SME
Sobota, 10. apríl, 2021 | Meniny má IgorKrížovkyKrížovky

Koronavírus: Austrália zaznamenala rekord, za deň zomrelo 25 ľudí (minúta po minúte)

Na Slovensku sa nakazilo 2907 ľudí.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)

Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

22:38 Nigéria v rámci zmierňovania opatrení spojených s koronakrízou 29. augusta znovu otvorí svoj vzdušný priestor a obnoví medzinárodnú leteckú dopravu.

Táto najľudnatejšia africká krajina zatvorila svoj vzdušný priestor v marci, aby zabránila šíreniu koronavírusu, ktorým sa tam dosiaľ nakazilo vyše 49-tisíc ľudí, a 975 osôb nákaze podľahlo.

21:10 Celkový počet zaznamenaných prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 v Turecku presiahol štvrť milióna.

Podľa tureckého ministerstva zdravotníctva ochoreniu doposiaľ v krajine podľahlo celkovo 5 996 ľudí, ktorí mali pozitívny test na koronavírus, pričom za posledných 24 hodín zaznamenali ďalších 22 úmrtí. Celkový počet vyliečených dosiahol 231 971.

19:36 Pre nárast nakazených zatvorí niektoré bary a nočné kluby aj Malta.

Skryť Vypnúť reklamu

Maltský minister zdravotníctva Chris Fearne oznámil aj zákaz organizovať párty na lodiach a nariadil povinné nosenie rúšok v uzavretých verejných priestoroch s výnimkou reštaurácii a limit počtu ľudí na verejných zhromaždeniach na 15. Bary a nočné kluby s reštauráciami budú môcť zostať otvorené.

19:12 Finančné odmeny pre pracovníkov, ktorí po vypuknutí pandémie pracovali v rizikovom prostredí, by sa podľa premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) nemali týkať lekárov.

"Pokiaľ si dobre pamätám, lekárov som neavizoval," skonštatoval premiér. V piatok (14. 8.) informoval o vyčlenení 50 miliónov eur pre pracovníkov v prvej línii.

Peniaze dostanú okrem sestier aj vojaci, policajti, hasiči či zamestnanci domovov sociálnych služieb. Matovič v pondelok pripomenul, že pracovníci by si zaslúžili aj viac peňazí, no treba sa podľa jeho slov "prikrývať takou perinou, na akú máme."

Skryť Vypnúť reklamu

18:09 Ďalšie štyri španielske regióny zaviedli nové obmedzenia s cieľom bojovať proti šíreniu koronavírusu SARS-CoV-2.

Andalúzia, Galícia, Kantábria a Kastília a León oznámili jedenásť nových pravidiel. Úrady zatvorili všetky nočné kluby, reštauráciám a barom zakázali prijímať zákazníkov po polnoci a nariadili im zatvoriť prevádzky do jednej hodiny ráno. Fajčenie na verejnosti je zakázané, pokiaľ osoba nemôže dodržať odstup od iných ľudí.

18:08 Parížska samospráva nevylúčila všeobecnú povinnosť nosenia rúšok na verejnosti.

"Dôležité je, aby v husto osídlených oblastiach Parížania i turisti nosili masky. To sa zatiaľ nedeje," vyhlísila vicestarostka Paríža Anne Souyrisová.

17:43 Na letisku v Dubaji budú policajné psy zisťovať prítomnosť koronavírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa expertov je test veľmi jednoduchý a neinvazívny. Spočíva v odobratí vône do špeciálnej nádobky. Psy pritom zostávajú zatvorené v samostatnej miestnosti a neprídu do kontaktu s pasažiermi.

17:05 Košická Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) má aktuálne v karanténe osem zamestnancov.

V pondelok sa časť z nich podrobila testovaniu na nový koronavírus, výsledky budú k dispozícii najskôr v utorok, informovala hovorkyňa nemocnice Ivana Vaněková.

Karanténa súvisí s prípadom úmrtia hospitalizovanej 80-ročnej pacientky s novým koronavírusom minulý týždeň v stredu.

Ako hlavná príčinu jej smrti bola podľa nemocnice klinicky i pitvou stanovená bronchopneumónia.

Pacientka zomrela počas hospitalizácie na IV. internej klinike, ochorenie COVID-19 jej diagnostikovali až posmrtne. Na lôžkovom oddelení, na ktorom bola hospitalizovaná, vykonali dezinfekciu.

Skryť Vypnúť reklamu

16:28 Upratovači a upratovačky, umývači okien, podláh a sociálnych zariadení, chyžné, smetiari, tepovači či deratizéri z občianskeho združenia (OZ) Hygienik vyzývajú predsedu vlády Igora Matoviča, aby ich prácu ohodnotil tak ako prácu ďalších ľudí v tzv. prvej línii boja proti novému koronavírusu.

"Vírus nemá šancu rozšíriť sa tam, kde sa hygiena a dezinfekcia vykonáva poctivo kompetentnými a motivovanými ľuďmi," uviedli v otvorenom liste premiérovi.

Ľudia združení v OZ Hygienik podporujú Matovičovu snahu odmeniť lekárov, zdravotné sestry či sociálnych pracovníkov, upozorňujú však, že aj tí, ktorí sa starajú o čistotu, hygienu a dezinfekciu vnútorných priestorov, stoja v prvej línii v boji proti ochoreniu COVID-19.

Pripomínajú, že aj oni pracujú vo veľkom riziku nákazy novým koronavírusom a ako prví vstupujú do kontaminovaných priestorov bez akejkoľvek podpory od štátu.

Skryť Vypnúť reklamu

"Často ide o nemocničné priestory, školy a zariadenia sociálnych služieb, ktoré predtým navštívili ľudia s ochorením COVID-19," napísali.

16:16 Mestá v Bratislavskom kraji prišli v dôsledku koronakrízy a výpadku dane z príjmov fyzických osôb takmer o 11,5 milióna eur, deficit hlavného mesta vypočítali na 9,3 milióna eur. Vyplýva to z informácií, ktoré zverejnilo na svojom webe Ministerstvo financií (MF) SR.

Z okresných miest v Bratislavskom kraji zaznamenal Senec na podielových daniach výpadok vo výške 559 548 eur, Pezinok 528 107 eur a Malacky 399 141 eur.

Z ďalších miest v kraji majú v Stupave výpadok 285 973, v Modre 210 154 a vo Svätom Jure 141 086 eur.

16:12 Slovenské akvaparky a kúpaliská za obdobie od 1. júna do 31. júla tohto roka dosahujú pokles návštevnosti o 35 percent a pokles tržieb o 38 percent v porovnaní s minulým rokom.

Skryť Vypnúť reklamu

Informuje o tom viceprezident Slovenskej asociácie akvaparkov, kúpalísk a plavární (SAAKP) Ľudovít Lebó.

Asociácia dodáva, že za prvú vlnu pandémie ochorenia COVID-19 ešte nebola väčšina subjektov rekreačného kúpeľníctva odškodnená a už prichádzajú informácie o opatreniach spojených s druhou vlnou.

15:41 Približne desať percent Holanďanov verí v konšpiračné teórie, ktoré sa týkajú šírenia nového typu koronavírusu, čo môže predstavovať riziko, pokiaľ ide o očkovanie v prípade objavu účinnej vakcíny proti COVIDu-19. Uviedol to v pondelok spravodajský server DutchNews.nl.

Prieskum ukázal, že najmä priaznivci krajne pravicových strán sú ochotní veriť, že vláda a veľké farmaceutické spoločnosti majú skryté zámery.

Napríklad 22 percent voličov krajne pravicovej Strany slobody (PVV) uviedlo, že verí v teóriu, podľa ktorej ľudia budú novou vakcínou proti COVID-19 očipovaní, aby bolo možné sledovať ich pohyb.

Skryť Vypnúť reklamu

15:15 V snahe eliminovať obavy z cestovania verejnou autobusovou dopravou dáva prešovská krajská samospráva preventívne testovať vodičov prímestskej dopravy.

V pondelok majú byť otestovaní vodiči v Humennom, do konca augusta sa odber vzoriek postupne uskutoční v Bardejove, Prešove, Vranove nad Topľou, Svidníku, Poprade a v Starej Ľubovni.

14:33 Za posledných 24 hodín zaznamenali v Chorvátsku 85 nových prípadov nákazy, takže v súčasnosti je tejto vyhľadávanej dovolenkovej destinácii 1 236 chorých pacientov. Z toho 126 je hospitalizovaných a 11 na pľúcnej ventilácii.

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem

14:25 Pripravované epidemiologické opatrenia považujú ľudia, pracujúci v oblasti kultúry, za diskriminačné.

Východisko k vyriešeniu existenčných problémov, ktorým v dôsledku koronakrízy čelia, neprináša podľa nich ani avizovaná 11-miliónová finančná injekcia pre nezávislú kultúru.

Skryť Vypnúť reklamu

V spoločnom vyhlásení to zdôraznili zástupcovia asociácií a združení nezriaďovanej kultúry na Slovensku.

