Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Spokojnosť verejnosti s postupom vlády pri zvládaní pandémie koronavírusu od apríla kontinuálne klesá.
Vyplýva to z prieskumov robených v rámci projektu „Ako sa máte, Slovensko?“, zameraného na zisťovanie postojov obyvateľov na Slovensku od začiatku karanténnych opatrení v marci tohto roku.
Komunikáciou vlády o opatreniach
Kým ešte v apríli bolo podľa prieskumu s postupom vlády spokojných 53,4 percenta opýtaných, v septembri to bolo 29,9 percenta.
„Respondenti, ktorí pozitívne hodnotia kroky vlády, zároveň viac dodržujú opatrenia – vo väčšej miere nosia rúška a obmedzili spoločenský kontakt,” konštatujú organizátori projektu.
V rámci projektu sa organizátori tiež zaujímali o to, ako je verejnosť spokojná s komunikáciou vlády o prijatých opatreniach.
„Iba necelá tretina (28,7 percenta) opýtaných vyjadrila spokojnosť s tým, ako vláda a vládne inštitúcie komunikujú prijímanie opatrení v súvislosti s epidémiou koronavírusu. Z názorov respondentov tiež zaznievajú málo čitateľné aktivity samospráv. Až 44 percent opýtaných sa nevedelo prikloniť k názoru, či sú spokojní alebo nespokojní s aktivitami samosprávy,” konštatujú organizátori.
Dôvera vo verejné aj vedecké inštitúcie
S pribúdajúcim časom od vypuknutia epidémie na Slovensku tiež podľa prieskumov klesá dôvera vo všetky vládne, verejné, ale aj vedecké inštitúcie.
„Respondenti sa na škále 0 – 10 mali prikloniť k názoru či vláde alebo iným inštitúciám vôbec nedôverujú (0) alebo im úplne dôverujú (10).K názoru, že vláde dôverujú alebo skôr dôverujú, a teda označili možnosti 10, 9, 8, 7 alebo 6, sa v apríli priklonilo 56,3 percenta opýtaných, no v septembri iba 28 percent. Odborné poradné orgány vlády pre riešenie pandémie (ústredný krízový štáb/pandemická komisia) zaznamenali v tomto ukazovateli pokles z 70,3 percenta na 35,6 percenta a zdravotníctvo zo 79,3 percenta na 46,4 percenta,” konštatujú zistenia organizátori.
Prepad podľa prieskumov zažili aj vedecké inštitúcie, ktorým v apríli dôverovalo 72,4 percenta ľudí, zatiaľ čo v septembri iba 43,4 percenta opýtaných. Najmenší rozdiel zaznamenala podľa prieskumov prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorej v apríli dôverovalo 59,9 percenta opýtaných a v septembri 45,6 percenta.
Prieskumy iniciovali prieskumná spoločnosť Mnforce a komunikačná agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom Slovenskej akadémie vied (SAV) a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV. Vykonávané boli v marci, apríli, máji a septembri tohto roku.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?