SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Koronavírus: Výsledok pôjde do celého sveta, hovorí Krajčí po plošnom testovaní (minúta po minúte)

Celkovo sa koronavírusom na Slovensku nakazilo 81 772 ľudí. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 464 obetí.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

20:33 SVET Vyše polovica Francúzov porušila nariadenia zavedené v rámci lockdownu (celoštátnej karantény) počas druhej vlny pandémie koronavírusu. Ukázal to vo štvrtok zverejnený prieskum.

Počet prípadov ochorenia COVID-19 v nemocniciach pritom prekročil rekordy z apríla, informovala tlačová agentúra AFP. Prieskum inštitútu Ifop, ktorý urobili v polovici nového obdobia lockdownu, potvrdil, že Francúzi berú druhý celoštátny lockdown oveľa menej vážne než prvý takýto režim v marci až apríli.

Prieskum ukázal, že 60 percent opýtaných porušilo nariadenia najmenej raz - buď na vlastnoručne podpísanom čestnom vyhlásení uviedli falošný dôvod na odchod z domu (24 percent) alebo sa stretli s rodinou a priateľmi (24 a 20 percent). Tento údaj je oveľa vyšší než ten z obdobia prvého lockdownu, keď bolo porušovateľov nariadení za prvých šesť týždňov pod 40 percent.

SkryťVypnúť reklamu

19:06 SVET Americký imunológ a hlavný odborník Bieleho domu na nový druh koronavírusu SARS-CoV-2 Anthony Fauci sa vo štvrtok vyjadril, že vakcína proti koronavírusu je podľa jeho názoru na dosah. Zároveň však upozornil, aby ľudia nepoľavili a naďalej dodržiavali epidemiologické nariadenia. Povedal to počas videorozhovoru pre britský think tank Chatham House so sídlom v Londýne, píše agentúra AFP.

Podľa Fauciho po vakcíne od amerického koncernu Pfizer správa o ďalšej očkovacej látke stojí "doslova na prahu oznámenia". Firma Pfizer v spolupráci s nemeckou biotechnologickou spoločnosťou BioNTech v pondelok oznámili, že vakcína, na ktorej vývoji spolupracujú, má 90-percentnú účinnosť. Správu pozitívne prijali trhy a akcie po celom svete sa prudko posilnili.

SkryťVypnúť reklamu

17:20 SLOVENSKO - Predmetom prvého oficiálneho stretnutia ministra obrany Jaroslava Naďa a mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Slovinskej republiky Gregora Kozovinca boli predovšetkým aktuálne otázky obrany a bezpečnosti.

V súčasnosti sa takmer všetky aktivity krajín sústredia na jeden z najdôležitejších cieľov – boj proti pandémii COVID-19. Úspešnosť zvládnutia tohto spoločného boja je závislý od spolupráce, solidarity a podpory medzi partnermi. Práve členstvo Slovenska a Slovinska v EÚ a NATO vytvára vynikajúci priestor na posilňovanie spolupráce a výmenu potrebných skúsenosti,“ povedal minister obrany Jaroslav Naď.

16:55 SVET - Grécko od soboty zaviedlo na tri týždne lockdown, aby obmedzilo šírenie druhej vlny pandémie koronavírusu. Najpálčivejším problémom sú však pacienti hospitalizovaní na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

SkryťVypnúť reklamu

Počet hospitalizovaných pacientov, ktorí si vyžadujú pľúcnu ventiláciu, sa za uplynulý mesiac takmer zdvojnásobil.

16:51 SVET - Dosiaľ bolo celosvetovo najväčším producentom norkových kožušín Dánsko.

Potom sa však ukázalo, že koronavírus sa z ľudí preniesol práve na norky chované v dánskych farmách, následne zmutoval a v zmenenej podobe opäť napadol ľudský organizmus.

Súvisiaci článok V Dánsku usmrcujú norky pre koronavírus, farmári v televízii plačú Čítajte 

Dánska vláda preto začiatkom týždňa prikázala chovateľom, aby vykynožili všetky norky. Zakrátko sa ukázalo, že vláda nemá právo vydať takéto nariadenie, čo si menšinový kabinet premiérky Mette Frederiksenovej priznal a ospravedlnil sa.

Vláda však naďalej odporúča farmárom, aby pozabíjali všetky norky a zamedzili tak šíreniu zmutovaného koronavírusu.

16:42 SVET - Sieť počítačových kriminálnikov sa chce obohatiť na úkor pandémie koronavírusu prostredníctvom falošných liečiv a pomôcok na osobnú ochranu, podvodom a online vydieraním, píše agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie európskeho policajného úradu so sídlom v Haagu Europol.

SkryťVypnúť reklamu

16:23 SVET - V čase, keď počet prípadov koronavírusu v doterajšom priebehu pandémie v Taliansku prekonal miliónovú hranicu, sa tamojšie zdravotníctvo začína potýkať s ďalšími problémami.

Nemocnice čoraz častejšie hlásia zaplnené kapacity a viacerým zariadeniam nestačia ani novovytvorené lôžka pre pacientov s ochorením COVID-19.

16:20 SVET - Pápež František ponúka bezplatné testy na koronavírus chudobným ľuďom a bezdomovcom v Ríme v rámci aktivít rímskokatolíckej cirkvi k Svetovému dňu chudobných.

Ten pripadá na nedeľu 15. novembra.

Výtery robia na klinike pri Námestí svätého Petra, ktorú pápež zriadil pre niekoľkými rokmi. Jej úlohou je poskytovať základnú lekársku starostlivosť ľuďom v núdzi, z ktorých niektorí žijú na uliciach v rímskej štvrti okolo Vatikánu.

SkryťVypnúť reklamu

16:10 SLOVENSKO - Mesto Martin ponúka podnikateľom v gastronómii, pohostinských a reštauračných službách možnosť ponechania vonkajších sezónnych sedení pred ich prevádzkami aj po letnej sezóne, ktorá sa oficiálne skončila 31. októbra 2020.

15:53 SLOVENSKO - Odberové miesta by mohli od budúceho týždňa fungovať vo všetkých červených okresoch. Ako uviedol na tlačovej konferencii minister zdravotníctva Marek Krajčí, v zelených okresoch už aktuálne funguje 47 odberných miest.

Ministerstvo má podľa Krajčího vytvorenie takýchto miest dohodnuté so súkromnými poskytovateľmi, ktorých bude následne zazmluvňovať.

Rezort však musí počkať, kým novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia podpíše prezidentka Zuzana Čaputová.

15:50 SLOVENSKO - Spoločnosť Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a. s. (SEPS), v závere minulého týždňa otestoval na ochorenie COVID-19 spolu 508 vlastných zamestnancov, z ktorých bolo päť pozitívnych.

SkryťVypnúť reklamu

Vrátane predchádzajúcich testovaní antigénovými, ale aj RT-PCR testami odhalila spoločnosť 25 pracovníkov infikovaných koronavírusom.

15:32 SLOVENSKO - Situácia s pandémiou na Slovensku sa podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) vyvíja veľmi dobre, reprodukčné číslo kleslo pod hodnotu jeden.

Minister o tom informoval na tlačovej konferencii po schôdzi v parlamente.

"Perspektíva, pokiaľ by sme vydržali v tomto trende, je veľmi pozitívna, aj čo sa týka Vianoc," skonštatoval.

Minister oznámil, že v piatok bude mať tlačovú konferenciu k výsledkom plošného testovania, podľa neho pôjde "výsledok do celého sveta".

Krajčí uviedol, že nárast úmrtí očakávali. "Dnešné čísla nakazených sa v počtoch úmrtí prejavia asi za mesiac. To znamená, že tých 50 úmrtí je zhruba stav pred mesiacom. Žiaľ, sme to očakávali, preto sme prikročili k opatreniam, preto sa realizoval tak rýchlo projekt celoplošného testovania, lebo sme vedeli, že situácia bude každým týždňom kritickejšia," skonštatoval.

SkryťVypnúť reklamu

15:29 SLOVENSKO - Ministerstvo by tiež podľa novely mohlo počas krízovej situácie uzatvoriť zmluvy na odber vzoriek a diagnostiku s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, so Slovenským Červeným krížom a s jeho územným spolkom.

Návrhom zákona sa má upraviť kompetenčný rámec pre organizáciu miest, ktoré slúžia na testovanie.

Zabezpečí sa tým aj testovanie osôb na hraniciach, píše sa v materiáli.

15:16 SVET - Profesor Ugur Sahin, spoluzakladateľ nemeckej farmaceutickej spoločnosti BioNTech, ktorá spolu s americkým výrobcom liekov Pfizer vyvíja očkovaciu látku proti koronavírusu, predpokladá, že prvé vakcíny sa k pacientom dostanú v polovici decembra.

V rozhovore pre britskú televíznu stanicu Sky News sa Sahin vyjadril, že celoštátne nasadenie vakcíny proti koronavírusu v Británii bude závisieť od toho, kedy regulačný úrad jej používanie schváli.

SkryťVypnúť reklamu

15:03 SLOVENSKO - Testovať na prítomnosť koronavírusu budú po novom môcť aj študenti zdravotníckych odborov. Vyplýva to z novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorú schválil parlament.

Pomáhať pri testovaní budú po novom môcť aj študenti dennej formy štúdia pôrodnej asistencie, ktorí absolvovali najmenej dva semestre, či študenti odboru laboratórne vyšetrovacie metódy v zdravotníctve v dennej forme štúdia, ktorí absolvovali rovnako najmenej dva semestre.

14:55 SLOVENSKO - Počet pozitívne testovaných klientov a zamestnancov zariadení sociálnych služieb v Žilinskom kraji na ochorenie COVID-19 klesol v druhom kole testovania na polovicu.

Informovala o tom hovorkyňa ŽSK Martina Remencová.

V prvom kole celoplošného testovania urobili v 26 zariadeniach sociálnych služieb spolu 4 197 testov.

SkryťVypnúť reklamu

"Z tohto počtu bolo 40 pozitívnych zamestnancov a 114 pozitívnych prijímateľov sociálnych služieb. V druhom kole bolo testovaných 1 436 zamestnancov a 2 259 prijímateľov, pozitívnych bolo 23 zamestnancov a 59 prijímateľov," priblížila výsledky testovania Remencová.

14:42 SVET - Maďarské zdravotníctvo už teraz nezvláda epidémiu, na jednotkách intenzívnej starostlivosti je už v súčasnosti nedostatok odborníkov.

Povedala to podpredsedníčka Nezávislých zdravotníckych odborov Adnrásné Bencsiková.

Odborárska líderka tak reagovala na tvrdenie premiéra Viktora Orbána a jeho strany Fidesz, že zdravotníctvo je na druhú vlnu epidémie dobre pripravené, nemôžu vzniknúť problémy a každý bude vyliečený.

14:39 SLOVENSKO - Polícia upozorňuje na šírenie hoaxov v súvislosti s vakcínou na ochorenie COVID-19. Informuje o tom vo svojom profile Hoaxy a podvody
- Polícia SR na sociálnej sieti.

SkryťVypnúť reklamu

"Pripravte sa na útoky dezinformátorov na vakcínu proti koronavírusu, ktorá môže vrátiť život do normálu. S takýmto úspechom totiž nepočítali," uviedla polícia.

Reagovala tak na komentár na sociálnej sieti, v ktorom sa píše, že ľudia by sa nemali dať očkovať, pretože nevedia, čo sa vo vakcíne nachádza.

14:20 SVET - Európska únia poskytne ďalších 100 miliónov eur vo forme grantu na podporu nástroja COVAX, aby sa zaistil prístup k budúcej vakcíne proti ochoreniu COVID-19 v krajinách s nízkym a stredným príjmom.

EÚ a jej členské štáty už na tento nástroj zmobilizovali celkovo viac ako 870 miliónov eur.

Nové príspevky ohlásili Francúzsko (100 miliónov eur), Španielsko (50 miliónov) a Fínsko (dva milióny).

14:00 SVET - Európsky parlament čelí výraznému nárastu prípadov nákazy koronavírusom.

SkryťVypnúť reklamu

Ku koncu októbra bolo medzi poslancami a zamestnancami infikovaných celkovo 171 osôb, uviedla hovorkyňa parlamentu.

Aktuálnejšie čísla neuviedla s tým, že situácia sa vyvíja. Počty nakazených však podľa nej pribúdajú pomalším tempom aj vďaka tomu, že väčšina aktivít parlamentu sa presunula do virtuálneho priestoru.

Väčšinu pozitívne testovaných tvoria bezpríznakoví pacienti, ktorých sa podarilo odhaliť vďaka trasovaniu kontaktov, dodala hovorkyňa.

13:50 SLOVENSKO - Hasiči od pondelka zabezpečujú na 25 odberných miestach testovanie pre verejnosť.

Od začiatku ich prevádzky hasiči otestovali už viac ako 17 000 občanov.

