SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Zoznam rizikových krajín sa rozšíril, pribudli Chorvátsko či Španielsko (minúta po minúte)

Na Slovensku pribudlo 90 nových prípadov nákazy koronavírusom. Spolu evidujeme 3 626 nakazených a 2206 vyliečených osôb. Pandémia si zatiaľ vyžiadala 33 obetí.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem.

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh druhej vlny pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

22:56 SVET Británia zaznamenala vo štvrtok 1522 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čo je najviac od 12. júna. Vyplýva to z najnovších vládnych štatistík, píše britský denník The Guardian.

Deň predtým odhalili 1048 prípadov infekcie. Spojené kráľovstvo 13. augusta vyradilo viac ako 5000 ľudí zo zoznamu obetí koronavírusu. Zmena bola následkom nového spôsobu evidencie úmrtí v spojitosti s ochorením COVID-19. Podľa nového systému pribudlo vo štvrtok 12 úmrtí.

21:23 SVET Francúzsko zaznamenalo za uplynulých 24 hodín 6111 nových prípadov nákazy.

Ide o najvyšší prírastok v počte infikovaných, odkedy bol v krajine ukončený tzv. lockdown a zároveň o druhý najvyšší počet od začiatku pandémie. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters. V stredu pribudlo vo Francúzsku 5429 nakazených. V čase vrcholu pandémie bolo 30. marca zaznamenaných 7578 nových prípadov, čo predstavuje doterajší francúzsky rekord. Od utorka sa počet potvrdených úmrtí zvýšil o 32 na 30 576. V dôsledku technických chýb neboli v stredu hlásené nijaké údaje o obetiach či dáta z nemocníc.

Skryť Vypnúť reklamu

20:26 SLOVENSKO Krajčí informoval, že plánujú opäť zriadiť aj veľkokapacitné testovacie odberné miesta.

Avizoval, že prvé centrum by mohlo aj vďaka dohode so súkromným testovacím laboratóriom fungovať v Bratislave už počas prvého septembrového týždňa. Ďalšie by sa mali postupne zriadiť v Trnave, Trenčíne a Banskej Bystrici.

19:57 SLOVENSKO Minimálne v mesiaci september bude môcť byť v hľadiskách štadiónov najviac 1000 divákov, bez ohľadu na kapacitu štadióna.

Krajčí to ôdovodnil tým, že nejde len o kapacitu, ale aj o vzájomnú interakciu medzi ľuďmi. Ako príklad povedal spoločný odchod zo štadióna po zápase, kedy dochádza ku kontaktu veľkej masy ľudí.

19:55 SLOVENSKO Krajčí vylúčil, že by momentálne uvažovali nad opätovným zavedením e-karantény. Pripomenul, že pri jej používaní sa objavilo viacero problémov. "V tomto prípade sa spoliehame na zodpovednosť ľudí," povedal.

Skryť Vypnúť reklamu

19:48 SLOVENSKO Povinnosť nosiť rúško v interiéroch naďalej platí, obzvlášť v prípade hromadných interiérových podujatí. Krajčí však pripomína, že povinnosť nosiť rúško platí aj v prípade exteriérových hromadných podujatí.

19:45 SLOVENSKO Konzílium rokovalo dokopy o štyroch oblastiach opatrení: prvá sa týka rizikových krajín, druhá zamestnávateľov a ich povinností, tretia zákazu exteriérových podujatí nad 1000 ľudí a interiérových nad 500 ľudí, a štvrtá nosenia rúšok na školách.

Podľa slov hlavného hygienika Jána Mikasa budú detaily upresnené zajtra.

19:42 SLOVENSKO Najviac rizikové miesta, ktoré majú potenciál na najvýraznejšie šírenie vírusu, podľa záverov konzília sú: bary, nočné kluby a diskotéky, spoločenské oslavy, festivaly, a pokiaľ nie sú dodržané rozostupy a iné opatrenia, tak aj kostoly.

Skryť Vypnúť reklamu

Nebezpečenstvo šírenia však podľa Krajčiho hrozí aj v ubytovniach, domovoch seniorov, rómskych komunitách či nocľahárňach pre ľudí bez domova, preto je dôležité zamedziť, aby sa sem vírus dostal.

19:37 SLOVENSKO Konzílium prehodnotilo dĺžku karantény, ktorú treba absolvovať po návrate z rizikovej krajiny. Ak sa človek vráti po 1. septembri z rizikovej krajiny, bude platiť povinnosť 10-dňovej karantény (predtým 14 dní) s tým, že najskôr po piatich dňoch bude môcť absolvovať test.

Krajčí spresnil, že ak by sa napríklad pre nedostatok testovacích kapacít nepodarilo zrealizovať navrátilcovi z rizikovej krajiny test do 10 dní, v prípade, že po desiatich dňoch nepociťuje žiadne príznaky, bude jeho karanténa ukončená. Pokiaľ sa však vráti z rizikovej krajiny mimo Európskej únie, napríklad z Ukrajiny, test na Covid-19 absolvovať musí.

Skryť Vypnúť reklamu

19:35 SLOVENSKO Slovensko rozširuje zoznam červených krajín o tieto krajiny: Francúzsko, Chorvátsko, Španielsko, Holandsko, Belgicko, Malta.

Ako rizikovú krajinu označili odborníci aj Grécko, zatiaľ však pre túto krajinu platí iba odporúčanie necestovať.

19:32 SLOVENSKO Konzílium odborníkov definovalo niekoľko regiónov na Slovensku ako rizikové: sú nimi Bratislava a okolie, Trenčiansky kraj, Rožňava a ďalšie okresy na východe krajiny.

19:30 SLOVENSKO "Nebezpečné je to, že nám stúpajú prípady dovezené z Českej republiky," povedal Krajčí s tým, že ich je 85. Dramaticky rastú aj prípady importované z Chorvátska.

19:28 SLOVENSKO Odborníci upozorňujú aj na to, že hoci v mnohých prípadoch má ochorenie Covid-19 ľahký priebeh alebo bezpríznakový, najmä pre rizikové skupiny obyvateľstva môže mať veľmi vážne následky. Podľa Krajčího až 80 percent nakazených vo veku nad 70 rokov končí hospitalizovaných v ťažkom stave.

Skryť Vypnúť reklamu

19:25 SLOVENSKO Minister zdravotníctva Marek Krajčí upozornil na rastúci počet hospitalizovaných ľudí, ktorý podľa jeho slov tiež naznačuje, že druhá vlna nákazy koronavírusu je už na Slovensku.

Epidemiologička Henrieta Hudečková však zdôrazňuje, že sa to netýka všetkých krajov rovnako. Niektoré sú vo fáze dva, väčšina vo váze jeden.

19:23 SLOVENSKO Začína sa tlačová konferencia po rokovaní konzília, kde sa odborníci dohodli na opatreniach, ktoré budú platné od 1. septembra.

19:22 SVET Dcéra ruského prezidenta Vladimira Putina má vďaka aplikácii novej ruskej vakcíny protilátky na nový typ koronavírusu. Šéf Kremľa to uviedol vo štvrtkovom rozhovore pre ruskú štátnu televíziu Rossija 24. "Boli vykonané predklinické aj klinické testy na zvieratách i na ľuďoch. Našim odborníkom je dnes zrejmé, že táto vakcína vytvára udržateľnú imunitu a protilátky, ktoré sa vyvinuli aj u mojej dcéry. Vďakabohu, cíti sa dobre," citovala agentúra TASS Putina, ktorý v tejto súvislosti zdôraznil bezpečnosť novej vakcíny.

Skryť Vypnúť reklamu

Vladimir Putin má dve dcéry - jednu lekárku a druhú tanečnicu, doposiaľ však nešpecifikoval, ktorá z nich bola zaočkovaná.

18:47 SVET Británia od soboty zaradí Českú republiku, Švajčiarsko a Jamajku na svoj karanténny zoznam.

Oznámil to britský minister dopravy Grant Shapps. Ľudia, ktorí do Británie pricestujú z Česka po sobotných 5.00 SELČ, sa tak budú musieť na 14 dní sami izolovať. Medzi krajiny, kam budú môcť Briti zo zdravotného hľadiska cestovať bezpečne, bola naopak vrátená Kuba.

18:32 SVET Pakistan a Čína sa dohodli na posilnení spolupráce vo vývoji vakcíny proti novému koronavírusu, informovalo pakistanské ministerstvo zahraničia. Hovorca rezortu uviedol, že Peking súhlasil, že bude naďalej podporovať Pakistan pri prekonávaní dôsledkov vírusu. K tomuto porozumeniu dospeli zástupcovia krajín počas nedávnej návštevy pakistanského ministra zahraničia Šáha Mahmúda Kurajšího v Číne.

