BRATISLAVA. Počas septembra sa na Slovensku novým koronavírusom infikovalo viac ako šesťtisíc ľudí. Za jeden mesiac sa tak nakazilo viac ľudí ako za zvyšných šesť mesiacov pandémie.
Pre enormný nárast pozitívnych prípadov Ústredný krízový štáb rozhodol o zavedení sprísnených opatrení. Tie začínajú platiť od 1. októbra.
Vo štvrtok na Slovensku začína opäť platiť núdzový stav.
Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem
Rúško aj vonku
Rúško bude potrebné aj v exteriéri, ak je osoba vzdialená menej než dva metre od ľudí, s ktorými nežije v jednej domácnosti.
Rúška budú nosiť aj zamestnanci, ak sa v spoločnom pracovnom priestore nachádza iná osoba.
Rúška budú počas vyučovania nosiť aj naďalej pedagógovia, odborní zamestnanci, žiaci druhého stupňa základných škôl a stredoškoláci. Mladšie deti nemusia v triedach nosiť rúška, sú však odporúčané.
Všetky výnimky z nosenia rúšok nájdete TU >>>
Červený zoznam sa nemení
Zoznam rizikových krajín sa nezmenil. Rakúsko a Maďarsko ostávajú na zozname menej rizikových krajín. Epidemiologická situácia je v nich totiž podobná, ako na Slovensku.
Na zoznam menej rizikových krajín pribudne od 1. októbra od 7.00 h San Maríno, Taiwan a Vatikán.
Na zozname menej rizikových krajín tak budú Austrália, Bulharsko, Cyprus, Čína, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Grécko, Írsko, Island, Japonsko, Kórejská republika, Kanada, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Monako, Nemecko, Nórsko, Nový Zéland, Poľsko, Rakúsko, San Maríno, Slovinsko, Veľká Británia a Severné Írsko, Švajčiarsko, Švédsko, Taiwan, Taliansko a Vatikán.
Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem.
Päťdesiat ľudí na podujatiach
V pôvodnom návrhu bol úplný zákaz hromadných podujatí. Úrad verejného zdravotníctva napokon pripustil aspoň minimálnu účasť, do limitu sa však započítavajú aj športovci či organizátori.
Hlavný hygienik Ján Mikas odporučil maximálne 50 ľudí bez rozdielu vonkajšieho alebo vnútorného podujatia.
Pre všetky hromadné akcie tak budú podľa premiéra Matoviča platiť rovnaké podmienky, či pôjde o cirkevné, kultúrne alebo tie športové.
Premiér dodal, že na posilňovňu sa toto opatrenie nebude vzťahovať, pretože ide o prevádzku a nie hromadné podujatie.
Svadobná hostina by taktiež nemala byť chápaná ako hromadné podujatie, no na sobáš by sa opatrenie podľa neho vzťahovať malo.
Reštaurácie a obchody
Reštaurácie aj bary môžu byť otvorené len do desiatej večer. Otvorené budú môcť byť iba prevádzky verejného stravovania, kde sa sedí. Povolený bude predaj jedla cez okienko a jeho rozvoz nonstop.
V obchodoch a obchodných domoch budú povinné rúška, dvojmetrové odstupy a dezinfekcia rúk. Bude obmedzený aj počet osôb na prevádzku. Platiť bude desať štvorcových metrov na zákazníka.
Opatrenia by mali kontrolovať zamestnanci obchodu či obchodného domu pri vstupe.
Školy a univerzity
Vysoké školy a univerzity by mali zabezpečiť dištančnú formu štúdia a odchod študentov z internátov.
Domovy sociálnych služieb
Domovy sociálnych služieb a nemocnice by mali zakázať návštevy s výnimkou ľudí v paliatívnej starostlivosti a v kritickom stave.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?

Beata
Balogová
