BRATISLAVA. Od dnes sa na Slovensku začína prísnejší lockdown, ktorý má trvať do 10. januára. Platí aj zákaz vychádzania. Opatrenia proti koronavírusu majú pritom viacero výnimiek.
Zatvoriť museli všetky maloobchodné prevádzky a prevádzkové služby. Výnimku však budú mať napríklad predajne potravín v rozsahu uspokojenia nevyhnutných životných potrieb, drogérie, lekárne, ale aj ďalšie zariadenia.
TASR o tom informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková.
Lockdown má viaceré výnimky
Výnimkou sú prírodné liečebné kúpele alebo kúpeľné liečebne na základe návrhu lekára, prevádzky verejného stravovania, pričom môžu vydávať pokrmy a nápoje zabalené na odber so sebou alebo prostredníctvom donáškovej služby.

Rovnako pod výnimky spadajú predajne a výdajne zdravotníckych pomôcok a očné optiky vrátane vyšetrenia a merania zraku, predajne novín a tlačovín, obchody s krmivom pre zvieratá a veterinárne ambulancie. Otvorené môžu byť tiež výdajné miesta pre tovar zakúpený cez internet, mail alebo telefonicky, zásielkový predaj a balíkomaty.
"Pri čakaní na výdaj tovaru musí prevádzkovateľ zabezpečiť, aby ľudia dodržali odstup aspoň dva metre a mali prekryté horné dýchacie cesty. V priestore, kde sa tovar vydáva, môže byť naraz iba jeden zákazník," uvádza ÚVZ SR.
Výnimkou sú tiež predajne náhradných dielov motorových vozidiel, pneuservisy a odťahové služby, autoservisy a servisy bicyklov, servisy a požičovne lyží, predajne živých rýb a stromčekov, v oboch prípadoch len v exteriéri, či prevádzky telekomunikačných operátorov.
Otvorené môžu byť aj pošty, banky, poisťovne a leasingové služby, práčovne a čistiarne odevov, čerpacie stanice, pohrebné služby, pohrebiská a krematóriá, služby technickej a emisnej kontroly, ale aj servis výpočtovej a telekomunikačnej techniky. V prípade taxislužieb môžu pasažieri sedieť iba na zadných sedadlách a najviac dvaja v jednom rade. Výnimkou sú tiež advokáti, notári, súdni exekútori, správcovia konkurzných podstát, mediátori, dražobníci, rozhodcovia, znalci, tlmočníci a prekladatelia, kľúčové služby a zberné dvory.

V prípade hotelov a podobných ubytovacích služieb, prevádzok lanoviek a vlekov sa musia ich návštevníci starší ako desať rokov preukázať negatívnymi výsledkami antigénového alebo PCR testu na ochorenie COVID-19 nie staršími ako 72 hodín, prípadne potvrdením o prekonaní ochorenia COVID-19.
Otvorené môžu byť tiež služby dlhodobého ubytovania a karanténneho ubytovania. ÚVZ informuje, že sa zatvárajú taktiež prevádzky, ktoré mohli byť doteraz otvorené za osobitných podmienok.
Ide o umelé kúpaliská, fitnescentrá, prevádzky divadelných, hudobných, filmových alebo iných predstavení, kaderníctva a prevádzky starostlivosti o ľudské telo a autoškoly.
Výnimky pre dopravcov
Výnimku z karantény po návrate zo zahraničia majú viacerí dopravcovia.
V nariadení hlavného hygienika SR sa uvádza, že sa výnimka vzťahuje na členov posádky nákladnej dopravy, autobusovej dopravy, pilotov, členov posádky lietadla a iných členov leteckého personálu.
Rovnako pre posádku v lodnej doprave, rušňovodičov, vozmajstrov, vlakové čaty a obslužných pracovníkov v železničnej doprave. Tí môžu prekračovať hranicu SR aj inými spôsobmi dopravy, a to na presun do miesta, kde budú vykonávať svoju prácu, alebo pri návrate domov. Preukázať sa musia potvrdením od zamestnávateľa v slovenskom jazyku alebo osvedčením pre pracovníkov v medzinárodnej doprave.
Pri nakladaní a vykladaní tovaru im ostáva povinnosť používať osobné ochranné pracovné prostriedky, maximálne obmedziť priamy kontakt s personálom v zahraničí.
Ich vozidlo musí byť vybavené gumenými rukavicami a dezinfekčným prostriedkom na pravidelné čistenie rúk. Zamestnancom v železničnej doprave by mal zamestnávateľ vyhotoviť potvrdenie, ktoré preukáže, že prechod štátnej hranice im vyplýva z povahy práce, ktorou zabezpečujú železničnú dopravu.
Výnimka sa vzťahuje aj na vodičov a posádku osobnej dopravy, leteckej dopravy alebo autobusovej dopravy, ktorí vykonávajú prepravu repatriovaných osôb na Slovensko.
Rovnako sa týka vodičov a posádky zdravotnej služby, ktorí vykonávajú transport pacienta či zabezpečujú prevoz orgánov určených na transplantáciu, krv a krvné náhrady. Transportovať pacienta môžu len vozidlami s oddeleným priestorom pre pacienta. Musia používať osobné ochranné pracovné aj dezinfekčné prostriedky.
Výnimka tiež platí pre zamestnancov pohrebných služieb, ktorí zabezpečujú medzinárodnú prepravu ľudských pozostatkov alebo ostatkov. Platia pre nich podmienky používania respirátorov FFP2 alebo FFP3 pri preberaní, odovzdávaní a nakladaní ľudských pozostatkov. Maximálne majú obmedziť priamy kontakt s personálom v zahraničí. Ich vozidlo musí byť vybavené gumenými rukavicami a dezinfekčnými prostriedkami.
Omše obmedzili
Od dnes sa musí obmedziť kapacita v kostoloch. Ľudia môžu sedieť len v každom druhom rade a zároveň medzi obsadenými miestami musí ostať jedno miesto neobsadené. Vyplýva to z vyhlášky ÚVZ SR, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k obmedzeniam prevádzok a hromadných podujatí.
Bohoslužby sa môžu organizovať stále iba pre sediacich účastníkov. "Pred rozdávaním svätého prijímania, posvätených chlebov, agapé si musí rozdávajúci dezinfikovať ruky, v prípade kontaktu rozdávajúceho s ústami veriaceho si musí rozdávajúci zakaždým vydezinfikovať ruky. Pri prijímaní "pod obojím" striktne dodržiavať iba podávanie chleba na ruku," uvádza ÚVZ SR.
Zároveň sa od dnes zakazujú všetky hromadné podujatia, teda aj s menej ako šiestimi účastníkmi. Z vyhlášky ÚVZ vyplýva, že nebudú povolené ani divadelné, filmové, hudobné a iné umelecké predstavenia. Ostatné výnimky (podujatia konané na základe zákona, podujatia s účastníkmi s 12-hodinovým testom a ostatné) ostávajú v platnosti.
Regionálne úrady verejného zdravotníctva môžu v rámci svojho územného obvodu nariadiť aj prísnejšie opatrenia, ak si to epidemiologická situácia vyžiada.
Prečítajte si viac o lockdowne a opatreniach na Slovensku.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk