Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Kultúrne asociácie chcú demonštráciou, ktorú plánujú zorganizovať 14. októbra, poukázať na aktuálne problémy kreatívneho priemyslu.
Ako informovali organizátori na sociálnej sieti, ide o apolitickú akciu, a preto si neželajú účasť žiadnych politických strán a ani politické prezentovanie.
Protest na Námestí SNP v Bratislave
Protest sa má uskutočniť na Námestí SNP v Bratislave, začiatok je plánovaný na 17:00.
Usporiadateľmi protestu sú Asociácia hudobných klubov Slovenska (AHKS), Združenie hudobných promotérov na Slovensku a Hudobná únia Slovenska.
Záujem o udalosť prejavilo na sociálnej sieti nateraz viac ako 2 200 ľudí.
Ako organizátori vysvetlili v popise protestu, asociácie a združenia pracovníkov v kultúre sa po dlhom neúspešnom vyjednávaní so zástupcami vlády rozhodli verejne poukázať na existenciu a problémy kreatívneho priemyslu a umenia.
Pomoc zatiaľ neprišla
Na stretnutí prečítajú verejnú otvorenú výzvu vláde a jej predsedovi Igorovi Matovičovi (OĽaNO).
„Pokúsime sa pokojnou a kultúrnou formou demonštrovať za svoje práva a za pozornosť zo strany kompetentných úradníkov nášho štátu,“ uviedli. Dodali, že z dôvodu pandémie bude podujatie zorganizované v čo najbezpečnejšom režime.
Prvá pomoc do kultúrneho a kreatívneho priemyslu doteraz neprišla.
Upozornili na to zástupcovia umeleckých organizácií v otvorenom liste adresovanému premiérovi Igorovi Matovičovi (OĽaNO).
V ňom kritizujú, ako sa premiér k danej problematike postavil a tiež to, že ju podľa nich bagatelizuje na úroveň, akoby išlo len o pár umelcov.
Vyzývajú ho, aby ich začal počúvať a riešil ich situáciu. Poukázali, že na Slovensku pracuje v kultúrnom a kreatívnom priemysle 220-tisíc občanov, čo je približne deväť percent pracujúcich.
Dodali, že približne jedna tretina z nich má v posledných siedmich mesiacoch pokles práce o viac ako 80 percent a niektoré odvetvia o 90 percent.
Kultúrni zástupcovia vo svojom liste uznávajú, že pomoc pre podnikateľov a fyzické osoby bola poskytnutá, ale zároveň dopĺňajú, že z väčšiny opatrení ľudia a spoločnosti z kultúrnej oblasti vypadli.
„Drvivá väčšina spoločností nemá prevádzky, na ktoré bola naviazaná pomoc. Väčšina ľudí v našom priemysle sa živí ako SZČO a tí, ktorí sa k sociálnej pomoci dostali, ňou často nepokryjú ani výšku odvodov, ktoré teraz budú musieť doplatiť,“ vysvetlili situáciu.
Tiež uviedli, že mnohí z nich nemôžu od 10. marca vykonávať svoju prácu. Veria, že ich objasnenie aktuálnej situácie napomôže ku komplexnému pochopeniu hĺbky problému a k jeho bezodkladnému a rýchlemu riešeniu a vyriešeniu.
Medzirezortný problém
Zástupcovia nesúhlasia s tým, že ide o problém v kompetencii Ministerstva kultúry SR (MK SR), keďže presahuje jeho kompetencie.
MK SR nie je tým, kto má podľa nich riešiť potrebu kompenzácie jedného celého priemyselného odvetvia.
Objasňujú, že ide o medzirezortný problém, ktorý môže vyriešiť iba vláda. Ako ďalej približujú, sú odvetím hospodárstva ako akékoľvek iné, a preto sa dôrazne ohradzujú proti diskriminácii, ktorej sa im dostáva.
„Bez aktuálnej pomoci, kompenzácií a bez pomoci v ďalšom období, keďže pracovať naďalej v normálnom režime nebude možné, naše odvetvie na dlhé roky skončí, infraštruktúra a režimy procesov ‚výroby‘, sú už v súčasnosti v rozvrate,“ upozorňujú. Zároveň vyzývajú predsedu vlády, aby ich začal počúvať a riešil ich situáciu.
Pod list sa podpísali Hudobná Únia Slovenska, Asociácia hudobných klubov Slovenska, Slovenský ochranný zväz autorský pre práva k hudobným dielam, Združenie promotérov a festivalov, Asociácia nezávislých producentov, Slovenská jazzová spoločnosť, Klub nezávislých divadiel ADT, Zástupcovia ticketingových spoločností v SR, BTL Komunikačná asociácia, Združenie vydavateľov a kníhkupcov Slovenska, Súkromné divadlá Slovenska (SDSK), Združenie Súkromných Divadiel Slovenska (ZSDS), Stojíme pri kultúre a rektorka Vysokej školy výtvarného umenia v Bratislave Bohunka Koklesová.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?