SME
Nedeľa, 19. september, 2021 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Slovensko má ďalšiu obeť koronavírusu (minúta po minúte)

Slovensko eviduje celkovo 5 252 prípadov nákazy koronavírusom. Pandémia si doteraz vyžiadala 38 obetí.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Načítavam video...

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

21:14 SVET Priebeh epidémie nového druhu koronavírusu sa vo Francúzsku opäť zhoršuje a na jej zvládnutie bude potrebné prijatie ďalších opatrení v mestách Marseille a Bordeaux.

V prejave vysielanom v televízii to v piatok oznámil francúzsky premiér Jean Castex. "Jeden aspekt nás obzvlášť znepokojuje: Po prvý raz za mnoho týždňov zaznamenávame jasný nárast v počte hospitalizovaných osôb," povedal podľa agentúry DPA Castex po rokovaní rady obrany. Castex ďalej uviedol, že napriek už aj tak vysokému počtu hospitalizácii vykazujú "znepokojivý vývoj v súvislosti s nákazou, a to najmä u starších ľudí" mestá Bordeaux a Marseille a tiež francúzske zámorské územie Guadeloupe v Karibskom mori.

Tamojším samosprávam nariadil, aby do pondelka prijali nové opatrenia na spomalenie šírenia nákazy. Castex napriek zhoršujúcej sa epidemiologickej situácii uviedol, že sa bude usilovať o to, aby sa vyhol opätovnému zavedeniu celoštátnej karantény, ktorá by ešte viac uškodila francúzskej ekonomike.

Skryť Vypnúť reklamu

20:43 SVET Arménska vláda zrušila stav núdze, ktorý zaviedla v polovici marca v rámci boja proti koronavírusu. Viaceré opatrenia napríklad zákaz zhromaždení viac ako 60 ľudí či nosenie rúšok v interiéroch však zostávajú v platnosti až do 11. januára budúceho roka.

Zrušenie stavu núdze zdôvodnila vláda tým, že šírenie nákazy sa za posledné týždne spomalilo. Arménske pozemné hranice zostávajú pre cudzincov naďalej zatvorené, medzinárodné lety by sa však mali obnoviť v polovici septembra. Cestujúci nepôjdu do karantény, ak pri prílete predložia negatívny test.

20:16 SLOVENSKO V nitrianskej nemocnici zomrel 65-ročný pacient na Covid-19. Príčinu smrti určila pitva, muž zomrel ešte 5. septembra.

Pandémia nového koronavírusu si tak na Slovensku vyžiadala už 38 obetí.

Skryť Vypnúť reklamu

19:08 SVET Prvá pandemická "cestovná bublina" v Európskej únii, ktorú pred štyrmi mesiacmi vytvorili pobaltské štáty, v piatok "praskla".

Ako uviedla agentúra Reuters, jej platnosť ukončilo Lotyšsko, ktoré oznámilo, že každý, kto pricestuje do krajiny z Estónska, musí podstúpiť 14-dňovú karanténu. Lotyšsko patrí medzi krajiny s najmenším počtom nových infekcií v rámci Európskej únie a karanténu po príchode na svoje územie nepožaduje iba v prípade, že človek prichádza z krajiny, kde za posledných 14 dní počet nakazených nepresiahol 16 prípadov na 100 000 obyvateľov. Podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb Estónsko zaznamenalo za 14 dní 21 prípadov na 100 000 obyvateľov. Európska komisia odporučila zvýšenie tejto hranice na zavedenie povinnej 14-dňovej karantény na 25 prípadov na 100 000 obyvateľov, čo však Riga odmietla. Estónsko, Litva, ale aj Fínsko pôvodnú hranicu tento týždeň zvýšili, aby udržali hranice otvorené.

Skryť Vypnúť reklamu

Lotyšsko, Estónsko a Litva vytvorili "cestovnú bublinu," teda spoločný cestovný priestor, 15. mája, aby čo najskôr oživili ekonomiky poškodené pandémiou nového koronavírusu. Bol to prvý takýto projekt v EÚ.

18:59 SLOVENSKO Prípadným zaradením Českej republiky medzi takzvané červené krajiny sa bude zaoberať pondelkový ústredný krízový štáb. Informoval o tom premiér Igor Matovič po piatkovom summite predsedov vlády krajín V4 v poľskom meste Lublin.

