SME
Nedeľa, 14. august, 2022 | Meniny má Mojmír

Koronavírus: V elektrárni Nováky odstavili pre Covid dva bloky, pribudlo 320 prípadov (minúta po minúte)

Slovensko eviduje celkovo 13 812 prípadov nákazy koronavírusom. Pandémia si doteraz vyžiadala 55 obetí.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)

20:30 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

20:20 SLOVENSKO Vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Banskej Bystrici a s ňou súvisiaci nedostatok personálu na operačných sálach sú až do odvolania zrušené všetky plánované operačné výkony. Informovala o tom nemocnica na sociálnej sieti.

Už v piatok nemocnica uviedla, že pre ochorenie COVID-19 zostalo v karanténe jej 11 zamestnancov. Ako tvrdí, akútnu zdravotnú starostlivosť však poskytuje nepretržite a v plnom rozsahu. Jej špecializované ambulancie fungujú neobmedzene.

19:48 SVET Donald Trump, ktorého v pondelok prepustili z nemocnice, nepociťuje "žiadne symptómy" ochorenia COVID-19. Oznámil to jeho lekár Sean Conley.

Conley v novej správe, ktorú zverejnil Biely dom, hovorí, že prezidentov lekársky tím sa s Trumpom stretol v jeho rezidencii v utorok ráno. Trump strávil podľa slov Conleyho po prepustení z nemocnice do domácej liečby "pokojnú prvú noc". Jeho životné funkcie vrátane hladiny kyslíka v krvi sú naďalej stabilné, dodal.

SkryťVypnúť reklamu

"Celkovo sa mu naďalej darí mimoriadne dobre," vyhlásil. Trumpov lekár nespresnil, aké lieky prezident v súčasnosti užíva a neuviedol ani to, či mu lekári podali steroidy.

19:15 SVET Svetová obchodná organizácia podstatne zlepšila odhad vývoja svetového obchodu s tovarom v tomto roku.

Zatiaľ čo v ostatnej správe z apríla nevylučovala prepad až o tretinu, teraz očakáva, že pokles by nemal dosiahnuť ani 10 percent. Na druhej strane, zotavenie v roku 2021 bude slabšie, než organizácia očakávala pred šiestimi mesiacmi.

18:58 SVET Americké ministerstvo obchodu informovalo, že obchodný deficit USA vyskočil v auguste o 5,9 percenta na 67,1 miliardy USD (56,89 miliardy eur). To je najvyšší augustový schodok od roku 2006.

Výsledok je horší v porovnaní s odhadmi ekonómov. Tí zvýšenie schodku očakávali, počítali však s jeho rastom iba na 66,1 miliardy USD.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Ľuďom karanténa zabránila voliť, nepomohol ani negatívny test Čítajte 

18:41 SLOVENSKO V rukách mala negatívny test, no nemohla prísť do volebnej miestnosti, kde si ľudia v sobotu vyberali nového starostu.

Viac ako tridsať obcí, kde si obyvatelia volili starostu v doplňujúcich komunálnych voľbách, presne vedelo, kto nesmie vychádzať von. Zoznam ľudí s nariadenou izoláciou im poslali regionálne úrady verejného zdravotníctva.

V Česku pritom vo voľbách o volebné právo nepripravili ani infikovaných ľudí.

Viac si prečítate v texte Daniely Hajčákovej >>>

18:00 SVET Španielska vláda výrazne zhoršila prognózu vývoja ekonomiky v tomto roku. Na druhej strane, v roku 2021 očakáva väčšie zotavenie, pričom v roku 2022 by sa ekonomika mohla podľa nej vrátiť na úroveň spred pandémie.

Ministerka hospodárstva Nadia Calvinová na tlačovej konferencii informovala, že vláda očakáva tento rok pokles hospodárstva o 11,2 percenta. V prognóze z mája počítala s poklesom o 9,2 percenta.

SkryťVypnúť reklamu

17:45 SLOVENSKO Slovenské elektrárne evidujú dvanásť zamestnancov s pozitívnym testom na COVID-19 v piatich elektrárňach. Ďalších vyše 50 nakazených, ktorí sú úzke kontakty pozitívnych, sú v domácej izolácii.

"Situácia je najvážnejšia v elektrárni Nováky, kde sme museli pristúpiť k odstaveniu dvoch výrobných blokov. Kotol vyrábajúci teplo pre odberateľov na Hornej Nitre ostáva v prevádzke a dodávka tepla je plynulá a bezproblémová," uviedla hovorkyňa Slovenských elektrární Oľga Baková.

Ako dodala, výpadok vo výrobe elektriny nahrádzajú Slovenské elektrárne výrobou najmä z jadrových elektrární v Mochovciach a Jaslovských Bohuniciach.

17:34 SVET Americký prezident Donald Trump na sociálnej sieti Twitter napísal, že sa teší na ďalšiu prezidentskú debatu s demokratickým vyzývateľom Joeom Bidenom, ktorá sa má konať 15. októbra.

SkryťVypnúť reklamu

Trump to vyhlásil napriek tomu, že len v pondelok ho prepustili z nemocnice, kde sa liečil na ochorenie COVID-19 spôsobené novým koronavírusom.

"Teším sa na (prezidentskú) debatu vo štvrtok večer 15. októbra v Miami. Bude to skvelé!" napísal Trump na Twitteri. Krátko predtým na sociálnej sieti uviedol, že sa "cíti skvele".

17:15 SLOVENSKO V Štátnom divadle Košice zatiaľ potvrdili nákazu koronavírusom približne v 20 prípadoch. Umelci tvoria tretinu z toho, zvyšok je technický personál.

Súvisiaci článok V Štátnom divadle Košice potvrdili okolo 20 prípadov nákazy koronavírusom Čítajte 

Uviedol to Svjatoslav Dohovič z útvaru marketingu divadla s tým, že v pondelok v divadle v súlade s pandemickým plánom obnovili skúšobný proces. S obnovením hrania počítajú počas nasledujúceho týždňa.

Všetci z nakazených sú v povinnej karanténe, v jednom prípade testovanie po karanténe potvrdilo vyliečenie sa.

SkryťVypnúť reklamu

Na konci tohto týždňa spustí divadlo opakované preventívne testovanie rýchlotestami u všetkých zamestnancov, ktorí neboli testovaní cez úrad verejného zdravotníctva, respektíve ako samoplatcovia.

16:51 SLOVENSKO Prešovský samosprávny kraj eviduje infikovaných vo viacerých zariadeniach sociálnych služieb i stredných školách vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti.

Prvé potvrdené prípady ochorenia zaznamenal v jednej zo svojich kultúrnych inštitúcií i v samotnom úrade krajskej samosprávy.

Aktuálnou epidemiologickou situáciou a sprísnenými opatreniami sa v utorok zaoberal krízových štáb Prešovského samosprávneho kraja. Informovala o tom informovala hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Daša Jeleňová.

Prešovský samosprávny kraj eviduje podľa jej slov k dnešnému dňu pozitívne prípady ochorenia COVID-19 v štyroch z celkovo 25 zariadení sociálnych služieb vo svoje zriaďovateľskej pôsobnosti.

SkryťVypnúť reklamu

16:47 SLOVENSKO Rýchlejší vývoj vakcíny na ochorenie COVID-19 neznamená, že nebude dostatočne preverená. Ak bude uvedená na trh, bude bezpečná. Informuje o tom infektológ Peter Sabaka vo videu, ktoré uverejnilo Ministerstvo zdravotníctva SR na sociálnej sieti.

Jej rýchly vývoj je výsledkom nasadenia väčšieho množstva ľudí a využitia väčšieho množstva prostriedkov. Celkový proces vývoja, preverovania a schvaľovania vakcíny sa teda nemení, len urýchľuje.

16:32 SVET O tom, že jeho blízka spolupracovníčka má koronavírus, vedel ešte pred príchodom na hromadnú akciu.

Napriek tomu americký prezident Donald Trump vo štvrtok zamieril na stretnutie s priaznivcami a sponzormi. Zúčastnila sa na ňom približne stovka ľudí.

16:27 SLOVENSKO Niektoré regionálne úrady verejného zdravotníctva potrebujú výpomoc pri dohľadávaní kontaktov pacientov pozitívne testovaných na koronavírus.

SkryťVypnúť reklamu

Ako vyplýva z vyjadrenia hovorkyne Úradu verejného zdravotníctva Daše Račkovej, pre prudký nárast počtu nových pozitívne testovaných je to aktuálne prípad úradov v Dolnom Kubíne, Bardejove a Humennom. Posilnenie kapacít očakáva Úrad verejného zdravotníctva počas októbra.

Račková ozrejmila, že niektoré regionálne úrady, ktoré nateraz majú dostatočné kapacity, už majú posily v prípade zhoršenia epidemiologickej situácie "vyhliadnuté".

16:17 SLOVENSKO Ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že od 13. októbra sú pacienti vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Žilina, pred plánovanou hospitalizáciou operáciu či zákrokom, povinní preukázať sa negatívnym výsledkom PCR testu na ochorenie COVID-19 (odber výterom) nie starším ako päť dní odo dňa jeho absolvovania.

SkryťVypnúť reklamu

16:02 SLOVENSKO Univerzitná nemocnica Bratislava nateraz nepristúpila k obmedzeniu plánovaných zdravotníckych výkonov. Uviedla to hovorkyňa najväčšej slovenskej nemocnice Eva Kliská.

"Zdravotná starostlivosť je i naďalej poskytovaná v plnom rozsahu," povedala.

15:56 SLOVENSKO Ministerstvo zdravotníctva SR upozorňuje na video, ktoré sa začalo šíriť z Nemecka. Video zdieľali aj slovenskí konšpirátori. V príspevku nemecký lekár plače a hovorí o prípadoch nemeckých detí, ktoré zomreli, lebo nosili rúška. K jednému z prípadov sa vyjadrila aj regionálna nemecká polícia a poprela ho.

15:08 SLOVENSKONech žiadatelia preukážu, že pôsobia v danej oblasti, že nemajú príjem a dajme im nejakú sumu, aby sme im mohli zabezpečiť nejaký životný štandard, keďže kultúra je úplne zavretá,“ povedal Juraj Šeliga, člen koaličnej strany Za ľudí a podpredseda parlamentu, pričom prízvukoval, že kultúru a kreatívny priemysel netvoria ani tak herci a hviezdy šoubiznisu, ale najmä obrovské množstvo ľudí vykonávajúcich obslužné, remeselné činnosti s nevysokým príjmom.

SkryťVypnúť reklamu

14:48 SVET Európsky parlament v Bruseli má od pondelka - od otvorenia októbrového plenárneho zasadnutia - k dispozícii vlastné testovacie centrum na nový typ koronavírusu.

Toto zariadenie je od 5. októbra plne funkčné a má kapacitu vykonať 200 testov za deň. Podľa minulotýždňovej informácie kvestorov Európskeho parlamentu však ide iba o počiatočnú kapacitu a už v najbližšom čase bude možné vykonať oveľa viac denných testov.

V Európskom parlamente je po odchode poslancov z Británie 705 zákonodarcov z 27 členských krajín EÚ a aj napriek obmedzeniam počas koronakrízy chodí do budovy niekoľko stoviek zamestnancov, novinárov a návštevníkov z iných inštitúcií EÚ.

14:43 SVET Nemecká biotechnologická spoločnosť BioNTech a jej americký partner Pfizer v utorok oznámili, že svojho hlavného kandidáta na vakcínu proti novému druhu koronavírusu odovzdali regulačnému úradu Európskej únie na zrýchlené posúdenie, ktoré môže viesť k schváleniu tejto očkovacej látky.

SkryťVypnúť reklamu

Informovali o tom tlačové agentúry DPA a AFP.

Regulačným úradom EÚ je Európska lieková agentúra (EMA) so sídlom v holandskom Amsterdame.

Ide už o druhú vakcínu, ktorá bola na posúdenie predložená Európskej liekovej agentúre. Prvou bola látka vyvíjaná britsko-švédskou farmaceutickou firmou AstraZeneca v spolupráci s Oxfordskou univerzitou.

14:23 SVET Kríza spôsobená pandémiou koronavírusu sa musí pre Britániu stať katalyzátorom významných zmien, pretože návrat do stavu pred jej vypuknutím už nebude možný. Počas prejavu na straníckej konferencii vládnej Konzervatívnej strany to povedal premiér Boris Johnson, informuje spravodajská stanica Sky News.

Jednou z hlavných úloh je podľa Johnsona transformácia energetického sektora a väčšie využívanie obnoviteľných zdrojov. Produkcia elektriny z vetra by sa mala do desiatich rokov mať štvornásobne vyššie zastúpenie.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

14:10 SLOVENSKO Sociálna poisťovňa vyzýva poistencov, aby pri žiadosti o pandemické ošetrovné využívali predovšetkým elektronickú formu komunikácie.

Táto cesta urýchli jej spracovanie, čo je dôležité najmä v čase pandémie, keď sú zamestnanci poisťovne maximálne vyťažení a ľudia očakávajú vyplatenie dávky čo najskôr.

Poistenec žiada o pandemické ošetrovné vyplnením žiadosti. Ten, kto nemá aktivovanú elektronickú schránku na Slovensko.sk, ale má mobilný telefón, na ktorý môže byť zaslaná SMS notifikácia, môže využiť formulár - Žiadosť o ošetrovné (počas krízovej situácie).

