NITRA. Na Slovensku sa v sobotu večer v nitrianskej Fakultnej nemocnici začalo očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Ako prvý dostal vakcínu odborníka na tropickú medicínu a infektológiu Vladimír Krčméry.
„Som rád, že prvým, ktorý bude zaočkovaný, je pán profesor Vladimír Krčméry. Človek, ktorý bojoval s epidémiami aj na iných miestach sveta, človek, ktorý zasvätil svoj život za záchranu životov iných. Som rád, že bude vzorom pre všetkých nás,“ povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí v nemocnici v Nitre.
Krčméry sa po očkovaní cítil dobre. Ako pripomenul, získanie vakcín stálo obrovské úsilie všetkých kompetentných. „Vyhrali sme stávku, že do Vianoc tu bude vakcína a dnes sa to podarilo. Sme prvou z okolitých krajín, kde sa očkuje,“ vyhlásil.
Epidemiologička Zuzana Krištúfková v tejto súvislosti uviedla, že vakcínou od firiem BioNTech a Pfizer boli vo svete očkované milióny osôb. Podľa nej niet pochýb o tom, že vakcíny sú bezpečné.
„Je na každom z nás, ako sa rozhodneme. My, členovia konzília, ideme do toho,“ povedala Krištúfková.
Okrem Krčméryho boli zaočkovaní aj ďalší členovia konzília, Krajčí aj niekoľko desiatok zdravotníkov.
Minister dodal, že očkovanie bude pokračovať v nedeľu v nemocniciach v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a v Nitre.
O 10:00 hod. bude v bratislavskej Univerzitnej nemocnici v Ružinove zaočkovaná aj prezidentka Zuzana Čaputová, ministri a ďalší predstavitelia Národnej rady.
Prišli prvé vakcíny
Na Slovensko zatiaľ dorazilo približne 10-tisíc vakcín, celkovo ich je nakontrahovaných 18 miliónov.

Ako prví by sa mali očkovať zdravotníci, zamestnanci domovov sociálnych služieb či pracovníci kritickej infraštruktúry.
V nedeľu sa bude s očkovaním zdravotníkov pokračovať okrem Nitry aj v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach. Širokej verejnosti bude k dispozícii zrejme okolo Veľkej noci na budúci rok.
Vakcína Comirnaty od konzorcia Pfizer a BioNTech je určená pre dospelých a dospievajúcich od 16 rokov. Podáva sa v dvoch dávkach do ramena, pričom odstup je 21 dní.
Najčastejšie nežiaduce účinky sú podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv zvyčajne mierne a krátkodobé. Patria k nim bolesť a začervenanie v mieste vpichu, únava, bolesť hlavy, svalov a kĺbov, zimnica a horúčka.
Ako funguje mRNA vakcína?
Ide o tzv. mRNA vakcínu, ktorá má pripraviť organizmus na obranu voči infekcii. Koronavírus SARS-CoV-2 používa na vstup do buniek tzv. spike proteín.
Vakcína obsahuje genetickú informáciu (mRNA) na jeho tvorbu. Imunitný systém vďaka tomu v prípade nákazy rozpozná spike proteín ako cudzí a spustí obrannú reakciu.
„Imunitný systém ho rozpozná a dokáže voči nemu bojovať: protilátky a T-bunky vírus zabijú, zabránia jeho vstupu do ľudských buniek a zničia infikované bunky, a tak ochránia organizmus pred rozvojom ochorenia COVID-19," vysvetlil ŠÚKL. Doplnil, že spike proteín je len malou časťou vírusu a nie je schopný vyvolať infekciu COVID-19.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk