SME
Streda, 17. august, 2022 | Meniny má Milica

Trumpa prepustia z nemocnice ešte v pondelok večer miestneho času (minúta po minúte)

Na Slovensku pribudlo 353 nakazených.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

SkryťVypnúť reklamu

22:29 SLOVENSKO -Premiér Igor Matovič (OĽANO) nevylúčil prísnejšie opatrenia, ak sa bude situácia s novým koronavírusom na Slovensku zhoršovať.

Ako vyhlásil v relácii na RTVS, chce, aby čísla infikovaných budúci týždeň začali klesať. Zdôraznil, že jeho záujmom je minimalizovať straty na zdraví a ľudských životoch.

21:58 SVET - Španielsko prekonalo hranicu osemstotisíc prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Španielsko je najviac zasiahnutou krajinou v Európe po Rusku, ktoré eviduje viac ako milión prípadov nákazy. "Sme veľmi znepokojení, nasledujúce týždne budú veľmi ťažké," vyjadril sa minister zdravotníctva Salvador Illa, ktorého citoval španielsky denník El País.

21:37 SLOVENSKO - Reformný plán počíta s novými nemocnicami aj navýšením počtu lekárov a sestier.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorí aj o potrebe definovania nároku pacienta na zdravotnú starostlivosť. Náklady na opatrenia, ktoré sú už vyčíslené, sa odhadujú na takmer štyri miliardy eur.

21:13 SVET - Americký prezident Donald Trump (74) oznámil, že z nemocnice, kde sa už tretí deň lieči na ochorenie COVID-19, ho prepustia ešte v pondelok večer miestneho času.

"Skvelú Walter Reed Army Medical Center opustím dnes o 18.30 h (utorok 00.30 h SELČ). Cítim sa skutočne dobre. Nebojte sa COVID-19. Nedovoľte, aby ovládla váš život. Vyvinuli sme niekoľko skvelých liekov a poznatkov. Cítim sa lepšie ako pred 20 rokmi!" napísal Trump na svojom oficiálnom účte na Twitteri.

20:36 SLOVENSKO - Medzi najnovšími prípadmi nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 v Bratislavskom kraji sú najmä aktívne dohľadané kontakty infikovaných, ktorí boli vyšetrovaní počas posledných dní, väčšinou ide o úzke kontakty v rámci rodín, priateľov, pracoviska či školského alebo predškolského zariadenia.

SkryťVypnúť reklamu

Na facebooku o tom informoval Regionálny úrad verejného zdravotníctva hlavného mesta Bratislavy.

20:24 SVET - V Iráne opäť odhalili rekordný počet nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Za posledných 24 hodín iránske laboratóriá zaznamenali 3 902 nakazených. Ďalších 235 ľudí za rovnaký čas s ochorením COVID-19 zomrelo.

Naposledy takto vysoký počet mŕtvych islamská republika s 81 miliónmi obyvateľov hlásila 28. júla. S odvolaním sa na informácie iránskeho ministerstva zdravotníctva o tom informovala agentúra Reuters.

Irán, kde sa prvé prípady potvrdili vo februári, je pandémiou najviac postihnutou krajinou na Blízkom východe.

Podľa tamojších úradov tam koronavírus SARS-CoV-2 zistili už u 475 674 ľudí, z ktorých 27 192 s ochorením COVID-19 zomrelo. Posledný rekordný denný nárast krajina zaznamenala minulý štvrtok, kedy hlásila 3 825 novo nakazených.

SkryťVypnúť reklamu

19:59 SLOVENSKO - Väčšina študentov Univerzity Komenského v Bratislave po zavedení dištančnej výučby odišla z internátov.

Možnosť odísť tak počas minulého týždňa využilo niekoľko tisíc študentov. Na najväčších univerzitných internátoch ostalo k dnešnému dňu spolu 2 340 ubytovaných, čo je 26 percent ubytovacej kapacity oboch internátov. Univerzita očakáva, že do konca dňa tento počet ešte klesne, keďže možnosť elektronicky uzavrieť dodatok k zmluve o ubytovaní platí do dnešnej polnoci.

19:28 SLOVENSKO - Opozičný Smer sa obrátil na Ústavný súd so žiadosťou o posúdenie ústavnosti núdzového stavu.

Na sociálnej facebooku o tom informoval poslanec Národnej rady a predseda strany Smer Robert Fico.

"Smer nemôže akceptovať právnu neistotu, ktorú svojou neprofesionalitou rozosieva vláda Igora Matoviča (OĽANO)," uviedol poslanec parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu

19:06 SVET - Po príchode zo Slovenskej republiky do Lotyšska treba ísť do desaťdňovej karantény.

Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí na svojej internetovej stránke.

18:56 SVET - Česko zaznamenalo do šiestej večer ďalších 1 250 prípadov nákazy koroanvírusom SARS-CoV-2.

Momentálne eviduje ČR 37 763 aktívnych prípadov nákazy. Z ochorenia COVID-19 sa uzdravilo 45 176 ľudí 757 mu podľahlo. V nemocniciach je hospitalizovaných 1 242 pacientov.

18:40 SLOVENSKO - V banskobystrických nemocniciach stúpa počet nakazených zamestnancov.

Rooseveltova nemocnica sa rozhodla aktuálne počty hospitalizovaných pacientov aj pozitívne testovaných zamestnancov zverejňovať na facebooku.

18:38 SLOVENSKO - Vzhľadom na zhoršujúcu sa situáciu so šírením koronavírusu zasadal v Sabinove krízový štáb mesta.

SkryťVypnúť reklamu

Zaoberal sa aj situáciou v Základnej škole na Komenského 13, kde zaznamenali pozitívny prípad u zamestnanca školy.

Z tohto dôvodu bude do piatku 9. októbra škola zatvorená z dôvodu nariadeného voľna riaditeľom školy. Riaditeľské voľno môže byť v prípade nutnosti nahradené zatvorením prevádzky zo strany Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Prešove

18:27 SLOVENSKO - Bardejovská nemocnica poskytne len akútnu a neodkladnú starostlivosť.

Ako potvrdil riaditeľ nemocnice Marián Petko, v karanténe je 40 zamestnancov nemocnice, z toho je 35 zdravotníckych pracovníkov.

18:23 SVET - Hovorkyňa Bieleho domu Kayleigh McEnanyová mala pozitívny test na koronavírus SARS-CoV-2.

McEnanyová vo svojom vyhlásení uviedla, že v pondelok ráno mala pozitívny test, ale nemá žiadne príznaky.

SkryťVypnúť reklamu

17:23 SLOVENSKO - "Počujem to prvýkrát," povedala ministerka kultúry Natália Milanová na reči o tom, že by sa hľadal jej náhradník vo funkcii.

Milanová tiež vidí frustráciu členov kultúrnej obce a uisťuje, že na ministerstve naplno pracujú, okomentovala plánované zhromaždenie Spolu za kultúru, ktoré sa má uskutočniť v stredu 14. októbra na Námestí SNP v Bratislave.

17:20 SLOVENSKO - Strana Hlas považuje vládny návrh reforiem, ktoré by mala financovať Únia, za veľké zlyhanie. Podľa strany prichádza bez diskusie a na poslednú chvíľu.

“Vláda prišla s návrhom, ktorý nie je ani strategický, ani ucelený, ani konkrétny, je tam popísané všetko a nič," povedal poslanec a exminister hospodárstva Peter Žiga s tým, že je to typickým prejavom amaterizmu a neschopnosti vlády.

SkryťVypnúť reklamu

Strana Hlas je pripravená prísť aj s vlastnými návrhmi, ktoré by krajine pomohli a pomohli ekonomike k hospodárskemu rastu po koronakríze.

17:12 SVET - Poľský premiér Mateusz Morawiecki požiadal o preloženie ceremónie, počas ktorej mal zložiť sľub zrekonštruovaný vládny kabinet. Ceremónia sa mala konať v pondelok. Urobil tak po tom, ako mal nový minister školstva Przemyslaw Czarnek pozitívny test na koronavírus.

17:03 SLOVENSKO - Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura v Košiciach ruší plánované operácie a hospitalizácie, dôvodom je epidemiologická situácia. Ambulantná starostlivosť pokračuje bez zmeny. Nakazení sú traja lekári a dve sestry, infikovali sa mimo nemocnice.

16:56 SLOVENSKO - Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) nevidí dôvod na to, aby sa konala mimoriadna schôdza. Ministri majú podľa neho teraz najmä pracovať na tom, aby Slovensko zasiahla pandémia čo najmenej. Reagoval tak na zvolanie mimoriadnej schôdze. Inicioval ju opozičný Smer, ktorý chce počuť od ministrov plány na riešenie koronakrízy v konkrétnych rezortoch.

SkryťVypnúť reklamu

Šeliga vidí v iniciovaní mimoriadnej schôdze len politikárčenie. Predpokladá, že rovnaký postoj ako on majú aj ostatní koaliční partneri. O tom, či koalícia podporí schválenie schôdze, by mali podľa neho rokovať na koaličnej rade.

16:53 SLOVENSKO - Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosvelta v Banskej Bystrici má 12 nakazených zamestnancov. Po informáciách z minulého týždňa, že desať lekárov malo pozitívne testy a aj 11 lekárov v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou, počty nakazených začali stúpať. Rooseveltova nemocnica sa preto rozhodla počty hospitalizovaných pacientov aj pozitívne testovaných zamestnancov zverejňovať na sociálnej sieti.

16:50 SVET - Na koronavírus bol pozitívne otestovaný blízky spolupracovník rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza. Preventívne okrem Kurza otestovali aj vicekancelára Wernera Koglera i všetkých kolegov nakazeného zamestnanca. Kurz a Kogler zrušili všetky naplánované pracovné stretnutia dovtedy, kým budú mať k dispozícii výsledky testov.

SkryťVypnúť reklamu

16:40 SLOVENSKO - Strana Progresívne Slovensko tvrdí, že reformný plán ponúka viacero čiastkových návrhov na zmeny v rôznych oblastiach, celkovo však nerieši zásadné výzvy, ktoré pred slovenskou spoločnosťou stoja. Hnutie tiež kritizuje, že plán nereaguje na dôsledky pandémie nového koronavírusu.

Most-Híd kritizuje, že dokument neobsahuje žiadny špeciálny plán na rozvoj juhu a východu krajiny. KDH víta, že vláda zverejnila oficiálnu verziu plánu. "KDH návrh plánu v tomto duchu podrobí pozornej analýze a prinesie konštruktívne podnety," píše hnutie v stanovisku.

16:35 SLOVENSKO -Polícia zaznamenala v súvislosti s pandémiou dokopy 3857 priestupkov, 1546 priestupkov sa dotklo porušenia karantény, 390 priestupkov sa týkalo porušenia zákazu otvorenia prevádzok a 1921 porušenia povinnosti nosenia rúška.

SkryťVypnúť reklamu

16:27 SVET - Trumpov zdravotný stav sa zjavne zlepšuje, podobné reakcie sa objavujú na sociálnej sieti Twitter po tom, ako americký prezident v priebehu jednej hodiny zverejnil 18 tweetov. Väčšina z nich odkazovala na blížiace sa prezidentské voľby. Po oznámení, že Trump mal pozitívny test, sa na Twitteri odmlčal.

15:44 SVET - Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že koronavírusom sa od začiatku pandémie nakazilo už desať percent svetovej populácie, teda asi 760 miliónov ľudí, čo je dvadsaťkrát viac, ako doteraz potvrdených prípadov.

15:35 SVET - Zdravotný stav prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa nakazeného koronavírusom sa v noci na pondelok zlepšoval. Administratíva verí v to, že Trump ešte v pondelok opustí nemocnicu a vráti sa k pracovnému rozvrhu.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

15:10 SLOVENSKO - Šéf Smeru Robert Fico kritizuje vládny návrh, ktorý má byť základom pre plán obnovy. Podľa neho ide len o ďalšie programové vyhlásenie vlády a nemá nič spoločné s tým, ako má vláda minúť peniaze z plánu obnovy. V materiáli sa podľa Fica nachádzajú veci, ktoré vôbec nesúvisia s pandémiou.

Vláda podľa neho nemá predstavu o tom, ako chce v nasledujúcich rokoch minúť prostriedky z plánu obnovy. Fico za dôležitú považuje mimoriadnu schôdzu k plánu obnovy, ktorú inicioval Smer. Bude sa konať v stredu a malo by sa na nej prijať uznesenie, ktorým parlament žiada vládu o predloženie konkrétneho plánu opatrení na októbrovej schôdzi.

14:56 SVET - V Chorvátsku pribudlo za posledný deň 138 pozitívnych ľudí na koronavírus. Najhoršia situácia je v Záhrebe a Splitsko-dalmatinskej župe. Celkovo sa v Chorvátsku doteraz nakazilo 17 797 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

14:44 SVET - Litovský minister zahraničia je po Macronovej návšteve v karanténe. Pozitívny test mal pracovník francúzskeho veľvyslanectva, s ktorým sa minister Linas Linkevičius stretol počas návštevy francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.

14:28 SLOVENSKO - Žilinskú univerzitu dočasne zatvorili, študenti sa musia vysťahovať z internátov. Škola prechádza na dištančnú formu vyučovania na dva týždne. Viacerí pracovníci univerzity mali pozitívne testy. O ďalšom postupe sa rozhodne podľa vývoja situácie.

14:25 SLOVENSKO - Správca farnosti v Oravskej Lesnej v okrese Námestovo, mal pozitívny test na koronavírus. Bohoslužby od 4. až do 18. októbra zrušili. Okres Námestovo patrí k najviac postihnutým koronavírusom na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

14:12 SVET - Paríž je v stave najvyššej pohotovosti. Bary a kaviarne v meste a na jeho vnútorných predmestiach budú od utorka zatvorené pre rastúci počet prípadov koronavírusu.

14:08 SLOVENSKO - V okrese Bardejov sa nákaza rozšírila medzi školákmi. Hygienici potvrdili COVID-19 kontaktom osôb, ktorí sa nakazili po svadbách či kare. Nakazených je sedem školákov. Hygienici dali otestovať úzke kontakty aj ďalších 150 detí, výsledky testov zatiaľ nie sú. Osoby sa nachádzajú v domácej izolácii.

14:00 SLOVENSKO - Vo Vranove nad Topľou pre koronavírus zatvorili Materskú školu Okulka. Všetci zamestnanci materskej školy sú v povinnej karanténe a budú podrobení testovaniu. Obnovenie prevádzky sa očakáva v pondelok 12. októbra. Zatvorené sú aj dve triedy miestneho gymnázia.

SkryťVypnúť reklamu

13:53 SLOVENSKO - Šaliansky magistrát sprísňuje protiepidemiologické opatrenia. Po zvážení priestorových možností môže byť v jednom okamihu v klientskom centre maximálne šesť návštevníkov. Každý si pri vstupe musí dezinfikovať ruky, odmerať teplotu a chrániť horné dýchacie cesty rúškom.

13:49 SLOVENSKO - Richard Raši kritizuje ministerstvo zdravotníctva, že pri záchranároch zlyháva, problémom je podľa neho základná komunikácia medzi operačnými strediskami, ministerstvom, nemocnicami a záchranári musia robiť improvizované opatrenia sami. Tvrdí, že je neakceptovateľné, aby ministerstvo nekomunikovalo so zástupcami záchranných služieb, ktorí sú v prvej línií a nezabezpečujú im ochranné pomôcky a hrozí, že veľa posádok skončí v karanténe.

13:30 SVET - Zavedením prísnejších opatrení v Kórejskej republike sa podarilo znížiť počet nových prípadov nákazy. Pred niekoľkými týždňami pribúdali stovky nakazených, v pondelok hlásili úrady už piaty deň po sebe menej ako sto prípadov.

13:18 SVET - V Maďarsku povolili klinické testovanie favipiraviru na liečbu COVID-19. Odborníci chcú preskúmať účinnosť japonského lieku, ktorý má skrátiť čas liečby.

13:01 SLOVENSKO - Kultúrne asociácie plánujú protest, chcú poukázať na aktuálne problémy kreatívneho priemyslu. Demonštráciu plánujú na 14. októbra.

12:37 SLOVENSKO - Mimoriadna schôdza by mala byť v stredu, iniciuje ju Smer. Na mimoriadnej schôdzi chcú poslanci Smeru zaviazať konkrétnych členov vlády, aby vystúpili v pléne a odpovedali na otázku, aké kroky chcú podniknúť vo svojich rezortoch, aby eliminovali dopady pandémie.

Podľa šéfa Smeru Roberta Fica sa budú zaujímať predovšetkým o spôsoby, ako na Slovensku udržať mieru zamestnanosti, vzdelávania a sociálnej súdržnosti.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: Situácia v Belgicku vracia k najhorším číslam z prvej vlny Čítajte 

12:36 SVET - Počet nakazených sa v Belgicku vracia k najhorším číslam z mája a júna tohto roku. Počet nových prípadov potvrdzuje rastúci trend šírenia nákazy, stúpa aj počet hospitalizácií.

12:21 SLOVENSKO - Plánované októbrové púte v Šaštíne pre obmedzenia týkajúce sa hromadných podujatí zrušili.

12:07 SLOVENSKO - Strana Za ľudí má v niektorých oblastiach inú predstavu o reformách ako ministerstvo financií. Zásadný problém má strana s návrhom, aby kľúčovú časť riadenia vysokých škôl vykonával cez správnu radu štát, samosprávy a zamestnávatelia. Inak si strana predstavuje aj podporu investícií do inovácií, vedy a výskumu.

"Jedinou cestou k zvyšovaniu životnej úrovne ľudí a k lepším službám štátu sú reformy a inovácie. Preto budeme podporovať hĺbkové reformy, ktoré môžu priniesť výrazné zlepšenia," tvrdí šéfka strany a ministerka investícií Veronika Remišová.

Návrh považuje Remišová za základ pre diskusiu v spoločnosti. Strana Za ľudí podľa nej prestaví svoje priority pri reformách v priebehu budúceho týždňa.

Načítavam video...

11:56 SVET - V Británii sa pre technické problémy v systéme, ktorý zbiera dáta o nakazených, až o týždeň zdržalo trasovanie tisícov ich kontaktov. Chybu sa už podarilo opraviť.

11:36 SVET - Talianska vláda uvažuje nad celoštátnym zavedením nosenia rúšok vonku, pretože ľudí nakazených novým druhom koronavírusu už deväť týždňov neustále pribúda. Niekoľko regiónov v krajine už zaviedlo povinné nosenie rúšok vo vonkajších priestoroch a snažia sa tak zastaviť nové prudké šírenie vírusu.

11:07 SVET - Ak sa v Českej republike nebudú dodržiavať opatrenia, vláda bude musieť pritvrdiť, povedal minister zdravotníctva Roman Prymula. Podľa neho zatiaľ nie je dôvod uzatvárať spoločnosť, ako je to momentálne v Izraeli či v Madride. "Ak 30-40 percent obyvateľov krajiny nebude rešpektovať súčasné opatrenia, potom budú musieť byť tie opatrenia tvrdšie," povedal minister.

10:18 SLOVENSKO - Bratislavská Dúbravka zatvára Materskú školu (MŠ) Fedákova, dve deti mali pozitívny test na koronavírus.

10:00 SLOVENSKO - Na Slovensku pribudlo 353 nakazených, laboratóriá otestovali 3 382 vzoriek. Celkovo sa doteraz nakazilo 13 492 ľudí, laboratóriá otestovali 496 284 vzoriek.

Súvisiaci článok Na Slovensku pribudlo ďalších 353 nakazených, otestovali vyše tritisíc ľudí Čítajte 

Najviac nakazených pribudlo v Bratislave (34) a okrese Bardejov (31). V okrese Stropkov odhalili 30 nakazených, v okrese Dunajská Streda 19, v okrese Prievidza 16, v okresoch Svidník a Žilina po 14, v okresoch Stará Ľubovňa a Trnava po 13, v okresoch Michalovce a Vranov nad Topľou po 12, v okresoch Nové Zámky, Sobrance a Trenčín 11 a okrese Malacky 9.

Po sedem prípadov mali Košice a okres Spišská Nová Ves. Päť prípadov bolo v okresoch Čadca, Námestovo, Nové Mesto nad Váhom, Prešov.

Štyri prípady mali okresy Banská Bystrica, Galanta, Humenné, Ružomberok, Sabinov, Senica, Trebišov, po tri prípady mali okresy Komárno, Pezinok, Senec a Tvrdošín. Dva prípady mali okresy Košice a okolie, Liptovský Mikuláš, Poprad, Partizánske, Skalica. Po jednom mali okresy Dolný Kubín, Gelnica, Hlohovec, Ilava, Kežmarok, Levice, Levoča, Martin, Myjava, Piešťany, Považská Bystrica, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Snina, Topoľčany, Zlaté Moravce, Zvolen a Žiar nad Hronom.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

COVID-19 prekonalo ďalších 37 pacientov, celkovo sa zotavilo doteraz 4 865 nakazených. V nedeľu nákaze nikto nepodľahol, celkovo zomrelo 55 ľudí.

V nemocniciach je hospitalizovaných 279 pacientov, pozitívny test má 242 z nich. Na JIS je 13 ľudí, podporu pľúcnej ventilácie potrebuje 24 pacientov.

09:42 SVET - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová je v karanténe po tom, ako bola minulý týždeň v kontakte s človekom, ktorý mal pozitívny test na koronavírus. Vo štvrtok mala test negatívny a v pondelok ju otestujú znova. Ak bude test opäť negatívny, karanténu v utorok ukončí.

09:32 SVET - Britský Cineworld pre pandémiu dočasne zatvorí všetky svoje kiná v Spojených štátoch a Británii. Bez práce tak zatiaľ ostane až 45-tisíc ľudí.

Súvisiaci článok Pandémia ovplyvnila aj prípravu festivalu horských filmov Čítajte 

09:18 SLOVENSKO - Umelecké organizácie napísali premiérovi Igorovi Matovičovi otvorený list. Upozorňujú, že prvá pomoc do kultúrneho a kreatívneho priemyslu doteraz neprišla.

Premiéra kritizujú za to, ako sa k danej problematike postavil a tiež to, že ju podľa nich bagatelizuje na úroveň, akoby išlo len o pár umelcov. Vyzývajú ho, aby ich začal počúvať a riešil ich situáciu.

Poukázali, že v kultúrnom a kreatívnom priemysle pracuje 220-tisíc občanov, čo je približne deväť percent pracujúcich. Dodali, že približne jedna tretina z nich má v posledných siedmich mesiacoch pokles práce o viac ako 80 percent a niektoré odvetvia o 90 percent.

09:03 SVET - Česká vláda uvoľnila 150 miliónov korún na nákup troch miliónov vakcín proti koronavírusu, ktorú objednala Európska únia. Prvá dodávka by mala podľa ČT24 doraziť pred koncom tohto roka.

