SME
Sobota, 4. december, 2021 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Koronavírus: Máme nový rekord, Matovič očakáva od odborníkov návrh opatrení (minúta po minúte)

Slovensko eviduje celkovo 7 269 prípadov nákazy koronavírusom. Pandémia si doteraz vyžiadala 41 obetí.

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)

20:30 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

19:45 Na vzájomnú solidaritu pri vývoji a výrobe vakcíny na ochorenie COVID-19 vyzvala jednotlivé krajiny sveta prezidentka Zuzana Čaputová počas svojho prejavu v rámci všeobecnej rozpravy 75. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN.

Čaputová apelovala na výmenu informácií medzi vedcami, výrobcami očkovacej látky a vládami.

"Nesmieme dovoliť, aby sa z vývoja a výroby očkovacej látky a ochranných prostriedkov stala opäť ďalšia globálna súťaž," vyhlásila Čaputová.

Načítavam video...

19:32 V Británii pribudlo 6178 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu, čo je tretí najvyšší denný nárast od začiatku pandémie a zároveň najvyšší nárast za uplynulé štyri mesiace.

Aktuálny denný prírastok nakazených bol vyšší len 1. mája, keď ich zaznamenali 6201, a 5. apríla, keď pribudlo 6199 infikovaných.

Skryť Vypnúť reklamu

19:05 Je to zlá správa. Počet nových denných nakazených na Slovensku prekročil vôbec po prvý raz počas pandémie tristo. Možno vás tento nový rekord vydesil a možno teraz čakáte, že vás nasledujúci text upokojí.

Súvisiaci článok Bojíte sa pandémie? Je to ešte horšie Čítajte 

Neupokojí: vydesení by ste mali byť, pretože situácia je v skutočnosti ešte horšia.

Občas sa totiž chlácholíme, že veď tie čísla až tak nerastú. Veď nejako to zvládame. Lenže to iba znamená, že vývoj pandémie čítame zle. A dopúšťame sa dvoch pochopiteľných, ale pritom úplne základných omylov.

Viac vysvetľuje vo svojom komentári Tomáš Prokopčák >>>

18:40 SVET - V Česku do stredy 18:00 odhalili testy ďalších 1091 nových nakazených. Informuje o tom tamojšie ministerstvo zdravotníctva.

V hlavnom meste Praha pritom od utorňajšieho podvečera pribudlo rekordných 489 nových infikovaných, píše portál iDnes.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

Počet aktívnych prípadov vystúpil na 26 984, ochorenie Covid-19 si v krajine vyžiadalo 551 obetí.

18:21 SVET - Brexit bez dohody môže byť pre britskú ekonomiku z dlhodobého hľadiska trikrát nákladnejší ako pandémia nového koronavírusu.

Upozornila na to nová štúdia britského think-tanku UK in a Changing Europe (Británia v meniacej sa Európe). Podľa nej politické a ekonomické dôsledky pandémie pravdepodobne zmiernia alebo skryjú zlyhanie pri zabezpečení obchodnej dohody s Európskou úniou.

17:35 SLOVENSKO - Parlament odmietol návrh nezaradených poslancov okolo Petra Pellegriniho, aby obce a vyššie územné celky dostali jednorazový finančný príspevok ako kompenzáciu výpadkov príjmov spôsobených opatreniami proti šíreniu nového koronavírusu.

Novelu zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 neposunuli do druhého čítania.

Skryť Vypnúť reklamu

17:24 SVET - Belgicko ruší povinné rúška na verejnosti a skracuje karanténu na sedem dní.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: Európa hlási viac ako päť miliónov nakazených Čítajte 

Zmiernenie opatrení vstúpi do platnosti 1. októbra.

Brusel zaviedol 12. augusta jedny z najprísnejších pravidiel pre nosenie rúšok na tvár.

Ich nosenie na verejnosti bolo doteraz okrem Bruselu povinné tiež v niekoľkých ďalších mestách. Tamojší predstavitelia ľuďom teraz odporučili, aby ochranné rúška nosili aj po tom, ako to už povinné nebude.

Rúška budú musieť Belgičania pritom aj naďalej nosiť v obchodoch, kinách, prostriedkoch verejnej dopravy a na preplnených uliciach.

17:21 SLOVENSKO - Výška ošetrovného počas pandémie sa zvyšovať nebude.

Nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho neuspeli s návrhom, aby sa v čase koronakrízy zvýšila rodičovi suma ošetrovného, ak musia so svojím dieťaťom zostať doma počas druhej vlny pandémie.

Skryť Vypnúť reklamu

Parlament odmietol novelu zákona o sociálnom poistení.

17:07 SVET - Nemecká vláda schválila návrh rozpočtu pre budúci rok, ktorý predpokladá, že deficit bude druhý rok v rade vysoký, keďže najväčšia európska ekonomika sa snaží zmierniť vplyv koronakrízy.

Vláda plánuje v roku 2021 výdavky v sume 413,4 miliardy eur, čo je pokles oproti mimoriadne vysokým výdavkom v tomto roku naplánovaným na sumu 508,5 miliardy eur.

16:42 SLOVENSKO - Evanjelické gymnázium J. A. Komenského v Košiciach prešlo na dištančné vzdelávanie.

Dôvodom je pozitívne testovaná žiačka s príznakmi ochorenia a súčasne realizovaná hromadná akcia školy s účasťou viac ako 100 žiakov z rôznych tried školy.

Ako gymnázium uvádza na svojej webovej stránke, vyučovanie v jeho budove má prezenčnou formou pokračovať od pondelka 5. októbra.

Skryť Vypnúť reklamu

16:18 SVET - Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas je v karanténe.

Jeden z jeho ochrankárov mal pozitívny test na ochorenie COVID-19. Maasa od pozitívneho testu ochrankára už raz na prítomnosť koronavírusu SARS-CoV-2 otestovali a tento jeho prvý test bol negatívny.

Minister zahraničia nie je prvým členom nemeckej vlády, ktorý musel ísť od začiatku pandémie do karantény.

Kancelárka Angela Merkelová strávila v marci v domácej izolácii dva týždne po tom, ako prišla do styku s lekárom, ktorý mal pozitívny test na koronavírus. Výsledky jej testov boli negatívne.

16:11 SLOVENSKO - Úrad verejného zdravotníctva očakával zhoršenú epidemiologickú situáciu.

V niektorých regiónoch Slovenska podľa Úradu verejného zdravotníctva pretrváva vysoký nárast potvrdených prípadov COVID-19. Vo zvýšenej miere sa objavujú aj v doteraz pomerne bezpečných oblastiach.

Skryť Vypnúť reklamu

V niektorých regiónoch pretrvávajú epidémie už niekoľko týždňov a regionálne úrady verejného zdravotníctva denne dohľadávajú desiatky kontaktov potvrdených prípadov.

16:06 SLOVENSKO - Premiér Matovič vyzval ľudí, aby kontaktovali políciu alebo regionálnych hygienikov v prípade, že majú vedomosť o systematickom porušovaní opatrení.

„Každý z nás má dve oči, každý z nás má mobil, ktorý môže zodvihnúť a zavolať príslušným orgánom. Je to na našej zodpovednosti,“ povedal premiér.

"Na Slovensku máme opatrenia dostatočné, len ich rešpektujú dve tretiny ľudí a tretina ich ignoruje," dodal Matovič.

16:02 SVET - Na letisku v Helsinkách zisťujú prítomnosť koronavírusu vycvičené psy.

Na letisku bude teraz takto "pracovať" celkovo desať psov, na jednej zmene však budú len štyria.

Skryť Vypnúť reklamu

Vycvičila ich fínska spoločnosť Wise Nose, ktorá sa špecializuje na zisťovanie zápachov, pričom napríklad osemročného psa Kossiho naučila identifikovať pach nového koronavírusu v priebehu necelých siedmich minút.

15:45 SLOVENSKO - Mikulec nevylúčil návrat policajtov na hranice, ak sa bude situácia zhoršovať.

Čísla nakazených podľa ministra vnútra vo svete či v okolitých krajinách stúpajú a aj mnohí ľudia na Slovensku pristupujú k prijatým opatreniam neadekvátne a dehonestujú ich.

„Ak nebudú naši ľudia, občania Slovenskej republiky, zodpovední a nebudú nosiť rúška, tak sa môžme dostať aj do situácie, kedy budeme musieť pristúpiť k striktnejším opatreniam,“ povedal minister.

15:40 SLOVENSKO - Premiér Matovič očakáva od konzília odborníkov, že prídu s návrhmi opatrení, ktorým ľudia porozumejú.

Skryť Vypnúť reklamu

Uviedol to na tlačovej konferencii po rokovaní vlády.

Ľudia podľa neho musia vidieť, že opatrenia majú logiku. S konkrétnym návrhom prišiel vraj aj samotný premiér, o podrobnostiach však hovoriť nechcel.

Matovič zopakoval, že hranica 300 nakazených za deň je pre neho výstražným znamením a o riešenie tejto situácie sa bude intezívne zaujímať.

15:37 SVET - Na umelú pľúcnu ventiláciu sú v Maďarsku napojení aj viacerí mladí ľudia, ktorí boli pred tým, ako sa nakazili koronavírusom, úplne zdraví.

Po schôdzke operačného štábu to v Budapešti povedala šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby Cecília Müllerová.

Müllerová zdôraznila, že 47 percent nemocničných postelí je rezervovaných pre prípad ďalšieho nárastu ochorení COVID-19.

15:29 SLOVENSKO - Nemocnice sa budú reprofilizovať na základe lokálnej epidemiologickej situácie.

Skryť Vypnúť reklamu

Minister Krajčí očakáva, že ak sa situácia nezlepší, prvé reprofilizácie by sa mohli začať koncom októbra.

15:13 SLOVENSKO - O prípadnom zaradení Rakúska a Maďarska do zoznamu rizikových krajín rozhodne vláda do piatka.

Minister Krajčí dodal, že epidemiologická situácia v týchto krajinách nie je dobrá a neodporúča tam cestovať.

15:10 SLOVENSKO - Minister Krajčí predpokladá, že v polovici októbra sa bude prírastok nových prípadov pohybovať okolo 260 až 450 prípadov za deň.

"Posledné dni hovoria, že ideme vytrvalo hore. Reprodukčné číslo sa, žiaľ, nemení, našťastie sa nezhoršuje," povedal minister.

Od augusta má Slovensko ustálené reprodukčné číslo, ktoré je na hodnote 1,156. Hodnota hovorí o tom, že jeden infikovaný v priemere nakazí jedného ďalšieho, eventuálne dvoch ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

"Opatrenia nie sú natoľko účinné, aby sme mohli povedať, že reprodukčné číslo sa znižuje, našťastie zostáva konštantné," doplnil Krajčí.

Načítavam video...

14:57 - SLOVENSKO - Podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího by mali byť opatrenia prísnejšie.

Uviedol to na tlačovej konferencii po rokovaní vlády SR.

Súčasné opatrenia podľa ministra nedokážu zastaviť nárast infikovaných, ktorý sa každým týždňom zvyšuje približne o 20 percent. Prísnejšie opatrenia si vie Krajčí predstaviť na hraniciach aj vo vnútri krajiny.

Vo štvrtok zasadne konzílium odborníkov a v piatok Pandemická komisia, ktorá pravdepodobne navrhne vláde nové opatrenia.

14:54 SLOVENSKO - Ružomberská nemocnica pozastavuje testovanie samoplatcov.

Dôvodom je zhoršujúca sa epidemiologická situácia v regióne, ktorá plne vyťažuje Ústav klinickej mikrobiológie vo vojenskej nemocnici.

Skryť Vypnúť reklamu

"Keďže momentálne nie je možné zvýšiť naše testovacie kapacity, musíme dočasne pozastaviť službu pre samoplatcov.

V prípade zlepšenia situácie sa k testovaniu samoplatcov opäť vrátime, o čom budeme informovať," uviedla hovorkyňa nemocnice Petra Dišková s tým, že pre samoplatcov sú k dispozícii dve súkromné laboratória.

14:45 SLOVENSKO - Ministerstvo hospodárstva dokončuje schému pomoci pre výstaviská, prevádzkovateľov kolotočov či predajcov na jarmokoch.

Navrhovanú pomoc však ešte pred jej spustením bude musieť schváliť Európska komisia. Povedal to v stredu po rokovaní vlády minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

"Všetko sa to točí okolo schémy, ktorú musí Európska komisia schváliť," povedal Sulík. Na návrhu vyplácania štátnej pomoci týmto podnikateľom pracuje Sulíkova poradkyňa Jana Kiššová.

Skryť Vypnúť reklamu

14:40 SVET - Prymula predstavil nové opatrenia, od štvrtka v Česku obmedzia pohostinstvá i hromadné akcie.

Súvisiaci článok Otváracie hodiny reštaurácií v Česku sa od štvrtka opäť skrátia Čítajte 

"Sme v situácii, keď vidíme nárast prípadov. Je úplne jasné, že naše dáta v tejto chvíli nie sú vôbec uspokojivé. Môžeme sa porovnávať s krajinami, kde je ten vývoj pomerne alarmujúci," skonštatoval Prymula na tlačovej konferencii.

Nové nariadenia pritom rozdelil do dvoch skupín.

Balíky sa delia do dvoch kategórií. Prvé opatrenia sa týkajú zhromažďovania. Musíme do určitej miery obmedziť hromadné akcie," vysvetlil s tým, že hromadné akcie sú problémom, pretože sa počas nich šíri nákaza.

Druhý balík sa podľa ministra týka pravidiel prevádzky služieb, ako sú kaderníctva, holičstvá a ďalšie.

"Budú tam mať napísané, akým spôsobom napríklad robiť dezinfekciu a ako sa v niektorých prevádzkach správať," doplnil Prymula.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

14:36 SLOVENSKO - Slovensko môže z novej iniciatívy Európskej komisie s názvom REACT-EU získať 780 miliónov eur.

Vyplýva to z informatívneho materiálu z dielne ministerky investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veroniky Remišovej (Za ľudí), ktorý vláda vzala na vedomie.

Súvisiaci článok Remišová: Na podporu kultúry a športu sa má vyčleniť po 20 miliónov eur Čítajte 

"Presná suma bude závisieť od nastavenia alokačných kritérií vo finálnej verzii nariadenia k REACT-EU.

Dodatočné finančné prostriedky sa využijú na doplnenie zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja, Európskeho sociálneho fondu, ako aj Európskeho fondu pomoci pre najodkázanejšie osoby," špecifikovali v materiáli.

Peniaze majú slúžiť na podporu operácií zameraných na podporu nápravy dôsledkov krízy spôsobenej pandémiou alebo na prípravu zelenej, digitálnej a odolnej obnovy hospodárstva.