Skryť Vypnúť reklamu

18:21 SVET Nosenie rúšok bude od piatku povinné v celom Paríži a na jeho vnútorných predmestiach. Potvrdila to zástupkyňa primátora Anne Souyrisová. Povinné nosenie rúšok nadobudne účinnosť o 08.00 h SELČ.

Táto povinnosť sa bude vzťahovať i na cyklistov, motorkárov a používateľov kolobežiek, či elektrických kolobežiek, ktorí mali doteraz výnimku.

18:14 SVET Rakúsky ústavný súd už v júli rozhodol, že viaceré obmedzenia schválené v boji proti šíreniu koronavírusu boli nelegálne.

Súvisiaci článok Rakúsko pri koronavíruse obchádzalo ústavu. Teraz dávajú ministrovi viac moci Čítajte 

Tamojší minister zdravotníctva Rudolf Anschober tvrdí, že išlo len o chybu a „zlú prácu“ úradníkov. Rakúska vláda chce teraz zákony meniť, pričom čelí kritike za to, že minister dostane ešte väčšiu moc v prípade, že opäť dôjde k lockdownu.

17:35 SLOVENSKO - Samosprávy podľa prezidentky potrebujú, aby boli kroky štátu aj počas krízy viac čitateľné a predvídateľné.

Skryť Vypnúť reklamu

Čaputová sa dnes stretla s primátorom Nitry Marekom Hattasom, primátorom Komárna Bélom Keszeghom a s predsedom Nitrianskeho samosprávneho kraja Milanom Belicom. Stretnutie sa vzhľadom na zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu v Bratislave konalo online.

Čaputová na stretnutí zisťovala aj to, ako sa samosprávy vyrovnávajú s výpadkami príjmov v dôsledku koronakrízy. Priblížila, že všetci traja reprezentanti potvrdili výrazné výpadky príjmov. Možnosť bezúročnej pôžičky od štátu zástupcovia vítajú, i keď za vhodnejšiu formu pomoci považujú granty.

Samosprávy tiež poukázali na potrebu lepšej komunikácie so štátom, aby mali včasné a presné informácie na prijímanie potrebných opatrení.

17:24 SVET - Šéf úradu maďarskej vlády Gergely Gulyás a jeho zástupca Balázs Orbán sú v domácej karanténe. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na maďarské médiá.

Skryť Vypnúť reklamu

Obaja sa totiž nedávno zúčastnili na záhradnej párty, na ktorú prišiel aj šéf komunikačného oddelenia vládnucej strany Fidesz István Hollik. Tomu neskôr potvrdili pozitívny výsledok testu na koronavírus SARS-CoV-2.

17:17 SVET - Európska komisia podpisuje prvú zmluvu na nákup vakcín proti COVID-19 so spoločnosťou AstraZeneca. Členské štáty budú môcť kúpiť 300 miliónov dávok vakcíny a s opciou zakúpiť ďalších 100 miliónov dávok.

Eurokomisia v rokovaniach pokračuje aj s inými výrobcami vakcín.

"Dnešným podpisom, ktorý je možný vďaka dôležitému úsiliu Francúzska, Nemecka, Talianska a Holandska, zabezpečíme distribúciu dávok vakcíny v členských štátoch, ak sa preukáže jej účinnosť a bezpečnosť," uviedla komisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidesová.

Skryť Vypnúť reklamu

Potenciálna vakcína spoločnosti je už v druhej a tretej fáze klinického skúšania na ľuďoch po tom, ako v prvej a druhej fáze dosiahla sľubné výsledky.

17:11 SVET - Všetci žiaci starší ako šesť rokov budú musieť v Španielsku nosiť tvárové masky, keď sa v septembri vrátia do škôl. Tamojšia vláda o tom informovala s tým, že nariadenie platí pre všetkých 17 regiónov, ktoré si spravujú školstvo autonómne.

Všetkým žiakom budú každý deň merať telesnú teplotu, budú si musieť umývať ruky najmenej päťkrát denne a triedy budú pravidelne vetrať. Žiaci sa budú v triedach stretávať s obmedzeným počtom spolužiakov.

17:05 SVET - Proti koronavírusu môže byť účinný aj nosový sprej. Prvá etapa laboratórnych testov rakúskej biotechnologickej spoločnosti Marinomed potvrdila, že látka karegénan je účinná v ochrane proti infekcii novým koronavírusom. Informovala o tom agentúra APA.

Skryť Vypnúť reklamu

Aktívna látka karegénan sa získava z červených rias. Spoločnosť ju využíva vo svojich nosových sprejoch na liečbu rôznych vírusových ochorení, akými sú napríklad prechladnutie alebo chrípka.

Výkonný riaditeľ spoločnosti Andreas Grassauer uviedol, že "podobne ako protilátky, karagénan dokáže vírus neutralizovať a tým bunky chrániť pred nákazou". Podľa agentúry APA to potvrdili aj nezávislé štúdie z USA a Argentíny.

Karagénan spomaľuje množenie vírusu v nosovej dutine a hrdle a taktiež minimalizuje riziko šírenia nákazy. Látka však zatiaľ nie je dostupná v neobmedzenom množstve.

"Vážne chorých pacientov, ktorí ležia v nemocnici s ťažkým zápalom pľúc, samozrejme nemôžeme liečiť nosovým sprejom alebo sprejom do hrdla - to je nám jasné," dodal Grassauer. Firma však pripravuje aj inhalačný roztok.

Skryť Vypnúť reklamu

Aby bola liečba a prevencia nákazy koronavírusom prostredníctvom karagénanu oficiálne povolená, musia prebehnúť ďalšie testy.

16:52 SLOVENSKO - Ministerstvo školstva pripravilo pre školy manuál na prípravu vzdelávania v školskom roku 2020/2021. Dokument má pomôcť učiteľom nastaviť opatrenia pre prípad prechodu jednej alebo viacerých tried na dištančnú formu vzdelávania.

16:38 SLOVENSKO - Všetci 47 zamestnanci dvoch prevádzok McDonald's v Trnave, ktorí zostali po pozitívnych testoch troch kolegov v karanténe, mali negatívne výsledky testov na Covid-19.

Obe prevádzky po komplexnej dezinfekcii znovu otvorili, avšak opäť sa budú od konca augusta zatvárať. "Dôvodom sú tentoraz plánované rekonštrukcie vnútorných i vonkajších priestorov," uviedol prevádzkovateľ Anton Novotný.

Skryť Vypnúť reklamu

15:48 SLOVENSKO - Na úrade vlády pokračuje zasadnutie konzília odborníkov, ktoré rozhoduje o ďalšom postupe v boji proti pandémii. Tlačová beseda po zasadnutí konzília sa očakáva približne o 17.30 h.

15:41 SVET - Ekonomika Spojených štátov v druhom štvrťroku klesla podľa spresnených údajov v prepočte na celý rok o rekordných 31,7 percenta. Oznámilo to americké ministerstvo obchodu. Rýchly odhad zverejnený približne pred mesiacom uvádzal prepad HDP o 32,9 percenta.

Najväčšia ekonomika sveta dopláca na dopady šírenia nového koronavírusu, pre ktoré bola prerušená veľká časť ekonomických aktivít. Na rekord od veľkej hospodárskej krízy sa dostala tiež nezamestnanosť.

15:26 SLOVENSKO - Na ministerstvách sa identifikujú problémy a pripravujú návrhy reforiem, ktoré budú počas septembra predložené na pripomienkovanie verejnosti, reaguje úrad vlády na kritiku europoslanca Šimečku.

Skryť Vypnúť reklamu

Šimečka kritizoval, že čas sa kráti a Matovič o pláne obnovy Slovenska naďalej len mlčí alebo hovorí o prekvapeniach.

15:10 SLOVENSKO - Polícia upozorňuje na zavádzajúci status, ktorý radí ako obísť nariadenie nosiť rúško. Povinnosť však nie je možné obísť, zdôrazňuje polícia.

Ak budú ľudia pre rady v danom statuse aj nevedome šíriť COVID-19, budú sa zodpovedať v trestnoprávnej rovine, a to za šírenie nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby.

Pri osobách, ktoré porušujú povinnosť nosiť rúško, aj keď nie sú nakazené, sa môže zvažovať udelenie pokuty do 1 659 eur.

14:53 SVET - UNESCO spustilo edukačné programy o fámach šíriacich sa o pandémii COVID-19. Na projekte spolupracuje s Európskou komisiou, Twitterom a Svetovým židovským kongresom. Slovenská komisia pre UNESCO o tom informuje na svojom webe.

Infografiky v angličtine, čínštine, francúzštine, arabčine, španielčine a ruštine budú masívne zverejňované na sociálnych sieťach prostredníctvom hashtagu #ThinkBeforeSharing (Zamyslite sa pred zdieľaním).

"Manipulatívne nepravdivé teórie predstavujú reálnu hrozbu pre zdravie, ale i fyzické bezpečie ľudí. Šíria a legitimizujú pomýlené domnienky o pandémii a posilňujú stereotypy, ktoré môžu živiť násilie a násilný extrémizmus," zdôraznila generálna riaditeľka UNESCO Audrey Azoulayová.

14:30 SVET - Francúzsky futbalista Paul Pogba mal pozitívny výsledok testu na koronavírus. Z toho dôvodu ho tréner Didier Deschamps vynechal z nominácie národného tímu na septembrové zápasy v Lige národov.

Pogba je majstrom sveta z roku 2018, aktuálne hráva za anglický Manchester United.

14:12 SVET - V Chorvátsku pribudlo za posledných 24 hodín 304 nových prípadov Covid-19, laboratóriá otestovali 2849 vzoriek.

Informuje o tom vládny informačný web www.koronavirus.hr.

Chorvátsko tak už druhý deň po sebe zaznamenalo viac ako 300 nových prípadov nákazy. Najnovší prírastok je zároveň tretí najvyšší od začiatku pandémie.

Aktívnych prípadov je 2420.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

14:04 SVET - Najmenej tretina detí na svete nemala podľa Detského fondu OSN prístup k diaľkovému vzdelávaniu po tom, ako pandémia ochorenia COVID-19 viedla k uzavretiu škôl.

V čase, keď uzávierky dosiahli vrchol, zavretie škôl zasiahlo takmer 1,5 miliardy detí a najmenej 463 miliónov z nich sa nemohlo učiť na diaľku.

"Samotný počet detí, ktorých vzdelávanie bolo po celé mesiace úplne prerušené, predstavuje celosvetový stav núdze vo vzdelávaní. Dôsledky by sa mohli prejavovať v ekonomikách a spoločnostiach po celé desaťročia," uviedla vo vyhlásení výkonná riaditeľka UNICEF-u Henrietta Fore.

13:52 SVET - Okrem plastových dielov pre automobily začali v českej firme LUKOV Plast vyrábať N-rúška. Ide o alternatívnu bežného rúška, ako ochrana v ňom slúži najmenej trojvrstvová papierová vreckovka alebo obrúsok, ktorý sa poskladá a upne do plastového rámu podobného okuliarom. Vreckovka sa dá jednoducho vymeniť.

Samotný rám je zo zdravotne nezávadného plastu a je možné ho dezinfikovať, hovorí autor N-rúška Jiří Nedvěd.

S nápadom prišiel už v apríli, kedy na internetových stránkach poskytol zdarma návod na tlač N-rúška na 3D tlačiarni. "Stiahlo si ho približne 3500 tlačiarov. Toto je už asi štvrtý model, ktorý ale nie je vhodný pre 3D tlač a má ešte niekoľko vylepšení," povedal Nedvěd.

13:21 SVET - Afrika za uplynulý týždeň zaznamenala 20-percentný pokles v počte potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom. Uviedol to šéf Afrického centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (Africa CDC) John Nkengasong.

Upozornil však, že ešte nemôžu "ísť domov a oslavovať koniec pandémie". Dodal, že testovanie a ďalšie snahy na zastavenie šírenia vírusu naďalej pokračujú.

Objasnil, že 23 z 54 afrických krajín za uplynulých niekoľko týždňov oznámilo trvalé zníženie nových prípadov.

Afrika eviduje viac ako 1,2 milióna potvrdených prípadov infekcie, takmer polovica pochádza z Juhoafrickej republiky. Na kontinente žije zhruba 1,3 miliardy obyvateľov a doteraz vykonali vyše 11 miliónov testov. Nkengasong vyhlásil, že do novembra chcú spraviť ďalších 20 miliónov testov.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

12:51 SVET - Francúzsky premiér Jean Castex požiadal o vypracovanie nariadenia, na základe ktorého bude rúško povinné na vonkajších priestranstvách všade v Paríži a na jeho bližších predmestiach. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Opatrenia je "naliehavé", povedal Castex. Nastáva totiž náročné obdobie, keď sa obyvatelia po letných dovolenkách vracajú na pracoviská a do škôl.

Niektorí francúzski odborníci však nesúhlasia s touto povinnosťou, označujú ju za neužitočné opatrenie, lebo koronavírus sa podľa nich šíri predovšetkým vo vnútorných priestoroch.

Premiér oznámil, že rúška budú povinné aj vo všetkých pracovných priestoroch, kde je prítomný viac ako jeden človek.

Samotný Castex si však na tlačovej konferencii rúško dal dolu.

12:30 SLOVENSKO - Aj opakované testy zamestnancov župného úradu v Trnave boli negatívne. Testy na COVID-19 absolvovalo 25 zamestnancov, ktorí prišli do kontaktu s pozitívne testovanou kolegyňou.

12:24 SVET - V Slovinsku zaznamenali za stredu 33 pozitívnych testov na koronavírus z 1299 urobených, uviedla vláda na Twitteri. Citovala ju slovinská tlačová agentúra STA. Väčšinu z nových prípadov zistili v hlavnom meste Ľubľana.

Zatiaľ hlásilo Slovinsko celkovo 2755 prípadov nákazy a 133 úmrtí. Počet aktívnych prípadov je 423, uviedla monitorovacia webová stránka covid-19.sledilnik.

11:57 SVET - V Južnej Kórei začali vyšetrovať prípad 28 nových prípadov nákazy koronavírusom v jednom bytovom bloku v Soule. Soulské úrady chcú otestovať 500 obyvateľov jedného obytného domu a poslali doň odborníkov, aby objasnili, ako sa mohli nakaziť ľudia žijúci na piatich odlišných podlažiach.

Osem z 28 pozitívne testovaných býva v bytoch nad sebou. "Preverujeme všetky možné trasy infekcie, vrátane kanalizácie, vetrákov a výťahov," povedala Pak Ju-mi z mestskej rady.

11:37 SVET - Nemecká kancelárka Angela Merkelová a lídri spolkových krajín sa dohodli na sprísnení obmedzení, keďže v krajine narastajú počty nakazených.

Ukazuje to náčrt dohody, ktorú mala možnosť vidieť tlačová agentúra AFP. Nové obmedzenia majú byť oficiálne schválené už počas štvrtkového rokovania s Merkelovou.

Obsahujú aj minimálnu pokutu 50 eur za nedodržanie povinnosti nosiť rúško. Nemecko chce tiež rozšíriť zákaz veľkých podujatí do 31. decembra.

11:26 SLOVENSKO - Slováci sa od soboty 29. augusta do 28. septembra nedostanú na Ukrajinu. Tá totiž zaviedla pre cudzincov na toto obdobie zákaz vstupu. Informuje o tom slovenské ministerstvo zahraničných vecí.

Súvisiaci článok Nielen dohľadaní. V Bratislavskom kraji odhalili aj sporadický výskyt koronavírusu Čítajte 

Slovenský rezort diplomacie tiež pripomína, že lety z Ukrajiny na Slovensko ostávajú pozastavené. Pozastavená je aj medzinárodná osobná železničná a autobusová doprava cez všetky hraničné priechody.

11:22 SLOVENSKO - Nové prípady sú opäť zväčša aktívne dohľadané kontakty potvrdených prípadov zo známych, podchytených ohnísk nákazy a importy zo zahraničia.

Hygienici o tom informujú na svojej facebookovej stránke. "V niektorých prípadoch sa ešte aktuálne uskutočňuje epidemiologické vyšetrovanie," doplnili.

V rámci Bratislavského kraja ide o importy zo zahraničia, aktívne dohľadané kontakty už potvrdených prípadov, aj sporadické výskyty bez epidemiologickej súvislosti.

11:11 SLOVENSKO - V Bratislave pribudlo v stredu 22 pozitívne testovaných na nový koronavírus.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

11:00 SLOVENSKO - Premiér Matovič o pláne obnovy naďalej len mlčí alebo hovorí o prekvapeniach. Čas sa však zúfalo kráti, upozorňuje europoslanec Michal Šimečka za politickú skupinu Renew Europe.

"Malo to byť reformné leto. Matovič má už len päť dní, aby svoj sľub splnil," podotkol Šimečka.

10:44 SVET - V Maďarsku pribudlo 91 nakazených koronavírusom, je to najviac od konca apríla. Na ochorenie COVID-19 nezomrel za posledný deň nikto, uviedol vládny informačný server koronavirus.gov.hu.

Celkový počet nakazených v krajine dosiahol 5379, z nákazy sa už zotavilo 3757 ľudí. Aktuálne je nakazených 1008 osôb.

Maďarská vláda v piatok rozhodne o ďalších opatreniach.

10:39 SVET - Rusko zaznamenalo 4711 nových prípadov nákazy koronavírusom a 121 súvisiacich úmrtí za posledných 24 hodín. Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na protivírusové krízové centrum.Celkový počet nakazených stúpol na 975 576.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: Ukrajina zaznamenala najvyšší denný počet úmrtí Čítajte 

Chorobe COVID-19 dosiaľ podľahlo 16 804 pacientov, čo predstavuje 1,72 percenta z celkového počtu infikovaných.

Z nákazy sa celkovo vyliečilo už 792 561 pacientov, čo predstavuje 81,2 percenta z celkového počtu infikovaných.

Percentuálny nárast počtu nakazených už 12 dní neprekročil hodnotu 0,5.

10:29 SLOVENSKO - Počas domácej izolácie nemožno opustiť miesto pobytu. V prípade bytového domu však možno rešpektovať nutné a krátke opustenie priestorov. Patrí sem napríklad vyhodenie odpadkov či prechádzka so psom.

Ak ide o rodinný dom, pobyt na dvore je v poriadku. Na sociálnej sieti o tom informuje Úrad verejného zdravotníctva.

10:25 SVET - Ukrajina hlási za posledných 24 hodín najvyšší denný počet úmrtí v dôsledku infekcie novým koronavírusom. Informovala o tom agentúra UNIAN s odvolaním sa na údaje Systému monitorovania epidémie koronavírusu Rady národnej bezpečnosti a obrany.

Chorobe COVID-19 podľahlo za posledný deň 49 ľudí, čím celkový počet obetí pandémie v krajine stúpol na 2403.

Počet potvrdených prípadov infekcie sa za posledných 24 hodín zvýšil o 1974 na celkovo 112 059. Z ochorenia sa od začiatku pandémie na Ukrajine uzdravilo 54 217 ľudí.

10:01 SLOVENSKO - Testy v stredu odhalili 90 nových prípadov nákazy. Laboratóriá otestovali 3636 ľudí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.

Súvisiaci článok Koronavírus na Slovensku: Mapa a vývoj počtu nakazených Čítajte 

Pozitívne testovaní boli podľa ministerstva zdravotníctva vyšetrení v okresoch Bratislava (22), Ilava (6), Michalovce (6), Poprad (6), Stará Ľubovňa (5), Trenčín (5), Žilina (4), Bardejov (3), Dunajská Streda (3), Nitra (3), Prešov (3), Prievidza (3), Kežmarok (2), Košice (2), Liptovský Mikuláš (2), Malacky (2), Pezinok (2), Vranov nad Topľou (2), Banská Bystrica (1), Brezno (1), Čadca (1), Dolný Kubín (1), Považská Bystrica (1), Sabinov (1), Senec (1), Šaľa (1) a Trnava (1).

"Je medzi nimi 37 žien a 53 mužov, sú vo veku od 5 do 78 rokov," dopĺňa ministerstvo.

V stredu nepribudlo žiadne úmrtie pacienta s Covid-19, celkový počet obetí zostáva 33. Pribudlo ďalších 14 vyliečených pacientov, celkovo nákazu prekonalo už 2206 ľudí.

Doteraz testy odhalili nákazu koronavírusom celkovo u 3626 ľudí. Aktuálne je 1387 aktívnych prípadov.

Sedemdňový kĺzavý medián má podľa webu korona.gov.sk hodnotu 84.

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem.

9:48 SLOVENSKO - Adam Berka odstúpil z mestského poslaneckého klubu Team Vallo, pre Denník N to potvrdil bratislavský primátor. Odstúpenie ponúkol sám Berka.

Súvisiaci článok Berkov status vyvolal paniku. Ako postupovať správne? Čítajte 

"Nechceme, aby si ľudia stotožňovali jeho správanie s ďalšími členmi nášho klubu, a preto si toto jeho gesto veľmi cením," povedal Vallo.

9:37 SLOVENSKO - Počet pracovných ponúk na portáli Profesia.sk po piatich mesiacoch prekonal hranicu štyritisíc za týždeň. Od 17. do 23. augusta portál zaznamenal 4 049 nových ponúk.

9:22 SVET - Juhokórejský parlament zatvorili a skupina zákonodarcov išla do karantény. U fotoreportéra, ktorý v stredu pokrýval zasadnutie vládnej strany, sa totiž neskôr potvrdilo ochorenie COVID-19.

V ázijskej krajine zároveň zaznamenali vyše 400 nových prípadov nákazy. Informovala o tom tlačová agentúra AFP. Krajina zápasí s viacerými zhlukmi prípadov nákazy, spájaných s protestantskými kostolmi.

08:44 SVET - Švajčiarska ekonomika v 2. kvartáli rekordne klesla. Dôvodom bola pandémia, ktorá výrazne obmedzila ekonomickú aktivitu.

Súvisiaci článok Rezort vnútra rokuje o odmenách za prácu v prvej línii pre vyše desaťtisíc zamestnancov Čítajte 

Hrubý domáci produkt (HDP) za tri mesiace od apríla do júna medzikvartálne padol o 8,2 percenta po znížení o 2,5 percenta v predchádzajúcom štvrťroku.

08:10 SLOVENSKO - Odmeny za prácu v prvej línii počas pandémie dostane v rezorte vnútra viac ako 10 500 ľudí. Zamestnanci by mali odmeny dostať vo výplatnom termíne v mesiaci september, prípadne október.

"Odmena bude poukázaná policajtom, hasičom a občianskym zamestnancom, ktorí boli v priamom ohrození, ale aj tým, ktorí zabezpečovali nevyhnutné podporné činnosti pre boj s pandémiou," priblížilo ministerstvo vnútra.

07:30 SVET - Látka z eukalyptu v repelente proti komárom čiastočne ničí nový koronavírus. Vyplýva to zo štúdie britského armádneho laboratória, jej predbežné závery zverejnila stanica Sky News. Výťažok môže byť využitý predovšetkým ako doplnková ochrana pred koronavírusovou nákazou.

06:55 SVET - V Nemecku pribudlo 1507 ľudí nakazených koronavírusom a päť ich na COVID-19 zomrelo. Počty nakazených od konca júla rastú. Odborníci majú strach z rýchleho nárastu nových prípadov, keď by sa hygienici dostali na hranicu svojich možností pri trasovaní kontaktov nakazených.

Od začiatku pandémie sa v Nemecku nakazilo najmenej 237 936 ľudí, 9285 z nich zomrelo. Zotavilo sa už 211 900 pacientov.

06:10 SVET - Počet prípadov nákazy COVID-19 v Česku sa zvýšil o 399. Ide o druhý najvyšší denný prírastok od začiatku pandémie.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

06:09 SVET - V Brazílii odhalili testy ďalších 47 161 nakazených, zomrelo 1086 pacientov. Počet nových prípadov je približne rovnaký ako v stredu. Brazília je po USA druhou najviac zasiahnutou krajinou sveta.

Denné prírastky počtu nakazených už skoro dva mesiace presahujú v Brazílii 40-tisíc, nižšie počty obvykle hlásia počas víkendu.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 9. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 3. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 6. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 7. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 8. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 10. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 22 370
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 14 246
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 399
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 461
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 744
 6. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 616
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 264
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 100
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 065
 10. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 5 966
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér obhajuje testovanie aj dátami, ktoré neexistujú

Hrozbou pre testovaných môže byť britská mutácia koronavírusu.

Plošné testovanie na Covid: Premiér Matovič oznámil plán Zachráňme spolu životy.
Dobré ráno

Dobré ráno: Štát ani neverí, že otestuje každého

Slovensko si vyskúša skríningové pretestovanie krajiny.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie.
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Výtery bez pointy

Vláda vyhodí milióny na testy, keď svet už beží preteky v očkovaní.

Peter Schutz

Neprehliadnite tiež

Dobré ráno

Dobré ráno: Štát ani neverí, že otestuje každého

Slovensko si vyskúša skríningové pretestovanie krajiny.

Predajca áut tvrdí, že stromy ohrozovali autá. Parkovisko je od väčšiny vyrúbaných vzdialené viac ako 10 metrov.
Penzák je významnou architektonickou dominantou a kultúrnou pamiatkou Nového Smokovca.
Zosun časti pôdy na sídlisku Sekčov. Obyvatelia sa boja v blízkosti parkovať.