SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Dnes pribudlo 1 771 prípadov a ďalších 19 úmrtí na COVID-19 (minúta po minúte)

Slovensko eviduje 85 567 prípadov z 960 049 PCR testov. Pľúcnej forme COVID-19 podľahlo už 510 pacientov.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem.

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sledujeme naživo (minúta po minúte)

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

21:31 SLOVENSKO - Aj všeobecní lekári môžu pacientov vyšetrovať antigénovými testami.

Skryť Vypnúť reklamu

Dnes o tom na facebooku informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

Vysvetlil, že Ministerstvo zdravotníctva na tento účel zriadilo špeciálny kód, ktorý uhrádzajú všetky tri zdravotné poisťovne.

Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti môžu podľa jeho slov na vyšetrenie použiť vlastné testy. "Indikované vyšetrenie u symptomatického pacienta je uhrádzané z verejného zdravotného poistenia," spresnil.

Dodal, že do systému Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) sa vykazujú dáta z každého vykonaného testu a každý pozitívny prípad miestne príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva.

21:28 SLOVENSKO - Slovensko by sa malo zamerať z pohľadu vyhľadávania nakazených na najviac postihnuté okresy, na rizikové skupiny ľudí a na pacientov s vysokou a stredne vysokou virálnou náložou a ich kontakty.

Skryť Vypnúť reklamu

Pre TASR to uviedol vedec a CEO spoločnosti slovenskej firmy MultiplexDX Pavol Čekan.

Súvisiaci článok Úrady zaregistrovali slovenský test na rozlíšenie COVID-19 a chrípky Čítajte 

Konzílium odborníkov odporúčalo po prvom kole celoplošného testovania cielené testovanie rizikových skupín, akými sú napríklad zdravotníci, sociálne služby a bezdomovci, či testovanie na hraniciach. Čekan vidí význam tohto kroku práve v testovaní rizikových skupín ľudí, v zastavení importu vírusu zo zahraničia a zároveň v testovaní aj najdôležitejších povolaní v boji proti pandémii nového koronavírusu.

Vďaka celoplošnému testovaniu sa podľa Čekana podarilo zistiť, ktoré okresy sú najzamorenejšie, kde je efektívne použiť antigénové testy na plošné testovanie, aké sú ich limity a výhody, a ako takúto veľkú akciu úspešne logisticky zvládnuť bez možných rizík infekcií. Z pohľadu spoľahlivosti testov vyzdvihol, že antigénové testy dokážu vyhľadať ľudí s vyššou virálnou náložou a dostať ich do karantény.

Skryť Vypnúť reklamu

"Tak sa zastavilo šírenie koronavírusu na nejakú dobu v tých najzamorenejších regiónoch, mestách a obciach," uviedol. Pripomenul tiež, že PCR testy sú oveľa citlivejšie ako antigénové testy. "Preto sú schopné odhaliť infekciu skôr, dokonca aj u bezpríznakových ľudí, ktorí môžu infekciu tiež prenášať. Antigenový test funguje najmä na príznakových ľudí. Najťažšie je zachytiť práve tých bezpríznakových - infekčných, a preto je pandémiu také ťažké rýchlo poraziť," komentoval.

Čekan si nemyslí, že v budúcnosti bude možné vyhľadať všetkých nakazených v populácií. Považuje to navyše za zbytočné. "U mnohých ľudí ochorenie COVID-19 odznie bez príznakov, a dokonca ani nenakazia blízkych. Všetko to záleží od virálnej nálože pri infekcii, od stavu imunity infikovaného a iných faktorov. V tomto je to nebezpečenstvo SARS-CoV-2, že sa prenáša tak nenápadne, ako tichý zabijak," uzavrel.

Skryť Vypnúť reklamu

19:06 SVET - Vzhľadom na prudko rastúci počet nových prípadov nákazy koronavírusom vstupuje Rakúsko budúci týždeň do sprísneného lockdownu.

Široko očakávané rozhodnutie prijala vláda v sobotu. S účinnosťou od utorka sa zavádzajú obmedzenia pohybu s celodennou platnosťou.

17:22 SVET - Grécko dnes oznámilo, že pre rýchle šírenie koronavírusu SARS-CoV-2 je nútené dočasne - do 30. novembra - zatvoriť všetky typy škôl, vrátane materských a detských centier.

Ako dôvod vláda uviedla, že pre nárast počtu nakazených hrozí kolaps zdravotníckeho systému.

17:21 SVET - V Nemecku bolo za uplynulých 24 hodín hlásených 22 461 nových prípadov nákazy koronavírusom.

Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnil Inštitút Roberta Kocha (RKI). Agentúra

DPA poukázala v tejto súvislosti na to, že po mesiacoch sa tak prvý raz znížil počet nakazených v porovnaní s číslami, ktoré boli zverejnené minulú sobotu.

Skryť Vypnúť reklamu

17:15 SLOVENSKO - Ministerstvo školstva by malo o maturitách informovať najneskôr začiatkom marca 2021.

Minister školstva Branislav Gröhling vo vysielaní na facebookovom profile rezortu školstva tak reagoval na časté otázky, ktoré dostáva na sociálnych sieťach.

Vo videu zároveň divákov uistil, že maturity v budúcom školskom roku by sa nemali konať tak ako tento rok, a teda spriemerovaním koncoročných známok. Podľa neho išlo o jednorazové riešenie, keďže boli v časovom sklze. Vysvetlil, že sa museli pripraviť legislatívne a obsahovo na množstvo variant.

Gröhling vo videu uviedol, že budú sledovať situáciu a jej vývoj a na základe toho plánujú postupovať. „Každopádne zmeny v maturite by sme určite neoznamovali v takomto výraznom predstihu, lebo je to polroka pred maturitou. Vidíte, že ten vývoj je veľmi hektický a mení sa z týždňa na týždeň. Nechceme niečo vysloviť a následne sa to zmení,“ poukázal. Podľa sprievodcu školským rokom 2020/2021 sú termíny písomných maturitných skúšok rozvrhnuté od 16. do 19. marca 2021. Termíny ústnych maturitných skúšok určí odbor školstva okresného úradu od 17.mája 2021 do 4.júna 2021.

Minister tiež uviedol, že celoslovenské testovanie žiakov deviateho ročníka základných škôl, čiže Testovanie 9 2021 sa zatiaľ uskutoční tak, ako je naplánované, teda 24. a 25. marca. Dodal, že o prípadnej zmene budú informovať. V školskom roku 2020/2021 bola na začiatku zmena v termíne celoslovenského testovania žiakov piateho ročníka ZŠ, teda Testovanie 5 2021. Jeho termín sa presunul z konca novembra na 19. mája 2021.

Skryť Vypnúť reklamu

16:39 SLOVENSKO - Bratislavský župan Juraj Droba kritizuje, že by sa mali v rámci mierneho uvoľnenia opatrení medzi prvými otvárať aj kostoly.

"Otvoreniu divadiel sa teším, kiná mi prídu v tejto situácii nepodstatné, ale budiž. Ale otvorené kostoly? Naozaj sú medzi top tromi prioritami?" pýta sa na facebooku.

Poukazuje na to, že ekonomika padá na hlavu a firmy, ktoré ako-tak prežili prvú vlnu pandémie nového koronavírusu čakajú, či ich druhá vlna 'dorazí', podnikatelia sú na kolenách. Je presvedčený, že turizmus sa podarí zachrániť len ťažko, oblasť gastra a šport však bude možné zachrániť. Prednosť pri otváraní by ale mali mať reštaurácie, športoviská a kaviarne.

"Veriaci sa konečne môžu ísť pomodliť, ale deti sa do školy nesmú ísť učiť. Trpia doma v izolácii a budem veľmi nahnevaný, keď sa potvrdí, že za zatvorením škôl nie je konzílium odborníkov, ale osobné pomsty," konštatuje Droba.

Skryť Vypnúť reklamu

16:37 SLOVENSKO - Vláda nikdy vážne neuvažovala nad tým, že by chystala povinné očkovanie proti novému koronavírusu.

Na facebooku to zdôraznil premiér Igor Matovič (OĽANO).

Podľa jeho slov je dôležité ľuďom poctivo vysvetľovať prínos očkovania.

Poukázal na to, že v súvislosti s novým koronavírusom mnohí ľudia veria dezinformáciám, a to napriek tomu, že túto tému viackrát s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím (OĽANO) verejne komunikovali.

"Len poctivými argumentmi dosiahneme pochopenie, že rozhodnutie o vakcinácii nie je len o rozhodnutí mladého slobodného človeka, ale aj o ochrane zdravia a života jeho mamy, otca, starých rodičov či známeho s rakovinou, obezitou, cukrovkou či poruchou imunitného systému," uviedol.

Predpokladá, že mnohí sa rozhodnú nedať sa zaočkovať. Dodal, že je to slobodná voľba ľudí. Bude to však považovať za dôkaz toho, že tieto osoby sa nepodarilo o dôležitosti očkovania presvedčiť.

Skryť Vypnúť reklamu

14:48 SLOVENSKO - Bezplatné testovanie na koronavírus SARS-CoV-2 antigénovými testami pri nemocnici vo Zvolene prebiehalo počas prvých dní bez väčších problémov.

Pre TASR to uviedla Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny Agel SK, pod ktorú nemocnica vo Zvolene patrí. Ako dodala, o testovanie antigénovými testami bol záujem a pri mieste sa tvorili rady.

"Mobilné odberové miesto zriadené nemocnicou pracuje dva dni v týždni. V utorok a vo štvrtok, v čase od 10.00 do 12.00 h," spomenula s tým, že v utorok (10. 11.) otestovali na tomto odbernom mieste 100 ľudí, z toho bol jeden testovaný pozitívny. Vo štvrtok (12. 11.) testovanie absolvovalo 95 záujemcov, z toho traja testovaní boli pozitívni. Mobilné odberové miesto je zriadené pri poliklinike vedľa detského pavilónu.

Skryť Vypnúť reklamu

13:56 SVET - Počet úmrtí súvisiacich s COVID-19 presiahol dnes v Poľsku hranicu desaťtisíc po tom, čo za posledných 24 hodín pribudlo 548 obetí na životoch.

Informovala o tom agentúra DPA. V krajine evidujú takmer štyristotisíc aktívnych prípadov nákazy a viac než 22 300 pacientov je v nemocniciach.

Od uplynulého víkendu platí v Poľsku čiastočný lockdown, ktorý potrvá do 29. novembra. Zatvorené sú plavárne, telocvične, kultúrne inštitúcie, ako aj väčšina obchodov v nákupných centrách. Školy prešli na výučbu žiakov z domu.

13:55 SVET - Rakúsko plánuje od utorka 17. novembra do 6. decembra zatvoriť všetky obchodné prevádzky s výnimkou potravín, lekární, drogérií či čerpacích staníc a zaviesť prísnejšie obmedzenia pohybu a kontaktov.

Vyplýva to z návrhu nového nariadenia ku koronavírusovým opatreniam, o ktorom v sobotu s odvolaním sa na parlamentné kruhy informoval denník Kurier.

Skryť Vypnúť reklamu

13:50 SVET - Maďarské rodiny, ktorých sa týka pandemické dištančné vzdelávanie na strednom stupni verejného školstva, budú mať na 30 dní internet zadarmo , oznámil v sobotu na Facebooku predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

Toto opatrenie sa týka žiakov stredných a stredných odborných škôl.

Vláda o tom ešte podľa slov Orbána bude rokovať s operátormi telekomunikačných sietí. Premiér vyzval mladých ľudí, aby dištančné vzdelávanie nevnímali ako prázdniny, ale aby sa skutočne učili. Od polnoci z utorka na stredu zaviedla vláda viaceré sprísnené protiepidemiologické opatrenia. Ich súčasťou je aj zákaz vychádzania od 20.00 do 05.00 h a úplný zákaz zhromažďovania. Vysokoškolské a vzdelávanie a vzdelávanie na strednom stupni je odvtedy iba dištančné, pričom internáty sa museli zatvoriť. Otvorené zostali iba školy pre deti do 14 rokov, fungujú aj materské školy a jasle. Učiteľov budú testovať každý týždeň.

Skryť Vypnúť reklamu

13:48 SVET - Ukrajina dnes hlási ďalších 12 524 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Ide o vôbec najvyšší denný prírastok od začiatku pandémie.

Údaje zverejnil tamojší minister zdravotníctva Maxym Stepanov, informovala agentúra Ukrinform.

13:40 SLOVENSKO - Bratislavské Staré Mesto podporilo tri sektory, ktoré boli v tomto roku najviac ohrozené koronakrízou.