Na záver je potrebné do formulára doplniť overovací kód z SMS správy a formulár jednoducho odoslať do Sociálnej poisťovne.

14:00 SVET Rumunsko od stredy zaradí Česko a Slovensko kvôli šíreniu koronavírusu na zoznam rizikových štátov.

SkryťVypnúť reklamu

Po príchode z oboch krajín budú musieť ľudia nastúpiť do dvojtýždňovej karantény.

Okrem Česka a Slovenska Rumuni novo za rizikové považujú napríklad aj Francúzsko, Španielsko, Holandsko, Rakúsko, Maďarsko, Belgicko či Britániu a USA.

Po príchode z týchto krajín do Rumunska budú musieť ľudia od stredy absolvovať dvojtýždňovú karanténu. Pokiaľ budú mať po ôsmom dni negatívny test na koronavírus, budú môcť desiaty deň izoláciu predčasne opustiť.

Výnimku rumunská vláda stanovila pre ľudí, ktorí budú chcieť v Rumunsku stráviť menej ako tri dni. Pre vstup do krajiny im bude stačiť negatívny test na koronavírus, ktorý nebude starší viac ako 48 hodín.

13:55 SLOVENSKO V zariadení sociálnych služieb v okrese Nové Zámky malo pozitívny výsledok testov na koronavírus 44 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Ako uviedol Úrad verejného zdravotníctva na sociálnej sieti, pozitívnych je 32 klientov a 12 pracovníkov.

Zdravotný stav klientov je pravidelne monitorovaný, o pozitívnych klientov sa stará vyčlenený personál. V zariadení platí prísny hygienicko-epidemiologický režim a zákaz návštev.

Početnejší výskyt ochorenia dnes hlásia v Bratislave, Bardejove, Svidníku a Dunajskej Strede, Vranove nad Topľou, Prievidzi a Nových Zámkoch.

13:40 SLOVENSKO Počas prvých deviatich mesiacov strávilo v Chorvátsku dovolenku 7,4 milióna turistov. Ich počet sa medziročne pre pandémiu prepadol o 60,7 percenta, uviedla tlačová agentúra Hina s odvolaním sa na registračný systém pre turistov eVisitor. Počet prenocovaní od januára do septembra klesol o 49,1 percenta na 52,4 milióna.

SkryťVypnúť reklamu

13:30 SVET Čína vedie rokovania, aby jej lokálne vyrábané vakcíny proti ochoreniu COVID-19 posúdila WHO, čo je krok smerujúci k poskytnutiu týchto vakcín na medzinárodné použitie.

Lokálne vyrábané očkovacie látky podali v Číne státisícom najnutnejších pracovníkov a iným skupinám obyvateľov pokladaných za vysoko ohrozených koronavírusom, hoci klinické testy ešte neboli úplne ukončené. A práve to vyvoláva obavy odborníkov z bezpečnosti.

13:23 SVET Poľsko dnes hlásilo denný rekord 58 úmrtí súvisiacich s koronavírusom.

Údaje ukázali aj prudký nárast v počtoch ľudí napojených na pľúcny ventilátor a nemocničných lôžok obsadených pacientmi s ochorením COVID-19.

Krajina hlásila v utorok aj 2 236 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je blízko k sobotňajšiemu rekordu 2 367 prípadov.

Poľsko s 38 miliónmi obyvateľov zaznamenalo celkovo 104 316 prípadov infekcie a tiež 2 717 úmrtí, ale to sú oveľa nižšie údaje než v mnohých iných európskych krajinách.

13:07 SLOVENSKO Úrad verejného zdravotníctva porušil zákon pri vydávaní opatrení v čase prvého vyhláseného núdzového stavu pre pandémiu nového koronavírusu.

Skonštatovala to Generálna prokuratúra SR, ktorá poslala Úradu verejného zdravotníctva upozornenie prokurátora.

Porušenie zákona má súvisieť najmä s nedostatkom vecnej pôsobnosti Úradu verejného zdravotníctva na vydávanie opatrení po vyhlásení mimoriadnej situácie a núdzového stavu, ako aj s právnou formou týchto opatrení.

13:05 SVET Rakúsko má aktuálne 9 207 aktívnych prípadov nákazy koronavírusom. To je podľa agentúry APA doteraz najvyššie číslo od začiatku epidémie.

Otestovať sa nechala aj celá vláda kancelára Sebastiana Kurza, žiadny z ministrov ale nemal test pozitívny.

