SME
Piatok, 16. apríl, 2021 | Meniny má Dana, DanicaKrížovkyKrížovky

Koronavírus: Testy odhalili 22 nakazených, v Nitre zomrel pacient s koronavírusom (minúta po minúte)

Slovensko eviduje celkovo 4 636 prípadov nákazy koronavírusom. Pandémia si doteraz vyžiadala 37 obetí.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sledujeme naživo (minúta po minúte)

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

20:19 SVET - Španielsko ako prvá európska krajina v pondelok prekonala hranicu pol milióna ľudí nakazených koronavírusom SARS-CoV-2.

Za posledný deň sa v Španielsku infekcia potvrdila u 2 440 osôb. Počet potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 v krajine od začiatku pandémie sa tak zvýšil na 525 549.

20:09 SVET- Nemecká ekonomika sa postupne zotavuje z dôsledkov koronakrízy a veľkosť spred obdobia pandémie by mohla dosiahnuť do roka 2022.

Povedal to nemecký minister financií Olaf Scholz. Zároveň však dodal, že na udržanie dosiahnutého pokroku si Nemecko bude musieť zobrať ďalší dlh.

19:50 SVET - Česká vláda v prípade zhoršenia epidemickej situácie rozošle seniorom respirátory.

Oznámil to premiér Andrej Babiš počas rokovania kabinetu formou videokonferencie.

Skryť Vypnúť reklamu

Pre účely hlasovania v októbrových krajských a senátnych voľbách navyše vláda poskytne volebným miestnostiam 3,2 milióna rúšok. Štát má teraz podľa Babiša vo svojich skladoch a objednaných približne 13 miliónov respirátorov FFP2 a 75 miliónov rúšok.

18:32 SLOVENSKO - Podpolianska strojárska spoločnosť PPS Group Detva zaznamenala počas mesiacov marec až jún tohto roka medziročný prepad tržieb o viac ako 40 percent.

Súvisiaci článok V PPS Group Detva znova hrozí prepúšťanie Čítajte 

"Dôvodom boli najmä opatrenia na zamedzenie šírenia pandémie COVID-19 a narušenie dodávateľského reťazca u zákazníkov v zahraničí," informoval TASR hovorca spoločnosti Ľuboš Schwarzbacher.

Firma pritom opäť hrozí prepúštaním. Dôvodom má byť neistota v súvislosti s pokračovaním podpory na udržanie zamestnanosti po septembri aktuálneho roka.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako informovala spoločnosť, ak sa tento program nepredĺžil, v podniku môže byť ohrozených približne 100 pracovných miest.

18:29 SLOVENSKO - Od 10. septembra sa po prílete na Slovensko z rizikovej krajiny bude treba preukázať príslušníkovi Policajného zboru online registráciou.

Platí to aj v prípade, že rizikovú krajinu človek navštívil v priebehu štrnástich dní pred príletom.

Nerešpektovanie opatrenia bude priestupkom na úseku verejného zdravotníctva, za ktorý príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva uloží pokutu vo výške do 1 659 eur.

"V blokovom konaní môžu aj orgány Policajného zboru a obecnej polície uložiť páchateľovi za nerešpektovanie tohoto opatrenia pokutu vo výške do 1 000 eur," dopĺňa úrad.

18:15 SLOVENSKO - Len dva dni po otvorení nového školského roka musela jedna z prešovských škôl zatvoriť svoje brány.

Skryť Vypnúť reklamu

Pozitívny test na Covid-19 mala jedna z učiteliek Základnej školy (ZŠ) Mirka Nešpora 2.

V piatok prebehlo testovanie učiteľov a pozitívny test na Covid-19 mala aj ďalšia učiteľka zo spoločného kabinetu.

17:09 SVET - Od všetkých cestujúcich prichádzajúcich do Grécka sa vyžaduje vyplnenie online formulára, ktorý je potrebné v anglickom jazyku odoslať najneskôr 24 hodín pred vstupom do krajiny.

Ako informuje Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, vo formulári je potrebné uviesť údaje, odkiaľ osoba cestuje, dĺžku predchádzajúcich pobytov v iných krajinách či adresu svojho pobytu v Grécku.

Pri vstupe do Grécka je zároveň nutné počítať s možným testovaním prichádzajúcich osôb.

17:04 SLOVENSKO - Minister Milan Krajniak je v preventívnej samoizolácii.

Skryť Vypnúť reklamu

Informuje o tom portál Hospodárskych novín pre ktorý to uviedol predseda parlamentu a šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár.

U jedného zo zamestnancov ministerstva sa mali objaviť príznaky ochorenia. Krajniakov stranícky kolega ​Peter Pčolinský zdôraznil, že ide o preventívny krok. Minister Krajniak sa tak nezúčastní ani dnešného rokovania koaličnej rady.

