BRATISLAVA. Koaličná stana SaS preferuje prípadné vyhlásenie núdzového stavu len pre zdravotníctvo.
Vyplýva to z vyjadrenia strany, ktoré poskytol jej hovorca Ondrej Šprlák.
SaS: Núdzový stav len pre zdravotníctvo
Prípadnú podporu vyhlásenia núdzového stavu vo všetkých segmentoch ešte zváži.
"Pozrieme si odôvodnenie a zodpovedne sa rozhodneme. Avšak sme toho názoru, že núdzový stav by mal platiť len pre zdravotníctvo," uviedla SaS vo svojom stanovisku.
Premiér Matovič počas pondelkového rokovania krízového štábu informoval, že pre pandémiu nového koronavírusu by sa mal na Slovensku opäť vyhlásiť núdzový stav. Tento krok musí ešte v stredu odobriť vláda.
"Nebude len na oblasť zdravotníctva, bude to všeobecný núdzový stav," vysvetlil Matovič.
Remišová o výhodách núdzového stavu
Predsedníčka Za ľudí a vicepremiérka Veronika Remišová uviedla, že na núdzový stav sú splnené zákonné podmienky.
Jeho zavedenie podľa nej umožní lepšiu distribúciu pomôcok, ako aj lepší manažment krízy.

"Na núdzový stav sú splnené zákonné podmienky. Zavedenie núdzového stavu umožní lepšiu distribúciu ochranných a zdravotných pomôcok, ako aj lepší manažment krízy v oblasti zdravotníctva a sociálnych služieb," odpovedala Remišová na otázku, či na rokovaní vlády vyhlásenie núdzového stavu podporí.
S obmedzeniami by podľa ministerky investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie mali prísť rýchle a účinné kompenzačné opatrenia pre najviac postihnuté oblasti, ako napríklad šport a kultúra.
Kolíková: Presnejšie pravidlá pre núdzový stav
Vyhlásenie núdzového stavu v aktuálnej situácii dáva ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej (Za ľudí) zmysel.
Ako osobitnú otázku však vníma, aké ďalšie opatrenia, ktoré súvisia so zásahom do základných práv a slobôd, sú primerané.
Treba podľa nej uvažovať o zakotvení jednoznačnej legislatívnej formy napríklad pri zásahoch do slobody zhromažďovania.
Existencia núdzového stavu podľa Kolíkovej neznamená, že je aj namieste použiť všetky možnosti, ktoré s jeho vyhlásením prichádzajú do úvahy.
"Každé opatrenie, ktoré znamená zásah do základných práv a slobôd, treba dôsledne zvážiť. Myslím si, že v tejto súvislosti je na mieste rozprávať sa aj o tom, či nastavenie súčasnej právnej úpravy je z tohto hľadiska dobré," uviedla s tým, že nechce spochybniť vydávanie rozhodnutí hlavného hygienika.
"Vnímam však ako veľmi legitímne námietky, že pri zásahoch do základných práv a slobôd, ako je sloboda pohybu, osobitne sloboda zhromažďovania, je na úvahu zakotvenie jednoznačnej formy, ktorá predpokladá aj zverejnenie v zbierke zákonov," priblížila šéfka rezortu.
Vyhlásenie núdzového stavu dáva ministerke zmysel aj napriek tomu, že v ňom vníma aj "určitú nedôstojnosť".
"Nedôstojnosť v tom, že jeho vyhlásením vlastne vyžadujeme, aby bola zabezpečená pracovná povinnosť a vyžadujeme to od tých, ktorých najviac potrebujeme a máme si ich, zvlášť v súčasnej situácii, vážiť. Na druhej strane však aj s ohľadom na zodpovednosť, ktorú ako členka vlády mám, rozumiem, že to musím spraviť," reagovala Kolíková, či na zasadnutí vlády podporí vyhlásenie núdzového stavu.
Kolíková si podľa svojich slov váži každého zdravotníckeho pracovníka, ktorý nasadzuje svoje vlastné zdravie a v prvej línii robí všetko pre to, aby sme sa zbavili následkov súvisiacich s pandémiou.
Sme rodina sa rozhodne na rokovaní vlády
Ministri za hnutie Sme rodina sa chcú oboznámiť s presnými dátami a argumentmi na vyhlásenie núdzového stavu. Hlasovať budú podľa svojho vedomia a svedomia, uviedlo tlačové oddelenie hnutia Sme rodina.
"Na zajtrajšom rokovaní vlády sa oboznámia so situáciou, vypočujú si argumenty, presné dáta pre vyhlásenie núdzového stavu a budú hlasovať podľa najlepšieho vedomia a svedomia," píše hnutie vo svojom stanovisku.
Núdzový stav môže obmedziť práva
Núdzový stav možno vyhlásiť najdlhšie na 90 dní. Podľa ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu možno počas neho v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas obmedziť základné práva a slobody a uložiť povinnosti na postihnutom alebo na bezprostredne ohrozenom území.
Núdzový stav môže vláda vyhlásiť len za podmienky, že došlo alebo bezprostredne hrozí, že dôjde k ohrozeniu života a zdravia ľudí.
Počas prvej vlny pandémie sa núdzový stav týkal len zdravotníctva. Vláda ho vyhlásila 16. marca, trval do 14. júna. Mimoriadna situácia, ktorú vláda vyhlásila 11. marca, trvá odvtedy naďalej.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?