BRATISLAVA. Počet infikovaných novým koronavírusom by mal rásť. Slovensko sa pravdepodobne dostalo na úroveň reprodukčného čísla z 0,9 na 1.
Kĺzavý medián stúpol z čísla 1326 na 1811. Počet hospitalizácií aj 14-dňová incidencia mierne klesli.
V piatok to na tlačovej konferencii k epidemiologickej situácii a aktuálnym informáciám súvisiacim s ochorením COVID-19 povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO).
Prísnejšie pravidlá pre pendlerov
Minister Krajčí ďalej uviedol, že pendlerom, študentom či zamestnancom pracujúcim v zahraničí, na ktorých sa doposiaľ vzťahovala výnimka, by mala od 7. decembra pribudnúť povinnosť preukázať sa negatívnym antigénovým testom na koronavírus.
Nebude však pre nich povinný negatívny výsledok RT-PCR testu, stačiť im bude aj antigénový test, ktorý nebude starší viac ako dva týždne.
Dôvodom je podľa ministra to, že situácia v susedných krajinách je horšia ako na Slovensku. Výnimky z tohto pravidla budú mať tranzity.
Tisíc úmrtí v súvislosti s koronavírusom
Priemerný počet úmrtí spojených s ochorením COVID-19 je v súčasnosti 30 prípadov denne.

Minister zdravotníctva povedal, že celkový počet úmrtí spojených s koronavírusom je 1 000 prípadov. "Kompetentné úrady potvrdili 771 prípadov úmrtí spôsobených priamo ochorením COVID-19," dodal.
Situácia v nemocniciach je podľa neho síce lepšia, no nie je vidieť rapídny pokles pacientov.
Pripomenul, že v súčasnosti je hospitalizovaných 1 685 pacientov s podozrením či ochorením COVID-19, 122 ľudí potrebuje pľúcnu ventiláciu.
"Najvážnejšia situácia je v Prešovskom a Žilinskom kraji," upozornil minister zdravotníctva.
Slovensko má 898 voľných lôžok s kyslíkom a 930 obsadených lôžok s kyslíkom. Aktuálne funguje 154 antigénových odberových miest, podľa Krajčího by mali pribúdať.
Najviac pozitívnych nad 65 rokov je v Prešovskom kraji s 370 prípadmi. Najlepšie je na tom Bratislavský kraj, kde evidujú 110 takýchto prípadov. Celkovo je takýchto prípadov aktuálne 1836.
Mikas: Nemôžeme uvoľniť opatrenia
Hlavný hygienik Ján Mikas povedal, že epidemiologická situácia je stále vážna a nevidno veľký priestor na uvoľňovanie opatrení.
Reagoval tak na správy o tom, že najnovšie nariadenie hygienikov súvisiace s gastro prevádzkami a prikazujúce mať pri terasách aspoň jednu stenu otvorenú, sa niektorí snažia obchádzať tým, že otvárajú práve tú najkratšiu stranu a tým znižujú efekt voľného prúdenia vzduchu, ktorý má opatrenie zaistiť.
"Snažíme sa prijímať nariadenia tak, aby sme minimalizovali epidemiologické riziko a zároveň umožnili prevádzku v rámci možností, ak sa ale neustále budú objavovať prípady obchádzania nariadení, je ťažké vôbec nastaviť tie opatrenia," upozornil Mikas.
I preto je podľa neho zložité hovoriť o možnom termíne otvárania reštaurácií.
"Ak sa súčasné opatrenia nebudú dodržiavať a epidemiologická situácia sa nebude zlepšovať, nemožno hovoriť o otváraní," dodal hlavný hygienik.
Prídu zmeny v systéme testovania
Minister zdravotníctva Krajčí v súvislosti s predpokladaným nárastom počtu infikovaných poznamenal, že v tejto situácii sa ani v prípade semaforov, ktoré majú byť "vodítkom" uvoľňovania opatrení na regionálnej úrovni, "nemáme kde ponáhľať".
Sám sa stotožňuje s myšlienkou, že efektívnym spôsobom, ako znižovať počet infikovaných, je strategické testovanie.
V tejto súvislosti oznámil, že predseda vlády Igor Matovič aktuálne pracuje na novom prístupe k testovaniu. Premiér by o podrobnostiach mal informovať v najbližšom období.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?