Odberové miesta sú momentálne dostupné v Bratislavskom, Trnavskom, Nitrianskom, Banskobystrickom a Košickom kraji.

13:31 SLOVENSKO - Celoplošné testovanie ukázalo, že samosprávy sú pri riadení verejných vecí kľúčové. Vo svojom krátkom prehlásení to uviedla prezidentka Zuzana Čaputová.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

"Správa vecí verejných je efektívnejšia, ak je územie spravované zdola. Je autentickejšia a samosprávy a ich predstavitelia sú prirodzenými autoritami pre občanov v území. Aj z tohto dôvodu je potrebné, aby sme sa k samosprávam správali ako k partnerovi a nie ako k podriadenému," povedala prezidentka.

13:30 SLOVENSKO - Konfederácia odborových zväzov zásadne nesúhlasí s predĺžením vyhláseného núdzového stavu o ďalších 45 dní.

Súvisiaci článok Odborári nesúhlasia s predĺžením núdzového stavu Čítajte 

Tento krok nie je podľa odborárov vzhľadom na súčasnú epidemiologickú situáciu na Slovensku odôvodnené.

Odborári vyhlásili, že predĺženým núdzovým stavom dochádza k rozsiahlym zásahom do základných ľudských práv a slobôd, medzi ktoré patrí aj sloboda zhromažďovania a združovania sa charakteristická pre odborársku činnosť.

SkryťVypnúť reklamu

13:15 SVET - Riaditeľ afrických centier pre kontrolu a prevenciu chorôb John Nkengasong tvrdí, že "čierny kontinent" zaznamenal v priebehu ostatného mesiaca v priemere 8-percentný nárast nových prípadov koronavírusu.

V niektorých oblastiach Afriky, v ktorej žije 1,3 miliardy obyvateľov, opäť prepuklo prudké šírenie nákazy.

13:13 SLOVENSKO - Slovenská lekárska komora žiada o cielené testovanie na koronavírus.

Testovanie sa má podľa lekárskej komory týkať všetkých indikovaných osôb pred vstupom do zdravotníckych zariadení, polikliník a ambulancií v mobilných odberových miestach zriadených príslušným štátnym alebo samosprávnym orgánom.

Zdôvodňuje to zvýšenou ochranou zdravotníckych pracovníkov a pacientov pred nákazou ochorením COVID-19.

SkryťVypnúť reklamu

13:12 SLOVENSKO - Mesto Svit vyčíslilo výdavky spojené s prvým kolom plošného testovania na sumu 10 552,05 eura.

Výdavky súvisia s nákupom a zabezpečením materiálu, akými sú osobné ochranné pracovné prostriedky, dezinfekčné prostriedky, rozprašovače, stojany na dezinfekčné prostriedky, dezinfekčné germicídne UV lampy, vrecia na infekčný odpad, kancelárske potreby a občerstvenie pre odberové tímy.

13:02 SLOVENSKO - Skalickí policajti zorganizovali zbierku, v rámci ktorej vyzbierali rukavice, ochranné rúška, dezinfekciu a iné ochranné pomôcky.

Policajti ich rozviezli a darovali Zariadeniu pre seniorov Jesénia, zdravotníkom a lekárom vo FNsP Skalica na oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny, ako aj posádkam RLP Skalica.

12:59 SLOVENSKO - Samospráva Partizánskeho dostala od štátu účelovo viazaný príspevok vo výške viac ako 235 000 eur na úhradu časti mzdových nákladov materských škôl v súvislosti s pandémiou.

Dotáciu zaradila do piatej zmeny rozpočtu mesta, ktorú na svojom on-line rokovaní schválili tamojší mestskí poslanci.

12:56 SLOVENSKO - Na odľahčenie nemocničných lôžok Banskobystrický samosprávny kraj zriadil "červenú DSS-ku", kam sa môžu vrátiť klienti krajských zariadení sociálnych služieb stále pozitívni na ochorenie COVID-19, no už bez klinických príznakov.

12:41 SLOVENSKO - Polícii sa podarilo odhaliť totožnosť niektorých osôb, ktoré by mohli svojimi informáciami napomôcť pri objasnení viacerých trestných činov v súvislosti so zhromaždením, ktoré sa uskutočnilo 17. októbra v Bratislave.

Podľa slov bratislavskej krajskej policajnej hovorkyne Lucie Mihalíkovej bolo doposiaľ vznesené obvinenie celkovo voči dvom mužom z obzvlášť závažného zločinu útoku na verejného činiteľa.