14:12 Nemecká ekonomika by po bezprecedentnom prepade v 2. kvartáli mala zaznamenať rozsiahle oživenie, na kompletné zotavenie však bude podľa všetkého potrebná vakcína proti novému koronavírusu. Uviedla to v pondelok v najnovšej správe nemecká centrálna banka.

Najväčšia ekonomika Európskej únie zaznamenala v 2. kvartáli pokles o viac než desatinu, najväčší v histórii. Odvtedy sa však postupne zotavuje, k čomu prispelo uvoľnenie karanténnych opatrení prijatých začiatkom jari po nástupe pandémie.

Ako uviedla Bundesbank vo svojej mesačnej správe, celkové oživovanie ekonomiky, ktoré sa začalo po aprílovom prepade, bude pokračovať.

13:43 Ústavný súd Slovenskej republiky eviduje 39 podaní týkajúcich sa povinnej štátnej karantény prípadne iných opatrení prijatých v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu

V 30 prípadoch sú sťažovateľmi fyzické osoby a v 9 prípadoch sú sťažovateľmi právnické osoby. Tri z týchto podaní boli vybavené odložením.

13:25 Niekoľko tisíc členov juhokórejského náboženského hnutia, ktoré vedie kontroverzný duchovný Čung Kwang-hun, umiestnili do karantény.

Medzi veriacimi v metropole Soul sa totiž rozšíril koronavírus.

S obrovským kostolom v severnej časti Soulu, ktorý členovia hnutia navštevujú, už je podľa juhokórejskej vlády spojených 315 prípadov infekcie.

Nakazený je aj vodca Čung, ktorého úrady obviňujú zo zatajovania informácií o členoch hnutia a porušení karanténnych nariadení.

Petíciu vyzývajúcu na zatknutie duchovného už podpísalo viac ako 200 000 ľudí.

Situácia vyvoláva spomienky na prelom februára a marca. Vtedy Južná Kórea niekoľkokrát registrovala denné počty nakazených nad 500 osôb.

Skryť Vypnúť reklamu

Ochorenie Covid-19 sa vtedy šírilo okrem iného v meste Tegu medzi členmi náboženského hnutia Sinčchondži, s ktorým je spájaných viac ako 5200 prípadov nákazy koronavírusom.

Vodcu hnutia Sinčchondži, 80-ročného I Man-hio, úrady na začiatku augusta zadržali a obvinili ho, že zatajoval kľúčové údaje, čím bránil vyhľadávaniu ľudí, ktorí sa dostali do kontaktu s nakazenými.

13:15 Odmeny za prácu v tzv. prvej línii by mali dostať okrem profesionálnych vojakov aj civilné zložky. Uviedla to hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

Prerozdelením financií sa zaoberá pracovná skupina pod vedením ministra práce , sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina). „V súčasnosti sa sumarizujú počty zamestnancov jednotlivých rezortov, pre ktoré bude táto finančná pomoc určená,“ doplnila hovorkyňa rezortu obrany.

Skryť Vypnúť reklamu

Peniaze dostanú lekári, sestry, vojaci, policajti, hasiči či zamestnanci domovov sociálnych služieb.

Premiér sa tak podľa svojich slov rozhodol na základe priaznivých ekonomických aj zdravotných výsledkov. Peniaze si budú deliť ministerstvá zdravotníctva, vnútra, obrany a rezort práce, sociálnych vecí a rodiny.

12:59 Česko od 1. septembra opätovne zavedie povinné nosenie ochranných rúšok v hromadnej doprave a v interiéroch verejných budov. Informovala o tom na Twitteri spravodajská televízia ČT24.

Toto nariadenie bude platiť v obchodoch, na úradoch, aj v školách mimo tried, oznámil český minister zdravotníctva Adam Vojtěch.

12:26 Priemerný počet nových pozitívnych výsledkov testov na chorobu COVID-19 dosahoval v uplynulom týždni v Belgicku 574 denne, čo je päťpercentný pokles voči predminulému týždňu.

Skryť Vypnúť reklamu

V uvedenom období však začal narastať počet úmrtí a hospitalizácií súvisiacich s novým druhom koronavírusu, uviedla v pondelok agentúra Belga s odvolaním sa na údaje inštitútu verejného zdravia Sciensano.

V pondelok ráno úrady evidovali 78 223 prípadov nákazy od vypuknutia pandémie, pričom v nedeľu bolo zaregistrovaných 354 nových prípadov.