16:51 SLOVENSKO - V areáli Fakultnej nemocnice v Nitre začalo naplno fungovať veľkokapacitné odberové miesto určené na testovanie na ochorenie COVID-19.

Pracovisko sa nachádza pri bývalom vstupe do nemocnice na Špitálskej ulici.

Podľa slov hovorkyne nemocnice Tatiany Kubinec začalo odberné miesto pracovať už v predchádzajúcich dňoch. „Šlo o takú nábehovú prevádzku. Od pondelka už toto pracovisko funguje v plnom režime,“ vysvetlila.

Skryť Vypnúť reklamu

16:22 SLOVENSKO - Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky chce z peňazí z fondu obnovy Európskej únie zriadiť Najvyšší správny súd, Úrad pre správu zaisteného majetku či Úrad pre majetkové priznania.

Ministerstvo obrany SR chce prostredníctvom Európskeho nástroja obnovy rekonštruovať budovy v správe rezortu.

Slovensko by malo získať z európskeho fondu obnovy 7,5 miliárd eur.

16:17 SLOVENSKO - Rektor Univerzity Komenského v Bratislave Marek Števček odporúča, aby aspoň prváci mali začiatkom zimného semestra nového akademického roka 2020/2021 prezenčné prednášky.

Na niektorých fakultách to však vzhľadom na počet študentov nebude možné a dištančná výučba sa uskutoční aj v prvom ročníku.

Vzhľadom na situáciu a snahu chrániť seniorov sa vedenie univerzity rozhodlo tento semester neotvoriť Univerzitu tretieho veku Centra ďalšieho vzdelávania UK.

Skryť Vypnúť reklamu

Okrem toho univerzita neplánuje ani slávnostné otvorenie akademického roka, promócie, akademické obrady v aule na Šafárikovom námestí ani neodporúča organizovať spoločenské akcie či iné aktivity na univerzite s hromadnou účasťou.

16:09 SLOVENSKO - Richard Raši vyzval premiéra Igora Matoviča na absolvovanie testu na koronavírus.

Poukázal, že stretnutím s množstvom cudzích ľudí ohrozuje chod štátu, keďže sa následne stretáva s členmi krízového štábu, odborníkmi na pandémiu i ďalšími členmi vlády.

Na pondelkovej tlačovej konferencii Raši tiež upozornil, že po pol roku od vypuknutia pandémie nebola vláda schopná určiť jasné kritériá, aby sa dalo predvídať, kedy sa majú opatrenia sprísňovať alebo uvoľňovať. Takto sú podľa neho v neistote pendleri či podnikatelia.

Skryť Vypnúť reklamu

16:03 SLOVENSKO - Žiak zo súkromnej základnej školy v Senci bol pozitívne testovaný na ochorenie COVID-19.

Na sociálnej o tom informuje škola i mesto Senec. Škola deklaruje, že sa riadi pokynmi v zmysle oranžovej fázy COVID-19 semaforu a komunikuje s rodičmi i regionálnym úradom verejného zdravotníctva.

"Momentálne čakáme na ďalší postup, ktorý nám určí príslušný RÚVZ, s ktorým súčinne spolupracujeme.

Táto situácia sa dala očakávať, vieme, že je to nepríjemné, ale máme ju pod kontrolou (stále dodržiavame všetky povinné opatrenia) a nie je dôvod na zbytočné šírenie paniky," uviedlo na sociálnej sieti vedenie školy.

15:49 SLOVENSKO - Ochrankár Borisa Kollára má COVID-19, predseda parlamentu absolvoval testy.

Informuje o tom spravodajský portál Webnoviny.sk. Kollár pre portál uviedol, že sa nechal okamžite testovať a výsledok jeho testu bol negatívny.

Skryť Vypnúť reklamu

„Akonáhle som sa to v piatok po obede dozvedel, do dvoch hodín som bol v Nemocnici sv. Michala a čakal som na testy, v sobotu mi bol doručený a fungujem ďalej,“ povedal predseda Národnej rady SR.

15:30 SLOVENSKO - Karanténa ministra Krajčího neovplyvnila chod rezortu zdravotníctva.

Informuje o tom hovorkyňa Zuzana Eliášová s tým, že Krajčí sa cíti dobre.

Eliášová doplnila, že člen konzília odborníkov - epidemiológov, infektológov a verejných zdravotníkov bol pozitívne testovaný na ochorenie COVID-19.

Na testoch bol preventívne v piatok, pretože mal vo štvrtok večer zvýšenú teplotu a pociťoval miernu únavu svalov.

V samoizolácii sa nachádza aj hlavný hygienik SR Ján Mikas. Testovať na prítomnosť nového koronavírusu ho budú počas tohto týždňa.

15:03 SLOVENSKO - Obmedzenie maximálnej návštevnosti vodných parkov na 1000 osôb môže byť pre akvaparky a kúpaliská na Liptove likvidačné.