12:40 SLOVENSKO - Mesto Skalica odpustí podnikateľom poplatok za komunálny odpad za obdobie, keď nemohli na základe opatrení proti šíreniu koronavírusu podnikať.

"Každý poplatník dostal platobný výmer. V prípade podnikateľov, ale aj ostatných osôb je možné využiť žiadosť, kde obec môže na základe žiadosti poplatníka zmierniť alebo odstrániť tzv. tvrdosť zákona a poplatok znížiť alebo odpustiť," informoval o tom prednosta mesta Skalica Dušan Vavrinec.

12:37 SLOVENSKO - Železničná spoločnosť Slovensko vzhľadom na mimoriadnu situáciu naďalej zaznamenáva výrazný pokles cestujúcich.

Uviedol to hovorca spoločnosti Tomáš Kováč s tým, že najhorší týždeň v preprave bol v tomto roku začiatkom apríla.

V období od 2. do 8. novembra tohto roka ZSSK prepravila 381 183 cestujúcich, pričom za rovnaké obdobie v roku 2019 to bolo až 1 257 356 cestujúcich. Medziročný pokles teda predstavuje 69,68 %.

12:36 SVET - Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn upozornil, že obmedzenia zamerané na spomalenie šírenia koronavírusu budú pravdepodobne platiť počas celej zimy, keďže počet nových infekcií je stále vysoký.

Veľké vianočné oslavy alebo iné spoločenské stretnutia s viac ako 10 až 15 ľuďmi pravdepodobne nebudú prípustné.

"Musíme to spoločne zvládnuť, aby sme prešli touto zimou s celkovo nízkymi počtami," dodal minister.

12:34 SVET - V Poľsku pribudlo 22 683 nových prípadov nákazy a 275 súvisiacich úmrtí. Od vypuknutia pandémie Poľsko zaznamenalo už 641 496 prípadov nákazy.

Ochorenie COVID-19 si tam doteraz vyžiadalo 9080 obetí. Z 275 nových obetí 52 ľudí zomrelo na COVID-19 a 223 malo pridružené choroby.

12:21 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo na Facebooku graf mobility z dát od spoločnosti Apple. Ukazuje mieru pohybu, či už pešo, autom, alebo verejnou dopravou, v priebehu tohto roka.

Je na ňom vidieť strmý pokles v marci, ktorý nám pomohol zvládnuť prvú vlnu pandémie. Dôležitý je teraz najmä koniec tohto grafu, kde po poklese v októbri vidíme postupný nárast v posledných týždňoch, ktorý nás približuje k bežným hodnotám mobility.

Je to zlá správa, pretože vyššia mobilita znamená väčšiu mieru kontaktov a stretnutí medzi ľuďmi a to znamená rýchlejšie šírenie vírusu.

12:10 SLOVENSKO - Výdavky za celoplošné testovanie obyvateľov by mal štát preplatiť samosprávam do konca tohto roka.

Na tlačovej konferencii po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou to povedal prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček.

12:05 SLOVENSKO - Krátko pred termínom pôrodu sa Andrea nakazila koronavírusom. Mala len ľahké symptómy - stratila chuť a čuch, pár dní mala mierne zvýšenú teplotu.

Súvisiaci článok Matkám s koronavírusom berú deti preč, aj keď by ich vôbec nemuseli nakaziť Čítajte 

Keď napokon v polovici októbra svoje dieťa priviedla na svet v prešovskej fakultnej nemocnici J.A. Reimana, videla a držala ho iba chvíľu.

Na druhý deň ju prepustili z nemocnice a dcéru mohla znova vidieť až o jedenásť dní. V nemocnici Andrei oznámili, že dcéru jej pre vysoké riziko nakazenia nedajú.

11:58 SVET - Francúzska lekárska komora začala konanie proti lekárovi, profesorovi Didierovi Raoultovi, ktorý sa počas prvej vlny koronavírusovej epidémie preslávil liečbou svojich pacientov, keď im podával liek s látkou hydroxychlorochín.

Ako informoval denník Le Parisien, lekárska komora začala voči Raoultovi konanie pre porušenie viacerých ustanovení etického kódexu.

Podľa niektorých zdrojov mu kolegovia vyčítajú aj dezinformovanie verejnosti, jej vystavenie neodôvodnenému riziku, porušenie pravidla o lekárskej kolegialite a dokonca aj šarlatánstvo.

