SME
Utorok, 9. august, 2022 | Meniny má Ľubomíra

Riziková je už väčšina okresov, šírenie vírusu sa zrýchlilo (minúta po minúte)

Trump s manželkou mali pozitívny test.

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)

19:41 Minútu po minúte sme uzavreli, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo pandémie budeme sledovať aj počas víkendu.

SkryťVypnúť reklamu

19:10 SVET - Na klinike Segedínskej univerzity (SZTE) v rámci klinických testov nasadia prvýkrát v Maďarsku pacientom trpiacim na ochorenie COVID-19 liek Avigan s účinnou látkou favipiravir, ktorý bol vyvinutý v Japonsku.

Avigan má skrátiť čas zotavenia a znížiť počet komplikácií, uviedla univerzita, podľa ktorej tento liek darovala na výskum japonská vláda 44 krajinám, medzi nimi aj Maďarsku. V Japonsku je favipiravir používaný ako základ pri liečbe vírusových ochorení.

18:42 SVET - Demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden a jeho manželka mali negatívne testy na koronavírus. Testovať sa museli dať po tom, ako mal pozitívny test jeho súper vo voľbách a súčasný prezident Donald Trump s manželkou.

17:49 SLOVENSKO - Koronavírusom sa doteraz na Slovensku nakazilo približne 540 zdravotníkov , väčšina sa však podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího nenakazila pri výkone svojej práce.

SkryťVypnúť reklamu

17:43 SVET - Komunitné šírenie zaznamenali po metropole Praha aj v ďalších troch českých okresoch.

Najnovšie na semafore sčervenali okresy Uherské Hradiště, Praha-západ a Praha-východ. Informácie oznámil na tlačovej konferencii český minister zdravotníctva Roman Prymula.

17:37 SLOVENSKO - Minister Krajčí vyhlásil, že od podania demisie ho delí len podpora verejnosti a premiéra.

Zatiaľ však podporu cíti, a preto sa bude snažiť robiť, čo môže.

17:33 SLOVENSKO -Na Slovensku je z dôvodu ochorenia COVID-19 aktuálne úplne zatvorených 47 škôl.

Ďalších 124 škôl má uzatvorenú niektorú z tried. Celkovo je zatvorených 495 tried, doma je 18 992 detí.

17:26 SVET - Americká ekonomika vytvorila v septembri menej nových pracovných miest, než sa čakalo.

Údaje, ktoré zverejnilo federálne ministerstvo práce signalizujú, že zotavovanie hospodárstva z dopadov pandémie COVID-19 začína spomaľovať. Zamestnávatelia zvýšili počty pracovníkov o 661-tisíc, podľa prognóz ich malo pribudnúť zhruba osemstotisíc.

SkryťVypnúť reklamu

17:23 SLOVENSKO - Krajčí očakával ešte minulý týždeň zdvojnásobenie počtu denných pozitívnych prípadov v priebehu 20 dní, dnes je to už len v priebehu ôsmich dní.

"Budúci týždeň budeme mať určite viac ako tisíc pozitívnych prípadov denne. Vyťaženie Regionálnych úradov verejného zdravotníctva pôjde cez sto percent. Musíme preto posilniť kapacity dohľadávania. Pomôcť s ním majú aj študenti z lekárskych fakúlt a ozbrojené sily," konštatoval to v piatok na tlačovom brífingu minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.

"V posledných dňoch nám počty hospitalizovaných stúpli viac ako o polovicu, a rovnako o polovicu stúpli aj počty hospitalizovaných na intenzívkach. Zdvojnásobil sa aj počet pacientov v kategórii starších ako 60 rokov. Najviac hospitalizovaných je v Žilinskom kraji. Problémový je najmä región Orava," dodal Krajčí.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavný hygienik Ján Mikas si nemyslí, že je potrebné obnovenie štátnej karantény. Počty hospitalizovaných sa za posledný týždeň zdvojnásobili. Najviac pacientov majú nemocnice v Ružomberku, Prešove, Michalovciach, Nitre, Trnave a Trenčíne.

17:20 SLOVENSKO - Minister Krajčí vyhlásil, že pokiaľ ľudia dokážu obmedziť rizikové spoločenské kontakty a najmä nechránené kontakty, tak sa bude dariť postup nákazy eliminovať.