Za posledných 24 hodín v Rakúsku pribudlo 923 potvrdených prípadov nákazy. V nemocniciach je teraz takmer päť stoviek ľudí, z toho 101 na jednotkách intenzívnej starostlivosti. V pondelok zomreli ďalší štyria ľudia, celková bilancia tak vzrástla na 822 mŕtvych.

12:50 SLOVENSKO Do jednotlivých pavilónov Nemocnice Andreja Leňa v Humennom sa dostanú len ľudia so zeleným náramkom. Zdravotnícke zariadenie zaviedlo centrálnu triáž.

Ako informovala komunikačná špecialistka siete nemocníc Svet zdravia Jana Fedáková, zmenu podstúpilo aj humenské mobilné odberové miesto. Pripravili ho na zimné obdobie.

12:43 SVET Druhá vlna koronavírusu by mohla zdržať hospodárske oživenie v eurozóne, uviedla prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová.

V mnohých európskych krajinách úrady obnovujú reštriktívne opatrenia.

"Obávame sa, že reštriktívne opatrenia, ktoré musia úrady zavádzať, budú mať na toto oživenie dopad," povedala Lagardeová na fóre The Wall Street Journal CEO Council, z ktorého citovala agentúra Reuters.

"Máme teda obavy, že namiesto oživenie v tvare písmena V, po ktorom všetci túžime a v ktoré dúfame, bude druhá polovica tohto písmena trochu slabšia," dodala.

12:33 SLOVENSKO Záchranná služba Košice zaznamenáva aktuálne nárast počtu výjazdov súvisiacich s ochorením COVID-19.

Posádky záchranky niekoľkokrát za deň vysielajú k pacientom, ktorí vykazujú podobné príznaky – kašeľ, sťažené dýchanie, slabosť a horúčku alebo stratu chuti a čuchu.

Počas minulého týždňa záchranárov Záchrannej služby Košice privolali celkom k 68 prípadom, v ktorých pacienti javili príznaky indikujúce COVID-19, respektíve boli na toto ochorenie pozitívni (24).

12:25 SVET Írska vláda zavádza prísnejšie opatrenia na zamedzenie šírenia nákazy COVID-19, aby tak predišla lockdownu navrhovanému Národným tímom pre mimoriadny stav verejného zdravia.

Vládna koalícia odmietla zaviesť piaty a zároveň najvyšší stupeň ochrany z vládneho "Plánu na život s COVIDom-19", a namiesto toho sa rozhodla zaviesť miernejšie opatrenia.

Opatrenia 3. stupňa, ktoré by mali vstúpiť do platnosti od utorka, zakazujú obyvateľom cestovať za hranice okresov.

Najviac šesť osôb z jednej domácnosti môže navštíviť inú domácnosť, pričom ostatné spoločenské podujatia a rodinné stretnutia sú zakázané.

Načítavam video...

12:20 SVET Podľa štatistického webu worldometers sa ochorením Covid-19 na celom svete nakazilo 35 738 536 ľudí. Počet oficiálnych úmrtí spojených s koronavírusom dosiahol 1 046 624 osôb, ochorenie už prekonalo 26 896 581 ľudí.

12:15 SVET Japonské ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že obchodným cestujúcim z Južnej Kórey od štvrtka povolí vstup do krajiny bez povinnosti absolvovať 14-dňovú karanténu.

Povolenie sa vzťahuje na obchodných cestujúcich, ktorí v Japonsku plánujú krátkodobý pobyt v dĺžke maximálne 90 dní.

Tieto osoby nebudú musieť absolvovať povinnú 14-dňovú karanténu v prípade, že budú mať víza založené na potvrdenom negatívnom teste na koronavírus, ktorý nie je starší ako 72 hodín, a písomné vysvetlenie svojich cestovateľských plánov.

12:00 SVET V Rusku za uplynulý deň pribudlo 11 615 ľudí nakazených koronavírusom, čo je najvyšší údaj od 11. mája. Z toho 4 082 infikovaných sa nachádzalo v Moskve.

Približne 28 percent novo nakazených nevykazuje žiadne symptómy. Za minulých 24 hodín zomrelo 188 pacientov, celkovo má Rusko už 21 663 úmrtí spojených s ochorením Covid-19..

11:50 SLOVENSKO Novinár Štefan Hríb, šéfredaktor periodika .týždeň, má koronavírus.

11:40 SLOVENSKO Lekári si uvedomujú, že môže prísť krízová situácia, keď budú musieť pomáhať pacientom, hoci budú sami pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19. Takáto situácia v nemocniciach dnes rozhodne nie je.

Uviedol to uviedol predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. Ani podľa Slovenskej lekárskej komory nie je v tejto chvíli namieste hovoriť o tom, že pacientom budú poskytovať zdravotnú starostlivosť pozitívne testovaní lekári.

11:28 SVET Svetová zdravotnícka organizácia varovala európske krajiny pred "únavou z pandémie", ktorá podľa nej ohrozuje na kontinente úsilie zamerané na zamedzenie šírenia koronavírusu. Informovala o tom agentúra AFP.

"Aj keď sa únava (z krízy) zisťuje rôznymi spôsobmi a jej úroveň sa v jednotlivých krajinách líši, odhaduje sa, že v niektorých prípadoch teraz dosahuje viac ako 60 percent," uviedol šéf sekcie WHO pre Európu Hans Kluge.

10:50 SLOVENSKO Púte v Národnej svätyni, Bazilike Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne, ktoré boli plánované na október, sa neuskutočnia. Informovala o tom webová stránka bazilika.sk.

"Obmedzenie maximálneho počtu osôb zhromaždených v rovnakom čase na slávení bohoslužieb na 50 výrazne zasiahlo do pripravovaných púti v Národnej svätyni," informuje portál.

Putovanie do Šaštína už nahlásených skupín pútnikov do 50 osôb sa môže uskutočniť.

10:47 SVET Vláda Spojených štátov zablokovala novú smernicu Úradu pre kontrolu potravín a liečiv, ktorej účelom bolo overiť bezpečnosť vakcíny na ochorenie COVID-19 pred jej schválením na použitie. V utorok o tom informovala agentúra AP.

Smernica požadovala od farmaceutických firiem, aby kontrolovali zdravotný stav účastníkov klinických testov najmenej dva mesiace po očkovaní, a to za účelom odhaliť možné vedľajšie účinky vakcíny.

Nemenovaný americký činiteľ uviedol, že na zavedenie tejto smernice, ktorá by oneskorila uvedenie vakcíny na trh, "nie je klinický ani lekársky dôvod."

10:42 SLOVENSKO Testy všetkých zamestnancov základnej školy a materskej školy v Záhorskej Bystrici boli negatívne.

Informuje o tom mestská časť Bratislava-Záhorská Bystrica na sociálnej sieti.

Samospráva spresnila, že v pondelok absolvovali testy všetci pedagogickí a nepedagogickí zamestnanci školy vrátane zamestnancov firmy, ktorá vydáva v škole a škôlke stravu.

10:36 SLOVENSKO Protipandemické opatrenia negatívne zasiahli aj prípravu 28. ročníka Medzinárodného festivalu horských filmov. Ten sa bude konať od stredy do nedele 14. až 18. októbra v Poprade.

10:16 SVET Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 4 348 na celkovo 234 584, informovala v utorok agentúra Ukrinform s odvolaním sa na údaje Systému monitorovania epidémie koronavírusu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany.

Chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, podľahlo v priebehu uplynulých 24 hodín 90 ľudí, čím celkový počet obetí pandémie v krajine stúpol na 4 520.

10:15 SVET V Maďarsku pribudlo za uplynulý deň 818 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom a na komplikácie spôsobené ochorením COVID-19 zomrelo rekordných 20 pacientov.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: V Maďarsku pribudol rekordný počet obetí Čítajte 

Celkový počet infikovaných vírusom SARS-CoV-2 dosiahol už 32 298 a počet úmrtí súvisiacich s COVID-19 stúpol na 853. Z nákazy sa zotavilo 8 723 osôb.

Aktuálne je v krajine nakazených 22 722 ľudí, z ktorých 35 percent je z Budapešti.

V nemocničnom ošetrení je 627 pacientov, napojených na umelú pľúcnu ventiláciu je z nich 37.

10:10 SLOVENSKO Prvá námestníčka generálneho prokurátora Viera Kováčiková podala na Ústavný súd návrh na začatie konania v súvislosti s vyhlásením núdzového stavu.

Podanie má byť v záujme odstránenia pochybností o ústavnosti prijatého uznesenia vlády SR. Uviedla hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová.

10:00 SLOVENSKO Na Slovensku dnes pribudlo 320 osôb nakazených ochorením Covid-19, informoval Národný úrad zdravotníckych informácií.

Laboratóriá v pondelok vyhodnotili 3 750 testov, od začiatku testovania sa ich vykonalo 500 034.

