Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem.
Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>
- Na Slovensku odhalili ďalších 91 prípadov, najviac v Bratislave.
- Česko má rekordný prírastok nakazených.
- Ako Slovensko a svet bojuje s koronavírusom, pozrite si súhrn >>>>
- Všetko, čo potrebujete vedieť o koronavíruse a ochorení Covid-19 >>>>
Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)
Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.
19:19 Taliansko zaznamenalo v sobotu za posledných 24 hodín 1071 prípadov nákazy novým koronavírusom, čo je najviac od 12. mája, keď denný prírastok naposledy prekročil hranicu tisíc.
Najviac nových prípadov hlásil región Lazio s hlavným mestom Rím (215).
18:59 Milión nových nakazených na svete pribudlo najrýchlejšie od začiatku pandémie.
Od 9. 7. pribúdal milión nakazených každé štyri dni. Najnovšie to trvalo len tri dni.
18:29 Počas úvodných štyroch mesiacov po prepuknutí pandémie koronavírusu v Európe zaznamenali na Malte iba 673 prípadov.
V polovici júla odtiaľ hlásili iba tri aktívne prípady, ale za ostatných šesť týždňov sa počet infikovaných osôb s ochorením COVID-19 viac ako zdvojnásobil. Malta sa tak vo viacerých štátoch ocitla na zozname rizikových destinácií
15:51 COVID-19 podľahlo na celom svete už viac ako osemstotisíc ľudí.
Viac ako polovica potvrdených úmrtí bola zaznamenaná v štyroch najhoršie postihnutých štátoch sveta: v Spojených štátoch (175 416), Brazílii (113 358), Mexiku (59 610) a Indii (55 794).
Od vypuknutia pandémie sa vo svete nakazilo už viac ako 23 miliónov ľudí. Latinská Amerika a oblasť Karibiku začiatkom augusta prekonali Európu a stali sa regiónom s najväčším počtom úmrtí na ochorenie COVID-19, ktoré nový koronavírus spôsobuje.
Doposiaľ tam zaznamenali už 254.897 obetí z 6.575.960 potvrdených prípadov nákazy. Európa má 3.681.448 prípadov a 212.533 úmrtí.
15:15 Slovenské stavebníctvo naďalej pociťuje významné dosahy pandémie COVID-19.
Stavebná produkcia na Slovensku zaznamenala v júni medziročný pokles o 18 percent, čo je najvyššia hodnota nielen spomedzi krajín V4, ale všetkých 15 krajín EÚ, ktoré vykázali príslušné štatistiky. V aktuálnej analýze na to upozornil analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.
Výstavba budov zaznamenala v júni na Slovensku pokles o 23 percent, o niečo lepší výsledok dosiahla oblasť inžinierskych stavieb s medziročným znížením o 9 percent. "Stavebná produkcia tak zmazala výrazný nárast z úvodu tohto roka, o ktorý sa pravdepodobne postaralo započítanie výstavby bratislavského obchvatu," upozornil ekonóm.
15:09 V španielskom autonómnom spoločenstve Kastília-La Mancha nariadili od nedele zatvoriť všetky erotické kluby.
Udialo sa tak po tom, ako sa v tomto druhu zábavných podnikov vyskytli ohniská ochorenia COVID-19 a úrady poukázali na ťažkosti pri dohľadávaní kontaktov.
V regióne sa nachádza najväčší počet erotických klubov v Španielsku. V čase, keď sa úrady v súvislosti s nárastom infikovaných sústredili na nočný život a zakročili predovšetkým proti krčmám a diskotékam, mnoho erotických klubov bolo naďalej otvorených. Rozhodnutie autonómnych predstaviteľov zatvoriť ich prišiel po tom, ako sedem žien a päť mužov v erotickom klube v centrálnej provincii Ciudad Real malo pozitívny test na koronavírus. Keďže takéto podniky nevedú register klientov a ľudí, ktorí ich navštívili, úrady neboli schopné kontaktovať osoby v ohrození.
Popredný španielsky odborník na pandémiu Fernando Simón tento týždeň varoval, že situácia s koronavírusom sa iba ťažko pohne lepším smerom, pretože väčšina prípadov v krajine je spojená s nočným životom a mladými ľuďmi. Za ostatné dva mesiace po upustení od prísnych opatrení, ktoré platili na začiatku pandémie, zaznamenali v Španielsku takmer 132-tisíc nových infikovaných.
14:26 Globálny trh priemyselných a rezidenčných nehnuteľností sa začne po koronakríze zotavovať rýchlejšie ako komerčné nehnuteľnosti, teda kancelárie, maloobchod, hotely.
Odborníci však očakávajú, že vo väčšine sektorov realitného trhu dôjde k zlepšeniu ešte tento rok a pokračovať bude počas roku 2021. Vyplýva to z polročnej správy realitno-poradenskej spoločnosti CBRE.
"Na trhu kancelárskych nehnuteľností môžeme očakávať zavedenie tzv. hybridnej pracovnej sily, v rámci ktorej budú zamestnanci firiem pracovať nielen zo svojej kancelárie, ale aj na diaľku," odôvodnili svoje predpoklady odborníci spoločnosti. Maloobchod sa podľa nich zase prispôsobí nárastu e-commerce a menej frekventovanému predaju v kamenných prevádzkach. Ako podotkli, úplne zotavenie hotelového sektora si bude vyžadovať oživenie služobných a skupinových ciest.
13:47 Výskumníci univerzitnej kliniky v nemeckom meste Halle spustili v sobotu štúdiu s názvom "Restart-19" zameranú na zistenie rizík nákazy koronavírusom na veľkých podujatiach.
Na sérii koncertov v neďalekom meste Lipsko sa zúčastní 4000 dobrovoľníkov, informovala agentúra AFP.
Populárny spevák Tim Bendzko odohrá v priebehu soboty v Lipsku dovedna tri koncerty. Na experimente sa môžu zúčastniť len mladí zdraví ľudia, aby sa tak zamedzilo riziku nákazy.
Pri vstupe do koncertnej haly Arena Leipzig všetkým dobrovoľníkom zmerajú teplotu. Všetci účastníci musia mať nasadený vysokoochranný respirátor typu FFP2. Ešte pred začiatkom koncertu sa museli všetci záujemcovia nechať otestovať na prítomnosť nového koronavírusu.
Ich pohyb po koncertnej hale bude monitorovať elektronické zariadenie. Pomocou fluoreskujúceho dezinfekčného prostriedku budú môcť vedci zistiť, ktorých povrchov sa ľudia na koncertoch najčastejšie dotýkajú rukami. Skúmať sa bude aj trajektória malých aerosólových častíc, ktoré ľudia vydychujú. Tie totiž podľa vedcov zohrávajú významnú úlohu pri šírení infekcie.
Hlavným cieľom tohto experimentu je zistiť, či je možné znova povoliť konanie koncertov a iných hromadných podujatí bez toho, aby došlo k nákaze ľudí.
13:44 Približne tretina japonských firiem prehodnocuje využívanie kancelárií.
Reaguje tak na fakt, že ich využívanie zaznamenalo v auguste oproti minulému roku prepad, keďže v dôsledku pandémie nového koronavírusu takmer dve tretiny japonských podnikov umožnili svojim zamestnancom, alebo im priamo odporúčali prácu z domu. Poukázal na to najnovší prieskum agentúry Reuters.
12:56 Pri speve nevzniká výrazne väčšie množstvo respiračných kvapôčok ako pri rozprávaní v podobnej hlasitosti, naznačuje štúdia.
Informuje o tom BBC s tým, že to závisí od toho, ako veľmi hlasná je spievajúca alebo rozprávajúca osoba. Vyplýva to zo zistení, ktoré však zatiaľ neprešli odbornou recenziou.
Projekt Perform zisťoval, koľko aerosólov a kvapôčok vyprodukujú rôzni interpreti. Zistenia vedcov by pritom podľa BBC mohli ovplyvniť podobu budúcich nariadení pre konanie podujatí vo vnútorných priestoroch v Anglicku.
12:41 Pokles dopytu po rúškach spôsobil problémy mnohým novým výrobcom v Číne.
Po vypuknutí pandémie začiatkom roka sa desaťtisíce firiem v Číne vrhli na výrobu rúšok. Spočiatku sa im darilo, keďže dopyt bol obrovský a produktov málo. Teraz bojujú o prežitie, pretože čelia prísnejšej kontrole kvality a klesajúcemu domácemu dopytu.
11:50 Počet ľudí infikovaných koronavírusom v Rusku sa za posledný deň zvýšil o 4921, čím celkové množstvo prípadov tejto nákazy dosiahlo 951 897.
Najväčší počet nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 vykazuje Moskva, a to 687 infikovaných v priebehu 24 hodín; nasleduje Petrohrad so 183, Moskovská oblasť 161, Rostovská oblasť 129 a Stavropoľská oblasť 128.
10:01 SLOVENSKO V piatok otestovali ďalších 3 833 vzoriek a odhalili 91 nakazených.
Doteraz už na Slovensku otestovali 311 099 vzoriek a odhalili 3 316 nakazených.
V piatok sa vyliečilo aj ďalších 102 ľudí, takže aktívnych prípadov je aktuálne 1136.
Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje.
Pozitívne testovaných bolo v piatok 49 mužov a 42 žien vo veku od 8 do 78 rokov. V Bratislave odhalili 40 nakazených, v Košiciach šiestich. Okres Žilina hlási osem nových prípadov.
V okresoch Senec, Pezinok a Michalovce zaznamenali po troch nových nakazených. Po dva prípady hlásia v okresoch Vranov nad Topľou, Trnava, Trenčín, Stará Ľubovňa, Prešov, Poprad, Bardejov a Galanta.
Okresy Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Ilava, Levoča, Liptovský Mikuláš, Nové Mesto nad Váhom, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Trebišov, Tvrdošín a Žiar nad Hronom zaevidovali po jednom novom nakazenom.
Informuje o tom ministerstvo zdravotníctva na facebooku.
Národné centrum zdravotníckych informácií kvôli technickým problémom stále nezverejňuje počet vykonaných testov.
V nemocniciach na Slovensku je 62 pacientov, z ktorých má ochorenie COVID-19 potvrdené 42 ľudí. Na jednotke intenzívnej starostlivosti sú štyria ľudia, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebujú traja pacienti.
Počas piatka nepribudli žiadne úmrtia pacientov na nový koronavírus,
Slovensko naďalej eviduje 33 prípadov.
09:59 Istý Talian žijúci neďaleko Bergama sa štyri mesiace nevedel zbaviť nového koronavírusu. Počas tohto obdobia ho testovali na ochorenie COVID-19 až 28-krát.
Ako referuje web Wirtualna Polska s odvolaním sa na regionálny denník L'Eco di Bergamo, 43-ročný muž sa po 115 dňoch v nemocnici a po karanténe konečne vrátil domov do mestečka Albino v Lombardsku.
Krátko po tom, ako koncom marca skonal na následky koronavírusu jeho otec, muža hospitalizovali. Nasledujúce mesiace po diagnostikovaní nákazy strávil v nemocnici bergamskej Nemocnici pápeža Jána XXIII. Neskôr ho premiestnili na inú kliniku, no keď sa jeho stav zhoršil, vrátil sa naspäť do pôvodného zariadenia.
Za ten čas podstúpil 28 testov, ale až posledný mu priniesol negatívny výsledok. Talian dokonca opísal priebeh ochorenia v liste premiérovi Giuseppemu Contemu. Keď sa vo štvrtok vrátil domov, zvony v Albine začali slávnostne vyzváňať.
V ostatných týždňoch priemerný vek pacientov s koronavírusom v Taliansku klesol zo 60 na 35 rokov.
09:20 SLOVENSKO Medzi sedemnástimi pozitívne testovanými zo štvrtka v okrese Trnava boli aj účastníci jednej rodinnej oslavy a zamestnakyňa župného úradu.
Úrad prikázal z preventívnych dôvodov prácu na doma zamestnancom, ktorí s touto zamestnankyňou prišli do styku. Následne boli aj oni otestovaní a umiestnení do domácej karantény na 14 dní.
09:12 Nemecko zaznamenalo najviac denných prípadov infekcie od konca apríla.
V Nemecku odhalili 2034 nových prípadov nákazy, čím celkový počet infikovaných jedincov dosiahol 232 082.
Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne.
Informovala o tom televízia Nova na svojom webe.
Doterajším denným rekordom bolo 377 nakazených z 27. marca.
07:41Nemecko vydalo varovanie pred cestami do Bruselu a Francúzskej Guyany.
Belgickú metropolu, v ktorej sídlia hlavné orgány Európskej únie, sužuje vysoký výskyt koronavírusového ochorenia COVID-19.
Nemecké ministerstvo zahraničných vecí zároveň upozornilo obyvateľov, aby nepodnikali cesty, ktoré nie sú nevyhnutné, do regiónov Únie, kde úrady v priebehu jedného týždňa zaznamenajú viac než 50 prípadov nákazy na stotisíc obyvateľov.
06:48 WHO odporučila, aby deti vo veku od 12 rokov nosili rúško za tých istých okolností ako dospelí.
Podľa nej to pomôže zvládnuť pandémiu COVID-19. "Deti vo veku 12 rokov a viac by mali nosiť rúško za tých istých podmienok ako dospelí, predovšetkým vtedy, keď nie je možné zaručiť najmenej metrový odstup od ostatných, alebo keď je v okolí výrazné šírenie nákazy," informovala WHO.
WHO aj UNICEF zostavili skupinu odborníkov, ktorá preskúmala údaje dostupné o tom, ako deti prispievajú k šíreniu ochorenia COVID-19, a tiež o výhodách nosenia rúška u detí. Na základe nových zistení zostavili odporúčania pre deti, ktoré sú však odlišné pre rôzne vekové skupiny.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?

Beata
Balogová
