BRATISLAVA. Ministerstvo obrany SR deklaruje, že pri skladovaní biologického odpadu, ktorý vznikol počas celoplošného testovania, postupuje zodpovedne, bezpečne a v súlade s požiadavkami na zhromažďovanie nebezpečného odpadu.
Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.
Odpad je uskladnený v objekte Mokraď
Ozbrojené sily SR uskladnili biologický odpad z testovania v priestoroch vojenského objektu Mokraď (okres Liptovský Mikuláš).
"Plne si uvedomujeme, že ak narábame s biologickým odpadom, ktorý by mohol byť kontaminovaný akoukoľvek nákazou, je potrebné venovať nielen jeho uskladneniu, ale tiež likvidácii náležitú pozornosť. Preto to robíme presne tak, aby nedošlo k absolútne žiadnemu ohrozeniu obyvateľov ani životného prostredia," uviedol minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO).
Minister tak reagoval na výroky nezaradeného poslanca Richarda Rašiho, ktorý žiadal o sprístupnenie informácií o skladovaní biologického odpadu po testovaní, či je dostatočne zabezpečený a či je všetko v súlade so zákonom.
Raši sa obával, že dlhodobejším skladovaním nebezpečného biologického materiálu môže prísť ku kontaminácii prostredia vysoko infekčnými látkami.
Naď označil Rašiho vyjadrenia na hrane trestného činu šírenia poplašnej správy.
Bez pôsobenia vonkajších vplyvov
Minister odmietol, že by mal byť odpad skladovaný na základe osobitných podmienok.
"Tento odpad nepochádza zo zdravotníckych zariadení, ale z účelovo zriadených odberových miest, ktoré neboli kvalifikované ako zdravotnícke zariadenia. Preto sa na nás vzťahujú všeobecné podmienky ustanovené právnymi predpismi v pôsobnosti Ministerstva životného prostredia SR, najmä zákon o odpadoch a súvisiaca vyhláška Ministerstva životného prostredia SR," upozornil.
Podmienkou na zhromažďovanie tohto odpadu je spevnená, nepriepustná a zabezpečená skladovacia plocha proti pôsobeniu škodlivých látok a pred pôsobením vonkajších vplyvov.
"To všetko uzamknutý a zabezpečený hangár vo vojenskom priestore Mokraď spĺňa," zdôraznil šéf rezortu obrany.
Armáda s odpadom nenakladá
Odpad môže byť podľa rezortu takto zhromažďovaný po dobu jedného roka.
Naď doplnil, že rezort obrany a ani vojenská nemocnica nevykonávajú nakladanie s nebezpečným odpadom.
"My ho zhromažďujeme, t. j. dočasne ukladáme na ďalšie nakladanie s týmto odpadom. Následne ho odovzdáme osobe oprávnenej na ďalšie nakladanie s ním," ozrejmil.
Odpad si potom podľa neho môže prevziať zariadenie, ktoré je oprávnené na jeho zneškodnenie a nakladanie s ním. Môže to byť napríklad spaľovňa alebo môže byť prevzatý zberovou spoločnosťou.
Budaj: Postup armády sa preverí
Ani minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) si nemyslí, že vzniknutá situácia je oprávnenou zámienkou kritizovať Naďa a jeho rezort.
"To, že ten odpad deponovali pred definitívnou likvidáciou, je postup v kritickej a mimoriadnej situácii, ktorý možno nejde úplne podľa litery zákona, lenže ten myslí na mierové časy, v ktorých sa nenahromadí odpad tohto druhu v takom krátkom čase a takom množstve," povedal.
Postup rezortu obrany a armády envirorezort v každom prípade podľa Budaja preverí.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?