SME
Nedeľa, 26. jún, 2022 | Meniny má Adriána

Koronavírus na Slovensku: Od soboty platí zákaz vychádzania, bude aj plošné testovanie (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 35 330. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 115 obetí.

Načítavam video...

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)

22:00 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Matovič nás musí presvedčiť, že vie čo robí Čítajte 

21:42 SLOVENSKO - Dnes si už nikto izolovane nevytvorí svoj ostrov bezpečia. Sme odkázaní na zodpovednosť ostatných. Ak chce vláda apelovať na občianske cnosti, nemôže sa premiér správať ako v ochotníckom divadle: skúšať sa v rôznych rolách a skúmať, kto zatlieska najhlasnejšie.

Lenže teraz sme v situácii, keď zo seba musíme dostať to najzodpovednejšie aj bez politických inšpirácií.

Píše šéfredaktorka SME Beata Balogová >>>

21:26 SLOVENSKO - Slovensko sa rozhodlo sprísňovať režim na hranici s Ukrajinou. O detailoch sprísnenia opatrení na hraniciach s ostatnými susednými krajinami bude krízový štáb rozhodovať v pondelok 26. októbra.

Zatiaľ sa nemenia ani opatrenia s Českou republikou, na hraniciach sa budú naďalej uskutočňovať len námatkové kontroly.

SkryťVypnúť reklamu

21:15 SLOVENSKO - Na opatrenia, ktoré prijal Ústredný krízový štáb a ktoré by mali zabrániť šíreniu pandémie, by mali v ďalšej fáze nadviazať systematické kroky - periodické testovania veľkých skupín.

"Chceme sa dohodnúť s veľkými zamestnávateľmi, aby v pravidelných intervaloch zabezpečili pretestovanie svojich zamestnancov. S tým istým rátame napríklad aj pri zariadeniach sociálnych služieb," uviedol premiér Matovič. Štát podľa jeho slov zabezpečí testy, samotnú realizáciu bude mať na starosti druhá strana.

Súvisiaci článok Vláda obchody nezatvára, s preťažením nemocníc bojuje zákazom vychádzania Čítajte 

21:06 SLOVENSKO - Len do práce, za lekárom, na nákup či na prechádzku bude možné chodiť od najbližšej soboty. Na Slovensku bude platiť čiastočný zákaz vychádzania. Zároveň sa obmedzí aj vyučovanie na školách.

"Vypnutím" krajiny sa má znížiť pohyb ľudí a zastaviť šírenie nového koronavírusu.

SkryťVypnúť reklamu

"Viem, že veci, ktoré vám oznamujeme, nie sú príjemné. Ale je to absolútna nevyhnutnosť," povedal Matovič.

20:50 SVET - Nosenie rúšok bude už čoskoro v Maďarsku povinné aj na podujatiach v exteriéroch, teda aj na športových podujatiach, napísal spravodajský server Origo.hu, podľa ktorého bude onedlho v tejto veci zverejnené príslušné vládne nariadenie.

Server ďalej tvrdí, že v prípade porušenia nariadenia bude potrestaný nielen organizátor podujatia ale aj účastník, ktorý si nenasadí rúško.

20:47 SVET - Nočný zákaz vychádzania od soboty vyhlásil aj grécky premiér Kyriakos Mitsotakis, a to pre metropolu Atény, Solún a iné rizikové oblasti.

Zákaz bude platiť od soboty v čase od 00:30 do 05:00 ráno.

20:37 SVET - Pravidlá sprísňuje aj Francúzsko. Od piatkovej polnoci po dobu šiestich týždňov bude platiť nočný zákaz vychádzania aj v ďalších 38 departementoch. Celkovo tak nočný zákaz vychádzania zasiahne 54 departementov, kde žije 46 miliónov ľudí, čo predstavuje dve tretiny obyvateľov, oznámil francúzsky premiér Jean Castex na tlačovej konferencii.

SkryťVypnúť reklamu

Zákaz vychádzania od 21:00 do 06:00 sa týka aj niektorých zámorských teritórií Francúzska. Výnimky sa týkajú cesty do práce alebo návštevy lekára. Za porušenie zákazu hrozí pokuta vo výške 135 eur.

20:30 SLOVENSKO - Kompletný prehľad opatrení si môžete pozrieť tu >>>

20:26 SLOVENSKO - Premiér Matovič zdôraznil, že prijaté opatrenia sú jedinou cestou, ako sa vyhnúť totálnemu lockdownu.

"Verte mi, nie je iná cesta, ako sa vyhnúť tomu, čo by prinieslo nepredstaviteľné ekonomické škody," upozornil.

Verí, že sa národ zomkne. "Naša súdržnosť je jediná šanca, ako zvládnuť boj proti neviditeľnému nepriateľovi," povedal.

20:12 SLOVENSKO - Spoločnosť Kia Motors Slovakia obnoví výrobu v Tepličke nad Váhom v piatok ráno.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa hovorcu spoločnosti Jána Žgravčáka ju musela vo štvrtok zastaviť pre problémy v dodávateľskom reťazci zo zahraničia z dôvodu koronakrízy.

20:09 SLOVENSKO - Predseda strany ĽSNS Marian Kotleba mal pozitívny test na ochorenie COVID-19. Oznámil to na svojom facebooku.

19:48 SLOVENSKO - Minister hospodárstva Richard Sulík odôvodňuje zákaz vychádzania tým, aby pred prvou vlnou celoplošného testovania nedošlo k ďalšiemu masívnemu šíreniu nákazy.

19:30 SLOVENSKO - Konzílium epidemiológov odporučilo pandemickej komisii okamžitý a tvrdý lockdown, informuje Matovič. Pandemická komisia však navrhla miernejší lockdown a dve celoplošné pretestovania.

Krízový štáb napokon rozhodol, že:

 • od pondelka do piatka 27. novembra budú zavreté všetké školy s výnimkou detských jaslí, materských škôl a prvého stupňa základných škôl.
 • Od soboty do nedele 1. novembra bude platiť zákaz vychádzania v štyroch najviac zasiahnutých okresoch (Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Bardejov). Výnimkami sú cesty na testovanie, do potravín, k lekárovi či na pohreby. Toto vychádzanie je možné aj bez testu. V prípade negatívneho testu sa počet výnimiek rozširuje napríklad o cestu do práce či cesty do poisťovne, banky či autoservisu).
 • Zákaz vychádzania od soboty do 1. novembra bude platiť aj pre celé Slovensko, s výnimkou ciest na testovanie, do práce a zabezpečenia nevyhnutných potrieb či pobyt v prírode v okrese bydliska. Na toto vychádzanie však na rozdiel od najviac zasiahnutých okresov nebude potrebný žiadny test.
 • Celoplošné testovanie sa bude konať podľa plánu budúci víkend a o dva týždne.

Matovič predpokladá, že zákaz vychádzania bude prijatý aj na ďalší týždeň po prvom celoplošnom testovaní.

SkryťVypnúť reklamu

Tí, ktorí budú mať negatívny test na Covid-19, budú môcť využiť výnimky zo zákazu vychádzania. Pre tých, ktorí na testovanie neprídu, sa výnimky vzťahovať nebudú.

19:28 SLOVENSKO - Podľa premiéra Matoviča sme v o 30 percent horšej situácii ako bolo Česko v rovnakom bode vývoja epidémie.

19:25 SLOVENSKO - Aktuálne na Slovensku z dôvodu ochorenia Covid-19 zomiera v priemere 18 ľudí denne, pričom tento počet bude ešte rásť, hovorí Krajčí.

19:22 SLOVENSKO - Minister zdravotníctva Marek Krajčí najprv ukazuje dáta, na základe ktorých krízový štáb prijímal rozhodnutia. Opäť opakuje, že nárast prípadov na Slovensku kopíruje situáciu v Česku. "Naša je dokonca o niečo strmšia ako v Česku," upozorňuje Krajčí.

Podľa Krajčího slov až do minulého týždňa krivka rastu prípadov na Slovensku kopírovala Česko, za posledných sedem dní je však strmšia.

SkryťVypnúť reklamu

19:20 SLOVENSKO - Začína sa tlačová konferencia po rokovaní krízového štábu.

19:00 SVET - V Českej republike pribudlo dnes do 18:00 ďalších 7511 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Je to o 1329 menej, než v rovnakom čase v stredu, keď potvrdili rekordných 8840 prípadov. Rekordný bol napokon aj celodenný prírastok: 14 968.

18:50 SVET - Nemecko v snahe zabrániť importu prípadov koronavírusu rozšírilo zoznam krajín, ktoré považuje za vysoko rizikové.

Na zoznam pribudli celé Poľsko, Švajčiarsko, Írsko, Británia (s výnimkou jej zámorských území, Normanských ostrovov a ostrova Man), takmer celé Rakúsko, ako aj mnohé časti Talianska vrátane Ríma, Milána či Benátok.

18:45 SLOVENSKO - Európsky štatistický úrad Eurostat zvýšil hodnotu verejného dlhu Slovenska za minulý rok o 0,5 percenta HDP na 48,5 percenta HDP, čím ho vrátil do sankčných pásiem. Upozornila na to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť.

SkryťVypnúť reklamu

Pre ministra financií Eduarda Hegera z toho vyplýva povinnosť predložiť parlamentu písomné zdôvodnenie výšky dlhu vrátane návrhu opatrení na jeho zníženie.

18:36 SLOVENSKO - Prevádzku materskej školy na Sídlisku 1. mája 68 vo Vranove nad Topľou od piatka prerušia. Dôvodom je pozitívne testovaný zamestnanec.

Obnovenie prevádzky materskej školy je naplánované na utorok 3. novembra, informovalo mesto.

18:20 SLOVENSKO - Počet lôžok, ktoré zvolenská nemocnica vyčlenila pre ľudí chorých na Covid-19, je zatiaľ dosť. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa skupiny Agel SK Martina Pavliková, pod ktorú nemocnica vo Zvolene patrí.

Vo zvolenskej nemocnici od konca septembra platí zákaz návštev pacientov. Z preventívnych dôvodov trvá tento stav aj naďalej.

18:06 SVET - Svetová zdravotnícka organizácia a nezisková nadácia Wikimedia Foundation prevádzkujúca internetovú encyklopédiu Wikipedia ohlásili začiatok vzájomnej spolupráce v šírení spoľahlivých informácií o pandémii nového koronavírusu a ochorení COVID-19.

SkryťVypnúť reklamu

Státisíce dobrovoľníkov, ktorí ako editori nepretržite aktualizujú údaje na Wikipedii, budú mať bezplatný prístup k infografikám, videám a iným materiálom WHO. Ich cieľom bude zabrániť šíreniu dezinformácií súvisiacich s aktuálnou pandémiou.

18:02 SLOVENSKO - Krízový štáb v pondelok októbra vyhodnotí testovanie ľudí, ktoré bude prebiehať na Orave a v okrese Bardejov. Na základe tohto pilotného testovania budú rozhodovať, či sa uskutoční celoplošné testovanie.

Po rokovaní krízového štábu to uviedol primátor mesta Trenčín a prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček. "V tejto chvíli ideme za primátormi a starostami s tým, že pokračujeme v prípravách na celoplošné testovanie," dodal.

18:00 SLOVENSKO - Spoločnosť Kia Motors Slovakia v Tepličke nad Váhom zastavila vo štvrtok výrobu na rannej zmene.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa hovorcu spoločnosti Jána Žgravčáka sú dôvodom problémy v dodávateľskom reťazci zo zahraničia z dôvodu koronakrízy. Doplnil, že ide o diely, ktoré sa nedajú do áut domontovať dodatočne. "Popoludňajšiu zmenu sme preto už do práce nevolali a odstávka zatiaľ trvá jeden a pol zmeny," uviedol Žgravčák s tým, že o nočnej zmene sa zatiaľ nerozhodlo.

17:51 SLOVENSKO - Ochoreniu COVID-19 podľahli zo stredy na štvrtok aj zamestnankyňa a klient zariadenia sociálnych služieb Košického samosprávneho kraja.

Prípady sa týkajú domovov sociálnych služieb Ondava v Rakovci nad Ondavou a Harmonia v Strážskom. "Obidvaja boli vo veľmi vážnom stave hospitalizovaní v nemocnici," potvrdila pre TASR hovorkyňa predsedu kraja Anna Terezková.

SkryťVypnúť reklamu

17:39 SLOVENSKO - Kriminálna polícia sa zaoberá dezinformáciou, ktorá sa šírila po sociálnej sieti, že počas plošného testovania na nový koronavírus dôjde k čipovaniu do ľudského tela.

Kriminalisti skúmajú, či nedošlo k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu.

17:25 SLOVENSKO - Trnavský samosprávny kraj použil 20-tisíc eur z dotačnej výzvy ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie na svoj projekt Bezpečne za kultúrou.

Z takto získaných peňazí nakúpil ochranné prostriedky a hygienické potreby pre všetkých 18 kultúrnych inštitúcií, ktorých je zriaďovateľom.

Ministerstvo prerozdelilo do regiónov viac ako 1,1 milióna eur na 50 projektov, ktoré majú zmierniť dopad pandémie.

17:21 SLOVENSKO - Parlament schválil zákon o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva kultúry SR. Za hlasovalo 120 zo 131 prítomných poslancov.

SkryťVypnúť reklamu

Dôvodom vypracovania návrhu zákona od ministerky kultúry Natálie Milanovej (OĽaNO) je „potreba upraviť niektoré doterajšie ustanovenia zákona vzhľadom na aplikačné problémy v súvislosti s poskytovaním dotácií”.

Ide najmä o precizovanie niektorých ustanovení či určenie subjektov, ktoré môžu byť žiadateľmio poskytnutie dotácie.

Zákon má taktiež za cieľ reflektovať skúsenosti pri poskytovaní dotácií v súvislosti s krízou spôsobenou ochorením COVID-19 či znížiť administratívnu záťaž pre žiadateľov o poskytnutie dotácie.

17:14 SLOVENSKO - Nemocnica v Lučenci eviduje približne 70 nakazených zdravotníkov.

"V nemocnici nám chýba veľké množstvo zdravotníkov. Sme nútení robiť zmeny a presuny zamestnancov, ako aj pacientov v rámci oddelení. Najväčšie výpadky máme na internom a anestéziologicko-resuscitačnom oddelení.

SkryťVypnúť reklamu

Prevádzka nemocnice ide zatiaľ v pôvodnom režime, vybavujeme však iba akútne prípady. Aktuálne nie sme schopní vykonávať dlhodobo naplánované operácie," uviedol riaditeľ nemocnice Július Höffer pre lučenecké Mestské noviny.

Dodal, že zdravotníckemu zariadeniu aktuálne pomáhajú aj vojaci a vedenie požiadalo o pomoc vysokoškolákov a iný zdravotnícky personál.

17:09 SLOVENSKO - Antigénové testy môžu v teréne odhaliť polovicu skutočne pozitívnych ľudí.

Premiér Matovič v nedeľu na tlačovej konferencii čítal údaje z príbalového letáku k testovacím súpravám, ktorých Slovensko nakúpilo najviac - 10 miliónov.

Ide o juhokórejské testy firmy SD Biosensor. Štát ich nakúpil za 43,5 milióna eur.

"Oficiálny materiál hovorí, že na 96,52 percenta dokážeme presne trafiť ľudí, ktorí sú pozitívni," hovoril premiér.

SkryťVypnúť reklamu

S takými výsledkami však netreba rátať, ak antigénové testy použije vláda plošne, upozorňujú slovenskí vedci.

Veľké testovanie sa má už tento víkend konať na Orave a v okrese Bardejov, na celom Slovensku budú ľudí testovať nasledujúce dva víkendy.

Aké presné sú antigénové testy v podmienkach, v akých ich chce použiť Slovensko, vysvetľuje Daniela Hajčáková >>>

Načítavam video...

17:04 SLOVENSKO - Mesto Bardejov je na plošné testovanie pripravené.

Súvisiaci článok Obce sa pripravujú na testovanie. V Bogliarke nevedia nájsť jediného dobrovoľníka Čítajte 

Takmer všetky úlohy súvisiace s plošným testovaním na ochorenie COVID-19, ktoré sa uskutoční od piatka v Bardejove, sú splnené alebo v plnení. Skonštatoval to mestský krízový štáb, ktorý dnes zasadal v Bardejove.

"Nastali dve významnejšie zmeny. V prípade odberného miesta v Základnej škole s materskou školou na ulici Pod Papierňou bude situované do priestorov telocvične.

SkryťVypnúť reklamu

K tomuto rozhodnutiu, ktoré bolo odkonzultované s predstaviteľmi Ministerstva obrany SR, samospráva dospela na základe požiadaviek rodičov detí, ktoré navštevujú materskú školu.

Druhou zmenou je, že sa mierne upravuje doba trvania testovania. Uskutoční sa v čase od 08.00 do 20.00 h, ale s prestávkou na dezinfekciu od 12.00 do 13.00 h," uviedol hovorca mesta Štefan Hij.

17:01 SLOVENSKO - Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave zriadil ďalšiu infolinku.

Všetky infolinky sú občanom k dispozícii každý pracovný deň od 8:00 hod. do 15:00 hod.

16:59 SLOVENSKO - Volkswagen Slovakia analyzuje a vyhodnocuje možnosť zabezpečiť testovanie svojich zamestnancov v rámci pripravovaného celoplošného testovania vo vlastnej réžii.

Štát chce dať podľa medializovaných informácií takúto možnosť spoločnostiam s viac ako 5 000 pracovníkmi. Testy by im pritom poskytol.

16:29 SLOVENSKO - Ministerstvo dopravy a výstavby poskytne súčinnosť Zväzu cestovného ruchu pri definovaní okruhu zariadení, ktoré chcú ponúknuť svoje priestory pre občanov na strávenie dobrovoľnej karantény.

Úlohou bol včera na rokovaní vlády poverený minister Andrej Doležal. Rezort poskytuje súčinnosť aj pri aktualizácii zásad pre tieto zariadenia a hygienických podmienok.

Tie boli vydané ešte v apríli pre potreby povinnej štátnej karantény a budú predmetom rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva.

16:13 SLOVENSKO - Kollára klimatická zmena momentálne netrápi, priorita je koronavírus.

Uviedol to v reakcii na klimatickú petíciu s viac ako 120-tisíc podpismi, ktorú dnes aktivisti odovzdali parlamentu.

"Keď zvládneme nový koronavírus, keď zvládneme, aby nám neskolaboval zdravotnícky systém, tak sa potom môžeme baviť o všetkom možnom. Teraz je všetko podružné," povedal Kollár.

15:47 SVET - Maďarské nemocnice majú voľných 47 percent svojich lôžok.

Nemocnice zatiaľ nemusia odkladať žiadne operácie, pričom zdravotníctvo je pripravené a prostriedky potrebné na ochranu proti novému druhu koronavírusu sú k dispozícii.

Šéf úradu vlády Gergely Gulyás povedal, že v Maďarsku sa situácia podobne ako aj v iných krajinách zhoršuje. Dodal však, že počet úmrtí pripadajúcich na jeden milión obyvateľov je pod priemerom Európskej únie.

15:38 SVET - Poľná nemocnica pre pacientov s ochorením COVID-19 v pražských Letňanech bude dokončená v nedeľu.

Väčšina z 500 lôžok je už pripravených. Informuje o tom spravodajský portál ČT24.

15:31 SLOVENSKO - Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica čiastočne obmedzí plánované operácie.

Súvisiaci článok Zamestnanec reťazca: Mali sme pozitívnu kolegyňu, musel som ísť aj tak do práce Čítajte 

Ako nemocnica informuje na sociálnej sieti, k čiastočnému odsúvaniu naplánovaných výkonov musia pristúpiť pre nárast počtu na COVID-19 pozitívnych pacientov a personálu.

„Dotknutých pacientov bude včas telefonicky kontaktovať personál z oddelenia, kde mal byť pacient operovaný,“ uvádza nemocnica.

V nemocnici je aktuálne s ochorením COVID-19 hospitalizovaných 20 pacientov, z toho štyria sú na umelej pľúcnej ventilácii. Pozitívne testovaných je 23 zamestnancov.

Ako pre agentúru SITA spresnila hovorkyňa Rooseveltovej nemocnice Ružena Maťašeje, z tohto počtu je šesť lekárov a zvyšok je ostatný zdravotnícky personál.

15:12 SLOVENSKO - Pri pilotnom testovaní má pomáhať 235 policajtov a 100 hasičov.

Na plošné testovanie je Policajný zbor pripravený poskytnúť až 5000 policajtov, presný počet závisí od počtu odberných miest.

"Policajti budú udržiavať verejný poriadok, v prípade potreby budú dozerať aj na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky v okolí odberných miest a tiež regulovať vstup do miestností na testovanie," priblížila informovala Silvia Keratová z Ministerstva vnútra SR.

Chod polície je podľa nej zabezpečený a naďalej plní úlohy v zmysle prijatých protipandemických opatrení.

15:05 SLOVENSKO - Slováci môžu cestovať do Spojených arabských emirátov len v prípade, že sa preukážu vytlačeným negatívnym PCR testom nie starším ako 96 hodín.

Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR na svojej webovej stránke. Preukázať sa negatívnym testom je povinné už pred odletom, v opačnom prípade nebude umožnený check-in.

14:52 SLOVENSKO - Nemocnici v Čadci príde na pomoc prvá pätica študentov.

„Samotnú pomoc komunikujeme priamo s každým medikom od jeho vedomostí a schopností. Som rád, že nielen medici, ale aj iné profesie (študenti a zdravotné sestry) reagujú na našu prosbu.

Zatiaľ komunikujeme so siedmimi záujemcami. Prví piati by mali nastúpiť v priebehu budúceho týždňa,“ vysvetľuje pre týždenník Kysuce Martin Šenfeld.

14:40 SLOVENSKO - Dohoda, ktorá sa práve črtá na ústrednom krízovom štábe, nemusí byť až tak veľmi boľavá.

Počas hodiny otázok v parlamente to uviedol minister hospodárstva Richard Sulík (SaS), ktorý v pléne zastupoval premiéra Igora Matoviča (OĽANO). Treba podľa neho dbať na to, aby sme zbytočne neposielali firmy do krachu.

"Viac vám v tomto momente nemôžem povedať, lebo rokovania ešte stále prebiehajú," dodal s tým, že závery rokovaní oznámia predstavitelia vlády a štábu spoločne.

