SME
Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Pribudlo 1 326 prípadov, zomrelo ďalších 31 pacientov (minúta po minúte)

Pandémia si už vyžiadala 551 obetí.

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sledujeme naživo (minúta po minúte)

21:00 Minútu po minúte sme uzavreli, ďakujeme za sledovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

20:30 SVET O tom, čo sa vo Wu-chane v skutočnosti pred rokom dialo a ako miestne úrady dlho zamlčiavali informácie o šírení nového vírusu, informovali viacerí nezávislí a občianski novinári.

Kým niektorí z nich skončili vo väzbe, iní sa dodnes neobjavili. Väzenie teraz hrozí aj právničke Čang Čan.

19:48 SVET Počet úmrtí súvisiacich s novým koronavírusom je v Taliansku naďalej vysoký. Úrady dnes hlásili viac ako 730 ďalších obetí ochorenia Covid-19 za posledných 24 hodín. Takéto počty úmrtí v krajine zaznamenali aj začiatkom apríla počas vrcholu prvej vlny pandémie.

Celkovo stúpol počet mŕtvych v Taliansku od februára na takmer 46 500.

19:30 SLOVENSKO Pri príležitosti sviatku Dňa boja za slobodu a demokraciu je vo farbách trikolóry nasvietený Prezidentský palác aj Bratislavský hrad.

Skryť Vypnúť reklamu

Odkaz 17. novembra si prostredníctvom svetelnej projekcie pripomína aj Národná banka Slovenska.

19:00 SLOVENSKO Polícia uzatvorila v Trnave ulicu, kde býva premiér Igor Matovič.

Dôvodom sú bezpečnostné opatrenia, na sociálnej sieti si viaceré skupinky dohadovali na utorok večer protestné zhromaždenie práve v tejto časti Trnavy.

Na všetky tri prístupové cesty postavili policajti oceľové zábrany, na ulicu púšťajú len obyvateľov s trvalým pobytom.

Polícia ulicu v trnavskej časti Tulipán monitorovala 17. novembra po celý deň, k žiadnym incidentom však doteraz nedošlo.

18:30 SLOVENSKO Predstavitelia kotlebovcov vyzvali účastníkov protestov, aby sa v pokoji a bez delobuchov rozišli domov. Časť demonštrujúcich ešte zaútočila na policajtov, keďže sa pokúšala dostať do parlamentu. V tejto súvislosti predstavitelia polície zadržali jednu osobu.

Skryť Vypnúť reklamu

18:11 SVET Britský premiér Boris Johnson mal negatívny výsledok testu na koronavírus SARS-CoV-2, ale keďže bol v kontakte s osobou, u ktorej sa nákaza potvrdila, zostáva aj naďalej v izolácii.

Johnsonov úrad tvrdí, že premiér bol testovaný pomocou rýchlotestu, ktorý nie je nutné vyhodnocovať v laboratóriu.

18:00 SVET Európska únia dnes podpísala zmluvu s nemeckou farmaceutickou spoločnosťou CureVac, ktorá počíta s počiatočným nákupom 225 miliónov dávok vakcíny proti COVID-19 v mene všetkých členských štátov EÚ a s možnosťou požiadať o dodanie ďalších 180 miliónov dávok, len čo sa vakcína ukáže ako bezpečná a účinná proti novému typu koronavírusu.

V poradí piatu dohodu s farmaceutickou spoločnosťou potvrdila aj predsedníčka EK Ursula von der Leyenová.

Skryť Vypnúť reklamu

Únia už podobné dohody uzavrela s farmaceutickými spoločnosťami AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV a BioNtech-Pfizer. Ukončila tiež prieskumné rokovania s americkou firmou Moderna.

17:40 SLOVENSKO Extrémizmus, ktorý mnohých nespokojných pozýva do ulíc nikdy nedosiahne ideály novembra 1989. Neuverme mu, nevyberme si ho. Sledujte online zhromaždenie Za Slušné Slovensko.

Súvisiaci článok Na nelegálny protest v Košiciach prišlo asi tisíc ľudí. Pôvodní organizátori však nie Čítajte 

17:34 SLOVENSKO Protestné zhromaždenie proti koronaopatreniam a proti vláde sa dnes popoludní uskutočnilo aj na Hlavnej ulici v Košiciach.

Na protest, ktorý sa konal napriek núdzovému stavu a zákazu zhromažďovania sa, prišlo zhruba tisíc ľudí, mnohí boli v dave bez rúšok.

Polícia počas pokojného priebehu nezasiahla.

17:32 SLOVENSKO Na demonštrantov čakali pred parlamentom ťažkoodenci, búchali tu aj delobuchy.