Skryť Vypnúť reklamu

Upozorňuje na to Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Liptov.

Opatrenie bude podľa organizácie vplývať aj na ubytovateľov a ďalších malých podnikateľov v okolí vodných atrakcií, ktorým výpadok tržieb spôsobí problémy.

14:52 SLOVENSKO - Opozičný Smer-SD predloží na najbližšiu schôdzu parlamentu návrh uznesenia obsahujúci záväzné stanovisko k príprave národného plánu obnovy.

Stanovisko obsahuje osem orientácií, kde a ako by sa mali prostriedky z Európskej únie použiť. Na pondelkovej tlačovej konferencii o tom informoval predseda Smeru-SD Robert Fico.

14:47 SLOVENSKO - Novozámocká nemocnica zakázala návštevy, v Nitre sú v obmedzenom režime.

„Ambulantná starostlivosť ostáva v priestoroch Fakultnej nemocnice s poliklinikou Nové Zámky naďalej v činnosti podľa platných usmernení. Sprievod otca pri pôrode je naďalej povolený,“ informovalo vedenie nemocnice.

Skryť Vypnúť reklamu

Vo Fakultnej nemocnici v Nitre sú zatiaľ návštevy povolené, ale v obmedzenom režime.

„Sú možné, ale posudzované sú individuálne po dohovore s vedúcim zamestnancom, prednostom, primárom kliniky či oddelenia. Prítomnosť otca pri pôrode je povolená,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Tatiana Kubinec.

14:45 SLOVENSKO - Ministerstvo hospodárstva pomáha komerčným nedotovaným autobusovým dopravcom zasiahnutým pandémiou, a to dotačnou schémou na základe spustenej výzvy.

Oznámil to štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Ján Oravec na brífingu za účasti predsedu Únie súkromných autobusových dopravcov Branislava Doboša.

14:41 SVET - Koronavírus usmrtil vo svete od konca decembra už najmenej 889 498 ľudí.

Ukázal to výpočet tlačovej agentúry AFP, ktorá vychádzala z oficiálnych údajov dostupných k 13.00 h SELČ.

Skryť Vypnúť reklamu

Celkovo bolo vo svete zaznamenaných najmenej 27 172 460 prípadov infekcie. Z nich najmenej 17 892 800 ľudí je teraz pokladaných za vyliečených.

Údaje, získané od úradov jednotlivých štátov a od Svetovej zdravotníckej organizácie, sú pravdepodobne len časťou skutočného počtu infekcií. Mnohé krajiny testujú len prípady s príznakmi alebo len prípady najvážnejšie.

14:29 SLOVENSKO - V Starej Ľubovni zatvorili pre COVID-19 dve základné školy.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Starej Ľubovni dočasne zatvoril ZŠ na Komenského a Levočskej ulici.

Hygienici prerušili aj prevádzku Domu sv. Anny – sociálneho zariadenia pre deti, mladých a dospelých so zdravotným znevýhodnením. Pozitívny test mal mať jeden zo zamestnancov.

Mimoriadnu situáciu v súvislosti s nákazou koronavírusom majú aj v obci Plavnica. Z preventívnych dôvodov zatvorili pre verejnosť obecný úrad. Prevádzka má byť obmedzená do piatka 11. septembra.

Skryť Vypnúť reklamu

Od 5. septembra je v obci zatvorená aj základná škola z dôvodu karantény pedagogických aj nepedagogických zamestnancov školy a niektorých žiakov.

14:26 SLOVENSKO - Košický samosprávny kraj spúšťa v piatich mestách nové verejné automaty na ochranné rúška.

Prevádzkovať ich budú Hmotné rezervy Košického samosprávneho kraja.

Obyvatelia ich nájdu v sieti potravín v Košiciach na Strojárenskej a Obchodnom centre Važec, v Sečovciach na Námestí sv. Cyrila a Metoda, v Michalovciach na ulici Nad Laborcom, v Plešivci na Železničnej ulici a v Gelnici na Športovej ulici.

14:17 SVET - Maroko zaviedlo v Casablance obmedzenie pohybu a zavrelo tamojšie školy s cieľom obmedziť šírenie koronavírusu.

V meste bude ďalšie dva týždne platiť nočný zákaz vychádzania. Mesto nemôže nikto opustiť ani doň vstúpiť. Výnimku majú osoby so "špeciálnym povolením".

Skryť Vypnúť reklamu

Maroko, podobne ako mnohé iné krajiny, zaznamenalo v uplynulých týždňoch nárast počtu pacientov nakazených koronavírusom. V nedeľu Maroko potvrdilo 2234 nových prípadov. Takmer polovicu z nich úrady zaznamenali v Casablance.

14:14 SLOVENSKO - PCR testovanie na nový koronavírus je bezpečné a spoľahlivé.

Na sociálnej sieti o tom informovalo Ministerstvo zdravotníctva SR, pričom upozornilo na šíriace sa hoaxy k tejto téme.

Infektológ Peter Sabaka zdôraznil, že nie je pravdou, že vyšetrenie PCR metódou na ochorenie COVID-19 stanoví aj prítomnosť ľudskej DNA, keďže oba vyšetrované gény sa nevyskytujú u človeka ani sa na žiadne ľudské gény nepodobajú.

14:10 SLOVENSKO - Peniaze z eurofondov plánuje Slovensko využiť najmä na inovácie, ekológiu, infraštruktúru, vzdelávanie a rozvoj regiónov.

Skryť Vypnúť reklamu

Novinárom to dnes povedala vicepremiérka Veronika Remišová, ktorej ministerstvo koordinuje čerpanie peňazí z Európskej únie.

Vláda zatiaľ nepredstavila zámery, ako využiť niekoľko miliárd eur z nového fondu obnovy.

"Máme pred sebou jedinečnú príležitosť posunúť Slovensko o jednu generáciu dopredu. Je veľmi dôležité, aby sme tieto peniaze minuli na to, čo ľudia potrebujú," uviedla Remišová, ktorá je zároveň ministerkou investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie.

14:04 SLOVENSKO - Slovenská filharmónia ruší Bratislavské hudobné slávnosti.

Dôvodom sú najnovšie opatrenia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva SR v Bratislave, ktoré vstúpili do platnosti v nedeľu 6. septembra 2020.

Filharmónia ponúkne publiku z festivalového programu päť komorných koncertov.

V pondelok 28. septembra Recitál Slávky Zámečníkovej, vo štvrtok 1. októbra Slovenský komorný orchester, v piatok 2. októbra Komorný koncert Nesmrteľná milenka, v sobotu 3. októbra Moyzesovo kvarteto a v piatok 9. októbra koncert Quasars Ensemble.

14:01 SVET - Viedenská štátna opera za dodržiavania prísnych bezpečnostných opatrení opätovne otvorila svoje brány pre návštevníkov.

Znovuotvorenie bude sprevádzať opera Madama Butterfly od Giacoma Pucciniho, informovala tlačová agentúra DPA.

Začiatok novej sezóny odráža novú pandemickú etiketu, ktorá obsahuje povinné nosenie tvárových rúšok pred každým predstavením a po ňom, ako aj odporúčanie ponechať si ju aj počas predstavenia.

13:54 SLOVENSKO - V Bratislavskom kraji evidujú 12 nových prípadov.

Pozitívny test malo osem mužov a štyri ženy. Najmladšia osoba má 11 rokov, najstaršia 65 rokov.

"Väčšina potvrdených prípadov sú osoby, ktoré prišli do úzkeho kontaktu s pozitívnou osobou na COVID-19 i sporadické prípady, ktoré sú rozptýlené na území Bratislavy," uviedla hovorkyňa tamojšieho regionálneho úradu verejného zdravotníctva Katarína Nosálová..

Medzi pozitívnymi osobami sa nachádza aj import zo zahraničia, konkrétne z Izraela. Epidemiologické šetrenia niektorých prípadov ešte nie sú dokončené a stále sa realizujú.

13:15 SLOVENSKO - Samostatne zárobkovo činné osoby a zamestnávatelia si v súvislosti s koronakrízou už nemôžu odložiť splatnosť poistného za august tohto roka, ako to mohli urobiť v predchádzajúcich mesiacoch.

Upozorňuje na to Sociálna poisťovňa. Sú tak povinní zaplatiť poistné na sociálne poistenie v riadnom termíne do 8. septembra 2020.

13:11 SLOVENSKO - Zamestnanec Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR mal pozitívny test na ochorenie COVID-19.

S nakazeným zamestnancom sa podľa slov riaditeľa odboru komunikácie rezortu Michala Dytterta osobne nestretol nikto z vedenia ministerstva.

"Identifikovali sme všetkých zamestnancov, ktorí sa s ním stretli, požiadali sme ich, aby sa zaregistrovali na CovidPass a pôjdu na testovanie. Zatiaľ pracujú z domu v domácej karanténe," priblížil Dyttert.

13:05 SLOVENSKO - Okrem základných a stredných škôl sa v septembri začína výučba aj na vysokých školách.

Napriek rastúcim počtom nakazených novým koronavírusom začne väčšina najväčších vysokých škôl na Slovensku zimný semester 21. septembra.

Aké pravidlá musia dodržiavať študenti a zamestnanci? Na najčastejšie otázky odpovedá Martina Abelová >>>

12:57 SLOVENSKO - O podporu z Fondu vzájomnej pomoci, ktorý založil na jar premiér Igor Matovič, sa zatiaľ uchádza vyše 50 žiadateľov.

Vyplýva to zo žiadostí zverejnených na webovom portáli fondu. Peniaze z fondu sú určené na pomoc ľuďom zasiahnutých koronakrízou.

Uchádzači v popise žiadosti o pomoc píšu napríklad o tom, že počas pandémie prišli o prácu, majú nízky invalidný dôchodok, alebo sú v inej finančne náročnej situácii.

12:55 SLOVENSKO - Deti hospitalizované vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline sa začali vzhľadom na obmedzenia v súvislosti s ochorením COVID-19 učiť v novom školskom roku v upravenom hygienicko-epidemiologickom režime.

Podľa hovorkyne nemocnice Lenky Zátekovej navštevujú učebňu Osmijanko na prízemí oddelenia pediatrie bez skupinových aktivít.

"Venujem sa každému zvlášť, vďaka čomu sa môžeme dôkladnejšie zamerať na učivo, ktoré aktuálne v škole opakujú alebo ktoré potrebujú vysvetliť.

Pacientov, ktorí nemôžu prísť do učebne, navštevujem v izbe a vyučovanie absolvujeme aj priamo z lôžka," priblížila učiteľka Základnej a materskej školy pri zdravotníckom zariadení v Žiline Adriana Puchoňová.

12:43 SLOVENSKO - Zamestnanci i deti z materskej školy v Modre sú v karanténe.

Epidemiologické vyšetrenie z nedele potvrdilo ochorenie COVID-19 u dieťaťa, ktoré navštevovalo škôlku.

"Zamestnanci i deti sa podrobia testovaniu. Pred nástupom detí a zamestnancov do materskej školy bude vykonaná dôsledná dezinfekcia všetkých priestorov školy," deklaruje mesto.

12:39 SLOVENSKO - Univerzitná nemocnica Bratislava by chcela využiť eurofondy viazané na činnosti súvisiace s pacientmi s ochorením COVID-19, predovšetkým na vybudovanie a dovybavenie centrálnych príjmov vo svojich nemocniciach, kde plánuje vytvoriť takzvané červené zóny.

Financie by chceli využiť aj v nemocnici na bratislavských Kramároch. Na ochorenie COVID-19 sa práve tu testuje najviac ľudí na Slovensku. Nemocnica má preto ambíciu rozšíriť testovacie kapacity a vybudovať drive-through.

"Z prostriedkov eurofondov by sme chceli zakúpiť aj veľmi dôležité prístroje, ktoré slúžia na rýchlu diagnostiku PCR na rozlíšenie chrípky a ochorenia COVID-19, tiež na nákup dezinfekčných prostriedkov a ochranných pomôcok," uviedla hovorkyňa nemocnice Eva Kliská.

12:35 SVET - Pandémia neobmedzila množstvo drog, ktoré sa pašujú do Európy.

Pre obmedzenie leteckej dopravy sa pašeráci teraz sústreďujú hlavne na lodnú prepravu.

V rozhovore pre agentúru DPA to povedal zástupca Europolu Sascha Strupp. Obchodovanie s kokaínom z Južnej Ameriky je podľa neho dokonca na rekordnej úrovni.

12:24 SLOVENSKO - V nitrianskej nemocnici zomrel pacient s koronavírusom.

Muž bol napojený na umelú pľúcnu ventiláciu.

„V tejto chvíli vieme potvrdiť, že v sobotu zomrel v našej nemocnici 65-ročný pacient, ktorý bol pozitívne testovaný na ochorenie COVID-19.

Presnú príčinu úmrtia bude možné určiť až po pitve zosnulého,“ reagovala hovorkyňa nemocnice Tatiana Kubinec.

12:13 SLOVENSKO - Radvanský jarmok v Banskej Bystrici sa v tomto roku nakoniec neuskutoční.

Ako na brífingu informoval primátor Banskej Bystrice Ján Nosko, rozhodol o tom dnes krízový štáb mesta, ktorý vyhodnotil situáciu v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 v komunikácii s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

V histórii ide podľa primátora o druhý prípad, keď sa tradičný jarmok nekoná, pričom prvýkrát to bolo počas druhej svetovej vojny.

12:11 SLOVENSKO - Traja študenti gymnázia v Spišskej Novej Vsi boli pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19.

Keďže do školy 2. septembra nenastúpili, sú v domácej izolácií. Na škole sa ďalej vyučuje. Ako potvrdil riaditeľ gymnázia Jozef Kačenga, ide o troch študentov 2. a 3. ročníka.

12:07 SLOVENSKO - Europoslanec Michal Šimečka vyzýva vládnych predstaviteľov, aby zverejnili, kto pracuje na reformnom pláne obnovy Slovenska, ktorý treba predložiť Európskej komisii do 15. októbra.

Vládnu garnitúru tiež žiada, aby zverejnila doterajšie výstupy z ich diskusií "za zatvorenými dverami", a aby otvorili ozajstnú verejnú diskusiu k tejto téme.

"Viac ako sedem miliárd eur, ktoré Slovensko môže čerpať z Fondu obnovy, je neopakovateľnou príležitosťou a máme len jeden pokus to správne využiť," myslí si europoslanec.

V procese prípravy plánu reforiem však podľa neho vládne veľký chaos. "Práve dnes je ten moment, keď potrebujeme maximálnu transparentnosť a verejnú diskusiu o tom, aké priority chceme pre Slovensko na najbližšie roky," zdôraznil Šimečka s tým, že vláda podľa neho koná netransparentne, ba priam tajne.

12:01 SVET - V juhomaďarskom meste Slovenský Komlóš v Békešskej župe pre hrozbu nákazy novým druhom koronavírusu zatvoria všetky školy, vrátane Slovenskej dvojjazyčnej základnej školy.

Informoval o tom v pondelok regionálny spravodajský server Behir.hu s odvolaním sa na rozhodnutie primátora Zoltána Zsuru.

Primátor obyvateľom mesta oznámil, že v sobotu testy PCR potvrdili infekciu koronavírusom u piatich osôb po tom, čo v materskej škole minulý týždeň zistili nákazu u jedného z tamojších zamestnancov.

Pozitívne testovaní znamenajú riziko aj pre ďalšie vzdelávacie zariadenia v meste. V nadchádzajúcich týždňoch sa nebudú v meste konať žiadne kultúrne ani športové podujatia.

11:56 SLOVENSKO - Bardejov sprísňuje opatrenia v súvislosti s vývojom pandemickej situácie.

V priestoroch mestského úradu zasadal krízový štáb.

Súvisiaci článok Z 22 nových prípadov Covid-19 je päť z východu Čítajte 

"Vstup do budov mestského úradu je možný iba s prekrytím horných dýchacích ciest. Od utorka bude zamestnancom a návštevníkom meraná telesná teplota.

Rovnako bude vedená evidencia údajov o stránkach, ktoré zamestnanci vybavili v rámci svojich pracovných povinností a vedúci zamestnanci majú povinnosť byť informovaní o mieste pobytu svojich podriadených v prípade dovoleniek.

Organizácie v riadiacej pôsobnosti mesta, ako sú školy, predškolské zariadenia a zariadenia pre seniorov, boli vyzvané k striktnému dodržiavaniu odporúčaní a nariadení kompetentných štátnych orgánov," uviedol hovorca mesta Štefan Hij.

11:41 SLOVENSKO - Na Slovensku sa uvoľnili lety, pre cestujúcich je prístupný online formulár.

Od dnes platí na Slovensku plošné uvoľnenie letov. Podmienené je dodržiavaním prísnych protiepidemických opatrení.

Každý cestujúci, ktorý prilieta na Slovensko z ktorejkoľvek krajiny, musí vyplniť Formulár na vyhľadanie cestujúceho v súvislosti s ochranou verejného zdravia (Public Health Passenger Locator Form).

Jeho elektronickú verziu zverejnilo ministerstvo dopravy na svojom webovom sídle.

11:38 SLOVENSKO - Koronakríza odhalila viaceré slabé stránky slovenských domácností.

Nedostatočný prehľad o príjmoch a výdavkoch, odkladanie splátok úverov, i keď to nebolo nevyhnutné, či prečerpávanie kreditných kariet.

Súvisiaci článok Aká kríza, pýtajú sa jablčkári. iPhone všetkých prevalcoval Čítajte 

Toto sú najčastejšie slabé finančné stránky Slovákov, ktoré odhalila koronakríza. Ukázal to prieskum agentúry Focus pre Nadáciu Partners pri príležitosti Dňa finančnej gramotnosti, ktorý bude v utorok 8. septembra.

Kríza vyvolaná pandémiou spôsobila, že domácnosti sa museli prispôsobiť novej situácii.

"Môžeme hovoriť o štyroch dosahoch koronakrízy. Mala vplyv na nákupné správanie, príjem domácností, nečakané výdavky a poslednou kategóriou, ktorú koronakríza zasiahla, boli úspory a úvery," vymenovala Zuzana Miklovičová z Partners Group.

11:13 SLOVENSKO - Koronavírus potvrdili aj jednému zamestnancovi bratislavskej župy.

Bratislavský samosprávny kraj preto bezodkladne spustil sériu testov a opatrení. Pozitívne testovaný zamestnanec ostáva v karanténe.

„Robíme všetko pre to, aby sme zamedzili šíreniu vírusu. V prvom rade testujeme všetkých kolegov, ktorí prišli do kontaktu s pozitívne testovaným zamestnancom. Doterajšie výsledky ich testov sú negatívne.

Dôsledne dezinfikujeme všetky priestory a tiež sme obmedzili pohyb osôb. Úplnou samozrejmosťou je nosenie rúšok, ktoré sú povinné na župe už minulého týždňa,“ povedal Juraj Droba, predseda Bratislavského samosprávneho kraja.

11:07 SVET - Rusko zaznamenalo najmenší denný nárast počtu obetí COVID-19 od konca apríla.

Za posledných 24 hodín podľahlo ochoreniu 51 ľudí. Celkovo hlási krajina 17 871 obetí nákazy.

Počet nakazených v pondelok stúpol o 5185. Od vypuknutia epidémie sa nakazilo už 1 030 690 ľudí. Za posledných 24 hodín sa vyliečilo 2328 pacientov, celkovo už 843 277.

10:48 SVET - V Maďarsku potvrdili v pondelok rekordný denný prírastok nakazených novým druhom koronavírusu s počtom 576 prípadov, čím celkový počet testovaných na vírus SARS-CoV-2 s pozitívnym výsledkom stúpol na 8963.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: India má druhý najvyšší počet prípadov, prekonala Brazíliu Čítajte 

Vyplýva to z údajov vládnej informačnej stránky koronavirus.gov.hu.

Z grafikonu aktívnych a nových prípadov infikovaných osôb v krajine vyplýva, že druhá vlna nákazy bude podstatne výraznejšia než prvá. Súčasne sa týždenný počet registrovaných nakazených zdvojnásobuje.

Za posledný deň pribudli nakazení v každej župe, pričom v nedeľu laboratóriá testovali až 11 421 vzoriek, čo je takmer dvojnásobok zvyčajného počtu testov v dňoch prvej vlny.

10:41 SLOVENSKO - Na dovolenku vyrazilo cez leto len 38 percent Slovákov, čo je takmer o štvrtinu menej ako vlani.

Výrazne však narástol počet dovolenkujúcich na Slovensku. Kým minulý rok oddychovala doma počas leta približne polovica dovolenkujúcich, tento rok ich bolo až 85 percent.

Z prieskumu Home Credit zároveň vyplynulo, že štyria z desiatich dovolenkujúcich oproti vlaňajšku výrazne obmedzili výdavky.

10:20 SLOVENSKO - Poslanec Národnej rady a predseda ĽSNS Marian Kotleba je v povinnej karanténe. Vrátil sa z Čiernej Hory, ktorá je zaradená medzi rizikové krajiny.

Kotleba sa mal v utorok 8. septembra postaviť pred Špecializovaný trestný súd v kauze šekov na 1488 eur. Podľa portálu aktuality.sk mal súdu poslať ospravedlnenie.

10:01 SLOVENSKO - Na Slovensku pribudlo 22 nových prípadov nákazy koronavírusom.

Laboratóriá otestovali 922 vzoriek. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo ďalších 34 pacientov. Celkovo sa z ochorenia zotavilo 2836 ľudí. Počet aktívnych prípadov na Slovensku je aktuálne 1763.

Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.

Pozitívny test malo 8 žien a 14 mužov vo veku od 11 do 79 rokov.

V nemocniciach je s ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň hospitalizovaných 99 ľudí, z nich potvrdené ochorenie má 78 pacientov. Na JIS je 11 ľudí, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 7 pacientov.

Celkový počet pozitívne testovaných ľudí v našej krajine doteraz je 4636, počet ukončených laboratórnych testov dosiahol počet 357 745. Počet potvrdených úmrtí v súvislosti s ochorením COVID-19 zostáva 37.

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem

9:33 SVET - Počet nakazených vírusom SARS-CoV-2 môže v Maďarsku dosahovať v skutočnosti zhruba dvadsaťnásobok potvrdených prípadov, teda až 100 000 ľudí, uviedol rektor Semmelweisovej univerzity Béla Merkely.

Podľa neho samotné zatvorenie hraníc nezabráni šíreniu nového druhu koronavírusu, pomohlo by však povinné nosenie rúšok.

Celkový počet osôb, u ktorých potvrdili testy nákazu uvedeným koronavírusom, v Maďarsku v nedeľu stúpol na 8387.

9:11 SLOVENSKO - Osoba, ktorá sa chce dať otestovať na ochorenie COVID-19 na niektorom mobilnom odberovom mieste, sa nesmie dopraviť prostriedkami MHD, ako sú autobus či električka.

Najlepšie je využiť auto, ktoré si osoba odšoféruje sama. Môže využiť aj taxi službu. "Pokiaľ sa na odberové miesto dopraví prostredníctvom taxi služby, môže, ale za dodržania vysokých hygienických pravidiel.

Osoba musí sedieť vzadu, musí mať nasadené rúško, prípadne aj rukavice," zdôraznila hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave Katarína Nosálová s tým, že taxi služba musí pri každej preprave osôb dodržiavať opatrenia vydané hlavným hygienikom SR Jánom Mikasom.

08:40 SVET - Čínsky export vzrástol v auguste tretí mesiac po sebe a najviac za takmer 1,5 roka. Dôvodom je postupné otváranie ekonomík. Naopak, import sa znížil. Vývoz v auguste medziročne stúpol o 9,5 percenta. Ekonómovia počítali s nárastom len o 7,1 percenta. To bol najprudší nárast exportu od marca 2019. Dovoz klesol o 2,1 percenta.

08:01 SVET - India je už pandémiou druhou najviac postihnutou krajinou . Za posledný deň v Indii pribudlo 90 802 prípadov nákazy, celkový počet nakazených prekročil hranicu 4,2 milióna. India tak prekonala Brazíliu a zaradila sa za USA, kde sa koronavírusom nakazilo už viac ako 6,3 milióna ľudí.

07:00 SVET - Nemecké laboratóriá za posledný deň nahlásili 814 prípadov nákazy koronavírusom. Celková bilancia narástla na 250 799. Počet obetí ostal nezmenený, v Nemecku doteraz zomrelo 9 325 nakazených.

06:13 SVET - V Izraeli platí nočný zákaz vychádzania v približne 40 mestách v krajine, ktoré mimoriadne zasiahlo šírenie koronavírusu. Premiér Benjamin Netanjahu ustúpil od odporúčaní na ich úplné uzavretie.

05:52 SVET - V Česku pribudlo v nedeľu viac ako štyristo nových prípadov, v krajine sa z ochorenia COVID-19 lieči stále 8 667 pacientov.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

05:49 SLOVENSKO - Minister zdravotníctva Marek Krajčí je v preventívnej karanténe po tom, čo bol v kontakte s pozitívne testovaným na COVID-19. Testovanie podstúpi v utorok spolu s ostatnými členmi konzília, v ktorom je aj nakazený zamestnanec rezortu zdravotníctva.

V preventívnej izolácii zostávajú aj ostatní členovia konzília spolu s hlavným hygienikom Jánom Mikasom.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič
 2. Kia prechádza transformáciou, vo vrecku má aj Guinnessov rekord
 3. Dobrým začiatkom stavby vyriešime veľa budúcich problémov.
 4. Pozor, stravné môže vzbudiť vlnu nevôle vašich zamestnancov
 5. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku
 6. Korporátne dlhopisy s fixným ročným výnosom od 7 do 8 %
 7. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME
 8. Chceli by ste televízor alebo práčku k nákupu ako bonus?
 9. Festival pre dušu prináša návod, ako si zachovať duševnú pohodu
 10. Slováci sú rekordéri, majú aj 20 vernostných programov súčasne
 1. Podcasty zdravotnej poisťovne Union sú najpočúvanejšie
 2. AURES Holdings sa vydáva na západ
 3. Výčínanie počasia spôsobuje najviac škôd v júni
 4. Dodávame len preverené riešenia, hovorí šéf ABRA Software
 5. Dobrým začiatkom stavby vyriešime veľa budúcich problémov.
 6. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku
 7. Pozor, stravné môže vzbudiť vlnu nevôle vašich zamestnancov
 8. Reverzné inžinierstvo na FVT
 9. Chceli by ste televízor alebo práčku k nákupu ako bonus?
 10. Korporátne dlhopisy s fixným ročným výnosom od 7 do 8 %
 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 49 251
 2. Zo žraloka rybka. Ako sa rozpadlo impérium Maria Hoffmanna? 19 531
 3. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 15 666
 4. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 11 000
 5. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 10 817
 6. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 8 290
 7. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 7 778
 8. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 7 105
 9. Bolesti kĺbov po Corone? Zbystrite pozornosť! 5 874
 10. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku 5 749
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Starosta Marianky Dušan Statelov. Auto mu zapálili ešte pred dvomi rokmi.

Za vraždu ponúkali desaťtisíce eur.

2 h
Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 373-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 10 970 obetí.

8 h
DNES PÍŠE MATÚŠ RITOMSKÝ

Máme iný Sputnik V? Nevieme

Publicista Matúš Ritomský.

Je podstatné odlíšiť tvrdenie, že nemáme dokumenty k Sputniku od toho, že je iný ako v Lancete.

15. apr

Neprehliadnite tiež

UNLP Košice preveruje chybné podanie lieku.

Pacient je už v domácej liečbe.

7m
Policajná eskorta a príslušníci Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) privádzajú vysokého policajného funkcionára Norberta Paksiho a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika na pojednávanie na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku.

Zadržali ho spolu s Dušanom Kováčikom.

16m
Ampulka s ruskou vakcínou Sputnik V.

V prípade neotvorenia schôdze chce Smer hneď podať návrh na vyslovenie nedôvery vláde.

30m
Slovenská pošta.

Vychádza vo forme tlačového listu s 30 známkami.

40m