14:38 SLOVENSKO - V prípade celoplošného testovania budú vojaci, policajti, hasiči a zdravotníci potrební aj na iných ako odberných miestach, toľko profesionálov však nemáme.

Policajti majú navyše kontrolovať aj tých, ktorí sa nechcú dať otestovať. Bývalý prezident Policajného zboru Milan Lučanský na to upozornil na sociálnej sieti. Poznamenal, že vymožiteľnosť karantény si nevie vôbec predstaviť.

14:31 SLOVENSKO - Na Slovensku už pribúdajú desiatky obetí ochorenia COVID-19 denne.

V rozhovore pre Hospodárske noviny to povedal minister obrany Jaroslav Naď.

„V ostatných dňoch, možno v troch posledných dňoch, nám výrazne stúpa úmrtnosť v nemocniciach. Ono sa to až neskôr dáva do médií, pretože ešte prechádzajú pitvou, aby sa potvrdilo, že naozej covid bol príčinou umrtia. Dostávame sa už do desiatok a tie čísla budú výrazným spôsobom narastať," povedal Naď.

14:25 SLOVENSKO - Formulár o dopadoch pandémie koronavírusu vyplnilo 7 040 ľudí pracujúcich v kultúrnom a kreatívnom priemysle.

Formulár má podľa ministerky kultúry Natálie Milanovej pomôcť zmapovať dopady pandémie na kultúru a kreatívny priemysel.

Milanová podotkla, že vďaka formuláru bude môcť Ministerstvo kultúry SR ďalej vyjednávať s rezortom financií o výške pomoci.

14:23 SVET - Štrasburg pre pandémiu COVID-19 zrušil obľúbené vianočné trhy.

Štrasburská radnica oznámila, že zdravotná situácia v meste sa zhoršuje a čoskoro bude zrejme zavedený večerný zákaz vychádzania.

Epidemiologická situácia na druhej strane rieky Rýn v západnej časti Nemecka, odkiaľ na štrasburské vianočné trhy prichádza množstvo návštevníkov, je takisto "znepokojujúca", pričom úrady zakázali cezhraničný pohyb.

14:20 SLOVENSKO - V mestskom zariadení pre seniorov Kamjana v Medzilaborciach potvrdili koronavírus takmer u polovice klientov.

Pozitívne testovaných bolo aj sedem z 19 zamestnancov zariadenia. Pre TASR to potvrdil riaditeľ Kamjany Andrej Dribňak. Na prípad upozornila televízia JOJ.

"Máme 19 pozitívne testovaných klientov a sedem zamestnancov, opatrovateľky a jednu zdravotnú sestru," povedal Dribňak s tým, že klientov, ako aj zamestnancov na základe výsledkov testov rozdelili do dvoch skupín, pričom sa pozitívne testovaní zamestnanci starajú o pozitívne testovaných klientov.

14:16 SVET - Európska komisia oznámila, že na základe žiadosti o pomoc z Českej republiky z európskej rezervy lekárskeho vybavenia rescEU zaslala českej strane prvú dodávku 30 pľúcnych ventilátorov.

Súvisiaci článok Analytik: Po talianskom a newyorskom sa bude hovoriť o českom scenári Čítajte 

Ide o dodávky vybavenia zo spoločnej európskej rezervy, ktorá bola vytvorenej začiatkom tohto roka po vypuknutí pandémie nového typu koronavírusu.

Predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová v tejto súvislosti pripomenula, že Česká republika momentálne čelí jednej z najťažších pandemických situácií v Európe a počet nových prípadov infekcií rýchlo rastie.

"V týchto ťažkých časoch nenechávame našich európskych priateľov osamotených. Komisia mobilizuje zdravotnícky materiál prostredníctvom nášho mechanizmu civilnej ochrany," uviedla v správe pre médiá.

14:04 SVET - V Rakúsku pribudlo za uplynulý deň rekordných 2435 nových prípadov.

Denný nárast v tejto krajine po prvý raz prekročil 2000 prípadov. Najviac infikovaných (659) zaznamenali v hlavnom meste Viedeň.

V Rakúsku za posledný deň pribudlo i 16 úmrtí v spojitosti s ochorením COVID-19. Počet obetí v krajine sa tým zvýšil na 941.

13:50 SLOVENSKO - Minister hospodárstva Richrad Sulík informoval, že o konečnom rozhodnutí budú informovať predstavitelia vlády spoločne na tlačovej konferencii po zasadnutí Ústredného krízového štábu.

Sulík následne odišiel z rokovania a presunul sa do parlamentu na Hodinu otázok.

13:46 SLOVENSKO - Ministerstvo obrany spustilo web somzodpovedny.sk s informáciami o celoplošnom testovaní.

Na sociálnej sieti o tom informoval minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO).

„Snažíme sa poskytovať vám všetko potrebné cez médiá, tlačové správy a už aj prostredníctvom tohto webu. Prosím, nie sme v ľahkej situácii, viem, že máte množstvo nezodpovedaných otázok, budeme sa zo všetkých síl obsiahnuť ich čo najväčšie množstvo,“ uviedol šéf rezortu obrany.

13:38 - SLOVENSKO - Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove je aktuálne hospitalizovaných 50 pacientov pozitívnych na ochorenie COVID-19.

Dvaja z nich sú na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny s podporou umelej pľúcnej ventilácie a piati pacienti sú na COVID jednotke intenzívnej starostlivosti.

Podľa hovorkyne Renáty Cenkovej nemocnica disponuje 84 lôžkami pre pacientov s novým koronavírusom.

13:36 SLOVENSKO - V spoločnosti U. S. Steel Košice k dnešku evidujú 55 aktívnych prípadov s pozitívnym testom na COVID–19.

Ďalších 34 zamestnancov, ktorí boli infikovaní, sa vracia po preliečení do práce.

„Situácia v U. S. Steele Košice je stabilizovaná Sme však veľmi opatrní pri akýchkoľvek predpokladoch vývoja.

Čo sa týka testovania, máme pokryté kritické uzly vo firme a ak by bolo rozhodnuté o celoplošnom testovaní, budeme súčinní,“ uviedol hovorca spoločnosti Ján Bača.

13:21 SLOVENSKO - Maďarsko môže dostať 6,5 milióna kusov vakcíny proti koronavírusu v rámci zaobstarávania Európskej únie od spoločnosti AstraZeneca.

Šéf úradu vlády Gergely Gulyás na tlačovej konferencii vlády dodal, že ide o vakcíny v celkovej hodnote 13,5 miliardy forintov (37,1 milióna eur).

"Preverujeme aj ruské a čínske očkovacie látky. Ak by sa z nich niektoré ukázali ako účinné a bezpečné, tak vláda rozhodne o ich nákupe," zdôraznil šéf kabinetu.

13:18 SLOVENSKO - V obci Bogliarka v Bardejovskom okrese majú problém nájsť aspoň jedného dobrovoľníka na plošné testovanie.

Trvalý pobyt tam má 100 ľudí, časť obyvateľov však žije mimo obce a zvyšok sú seniori. Z celkového počtu 100 ľudí by malo byť testovaných maximálne 50.

13:15 SLOVENSKO - Rimavská Sobota hľadá dobrovoľníkov, ktorí by v meste pomohli so zabezpečením celoplošného testovania.

Mesto o tom informuje na svojej oficiálnej stránke.

Záujemcovia sa môžu prihlásiť najneskôr do 27. októbra a v prípade realizácie testovacej akcie sa s prihlásenými dobrovoľníkmi Mestský úrad Rimavská Sobota skontaktuje.

