuli jednu zásadnú vec, lebo sa im nehodí do krámu.


9 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


2 h
SkryťZatvoriť reklamu