SME
Pondelok, 8. marec, 2021 | Meniny má Alan, AlanaKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Odhalili ďalších 188 prípadov (minúta po minúte)

Na Slovensku sa novým koronavírusom celkovo infikovalo 5 768 ľudí.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

21:31 SVET - V Českej republike laboratória v priebehu utorka potvrdili 968 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je dosiaľ najvyšší počet zaznamenaný v čiastočnej dennej štatistike do večera (18.00 h).

Počas dňa zomrelo tiež ďalších šesť pacientov. Aktívnych prípadov nákazy bolo v Česku k uvedenej hodine 15 593, pričom celkovo sa novým koronavírusom v krajine infikovalo 38 187 ľudí.

Česko eviduje tiež 476 úmrtí po tom, ako úrady aktualizovali pôvodný pondelkový údaj o dvoch obetiach na päť, vyplýva zo správy Českej televízie .

Tá priniesla tiež informáciu o tom, že v Prahe pribudlo v utorok do 18.00 h "rekordných" 372 nových potvrdených prípadov.

Ide o 84 viac ako pri doterajšom pondelkovom maxime. Česká metropola zaznamenala od začiatku pandémie 7 731 infikovaných.

Skryť Vypnúť reklamu

21:16 SVET - Ministri zahraničných vecí Slovinska, Rakúska, Českej republiky a Slovenska sa zhodli, že budú pravidelne koordinovať svoje opatrenia na zastavenie šírenia koronavírusu SARS-CoV-2.

Bolo to tretie stretnutie iniciatívy C5, ku ktorej patrí aj Maďarsko. Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó sa na rozhovoroch nezúčastnil, keďže je na návšteve USA.

Koordinačné stretnutia sa budú konať každé dva týždne prostredníctvom videokonferencie, uviedol šéf slovinskej diplomacie Anže Logar. Ministri sa podľa jeho slov tiež dohodli, že Európska komisia by mala vytvoriť spoločný mechanizmus pre opatrenia a štandardy v prípade rastúceho počtu nakazených.

Logar uviedol, že opätovné uzavretie všetkých hraníc nie je nateraz možnosťou. Zdôraznil však, že jednotlivé "krajiny si musia urobiť svoje domáce úlohy", pričom musí byť vytvorený "predvídateľný systém" opatrení.

Skryť Vypnúť reklamu

21:11 SVET - Rokovanie írskeho parlamentu bolo na týždeň prerušené a členovia vlády sú v karanténe po tom, ako bola ministrovi zdravotníctva Stephenovi Donnellymu testom potvrdená nákaza koronavírusom SARS-CoV-2.

Agentúra Reuters informovala, že po prudkom náraste počtu prípadov ochorenia COVID-19 v hlavnom meste sa írska vláda rozhodla odložiť plánované znovuotvorenie všetkých pubov v Dubline. Bary vo zvyšku krajiny však budú môcť otvoriť na budúci pondelok.

20:20 SLOVENSKO - Banskobystrická Univerzita Mateja Bela je na príchod zhruba 500 zahraničných študentov pripravená.

Tí však v novom akademickom roku budú mať prístup k štúdiu a na internáty o čosi sťažený.

Bez ohľadu na krajinu pôvodu či tranzitnú krajinu, z ktorej prichádzajú, musia podstúpiť povinnú päťdňovú karanténu a preukázať sa negatívnym výsledkom testu na ochorenie COVID-19. Pre TASR to konštatoval rektor univerzity Vladimír Hiadlovský.

Skryť Vypnúť reklamu

19:54 SLOVENSKO - Pre koronavírus v Bratislave zavreli ďalšie tri triedy na dvoch školách.

Nové prípady okrem hlavného mesta hygienici zaznamenali aj v okresoch Malacky a Senec.

19:11 SVET - Poľský premiér Mateusz Morawiecki "očividne" porušil zákon, keď poľskej pošte v máji nariadil, aby sa pripravila na korešpondenčné prezidentské voľby, ktoré sa pôvodne - takýmto spôsobom - mali konať 10. mája.

Rozhodol o tom v utorok správny súd vo Varšave, informovala agentúra DPA.

Prezidentské voľby v Poľsku sa pôvodne mali konať 10. mája, pod tlakom opozície i časti verejnosti - obávajúcej sa rizika šírenia koronavírusu - boli však napokon odložené až na koniec júna.

19:10 SVET - Stovky chasidských židov, ktorí sa napriek obmedzeniam súvisiacim s pandémiou COVID-19 vydali na púť na Ukrajinu, uviazli na hraniciach Ukrajiny s Bieloruskom.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako v utorok informovala agentúra Reuters, bieloruská pohraničná stráž po kontrole umožnila pútnikom vstup do neutrálneho pásma, avšak ukrajinské úrady ich na územie Ukrajiny nevpustili.

Vláda v Kyjeve totiž v rámci boja proti šíreniu koronavírusu SARS-CoV-2 obmedzila do 28. septembra vstupu cudzincov a osôb bez štátnej príslušnosti do krajiny.

Ako spresnila agentúra Interfax, na hraniciach Ukrajiny s Bieloruskom uviazlo vyše 700 chasidských pútnikov vrátane asi sto detí. Bieloruská pohraničná služba informovala, že chasidskí pútnici sa chceli dostať na Ukrajinu, aby tam v meste Umaň slávili židovský Nový rok a navštívili hrob významného rabína.

17:53 SVET - V severonemeckých spolkových krajinách Hamburg, Brémy a Šlezvicko-Holštajnsko sa po šiestich mesiacoch nútenej pauzy pre pandémiu COVID-19 vrátili do práce sexuálni pracovníci.

Skryť Vypnúť reklamu

Verejné domy obnovenie živnosti oslavujú, aj keď musia počítať s množstvom obmedzení. Tými najväčšími sú zákaz podávania alkoholu či povinnosť chrániť si pri sexuálnych radovánkach nos a ústa rúškom.

17:44 SVET - Koronakzíza a karanténne opatrenia vyvolali u časti obyvateľstva nespokojnosť, ktorá by mohla vyvrcholiť do násilných protestov.

Varovali pred tým v utorok v Ríme účastníci zasadnutia európskeho policajného úradu Europol

17:21 SVET - Poľská vláda sa snaží od zahraničných výrobcov zadovážiť väčšie množstvo vakcín proti chrípke vzhľadom na ich nedostatok v krajine, ktorý vyvolal vyšší dopyt počas pandémie koronavírusu.

Informoval o tom poľský minister zdravotníctva Adam Niedzielski. Uviedol, že Poľsko má vo všeobecnosti veľmi nízku mieru vakcinácie proti chrípke a teraz pociťuje nedostatok očkovacích látok, keďže objednávky pre tohtoročnú jeseň a zimu vychádzali z minuloročného dopytu.

Skryť Vypnúť reklamu

16:55 SVET - Po prvý raz od konca marca registruje Rakúsko v utorok znova viac ako šesťtisíc aktívnych prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Za 24 hodín od pondelka v krajine pribudlo 764 novoinfikovaných, čím počet prípadov dosiahol 6194, vyplýva z údajov ministerstiev vnútra a zdravotníctva, o ktorých informovala agentúra APA.

Čoraz viac ľudí musia v Rakúsku podľa správy ošetrovať v nemocniciach. Kým v pondelok bolo hospitalizovaných 255 pacientov s ochorením Covid-19, v utorok to bolo už 293 ľudí, z nich 49 na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

16:52 SVET - "Európske vlády by sa mali sústrediť na rozvoj koherentných politík v oblasti leteckej dopravy v čase, keď toto odvetvie decimuje pandémia ochorenia COVID-19, a nie chrániť národných dopravcov," vyhlásil riaditeľ britskej nízkonákladovej leteckej spoločnosti easyJet Johan Lundgren.

Skryť Vypnúť reklamu

Lundgren na on-line podujatí bruselskej skupiny Airlines for Europe (A4E), na ktorom sa zúčastnili zástupcovia aerolínií a tvorcovia politiky Európskej únie (EÚ), pripísal časť viny za pokles v leteckej doprave aj "obrovskému zmätku" v súvislosti s rozdielnymi obmedzeniami a karanténnymi opatreniami. Podľa neho je potrebný spoločný prístup v otázkach, ako sú testovanie a karantény.

Tlak na odvetvie leteckej dopravy sa stupňuje, pretože pokles cestovného ruchu trvá dlhšie a je hlbší, ako mnohí očakávali. To viac ohrozuje slabších hráčov a zvyšuje vyhliadky na nové kolo vládnych záchranných balíkov.

16:27 SVET - České dráhy možno obmedzia časť spojov na Slovensko.

Ostatní dopravcovia zatiaľ obmedzenie vlakov neplánujú, RegioJet v najbližších dňoch naopak posilní kapacity.

Skryť Vypnúť reklamu

15:47 SLOVENSKO - Premiér Igor Matovič po slávnostnej omši v bazilike v Šaštíne-Strážach vyhlásil, že Česko by malo na COVID-19 testovať viac ľudí.

Zároveň uviedol, že si s českým premiérom Andrejom Babišom vysvetlili to, že Slovensko zaradí Česko na zoznam červených krajín.

15:40 SLOVENSKO - Predĺženie dočasnej ochrany pred dopadmi koronakrízy pri prevádzkovaní podniku majú ministri prerokovať na zajtrajšej vládnej schôdzi.

Dočasná ochrana by sa podľa návrhu Ministerstva spravodlivosti mala predĺžiť do konca tohto roka. Platiť by mala hneď od vyhlásenia, aby sa tak neohrozilo podnikateľské prostredie.

14:52 SVET - Nemecko poskytne finančnú podporu v sume do 750 miliónov eur trom domácim farmaceutickým firmám, ktoré vyvíjajú vakcíny proti koronavírusu SARS-CoV-2.

Skryť Vypnúť reklamu

Ministerka pre vedu Anja Karliczeková uviedla, že vláda sa už dohoda so spoločnosťou BioNTech o poskytnutí 375 mil. eur a s firmou CureVac o subvencií v objeme 230 mil. eur na vývoj ich vakcín. Očakáva sa, že onedlho sa ukončí aj rokovanie so spoločnosťou IDT Biologika, uviedla ministerka.

14:11 SLOVENSKO - V Dome pokojnej staroby v Lipanoch majú 27 infikovaných. Personál spí aj na chodbách.

Kombinované zariadenie domova sociálnych služieb a zariadenia pre seniorov, ktorého zriaďovateľom je Arcidiecézna charita v Košiciach malo zatiaľ všetkých nakazených bez príznakov ochorenia.

13:00 SLOVENSKO - Pandémia COVID-19 zasiahla aj tohtoročné oslavy Sedembolestnej Panny Márie.

Na základe rozhodnutia Konferencie biskupov Slovenska sa Národná púť k Sedembolestnej Panne Márii v tomto roku koná na farskej úrovni.

Skryť Vypnúť reklamu

Ústredným bodom programu púte bola slávnostná svätá omša, ktorá bola na programe v utorok predpoludním. Kazateľom slávnostnej svätej omše bol bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský.

12:17 SVET - Bruselské letisko ponúka možnosť otestovať sa na COVID-19 hneď po prílete.

Pasažieri si môžu zarezervovať termín testovania vopred cez internet, môžu sa však zaregistrovať aj priamo na mieste. Belgické úrady pre cestujúcich z červených zón vyžadujú povinné testovanie a tiež pobyt v domácej karanténe.

12:00 SVET - Maďarsko eviduje viac ako deväťtisíc aktívnych prípadov nákazy koroanvírusom SARS-CoV-2.

V utorok do štatistík pribudlo 726 nových prípadov potvrdených infekcií a zomreli štyria starší pacienti trpiaci chronickými chorobami

Čítajte viac: https://svet.sme.sk/c/22488644/koronavirus-vo-svete-nove-pripady-nakazy.html

Skryť Vypnúť reklamu

11:32 SLOVENSKO - Prípravy na viaceré medzinárodné merania sa presunuli pre pandémiu z jari na september. Pre agentúru SITA to potvrdilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu.

Podľa Sprievodcu školským rokom 2020/2021 sa v decembri zverejní medzinárodná správa z celosvetového výskumu Medzinárodnej asociácie pre hodnotenie výsledkov vzdelávania (IEA) TIMSS 2019. Toto meranie zisťuje matematické a prírodovedecké vedomosti a zručnosti žiakov štvrtého ročníka na základnej škole.

11:04 SLOVENSKO - Od soboty je Nitriansky okres v červenej zóne, v pondelok zaznamenali devätnásť nových nakazených.

Len od pondelka do nedele pribudlo vyše osemdesiat laboratórne potvrdených prípadov koronavírusu.

Ďalšie stovky ľudí sú v karanténe, čakajú na výsledky, respektíve na testovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

Napríklad v dedine Svätoplukovo musí byť v izolácii vyše deväťdesiat osôb, ktoré prišli do kontaktu s miestnym kňazom.

10:03 SLOVENSKO - V pondelok otestovali ďalších 4 323 vzoriek, odhalili pritom 188 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Kliknite sem, ak sa vám mapa nezobrazuje správne.

Koronavírus prekonalo aj ďalších 85 infikovaných, celkovo sa už vyliečilo 3 214 ľudí. Aktívne infikovaných zostáva na Slovensku 2 516 ľudí.

Celkovo už otestovali 390 251 vzoriek a zachytili 5 768 nakazených.

V pondelok pozitívne testovali 82 mužov a 106 žien vo veku od 8 do 88 rokov.

V Bratislave zachytili 21 nových prípradov, v Košiciach štyri. Najviac prípadov zachytili Prešovskom kraji (47).

Kliknite sem, ak sa vám mapa nezobrazuje správne.