13:11 SLOVENSKO - Z krízového štábu: V hre je aj kombinácia lockdownu a testovania.

Ani obyčajne zhovorčivý štátny tajomník Martin Klus z SaS po hodinách stále trvajúceho rokovania Ústredného krízového štábu nepovedal, či Slovensko smeruje k zatvoreniu krajiny, tzv. lockdownu, alebo plánovanému plošnému testovaniu ľudí.

Uprostred rokovaní reagovali podobne aj predsedovia koaličných strán SaS a Za ľudí, Richard Sulík a Veronika Remišová.

O uzavretí krajiny ešte pred celoštátnym testovaním rokuje Ústredný krízový štáb od 8. hodiny ráno. Situáciu sleduje na mieste náš redaktor Michal Katuška >>>

13:09 SVET - Rekordný denný prírastok zaznamenalo aj Slovinsko.

Za uplynulých 24 hodín pribudlo v krajine 1663 prípadov nákazy koronavírusom.

Počet potvrdených prípadov nákazy od začiatku epidémie koronavírusu stúpol v krajine na celkových 17.646 a v súčasnosti je aktívnych 10.136 prípadov.

Incidencia nákazy - počet pozitívnych osôb na 100 000 obyvateľov za 14 dní - sa zvýšila na 484. Celkovo je hospitalizovaných 357 infikovaných ľudí a 62 z nich je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Za posledných 24 hodín pribudlo aj sedem nových úmrtí súvisiacich s koronavírusom a celkový počet mŕtvych tak stúpol v Slovinsku na 207.

13:06 SVET - Poľsko hlási 12 107 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je najvyšší denný prírastok od vypuknutia pandémie.

Ochoreniu COVID-19 podľahlo ďalších 168 ľudí, čo je podľa údajov z tamojšieho ministerstva zdravotníctva tiež rekordný počet. Poľsko má v priebehu dneška oznámiť nové opatrenia na obmedzenie šírenia nákazy.

12:59 SLOVENSKO - Ďalšia dodávka viac ako troch miliónov antigénových testov by mala prísť na Slovensko v piatok.

Počas štvrtkového rokovania ústredného krízového štábu to uviedol predseda Správy štátnych hmotných rezerv SR Ján Rudolf. Dodal, že do konca októbra by mal prísť podľa zmlúv nákup takmer 13 miliónov antigénových testov.

12:56 SLOVENSKO - Lekári sa zhodujú, že pandémia sa nedá vyhrať v nemocniciach, ale pred nimi.

"Naše nemocnice sú potemkinove dediny," komentuje ich nedostatočnú pripravenosť a vyťaženosť predseda lekárskych odborov Peter Visolajský.

Štát už podľa neho nemá čas čakať na plošné testovanie a mal by čo najskôr pristúpiť k lockdownu.

12:53 SLOVENSKO - Samosprávy zverejnili zoznam odberných miest v Dolnom Kubíne, Námestove, Trstenej a Tvrdošíne.

Pilotné testovanie COVID - 19 od 23. do 25. októbra v čase od 8.00 h do 12.00 h a od 13.00 h do 20.00 h.

12:48 SLOVENSKO - Nemecko zažíva veľmi vážny nárast počtu prípadov nákazy koronavírusom.

Podľa údajov Inštitútu Roberta Kocha bolo za posledných 24 hodín potvrdených 11 287 nových infekcií. To výrazne prevyšuje doterajší rekordný počet z minulej soboty, keď bolo hlásených 7830 prípadov. V stredu pribudlo 7595 novoinfikovaných.

Podľa šéfa Inštitútu Lothara Wielera je stále možné dostať šírenie vírusu pod kontrolu prostredníctvom "systematického dodržiavania reštriktívnych opatrení".

Wieler z tohto prekvapujúceho nárastu nových prípadov nákazy obvinil súkromné stretnutia, a to najmä medzi mladými ľuďmi. Apeloval na ľudí, aby dodržiavali pravidlá, a varoval pred "nekontrolovaným" šírením pandémie v niektorých regiónoch.

12:34 SLOVENSKO - Prezident Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár vyzýva v súvislosti s mimoriadne zložitou situáciou s koronavírusom k návratu slovenských lekárov zo zahraničia.

Situácia je aktuálne na Slovensku podľa Kollára taká, že bez pomoci sa o pár týždňov štát nezaobíde.

12:27 SLOVENSKO - Na Okresnom úrade v Žiari nad Hronom sa v piatok uskutoční zasadanie bezpečnostnej rady okresu.

Predstavitelia vedenia samospráv na ňom dostanú detailné informácie v oblasti plošného testovania aj odpovede na všetky nezodpovedané otázky.

12:24 SVET - Lockdown odmieta 86 percent Rakúšanov.

Pokračovanie súčasných opatrení si želá 43 percent respondentov, rovnako veľká skupina sa ale prihovára za uvoľnenie existujúcich obmedzení.

Pri druhej vlne pandémie obyvatelia, na rozdiel od jari, dávajú viac do popredia ekonomické hľadisko. Vyplýva z prieskumu, ktorý zverejnila agentúra APA.

12:10 SLOVENSKO - Časť parkoviska na Rybníkovej ulici v Trnave bude od 27. októbra do mája nasledujúceho roka vyhradená pre veľkokapacitný stan na odbery pre samoplatcov testovania na ochorenie COVID-19.

Mesto vyhradilo polovicu pozemku na základe žiadosti spoločnosti Medirex. Stan nemá súvis s plánovaným celoplošným testovaním.

"V prvej vlne pandémie mala táto spoločnosť stanovisko pri mestskej poliklinike," uviedla hovorkyňa mesta Veronika Majtánová. Kapacita testovaných by mala byť 300 až 400 denne.

12:04 SLOVENSKO - Obyvatelia ulice K nemocnici v Bánovciach nad Bebravou sú v karanténe.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trenčíne tam v čo najskoršom čase zabezpečí plošné testovanie.

Samospráva má u obyvateľov bytových domov číslo 782, 783, 784 a 785 za asistencie mestskej a štátnej polície zabezpečiť kontrolu dodržiavania karanténnych opatrení, izolácie v domácom prostredí osôb pozitívnych na ochorenie COVID-19, ako aj osôb, ktoré boli s nimi v úzkom kontakte.

Rovnako má zabezpečiť dezinfekciu verejných priestranstiev v bezprostrednej blízkosti bytových domov.

11:56 SVET - Belgická ministerka zahraničných vecí a donedávna premiérka Sophie Wilmèsová je s ochorením COVID-19 na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Stav 45-ročnej političky je síce stabilný, potrebuje však lekársku starostlivosť.

Ministerku Wilmèsovou, ktorá bola do 1. októbra predsedníčkou belgickej vlády, previezli na jednotku intenzívnej starostlivosti v stredu večer. "Je pri vedomí a komunikuje," uviedol jej hovorca.

11:43 SVET - V Chorvátsku odhalili rekordných 1563 nových prípadov nákazy koronavírusom.

V krajine pribudlo aj 13 súvisiacich úmrtí. Aktuálny počet aktívnych prípadov nákazy je 7380. Spomedzi infikovaných ľudí sa 661 lieči na ochorenie COVID-19 v nemocniciach a 46 z týchto pacientov potrebuje umelú pľúcnu ventiláciu.

11:40 SLOVENSKO - Slovenská lekárska komora apeluje na vládu, aby sa v prípade celoplošného testovania neuchyľovala k sankcionovaniu občanov, ktorí sa ho nezúčastnia, desaťdňovou karanténou.