Skryť Vypnúť reklamu

17:24 SLOVENSKO Protest pred palácom sa skončil, ľudia sa presúvajú pred parlament. Neboli to skupinky po šiestich, ako to prezentoval Kotleba a väčšinou protestovali bez rúška.

16:36 SLOVENSKO Protesty proti vláde a opatreniam sa dnes popoludní konali i v Prievidzi a Žiline.

Na Námestí slobody v metropole hornej Nitry sa zišlo niekoľko stoviek ľudí, v centre Žiliny desiatky obyvateľov. Polícia situáciu na oboch miestach monitorovala, informácie o prípadných ďalších protestoch v iných mestách nemá.

16:28 SLOVENSKO Pred Prezidentským palácom protestujú napriek zákazu proti súčasným opatreniam vlády tisíce ľudí. Pripojili sa k nim aj protestujúci spred Úradu vlády či futbaloví Ultras Slovana.

Tí dnes pred Úradom vlády hádzali delobuchy, niektorí sa snažili zhodiť aj zátarasy oddeľujúce protestujúcich od sídla vlády. Na protest dohliadalo niekoľko desiatok ťažkoodencov a policajti na koňoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Demonštrujúci skandovali heslá ako „Slovensko Slovákom", „Vlastizrada" či „Matovič do basy". Policajti na niektorých použili slzotvorný plyn.

16:00 SLOVENSKO Sloboda bez zodpovednosti je len ilúzia slobody. Pri príležitosti výročia Nežnej revolúcie a Dňa boja za slobodu a demokraciu to na facebooku napísal premiér Matovič.

"Dnes námestia ovládnu iní ľudia. Roky im odkaz Novembra bol úplne ukradnutý ... ba práve naopak, v príkrom rozpore s jeho odkazom, jeho hodnoty ničili. Jeden vedome vydal vedenie elitných útvarov polície do rúk nitrianskej mafie používajúcej tie najhoršie sicílske praktiky. Druhý roky zvelebuje režim, ktorý postihnutých ľudí či ľudí nie pravej rasy považoval za odpad, ale kríž na hrudi nosí," napísal premiér.

Skryť Vypnúť reklamu

15:35 SLOVENSKO Predseda Smeru Robert Fico si 31. výročie Nežnej revolúcie pripomenul symbolickým položením venca k buste Alexandra Dubčeka pred budovou Národnej rady. Zároveň uviedol, že demokracia nemôže byť anarchia a ľudí vyzval k zapojeniu sa do referenda.

"Dubček prišiel podľa Fica s myšlienkou, kedy hovoril o socializme s ľudskou tvárou. "Táto krajina potrebuje ľudskú tvár," uviedol Fico. Jediné, čo je podľa neho možné urobiť, je referendum.

"Ak chceme túto vládu vymeniť demokratickým spôsobom, nie ulicou ako to urobili oni, tak je možné len cez demokratické, priame a férové voľby," povedal Fico.

Ľuďom odkázal, že keď chcú, tak sa k protestom v meste môžu pripojiť, avšak majú zachovať pokoj. V okolí parlamentu sa zhromaždili stovky ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

15:16 SLOVENSKO Pred Úradom vlády a Prezidentským palácom sa zišlo niekoľko stoviek ľudí, ktorí plánujú protestovať proti vládnym opatreniam v boji proti koronavírusu.

Postupne tam prichádzajú aj policajti a ťažkoodenci. Hlavný protest je naplánovaný na 16:00.

Pred Hlavnou stanicou sa zasa vo veľkých skupinách združujú aj Ultras Slovana. Polícia proti nim zatiaľ nezasiahla.

Ďalšie desiatky ľudí čakajú pri buste Alexandra Dubčeka pred Národnou radou SR, kde majú s príhovorom vystúpiť predstavitelia opozičného Smeru.

13:19 SVET Na Ukrajine zaznamenali 11 968 nových prípadov nákazy novým koronavírusom a 159 súvisiacich úmrtí.

Celkový počet prípadov nákazy sa tak zvýšil na 557 657, pričom úmrtí súvisiacich s koronavírusom tam už dosiaľ zaznamenali 9856.

Skryť Vypnúť reklamu

Z ochorenia COVID-19, sa za posledných 24 hodín vyliečilo ďalších 6786 osôb, čím sa celkový počet vyliečených od začiatku pandémie zvýšil na 250 983.

Najvyšší počet nových potvrdených infekcií zaevidovali v hlavnom meste Kyjev (1143), ako aj Dnepropetrovskej (808), Odeskej (761), Čerkaskej (755) a Záporožskej oblasti (734).

12:39 SVET V Poľsku pribudlo 19 152 prípadov nákazy koronavírusom a 357 súvisiacich úmrtí. 70 ľudí zomrelo na COVID-19, zvyšní mali okrem nákazy aj pridružené choroby.