Zodpovednosť je podľa neho najmä na jednotlivcoch. Minister zdravotníctva opätovne vyzval na dodržiavanie opatrení, najmä pri styku so seniormi a chronicky chorými. Zdôraznil, že ich musíme v tejto situácii chrániť.

17:18 SLOVENSKO - Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová odprezentovala Rade vlády pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť zhodnotenie jej aktivít počas prvej vlny pandémie.

SkryťVypnúť reklamu

Poukázala na neprimerané zásahy do ľudských práv, no predovšetkým na nedostatočnú možnosť brániť sa voči protipandemickým opatreniam. Patakyová rade vlády navrhla, aby prijala uznesenie, ktorým odporučí vláde iniciovať legislatívnu zmenu tak, aby bol vytvorený efektívny systém právnej ochrany ľudí, ktorých sa neprimerane dotkli protipandemické opatrenia. Rada návrh schválila, všetci členovia až na jedného boli za a nikto sa nezdržal.

17:08 SLOVENSKO - Premiér Igor Matovič (OĽaNO na summite v Bruseli prišiel s agendou na jednoznačné pravidlá rozdelenia vakcín proti ochoreniu COVID-19 medzi jednotlivé členské krajiny.

Predišlo by sa tým podľa neho zbytočným sporom a pochybnostiam, ktoré by pri prideľovaní vakcín jednotlivým krajinám mohli nastať.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Pandémia podľa neho prebrala Úniu z letargie a zvýraznila potrebu jednotného trhu. Európa sa podľa neho musí opätovne postaviť na nohy najmä pri kritických častiach ekonomiky a života. To platí nielen pri zabezpečovaní ochranných pomôcok, ale napríklad aj pri výrobe vakcín či testovacích súprav.

"Rovnako aj v technológiách, nemali by sme byť otrokom Číny alebo USA. Európa na to má. Ja dlhodobo zastávam názor, že Európa by sa aj po obrannej stránke mala stavať na vlastné nohy," vyhlásil slovenský premiér. Ako dodal, EÚ by sa nemala spoliehať na to, že "veľký brat spoza Atlantiku" ju zachráni, keď bude najhoršie.

17:00 SLOVENSKO - Krajčí informoval, že reprodukčne číslo sa zvýšilo na 1,37.

s dohľadávaním kontaktov pozitívne testovaných by mohli podľa neho pomôcť aj ozbrojené sily. Kedy by ich na pomoc hygienikom mohli nasadiť povedať nevedel.

SkryťVypnúť reklamu

16:54 SLOVENSKO - Krajčí vyhlásil, že nevidí veľký zmysel v semafore rizikovosti jednotlivých regiónov.

Celoplošné opatrenia sa podľa ministra prijímajú preto, že väčšina regiónov už je riziková.

V takzvanej červenej fáze je aktuálne 41 okresov. V takzvanej oranžovej fáze je 20 okresov, 18 je zaradených v zelenej zóne. Krajčí upozornil, že pokiaľ sa človek zúčastní hromadného podujatia v Bratislave, na ktorom je povolené maximum 50 ľudí, má viac ako 50-percentnú pravdepodobnosť, že tam stretne nakazeného človeka.

16:40 SLOVENSKO - Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) hodnotil vývoj v súvislosti so šírením koronavírusu SARS-CoV-2.

Slovensko má enormný nárast počtu infikovaných novým koronavírusom. Dalo sa to však podľa neho predpokladať. Situácia sa podľa jeho slov vyrovnáva situácii v Rakúsku a Maďarsku. Slovensko má za sebou aj rekordy v testovaní na ochorenie COVID-19. V prijatých opatreniach vidí minister zmysel.

SkryťVypnúť reklamu

16:36 SLOVENSKO - Koronavírus potvrdili trom ďalším zamestnancom bojnickej nemocnice.

„Dohľadali sme kontakty, kde nám vyšli ďalší traja zamestnanci pozitívni. Stále ide o pracovníkov z technicko-hospodárskeho úseku,“ priblížila regionálna hygienička Zuzan Tornóciová. Testy totiž už v stredu odhalili deväť pozitívnych zamestnancov.

16:34 SLOVENSKO - Do štyroch nemocníc v Žilinskom kraji rozdelili jednásť pľúcnych ventilátorov.

Prístroje v hodnote takmer 380-tisíc eur zabezpečilo Ministerstvo zdravotníctva SR.

16:24 SLOVENSKO - Koronavírus sa dostal do ďalšieho zariadenia sociálnych služieb.

SARS-CoV-2 potvrdili u desiatich pracovníkov zariadenia sociálnych služieb v okrese Nové Zámky. Otestovali približne stovku ľudí, teda aj zamestnancov a klientov tohto zariadenia, známe sú však zatiaľ len výsledky testovania personálu. Pozitívni zamestnanci sú v súčasnosti v domácej izolácii, o klientov sa stará personál s negatívnym výsledkom testov.

SkryťVypnúť reklamu

16:23 SLOVENSKO -Problémy s medzinárodnou prepravou zásielok pretrvávajú v dôsledku šírenia choroby COVID-19 vo všetkých krajinách.

Pre zvyšujúci sa počet nakazených novým koronavírusom a s cieľom zamedziť ďalšiemu jeho šíreniu sa rozhodla Slovenská pošta koordinovať pohyb medzinárodnej pošty podľa situácie v krajinách celého sveta.

16:22 SLOVENSKO - Mesto Humenné prijalo vo svojich rozpočtových organizáciách v súvislosti s narastajúcim počtom pacientov pozitívne testovaných na nový koronavírus v okrese viaceré opatrenia.

Kým kino a tanečné kurzy v kultúrnom dome pokračujú s obmedzeniami, plavecké výcviky žiakov na mestskej plavárni sa zrušili. O rozhodnutiach prijatých na mestskom krízovom štábe, ktorý zasadal vo štvrtok (1. 10.), informovalo mesto na svojej internetovej stránke.

SkryťVypnúť reklamu

16:20 SLOVENSKO - Fakultná nemocnica v Trnave má pre pacientov s COVID-19 pripravených 99 lôžok.

V nemocnici je hospitalizovaných 22 pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19, je to o päť viac ako pred týždňom. Na umelú pľúcnu ventiláciu je napojených päť z nich, o dvoch viac ako minulý týždeň.

16:18 SLOVENSKO - Od pondelka budú viaceré úrady fungovať v špeciálnom režime.

Súvisiaci článok Viaceré úrady prejdú od pondelka na špeciálny režim Čítajte 

V súvislosti s vyhlásením núdzového stavu prijalo ministerstvo vnútra viacero opatrení pri poskytovaní služieb evidencie vozidiel na dopravných inšpektorátoch, na oddeleniach dokladov, pracoviskách okresných úradov a klientskych centrách.

16:15 SLOVENSKO - Mesto Banská Bystrica zrušilo všetky veľké podujatia.

V zariadeniach sociálnych služieb platí zákaz návštev a ďalšie sprísnené opatrenia.

SkryťVypnúť reklamu

16:13 SLOVENSKO Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku má 14 potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom u svojho zdravotníckeho personálu.

Žiadny z nich nie je hospitalizovaný. Uviedol to v piatok riaditeľ ÚVN, brigádny generál Vladimír Lengvarský.

16:05 SLOVENSKO - Ako sa pripravuje hlavné pracovisko na druhú vlnu? Čo vieme lepšie ako počas prvej vlny? A ako sa infektológ pozerá na hoaxy a dezinfomácie o COVID-19? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s infektológom Petrom Sabakom.

Načítavam video...

"Nikto vlastne nevie, čo príde. Zatiaľ sú v druhej vlne chorí najmä mladí. Tí starší si dávajú väčší pozor, lebo vedia, že by mohli mať vážne následky. Ale ak si pozriete grat vekovej kategórie nad 60 rokov, tak už aj ten stúpa. Na Vianoce sa začnú stretávať rodiny, aj to bude veľký problém. Pre zdravotnícky systém, aby zvládol množstvo pacientov, a žiaľbohu bude pribúdať aj mŕtvych," hovorí Sabaka.

SkryťVypnúť reklamu

16:02 SVET - Americký prezident Donald Trump má mierne prejavy nákazy novým koronavírusom vrátane príznakov podobných nachladnutiu.

Načítavam video...

Informoval o tom v piatok denník The New York Times s odvolaním sa na dva zdroje.

Fakt, že Trump mal pozitívny test, tiež znamená, že koronavírusu SARS-CoV-2 mohli byť vystavení aj ďalší vysokopostavení úradníci jeho administratívy, ktorí tiež môžu ísť do karantény. Nemenovaný úradník Bieleho domu v piatok podľa agentúry AP uviedol, že prebieha sledovanie kontaktov. Trumpov najmladší syn Barron mal negatívny test na koronavírus, uviedla agentúra AFP.

15:52 SLOVENSKO - V reštauračných a ubytovacích vozňoch platia v súvislosti s pandémiou nové bezpečnostné opatrenia.

Umiestnenie zákazníkov v reštauračnej a barovej časti vozňov ZSSK bude už za stolmi do kríža, aby bol medzi stolmi a zákazníkmi dodržaný 2-metrový odstup. Konzumácia pokrmov alebo nápojov je v prevádzkach možná výlučne posediačky, aby bolo možné zabezpečiť kontrolovaný rozostup osôb.

SkryťVypnúť reklamu

15:20 SLOVENSKO - Na COVID-19 už zomrelo takmer trikrát viac Slovákov v porovnaní s úmrtiami na chrípku za posledné roky.

Podľa údajov Úradu verejného zdravotníctva SR totiž zomrelo v dôsledku chrípky na Slovensku v posledných troch chrípkových sezónach priemerne 19 ľudí.

Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne.

Ochoreniu COVID-19 doteraz podľahlo na Slovensku 54 pacientov. Aktuálne je na Slovensku hospitalizovaných 215 ľudí s potvrdeným ochorením COVID-19 a ich počet bude podľa odborníkov ešte narastať.

Priemerný ročný počet pacientov hospitalizovaných s chrípkou bol pritom za posledných päť rokov 137. Z toho zápal pľúc prekonalo v priemere 37 ľudí. Vyplýva to zo štatistík Národného centra zdravotníckych informácií.

15:03 SVET - Nemecko hlasí najvyšší denný počet prípadov nákazy koronavírusom od apríla.

SkryťVypnúť reklamu

Nemecká kancelárka Angela Merkelová označila súčasnú situáciu za "znepokojivú". "Všetci sa obávajú toho, že počet infekcií sa začína zvyšovať. Všetci vedia, že najnamáhavejšie obdobie nás ešte len čaká," povedala kancelárka na tlačovej konferencii v Bruseli, kde sa zúčastnila na mimoriadnom summite Európskej rady.

14:49 SVET -Americký viceprezident Mike Pence mal negatívny test na koronavírus.

Niekoľko hodín po tom, čo prezident Donald Trump oznámil, že mali s manželkou pozitívne testy, to potvrdil Penceov hovorca s tým, že sa má dobre a Trumpovcom praje úspešné uzdravenie. Ochorenie COVID-19 nepotvrdili ani u viceprezidentovej manželky Karen, píše spravodajský portál BBC.

14:26 SVET - Takmer 20-tisíc zamestnancov spoločnosti Amazon v prvej línii v USA malo pozitívny test alebo sa predpokladá, že boli pozitívni na ochorenie COVID-19.

SkryťVypnúť reklamu

Firma o tom informovala vo štvrtok a uviedla, že miera nákazy jej zamestnancov je hlboko pod úrovňou bežnej populácie v USA. Je to po prvý raz, čo Amazon odhalil takéto dáta, pričom sa tak stalo po mesiacoch nátlaku od zamestnancov a pracovných skupín.

13:38 SVET - Americký minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo sa nechal opätovne otestovať na prítomnosť koronavírusu a výsledok jeho testu bol negatívny.

Novinárov o tom informoval v piatok počas návštevy Chorvátska.

13:27 SVET - V Rakúsku odhalili ďalších 688 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Za uplynulých 24 hodín zaznamenala najväčší prírastok nakazených opäť spolková krajina Viedeň (266). Nasledujú spolkové krajiny Dolné Rakúsko (103), Tirolsko (88), Horné Rakúsko (75), Vorarlbersko (42), Štajersko (37), Salzbursko (32), Burgenland (25) a Korutánsko(20).

13:17 SVET - Miera úspor domácnosti eurozóny v kvartáli, počas ktorého členské štáty menovej únie pokračovali v opatreniach na zastavenie pandémie ochorenia COVID-19, stúpla najvýraznejšie od roku 1999, kedy sa začalo aj s meraním.

Predchádzajúci rekord zaznamenal ukazovateľ v prvom štvrťroku, keď miera úspor vzrástla na 16,6 percenta z úrovne 12,7 % v poslednom kvartáli vlaňajška.

13:15 SLOVENSKO - Keďže marginalizované rómske komunity tvoria aj v Banskej Bystrici špecifickú rizikovú skupinu v rámci ochrany obyvateľstva pred šírením nového koronavírusu, mestská polícia a pracovníčky terénnej sociálnej služby krízovej intervencie z banskobystrického magistrátu navštívili štyri rómske osady.

V Podlaviciach, Riečanvode, Cementárenskej ceste a v lokalite Na Hrbe ich informovali o prevencii a tiež o vyhlásení núdzového stavu.

12:57 SLOVENSKO - Pezinok odpustí prevádzkam, ktorým klesli tržby z dôvodu mimoriadnej situácie, 50 percent z ceny nájmu za terasy.

"Žiadateľ, ktorý v čase mimoriadnej situácie zaznamenal pokles tržieb, môže doručiť žiadosť o odpustenie nájmu do 16. októbra na adresu mestského úradu Pezinok, poštou, prípadne e-mailom," informuje mesto na svojej stránke.

12:29 SLOVENSKO - Pravidlo, že sa na hromadnom podujatí môže zúčastniť maximálne 50 osôb, neplatí podľa Úradu verejného zdravotníctva pre všetky podujatia.

Súvisiaci článok Zmätočné opatrenia: Výnimka s testami je len teoretická Čítajte 

Pokiaľ sa účastníci otestujú, môže sa podľa úradu akcia konať.

Účastníci musia mať negatívny výsledok RT-PCR testu alebo antigénového testu certifikovaného v krajinách EÚ na ochorenie COVID-19, ktorý nie je starší ako 12 hodín.

"Je to nereálne. Dvanásť hodín je pre nás veľmi krátky čas, aby sme stihli dodať výsledky všetkým v požadovanom čase. Už teraz testujeme nonstop," povedala pre SME Diana Madarasová zo siete súkromných laboratórií Medirex.

Bežne ľuďom, ktorí si za test platia, prídu výsledky do niekoľkých hodín, no trvať to môže aj tri dni.

12:23 SLOVENSKO - Bratislavské Staré Mesto zvažuje organizovanie tohtoročných Staromestských vianočných trhov na Hviezdoslavovom námestí, avšak iba za predpokladu, že nebudú porušené žiadne z protiepidemických opatrení v súvislosti s novým koronavírusom.

S najväčšou pravdepodobnosťou by sa konali v obmedzenej forme, čo sa rozsahu i trvania týka.

12:21 SLOVENSKO - Po týždni viac ako dvojnásobne vzrástol počet červených okresov. Aktuálne je ich v takzvanej červenej fáze 41, minulý týždeň to bolo 19.

Kliknite sem, ak sa vám mapa nezobrazuje správne.

Vyplýva to zo semaforu, ktorý je zverejnený na vládnom webe. V takzvanej oranžovej fáze je 20 okresov, 18 je zaradených v zelenej zóne.

Súvisiaci článok Rúška nie sú zbytočné, správa o nefunkčných vláknach je falošná Čítajte 

12:09 SVET - Na Facebooku šírili hoax, ktorý má dokazovať, že vlákna ochranných rúšok sú príliš ďaleko od seba na to, aby efektívne zachytili vírusy.

Profesor fyziky na parížskej Sorbonne Jean-Michel Courty, ktorý zároveň pôsobí ako výskumný pracovník v parížskom laboratóriu Kastler Brossel, pre agentúru AFP uviedol, že ide o úplné klamlivý argument.

Courty pre AFP vysvetlil, že aj keď je samotný vírus skutočne menší než póry v materiáli rúška, prenáša sa vo väčších kvapôčkach.

11:44 SLOVENSKO - Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku má nový pavilón pre liečbu pacientov s koronavírusom.

Zriadila ho v nevyužívaných priestoroch bývalej polikliniky samostatný COVID-ový pavilón. Podľa hovorkyne nemocnice Petry Diškovej je v pavilóne k dispozícii 42 lôžok, z nich 13 má možnosť napojenia pacientov na umelú pľúcnu ventiláciu. Celkové náklady na rekonštrukciu pavilónu predstavujú 1,3 milióna eur.

11:24 SVET - Rusko zaznamenalo za uplynulých 24 hodín vo svojich 85 regiónoch 9 412 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Je to o 467 viac ako deň predtým

10:48 SVET - Austrália čiastočne otvorí hranice pre cestujúcich z Nového Zélandu.

Do miest Sydney a Darwin budú môcť od 16. októbra priletieť pasažieri bez povinnej karantény, ak predtým najmenej dva týždne strávili v tých častiach Nového Zélandu, ktoré nie sú považované za miesta väčšieho výskytu ochorenia COVID-19.

10:46 SVET - V Maďarsku odhalili rekordných 1 322 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. COVID-19 podľahlo ďalších 17 ľudí.

Celkový počet infikovaných v krajine už dosiahol 28 631. Počet aktívnych nakazených je 21 484, viac ako tretina z nich pochádza z Budapešti.

10:21 SVET - Prezident Spojených štátov Donald Trump a jeho manželka Melania, ktorým potvrdili ochorenie COVID-19, sa cítia dobre a liečiť sa budú v Bielom dome.

Informovala agentúra AFP.

Načítavam video...

Počas karantény bude Trump naďalej pokračovať v plnení svojich povinností. Uviedol to ich lekár Sean Conley.

9:59 SLOVENSKO - Vo štvrtok odhalili ďalších 679 prípadov, otestovali pritom 7 824 vzoriek. COVID-19 podľahlo ďalších šesť ľudí.

Najnovšie odhalili nákazu u 364 žien a 315 mužov, sú vo veku od niekoľkých mesiacov do 88 rokov.

Koronavírus prekonalo ďalších 136 infikovaných. Celkovo sa tak už vyliečilo 4 756 ľudí. Aktívnych prípadov zostáva 6 807.

S COVID-19 je hospitalizovaných 215 pacientov. Pľúcnu ventiláciu si vyžaduje 24 z nich.

V Bratislave odhalili 52 nových prípadov, v Košiciach 12.

Pozitívny výsledok testu na SARS-CoV-2 mali aj ľudia v okresoch Tvrdošín (54), Bardejov (50), Nové Zámky (40), Prievidza (38), Námestovo (34), Trnava (27), Banská Bystrica (23), Svidník (22), Nitra (19), Topoľčany (19), Liptovský Mikuláš (17), Sobrance (16), Trebišov (16), Žilina (16), Humenné (15), Košice (12), Komárno (11), Prešov (11), Galanta (10), Malacky (10), Spišská Nová Ves (10), Michalovce (9), Senec (9), Stará Ľubovňa (9), Brezno (8), Dolný Kubín (8), Stropkov (8), Myjava (7), Poprad (7), Snina (7), Lučenec (6), Martin (6), Piešťany (6) a Trenčín (6).

Po päť pozitívnych prípadov odhalili v okresoch Čadca a Gelnica, štyri prípady mali okresy Bytča, Sabinov, Skalica a Veľký Krtíš, po tri prípady okresy Dunajská Streda, Považská Bystrica, Senica, Šaľa a Zvolen. Po dva prípady boli v okresoch Kežmarok, Kysucké Nové Mesto, Levice, Púchov, Žarnovica a Žiar nad Hronom.

Po jednom zaznamenali okresy Košice a okolie, Krupina, Medzilaborce, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Pezinok, Ružomberok a Zlaté Moravce.

Medzi najnovšími potvrdenými úmrtiami je aj 15-ročná pacientka, ktorá zomrela 7. septembra vo Fakultnej nemocnici v Nitre.

Súvisiaci článok Pätnásťročné dievča zabil koronavírus, príčinu smrti dodatočne prehodnotili Čítajte 

Pitva a opakované laboratórne testy potvrdili úmrtie na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 aj u 60-ročnej pacientky, ktorá zomrela 5. septembra v Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku.

Ďalším potvrdeným úmrtím je 76-ročný muž, ktorý zomrel 17. septembra vo Fakultnej nemocnici v Trnave. Ochoreniu podľahol aj 77-ročný pacient, ktorý skonal 21. septembra v Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku.

Úmrtie na COVID-19 potvrdili aj u 83-ročného pacienta, zomrel 21. septembra v nemocnici s poliklinikou v Michalovciach. V tej istej nemocnici a v rovnaký deň zomrel aj 72-ročný muž.

9:29 SVET - Americké akciové indexy si v piatok pripísali ďalšie straty po tom, čo prezident Donald Trump oznámil, že on a jeho manželka Melania majú pár týždňov pred voľbami pozitívny test na nový koronavírusu.

Trumpov pozitívny test by mohol spôsobiť novú vlnu volatility
na trhoch, pretože investori sa pripravujú na novembrové prezidentské
voľby, ktoré sú veľmi sporné.

9:18 SLOVENSKO - Štát odporúča realizovať telesnú a hudobnú výchovu len teoretickou formou.

Vyplýva to z usmernenia k postupu škôl a školských zariadení pri realizácii výchovno-vzdelávacieho procesu počas mimoriadnej situácie v súvislosti s ochorením COVID-19 zverejnenom na webe rezortu školstva.

9:12 SLOVENSKO - Biskupi udelili dišpenz od povinnej účasti veriacich na nedeľných bohoslužbách.

Súvisiaci článok Biskupi udelili dišpenz od povinnej účasti na nedeľných bohoslužbách Čítajte 

Dišpenz platí až do odvolania. Informuje o tom Konferencia biskupov Slovenska. O udelení dišpenzu biskupi informovali aj kňazov v diecézach. Kňazov zároveň požiadali, aby najmä veriacich, ktorí sú vo vyššej miere ohrození, poprosili, nech uprednostnia sledovania bohoslužieb prostredníctvom médií či internetu. Ide najmä o ľudí vo vyššom veku, taktiež trpiacich chronickými ochoreniami, ľudí po operačných zákrokoch, ako aj tých, ktorí sa starajú o seniorov.

9:11 SVET - Ukrajina zaznamenala rekordných 4 633 nových prípadov a 68 úmrtí na COVID-19.

Na Ukrajine tak bol už tretí deň po sebe zaznamenaný denný nárast potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 vyšší než štyritisíc.

8:49 SVET - "Obaja sa cítime dobre, najbližší program som však musela odložiť. Prosím, zostaňte v bezpečí a spoločne to všetko prekonáme," napísala po pozitívnom teste prvá dáma Spojených štátov Melania Trumpová.

8:40 SLOVENSKO - Nemocnica Svet zdravia Trebišov zaviedla od 1. októbra centrálnu triáž pacientov a vstup do budovy je možný len s náramkom.

Pacientom i zamestnancom je pri vstupe do budovy zmeraná telesná teplota a odpovedajú na sériu otázok v súvislosti s koronavírusom.

"V prípade, ak pacient nevykazuje symptómy charakteristické pre ochorenie COVID-19, dostane zelený náramok. Pacient následne pokračuje v štandardnom režime do ambulancie alebo na oddelenie. V prípade, ak pacient vykazuje príznaky ochorenia, má zvýšenú telesnú teplotu a pozitívnu anamnézu v súvislosti s COVID-19, je nasmerovaný na COVID pracovisko, ktoré je na prízemí pľúcneho pavilónu," uviedla Jana Fedáková zo Svet zdravia.

8:15 SVET - V Indii zomrelo už takmer 100-tisíc ľudí s Covidom-19. S odvolaním sa na tamojšie ministerstvo zdravotníctva o tom informuje agentúra Reuters. Za posledných 24 hodín pribudlo 1095 úmrtí.

V krajine tiež zistili 81 484 nových prípadov nákazy. Celkovo sa infikovalo zhruba 6,39 milióna ľudí. .

7:50 SVET - Umiestnenie Trumpa do karantény môže výrazne ovplyvniť kampaň pred novembrovými prezidentskými voľbami. Ak by aj nemal príznaky, na nejaký čas bude musieť ostať izolovaný v Bielom dome.

Súvisiaci článok Trump má Covid-19. Z kampane dočasne odchádza, udrží si moc? Čítajte 

Ak by sa u neho choroba prejavila - 74-ročný Trump patrí medzi rizikové skupiny - mohlo by sa začať hovoriť o tom, či by vôbec mal ostať kandidátom na prezidenta, píšu New York Times.

Nad to, čo Trumpov pozitívny test pre USA znamená, sa pozrel Matúš Krčmárik.

7:42 SLOVENSKO - Situácia v spoločnosti Hyza Topoľčany sa stabilizovala po tom, ako bolo vo firme v polovici tohto týždňa pozitívne testovaných 30 zamestnancov.

"Zdá sa, že prijaté opatrenia zabrali a fungujú. Žiadni ďalší pozitívne testovaní zamestnanci nepribúdajú a čakáme na výsledky testov u tých ľudí, ktorí boli pozitívne testovaní. Predpokladáme, že výsledky budú negatívne a že sa niekoľko zamestnancov bude môcť v najbližších dňoch vrátiť do práce," informoval Karel Hanzelka, hovorca skupiny Agrofert, ktorej členom je Hyza od roku 2006.

Zastavenie výroby podľa jeho slov v súčasnosti nehrozí.

7:13 SVET - Americký prezident Donald Trump a jeho manželka Melania majú koronavírus. Prezident o tom informuje na twitteri.

Médiá už skôr priniesli správu, že obaja podstúpili test po tom, ako mala pozitívny test Trumpova spolupracovníčka Hope Hicksová.

7:11 SVET - V Brazílii za posledných 24 hodín odhalili 36 157 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Ďalších 728 ľudí zomrelo.

Celkovo sa od začiatku pandémie v krajine infikovalo viac ako 4,8 milióna ľudí (tretie miesto na svete po USA a Indii) a vyše 144-tisíc ich zomrelo (druhé miesto na svete po USA).

7:00 SLOVENSKO - V banskobystrickej Rooseveltovej nemocnici ordinoval víkend 19. a 20. septembra prinajmenšom jeden lekár, ktorý bol pozitívne testovaný na Covid-19, ale nemal príznaky.

Súvisiaci článok V Rooseveltovej nemocnici sa nakazili lekári. Ich kolega tvrdí, že tak liečili pacientov Čítajte 

Denníku SME to povedal jeden z lekárov nemocnice. Chcel zostať v anonymite, denník však pozná jeho meno.

Rovnaké informácie má aj šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.

Rooseveltova nemocnica hovorí, že postupovala správne, ale potvrdila ochorenie u desiatich svojich lekárov.

Viac sa dočítate v texte Jána Krempaského.

6:43 SVET - V Nemecku pribudlo 2673 prípadov nákazy koronavírusom.

Podľa agentúry DPA ide o najvyšší prírastok od druhej polovice apríla.

S ochorením COVID-19 zomrelo v krajine ďalších osem ľudí, celkovo sa počet obetí pandémie v krajine vyšplhal na 9508.

6:25 SVET - Americký prezident Donald Trump v noci na piatok potvrdil, že jeho spolupracovníčka Hope Hicksová mala pozitívny test na koronavírus. Dodal, že vo štvrtok spolu s manželkou Melaniou Trumpovou absolvovali testy.

"Mala pozitívny test, práve som sa to dozvedel," povedal Trump v rozhovore pre televíznu stanicu Fox News. Hicksová je podľa neho pracovitá a na tvári nosí ochranné rúško. Takisto povedal, že s Hicksovou trávi veľa času, a preto on i Melania absolvovali testy.

Neskôr na twitteri napísal, že s Melaniou pôjdu zatiaľ do karantény.

6:00 SVET - Po 15 dňoch hlási Česká republika nový rekord v počte nákaz novým koronavírusom. Zdravotníci tam odhalili ďalších 3 493 pozitívnych prípadov.

Je to druhý raz od začiatku pandémie, čo sa počet zistených infikovaných počas 24 hodín vyšplhal nad tritisíc. Prvýkrát to bolo 17. septembra: 3130.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prehľad a automatizácia
 2. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 3. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 4. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 5. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 6. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať
 7. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha
 8. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina
 1. Prehľad a automatizácia
 2. Dopyt v Bratislave mierne klesol, ceny však stále rástli
 3. Šéf PLANEO: Budúcnosť obchodu je v službách
 4. Čo robiť, aby dieťa neskončilo v nemocnici s črevnou virózou?
 5. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 6. Goralské folklórne slávnosti po prvýkrát priamo v horách
 7. Za vysokou spotrebou sa často skrýva zlá kondícia motora
 8. Ktoré regionálne projekty podporí Nadácia COOP Jednota?
 1. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 10 105
 2. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 7 702
 3. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 7 338
 4. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina 5 892
 5. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 5 388
 6. Kde u nás kúpite domácke potraviny 2 951
 7. Dobrá správa pre pacientov s cukrovkou 2 347
 8. Držanie peňazí na bežnom účte robí Slovákov chudobnejšími 1 867
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Klinický psychológ a súdny znalec Dušan Kešický.

Ľudia si často nepriznajú, že sa stali obeťou podvodu.


5. aug
Členovia boardu Pixel Federation, Marek Stankovič a Daniel Duranka

Slovenské videoherné štúdio ťahá nahor aj pokračovanie trháku, s ktorými začínalo.


13 h
Peter Schutz.

Scenár, že Matovič, Heger a Kollár pôjdu na predčasné voľby, je veľmi nepravdepodobný.


13 h
Logo podcastu Dobré ráno.

ĽSNS sa už druhýkrát vyhla zániku.


a 2 ďalší 14m
SkryťZatvoriť reklamu