"Sme presvedčení, že pozitívna motivácia, presvedčivé argumenty a morálny apel sú lepšou alternatívou, ako presvedčiť našich obyvateľov, aby sa v prípade celoplošného testovania na ňom zúčastnili," argumentujú lekári.

Komora zároveň napriek tomu, že nie sú zodpovedané všetky otázky okolo plánovaného celoplošného testovania, verí, že lekári a aj ostatní zdravotnícki pracovníci, prejavia svoju profesionálnu česť a budú súčinní už tento víkend pri testovaní vo vybraných lokalitách Slovenska.

11:36 SVET - India vydala varovanie pred šírením koronavírusu počas štátnych volieb.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: Viacero európskych krajín hlási rekordné prírastky Čítajte 

V Indii pribudlo za posledných 24 hodín menej než 60 000 nových prípadov nákazy, a to tretí deň po sebe.

Ministerstvo zdravotníctva hlásilo 55 839 nových infikovaných, takže celkovo ich krajina zaznamenala vyše 7,7 milióna. Pribudlo aj 702 úmrtí na ochorenie COVID-19 a celkovo ich tak bolo v krajine vo štvrtok potvrdených 116.616.

Volebná komisia vydala varovanie po tom, čo politické kampane prilákali vo východoindickom štáte Bihár obrovské davy ľudí bez rúšok, ktorí navyše nedodržiavali bezpečný odstup. Voľby v tomto zväzovom štáte sa majú začať na budúci týždeň.

Bihár je tretí najväčší štát Indie s približne 122 miliónmi obyvateľov.

11:30 SLOVENSKO - V Nitre naďalej pokračuje rodinné reťazové šírenie ochorenia.

Pribúdajú aj potvrdené prípady COVID-19 v zdravotníckom zariadení a výchovno-vzdelávacích zariadeniach.

V Čadci zaznamenali nárast počtu ochorení aj v zdravotníckom zariadení. V Martine sa nákaza objavila aj v športovom klube.

V Prievidzi pokračuje dohľadávanie kontaktov osôb, ktoré sa nakazili na pohreboch a krste. V Trenčíne stúpa počet potvrdených prípadov v jednom z výrobných podnikov.

11:27 SLOVENSKO - Organizátori kultúrnych podujatí, ktoré sa v dôsledku pandémie nového koronavírusu nebudú môcť uskutočniť ani v prvej polovici roka 2021, budú môcť predĺžiť platnosť zakúpených vstupeniek do konca júna 2022.

Majiteľovi môžu tiež v cene lístka ponúknuť poukážku na iné podujatie konané do polovice roka 2022. Ak držiteľ vstupenky trvá na vrátení peňazí, organizátor je povinný mu vyhovieť do 13 mesiacov od neuskutočnenia podujatia.

Umožniť to má novela, ktorou sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v pôsobnosti Ministerstva kultúry SR. Návrh vo štvrtok posunuli poslanci Národnej rady SR do druhého čítania. O legislatíve rokuje parlament v skrátenom legislatívnom konaní.

Balík noviel má takisto prechodným ustanovením predĺžiť ustanovenie o zrušení povinnosti platiť, respektíve zrážať príspevok z autorských odmien do verejnoprávnych umeleckých fondov (Literárny fond, Hudobný fond, Fond výtvarného umenia).

Povinnosť sa podľa novely nevzťahuje ani na odmeny vyplatené v roku 2021. Autori však môžu fondom platiť príspevky dobrovoľne, do konca marca 2022, sumu si v tom prípade môžu zarátať do daňových nákladov.

11:24 SLOVENSKO - Pokyny hlavného hygienika budú po novom zverejňované vo vestníku vlády.

Spôsob vydávania pokynov hygienikov upravuje aktuálna novela zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Parlament novelu schválil v skrátenom konaní, účinná je od 15. októbra.

Pokyny doposiaľ vychádzali ako opatrenia. Vestník od roku 2014 v elektronickej podobe publikuje Ministerstvo vnútra SR na svojom webovom sídle.

11:18 SLOVENSKO - Samosprávy na hornej Nitre chcú byť súčinné pri celoplošnom testovaní obyvateľov, upozornili však na chýbajúci legislatívny rámec, ktorý sa dotýka zabezpečenia pracovníkov zo strany miest a obcí.

Súvisiaci článok V Bojniciach sa zaplnili všetky covidové lôžka, na ďalšie nemajú personál Čítajte 

Po rokovaní s príslušníkmi 1. mechanizovanej brigády Pozemných síl SR v Bojniciach to povedal predseda Združenia miest a obcí hornej Nitry Vojtech Čičmanec.

"My ako samosprávy sme pripravené a chceme byť súčinné pri zabezpečení celoplošného testovania, lebo si uvedomujeme, aké je to dôležité pre našu spoločnosť.

Na druhej strane, je tu mnoho legislatívnych otázok, ústavných práv aj našich zamestnancov, ale aj voličov, ochrana osobných údajov a podobne," uviedol Čičmanec.

Poukázal pritom i na skorý termín testovania. "Najhoršie na tom je to, že nemáme čas. Prvé testovanie má byť budúci týždeň.

Verím, že sa nám to podarí spoločne zvládnuť. Nakoniec ešte uvidíme, aké bude resumé z Ústredného krízového štábu SR," podotkol.

11:09 SLOVENSKO - Prezidentka vyzýva zodpovedných k jasnej komunikácii.

Podľa Čaputovej nás „veľmi pravdepodobne čaká ďalšie obmedzovanie, preto v tejto napätej dobe potrebujeme všetci racionálne, zdôvodnené, vecné a predvídateľné kroky."

Prezidentka vyzvala aj k príprave nemocníc na enormný nárast pacientov, zabezpečeniu lekárskeho personálu z našich záloh aj zo zahraničia, hľadaniu náhradného riešenia, keď množstvo chorých prevýši kapacitu nemocníc a riešeniu ako budeme poskytovať akútnu starostlivosť v obmedzenom režime ich fungovania.

11:03 SLOVENSKO - Najviac pozitívnych prípadov odhalili v okrese Tvrdošín.

Pozitívny test na koronavírus tam malo 109 ľudí. V Prešove pribudlo 93 prípadov, v Nitre 79, v Martine 78 a v Banskej Bystrici 75. Situácia sa však zhoršuje aj v okresoch Liptovský Mikuláš a Sabinov.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

10:52 SLOVENSKO - Pre celoplošné testovanie sa mení termín jesenných prázdnin.

Ako informovalo na svojej stránke Ministerstvo obrany SR, jesenné prázdniny sa
posúvajú na 30. októbra, pričom 2., 6. a 9. novembra budú tiež. Teda aj v piatok a pondelok pred a po celoplošnom testovaní.

10:47 SLOVENSKO - Bratislava prijme od štátu návratnú finančnú výpomoc 9,3 milióna eur.

Hlavné mesto chce tým vykryť tohtoročný výpadok dane z príjmov fyzických osôb. Rozhodlo o tom bratislavské mestské zastupiteľstvo. Mestskí poslanci zároveň schválili ďalšiu zmenu tohtoročného mestského rozpočtu.

Bratislava bude poskytnutú výpomoc splácať v rokoch 2024 až 2027 po 2.327.218 eur. Výpomoc však musí byť použitá do konca roka 2020. Zároveň nesmú byť prekročené limity dlhu.

Magistrát deklaruje, že celkový dlh mesta Bratislavy po započítaní návratného finančného príspevku z ministerstva financií dosiahne ku koncu roka hodnotu 48,49 percenta skutočných bežných príjmov predchádzajúceho rozpočtového roka.