Podľa dnešných údajov je aktuálne hospitalizovaných 23 033 ľudí s potvrdenou koronavírusovou infekciou, ďalších 415 174 osôb je v karanténe a 25 618 pod hygienicko-epidemiologickým dohľadom. Najvyšší počet infikovaných zaznamenáva dlhodobo Sliezsko.

12:12 SVET V Rusku za posledný deň zomrelo v súvislosti s koronavírusom 442 pacientov, čo je doteraz najviac od vypuknutia pandémie. Krajina tiež hlási už štvrtý deň po sebe viac ako 22-tisíc novo potvrdených prípadov infekcie SAR-CoV-2.

Skryť Vypnúť reklamu

12:00 SVET Koronavírusom sa od začiatku pandémie nakazilo vo svete už viac ako 55 miliónov ľudí.

Vyplýva to zo štatistík, ktoré zverejňuje Univerzita Johnsa Hopkinsa . Najviac prípadov majú USA, India a Brazília. S chorobou COVID-19, ktorú vírus spôsobuje, zomrelo viac ako 1,3 milióna pacientov.

V USA v pondelok pribudlo viac ako 166-tisíc potvrdených prípadov nákazy.

11:36 SLOVENSKO Hasiči otestovali v pondelok na odberných miestach 1 371 osôb, pričom u sto z nich sa potvrdilo ochorenie na COVID-19, čo predstavuje 7,29 percenta. Informovala o tom hovorkyňa hasičov Zuzana Farkasová.

Najviac testov urobili hasiči na odbernom mieste na Slnečných jazerách v Senci (266) a na Hasičskej stanici Šaľa (253). Dnes hasiči netestujú.

10:00 SLOVENSKO Za pondelok pribudlo 1 326 pozitívnych prípadov na koronavírus. Laboratóriá vyšetrili 7 837 vzoriek.

Skryť Vypnúť reklamu

Pľúcnej forme COVID-19 podľahlo ďalších 31 pacientov. Z ochorenia sa vyliečilo ďalších 2853 ľudí.

Najviac pozitívne testovaných bolo v Trenčianskom kraji (245), nasleduje Žilinský kraj (227), Prešovský (226), Trnavský (187), Nitriansky (139), Košický (114), Banskobystrický (106) a Bratislavský kraj (82). Je medzi nimi 595 mužov a 731 žien

V nemocniciach je hospitalizovaných 1829 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 1546 ľudí. Na JIS leží sto pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 116 osôb.

Sedemdňový priemer má aktuálne hodnotu 1 639.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

09:00 SLOVENSKO Na Deň boja za slobodu a demokraciu eviduje bratislavské Staré Mesto jedno nahlásené zhromaždenie.

Skryť Vypnúť reklamu

Skupina okolo bývalého poslanca Petra Marčeka naplánovala akciu na Hodžovom námestí pred Prezidentským palácom, ktorú prezentuje ako "prechádzku". Prísť plánujú aj futbaloví chuligáni a extrémistická ĽSNS.

Súvisiaci článok Protesty v Bratislave: Fico sa prihovorí cez Facebook a potom sa uvidí Čítajte 

Svoju účasť na tejto akcii potvrdzoval aj líder mimoparlamentnej strany SNS Andrej Danko, neskôr však účasť odvolal a namiesto toho pripravuje pietnu spomienku na Šafárikovom námestí v Bratislave.

Či sa pred palác postavia aj priaznivci Smeru, zatiaľ nie je jasné.

Fico len oznámil, že politici strany pôjdu k jednej zo sôch generálneho tajomníka ÚV KSČ z reformného roku 1968 Alexandra Dubčeka a tam sa cez sociálne siete prihovoria slovenskej verejnosti.

Koaličné strany a hnutia si plánujú Deň boja za slobodu a demokraciu pripomínať individuálne.

Skryť Vypnúť reklamu

08:44 SLOVENSKO V pondelok sa rozhodlo, bude aj aj tretie kolo plošného testovania na COVID-19.

Ľudia zo samospráv hovoria, že štát nemá pri testovaní jasný plán. Tvorí sa za pochodu, rovnako tak pravidlá hry. Starostovia dotknutých obcí v Turci by boli radi, keby sa tretie kolo vybavilo v jeden deň.

08:03 SVET WHO od vypuknutia pandémie zaznamenala 65 prípadov nákazy koronavírusom vo svojej centrále vo švajčiarskej Ženeve.

Hovorkyňa organizácie potvrdila počet nakazených zamestnancov, zároveň však spresnila, že vedenie WHO zatiaľ nemá informácie o tom, či sa ich pracovníci nakazili medzi sebou v práci.

7:48 SVET Nemecko za uplynulých 24 hodín ohlásilo 14 419 nových prípadov nákazy. Počet úmrtí s chorobou COVID-19 sa zvýšil o 267.

Skryť Vypnúť reklamu

Kancelárka Angela Merkelová uviedla, že rýchlosť šírenia koronavírusu sa v Nemecku spomalil. Krajina však podľa nej ešte nedosiahla cieľov, kde by v boji proti infekcii chcela byť.

7:20 SVET Brazília zaznamenala 13 371 nových prípadov nákazy koronavírusom a 216 úmrtí na COVID-19.

07:00 SVET V Rakúsku začínajú platiť sprísnené opatrenia proti šíreniu nákazy.

Krajina zatvorí všetky školy aj obchodné prevádzky s výnimkou potravín, lekární, drogérií či čerpacích staníc a platia aj prísnejšie obmedzenia pohybu a kontaktov.

Ľudia môžu svoje príbytky opustiť len z dôvodu zaobstarania si základných životných potrieb, v prípade neodkladných ciest do práce či nevyhnutných návštevách príbuzných.

Zatvorené sú aj školy a škôlky, pričom žiaci prechádzajú na diaľkovú výučbu. Takisto sú zatvorené kaderníctva, kozmetické a masážne salóny. Lockdown platí do 6. decembra.

Skryť Vypnúť reklamu

06:10 SVET Debatu o bezpečnosti prijímania vína spoločnou lyžičkou z kalicha, ako je to zvykom v pravoslávnej cirkvi, vyvolala v Grécku smrť biskupa Joannisa.

Súvisiaci článok Smrť gréckeho biskupa na covid oživila debatu o prijímaní počas bohoslužieb Čítajte 

Ten bol veľkým zástancom tohto spôsobu prijímania "pod obojím" aj v čase pandémie vyvolanej koronavírusom SARS-CoV-2.

Tvrdil, že pri prijímaní vína nie je žiadne riziko nákazy.

Odborníci sa síce väčšinou vyhýbali komentovaniu cirkevných zvyklostí, avšak poznamenali, že WHO uvádza sliny ako jeden z hlavných prostriedkov na prenos koronavírusu.

06:00 SVET V Českej republike v pondelok zachytili 5 406 prípadov koronavírusovej nákazy. Aktuálne je v Česku 117 858 aktívnych prípadov.

Najhorší vývoj epidémie v prepočte na počet obyvateľov majú okresy Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Chrudim a Jičín. V nemocniciach je hospitalizovaných 6 592 pacientov, vyše tisíc má ťažký priebeh ochorenia.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 2. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 3. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 4. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 5. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 6. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 7. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 8. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 9. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 10. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 1. Detský čaj COOP Jednoty získal unikátne medzinárodné ocenenie
 2. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 3. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 4. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 5. Novinka medzi prefabrikátmi
 6. Virtuálne prechádzky ako pomoc turistom pri orientácií
 7. 3D virtuálne prechádzky pozdĺž maďarsko-slovenských hraníc
 8. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 9. The future of M&A in Europe
 10. Prvé zamestnanie: 3 veci, na ktoré by ste nemali zabudnúť
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 34 440
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 476
 3. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 15 154
 4. Aká je chémia vôní 10 902
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 461
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 849
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 815
 8. Bývanie v meste predlžuje život 8 232
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 809
 10. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 6 304
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

CYNICKÁ OBLUDA

Ficove majetkové pomery

Minulý týždeň sa poslanca Fica zasa opýtali na jeho majetok. A on zasa zopakoval, že žiadny nemá.

Autorská strana Samuela Marca

Správa o stave republiky: Vládnu nám Fekišovce (píše Samo Marec)

Mali plné ústa rečí o boji proti papalášom, ale pri prvej príležitosti sa sami papalášmi stali.

Predseda Národnej rady SR Boris Kollár a premiér SR Igor Matovič počas brífingu po spoločných raňajkách s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou v Prezidentskom paláci.
Petra Vlhová.

Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili ďalších 1 254 infikovaných (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili už takmer 106-tisíc nakazených. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 868 obetí.

Neprehliadnite tiež

Kollárovci majú jasno, zhoda však v koalícii stále nie je

Voľba sa už počas schôdze presúvala dvakrát.

Poslanci NR SR vľavo Peter Pčolinský (Sme rodina) a vpravo Michal Šipoš (OĽaNO).
Utečenci zo Sýrie v Hornej Štubni.
Kristián Čekovský.

Podľa Pellegriniho prichádzajú do úvahy len dvaja kandidáti na šéfa prokuratúry

Hlas sa na mene kandidáta dohodne na stredajšom predsedníctve.

Peter Pellegrini.