BRATISLAVA. Ani obyčajne zhovorčivý štátny tajomník Martin Klus z SaS po hodinách stále trvajúceho rokovania Ústredného krízového štábu nepovedal, či Slovensko smeruje k zatvoreniu krajiny, tzv. lockdownu, alebo plánovanému plošnému testovaniu ľudí.
Uprostred rokovaní reagovali podobne aj predsedovia koaličných strán SaS a Za ľudí, Richard Sulík a Veronika Remišová.
Na najhorší scenár sa ale pripravujú lekári. "Naše nemocnice sú potemkinove dediny," komentuje ich nedostatočnú pripravenosť a vyťaženosť predseda lekárskych odborov Peter Visolajský. Štát už nemá čas čakať na plošné testovanie a mal by čo najskôr pristúpiť k lockdownu, tvrdí.

"Mimoriadne by nám, ľudom dobrej vôle na Slovensku a verejnému záujmu pomohlo, aby každý, kto si nutkavo potrebuje práve teraz buchnúť a mudrovať, odložil tieto aktivity aspoň o pár najkritickejších dní," napísal premiér.
"Odporúčam pár aktivít. Vždy povedať niečo skôr kompetentným ako médiám či prihlásiť sa ako dobrovoľník do niektorého z 5 tisíc odberových tímov," tvrdí Matovič.
Lekári sa zhodujú, že pandémia sa nedá vyhrať v nemocniciach, ale pred nimi. "Ani bohaté Bergamo to na jar nezvládlo," vraví Visolajský. Lockdown by mal podľa neho trvať aspoň dva alebo tri týždne.
Ak by vláda a hygienici lockdown schválili, platiť by mohol začať už od pondelka, ale rozhodnutie ešte nepadlo, povedal pre SME pred rokovaním zdroj, ktorý sa na ňom tiež zúčastňuje.
Lekárska komora pod vedením Mariána Kollára vyzvala všetkých slovenských lekárov pôsobiacich v zahraničí, aby sa na obdobie krízy "vrátili do krajiny, ktorá ich vychovala a vyvzdelala,"hovorí.
Kollár varuje pred návrhom povolať ambulantných lekárov do nemocníc. Obáva sa, že zavreté ambulancie by ľudí, čo potrebujú zdravotnú pomoc presmerovalo do nemocníc, ktoré sú už teraz preťažené.
„Ak sa to stane, vznikne chaos,“ tvrdí.
V hre je aj kombinácia lockdownu a testovania
O uzavretí krajiny ešte pred celoštátnym testovaním rokuje Ústredný krízový štáb od 8. hodiny ráno.
Aké pomôcky a testy už majú vojaci
- 187 200 súprav testov,
- 40 800 rúšok,
- 14 096 respirátorov,
- 467 900 jednorazových a chirurgických rukavíc,
- 16 850 overalov,
- 2 350 štítov a okuliarov,
- 7 045 návlekov na obuv,
- 7 050 ochranných čiapok a kukiel,
- 710 emitných misiek potrebných pre zabezpečenie prvej etapy testovania.
Vylúčený nie je ani verzia miernejšieho lockdownu a následného pretestovania populácie, povedal ráno minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).
"Bude kombinácia, bude miernejší lockdown a bude potom celoplošné testovanie," naznačil Naď závery pandemickej komisie zo stredy.
Odmietol, že by sa premiér Igor Matovič (OĽaNO) chcel "stiahnuť" z testovania. Matovič o plošnom testovaní hovorí od soboty, v stredu ale pripustil, že sa napokon vôbec nemusí uskutočniť.
Minister Naď ešte v stredu potvrdil, že pilotné testovanie na Orave a v Bardejovskom okrese sa uskutoční aj v prípade, že by sa ostatné plošné testovanie Slovenska počas ďalších dvoch víkendov napokon neuskutočnilo.
Antigénové testy sú už na Slovensku, ďalšie prídu v piatok
Takmer tri milióny antigénových testov pre potreby plošného testovania a ďalší zdravotnícky materiál doviezlo na bratislavské letisko vo štvrtok ráno nákladné lietadlo Antonov An-124 Ruslan.
Dodávku testov z Južnej Kórey už rozvážajú vojaci na Oravu a do Bardejovského okresu, kde sa už v piatok začne pilotné testovanie obyvateľov.
"Ďalšie milióny testov dorazia na Slovensko v piatok," informoval počas rokovania krízového štábu šéf Štátnych hmotných rezérv Ján Rudolf.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse

Beata
Balogová