Načítavam video...

10:39 SLOVENSKO - Ochota dať sa zaočkovať proti koronavírusu na Slovensku klesá.

Vyplýva to z prieskumu „Ako sa máte, Slovensko?“, ktorý realizovala agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom SAV a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV.

V apríli by sa dalo zaočkovať 40,9% respondentov a v septembri už iba 23,5% respondentov.

10:24 SVET - Maďarsko hlási rekordný denný prírastok nových prípadov.

Za uplynulých 24 hodín pribudlo 2 032 prípadov, čím sa celkový doterajší počet potvrdených infikovaných vyšplhal na 52 212.

Pribudlo tiež 46 úmrtí, prevažne starších a chronických chorých pacientov. Celkovo tak už ochoreniu COVID-19 v Maďarsku podľahlo 1 305 ľudí.

Zotavilo sa 15 254. Krajina v súčasnosti registruje 35 653 aktívnych prípadov. V nemocniciach leží 2 132 pacientov a 197 z nich je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

10:00 SLOVENSKO - Za uplynulý deň pribudlo 1728 nových prípadov nákazy koronavírusom.

Laboratóriá otestovali 9365 vzoriek. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo ďalších 359 pacientov.

Najviac pozitívnych prípadov pribudlo v Žilinskom kraji (478), nasleduje Prešovský kraj (383), Banskobystrický (209), Trenčiansky (183), Nitriansky (146), Trnavský (134), Košický (129) a Bratislavský (66).

Je medzi nimi 918 žien a 810 mužov, sú vo veku od niekoľkých mesiacov do 92 rokov.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

V nemocniciach je hospitalizovaných 876 pacientov, potvrdené ochorenie COVID-19 má 731 z nich. Na JIS je 20 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 63 pacientov. Z ochorenia sa celkovo už zotavilo 8 763 pacientov.

Celkový počet pozitívne testovaných ľudí v našej krajine doteraz je 35 330, od začiatku vypuknutia ochorenia sa u nás urobilo 651 175 laboratórnych testov.

Sedemdňový kĺzavý medián klesol na hodnotu 1728.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

9:32 SVET - Španielsko prekročilo hranicu milióna potvrdených prípadov.

Úrady oznámili, že počas uplynulých 24 hodín zaznamenali ďalších 16 973 nakazených a 156 úmrtí.

Od prvého diagnostikovaného prípadu, ktorý zaregistrovali 31. januára, tak už v krajine potvrdili 1 005 295 infekcií, pričom ochoreniu COVID-19 podľahlo 34 366 ľudí.

Španielsko sa stalo šiestou krajinou na svete, ktorá prekročila miliónovú hranicu nakazených, po USA, Indii, Brazílii, Rusku a Argentíne.

9:29 SLOVENSKO - Nemocnica s poliklinikou v Považskej Bystrici sprísňuje protipandemické opatrenia. Od piatka budú s výnimkou dvoch zavreté všetky vstupy do nemocnice.

Budova liečebne pre dlhodobo chorých bude mať jeden hlavný vstup, kde bude rovnako fungovať filter.

Každý občan, vrátane zamestnancov je povinný si pri vstupe nechať zmerať teplotu a použiť dezinfekčnú bránu, dezinfekciu rúk.

9:22 SLOVENSKO - Takmer tri milióny antigénových testov sú už na letisku v Bratislave.

Ozbrojené sily SR distribuujú materiál vlastnými prostriedkami na príslušné regionálne veliteľstvá a následne už priamo na testovacie miesta na Orave a v Bardejove.

Okrem toho vojaci v súčinnosti so samosprávami pokračujú aj v organizačných prípravách pilotného testovania.

"Od rána si profesionálni vojaci zo skladov Správy štátnych hmotných rezerv SR prebrali celkovo 187 200 súprav testov, 40 800 rúšok, 14 096 respirátorov, 467 900 jednorazových a chirurgických rukavíc, 16 850 overalov, 2350 štítov a okuliarov, 7045 návlekov na obuv, 7050 ochranných čiapok a kukiel, 710 emitných misiek potrebných pre zabezpečenie prvej etapy testovania," priblížila hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

9:19 SLOVENSKO - Únia miest Slovenska žiada jasné pokyny k celoplošnému testovaniu.

Primátori miest sa obávajú, že nebudú vedieť zabezpečiť všetky zamýšľané úlohy tak, aby bol masový projekt úspešný. Únia od štátu očakáva jasnú a zrozumiteľnú metodiku, ako majú mestá postupovať, za čo sú zodpovedné a v čom im štát podá pomocnú ruku.

Dodáva, že celoplošné testovanie by sa pri súčasnom šírení koronavírusu stalo už len akýmsi „auditom“, ktorý by síce ukázal stav, aký je v daný deň, no v zásade by už nič neriešil.

9:06 SLOVENSKO - Testovania sa plánuje zúčastniť 77 percent vysokoškolákov.

Vyplýva to z prieskumu vzdelávacieho projektu Praxuj. Vo väčšine prípadov si vysokoškoláci pozitívne osvojili aj protiepidemické opatrenia zavedené na Slovensku. Súhlasí s nimi 70 percent opýtaných študentov.

Najodhodlanejší sú študenti v Bratislavskom kraji. S opatreniami na boj proti pandémii nového koronavírusu tu súhlasí 73 percent opýtaných. Až 81 percent z nich sa plánuje zúčastniť celoplošného testovania.

Nasleduje Košický kraj. V ňom je za opatrenia 74 percent, testovať sa pôjde 79 percent respondentov.

08:37 SLOVENSKO - Pandemická komisia, ktorá zasadala včera, sa zhodla na tom, že Slovensko by malo mať kombináciu oboch opatrení, a to miernejší lockdown aj celoplošné testovanie.

Uviedol to dnes pred rokovaním krízového štábu minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Práve krízový štáb bude dnes rozhodovať o ďalšom postupe v boji proti ochoreniu COVID-19.

08:24 SLOVENSKO - Testy určené na celoplošné testovanie občanov už sú na Slovensku. Ako informovalo ministerstvo dopravy a výstavby na sociálnych sieťach, zásielka antigénových testov na zistenie ochorenia COVID-19 z kórejského Soulu je na Slovensku. Lietadlo AN-124 pristálo na bratislavskom letisku v noci o 3:10 a zásielka dorazila v poriadku.

8:00 SLOVENSKO - Zasadnutie Ústredného krízového štábu sa začalo.

V hre je aj úplné zatvorenie krajiny, tzv. lockdown, čo ešte v stredu pripustili minister vnútra Roman Mikulec aj premiér Igor Matovič.

"Máme len dve možnosti: plošné testovanie alebo lockdown," povedal Matovič s tým, že s projektom celoplošného testovania prišiel práve preto, aby sa mu Slovensko vyhlo.

Ak ho však odporučia odborníci, podľa premiéra nezostáva nič iné, ako zatiahnuť ručnú brzdu.

Lockdown by podľa neho trval najmenej tri týždne. Zatvorili by sa všetky prevádzky, ktoré nie sú nevyhnutné pre infraštruktúru krajiny a prísne obmedzenia by sa týkali aj pohybu ľudí.

Načítavam video...

07:56 SLOVENSKO - „Všetko je pozatvárané,“ povzdychne si žena a spolu s kolegom pokračujú v hľadaní reštaurácie na utorňajší obed v centre Bratislavy. Naozaj je v Starom meste mnoho prevádzok zamknutých. Ďalšie sa však snažia fungovať aspoň v oklieštenom režime.

Od polovice októbra platia pre prevádzky prísne pravidlá. Reštaurácie smú predávať iba balené jedlo, ktoré sa nemôže konzumovať v interiéri.

Ako stravovacie zariadenia fungujú, či nefungujú v súčasnej pandemickej situácii sa dočítate v texte Tatiany Kapitánovej.

07:39 SLOVENSKO - V bojnickej nemocnici sa v utorok zaplnili všetky lôžka, ktoré sú určené pre pacientov s koronavírusom. Nemocnica by mohla vyčleniť ďalšie, ale nemá k nim dosť zdravotníkov.

Súvisiaci článok V Bojniciach sa zaplnili všetky covidové lôžka, na ďalšie nemajú personál Čítajte 

Nemocnica už preto kontaktovala ministerstvo zdravotníctva s otázkou, čo má robiť a kam má presúvať infikovaných pacientov. Odpoveď zatiaľ nedostala.

Zariadenie v Bojniciach je regionálnou nemocnicou. V spádovej oblasti žije viac ako 200-tisíc ľudí.

06:49 SVET - Nemecko dnes ráno oznámilo prudký nárast počtu nových prípadov nákazy koronavírusom, ktorý po prvý raz prekročil hranicu 10 000.

Podľa údajov Inštitútu Roberta Kocha bolo za posledných 24 hodín potvrdených 11 287 nových infekcií. To výrazne prevyšuje doterajší rekordný počet z minulej soboty, keď bolo hlásených 7 830 prípadov. V stredu pribudlo 7 595 novoinfikovaných. Počet úmrtí sa za posledných 24 hodín zvýšil o 30 na celkovo 9905. Od začiatku pandémie bolo v krajine potvrdených už najmenej 392 049 prípadov nákazy a približne 306 100 ľudí sa už z ochorenia uzdravilo.

06:40 SVET - Švajčiarska vláda zvažuje v boji proti šíreniu nákazy koronavírusom všetky možnosti vrátane časovo obmedzeného "mini lockdownu". Oznámil to minister zdravotníctva Alain Berset po tom, ako Švajčiarsko v stredu ohlásilo rekordný denný prírastok 5596 nakazených.

Jednou z možností, ako bojovať proti šíreniu nákazy, by bolo uzavretie obchodov na dva týždne, povedal Berset na tlačovej konferencii v Berne. O ďalšom postupe sa rozhodne v priebehu najbližších týždňov. "Nasledujúce dva týždne budú pre nás rozhodujúce," povedal a ľudí vyzval, aby nosili rúška, umývali si ruky a dodržiavali odstup od iných. "Vieme, že to dokážeme. Začiatkom roka sme si to vyskúšali," povedal na margo prvej vlny pandémie. Minister možné sprísnenie opatrení spomenul len tri dni po tom, čo Švajčiarsko oznámilo obmedzenia súkromných stretnutí, zaviedlo povinné rúška v interiéroch verejných budov a prevádzok a vyzvalo firmy, aby svojim zamestnancom umožnili pracovať z domu. Od pondelka sa tak v krajine smie na verejnosti stretávať najviac 15 osôb, rúška sú okrem verejnej dopravy povinné aj v obchodoch, reštauráciách či múzeách.

06:32 SVET - V talianskom regióne Lazio, ktorý zahŕňa aj hlavné mesto Rím, zaviedli v stredu zákaz nočného vychádzania, ktorý má byť v platnosti 30 dní.

Opatrenie bolo zavedené po rekordnom dennom náraste počtu infikovaných, keď v Taliansku pribudlo vyše 15 000 nových prípadov. Dekrét o zavedení zákazu nočného vychádzania v Laziu podpísali v stredu večer taliansky minister zdravotníctva Roberto Speranza a regionálny prezident Nicola Zingaretti.

Zákaz vychádzania medzi 23.00 h a 05.00 h miestneho času bude v Laziu platiť od piatku večera po dobu 30 dní. Región Lazio je v poradí treťou oblasťou Talianska, v ktorej zaviedli takéto opatrenie v snahe spomaliť opätovné šírenie koronavírusu.

06:25 SVET - Británia potvrdila v stredu 26 688 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo predstavuje najvyšší denný prírastok v krajine od začiatku pandémie.

Za posledných 24 hodín pribudlo v Spojenom kráľovstve aj 191 súvisiacich úmrtí. Celkovo už v krajine potvrdili 789 229 prípadov infekcie a 44 158 úmrtí na komplikácie spôsobené koronavírusovým ochorením COVID-19. Do štatistík úmrtí sa v Británii zarátavajú iba pacienti, ktorí zomreli do 28 dní od pozitívneho testu na koronavírus, takže skutočný počet obetí je zrejme vyšší, uvádza stanica BBC. Predchádzajúci rekordný počet prípadov nákazy - takmer 23 000 - bol v krajine zaznamenaný 4. októbra.

06:02 SVET - Česko hlási ďalší koronarekord. Počet nových prípadov nákazy koronavírusom dosiahol takmer 15-tisíc. Testy v stredu zachytili 14 968 nakazených, čo je opäť výrazný skokový nárast oproti predchádzajúcemu dňu. Doterajšie maximum z utorka bolo 11 984 prípadov.

Koronavírusom SARS-CoV-2 je v Česku aktuálne nakazených 124 040 ľudí. Od začiatku pandémie potvrdili nákazu u 208 915 osôb a COVID-19 prekonalo 83 136 pacientov. Ochorenie si v Českej republike vyžiadalo celkovo už 1 739 úmrtí.

Krajina sa opäť vracia k tvrdým opatreniam z jari. Od dnes sú zatvorené obchody a služby, okrem predajní so základným sortimentom. Vo veľkých nákupných centrách môžu byť otvorené iba potraviny, drogérie a lekárne.

Vláda sa tiež rozhodla obmedziť pohyb a kontakt s ďalšími ľuďmi. Výnimku majú cesty do práce, za rodinou a na najnutnejšie nákupy.

6:00 SLOVENSKO - Do čiernych štatistík pribudlo 17 potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19. Celkovo tak na toto ochorenie zomrelo 115 ľudí.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 2. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 3. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 4. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu
 5. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk
 6. Inovatívna diagnostika - moderná budúcnosť zdravotníctva
 7. Slovákov láka zakladanie fondov, no väčšina preferuje zahraničie
 8. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny
 1. Na čo slúžia bubnové kosačky a ako vybrať tú správnu?
 2. V Košiciach vznikla inkluzívna škola s finančnou podporou grantu
 3. Lekár U19: „Majstrovstvá Európy sú pre nás vyvrcholením"
 4. Tatra banka získala 2 prestížne ocenenia
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 7. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 8. BILLA vstupuje do sveta e-commerce
 1. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 27 405
 2. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 9 522
 3. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 6 120
 4. 91 kreslených správ o Slovensku, Ukrajine a celom svete 4 855
 5. Máte v hľadáčiku dovolenku v Turecku? Táto inšpirácia padne vhod 4 501
 6. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk 3 781
 7. Jedinečný rodinný All Inclusive hotel vás privíta aj toto leto! 2 904
 8. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME 2 640
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vstup do Národného parku Poloniny.

Štát podporu z plánu obnovy nedomyslel.


17. jún
Zuzana Kepplová.

Balíček je Sputnik, a preto vieme, čo by malo nasledovať.


10 h
Pelotón počas jednej z horských etáp na Tour de France 2018.

Thierry Gouvenou vysvetľuje, ako plánuje trasu etáp na Tour de France.


16 h
Volodymyr Zelenskyj v najnovšom videopríhovore.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 5 h
SkryťZatvoriť reklamu