Inštitút Sciensano konštatoval, že v priebehu minulého týždňa bolo hospitalizovaných v priemere 31 ľudí denne, čo je 35-percentný nárast v porovnaní s predminulým týždňom.

V belgických nemocniciach sa v pondelok ráno v spojitosti s ochorením COVID-19 nachádzalo 336 pacientov, 86 z nich je na jednotkách intenzívnej starostlivosti a 48 je napojených ne ventiláciu.

Celkový počet úmrtí súvisiacich s koronavírusom v Belgicku dosiahol 9 939, najnovšie štyri pribudli v nedeľu.

Skryť Vypnúť reklamu

Aj keď počet úmrtí na COVID-19 opäť stúpa, podľa inštitút Sciensano sa tak deje pomalšie ako na začiatku epidémie.

12:19 Univerzitná nemocnica Martin (UNM) je na prípadný nárast pacientov s diagnózou COVID-19 pripravená.

Uviedla to hovorkyňa nemocnice Katarína Kapustová.

Zdôraznila, že v prípade zhoršenia epidemiologickej situácie bude nemocnica postupovať obdobne ako pri prvej vlne - v kooperácii s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva Martin a s krízovým centrom pri vyššom územnom celku Žilina.

"Ak by sa situácia dramaticky zhoršila, uzatvoríme areál nemocnice, obnovíme zákaz návštev, vstupovať sa bude opätovne cez triážny stan. Otvoríme tzv. 'červený urgent' a pristúpime znova k reprofilizácii lôžok. Primárne v pavilóne číslo 5, kde máme infekčnú a pľúcnu kliniku. Tu máme spolu k dispozícii 68 lôžok vrátane špeciálnych s možnosťou pripojenia pacienta na umelú pľúcnu ventiláciu," konkretizovala Kapustová.

Skryť Vypnúť reklamu

12:05 Počet prípadov nákazy v Spojených štátoch v nedeľu narástol asi o 42 000 infekcií, čo je najnižší denný súčet od začiatku júla.

Informuje o tom denník The New York Times (NYT).

Celková bilancia obetí ochorenia Covid-19 v USA presiahla 170 000 úmrtí, uvádza Univerzita Johnsa Hopkinsa. Za uplynulý deň bolo v krajine nahlásených vyše 500 úmrtí. Je to podobný počet ako minulú nedeľu.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: Libanon hlási rekordný prírastok prípadov Čítajte 

Priemer za posledný týždeň sa v tomto smere drží nad 1000 prípadmi za deň, čo je viac ako dvojnásobok oproti trendu zo začiatku minulého mesiaca.

Kĺzavý medián síce zostáva výrazne nad hodnotami z jarných mesiacov, za tri týždne ale klesol zhruba o 15 000 denných infekcií asi na 51 500.

12:00 Letecké spoločnosti v snahe o prežitie pandémie sa snažia presvedčiť verejnosť, že opatrenia, ako sú povinné rúška a vzduchové filtre, robia cestovanie v lietadle bezpečnejším ako pohyb v mnohých iných vnútorných priestoroch. Ale nezaberá to.

Prieskumy naznačujú, že ľudia sú čoraz skeptickejší. V USA sa rezervácie leteckých spoločností v uplynulom mesiaci opäť zastavili po tom, ako začali pomaly stúpať. To bola reakcia na oživenie rastu nových prípadov nákazy.

Podľa globálnych údajov klesla letecká doprava v porovnaní s minulým rokom o viac ako 85 percent.

Načítavam video...

11:28 Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky upozorňuje slovenských občanov a cestujúcu verejnosť na dočasný zákaz vstupu do Čínskej ľudovej republiky.

11:10 Časť poslancov Mestského zastupiteľstva v Nitre vyzýva primátora Mareka Hattasa, aby urýchlene zvolal mimoriadne zastupiteľstvo s jediným bodom programu.

Tým by mala byť úprava rozpočtu Nitry na rok 2020 prijatím opatrení na zníženie výdavkov mesta vzhľadom na nepriaznivý trend vývoja ekonomiky mesta v dôsledku pandémie nového koronavírusu.

„Som veľmi rád, že poslanci mestského zastupiteľstva sa aj naďalej zaujímajú o veci verejné. Finančné otázky budeme riešiť na mestskom zastupiteľstve, ktoré je naplánované na 10. septembra, pričom sa budeme riadiť odporúčaniami ministra financií Eduarda Hegera,“ odkázal poslancom primátor.

Odhad výpadku príjmov mesta za prvý polrok kalendárneho roka je približne 6,39 milióna eur bez doplatku za služby vo verejnom záujme spoločnosti Arriva vo výške 2,8 milióna eur, upozorňujú poslanci v otvorenom liste primátorovi.

11:05 Polícia v obvode Blackburn with Darwen v severozápadnej časti Anglicka v nedeľu ukončila svadobnú hostinu z dôvodu porušenia opatrení zavedených v súvislosti s ochorením COVID-19.

Informovala o tom v pondelok webová stránka stanice stanica BBC.

Policajti reagovali na správu o porušení opatrení a prišli na svadobnú recepciu, kde bolo prítomných viac ako 100 hostí.

Podľa polície išlo o "jasné porušenie miestnych i celoštátnych obmedzení", ktoré vystavujú riziku každého, kto bol na hostine prítomný.

Zhromaždenie bolo rozpustené. Ďalšie kroky síce polícia nepodnikla, účastníkov však vyzvala, aby spolupracovali a dodržiavali nariadenia a obmedzenia.

11:00 Rusko v pondelok potvrdilo ďalších 4 892 prípadov nákazy koronavírusom. Za uplynulý deň zomrelo v súvislosti s ochorením Covid-19 ďalších 55 ľudí.

Celkový počet nakazených v krajine dosiahol podľa oficiálnych zdrojov 927 745 a počet obetí na životoch sa zvýšil na 15 740, informovala agentúra Reuters.

Údaje, ktoré minulý týždeň zverejnil ruský štatistický úrad Rosstat, avšak uvádzajú, že počet obetí môže byť oveľa vyšší, než je oficiálny počet, napísal spravodajský server Moscow Times.

Podľa jeho údajov len v júni zomrelo takmer 12 000 ľudí s koronavírusom, zatiaľ čo oficiálne údaje za rovnaké obdobie uvádzali len 4 880 mŕtvych.

10:50 Predĺžené vyplácanie dávky v nezamestnanosti sa končí 31. augusta. Ako v informovala Sociálna poisťovňa, podľa platnej legislatívy predĺžené podporné obdobie v nezamestnanosti uplynie najneskôr koncom tohto mesiaca bez ohľadu na to, či bude v súvislosti s koronakrízou naďalej trvať mimoriadna situácia alebo nie.

Predĺžené podporné obdobie v nezamestnanosti, ktoré vláda štyrikrát postupne od marca 2020 predlžovala, mohli počas koronakrízy využiť poistenci, ktorým vznikol nárok na dávku pred vypuknutím koronakrízy a mali sťažené podmienky nájsť si počas poberania dávky nové zamestnanie.

10:34 Dôvodom nižšieho prepadu slovenskej ekonomiky v porovnaní s predpokladmi bola okrem iného aj neznalosť budúceho vývoja, a teda nepresnosť odhadov.

Premiér Igor Matovič (OĽANO) na tom nemá zásluhy a poďakovať by sa mal fabrikám a všetkým občanom Slovenska.

V reakcii na vyjadrenia predsedu vlády to na sociálnej sieti uviedol poslanec Smeru-SD a bývalý minister financií Ladislav Kamenický.

Ekonomika sa podľa údajov Štatistického úradu SR v druhom kvartáli prepadla o 12,1 percenta, čo je tak podľa analytikov aj podľa premiéra menej, ako sa očakávalo.

Matovič v piatok (14. 8.) vyzdvihol, že za priaznivejší vývoj s vzhľadom na očakávania môže zvládnutie pandémie po medicínskej stránke.

10:20 Britský vládny Úrad pre verejné zdravie (Public Health England, PHE) nahradí nová inštitúcia, ktorá sa bude špecializovať predovšetkým na ochranu krajiny pred pandémiami. Informovala o tom v pondelok na svojej webovej stránke stanica BBC.

Britský minister zdravotníctva Matt Hancock má tento týždeň oznámiť vznik tohto úradu, ktorého vzorom bude nemecký štátny Inštitút Roberta Kocha (RKI).

10:00 Na Slovensku pribudlo päť nových prípadov nákazy ochorením Covid-19, informoval Národný úrad zdravotníckych informácií. V nedeľu vyhodnotili 481 testov, od začiatku testovania sa ich vykonalo 295 319. Celkový počet pozitívne testovaných osôb stúpol na 2 907.

Nepribudlo žiadne úmrtie, počet obetí v súvislosti s ochorením Covid-19 tak zostal 31.

Pozitívne testovaní boli traja muži a dve ženy vo veku od 27 do 82 rokov z Bratislavy (3) a Košíc (2).

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem

Počet hospitalizovaných pacientov s podozrením na COVID-19 alebo jeho potvrdením zostáva rovnaký ako v sobotu 53, ani počet vyliečených pacientov sa nezmenil - 1969.

Na jednotkách intenzívnej starostlivosti sa nachádzajú dvaja pacienti, na pľúcne ventilácie sú napojení štyria pacienti.

Sedemdňový kĺzavý medián je na hodnote 49.

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem

9:52 Nákazu koronavírusom v Maďarsku potvrdili v uplynulých 24 hodinách 30 osobám, čím počet aktívnych prípadov tejto infekcie stúpol na 708.

Vyplýva to z údajov zverejnených v pondelok na informačnej stránke vlády koronavirus.gov.hu.

Na chorobu COVID-19, spôsobovanú vírusom SARS-CoV-2, nezomrel nikto, počet obetí zostáva 608. Z nákazy sa zotavilo 3 630 ľudí.

V krajine evidujú dovedna 4 946 potvrdených prípadov uvedenej infekcie. V nemocniciach ošetrujú 62 chorých, z ktorých šiesti sú napojení na umelej pľúcnej ventilácii.

9:42 Česko potvrdilo k polnoci z nedele na pondelok 121 nových prípadov nákazy. Laboratóriá v nedeľu otestovali 4 581 vzoriek. Celkovo sa tak v krajine nakazilo koronavírusom 20 012 ľudí.

Covid-19 podľahlo 397 pacientov. Ďalej sa zvyšuje aj počet aktuálne chorých, teraz ich je 5 816. Z nich je 104 hospitalizovaných.

9:40 Nemecko za posledný deň zaznamenalo 561 nových prípadov koronavírusu, vyplýva zverejnených údajov Inštitútu Roberta Kocha (RKI).

Bilancia ohlásená v piatok a sobotu sa v oboch prípadoch vyšplhala nad 1400 nakazených, v nedeľu úrady oznámili 625 nových infikovaných.

Údaje za víkendové dni bývajú obvykle nižšie, pretože nezahŕňajú dáta od všetkých zdravotníckych zariadení, upozorňuje RKI.

Od vypuknutia nákazy sa v krajine s 83 miliónmi obyvateľmi infikovalo vírusom SARS-CoV-2 najmenej 224 014 osôb. Komplikáciám v súvislosti s ochorením ovid-19 podľahlo 9 232 ľudí, z toho jeden pacient v posledných 24 hodinách. Už 202 100 nakazených sa z choroby vyliečilo.

9:20 Čínska automobilka Geely Automobile Holdings zaznamenala za 1. polrok tohto roka pokles zisku o viac než 40 percent. Dôvodom je nový koronavírus, ktorý obmedzil predaj áut na najväčšom automobilovom trhu sveta.

Firma Geely, ktorá je vďaka investíciám do švédskej spoločnosti Volvo a nemeckého Daimleru svetovo najvýznamnejšia čínska automobilka, zaznamenala v období od januára do konca júna zisk 2,3 miliardy jüanov (280,15 milióna eur). Medziročne to predstavuje pokles o 43 percent.

Tržby klesli o 23 percent na 36,82 miliardy jüanov, dodala spoločnosť. Iba mierne tak zaostala za odhadmi analytikov, ktorí očakávali pokles tržieb na 36,89 miliardy jüanov.

9:09 V priebehu pondelka presiahol doteraz počet nakazených vo svete 21 miliónov 800 tisíc osôb. V súvislosti s ochorením Covid-19 zomrelo 773-tisíc osôb, vyliečilo sa viac ako 14 a pol milióna ľudí.

Načítavam video...

08:57 Japonská ekonomika zaznamenala v 1. štvrťroku finančného roka 2020/2021 najvýraznejší pokles v modernej histórii krajiny ako v medzikvartálnom, tak medziročnom porovnaní.

Dôvodom je podobne ako v prípade iných ekonomík nový koronavírus, ktorý tvrdo zasiahol do ekonomickej aktivity. Hrubý domáci produkt (HDP) Japonska očistený o sezónne vplyvy klesol v období od apríla do konca júna medzikvartálne o 7,8 %. Aj keď rozsah poklesu nie je taký výrazný ako v prípade niektorých ďalších ekonomík, je to najväčší pokles ekonomiky od roku 1980, keď sa začali evidovať prvé porovnateľné údaje.

08:49 Stovky ľudí v nedeľu večer protestovali v Madride proti povinnému noseniu rúšok a ďalším opatreniam, ktoré španielska vláda zaviedla v súvislosti s pandémiou.

Približne 3000 ľudí sa zišlo na madridskom námestí Plaza de Colón, uvádza na svojej webovej stránke denník El Mundo.

Mnohí z účastníkov nemali na tvárach rúška a nedodržiavali povinné rozstupy. Protestujúci držali transparenty s nápismi ako "Vírus neexistuje", "Rúška zabíjajú" a "My sa nebojíme".

Jedna z účastníčok do Madridu prišla preto, lebo je presvedčená, že vlády na celom svete zveličujú počty prípadov nákazy s cieľom obmedziť slobodu ľudí. Nosenie rúšok je v Španielsku povinné od 21. júna, keď vláda zrušila núdzový stav.

08:29 Ľubica Bátoryová prichádza s pokračovaním príbehov o asistenčnom bielom psovi Timovi a jeho zážitky stavia na veľmi aktuálnej téme súvisiacej s koronavírusom, alebo fučivírusom, ako ho autorka nazvala.

Súvisiaci článok Rúško za uško, alebo ako pes Timo bojuje s pandémiou Čítajte 

Rúško za uško, či rukavičky na pacičky, ktoré nosí aj samotný pes Timo, sú momentálne deťom blízke a dokážu mnohé situácie vysvetliť aj v realite.

Prečítajte si recenziu na knihu Pes Timo a fučivírus.

08:03 Celkový počet úmrtí na nákazu spôsobenú novým koronavírusom v Indii prekonal v pondelok hranicu 50 000, pričom za 24 hodín bolo hlásených viac ako 900 nových prípadov. Počet obetí za uplynulý deň stúpol konkrétne o 941 na 50 291. India má celosvetovo štvrtý najvyšší počet obetí.

Počet nakazených v Indii je okolo 2,6 milióna. Nákazou sú najviac postihnuté štáty Maháraštra, Tamilnádu a Ándhrapradéš.

Načítavam video...

07:27 Zdravotné poisťovne očakávajú výpadok na zdravotnom poistení pre krízu spôsobenú novým koronavírusom vo výške viac ako 216 miliónov eur. TASR to potvrdili všetky tri zdravotné poisťovne.

Všeobecná zdravotná poisťovňa odhaduje výpadok príjmov za ekonomicky aktívnych poistencov 116 miliónov eur, čo je 4,65 percenta plánovaných príjmov, uviedla Zuzana Štukovská z referátu komunikácie štátnej zdravotnej poisťovne. Reálny vývoj príjmov závisí podľa VšZP od epidemiologickej situácie na Slovensku a intenzity jej vplyvu na zamestnanosť.

Za prvých sedem mesiacov odhaduje Dôvera výpadok príjmov vo výške 30 miliónov eur, čo predstavuje približne šesť percent príjmov najväčšej zdravotnej poisťovne.

Hovorkyňa Union Beáta Dupaľová Ksenzsighová uviedla, že presnú sumu zatiaľ nemôžu uviesť, ale sú si istí, že výpadok budú počítať v miliónoch eur.

07:10 Zákaz podujatí po jedenástej večer, prvé dva týždne povinné rúška v školách na druhom stupni základiek a v stredných školách, obmedzenie kapacít aquaparkov a kúpalísk.

To sú pravidlá, ktoré by mali platiť od septembra. Slovensko sa totiž aj podľa epidemiológov nachádza v prvej fáze nastupujúcej druhej vlny nového koronavírusu a opatrenia sa budú v najbližších týždňoch pravdepodobne sprísňovať.

Čo sa teda deje, prečo sa to deje a aké nás čakajú pandemické dni? Vypočujte si náš podcast.

06:36 V pondelok pribudlo v Južnej Kórei 197 nových prípadov a denný nárast sa tak drží v trojciferných číslach už štvrtý deň za sebou.

Nové údaje, ktoré zverejnilo Kórejské centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb, zvýšili celkovú bilanciu pandémie v krajine na 15 515 infikovaných. Spomedzi prípadov, ktoré pribudli v pondelok, sa 188 šírilo lokálne.

Južná Kórea v pondelok nezaznamenala žiadne nové úmrtie v dôsledku choroby COVID-19. Počet obetí koronavírusu v krajine tak zostáva na čísle 305 a úmrtnosť je 1,99 percenta. Počet uzdravených vzrástol oproti predošlému dňu o sedem na 13 917.

06:33 Libanon, zápasiaci s následkami ničivého výbuchu v bejrútskom prístave, ktorý si 4. augusta vyžiadal takmer 180 obetí a vyše 6000 zranených, zaznamenal rekord v počte nových prípadov.

Počet potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 sa zvýšil za posledných 24 hodín o 439 na celkovo 8881. Nákaze podľahlo za posledný deň ďalších 6 ľudí, čím celkový počet obetí v krajine s populáciou 5 miliónov obyvateľov stúpol na 103.

6:24 Celkový počet obetí koronavírusu v Austrálii prekročil hranicu 400 po tom, ako bolo 25 úmrtí v dôsledku choroby COVID-19 zaznamenaných v pondelok v štáte Viktória, čo je nový denný rekord od začiatku pandémie.

Načítavam video...

Uvedených 25 úmrtí zvýšilo počet obetí pandémie v krajine na celkových 421. Tri zo štyroch úmrtí v Austrálii pochádzajú z Viktórie, ktorá je epicentrom druhej vlny epidémie v krajine. Ministerstvo zdravotníctva Viktórie na Twitteri uviedlo, že za posledných 24 hodín bolo v štáte zaznamenaných 282 nových prípadov nákazy koronavírusom. Nové číslo naznačuje trvalý pokles nových prípadov nákazy, odkedy bola hlavnom meste Viktórie Melbourne zavedená prísna karanténa.

V Melbourne, v ktorom žije 4,9 milióna ľudí, platí šesťtýždňové obmedzenie pohybu, v rámci ktorého úrady nariadili nočný zákaz vychádzania a povinné nosenie rúšok. Ostatné austrálske štáty zakázali ľuďom z Viktórie prekročiť ich hranice. Každý, komu bude udelená výnimka na vstup, sa musí na vlastné náklady podrobiť dvojtýždňovej karanténe.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest
 2. Pomoc z prírody pri infekcii covid-19
 3. Nové medzinárodné príležitosti vo vzdelávaní 2021 – 2027
 4. Pán Králiček: Aj keď predávate „len“ kávu, musíte inovovať
 5. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko
 6. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 7. Novinka, ktorá sa neodmieta: Niké predstavuje Bonus bez limitu
 8. Ako zasiahnu zmeny vo svete pneumatík bežných vodičov?
 9. Úspech predali Američanom. Ako sa zrodil slovenský 3D sen?
 10. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou
 1. Virtuálny Suptech workshop o Blockchain technológiách
 2. Ranný rituál plný zdravia pre celú rodinu
 3. Koľko ovocia by ste mali denne zjesť? Máme odpoveď
 4. Wüstenrot poisťovňa dosiahla čistý zisk 1,8 milióna eur
 5. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest
 6. Skúšanie a monitorovanie technických systémov na FVT
 7. Prekonalo Vaše dieťa COVID-19?
 8. Za 16 rokov pomohli Prešovskému kraju získať milióny eur
 9. Slovník investora 04: Kto môže investovať
 10. Na čo si dať pozor pri zateplení fasády
 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 28 601
 2. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 27 786
 3. Ako zasiahnu zmeny vo svete pneumatík bežných vodičov? 22 720
 4. Úspech predali Američanom. Ako sa zrodil slovenský 3D sen? 20 613
 5. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 13 801
 6. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 13 452
 7. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 12 808
 8. Aj sladkosti môžu byť zdravé. Viete, ako ich spoznáte? 9 021
 9. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 6 955
 10. Najprv eštebák, potom oligarcha. Aká bola Širokého éra? 6 415
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Eva Petričková na sociálnych sieťach ukazuje, že aj autistické deti vedia byť fantastické.

Deťom chýbajú terapie, rodičom oddych.

9. apr
Vizualizácia projektu Metropolis.

Metropolis zapadol prachom.

12 h
Dnes píše Matúš Ritomský

Dovoľme si hovoriť o konci pandémie

Publicista Matúš Ritomský.

Na prekonanie poslednej fázy pandémie potrebujeme rozumný optimizmus.

8. apr

Ako vidí spätne reláciu s Cibulkovou?

9. apr

Neprehliadnite tiež

Vedecký riaditeľ Virologického ústavu BMC SAV Juraj Kopáček.

Minister ponížil vedcov ústavu, tvrdí Kopáček.

6 h
Ilustračné foto

Biomedicínske centrum SAV má expertízu v oblasti virológie a používa výlučne vedecké postupy overené v praxi.

7 h
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

Ministerka pripomenula, že pred niekoľkými týždňami mali koaliční lídri na stole Memorandum dobrého vládnutia.

7 h
Dana Košická verí na výmenu energie medzi hľadiskom a javiskom.

Jej sestra pracuje na infekčnom oddelení.

8 h