Skryť Vypnúť reklamu

"Rezort bude viesť negociácie s Komisiou s cieľom zabezpečiť revízie dotknutých operačných programov," uzavrel rezort v materiáli.

14:29 SVET - Koronavírus mimoriadne ohrozuje užívateľov opioidov a tabaku.

Vyplýva to z novej vedeckej štúdie financovanej americkým Národným zdravotníckym inštitútom.

Súvisiaci článok Obezita komplikuje ochorenie Covid-19 Čítajte 

Štúdia bola postavená na údajoch vyše 73 miliónov pacientov, pričom bola zameraná na pacientov s diagnostikovanou poruchou užívania návykových látok, u ktorých bola tiež zistená prítomnosť koronavírusu.

Výsledky štúdie naznačujú, že u ľudí, ktorí trpia spomínanou poruchou alebo ňou v minulosti trpeli, sa nákaza koronavírusom a následné ochorenie Covid-19 prejaví s väčšou pravdepodobnosťou než u ľudí, ktorí takouto poruchou nikdy netrpeli.

V tejto súvislosti sú vystavení najväčšiemu riziku užívatelia opioidov. Druhí v poradí sú užívatelia tabakových výrobkov, ktorí sú podľa tejto štúdie vystavení osemnásobne väčšiemu riziku nákazy a vzniku ochorenia Covid-19 než ľudia bez poruchy užívania návykových látok.

14:16 SLOVENSKO - Väčšina prípadov v Dolnom Kubíne súvisí s autobusovým zájazdom v Chorvátsku.

Hygienici preto vydali protiepidemické opatrenia pre okresy Tvrdošín a Námestovo. Podobné opatrenia budú v najbližších dňoch platiť aj pre okres Dolný Kubín.

V Skalici zaevidovali prípady kontaktov z monitorovaného ohniska nákazy (hokejový klub). V meste preto zasadne aj krízový štáb.

14:10 SVET - Chorvátsku poslankyňu Vidovičovú Krištovú z pravicového Hnutia Domovina požiadali, aby opustila rokovaciu sálu parlamentu, pretože si počas zasadnutia odmietla dať na tvár rúško.

"Prosím, nasaďte si rúško, inak vás budem musieť dočasne vylúčiť z rozpravy," upozornil predseda parlamentu Gordan Jandrokovič poslankyňu Vidovičovú Krištovú po tom, čo žiadala, aby štátny pandemický krízový štáb zrušil deťom povinnosť nosiť v škole rúško.

14:02 - SLOVENSKO - Peter Pellegrini vyzval vládu a premiéra Igora Matoviča, aby začali riešiť situáciu s pandémiou tak, ako sa má, na čele s ústredným krízovým štábom, a aby o opatreniach dopredu informovali občanov.

Poukázal na vládnuci chaos v opatreniach. Rovnako apeloval na verejnosť, aby sa vrátila k zodpovednosti z čias prvej vlny.

Zároveň požiadal politikov, aby v záujme riešenia situácie odložili "stranícke tričká".

13:53 SVET - Celkový počet potvrdených prípadov v Európe presiahol päť miliónov.

Prvé prípady infekcie sa objavili v Číne vlani v decembri a odtiaľ sa koronavírus rozšíril do ďalších krajín sveta.

Celkovo Európa zaznamenala už 5 000 421 prípadov nákazy, z nich polovicu v štyroch krajinách: Rusku (1 122 241 infekcií, 19 799 úmrtí), Španielsku (682 267 / 30 904), Francúzsku (502 541 / 31 416) a Spojenom kráľovstve (403 551 / 41 825).

Európa zaznamenala celkovo 227 130 úmrtí na ochorenie COVID-19 spôsobované koronavírusom.

Načítavam video...

13:48 SLOVENSKO - Pohotovostné zásoby Slovenska sa zvýšia o 700 000 testov.

Z tohto množstva bude 500 000 skríningových testov na diagnostiku ochorenia COVID-19 a 200 000 presnejších RT-PCR testov vrátane izolačných reagencií, ktoré odhalia vírus už pred vypuknutím ochorenia a vytvorením protilátok.

Vyplýva to z materiálu Návrh na úpravu materiálovej skladby a zabezpečenie pohotovostných zásob, ktorý v stredu schválila vláda.

13:14 SVET - Zotavovanie ekonomiky eurozóny sa v septembri spomalilo.

Vyplýva to z prieskumu agentúry IHS Markit. Index nákupných manažérov mapujúci aktivitu v hospodárstve, ktorý IHS Markit zostavuje, naznačuje spomalenie tempa rastu 19-členného bloku používajúceho spoločnú menu.

Priemyselný sektor eurozóny síce výrazne rastie, ale oslabilo odvetvie služieb, predovšetkým v oblastiach, v ktorých sa šíri koronavírus, uviedla agentúra.

13:01 SLOVENSKO - Pre dobré zvládnutie aktuálnej situácie nestačí podľa prezidentky Zuzany Čaputovej len zlepšenie testovania.

Je potrebné zlepšiť samotnú komunikáciu zo strany štátu a jeho inštitúcií. Uviedla to na sociálnej sieti po stretnutí s epidemiológmi a hlavným hygienikom.

Situácia podľa nich nie je dobrá a najbližšie týždne a mesiace budú počty infikovaných rásť, aj s negatívnymi dopadmi na kapacitu nemocníc a vyťažením zdravotníckeho personálu.

Prezidentka zároveň vyzvala ľudí, aby rešpektovali odporúčania a opatrenia.

12:57 SLOVENSKO - Obmedzenie svadieb platí už pre celú Oravu.

Okres Dolný Kubín prijíma rovnaké opatrenia v súvislosti s koronavírusom, aké platia v námestovskom a tvrdošínskom okrese. Pravdepodobne ho zaradia medzi červené.

12:55 SLOVENSKO - Situácia s testovaním začína byť podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího na Slovensku kritická a mali by sme testovať ešte viac.

Povedal to počas svojej prednášky na konferencii Vizionári v zdravotníctve 2020.

Za slabší článok minister označil kapacity regionálnych úradov verejného zdravotníctva a laboratórií. Tie dokážu denne otestovať maximálne 7 500 ľudí.

O dva až tri týždne podľa Krajčího dosiahneme maximálne testovacie kapacity, pričom kapacity niektorých regionálnych úradov už boli presiahnuté.

V najbližšom období má však Slovensko nakúpiť nové antigénové testy, ktoré odhalia pozitívne osoby do hodiny.

12:53 SLOVENSKO - Na riešenie dopadov situácie súvisiacej s pandémiou bude mať ministerstvo kultúry k dispozícii 40 miliónov eur zo zdrojov REACT-EÚ.

V tejto súvislosti to uviedla po dnešnom rokovaní vlády ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO).

Dodala, že rezort pracuje na identifikácii dát, aby pomoc vedeli rozdeliť čo najlepšie.

12:51 SVET - Milánsky týždeň módy sprevádzajú prísne opatrenia. Účasť potvrdila len tretina z popredných talianskych návrhárov.

Predseda Národnej komory talianskej módy Carlo Capasa uviedol, že svet módy preukázal napriek nepriaznivým okolnostiam veľkú súdržnosť.

12:49 SVET - Počet potvrdených prípadov v Poľsku stúpol od utorka o 974 a celkový počet sa tak zvýšil na 81 673.

Na COVID-19 zomrelo ďalších 28 ľudí a celkovo je v Poľsku 2344 mŕtvych.

12:47 SLOVENSKO - Niektoré podmienky financovania sociálnych služieb v čase mimoriadnej situácie na Slovensku sa upravia.

V čase mimoriadnej situácie a núdzového stavu sa zvyšuje výška mesačného finančného príspevku na poskytovanie sociálnej služby v nocľahárni na 150 eur namiesto z pôvodných 120 eur.

12:40 SLOVENSKO - Tzv. prvá pomoc štátu na udržanie pracovných miest by mala pokračovať po celý budúci rok.

Uviedol to na brífingu po rokovaní vlády minister práce Milan Krajniak.

Na stredajšom rokovaní vláda schválila predĺženie prvej pomoci do konca tohto roku. Od roku 2022 by už podľa neho mal platiť tzv. trvalý kurzarbeit.

"Počítame s pokračovaním tejto pomoci po celý budúci rok a od 1. januára 2022 počítame s tým, že by mohla platiť schéma tzv. trvalého fondu udržania zamestnanosti, teda kurzarbeitu," spresnil Krajniak.

12:15 SVET - Saudská Arábia oznámila, že moslimskí veriaci budú môcť uskutočniť menšie púte do Mekky od 4. októbra.

Krajina totiž postupne začína rušiť obmedzenia, ktoré sú pre koronavírus v platnosti už sedem mesiacov.

Saudskoarabské štátne médiá informovali, že vláda plánuje umožniť vstup do 6-tisíc návštevníkov denne do Veľkej mešity v Mekke.

10:06 SLOVENSKO - Ministerstvo vnútra schválilo dva národné projekty zamerané na prevenciu pred, ale aj na riešenie následkov a zmiernenie dopadov ochorenia COVID-19 v marginalizovaných rómskych komunitách.

Prostredníctvom projektov budú financované oblasť predprimárneho vzdelávania detí z komunít a oblasť podpory činností zameraných na riešenie nepriaznivých situácii počas pandémie v obciach.

Prijímateľom oboch národných projektov je Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity, ktorý bude oba projekty realizovať.

11:56 SLOVENSKO - Hygienici Úradu verejného zdravotníctva môžu požiadať mobilných operátorov o poskytnutie informácií o ich klientoch, ktorí prichádzajú na Slovensko z epidemiologicky rizikových, tzv. červených krajín a nesplnili si svoju povinnosť sa prihlásiť.

Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal, ktorého rezort vypracoval novelu zákona o elektronických komunikáciách, je presvedčený, že legislatíva je dostatočne jasná na to, aby mohla byť hygienikmi efektívne využívaná v praxi.

11:46 SVET - Rakúsko zaznamenalo 681 nových prípadov nákazy a šesť úmrtí. Vo Viedni zaznamenali 305 nových prípadov a tri úmrtia. Spolková krajina Dolné Rakúsko hlási 100 nových prípadov, Horné Rakúsko 92 a Tirolsko 66.

Celkový počet pozitívne testovaných osôb od začiatku pandémie dosiahol podľa údajov rakúskeho ministerstva zdravotníctva viac ako 40 000. V súvislosti
s ochorením COVID-19 zomrelo 777 osôb.

Rakúska vláda oznámila, že tradičný ples vo Viedenskej štátnej opere sa v roku 2021 neuskutoční z dôvodu pandémie. Rakúsky kancelár Sebastian Kurz a vicekancelár Werner Kogler v spoločnom vyhlásení uviedli, že vláda rozhodnutie o zrušení Opernballu neprijímala ľahko.

11:36 SVET - Očakáva sa, že francúzska vláda ohlási prijatie prísnejších opatrení súvisiacich s pandémiou v metropole Paríž.

Plánované opatrenia zahŕňajú obmedzenie verejných zhromaždení na maximálne desať ľudí, kým horná hranica účastníkov na veľkých podujatiach by mala byť znížiť z 5000 na 1000.

Predaj alkoholu na verejnosti v meste bude po 20.00 h zakázaný, píšu zmienené médiá odvolávajúce sa na niekoľko nemenovaných zdrojov.

11:14 SLOVENSKO - Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach otvára vo svojom areáli veľkokapacitné odberové miesto na Ipeľskej 1, mestská časť Západ.

Odberové miesto pred Pavilónom II na Rastislavovej 43 bude od 23. septembra mimo prevádzky. Na Ipeľskú 1 sa presunie Drive-in aj mobilné odberové miesto.

11:13 SVET - India hlásila vyše 83 000 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je po rekorde dosiahnutom v predchádzajúci týždeň určitý pokles.

Krajina doteraz potvrdila celkovo vyše 5,6 milióna prípadov infekcie.

11:12 SVET - Izrael hlásil nový rekord v počte denných prípadov nákazy. Oznámenie prišlo krátko pred zasadnutím vládnych predstaviteľov, ktorí majú diskutovať o sprísnení novej celoštátnej karantény.

Ministerstvo zdravotníctva oznámilo v stredu 6861 nových prípadov infekcie, pričom nie sú žiadne náznaky, že sa šíriaca nákaza spomaľuje.

11:10 SLOVENSKO - V radoch zamestnancov spoločnosti U. S. Steel Košice sa objavil koronavírus. Potvrdil to hovorca oceliarní Ján Bača s tým, že pozitívny test na Covid-19 mal zamestnanec Divízneho závodu vysoké pece.

“Dotyčný sa zachoval zodpovedne, pretože akonáhle pocítil ťažkosti, nešiel do práce a obrátil sa na nadriadených a RÚVZ. Tí okamžite identifikovali blízke kontakty a zabezpečili zodpovedajúcu karanténu,” uviedol Bača.

11:04 SVET - Stovkám študentov nariadili domácu izoláciu v súvislosti s možným prepuknutím nákazy v študentských domovoch v škótskom meste Dundee.

Britská Národná zdravotná služba vyšetruje jeden pozitívny prípad ochorenia a ďalšie možné prípady nákazy v študentskom domove.

Všetkým 500 obyvateľom nariadili domácu izoláciu, až kým úrady neskončia s vyhľadávaním kontaktov.

10:59 SLOVENSKO - Slováci môžu cestovať do Spojeného kráľovstva bez obmedzení. Informuje o tom ministerstvo na webovej stránke.

Rezort diplomacie však zároveň odporúča cestovať do uvedenej krajiny len v nevyhnutných prípadoch.

10:57 SLOVENSKO - V Senci sa začalo s testovaním všetkých zamestnancov Základnej školy Mlynská. Rozhodol o tom primátor mesta Dušan Badinský.

"V predchádzajúcich dňoch rozhodol Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave o preventívnej karanténe na tejto škole z dôvodu zvýšeného výskytu ochorenia COVID-19, predovšetkým u zamestnancov," vysvetľuje mesto.

10:50 SLOVENSKO - Premávka na slovensko-českých hraniciach je výrazne nižšia oproti bežnému štandardu.

Podľa monitoringu aktuálnej situácie na hraniciach s ČR, na ktorých od 18. septembra realizujú náhodné kontroly, to uviedol minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO).

Prízvukoval zároveň pripravenosť vojakov asistovať policajným zložkám v prípade potreby.

10:38 SVET - Počet potvrdených prípadov infekcie na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 3497 na celkovo 184 734.

Koronavírusu podľahlo v priebehu uplynulých 24 hodín 63 ľudí, čím celkový počet obetí pandémie v krajine stúpol na 3705.

10:36 SLOVENSKO - Na Slovensku je úplne zatvorených 18 škôl. Ide o mierny nárast, v pondelok 21. septembra ich bolo 17.

Pred rokovaním vlády to potvrdil minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS).

Ďalších 64 škôl má uzatvorenú niektorú z tried. "Celkovo je zatvorených 226 tried, doma je 8693 detí. Stále sa hýbeme niekde v jednom percente detí, ktoré prechádzajú na dištančné vzdelávanie," uviedol minister školstva.

Ako tvrdí, situácia je pod kontrolou.

10:31 SVET - Za uplynulých 24 hodín pribudlo v Maďarsku 951 potvrdených prípadov nákazy, celkový počet infikovaných už dosiahol 20 450.

Zomreli ôsmi chronicky chorí pacienti, celkový počet obetí ochorenia COVID-19 tak dosiahol 702.

Najmladšou obeťou posledného dňa je 48-ročný pacient, ktorý trpel viacerými ochoreniami.

10:02 SLOVENSKO - Na Slovensku pribudlo rekordných 338 prípadov nákazy koronavírusom, čo je najviac od začiatku pandémie.

Informoval o tom Národný úrad zdravotníckych informácií.

Pozitívny výsledok testov mali ľudia vyšetrení v Bratislave (61), okrese Tvrdošín (26), Skalica (20), Senec (16), Trnava (16), Námestovo (15), Banská Bystrica (14), ďalšie prípady pribudli v Košiciach (13), okrese Trenčín (11), Prešov (9), Trebišov (9), Senica (8), Ilava (7), Nitra (7), Stará Ľubovňa (7), Dolný Kubín (6), Michalovce (6), Dunajská Streda (5), Levice (5), Ružomberok (5), Sobrance (5), Liptovský Mikuláš (4), Malacky (4), Snina (4), Spišská Nová Ves (4), Veľký Krtíš (4).

Po tri prípady boli v okresoch Čadca, Galanta, Humenné, Martin, Poprad, Považská Bystrica, Žiar nad Hronom a Žilina, dva prípady boli v okresoch Banská Štiavnica, Hlohovec, Nové Mesto nad Váhom, Prievidza, Revúca, Sabinov, Topoľčany a Zlaté Moravce. Po jednom prípade zaznamenali okresy Bánovce nad Bebravou, Komárno, Košice a okolie, Levoča, Nové Zámky, Piešťany a Rožňava.

Laboratóriá v utorok vyhodnotili 6 231 testov, od začiatku testovania sa ich vykonalo 423 095. Celkový počet pozitívne testovaných osôb stúpol na 7 269.

Vyliečilo sa 220 ďalších pacientov, celkovo sa už zotavilo 3888 pacientov.

Ochoreniu COVID-19 podľahol ďalší pacient, na Slovensku aktuálne evidujeme 41 úmrtí pacientov s potvrdeným koronavírusom.

V nemocniciach je hospitalizovaných 143 pacientov, potvrdené ochorenie COVID-19 má 115 z nich. Na JIS je 9 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 8 pacientov. Aktívnych prípadov ochorenia je na Slovensku aktuálne 3340.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

9:47 SLOVENSKO - Pri vysokých denných prírastkoch pozitívnych prípadov epidemiologička Zuzana Krištúfková nevylučuje sprísňovanie opatrení.

Najlepším opatrením podľa nej je, keď sa ľudia navzájom nestretávajú. "A preto budú naše kroky viesť najmä k obmedzeniu sociálnych kontaktov," uviedla pre portál vZdravotníctve.sk Zuzana Krištúfková z Katedry epidemiológie Fakulty verejného zdravotníctva SZU v Bratislave a poradného konzília odborníkov.

Ako doplnila, jedným z prvých opatrení je obmedzovanie hromadných podujatí, ako sú oslavy, svadby či firemné akcie.

9:40 SLOVENSKO - V Gymnáziu Františka Víťazoslava Sasinka v Skalici sa žiaci od dnešného dňa učia dištančnou formou.

Časť žiakov a pedagogického zboru bola pozitívne testovaná na koronavírus alebo prišli do kontaktu s pozitívne testovanými.

Online vyučovanie prebieha štyri hodiny denne a potrvá najmenej do 2. októbra.

9:20 SLOVENSKO - Vo všetkých krajských mestách na Slovensku už fungujú veľkokapacitné mobilné odberové miesta (MOM), ktoré vykonávajú testovanie na COVID-19.

Do prevádzky boli uvedené postupne v Bratislave, Trenčíne, Banskej Bystrici, Žiline, Nitre, Trnave, Prešove a najnovšie aj v Košiciach.

Každá MOM-ka je schopná denne otestovať stovky ľudí.

„Vďaka veľkokapacitným mobilným odberovým miestam sme pripravení na masívne testovanie po celom Slovensku. Kapacitu sme zvýšili tak, že vieme otestovať až 7500 ľudí denne,“ povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí.

8:18 SVET - Novozélandské ministerstvo zdravotníctva v stredu zverejnilo dátum zistenia prvého potvrdeného prípadu infekcie koronavírusom v krajine - príznaky ochorenia Covid-19 tam nemenovaná osoba hlásila už 21. februára.

Infikovaný človek pravdepodobne nakazil aj ďalších piatich členov svojej rodiny.

7:58 SLOVENSKO - Všetci členovia krízového štábu v Námestove skončili v karanténe. Dôvodom bol pozitívny test na COVID-19 u prednostky okresného úradu Danice Hollej.

Na jeho základe sa v domácej karanténe ocitli všetci členovia štábu vrátane okresnej hygieničky Márie Varmusovej. Dnes sa mala zúčastniť zasadnutia krízového štábu v Dolnom Kubíne, ktorý sa zíde o 9.00 h.

7:43 SVET - Českí vedci úspešne dokončili prvú fázu vývoja vakcíny proti COVID-19. Prototyp testovali na hlodavcoch a vyvolal imunitnú reakciu.

7:01 SVET - Česko zaznamenalo v utorok 2394 nových prípadov nákazy koronavírusom. Ide tak o druhý najvyšší denný prírastok od vypuknutia pandémie po 3128 prípadoch z 8. septembra.

Celkovo Česko potvrdilo 53 158 prípadov nákazy a 531 súvisiacich úmrtí.

Aktuálny počet nakazených dosiahol 26 476, z nich 581 je hospitalizovaných. Vyliečilo sa dosiaľ 26 151 ľudí.

V dôsledku nepriaznivej epidemiologickej situácie zaradilo Holandsko v utorok večer ČR medzi rizikové krajiny.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

6:23 SVET - Británia zaznamenala najvyšší denný nárast prípadov nákazy od začiatku mája a zároveň najväčší počet úmrtí od polovice júla.

Za posledných 24 hodín zaznamenalo Spojené kráľovstvo 37 nových úmrtí, čo je najvyšší denný nárast zaznamenaný od 14. júla.

Toto číslo však zahŕňa len tých pacientov, ktorí zomreli do 28 dní od pozitívneho testu na prítomnosť koronavírusu.

6:18 SVET - Rusko zaregistrovalo vakcínu proti ochoreniu Covid-19 ako prvé, vyhlásil prezident Vladimir Putin uznanlivo ešte 11. augusta. Dodal, že očkovanie podstúpila aj jedna z jeho dcér.

Súvisiaci článok Každý siedmy má nežiadúce účinky. Aká je budúcnosť ruskej vakcíny? Čítajte 

Viacerí odborníci však tento krok kritizovali, keďže Rusi zaregistrovali vakcínu pod názvom Sputnik V skôr, než mali k dispozícii dáta z tretej fázy klinických testov.

Nezávislý ruský portál Moscow Times pred niekoľkými dňami upozornil, že mierne vedľajšie účinky vakcíny sa zatiaľ prejavili u každého siedmeho zaočkovaného pacienta.

6:00 SLOVENSKO - Projekt Prvá pomoc sa má realizovať do konca tohto roka.

Zamestnávatelia a samostatne zárobkovo činné osoby tak majú naďalej dostávať od štátu finančnú kompenzáciu, ak ich podnikanie zasiahla pandémia koronavírusu.

Návrh ministerstva práce na predĺženie tohto projektu prerokuje v stredu vláda.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tento rok turizmu neprial
 2. Dobrá receptúra musí mať „oko draka“
 3. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 5. Opäť sme na dobrej vlne
 6. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 7. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos
 8. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 9. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 10. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 1. Dobrá receptúra musí mať „oko draka“
 2. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 3. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 5. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 6. Opäť sme na dobrej vlne
 7. Aj mikulášske balíčku môžu byť zdravé. Zistite ako na to.
 8. 365.bank sa stala bankou roka na Slovensku
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 1. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 17 157
 2. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 15 357
 3. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 8 348
 4. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 812
 5. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 822
 6. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 4 874
 7. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 3 442
 8. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 3 379
 9. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 3 135
 10. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 3 024
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Herec Daniel Brühl.

Nechce si predstaviť, aké je to byť Johnnym Deppom.


22. nov
Peter Schutz.

Prečo by mala byť vakcína nebezpečnejšia ženám v druhom stave než „v prvom“?


3. dec
Ilustračné foto.

Merajte si saturáciu kyslíka.


3. dec
Slovenské florbalistky.

Slovenské florbalistky budú hrať o konečné 5. miesto na MS 2021.


Sportnet 3 h

Neprehliadnite tiež

Top 10: O Slovensku do sveta

Green pass alebo Covid pass? Kino Lumière už desať rokov na scéne. Poznáme najväčšie právnické kancelárie u nás. Správy zo Slovenska, ktoré zaujali cudzincov.


59m
Súčasný šéf SIS Michal Aláč.

Aláč tvrdí, že monitorovanie situácie nie je len o samotnom konaní protestu.


TASR 1 h
Poslanec Sme rodina Miloš Svrček.

V pondelok podľa poslanca Sme rodina zasadne koaličná rada.


TASR 2 h
Ilustračné.

Na Štedrý deň nemusia variť.


TASR 2 h
Skryť Zatvoriť reklamu