Celkový počet pozitívne testovaných osôb stúpol na 13 812. Nepribudlo žiadne úmrtie, počet obetí v súvislosti s ochorením Covid-19 tak zostal 55.

Vyliečilo sa ďalších 162 pacientov, dohromady už 5027.

V nemocniciach je hospitalizovaných 311 pacientov, potvrdené ochorenie COVID-19 má 264 z nich. Na JIS je 13 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 24 pacientov.

Ministerstvo zdravotníctva informovalo, že aktívnych prípadov ochorenia je na Slovensku aktuálne 8 730.

Pozitívny výsledok testov mali ľudia vyšetrení v okresoch: Bratislava (27), Prešov (24), Banská Bystrica (22), Bardejov (22), Košice (20), Dolný Kubín (17), Trenčín (17), Stará Ľubovňa (16), Trnava (15), Nitra (12), Myjava (9), Brezno (7), Detva (7), Skalica (7), Gelnica (6), Svidník (6) a Trebišov (6). Päť pozitívnych prípadov bolo v okresoch Námestovo, Sabinov a Zvolen, štyri prípady mali okresy Košice a okolie, Krupina, Piešťany, Stropkov a po tri prípady mali okresy Humenné, Levice, Michalovce, Spišská Nová Ves a Tvrdošín. Dva prípady boli v okresoch Bánovce nad Bebravou, Čadca, Kežmarok, Liptovský Mikuláš, Nové Zámky, Pezinok, Prievidza, Sobrance, Topoľčany, Veľký Krtíš, Žiar nad Hronom a Žilina, jeden prípad zaznamenali okresy Dunajská Streda, Ilava, Levoča, Martin, Nové Mesto nad Váhom, Ružomberok, Senec, Senica, Snina a Šaľa.

Je medzi nimi 167 žien a 153 mužov, sú vo veku od 2 do 97 rokov.

Sedemdňový kĺzavý medián má hodnotu 679.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

9:24 SLOVENSKO Krízový štáb Žilinského samosprávneho kraja zakázal návštevy v interiéroch zariadení sociálnych služieb, v zariadeniach v červených regiónoch platí zákaz aj vonku. Vzhľadom na zhoršujúci sa vývoj epidemiologickej situácie platí nariadenie do odvolania.

9:12 SLOVENSKO Tréner hádzanárov Považskej Bystrice Václav Straka bol pozitívne testovaný na nový koronavírus. Celý tím je v karanténe, hala sa dezinfikuje.

8:53 SVET Počet prípadov nákazy stúpol v Indii o 61 267, dnes ráno teda dosiahol 6,69 milióna.

Počet úmrtí na ochorenie COVID-19 narástol o 884 na celkových 103 569.

Celkový počet úmrtí na koronavírus v Indii prekonal hranicu 100-tisíc v sobotu 3. októbra - India sa tak stala iba treťou krajinou na svete, ktorá prekročila tento smutný míľnik, po USA a Brazílii.

Nie sú ani žiadne náznaky, že epidémia v krajine slabne.

8:48 SLOVENSKO Po považskobystrickom viceprimátorovi Jánovi Panákovi mal pozitívny test na nový koronavírus aj primátor mesta Karol Janas.

Mestský úrad bude fungovať v obmedzenom režime.

Ako informovala vedúca oddelenia komunikácie, kultúry a medzinárodnej spolupráce považskobystrickej radnice Miluše Kollárová, na testy pôjdu poslanci mestského zastupiteľstva a niekoľko desiatok zamestnancov mestského úradu. Radnica zrušila aj štvrtkové zasadnutie mestského zastupiteľstva.

8:08 SLOVENSKO Sprísnené opatrenia už pocítili aj učiteľky v košických materských školách.

Súvisiaci článok Učiteľky materských škôl v Košiciach dostali pokuty za nenosenie rúška Čítajte 

Otvorený list pandemickej komisii, vláde aj krízovému štábu adresovala učiteľka škôlky. Nepáčia sa jej pokuty za na nevyhnutnú chvíľu zložené rúško, ani fakt, že deti by mali mať v exteriéri rúško.

Hygienici dodržiavanie nosenia rúšok v školských zariadeniach prísne kontrolujú.

Sťažovateľka poukazuje na to, že učiteľky v škôlkach už nemajú výnimku na ich nosenie, čo im spôsobuje v určitých prípadoch komplikácie.