O konkrétnych opatreniach informovala starostka mestskej časti Zuzana Aufrichtová na tohtotýždňovom zastupiteľstve. "Mestská časť podnikla kroky, ktoré by dopad krízy mali aspoň čiastočne zmierniť. V rámci svojich kompetencií podporila lokálny gastrobiznis, miestnu kultúru a cestovný ruch,“ uviedla starostka. Na júnovom zastupiteľstve mestská časť schválila odpustenie 50 percent z dane za užívanie verejného priestranstva pre terasy gastronomických prevádzok a kaviarní.

Skryť Vypnúť reklamu

"Úľava bola stanovená finančným oddelením vo výške, akú rozpočet Starého Mesta dokáže zvládnuť bez zásadného dopadu na ostatné segmenty," doplnila mestská časť.

12:26 SVET - Vakcíny proti COVD-19 dostanú v Nemecku medzi prvými obyvatelia a personál domovov sociálnych služieb.

Vyhlásila to dnes nemecká kancelárka Angela Merkelová. Ako uviedla v pravidelnom týždňovom príhovore, v okamihu dostupnosti vakcíny budú mať klienti a zamestnanci v domovoch "prioritu". V domovoch sociálnych služieb a v ďalších opatrovateľských zariadeniach žije takmer jeden milión Nemcov. Vláda v Berlíne chce získať 100 mil. dávok vakcíny, na ktorej vývoji pracuje nemecká farmaceutická firma BioNTech s americkcým partnerom Pfizer.

12:07 SVET - Talianska vláda dnes vyhlásila ďalšie dve oblasti za "červené zóny", kde platia najprísnejšie karanténne opatrenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Rozhodnutie nasledovalo po tom, čo denný prírastok počtu osôb nakazených koronavírusom prekonal rekord. Sprísnené obmedzenia platia od nedele v Kampánii na juhu krajiny a v Toskánsku v strednej časti Talianska. Úrady v Kampánii, kde sa nachádza Neapol, už varovali pred hroziacim kolapsom zdravotného systému. V piatok v Taliansku pribudlo 40 902 infikovaných osôb. To je doteraz najväčší denný prírastok. Hranicu jeden milión pozitívne testovaných krajina prekročila začiatkom tohto týždňa. Ochoreniu podľahlo 44 tisíc ľudí.

12:07 SVET - Irán plánuje s účinnosťou od 21. novembra zaviesť naprieč krajinou prísne a časovo neobmedzené lockdowny, ktoré majú zastaviť prudko stúpajúce počty nových prípadov nákazy koronavírusom.

Informovala o tom v sobotu agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie iránskeho prezidenta Hasana Rúháního.

Skryť Vypnúť reklamu

12:06 SLOVENSKO - Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny doteraz schválilo na odmeny zamestnancov v pvej línii boja s pandémiou 22 524 706 eur.

Tento balík je určený pre 30 406 zamestnancov zariadení. Rezort zároveň pokračuje v spracovaní ďalších žiadostí, aby mohol odoslať ďalšie financie na odmeny.

V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa ministerstva Veronika Pazičová. Ako ďalej priblížila, zamestnanci rezortu práce vybavili 741 žiadostí o jednorazovú dotáciu na mimoriadne odmeny. Zariadeniam sociálnych služieb odíde 19 214 603 eur na odmeny pre 20 030 zamestnancov. Na mimoriadny bonus k mzde pre 4 376 pracovníkov v oblasti sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately pôjdu 3 310 103 eur. Ministerstvu zostáva vybaviť ešte 110 žiadostí, ktoré na rezort prišli.

Skryť Vypnúť reklamu

11:55 SVET - V Maďarsku pribudlo dnes 4 836 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo 107 zväčša starších chronicky chorých pacientov, informoval v sobotu operačný štáb na webe.

Od vypuknutia pandémie koronavírusu evidujú v krajine už 136 723 potvrdených prípadov nákazy a 2 990 súvisiacich úmrtí. Z ochorenia sa zotavilo 31 126 osôb.

11:53 SVET - V Spojených štátoch pribudlo za piatok ďalších 184 514 prípadov nákazy koronavírusom a 1 401 úmrtí.

Vyplýva to z najnovších údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa. USA tak prekonali hranicu 10,7 miliónov infikovaných a v krajine evidujú už viac ako 244.000 úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19, informovala dnes stanica CNN.

10:58 SLOVENSKO - Návštevníci kultúrnych podujatí a bohoslužieb budú musieť podľa vyhlášky hygienikov sedieť buď v každom druhom rade, alebo šachovnicovo.

Súvisiaci článok Otvoria reštaurácie? A za akých podmienok môžu fungovať fitnescentrá? (odpovede) Čítajte 

TASR o tom informovala hovorkyňa úradu Daša Račková.

"Zakázaná je konzumácia nápojov alebo jedál, organizátor musí pred začiatkom odmerať telesnú teplotu účinkujúcich a nepovoliť im vstup, ak majú teplotu vyššiu ako 37,2 stupňa Celzia," uviedla.

Taktiež budú otvorené fitnescentrá a plavárne, pričom naraz v nich bude môcť byť najviac šesť zákazníkov. "Personál musí nosiť rúška a vo zvýšenej miere upratovať, čistiť a dezinfikovať priestory a vybavenie. Zároveň platí podmienka jedna osoba na 15 štvorcových metrov," poznamenala. K doteraz povoleným športovým podujatiam pribudli Slovenská hokejová liga, II. futbalová liga. "Povoľujú sa aj podujatia nevyhnutné pre fungovanie karanténnych športových centier pod záštitou ministerstva školstva," doplnila s tým, že všetky povolené športové podujatia sa budú naďalej konať bez prítomnosti divákov.

10:50 SLOVENSKO - Pendleri nebudú na hraniciach potrebovať antigénové testy.

Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva, ktorá začne platiť od pondelka 16. novembra.

Po rokovaní pandemickej komisie sa najprv avizovalo, že budú potrebovať antigénový test.

"Od pondelka pre nich platia pravidlá ako doteraz, to znamená, že pri prechode cez hranice sa nemusia preukazovať žiadnym testom, no musia mať potvrdenie o výkone práce, ktoré je možné nájsť vo vyhláške," uviedla hovorkyňa úradu Daša Račková.

Po zmenách na hraniciach, ktoré budú platiť od pondelka, bude možné z Poľska, Česka, Rakúska a Maďarska vstúpiť na územie SR s negatívnym PCR testom, nie starším ako 72 hodín, informoval v piatok minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO).

Po príchode z takzvaných červených krajín bude možný aj vstup bez absolvovaného testu. Podmienkou má byť vyplnený e-formulár a nástup do karantény.

V zozname menej rizikových krajín sa budú podľa vyhlášky nachádzať už len Austrália, Čína, Fínsko, Grécko, Island, Japonsko, Južná Kórea, Nórsko, Nový Zéland a Taiwan. Vypadnú z neho Bulharsko, Cyprus, Estónsko, Dánsko, Írsko, Kanada, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Monako, Nemecko, Poľsko, Rakúsko, San Maríno, Slovinsko, Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska, Švajčiarsko, Švédsko, Taliansko a Vatikán.

"Režim výnimiek platný na hraniciach s Českou republikou sa za rovnakých podmienok bude uplatňovať aj na hraniciach s Poľskom, Maďarskom a Rakúskom - napríklad študenti, tréningy športových klubov, poľnohospodári, umelecká činnosť a podobne," zhrnula Račková. Ruší sa aj antigénové testovanie na hranici s Ukrajinou.

10:31 SLOVENSKO - Počet pohrebníctiev klesol po sprísnení hygienických štandardov v čase pandémie COVID-19.

Nikola Bajánová zašla za šéfom Asociácie pohrebných a kremačných služieb a porozprávali sa aj o tom, ako sa pohrebným službám pracuje v čase pandémie.

10:21 SLOVENSKO - Za prvých päť dní testovania vyšetrili hasiči 29-tisíc ľudí. Zo včerajšieho počtu 6 332 testovaných bolo 104 osôb pozitívnych, čo predstavuje 1,64 percenta.

Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru Zuzana Farkasová. Ako ďalej priblížila, hasiči budú v testovaní pokračovať aj dnes od 12:00 do 20:00. V nedeľu bude všetkých 25 odberných miest zatvorených.

10:00 SLOVENSKO - Dnes pribudlo 1 771 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Pitvy potvrdili aj ďalších 19 úmrtí na pľúcnu formu COVID-19. Úrady aktuálne evidujú 56 033 infikovaných.

Koronavírus prekonalo aj ďalších 2 585 evidovaných nakazených. Spolu sa už na Slovensku uzdravilo 29 024 ľudí.

Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva na Facebooku.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) na najnovšie dáta reagoval statusom.

Laboratóriá v piatok urobili 10 742 RT-PCR testov. Spolu už otestovali 960 049 vzoriek, z ktorých bolo 85 567 pozitívnych.

Kliknite sem, ak sa vám mapa nezobrazuje správne.

Najviac pozitívne testovaných bolo v piatok v Prešovskom kraji (395), nasleduje Trenčiansky kraj (308), Trnavský (219), Nitriansky (210), Košický (207), Žilinský (181), Banskobystrický (157) a Bratislavský (94). Je medzi nimi 826 mužov a 945 žien.

V nemocniciach je hospitalizovaných 1 743 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 1 474 ľudí. Na inrenzívkach je 108 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 117 ľudí. Celkovo ochoreniu COVID-19 podľahlo už 510 ľudí.

08:39 SVET - V Česku dnes pribudlo 7 357 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 a najmenej 104 úmrtí v súvislosti s COVID-19.

Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne.

Vyplýva to z najnovších údajov zverejnených dnes nadránom na internetovej stránke českého ministerstva zdravotníctva.

07:56 SLOVENSKO - Lyžiarske strediská veria v zdravý rozum, úplný lockdown by neprežili.

Súvisiaci článok Lyžiarske strediská veria v zdravý rozum, úplný lockdown by neprežili Čítajte 

Prevádzkovatelia sa zhodli na tom, že zatiaľ čo v Rakúsku či Nemecku už majú pevne vypracovaný plán, za akých podmienok budú lyžiarske strediská fungovať, oni zatiaľ nemajú žiadne konkrétne informácie.

07:53 SLOVENSKO - Rokovanie mestského zastupiteľstva v Snine sa pre COVID-19 konalo formou videokonferencie.

Niektorým poslancom a obyvateľom mesta sa nepozdávalo, že rokovanie verejnosť sledovať nemohla.

Mesto je presvedčené, že dodržalo literu zákona, hlavný kontrolór to tak jednoznačne nevidí.

06:00 SVET - Mexická metropola v piatok oznámila, že nariadi zatvorenie barov na dva týždne po tom ako počet hospitalizovaných s ochorením COVID-19 stúpol na najvyššiu úroveň od augusta, informovala agentúra AP.

Primátorka mesta Claudia Sheinbaumová uviedla, že reštaurácie a fitnes centrá budú otvorené kratšie. Mesto zatvorilo nočné kluby a bary už na jar, neskôr však niektorým umožnilo, aby otvorili znovu ako reštaurácie.

Mnohé z nich nedodržiavali hygienické opatrenia a pravidlá týkajúce sa sociálneho odstupu a stali sa tak "miestami veľmi vysokého prenosu", skonštatovala Sheinbaumová. Varovala, že mestu hrozí návrat k výstrahe najvyššieho stupňa, čo by znamenalo zatvorenie väčšiny nepodstatných podnikov.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 2. Hygge ako životný štýl
 3. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 4. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 5. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 6. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 7. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 8. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 9. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 10. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 1. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 2. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 3. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 4. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 5. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 6. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 7. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 8. Budovanie zelenej značky
 9. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 10. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 20 932
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 20 762
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 17 682
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 559
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 173
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 7 910
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 371
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 228
 9. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020 7 199
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 096
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus SARS-CoV-2

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Vírusy a vírusové ochorenia, Ekonomická kríza 2020
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ak sa chcú seniori nad 65 rokov prihlásiť ako náhradníci na očkovanie musia pátrať po tom, aký systém prihlasovania používa ich najbližšie očkovacie centrum. Ilustračná fotografia.

Nemocnice navrhujú, aby sa náhradníci prihlasovali cez portál korona.gov.

8 h
Certifikát z celoplošného skríningového testovania na ochorenie COVID-19 prebiehajúceho od 18. - 26. januára 2021.

Zoznam zmien platných od 27. januára.

8 h

V sobotu sa chystajú ďalšie protesty.

6 h

Neprehliadnite tiež

Šačianska nemocnica.

Kedy mali vakcínu dostať, už nevysvetlili.

5 h
Očkovacie centrum v košickej nemocnici.

Nemocnica: Nemôžeme ovplyvniť, kedy ľudia prídu.

5 h
 Milan Uhrík v končí v Kotlebovej strane.

Kotleba taký odchod z ĽSNS ešte nezažil.

8 h
Certifikát z celoplošného skríningového testovania na ochorenie COVID-19 prebiehajúceho od 18. - 26. januára 2021.

Zoznam zmien platných od 27. januára.

8 h