8:53 SVET - India zaznamenala za deň nárast o 74 442 nových prípadov, čím celkový počet infikovaných od začiatku pandémie stúpol na 6,6 milióna.

Indické ministerstvo zdravotníctva hlásilo aj ďalších 903 úmrtí na ochorenie COVID-19, takže celkový počet mŕtvych v krajine je 102 685.

India má celosvetovo druhý najvyšší počet nakazených po Spojených štátoch, ale jej denné počty nových infikovaných majú v súčasnosti klesajúci trend, hoci stále sú najvyššie na svete.

Súvisiaci článok Hegerov návrh reforiem konečne zverejnili. Ako chcú zlepšiť Slovensko? Čítajte 

8:35 SLOVENSKO - Ministerstvo financií zverejnilo dlho očakávaný dokument smerujúci k plánu obnovy.

Dostupný je na webovej stránke rezortu. Cieľom návrhu plánu je podľa ministerstva dostať krajinu z pasce stredného príjmu na úroveň 92 percent priemeru EÚ 27 v HDP na hlavu do roku 2030.

Dokument obsahuje osem oblastí, a to fiškálne reformy, zelenú ekonomiku, trh práce a sociálnu udržateľnosť, vzdelávanie, piatou oblasťou je veda, výskum a inovácie, šiestou zdravie, nasledujú verejné inštitúcie a regulácie a záverečnou oblasťou je digitalizácia.

8:08 SVET - Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová oznámila, že jej krajina "znova porazila" nový koronavírus. Súčasne oznámila zmiernenie obmedzení v druhom najväčšom meste Nového Zélandu.

Šírenie vírusu SARS-CoV-2 na Novom Zélande bolo považované za zastavené koncom marca po tom, ako prísna celoštátna karanténa (lockdown) viedla k 102 dňom bez komunitného prenosu. V auguste sa však v Aucklande objavilo nové ohnisko nákazy, v dôsledku čoho zaviedli v tomto meste lockdown na takmer tri týždne.

V Aucklande však teraz nepotvrdili žiaden nový prípad infekcie už 12 dní a Ardernová uviedla, že epidemiologická situácia je pod kontrolou.

7:40 SVET - Vzhľadom na alarmujúce počty nakazených vyhlásia v Paríži najvyšší stupeň pandemickej výstrahy. Reštaurácie v hlavnom meste ale podľa nej budú môcť zostať otvorené, hoci za sprísnených podmienok.

Z oznámenia tiež vyplýva, že na základe nových opatrení, ktoré budú trvať najmenej 15 dní, budú možno uzavreté bary a kaviarne v Paríži a okolí.

Presné podmienky predstaví v pondelok parížska starostka Anne Hidalgová.

7:12 SVET - V Nemecku za posledný deň pribudlo 1382 nových prípadov, päť pacientov zomrelo. Deň predtým hlásili 2556 infikovaných a dve úmrtia.

Zaujímavosťou je, že nárast počtu novonakazených v Nemecku je opäť nižší ako v Česku, ktoré má osemkrát menej obyvateľov.

7:00 SVET - Takmer 16-tisíc prípadov nákazy koronavírusom v Spojenom kráľovstve sa v uplynulých týždňoch nedostalo do národného počítačového systému, z ktorého vychádzajú oficiálne údaje o denných nárastoch počtu infikovaných. Britské úrady to pripísali technickej poruche.

Niektoré z dosiaľ nehlásených prípadov pridali k sobotňajšej bilancii 12 872 novoinfikovaných a nedeľňajšiemu číslu 22 961 nových prípadov. Podľa upozornenia na stránke britskej vlády prinášajúcej údaje o koronakríze sú tak počty za tento víkend, ktoré by boli rekordnými, "umelo vysoké".

6:35 SVET - Americký prezident Donald Trump v nedeľu nakrátko opustil nemocnicu, v ktorej sa lieči z ochorenia COVID-19, aby z auta pozdravil svojich stúpencov zhromaždených pred zdravotníckou inštitúciou.

Americké médiá priniesli zábery, na ktorých Trump s rúškom na tvári máva z čierneho auta davu ľudí. Krátko na to sa do nemocnice vrátil.

Trumpova návšteva si však vyslúžila kritiku z radov lekárov i demokratických politikov, podľa ktorých prezident svojim najnovším "kúskom" ukázal, že sa zrejme vôbec nepoučil, uviedla agentúra AFP.

Načítavam video...

6:23 SVET - Kandidát Demokratickej strany na prezidenta USA Joe Biden mal v nedeľu znova negatívny test, oznámil jeho volebný tím.

Výsledky prišli päť dní po tom, ako Biden strávil na predvolebnom dueli viac ako 90 minút na pódiu s prezidentom Donaldom Trumpom. Šéfovi Bieleho domu dva dni na to diagnostikovali ochorenie COVID-19 a v piatok popoludní ho hospitalizovali.

Biden mal dva negatívne testy aj v piatok, informovala ďalej agentúra AP.

Negatívne výsledky testov na koronavírus mali tiež viceprezident Mike Pence a jeho manželka Karen, potvrdil Penceov hovorca.

6:10 SVET - V Česku pribudlo 1841 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Informuje o tom tamojšie ministerstvo zdravotníctva.

Je to najmenej od pondelka 28. septembra, kedy pribudlo 1287 infikovaných. Potom už čísla stúpali, vrátane dvoch rekordov vo štvrtok (3493) a v piatok (3793).

Pozitívnych prípadov je v krajine aktuálne 37 570. Pandémia si doteraz vyžiadala 727 obetí.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

6:00 SVET - V Česku od dnešného dňa začína opäť platiť núdzový stav. O jeho zavedení rozhodla vláda minulý týždeň v stredu.

Minister zdravotníctva Roman Prymula vysvetlil, že zavedenie núdzového stavu je nutné na zníženie reprodukčného čísla vírusu.

Zároveň vstupujú do platnosti aj sprísnené opatrenia. V regiónoch s vyšším rizikom šírenia nákazy (na covidovom semafore označených červenou alebo oranžovou farbou) dôjde k uzavretiu stredných škôl. Hromadné akcie budú vonku obmedzené na 20 ľudí, vnútri na desať osôb, pričom výnimku majú napríklad divadlá alebo kiná. Športové súťaže sa budú organizovať bez divákov.

Tieto pravidlá budú platiť najbližšie dva týždne.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 2. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 3. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 4. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 5. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 6. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 7. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 8. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 1. Čakáte bábätko? Union má preň nachystané veľké množstvo výhod
 2. Agrokomplex 2022
 3. 365.bank si naďalej upevňuje svoju pozíciu plnoformátovej banky
 4. FoodCycler definitívne skoncuje s muškami v kuchyni
 5. Nadácia COOP Jednota pomáha dlhodobo chorým pacientom
 6. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 7. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 8. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 1. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 33 054
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 23 246
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 14 045
 4. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 5 980
 5. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu 5 892
 6. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 4 017
 7. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás 3 524
 8. Zdravo a chutne. Vyskúšajte recepty šéfkuchára Jara Žídeka 2 483
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Polícia už Toyotu RAV4 skúšala v roku 2020, teraz ju podľa zadaných kritérií môže získať už s novým českým polepom.

Polícia nakupuje 607 plug-in hybridných SUV.


16. aug

Poznáme mená, ktoré by mohli nahradiť ministrov SaS.


16. aug
Andre (vľavo) a Victor, sa prehrabávajú troskami bytu po ruskom útoku na Nikopol.

Zamestnanci sú v neustálom nebezpečenstve.


a 3 ďalší 16. aug
Vojna na Ukrajine

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 21 h
SkryťZatvoriť reklamu