Z okresov vedie Tvrdošín s 20 prípadmi. Nitra a Sabinov hlásia po 19 novýcg nakazených. Nasledujú okresy Trnava (16), Snina (14), Prešov (13), Žilina (10) a Námestovo s piatimi zychtenými prípadmi. Po štyri prípady zachytili v okresoch Martin, Košice, Galanta, Žarnovica.

Skryť Vypnúť reklamu

Pozitívne testovaní boli aj v okresoch Prievidza, Senica, Veľký Krtíš, Topoľčany, Lučenec, Banská Bystrica, Zlaté Moravce, Vranov nad Topľou, Trenčín, Šaľa, Skalica, Piešťany, Partizánske, Nove Zámky, Michalovce, Levice, Hlohovec, Gelnica, Brezno a Banská Štiavnica.

9:54 SLOVENSKO - V Základnej škole v Trnave – Modranke bol potvrdený prípad nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Žiaci zostanú v najbližších dňoch doma. Šiestaci a ôsmaci majú Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Trnave do 20. septembra nariadenú domácu karanténu, ostatní žiaci majú do konca týždňa riaditeľské voľno.

9:02 SLOVENSKO - Na púti v Šaštíne budú platiť opatrenia.

Súvisiaci článok Na púti v Šaštíne budú platiť opatrenia Čítajte 

Hlavná svätá omša bude slávená v bazilike, do ktorej bude umožnený vstup iba obmedzenému počtu pútnikov.

7:08 SVET - V Nemecku za posledných 24 hodín odhalili 1 407 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Skryť Vypnúť reklamu

V predchádzajúcich dvoch dňoch pritom úrady hlásili menej ako tisíc nových prípadov. Počet pacientov, ktorí s chorobou COVID-19 zomreli stúpol o 12.

Nemecko má približne 83 miliónov obyvateľov. Od začiatku epidémie sa v Nemecku infikovalo 261 762 ľudí. COVID-19 podľahlo celkom 9 362 osôb. Uzdravilo sa približne 234 600 ľudí.

Reprodukčné číslo v Nemecku podľa RKI teraz činí 1,18. To znamená, že jeden infikovaný nakazí v priemere viac ako jedného ďalšieho človeka, napísala agentúra DPA.

6:55 SVET - V pondelok v Česku odhalili 1 038 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne.

Informoval o tom portál iDnes.

V Česku je 14 628 aktívnych prípadov, väčšina má mierny priebeh ochorenia COVID-19.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť
 2. Ako môžete zastaviť dýchavičnosť pri covide a po jeho prekonaní?
 3. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 4. Čo napĺňa v práci úspešné ženy v jednej z najznámejších firiem?
 5. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 6. Nové číslo Historickej revue
 7. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 8. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 9. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými?
 10. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele
 1. Metropolis sa stane ikonickou stavbou Bratislavy
 2. Čo napĺňa v práci úspešné ženy v jednej z najznámejších firiem?
 3. Svieže jarné ceny v PLANEO Elektro sú aj v marci extra výhodné
 4. Ako môžete zastaviť dýchavičnosť pri covide a po jeho prekonaní?
 5. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 6. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 7. Nové číslo Historickej revue
 8. Veolia dostala exkluzívne do správy projekt SKY PARK
 9. AS EUBA vyhlasuje protest proti novele zákona o VŠ
 10. Firmy sa spojili s učiteľmi, rozhodli sa pomôcť chudobným žiakom
 1. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať? 26 237
 2. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia 15 562
 3. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými? 13 285
 4. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj 13 052
 5. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 11 209
 6. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele 8 542
 7. Nové číslo Historickej revue 8 391
 8. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami 8 297
 9. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou 7 604
 10. Ako môžete zastaviť dýchavičnosť pri covide a po jeho prekonaní? 7 583
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Koronavírus SARS-CoV-2, Slovensko, Vírusy a vírusové ochorenia
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Seniori v pondelok večer opäť začínajú boj o termníny na očkovanie.

Nová aplikácia na registráciu by mala byť hotová budúci týždeň.

57m
Ilustračná fotografia.

Platia nové opatrenia.

14 h

Neprehliadnite tiež

Seniori v pondelok večer opäť začínajú boj o termníny na očkovanie.

Nová aplikácia na registráciu by mala byť hotová budúci týždeň.

57m
Zuzana Čaputová sa stretla s Andrejom Kiskom

Preberali aktuálne politické otázky.

1 h
Michal Kaliňák, ZMOS.

Združenie hodnotí negatívne neposkytnutie finančnej pomoci samosprávam aj niektoré vyjadrenia politikov.

2 h

Únik informácií z polície rieši policajná inšpekcia.

2 h