Priblížil, že bol v piatok ráno informovaný, že Pandemická komisia vlády SR navrhuje zaradiť Česko medzi rizikové krajiny a označiť ju na "semafore" červenou. "Budeme sa musieť rozhodnúť, ako z toho von. Väzby medzi Slovenskom a Českom sú obrovské, a to ľudské, rodinné, študentské i obchodné," konštatoval Matovič. Podľa neho sa bude musieť riešiť otázka, ako chrániť Slovensko pred prípadným zavlečením nákazy, ale zároveň neohroziť ekonomické i spoločenské vzťahy s ČR. "Dá sa to kompromisom," uviedol Matovič.

Skryť Vypnúť reklamu

Spresnil, že sa konkrétny región označí za rizikový a verejnosť bude dôrazne vyzvaná, aby doň necestovala, ak nemusí. Zároveň uviedol, že hoci bolo Slovensko v prvej vlne "premiantom" v boji s pandémiou a chránilo sa voči okolitým krajinám, v súčasnosti nie je v tak elitnej pozícii.

18:30 SLOVENSKO Gymnázium na ulici Ladislava Sáru v bratislavskej Karlovej Vsi bude v pondelok zatvorené. Dôvodom je pozitívny test u jedného zo žiakov prvého ročníka.

17:18 SVET Švajčiarsko zaradilo Českú republiku na zoznam rizikových krajín. Od pondelka budú musieť ľudia po príjazde z Česka ísť do desaťdňovej karantény.

Informácie švajčiarskych zdravotníckych úradov spravodajskej agentúre ČTK potvrdila zástupkyňa českej veľvyslankyne v Berne Irena Valentová.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa Valentovej sa povinná desaťdňová karanténa nebude vzťahovať na tranzit Švajčiarskom do 24 hodín, ani prestupy na nadväzujúce lety na letiskových termináloch.

17:11 SLOVENSKO Ministerstvo práce vyplatilo zo schémy Prvej pomoci do konca augusta sumu 524 miliónov eur. Úrady práce uzavreli so zamestnávateľmi a SZČO skoro 120-tisíc dohôd o poskytovaní podpory zo schém Prvej pomoci.

17:04 SLOVENSKO Slovak Investment Holding a Slovenská aliancia pre inovatívnu ekonomiku s podporou ministerstva financií pripravili finančný nástroj, ktorý umožní podporiť inovatívne spoločnosti.

"Program SIH antikorona kapitál predstavuje konvertibilné úvery určené najmä tým spoločnostiam, ktoré sa financujú prostredníctvom rizikového kapitálu. Tieto spoločnosti zvyčajne nespĺňajú, alebo spĺňajú iba v obmedzenej miere, podmienky na získanie úverového financovania z dôvodu nedostatočnej ziskovosti," uvádza Slovak Investment Holding.

Investície budú prístupné vo forme konvertibilného úveru so splatnosťou 18 až 36 mesiacov, pričom maximálna výška istiny a akumulovaných úrokov pri splatnosti nesmie presiahnuť 800-tisíc eur.

Skryť Vypnúť reklamu

Slovak Investment Holding bude poskytovať úvery od minimálnej hodnoty 200-tisíc eur za predpokladu potrebnej výšky tržieb alebo osobných nákladov záujemcov.

Výzva je pre záujemcov otvorená do 30. septembra, pričom úvery budú poskytované do konca roka. Je zverejnená na webovej stránke Slovak Investment Holding.

16:54 SLOVENSKO Potvrdené prípady COVID-19 boli vo štvrtok v rámci celého Bratislavského kraja.

Medzi pozitívnymi osobami eviduje Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave najmä aktívne vyhľadané a cielene testované kontakty, v menšej miere importy zo zahraničia. Zaznamenal však aj sporadický výskyt prípadov.

V súvislosti s výskytom koronavírusu u detí a aj pedagogického pracovníka boli nariadené karanténne opatrenia a prerušené vyučovanie v ďalších štyroch výchovno-vzdelávacích zariadeniach.

Skryť Vypnúť reklamu

Informoval o tom na sociálnej sieti Úrad verejného zdravotníctva.

16:44 SVET V snahe pomôcť cestovnému ruchu Fínsko umožní turistom navštíviť túto krajinu na tri dni.

Do krajiny budú môcť prísť návštevníci z Nemecka, Švédska a ďalších krajín, kde počas ostatných 14 dní neprekročil počet prípadov koronavírusu hranicu 25 infikovaných na stotisíc obyvateľov.

Turisti zo štátov s vyššou mierou infikovanosti, ako sú Francúzsko a Veľká Británia, môžu taktiež prísť do Fínska bez povinnosti absolvovať karanténu, ak cestujú charterovým letom alebo v rámci organizovanej skupiny a ich pobyt nepresiahne 72 hodín.

16:02 SLOVENSKO Do konca septembra sa predĺži povinnosť nosiť rúška na školách u žiakov druhého stupňa a na stredných a vysokých školách. "Vyhodnotili sme toto opatrenie ako veľmi efektívne, napokon, nasledovali ho aj iné krajiny," upozornil minister Krajčí.

Skryť Vypnúť reklamu

"Keďže situácia na Slovensku vôbec nie je stabilizovaná, práve naopak, považujeme za dôležité túto povinnosť predĺžiť minimálne do konca septembra," povedal.

15:58 SLOVENSKO Komisia navrhuje aj ďalšie koronaopatrenia s platnosťou od 1. októbra:

 • Obmedzenie svadieb na 30 osôb.
 • Hromadné podujatia v zelených okresoch majú byť limitované na max. 200 osôb (exteriér) resp. max. 100 osôb (interiér).
 • Hromadné podujatia v oranžových a červených okresoch majú byť limitované na max. 100 osôb (exteriér) resp. max. 50 osôb (interiér).

15:50 SLOVENSKO Pandemická komisia navrhne, aby od 16. septembra platili nasledujúce opatrenia:

 • Zákaz usporadúvať hromadné podujatia v prevádzkach verejného stravovania a v ubytovacích zariadeniach (okrem svadieb a posedení po pohreboch).
 • Prísnejšie podmienky pre športové kempy.
Súvisiaci článok Česko na červenom zozname, obmedzenia čakajú aj hromadné akcie (návrh opatrení) Čítajte 

15:45 SLOVENSKO Pandemická komisia vlády navrhne v pondelok ústrednému krízovému štábu uzatvorenie hraníc s Ukrajinou, oznámil Krajčí.

Skryť Vypnúť reklamu

Zároveň navrhne, aby Česko pribudlo na zoznam tzv. červených krajín. Medzi krajiny s nepriaznivou prognózou sa zaradia Rakúsko a Maďarsko. Novými menej rizikovými krajinami budú Švédsko, Bulharsko a Kanada.

Minister zdravotníctva Slovákom odporučil, aby necestovali.

15:34 SLOVENSKO Súčasná situácia na Slovensku je horšia ako pred týždňom, hovorí minister zdravotníctva Krajčí. Minulý týždeň boli dva červené regióny, teraz už celá Bratislava, okresy Nitra, Tvrdošín, Stará Ľubovňa a Michalovce. Pribudli aj oranžové okresy.

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem.

15:30 SLOVENSKO Začína sa tlačová konferencia po zasadnutí pandemickej komisie vlády.

15:07 SVET Rada EÚ v Bruseli odobrila pridanie 6,2 miliardy eur do rozpočtu EÚ na rok 2020 na riešenie dôsledkov koronakrízy a tiež na financovanie stratégie očkovania proti pandemickej chrípke.

Skryť Vypnúť reklamu

14:53 SLOVENSKO Vírus sa v galantskom okrese rozšíril aj na svadbe, ktorá sa konala ešte v auguste. Informuje o tom regionálny denník MY Nitra.

Ako uviedla Iveta Šuleková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, o lokálnej epidémii sa dozvedeli až tento týždeň. Aj dnešných sedem potvrdených prípadov v galantskom okrese súvisí podľa Šulekovej so svadbou.

14:45 SVET Európska komisia podporí sumou štyri milióny eur nový výskumný projekt SUPPORT-E, ktorého cieľom je zistiť, či je rekonvalescentná transfúzia plazmy COVID-19 - čiže krvná plazma od pacientov, ktorí túto chorobu prekonali - účinným a bezpečným spôsobom liečby ochorenia COVID-19.

Vyčlenené financie sú súčasťou prísľubu eurokomisie poskytnúť miliardu eur na výskum a inovácie v oblasti boja proti koronavírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

14:39 SVET Počet prázdnych nájomných bytov na Manhattane stúpol na rekordných viac ako 15-tisíc, keďže vplyv pandémie naďalej vedie viac ľudí k tomu, aby sa odsťahovali z tejto newyorskej štvrte.

Miera voľných nájomných bytov na Manhattane sa podľa údajov realitnej spoločnosti Douglas Elliman prvýkrát vyšplhala nad úroveň päť percent. Informuje o tom portál cnn.com.

14:31 SVET Po niekoľkomesačnom vyučovaní prostredníctvom internetu sa ruské deti opäť vrátili do škôl. Všetci učitelia museli pred opätovným otvorením základných a stredných škôl podstúpiť testy.

V školách platia viaceré preventívne opatrenia. Každé ráno sa vykonáva meranie teploty a rozvrhy upravili tak, aby sa znížil počet žiakov, ktorí sa v rovnakom čase nachádzajú v školách.

Súvisiaci článok Od zajtra je okres Nitra v červenej zóne, infikované sú stovky ľudí Čítajte 

V niektorých regiónoch vyžadujú od študentov a učiteľov nosenie rúšok, inde však nie sú povinné. V prípade, že sa žiak nakazí, poputuje do 14-dňovej karantény celá trieda. Rodičia v Rusku stále majú na výber, či pošlú dieťa do školy alebo sa bude naďalej vzdelávať online formou.

Skryť Vypnúť reklamu

14:49 SLOVENSKO Najmenej do konca septembra bude pre celý Nitriansky okres svietiť na covid semafóre červená.

Krízový štáb na okresnom úrade prijal rozhodnutie, že od soboty prechádza celý okres a do červenej zóny. Takýto postup odporučil Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Nitre po vyhodnotení aktuálnej epidemiologickej situácie.

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem.

14:05 SLOVENSKO Matematik Richard Kollár rozoberá správanie sa mestského poslanca Adama Berku z hľadiska vedy. Hovorí, že ide o „prípad zaujímavý z veľa hľadísk a krásny príklad“.

Vysvetľuje, že nevieme, či bol superšíriteľ, ale čo vieme, že bol človek, ktorý mal veľa kontaktov a že nie on sám, ale typ jeho správania je nebezpečný. Tento bratislavský „žúrujúci“ poslanec bol dokonca podľa Kollára aj pozitívnym prvkom pre vývoj pandémie na Slovensku.

Skryť Vypnúť reklamu

Prečo toto všetko Kollár o Berkovi, ktorý je v teórii grafov „vrcholom s veľkým stupňom“ tvrdí? Vysvetlenia sú vo videu.

Načítavam video...

13:40 SVET V Rakúsku sa od pondelka sprísnia pravidlá pre nosenie rúšok. Ľudia si budú musieť ústa a nos znova zakrývať v obchodoch, prevádzkach služieb, na úradoch či v školách. Oznámil to kancelár Sebastian Kurz.

Súvisiaci článok Rakúsko sa vráti k sprísneným opatreniam Čítajte 

Akcie budú mať od pondelka obmedzenú kapacitu. Pokiaľ nebudú mať ľudia vyhradené miesta na sedenie, bude ich môcť byť vo vnútorných priestoroch maximálne 50 a vo vonkajších nanajvýš 100. Na veľkých akciách s vyhradeným sedením bude kapacita vo vnútri obmedzená na 1500 a vonku na 3000.

"Začína to byť opäť vážne," uviedol Kurz. Zdôraznil, že vláda očakávala, že sa situácia okolo koronavírusu s príchodom jesene opäť zhorší.

Skryť Vypnúť reklamu

V Rakúsku za posledných 24 hodín pribudlo 580 prípadov nákazy. Vo štvrtok ministerstvo zdravotníctva informovalo dokonca o 664 prípadoch. Približne polovicu z dnes odhlásených prípadov odhalili vo Viedni.

13:14 SLOVENSKO V zariadení pre seniorov v obci Drienovec v okrese Košice–okolie zaznamenali prípad nákazy koronavírusom. Regionálnemu denníku Korzár to potvrdila jeho riaditeľka Judita Juhásová.

„Vo štvrtok sa u jedného zamestnanca potvrdil pozitívny test. Ostatní sme všetci v poriadku, rovnako aj klienti,“ uviedla Juhásová. Doplnila, že prevádzkovanie domova pre seniorov nie je ohrozené.

12:54 SLOVENSKO V Trnave pripravujú veľkokapacitné odberové miesto na testovanie na COVID-19. Bude na parkovisku na Dohnányho ulici pri urgentnom príjme fakultnej nemocnice. Zatiaľ nezverejnili, odkedy začne fungovať.

12:42 SVET India zaznamenala ďalší rekordný prírastok nakazených. Na ochorenie COVID-19 vo štvrtok pozitívne testovali 96 551 osôb. Mnoho nových prípadov však pochádza z opakovaného testovania, keďže u viacerých ľudí predtým použili menej spoľahlivý typ testu.

Podľa oficiálnych čísel tamojšieho ministerstva zdravotníctva sa v krajine nakazilo už vyše 4,56 milióna obyvateľov a počet obetí po ďalších 1209 úmrtiach vzrástol na 76 271 ľudí.

India má druhý najvyšší počet potvrdených prípadov po USA, kde ochorenie COVID-19 potvrdili u viac ako 6,39 milióna ľudí.

Ako uviedol indický rezort zdravotníctva, prudký nárast nových infekcií spôsobil vyšší počet testovaní. Denne vykonajú viac ako milión testov.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

12:35 SVET Najhoršie účinky pandémie na chudobu ešte len nastanú, varoval odborník na chudobu pri OSN Olivier De Schutter. Dodal, že vládne opatrenia na ochranu ľudí boli doposiaľ nedostatočné, informovala agentúra AP.

"Súčasné opatrenia sú v podstate krátkodobé, financovanie je nedostatočné a mnoho ľudí nevyhnutne skončí na dne," varoval.

Dodal, že ekonomický pokles, ktorý vo svete spôsobila pandémia, je najhorší od obdobia veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch minulého storočia. Do chudoby podľa neho môže upadnúť ďalších 176 miliónov ľudí, pričom ako hranicu chudoby uviedol denný príjem v hodnote 2,70 eur.

12:27 SLOVENSKO Veľkokapacitné mobilné odberové miesta sú už v štyroch krajských mestách - v Bratislave, Trenčíne, Nitre a Banskej Bystrici. Pacienti sa na testovanie objednávajú cez COVID pass prostredníctvom korona.gov.sk.

12:07 SVET Dánsko zaradilo Českú republiku na zoznam rizikových krajín pre vysoký nárast prípadov nákazy koronavírusom. Od dnešných 24:00 SELČ budú do Dánska vpustené z Česka len tie osoby, ktoré majú na cestu pádny dôvod. Nie však turisti. Informovalo o tom české ministerstvo zahraničia a dánska tlač.

11:50 SVET Povinnosť nosiť rúško vo Francúzsku výrazne dopadla na výrobcov dekoratívnej kozmetiky, pričom najviac - o tri štvrtiny - sa počas celoštátnej karantény prepadli predaje rúžov. Vyplýva to z dát agentúry Nielsen, o ktorých informovala stanica BFM.

Podľa analýzy sa ženy pri líčení viac sústredia na partiu očí, a predaje maskár, tieňov či očných liniek sa tak už vrátili na úroveň pred nástupom pandémie.

11:22 SLOVENSKO Slovensko možno pridá susedné Česko a Rakúsko na červený zoznam. Taký je podľa TA3 predbežný výsledok rokovania konzília odborníkov. Definitívne rozhodnutie ale závisí od pandemickej komisie, dopĺňa TA3.

11:15 SLOVENSKO Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) odcestoval na samit V4 v poľskom Lubline. Hlavnými témami stretnutia premiérov bude aktuálna pandemická situácia a agenda na nadchádzajúci samit Európskej únie.

10:47 SVET V Maďarsku pribudlo za uplynulý deň rekordných 718 prípadov nákazy novým koronavírusom. Celkovo ich je už 10 909.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: Aj Maďarsko eviduje rekordný prírastok infikovaných Čítajte 

Jeden starší chronicky chorý pacient zomrel, čím počet obetí stúpol na 631, vyplýva u údajov na vládnej informačnej stránke koronavirus.gov.hu.

Z nákazy sa zotavilo 4014 ľudí, aktuálne je potvrdená infekcia koronavírusom u 6264 osôb. Hospitalizovaných je 259 chorých, z nich 12 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

10:44 SVET Maďari nechcú, aby epidemiologické opatrenia druhej vlny pandémie opäť ochromili fungovanie krajiny, vyhlásil maďarský premiér Viktor Orbán v rozhovore pre verejnoprávny rozhlas Kossuth Rádió.

"Maďari chcú, aby Maďarsko fungovalo," povedal premiér s odvolaním sa na výsledky národnej konzultácie - dotazníka, v ktorom sa občania mohli počas leta vyjadriť okrem iného k tomu, či je potrebné posilniť domáce výrobné kapacity a zriadiť stálu epidemiologickú pozorovaciu službu, ale aj k tomu, či by sa banky a nadnárodné spoločnosti nemali podieľať väčšou mierou na znášaní spoločnej ťarchy.

"Ľudia sa nemusia obávať takých prísnych opatrení, aké boli zavedené na jar," zdôraznil s poznámkou, že teraz nie je cieľom to, aby každý zostal doma, ale aby sa ochránila schopnosť fungovania Maďarska.

"Školy nezatvoríme. Prípady výskytu nákazy v jednotlivých zariadeniach sa budú riešiť lokálne. Na školách je nariadené meranie teploty a každý, kto o to požiada, bude zdarma zaočkovaný proti chrípke," dodal.

10:23 SLOVENSKO Nový koronavírus sa u ďalších zamestnancov Materskej školy na Ulici Dargovských hrdinov v Humennom nepotvrdil. Deti sa do zariadenia opäť vrátia v pondelok.

10:00 SLOVENSKO Na Slovensku vo štvrtok pribudlo 186 nových prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá otestovali 4266 vzoriek. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.

Súvisiaci článok Rastie počet hospitalizovaných, pozrite si grafy o Slovensku Čítajte 

Prírastok nakazených je druhý najvyšší od začiatku pandémie. Rekordom je prírastok 226 nakazených zo 4. septembra.

Najviac pozitívnych ľudí bolo podľa ministerstva zdravotníctva v okresoch Bratislava (38), Trnava (12), Tvrdošín (11), Dunajská Streda (11), Nitra (9), Nové Zámky (8), Galanta (7) a Trenčín (6).

Pozitívne testy boli aj v okresoch Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Brezno, Čadca, Detva, Dolný Kubín, Galanta, Ilava, Komárno, Košice, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Michalovce, Myjava, Námestovo, Nitra, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Pezinok, Poprad, Prešov, Prievidza, Rimavská Sobota, Ružomberok, Senec, Snina, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Šaľa, Topoľčany, Trebišov, Vranov nad Topľou a Žilina.

Nepribudlo žiadne úmrtie pacienta s Covid-19, celkový počet obetí zostáva 37. Vyliečilo sa ďalších 80 ľudí, celkovo už nákazu prekonalo 3081 pacientov.

"V nemocniciach je hospitalizovaných 117 pacientov, potvrdené ochorenie COVID-19 má z nich 94 ľudí," dopĺňa ministerstvo. Na jednotke intenzívnej starostlivosti je 15 osôb, umelú pľúcnu ventiláciu potrebuje osem osôb.

Doteraz na Slovensku testy odhalili nákazu celkovo u 5252 ľudí. Aktuálne je 2134 aktívnych prípadov.

Hodnota sedemdňového kĺzavého mediánu je na čísle 161. Jeho hodnota je najvyššia, akú sme kedy mali.

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem.

9:46 SVET V maďarskom domove dôchodcov na ulici Kamaraerdei út v Budapešti potvrdili nákazu novým koronavírusom 25 seniorom a štyrom zamestnancom.

Jeden senior po prevoze do nemocnice zomrel, informovalo internetové vydanie denníka Népszava, podľa ktorého toto sociálne zariadenie prevádzkuje hlavné mesto.

Väčšina infikovaných dôchodcov nemá žiadne príznaky ochorenia, u niekoľkých sa prejavili mierne príznaky. Z dôvodov ochrany ostatných ich však hospitalizovali. V domove je umiestnených celkom 572 seniorov.

Samospráva Budapešti zakázala začiatkom mesiaca návštevy, šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby Cecília Müllerová následne 8. septembra nariadila prísny zákaz návštev vo všetkých sociálnych zariadeniach, ale aj zákaz opustenia týchto inštitúcií.

9:38 SLOVENSKO Ministerstvo hospodárstva už registruje 19 žiadostí od súkromných autobusových dopravcov. "Predpokladáme, že prvé žiadosti by mohli byť vyplatené v priebehu budúceho týždňa," uviedla hovorkyňa ministerstva Katarína Matejková.

Dopravcovia môžu žiadať štát o výpadok tržieb za obdobie od 12. marca do konca júla.

9:30 SVET Britská ekonomika pokračovala v júli v zotavovaní z prudkého pádu spôsobeného opatreniami prijatými na spomalenie šírenia nového koronavírusu. Hrubý domáci produkt medzimesačne vzrástol o 6,6 percenta, uviedol britský štatistický úrad ONS vo svojom prvom odhade.

9:25 SLOVENSKO Dnes zasadá pandemická komisia vlády. Tlačová konferencia po rokovaní komisie sa uskutoční po 14.00 h. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

9:18 SLOVENSKO Tržby počas júla medzimesačne vzrástli vo všetkých odvetviach, ale nedosiahli ešte úroveň minulého roka.

Najvýraznejšie zlepšenie bolo v priemysle, kde boli tržby medziročne nižšie už len o 1,5 percenta. V stavebníctve júlové tržby zaostávali za úrovňou minulého roka o 13,5 percenta, v doprave a skladovaní o 7,8 percenta a vo vybraných trhových službách 6,6 percenta. Informoval o tom Štatistický úrad.

8:54 SLOVENSKO Povinnosť nosenia rúšok pre žiakov druhého stupňa základných škôl a stredných škôl podporuje 48,1 percenta obyvateľov Slovenska.

Naopak, toto opatrenie kritizuje 46,3 percenta respondentov.

O túto tému sa nezaujíma, respektíve sa k nej nevedelo vyjadriť 5,5 percenta opýtaných. Vyplýva to z výsledkov prieskumu verejnej mienky, ktorý pre agentúru SITA vypracovala spoločnosť Nielsen Admosphere od 24. do 28. augusta formou online dotazníka.

Výskumnú vzorku tvorilo 514 respondentov starších ako 15 rokov.

8:28 SVET Ukrajina zaznamenala ďalší najvyšší denný nárast počtu prípadov infekcie koronavírusom.

Počet potvrdených prípadov sa za posledných 24 hodín zvýšil o 3144 na celkovo 148 756.

8:23 SLOVENSKO Pamätné dni mesta Humenné prinesú počas najbližšieho víkendu svojim návštevníkom folklór, divadlo aj šerm.

Oproti minulým rokom ale budú v súvislosti s pretrvávajúcimi opatreniami proti šíreniu koronavírusu so skromnejším programom, limitovaným počtom návštevníkov a s protiepidemiđologickými opatreniami.

8:10 SVET Voči Trumpovi sa v stredu spustila vlna kritiky. Vyšlo totiž najavo, že pred polrokom priznal investigatívnemu novinárovi Bobovi Woodwardovi, že vedome zľahčuje hrozbu nového druhu koronavírusu v USA.

Počas štvrtkovej tlačovej konferencie dostal Trump otázku, prečo "klamal" americkému národu.

"Neklamal som. Povedal som, že musíme byť pokojní. Nesmieme byť v panike," obhajoval sa Trump.

6:53 SVET Spojené štáty si v piatok pripomínajú 19. výročie teroristických útokov, ktoré si vyžiadali takmer 3000 obetí na životoch.

Celkovo pri teroristických útokoch z 11. septembra 2001 zomrelo v USA takmer 3000 ľudí z 93 krajín sveta a zranenia utrpelo ďalších asi 6000 ľudí.

Pandémia koronavírusu poznačí aj samotný priebeh spomienkovej ceremónie. Obvyklé čítanie mien obetí tento rok nahradia vopred nahrané videoodkazy od rodín zosnulých. Rodinní príslušníci obetí však budú osobne prítomní pri pamätníku s názvom Ground Zero, ktorý sa nachádza na mieste, kde stálo WTC (tzv. "dvojičky").

6:37 SVET Česká republika zaznamenala vo štvrtok 1382 nových prípadov nákazy koronavírusom.

Česko tak o viac než 200 infikovaných prekonalo svoj rekord v počte nakazených z utorka, keď hlásilo prírastok 1164 pozitívne testovaných.

Celkovo Česko doteraz registrovalo 32 413 nakazených, z ktorých sa 20 787 vyliečilo, vyplýva z najnovších údajov ministerstva zdravotníctva.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

6:24 SLOVENSKO Ak by sa epidemiologická situácia veľmi zhoršila, čo by podľa premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) bolo vtedy, keď by laboratóriá denne potvrdili tristo nových prípadov nákazy, mohli by sa podľa premiéra zaviesť celoplošné protiepidemické opatrenia, ako to bolo počas prvej vlny na jar.

Súvisiaci článok Slabá príprava na druhú vlnu môže zase zavrieť krajinu Čítajte 

Doteraz bol najvyšší denný prírastok infikovaných, ktorý oznámili laboratóriá, 226 prípadov. Bolo to minulý piatok 4. septembra.

06:00 SVET Členovia izraelského vládneho výboru na boj s koronavírusovou pandémiou zahlasovali vo štvrtok za zavedenie 14-dňového celoštátneho "lockdownu", ktorý by mal v krajine začať platiť od budúceho týždňa.

Ministri sa na tom zhodli po tom, čo v krajine za uplynulý deň pribudlo rekordných 4013 nových prípadov nákazy.

O celkovom uzavretí krajiny na dva týždne by mal zrejme v nedeľu rozhodovať vládny kabinet, ktorý by mal určiť aj to, kedy presne sprísnené opatrenia vstúpia do platnosti.

Izraelský minister zdravotníctva Juli-Joel Edelstein pre spravodajský portál Ynet povedal, že podporuje spustenie úplného lockdownu počas nadchádzajúcich sviatkov. Celkový lockdown podporuje aj premiér Netanjahu.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 2. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 3. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 4. Slovenský orloj – svetová atrakcia
 5. Predplaťte si SME.sk s garanciou vrátenia peňazí
 6. Kanceláriám ešte neodzvonilo
 7. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér
 8. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých?
 9. Tam, kde sa ľahko verí na zázraky
 10. Maldivy, Maurícius či Mexiko sú na dosah jediným letom
 1. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 2. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 3. Vystúpte z radu, postavte si moderný dom podľa seba
 4. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 5. Poznáme slovenské cesty s najkrajším výhľadom!
 6. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 7. Mototechna tento rok predala už vyše 8 tisíc zánovných áut
 8. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 9. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 1. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 7 692
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 7 059
 3. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 6 808
 4. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 4 308
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 064
 6. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 2 956
 7. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 454
 8. Maldivy, Maurícius či Mexiko sú na dosah jediným letom 2 409
 9. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 2 043
 10. Uznávané štúdio oživilo zanedbané štvrte. Prišlo do Bratislavy 1 819
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

V škole v Plešivci je v karanténe aj 30 percent učiteľov na druhom stupni.


17. sep
Ilustračné foto.

Laboratóriá otestovali 6 785 PCR vzoriek.


a 2 ďalší 37m

Nasi Motlagh je jednou z tvárí festivalu Fjúžn.


a 1 ďalší 17. sep

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Laboratóriá otestovali 6 785 PCR vzoriek.


a 2 ďalší 40m
Festival Biela noc 2021 v Bratislave.

V piatok sa začal festival Biela noc.


TASR a 1 ďalší 12 h
Vraky sú zaparkované v rade.

Kontrolór sa obrátil na mestskú políciu.


a 1 ďalší 13 h
Skryť Zatvoriť reklamu