8:05 SVET Kanadská provincia Québec, ktorá čelí nárastu počtu prípadov ľudí infikovaných koronavírusom SARS-CoV-2, nariadila nosenie rúšok v školských triedach a zatvorenie telocviční. Opatrenia sa týkajú najviac zasiahnutých - červených - zón provincie.

Spomedzi kanadských regiónov je najviac zasiahnutý osemmiliónový Québec. Nové opatrenia prichádzajú v čase, keď tam evidujú 1 191 nových prípadov nákazy, pričom posledné štyri dni po sebe bola prekročená hranica 1000 nových prípadov denne.

7:35 SVET Nemecko zaregistrovalo 2 639 prípadov koronavírusovej nákazy, dohromady tak už eviduje 303 258 nakazených. Počet úmrtí vzrástol o 12 na 9 546.

Nemecko pokračuje v trende posledných dní, kedy evidovalo viac ako 2 500 infekcií denne. Podobné čísla krajina zaznamenávala naposledy v apríli. Nárasty sú však v poslednej dobe nižšie ako v Česku, kde za posledný deň pribudlo 3 119 potvrdených prípadov.

Najviac zasiahnutou oblasťou v Nemecku je Severné Porýnie-Vestfálsko a druhé je Bavorsko a tretie Sasko.

7:10 SVET Mexiko hlási rekordný denný nárast nových prípadov aj úmrtí.

Koronavírusom sa nakazilo 28 115 ľudí a zomrelo 2 789 pacientov. Ministerstvo zdravotníctva ale zdôraznilo, že vysoké prírastky sú spôsobené zmenou klasifikácie niektorých prípadov nákazy aj úmrtí. Predchádzajúci deň Mexiko evidovalo 3 712 novo infikovaných a 208 nových úmrtí.

6:56 SVET Počas pandémie celosvetovo stúpla počítačová kriminalita, najmä v prípadoch podvodov na internete a detskej pornografie. Vyplýva to z najnovšej správy európskeho policajného úradu Europol.

6:40 SVET Rakúsky kancelár Sebastian Kurz a členovia jeho vlády mali negatívny výsledok testov na koronavírus SARS-CoV-2.

Podstúpili ich po tom, ako bol na nový druh koronavírusu pozitívne otestovaný Kurzov blízky spolupracovník.

6:25 SVET V Česku odhalili ďalších 3 119 ľudí nakazených koronavírusom SARS-CoV-2.

Je to štvrtý najvyšší počet od začiatku pandémie. Podľa portálu Novinky.cz stúpa aj počet hospitalizovaných s ťažkým priebehom COVID-19. V pondelok zaznamenali aj jedenásť nových úmrtí na toto ochorenie.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

6:00 SVET - Amerického prezidenta Donalda Trumpa prepustili z vojenskej nemocnice Walter Reed Army Medical Center, kde sa liečil na ochorenie COVID-19 spôsobené novým druhom koronavírusu.

Krátko pred svojím prepustením Trump na twitteri oznámil, že sa "čoskoro vráti" ku kampani pred prezidentskými voľbami, ktoré sa uskutočnia 3. novembra.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 2. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 3. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 5. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 6. Prehľad a automatizácia
 7. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 8. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 2. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 3. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 4. Trenčín potrebuje nový impulz!
 5. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 6. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 7. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 8. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 18 611
 2. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 15 296
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 12 850
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 711
 5. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 4 075
 6. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 2 998
 7. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 2 826
 8. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné 2 288
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prezidentka Združenia základných škôl Slovenska Eva Horníková

Ministerstvo pripravilo pre školy viaceré zmeny.


10. aug
Boj koreňov s asfaltom. Je tiež súčasťou mestského stresu pre dreviny.

Stromom v mestách škodí aj psí moč.


20 h
Mariana Čengel-Solčanská.

Nemáme právo znevažovať krutých bohov, pomstychtivé a zakomplexované entity bez tela?


1 h
Ruskí vojaci počas invázie na Ukrajinu.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 7 h

Neprehliadnite tiež

Predseda parlamentu Boris Kollár.

My nezvládame vládnutie, pretože nie sme schopní sa štyria dohodnúť, povedal šéf parlamentu.


TASR 55m
Rakvu s pozostatkami kardinála privítal v Košiciach arcibiskup Bernard Bober.

K verejnej úcte budú vystavené od 16.00.


1 h

Ako sa vyvíja pandémia koronavírusu na Slovensku? Pozrite si aktuálny vývoj ochorenia Covid-19 na Slovensku.


a 1 ďalší 4 h

V nemocniciach je aktuálne 579 pacientov.


5 h
SkryťZatvoriť reklamu