11:56 SVET - Za posledných 24 hodín zaznamenali v Taliansku takmer 33 000 nových infikovaných a 623 obetí, čo je najviac úmrtí od 6. apríla.

Počet potvrdených prípadov nákazy prekročil symbolickú hranicu jeden milión.

Infekcia koronavírusom zasiahla túto krajinu ako prvú v Európe začiatkom roka a najvážnejšie boli vtedy postihnuté severotalianske oblasti.

11:48 SVET -Pandémia koronavírusu môže nemeckej ekonomike spôsobiť trvalé škody. Informoval o tom ekonomický inštitút Ifo.

Hlavným problémom je, že pandemické opatrenia brzdia investície. Reálne investície do strojov a zariadení rástli extrémne pomalým tempom už vlani, upozornil zástupca inštitútu Joachim Ragnitz.

Podľa odhadov zostanú investície na minimálnych úrovniach do roku 2022. "To môže viesť k nedostatočnej tvorbe nových pracovných miest," varuje ekonóm.

11:39 SLOVENSKO - Spoločnosť prežíva ťažké časy a vláda ako celok musí tlmiť spory. Vo svojom profile na sociálnej sieti to napísala ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie a predsedníčka vládnej strany Za ľudí Veronika Remišová.

Reagovala tak na spor medzi ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom (SaS) a predsedom vlády Igorom Matovičom (OĽaNO) k posledným krokom štátu prijímaným v boji s pandémiou koronavírusu.

11:30 SLOVENSKO - Komárňanská radnica chce pomôcť podnikateľom, ktorí sa pre pandémiu dostali do ťažkostí.

Mesto chce vyjsť v ústrety hlavne gastronomickým prevádzkam. Tie budú môcť na návrh primátora Bélu Keszegha prevádzkovať aj naďalej svoje terasy.

11:10 SVET - Chorobe COVID-19 podľahlo v Rusku ďalších 439 ľudí. Od začiatku pandémie v Rusku evidujú 32 032 úmrtí.

Za uplynulých 24 hodín bolo zaregistrovaných aj 21 608 nových prípadov koronavírusovej infekcie. Vykonaných bolo 591 000 testov.

10:50 SLOVENSKO - Návrh na posilnenie personálnych kapacít pri testovaní na koronavírus prerokuje parlament zrýchlene.

Národná rada totiž schválila návrh vlády, aby sa poslanci návrhom novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia zaoberali v skrátenom legislatívnom konaní.

Odoberať vzorky a diagnostikovať ich by tak po novom mohli aj študenti zdravotníckych odborov.

10:43 SLOVENSKO - V týchto dňoch sa končí domáca izolácia tým ľuďom, ktorí boli v prvom kole plošného testovania pozitívne testovaní antigénovým testom na ochorenie COVID-19.

Povinnosť preukázať sa certifikátom s negatívnym výsledkom testu alebo potvrdením o výnimke platí do nedele (15. 11.) do 1.00 h.

10:40 SLOVENSKO - Nemocnice by mali posielať naspäť do domovov sociálnych služieb vyliečených klientov z ochorenia COVID-19 s už vykonanými testami, a teda s dôkazom o ich neinfekčnosti. Uviedla to šéfka sociálnej sekcie ZMOSBožena Kováčová.

Zdravotný stav klienta by sa podľa nej nemal hodnotiť až v zariadení. "Aby nám neprišiel do DSS pozitívny človek," podotkla s tým, že v zariadeniach sociálnych služieb sú klienti, ktorí sú veľmi ohrozenou skupinou. Stačí, aby do zariadenia prišiel jeden pozitívny a ide to ako lavína.

10:25 SVET - V Maďarsku pribudlo 3927 nakazených a 87 úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19.

V krajine sa doteraz infikovalo 126 790 ľudí a 2784 osôb nákaze podľahlo. Z ochorenia COVID-19 sa zotavilo 29 302 osôb. Aktuálne ja nakazených 94 704 ľudí, z nich 24 percent pochádza z Budapešti.

10:24 SLOVENSKO - Tradičnú vianočnú dedinu plánujú vo Zvolene otvoriť začiatkom decembra. Ako v uviedla primátorka mesta Lenka Balkovičová, predpokladom pre jej sprístupnenie je, že to umožnia vládne nariadenia.

Na zvolenskom Námestí SNP v posledných dňoch pribúdajú tradičné stánky a obyvatelia mesta sa začali zaujímať, či u nich nebudú vianočné aktivity rušené, ako to je v iných mestách.

10:22 SLOVENSKO - MultiplexDX získal od Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv IVD certifikát na prvý diferenciálny test. Ten dokáže súčasne zistiť prítomnosť koronavírusu a chrípky A a B.

"Konečne sa nám to podarilo," skonštatoval biochemik Pavol Čekan z MultiplexDX na sociálnej sieti.

10:13 SLOVENSKO - Prvý prípad ochorenia COVID-19 zaznamenali v opatrovateľskej službe v Žiari nad Hronom.

Pozitívne testovaná bola a príznaky ochorenia vykazuje jedna opatrovateľka. Pozitívny test mala aj jedna z dvoch klientiek, o ktoré sa starala.

Opatrovateľka, u ktorej sa prejavilo ochorenie, mala antigénový test z plošného testovania negatívny, pričom ochorenie sa jej prejavilo nasledujúci týždeň.

10:01 SLOVENSKO - Do oficiálnych štatistík pribudlo 2 591 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. V stredu otestovali 12 584 ľudí.

Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej
stránke covid-19.nczisk.sk.

Potvrdili aj ďalších 50 úmrtí na pľúcnu formu COVID-19. Bolo medzi nimi 23 žien a 27 mužov vo veku od 51 do 96 rokov.

Pozitívne testovaných bolo 1 206 mužov a 1 385 žien. Najviac pozitívne testovaných bolo v Prešovskom kraji (516), nasleduje Žilinský kraj (489), Trenčiansky (366), Košický (301), Nitriansky (279), Trnavský (257), Banskobystrický (224) a Bratislavský (159).

Z ochorenia sa vyliečilo ďalších 1067 ľudí, spolu ochorenie prekonalo 24 314 osôb.

V nemocniciach je aktuálne hospitalizovaných 1 847 pacientov, z nich potvrdené ochorenie COVID-19 má 1 553 ľudí. Na JIS je 105 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 116 pacientov.

V našej krajine sa doteraz urobilo 938 571 ukončených laboratórnych testov, celkový počet pozitívne testovaných osôb formou PCR testov je na čísle 81 772, počet aktívnych prípadov je 56 994.

9:46 SVET - Britská ekonomika sa po prepade v druhom štvrťroku vrátila v treťom kvartáli k rastu, ktorý dosiahol rekordnú úroveň.

Napriek tomu výsledok mierne zaostal za očakávaniami ekonómov. Poukázali na to vo štvrtok zverejnené predbežné údaje britského štatistického úradu ONS.

9:15 SLOVENSKO - Podpredseda Národnej rady Gábor Grendel (OĽANO) otvoril 17. schôdzu parlamentu. Na mimoriadnom rokovaní sa majú poslanci v zrýchlenom režime venovať vládnej novele zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia.

Tá by mala umožniť študentom zdravotníckych odborov pod dohľadom robiť výtery a vyhodnocovať testy na koronavírus.

V úvode schôdze však nebolo plénum uznášaniaschopné, v rokovacej sále nebol dostatok poslancov. Grendel preto vyhlásil prestávku.

9:00 SVET - Indická ekonomika zaznamenala v 2. štvrťroku súčasného fiškálneho roka pokles o viac než osem percent a prvýkrát v histórii sa dostala do technickej recesie. Predpokladá to tím ekonómov indickej centrálnej banky (RBI - Reserve Bank of India), ktorý zverejnil svoj odhad.

Technická recesia je charakterizovaná ako pokles hospodárstva dva kvartály po sebe.

8:30 SVET - Epidémia v Spojených štátoch naberá na sile. V stredu podľa New York Times pribudlo v krajine 142 755 pozitívnych prípadov.

Dokopy zaznamenali v USA už viac ako 10,4 milióna nakazených a takmer 242-tisíc úmrtí. Za posledných 24 hodín zomrelo na ochorenie Covid-19 ďalších 1431 pacientov. Zároveň rastie aj počet obsadených nemocničných lôžok, ktorý je od stredy najvyšší od začiatku pandémie.

Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem

8:05 SVET - Ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý v pondelok informoval o pozitívnom teste na koronavírus, museli hospitalizovať, píše ukrajinská agentúra Unian. V nemocnici je aj šéf jeho kancelárie.

Ukrajina zároveň hlási za posledný deň 11 507 nových prípadov, čím je prekonaný doteraz najvyšší prírastok 10 746 infikovaných zo soboty.

7:40 SVET - Obyvatelia časti Cypru budú musieť pre rýchly nárast počtu nakazených dodržiavať až do konca mesiaca prísnu karanténu.

Obmedzenia budú platiť pre oblasti Pafos a Limassol na juhozápade ostrova, kde sa prakticky zastaví verejný život. Ľudia nebudú môcť opúšťať svoje domovské okresy, zatvoria sa reštaurácie aj nákupné centrá a v noci bude platiť zákaz vychádzania.

7:23 SVET - Testy v Nemecku odhalili za posledných 24 hodín 21 866 nakazených, čo je približne o tritisíc viac ako o deň skôr.

Doteraz rekordnú dennú bilanciu infikovaných zaznamenalo Nemecko v sobotu, keď do štatistík pribudlo 23 400 nových prípadov.

7:00 SVET - Riaditeľ pre politické záležitosti Bieleho domu Brian Jack mal pozitívny test na koronavírus. Ide tak o ďalšieho predstaviteľa administratívy prezidenta Donalda Trumpa, ktorý bol pozitívne testovaný.

Jack (32) patrí k niekoľkým predstaviteľom Trumpovej administratívy, ktorí sa minulý týždeň zúčastnili v Bielom dome na povolebnej nočnej párty.

Podľa New York Times má pozitívny test na koronavírus aj ďalší Trumpov poradca. Meno osoby a ani to, či sa zúčastnila na večierku, však denník neuviedol.

6:36 SVET - Guvernér amerického štátu New York Andrew Cuomo oznámil, že všetky reštaurácie, bary a fitnescentrá na území štátu budú musieť zatvoriť o 22:00. Je to najnovší pokus tamojších úradov o zastavenie šírenia koronavírusu, uviedla tlačová agentúra AP.

Nové obmedzenia začnú platiť v piatok 13. novembra.

Guvernér informoval, že ľudia budú mať zakázané hostiť súkromné stretnutia alebo večierky s viac ako desiatimi prítomnými. Vysvetlil tiež, že opatrenia sú potrebné, lebo trasovaním sa zistilo, že nový výskyt prípadov nákazy súvisí práve s týmito druhmi prevádzok a s týmito činnosťami.

06:15 SVET - Počet nových denných prípadov nákazy koronavírusom v Českej republike sa už piaty deň za sebou drží pod hranicou 10-tisíc.

V stredu pribudlo v Česku 8 925 infikovaných, čo je podobný počet ako o deň skôr, kedy ich bolo 9 016. Zatiaľ naposledy zaznamenalo Česko viac ako desaťtisíc prípadov 6. novembra (11 549).

Oproti strede minulého týždňa je to obrovský pokles. Práve pred siedmimi dňami zaevidovali aktuálny rekord: 15 729 nakazených.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Náklady na bývanie môžu potrápiť váš rodinný rozpočet. Čo s tým?
 2. Našou prioritou je otvorená komunikácia so študentmi
 3. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 4. Život na hradoch nebol romantickou rozprávkou
 5. Na Orave pribudne nová predajňa Kauflandu – v Tvrdošíne
 6. Sky Park je inteligentný vďaka technológiám Siemens
 7. 5 dôvodov, vďaka ktorým je v roku 2022 cestovanie vlakom smart
 8. Prázdniny znamenajú oddych, ale aj riziká. Ako sa im vyhnúť?
 1. Život na hradoch nebol romantickou rozprávkou
 2. Našou prioritou je otvorená komunikácia so študentmi
 3. Na Orave pribudne nová predajňa Kauflandu – v Tvrdošíne
 4. Sky Park je inteligentný vďaka technológiám Siemens
 5. Náklady na bývanie môžu potrápiť váš rodinný rozpočet. Čo s tým?
 6. 5 dôvodov, vďaka ktorým je v roku 2022 cestovanie vlakom smart
 7. Na Orave pribudne nová predajňa Kauflandu – v Tvrdošíne
 8. Kraj Sveta má novú atrakciu
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 16 640
 2. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 16 188
 3. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín 9 937
 4. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti 8 250
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 695
 6. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť 5 361
 7. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 928
 8. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články 3 313
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu