SME
Pondelok, 25. september, 2023 | Meniny má Vladislav

Deti sa do škôl na budúci týždeň nevrátia, externú časť maturity rušia (minúta po minúte)

PCR testy odhalili 636 nakazených.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Sledovali sme správy o Covid-19 minútu po minúte:

22:00 Minútu po minúte sme uzavreli, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo pandémie budeme sledovať aj v utorok.

SkryťVypnúť reklamu

21:38 SLOVENSKO - Na Slovensku potvrdili novú mutáciu koronavírusu, ktorá sa šíri z Anglicka. Nový kmeň odhalili vo vzorkách z okresu Michalovce.

20:00 SLOVENSKO - Ľudia by mali robiť všetko preto, aby sa v týchto dňoch nedostali do nemocnice. Riadiť sa majú odbornými radami, v prípade choroby sa snažiť liečiť doma, zhodli sa na tom lekári Peter Visolajský a Alena Koščálová spolu s matematikom Richardom Kollárom v diskusii šéfa mimoparlamentnej strany Spolu Juraja Hipša.

19:36 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva registruje 10 561 požiadaviek o očkovanie proti covidu. "Doteraz sme zaznamenali vysoký záujem, do všetkých šiestich vakcinačných centier sa na očkovanie prihlásilo spolu 10 561 zdravotníkov a ďalších osôb," povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

SkryťVypnúť reklamu

19:25 SVET - Rakúsko predlžuje celoštátny lockdown do 24. januára. Rozhodnutie prišlo po tom, čo vláda upustila od plánov, aby mohli byť obchody a iné prevádzky otvorené pre ľudí s negatívnym testom na koronavírus.

Súčasný, už tretí, lockdown začal v Rakúsku platiť 26. decembra. Vláda pôvodne plánovala, aby sa od 18. januára znova otvorili reštaurácie, obchody, ktoré nepredávajú nevyhnutný tovar, či kaderníctva pre ľudí s negatívnym testom na ochorenie COVID-19.

18:45 SLOVENSKO - Školy od 11. januára neotvoria. Všetky školy pokračovať dištančným spôsobom výučby. Otvorené budú len materské školy pre deti zákonných zástupcov z kritickej infraštruktúry a pre deti rodičov, ktorým povaha práce nedovoľuje pracovať z domu.

Od 4. januára materské školy pokračujú v aktuálnom režime, v ktorom sú buď uzatvorené alebo fungujú pre kritickú infraštruktúru či rodičov, ktorým vyplýva z povahy práce, že ju nemôžu vykonávať z domu.

SkryťVypnúť reklamu

Od 18. januára budú otvorené materské školy, obnoví sa aj vyučovací proces pre prvý stupeň základných škôl a špeciálne školy. Rezort školstva odporúča pretestovať rodičov aj zamestnancov.

Po ukončení lockdownu od 25. januára budú otvorené materské školy v štandardnom režime a aj prvý stupeň základných škôl. Rezort školstva odporúča pre materské školy a prvý stupeň základnej školy pretestovanie zamestnancov a rodičov.

Druhý stupeň základnej školy by mal prejsť na prezenčnú formu vzdelávania, pričom ÚVZ SR vyhláškou určí pretestovanie žiakov druhého stupňa základnej školy a zamestnancov školy. Otvorené budú aj stredné školy, taktiež za podmienok pretestovania študentov a zamestnancov školy.

18:11 SLOVENSKO - Externá časť maturitnej skúšky sa v školskom roku 2020/2021 ruší.

SkryťVypnúť reklamu

Minister školstva Branislav Gröhling o tom informoval na sociálnej sieti.

Písomná forma internej časti maturitnej skúšky sa uskutoční v termíne od 12. apríla 2021, termín upresnia do 31. marca.

Ústna forma internej časti maturitnej skúšky sa uskutoční v termínoch od 17. mája 2021. V prípade potreby môže prebiehať 2 týždne.

Ruší sa aj Testovanie 5. Testovanie 9 sa uskutoční v termíne 9. a 10. júna s náhradnými termínmi 24. júna a 25. júna.

17:58 SVET - V Rakúsku zaznamenali prvé prípady nákazy novým variantom koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý sa začal šíriť z Británie. Medzi týmito infikovanými sú aj dvaja Slováci.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: Globálne sa nakazilo vyše 85 miliónov ľudí Čítajte 

Rakúsky minister zdravotníctva Rudolf Anschober oznámil, že ide o štyri osoby nakazené v hlavnom meste Viedeň, ktoré absolvovali dobrovoľné testovanie na viedenskom letisku.

SkryťVypnúť reklamu

Všetci štyria nakazení majú podľa neho len mierne príznaky a momentálne sú v karanténe. Nový variant koronavírusu našli u piatich osôb, pričom dvaja infikovaní sú zo Slovenska - dvaja chlapci vo veku deväť a desať rokov.

Jednou z nakazených je podľa Anschobera 12-ročné dievča, ktoré do Rakúska prišlo 18. decembra. Ďalším infikovaným bol 30-ročný Rakúšan, ktorý sa do krajiny vrátil 6. decembra z Juhoafrickej republiky.

17:44 SVET - Belgicko pri očkovaní obyvateľstva proti COVID-19 nebude robiť rozdiely medzi osobami s belgickou štátnou príslušnosťou a obyvateľmi z iných krajín, pokiaľ majú legálny pobyt v krajine.

"Ktokoľvek, kto má legálny pobyt v Belgicku a ktorého údaje máme k dispozícii, môže byť očkovaný," informoval v tejto súvislosti úrad flámskeho ministra sociálnych vecí Woutera Bekeho.

SkryťVypnúť reklamu

"V prípade infekčnej choroby, ako je táto, samozrejme nie je možné rozlišovať na základe štátnej príslušnosti," spresnilo ministerstvo.

17:29 SLOVENSKO - Niektoré odberové miesta vo Vysokých Tatrách pristúpili k zmenám svojej prevádzky. Dôvodom je zatvorenie lyžiarskych stredísk, zákaz cestovania mimo okresov, čím došlo k rapídne zníženému počtu návštevníkov Tatier.

Svoju činnosť od utorka až do odvolania pozastavujú mobilné odberové miesta zriadené TMR - pri hoteli Slovakia v Tatranskej Lomnici a za ubytovňou SHB na Štrbskom Plese. Tiež sa ruší odberové miesto v obci Ždiar.

V prípade záujmu sa však ľudia vo Vysokých Tatrách môžu dať otestovať na Štrbskom Plese v Tatranskej lekárni, v Tatranskej Štrbe a Tatranskej Lomnici pod terasou hotela Lomnica.

SkryťVypnúť reklamu

Bezplatné antigénové testovacie miesta sú k dispozícii aj v meste Poprad. Presný aktualizovaný zoznam je možné nájsť na tejto stránke.

17:16 SLOVENSKO - V Rooseveltovej nemocnici doteraz zaočkovali cez 850 zdravotníkov.

"V prvý deň sme zaočkovali 199 nahlásených zdravotníkov. Zriadili sme tri vakcinačné ambulancie v priestoroch vzdelávacieho centra Eduka, v budove pred detskou nemocnicou. V najbližších dvoch týždňoch je v pláne zaočkovať denne dvesto zdravotníkov a sto svojich zamestnancov. Postupne sa kapacita zvýši na 500 očkovaní denne," konštatovala hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje s tým, že na očkovanie sa prihlasuje prostredníctvom registračného formulára. Termín príde do SMS.

17:13 SLOVENSKO - Počas pondelka a utorka dodá spoločnosť Pfizer na Slovensko ďalších 76 000 dávok vakcíny proti koronavírusu. TASR stanovisko za spoločnosť poskytol Miroslav Lednár.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Kedy prídu ďalšie vakcíny a ako sa registrovať? (otázky a odpovede) Čítajte 

Ide o ďalšiu várku dávok. Prvé dve termo-prepravky s množstvom 9750 dávok vakcíny prišli na Slovensko ešte 26. decembra minulého roka.

"Celkové množstvo dávok alokované pre Slovensko v rámci zmluvy s Európskou komisiou bude v týždenných dodávkach dovezené do SR počas nasledujúcich mesiacov a kvartálov," priblížil.

Ďalšie dávky vakcín mali byť podľa rezortu zdravotníctva navezené do 25 vakcinačných centier. Počet vakcinačných centier by mal postupne dosiahnuť 79.

17:11 SLOVENSKO - Minister školstva Branislav Gröhling považuje na základe názorov epidemiológov otváranie škôl za mimoriadne rizikové.

Uviedol to na dnešnom online stretnutí s Úniou miest Slovenska a jej členskými mestami. Informovala o tom hovorkyňa Únie Daniela Piršelová.

SkryťVypnúť reklamu

Ako ďalej objasnila, prioritou únie a jej členov je čo najskorší návrat detí a ich rodičov do normálneho života.

Dodala, že mestá sú pripravené urobiť maximum, aby spoločne s ministerstvom a odborníkmi pripravili bezpečné prostredie vo všetkých školách čo najskôr, nie však na úkor zdravia.

„Vzhľadom na súčasnú epidemiologickú situáciu a odporúčania epidemiológov, otváranie škôl považujem za mimoriadne rizikové. Máme pred sebou sériu rokovaní, verím, že čo najskôr nájdeme bezpečné a efektívne riešenie, ktoré umožní našim deťom vrátiť sa späť do škôl,“ povedal Gröhling.

17:08 SLOVENSKO - Nitrianska polícia sprísni od utorka kontroly zákazu vychádzania , zameria sa pri nich na cestovanie do Nitry. Dôvodom je vážna epidemiologická situácia v regióne.

SkryťVypnúť reklamu

„Ak občania musia ísť do mesta Nitra do zamestnania alebo z dôvodu podnikateľskej činnosti, nech si zabezpečia potvrdenie od zamestnávateľa, alebo iný dokument, ktorým vedia preukázať nutnosť svojej cesty,“ vyzýva Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre.

Polícia tiež vyzýva občanov, aby dodržiavali aktuálne protiepidemiologické opatrenia s dôrazom na zákaz vychádzania a aby do Nitry necestovali.

16:59 SVET - Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán sa nechá zaočkovať proti koronavírusu v čase, keď na neho v zmysle plánu očkovania príde rad. Pre komerčnú televíziu ATV to uviedol jeho hovorca Bertalan Havasi.

Havasi pripomenul, že podľa vládneho plánu očkovania, ktorý 1. januára zverejnili na webovej stránke Národného centra zdravia, budú najskôr zaočkovaní pracovníci v zdravotníctve a sociálnej sfére, po nich dostanú očkovaciu látku koronavírusom najviac ohrození ľudia.

SkryťVypnúť reklamu

"Predseda vlády nebude prednostne očkovaný, avšak keď na neho príde rad, nechá sa zaočkovať," dodal Havasi.

16:45 SLOVENSKO - Nemocnica v Bánovciach nad Bebravou bude do konca januára poskytovať len akútnu zdravotnú starostlivosť. V zdravotníckom zariadení sa k pondelku starali o 12 pacientov s novým koronavírusom, pozitívnych je i viacero zamestnancov.

Súvisiaci článok Nemocnica v Bánovciach má 20 zamestnancov s ochorením COVID-19 Čítajte 

"K pondelkovému ránu evidujeme 20 pozitívnych zamestnancov, v karanténe sú ďalší traja pracovníci. Staráme sa aktuálne o 12 pozitívnych pacientov, traja ďalší sú v karanténe," uviedla riaditeľka nemocnice Mina Bobocká.

Nemocnica má reprofilizovaných 15 lôžok pre pacientov s novým koronavírusom. Na základe príkazu ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO) musela urobiť organizačné opatrenia.

SkryťVypnúť reklamu

"V tejto chvíli je úplne zastavená plánovaná operatíva, obmedziť sme museli činnosť jednodňovej zdravotnej starostlivosti, v činnosti zostáva interné oddelenie, oddelenie dlhodobo chorých a reprofilizovali sme ďalších osem kyslíkových lôžok pre pacientov s COVID-19," spresnila Bobocká.

16:22 SLOVENSKO - Nemocnice Žilinského samosprávneho kraja sa začínajú pripravovať na vakcináciu. V tlačovej správe o tom informovala Martina Remencová zo samosprávy.

"V nemocniciach v pôsobnosti ŽSK sa dnes začínajú rýchle prípravy na vakcináciu proti ochoreniu COVID-19. Najskôr začnú prípravy v Liptovskej nemocnici s poliklinikou v Liptovskom Mikuláši, ktorá sa zaradila medzi 25 vakcinačných centier na Slovensku," uviedla Remencová a dodala, že možnosť vakcinácie budú mať prioritne zamestnanci nemocnice a následne ďalší poskytovatelia zdravotnej starostlivosti podľa metodiky stanovenej Ministerstvom zdravotníctva SR.

SkryťVypnúť reklamu

16:20 SVET - V Škótsku zavedú od polnoci celoplošný lockdown s platnosťou do konca januára. Oznámila to škótska premiérka Nicola Sturgeonová.

Škótska vláda podľa jej slov rozhodla o zavedení "zákonnej povinnosti zostať doma okrem nevyhnutých dôvodov". Svoje domovy tak budú môcť ľudia opustiť len v nevyhnutných prípadoch, informovala stanica BBC.

Na vonkajšom priestranstve sa budú môcť stretnúť maximálne dve osoby z dvoch rôznych domácností. Nevzťahuje sa to však na deti vo veku do 11 rokov.

16:06 SLOVENSKO - Galantská nemocnica bude od štvrtka fungovať v režime červenej COVID nemocnice. Poskytovať tak bude zdravotnú starostlivosť iba pre pacientov s ochorením COVID-19.

Súvisiaci článok Nemocnica v Galante bude poskytovať starostlivosť iba pre pacientov s koronavírusom Čítajte 

Prechod do "červeného" režimu má pomôcť kritickej situácii v nitrianskej fakultnej nemocnici. Sieť Svet zdravia sa na tom v pondelok dohodla s Ministerstvom zdravotníctva SR.

SkryťVypnúť reklamu

Ako informoval hovorca ProCare a Svet zdravia Tomáš Kráľ, nová COVID kapacita bude predstavovať spolu 110 lôžok, z toho 10 s umelou pľúcnou ventiláciou a 80 s priamym prívodom kyslíka.

Doteraz mala nemocnica reprofilizovaných 65 COVID lôžok s aktuálne 59 pacientmi. Súčasťou spoločnej dohody je prevoz približne 70 pacientov, ktorí sú aktuálne v Galante hospitalizovaní s inými diagnózami.

Prevezení budú do nemocníc v Trnave, Nitre, Topoľčanoch, Nových Zámkoch a v Bratislave.

15:56 SVET - V austrálskom Sydney pre pretrvávajúce riziká pandémie zaviedli povinné nosenie rúšok na určitých miestach, napríklad v obchodných centrách, vo verejnej doprave a v rôznych uzatvorených priestoroch.

Ľuďom, ktorí na týchto miestach nebudú mať rúško, hrozí pokuta 200 austrálskych dolárov (približne 125 eur). Hlavná zdravotníčka Nového Južného Walesu Kerry Chantová však neuviedla, ako dlho bude toto opatrenie v platnosti.

SkryťVypnúť reklamu

15:49 SLOVENSKO - V Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici majú stále dostatok lôžok pre pacientov s ochorením COVID-19.

Aktuálne majú v nemocnici hospitalizovaných 76 pacientov, trinásť z nich si vyžaduje podporu dýchania na umelej pľúcnej ventilácii.

Maximálny počet lôžok, na ktorých vedia hospitalizovať pacientov s covidom je 301 lôžok. Na COVID-19 je pozitívne testovaných 92 zdravotníkov, ďalších 18 suspektných je v karanténe.

15:33 SLOVENSKO - Nitriansky Jaguar Land Rover zatiaľ v súvislosti s nepriaznivou epidemiologickou situáciou v Nitre a okolí nehovorí o prerušení výroby, avizuje však ďalšie testovanie svojich zamestnancov.

Súvisiaci článok Krízový štáb odporučil obmedziť činnosť výrobných prevádzok aj materských škôl Čítajte 

Ako ďalej uviedla manažérka automobilky pre firemné vzťahy Miroslava Remenárová, situáciu monitorujú a sú v úzkom kontakte s predstaviteľmi mesta, ako aj s regionálnym úradom verejného zdravotníctva.

"Sme pripravení urobiť všetko, čo je to v našich silách, pre ochranu zdravia našich zamestnancov, spolupracovníkov a ich rodín," doplnila.

Oddnes pritom fabrika beží v mimoriadne sprísnenom režime, keď napríklad po koncoročnom sprísnení podmienok platí povinnosť práce z domu pre všetky pracovné pozície, ktorých prítomnosť v závode nie je priamo potrebná pre výrobu automobilov.

Remenárová zároveň pripomenula, že 28. decembra uskutočnil Jaguar Land Rover dobrovoľné testovanie zamestnancov a dodávateľov. "Druhé kolo organizujeme tento štvrtok a piatok," dodala.

15:25 SVET - Európska lieková agentúra oznámila, že by ešte dnes mohla rozhodnúť o schválení vakcíny americkej spoločnosti Moderna proti ochoreniu COVID-19. Agentúra mala rozhodnutie pôvodne prijať v stredu 6. januára.

Výbor pre lieky na humánne použitie zasadá dnes a má sa zaoberať vakcínou spoločnosti Moderna.

Európska komisia v mene členských štátov EÚ objednala od spoločnosti Moderna prvotnú dávku 80 miliónov vakcín s možnosťou dokúpenia ďalších 80 miliónov dávok. Aj vakcína od Moderny sa bude podávať v dvoch dávkach.

15:21 SVET - Európska komisia obhajovala svoju očkovaciu stratégiu proti koronavírusu, keďže v členských štátoch s dovedna 450 miliónmi obyvateľov v ostatných dňoch rástlo napätie pre pomalé poskytovanie vakcín proti ochoreniu COVID-19.

Očkovacie programy v 27 krajinách EÚ sa rozbiehajú pomaly a niektorí členovia únie obvinili výkonný orgán európskej dvadsaťsedmičky zo zlyhania pri dodávaní správneho množstva dávok.

Fíni, napríklad, netaja sklamanie, že v decembri dostali iba 40-tisíc dávok namiesto očakávaných 300-tisíc.

Hovorca Európskej komisie Eric Mamer na tlačovej konferencii poznamenal, že hlavným problémom pri zavádzaní očkovacích programov "je problém výrobnej kapacity, ktorému čelia všetci".

"Podpísali sme zmluvy, ktoré umožnia členským štátom získať prístup k dvom miliardám dávok, čo je dosť na zaočkovanie celej populácie EÚ," dodal.

15:19 SLOVENSKO - Handlovská nemocnica eviduje k pondelkovému ránu osem pacientov s ochorením COVID-19, pozitívny na nový koronavírus je tam i zdravotnícky personál.

"Prístroje na umelú pľúcnu ventiláciu v nemocnici nemáme. Zo zamestnancov sú pozitívne tri zdravotné sestry a jeden nezdravotnícky pracovník. Aktuálne nemáme v karanténe žiadneho zamestnanca," uviedla riaditeľka nemocnice Marta Eckhardtová. Približne polovica zamestnancov podľa nej už ochorenie COVID-19 prekonala.

15:10 SVET - Francúzske vedenie čelí rastúcemu tlaku na urýchlenie očkovania proti chorobe COVID-19, ktorému sa v tejto krajine do 1. januára podrobilo len niečo cez 500 ľudí.

Pomalé tempo vakcinácie vo Francúzsku však kritizuje aj prezident Emmanuel Macron, informovala v pondelok agentúra AFP. Kritici podľa AFP poukazujú na to, že za rovnaký čas bolo v Nemecku proti COVID-19 zaočkovaných asi 200 000 ľudí.

14:59 SVET - Očkovanie proti koronavírusu sa v Španielsku spomalilo, pričom väčšina aktivít sa pre sviatočné obdobie od Nového roka do 6. januára zastavila.

Správy od regionálnych úradov ukazujú, že v krajine do pondelka podali menej ako pätinu existujúcich dávok vakcíny od firiem Pfizer a BioNTech. Do Španielska by pritom malo prísť ďalších 350-tisíc dávok.ň

Niektorí odborníci sa obávajú, že ďalšie odďaľovanie očkovania by mohlo narušiť schopnosť úradov bezpečne skladovať vakcíny, keďže je potrebné ich uchovávať v mimoriadne chladných podmienkach.

14:44 SVET - Európska komisia rokuje s americkou spoločnosťou Pfizer a nemeckou firmou BioNTech o možnosti objednať si dodatočné dávky ich vakcíny proti ochoreniu COVID-19, okrem doteraz zazmluvnených 300 miliónov dávok.

"Komisia skúma, či existuje spôsob, ako pridať ďalšie dávky k tým, pre ktoré už máme dohodu," uviedol pre Reuters nemenovaný predstaviteľ eurokomisie.

Vakcína od konzorcia Pfizer/BioNTech, ktorá je v súčasnosti jedinou povolenou na jednotnom trhu EÚ na očkovanie proti ochoreniu COVID-19, sa podáva v dvoch dávkach.

Schválenie vakcíny vyrobenej spoločnosťou Moderna sa očakáva v priebehu januára. Európska lieková agentúra pritom avizovala, že svoje rozhodnutie v tejto veci oznámi už 6. januára.

14:33 SVET - V Maďarsku zaočkovali už takmer 12 000 zdravotníkov. Oznámila to šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby Cecília Müllerová.

Súvisiaci článok Plán očkovania v Maďarsku vyvoláva otázky, určil sedem kategórií ľudí Čítajte 

Müllerová na tlačovej konferencii operačného štábu zdôraznila, že epidémia v Maďarsku ustupuje, avšak je veľmi dôležité, aby čo najviac ľudí bolo zaočkovaných.

V utorok podľa jej slov prevezme Maďarsko vakcíny na zaočkovanie ďalších 39 000 osôb. Polovicu týchto očkovacích látok však odložia na druhé kolo očkovania, pretože sa "ukazujú problémy v ich preprave".

Müllerová tiež poznamenala, že ak maďarskí vedci potvrdia účinnosť ruskej vakcíny Sputnik-V, tak sa začne používať aj tá.

14:31 SLOVENSKO - Zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 sa v najbližších dňoch postupne dajú aj pracovníci neziskovej organizácie Depaul Slovensko, ktorá sa v Bratislave venuje pomoci ľuďom bez domova.

Potvrdil to riaditeľ organizácie Jozef Kákoš. Očkovanie víta, tvrdí, že sa tým ochránia pracovníci nocľahárne, útulku či ošetrovne, ale aj ľudia bez domova.

V Depaul Slovensko doteraz zatiaľ nezaevidovali človeka bez domova pozitívne testovaného na ochorenie COVID-19.

"Uvedomujeme si však, že riziko nákazy k nim smeruje cez ľudí, ktorí s nimi pracujú. Očkovanie preto vnímame ako dvojitú ochranu," spresnil.

14:27 SLOVENSKO - V bratislavskom krematóriu fungujú kremačné pece v týchto dňoch nepretržite. Bratislava totiž vypomáha krematóriu v Nitre. Potvrdil to riaditeľ organizácie Marianum - Pohrebníctvo mesta Bratislava Boris Šramko.

"Situácia v Bratislave nie je momentálne kritická, ale v krematóriu som nariadil 24-hodinový cyklus kremačných pecí, aby sme vypomohli spaľovať zosnulých krematóriu Nitra, ktoré sa nachádzalo v ťažkej situácii aj preto to, že vypomáha s kremáciami aj Banskej Bystrici," povedal riaditeľ.

14:21 SVET - Tisícky ľudí sa v pondelok prišli zaočkovať v Pekingu proti ochoreniu COVID-19.

Súvisiaci článok Čínska vakcína Sinopharm má účinnosť 79 percent Čítajte 

Čína sa snaží o vakcináciu miliónov ľudí ešte pred čínskym novým rokom v polovici februára, s ktorým súvisí hromadný presun obyvateľstva.

Počas uplynulých dní dostalo prvú dávku vakcíny v hlavnom meste Číny viac než 73 000 ľudí vrátane komunitných pracovníkov a vodičov verejnej dopravy.

Zdravotnícke orgány 31. decembra podmienečne schválili použitie vakcíny vyrobenej čínskou farmafirmou Sinopharm, ktorá má podľa spoločnosti 79-percentnú účinnosť.

14:19 SVET - V Rakúsku zostanú až do 24. januára zatvorené obchody, reštaurácie a športové a kultúrne zariadenia. Školy budú naďalej vyučovať na diaľku.

Vláda pôvodne plánovala už od 18. januára udeliť výnimky z niektorých obmedzení ľudom s negatívnym testom na nový koronavírus.

Podľa jej návrhu malo byť umožnené osobám s negatívnym testom, aby sa dali ostrihať, a mohli zúčastniť ma športových a kultúrnych podujatiach či nakúpiť si aj v obchodoch poskytujúcich iný než len nevyhnutný tovar.

Plán sa však nakoniec neuskutoční, keďže nezískal v parlamente podporu opozície a neprešiel, píše agentúra Reuters.

14:09 SLOVENSKO - Levická nemocnica vyčlenila celkom 39 lôžok pre pacientov pozitívnych na COVID-19.

"Naša nemocnica má celkovo 230 lôžok. Z nich je reprofilizovaných 34 lôžok pre pacientov s COVID-19, k tomu päť lôžok na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny pre pacientov, ktorých zdravotný stav si vyžaduje napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu,“ vysvetlil riaditeľ levickej nemocnice Ján Belanský.

K dnešnému dňu majú v nemocnici 31 pozitívnych pacientov na štandardnom lôžku, šesť pacientov je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu, jeden je na neinvazívnej ventilácii a ďalší traja pacienti sú na umelej pľúcnej ventilácii z dôvodu iného ochorenia.

"Aktuálne máme pozitívnych alebo v karanténe 40 zamestnancov,“ doplnil riaditeľ. Nemocnica je zaradená do zoznamu 25 miest, ktoré ministerstvo zverejnilo ako očkovacie miesta pre verejnosť.

14:08 SLOVENSKO - V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice je momentálne hospitalizovaných 224 pacientov s ochorením COVID-19, 20 pacientov je v kritickom stave na umelej pľúcnej ventilácii.

„V tejto chvíli máme k dispozícii 284 lôžok, percentuálna obsadenosť je 79 percent, takže pripravujeme ďalšiu reprofilizáciu lôžok," uviedla Monika Krišková z komunikačného oddelenia nemocnice.

Ako ďalej dodala, pľúcnych ventilácií je zatiaľ dostatok, horšie je to s personálom. COVID pacienti pribúdajú a stúpajú najmä počty kriticky chorých, ktorí potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu.

13:55 SLOVENSKO - Aktuálny počet hospitalizovaných na ochorenie COVID-19 vo Fakultnej nemocnici Trnava je 82. Z nich 15 potrebuje umelú pľúcnu ventiláciu.

V priebehu dvoch týždňov sa počet hospitalizovaných zvýšil o 22. Informuje o tom nemocnica na svojom webe.

13:53 SLOVENSKO - Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku od pondelka obnovila chod gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia. Jeho činnosť bola dočasne obmedzená na dva týždne v súvislosti s aktuálnou pandemickou situáciou.

13:47 SVET - V Poľsku vzrástol počet nových prípadov o 4432. Zároveň zomrelo ďalších 42 ľudí, čím sa počet obetí epidémie v krajine zvýšil na 29 161.

S potvrdenou koronavírusovou infekciou je hospitalizovaných 17 130 ľudí, ďalších 132 060 je v karanténe, 6465 osôb je pod sanitárno-epidemiologickým dohľadom. Z nákazy sa doteraz zotavil milión 69 554 ľudí.

V Poľsku - podobne ako aj v ďalších štátoch EÚ - sa 27. decembra začalo s očkovaním proti chorobe COVID-19, pričom medzi prvými zaočkovanými boli pracovníci zdravotníckych služieb.

Spravodajský portál TVN24.pl informoval, že v pondelok ráno dorazila do Poľska ďalšia zásielka vakcín proti koronavírusu.

13:44 SLOVENSKO - Národný ústav srdcových a cievnych chorôb má aktuálne v karanténe 26 zdravotníckych pracovníkov. Potvrdila to hovorkyňa ústavu Soňa Valášiková.

Zdôraznila, že poskytovanie zdravotnej starostlivosti v ústave nie je ohrozené. Podľa jej slov sa však mení každý deň. V nemocnici je hospitalizovaných 24 pacientov pozitívnych na ochorenie COVID-19.

13:38 SVET - Na Ukrajine bolo za posledných 24 hodín laboratórnymi testami potvrdených ďalších 4158 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Po novoročnom víkende klesol počet nových prípadov nákazy, pričom najnovšia bilancia denných prírastkov je najnižšia za posledné tri mesiace, od 5. októbra, keď bolo zistených 3774 prípadov nákazy chorobou COVID-19. Počty nakazených následne stúpali.

Za posledných 24 hodín bolo na Ukrajine podľa Stepanova vykonaných 13.128 testov. Z toho 11.021 boli PCR testy a zvyšných 2107 boli testy vykonané metódou ELISA, ktorá zisťuje prítomnosť protilátok.

13:25 SLOVENSKO - V Nitre sa pravdepodobne sprísnia opatrenia proti šíreniu koronavírusu.

„Sme v takom stave, ako to bolo na Orave. Treba prijať ďalšie opatrenia," uviedol primátor Marek Hattas na tlačovej konferencii. „Na mieste je aj otázka tvrdého lockdownu. Zavrieť mesto nám už nepomôže, potrebujeme to v celom okrese," dodal.

Zároveň potvrdil, že počas víkendu v Nitre bude plošné testovanie.

Na výrazné sprísnenie opatrení vyzval aj riaditeľ Fakultnej nemocnice v Nitre Milan Dubaj, ktorý spomenul aj možnosť zatvorenia fabriky Jaguar Land Rover.

Počas tejto noci boli nútení transportovať aj troch pacientov na umelej ventilácii.

Okresný krízový štáb v Nitre žiada obmedzenie činnosti čo najväčšieho počtu výrobných prevádzok v okrese, testovanie zamestnancov podnikov a obmedzenie počtu zákazníkov v obchodoch tak, aby na jedného pripadalo 25 metrov štvorcových plochy.

Zatvorené majú byť aj materské školy v regióne, fungovať by mali len pre deti zamestnancov z kritickej infraštruktúry.

13:23 SLOVENSKO - Nemocnica v Komárne vyčlenila ďalšie lôžka pre pacientov s ochorením COVID-19, pripravuje sa tiež na očkovanie zamestnancov. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa spoločnosti Agel SK Martina Pavliková.

"Keďže pacientov s koronavírusom v regióne pribúda, nemocnica na základe príkazu ministra reprofilizovala celkovo 30 percent lôžok s možnosťou pripojenia pacieta na kyslík," uviedla hovorkyňa a dodala, že nemocnica je v zozname ministerstva zdravotníctva vyčlenená ako jedno z 25 očkovacích centier a pripravuje sa na očkovanie svojich zamestnancov v najbližších dňoch.

13:17 SLOVENSKO - Minister obrany Jaroslav Naď sa po prekonaní ochorenia COVID-19 vracia do práce. Ako podotkol, zatiaľ na pár hodín a v šetriacom režime.

Od optimálnej kondície je podľa svojich slov ešte ďaleko. Informoval o tom na sociálnej sieti.

13:08 SLOVENSKO - V spoločnosti U. S. Steel Košice je momentálne 154 pozitívnych na ochorenie COVID-19. Informoval o tom hovorca spoločnosti Ján Bača.

„K dnešku máme hlásených 154 pozitívnych aktívnych prípadov a 375 ľudí sa po preliečení vrátilo do práce. Napriek prísnym opatreniam v rámci podniku počet nakazených opäť stúpol, čo bolo spôsobené zvýšeným výskytom koronavírusu mimo pracoviska,“ uviedol Bača.

13:02 SVET - Belgicko v priebehu tohto týždňa spustí masovú očkovaciu kampaň proti ochoreniu COVID-19. Podľa tlačovej agentúry Belga to potvrdil federálny minister zdravotníctva Frank Vandenbroucke.

Minister v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Bel RTL spresnil, že očkovanie začne v 81 opatrovateľských domovoch vo Valónsku a 51 v Bruseli.

"S očkovaním súhlasí 85 percent obyvateľov domovov s opatrovateľskou službou," uviedol Vandenbroucke.

12:34 SLOVENSKO - Pocit ohrozenia koronavírusom zostáva vysoký, opatrnosť však klesla.

Ukázala to decembrová vlna kontinuálneho prieskumu "Ako sa máte, Slovensko?" z iniciatívy MNFORCE, Slovenskej akadémie vied a Seesame na vzorke tisíc respondentov.

V polovici decembra 36 % opýtaných uviedlo, že sa cítia byť veľmi ohrození aktuálnou epidémiou koronavírusu, čo je podobná hodnota ako v čase celoplošného testovania.

Svoje kontakty úplne obmedzila takmer pätina respondentov, čo je menej ako v čase celoplošného testovania, keď úplné obmedzenie kontaktov uviedla takmer tretina opýtaných.

12:27 SLOVENSKO - Nemocnica vo Zvolene má voľný len jeden pľúcny ventilátor.

Nemocnica aktuálne eviduje 40 pozitívnych zamestnancov, ďalších dvoch má v karanténe.

„Na covid oddelení poskytujeme zdravotnú starostlivosť za prísnych protiepidemiologických opatrení 42 pacientom, ďalší 3 si vyžadujú napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu a deväť je suspektných,“ informovala riaditeľka nemocnice Ľudmila Veselá.

Nemocnica na pokyn ministerstva zdravotníctva reprofilizovala dohromady 80 lôžok pre pacientov s covidom a k dispozícii má na pandemických lôžkach 4 prístroje na umelú pľúcnu ventiláciu.

12:08 SVET - Britský minister zdravotníctva Matt Hancock povedal, že vláda môže počas najbližších 24 hodín ešte sprísniť súčasné opatrenia v Anglicku, ktoré boli prijaté v súvislosti s pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2.

Hancock vo vysielaní rozhlasovej stanice BBC Radio 4 uviedol, že "vláda sa nebráni" prijímať v prípade potreby ťažké rozhodnutia.

"Preukazujeme, že sme pripravení konať neuveriteľne rýchlo, v priebehu 24 hodín, ak sme presvedčení, že je to nevyhnutné," povedal s tým, že vláda situáciu neustále monitoruje.

"Šírenie ochorenia zastavujú ľudia, ktorí neprichádzajú do kontaktu s ďalšími osobami," dodal.

12:06 SLOVENSKO - Krematóriá a pohrebné služby zatiaľ stíhajú pochovávať zosnulých. Problém s pohrebmi však očakáva Slovenská asociácia pohrebných a kremačných služieb do dvoch týždňov.

Súvisiaci článok Počet pohrebov stúpol, pochovávanie skomplikovali nariadenia Čítajte 

Ľudia budú dlhšie čakať na kremáciu aj na pohreb telesných ostatkov zosnulého na cintoríne. Kritickým sa stáva nedostatok miesta v chladiarenských zariadeniach na uloženie zosnulých.

Miesta na uloženie zosnulých pred pohrebom sa na patologických oddeleniach nemocníc aj v pohrebných službách pomaly míňajú. "Bude to kritické," skonštatoval predseda asociácie Ladislav Stríž.

Zosnulých pre chýbajúce miesta prevážajú z okresu do okresu. "Ten transport zosnulých po smrti je niekedy dlhší, ako by mal byť," dodal predseda asociácie.

11:50 SLOVENSKO - Úrad verejného zdravotníctva upresnil na sociálnej sieti niektoré informácie týkajúce sa organizácie hromadných podujatí.

Nejasnosti sa objavovali najmä v prípade organizácie obradov a ich civilných verzií.

11:36 SVET - V Rusku pribudlo za posledných 24 hodín ďalších 23 351 osôb s pozitívnym výsledkom testu na chorobu COVID-19.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: Globálne sa nakazilo vyše 85 miliónov ľudí Čítajte 

Ide o najnižší denný prírastok nakazených od polovice novembra. Médiá však súčasne upozorňujú, že vzhľadom na dovolenky a prázdniny sa vykonalo menej testov.

Z najnovšej bilancie tiež vyplýva, že prvýkrát od vypuknutia epidémie v Rusku mal Petrohrad vyšší denný nárast počtu nakazených ako Moskva.

Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 bol v Rusku najnižší od 18. novembra, keď bolo zistených 20 985 nových prípadov.

Počas celého decembra bolo v krajine zaznamenaných denne 26 000 až 29 000 nových prípadov nákazy. Rekord bol dosiahnutý 24. decembra, keď sa zistilo 29 935 nových prípadov.

Za posledný deň v Rusku v súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo 482 ľudí, čím sa ich celkový počet zvýšil na 58 988.

11:30 SLOVENSKO - Vo Fakultnej nemocnici v Nitre je hospitalizovaných 190 pacientov s ochorením Covid-19. Osemnásť z nich je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu, informovala hovorkyňa nemocnice Tatiana Kubinec.

Nemocnica mala pôvodne vyčlenených 220 lôžok pre covid pacientov, aktuálne reprofilizovala ďalších päť lôžok.

Fakultnej nemocnici tiež chýba približne 200 zdravotníckych zamestnancov, ktorí sú práceneschopní.

11:13 SVET - Maďarský plán očkovania vyvoláva viac otázok, než dáva odpovedí.

Vládny plán očkovania okrem iného určuje, že vakcínou môžu byť zaočkovaní iba ľudia, ktorí disponujú zdravotným a sociálnym poistením a v poslednom polroku neboli nakazení koronavírusom SARS-CoV-2.

Napísalo to v pondelok internetové vydanie denníka Népszava, podľa ktorého ostáva v súvislosti s týmto plánom nezodpovedaných viacero otázok.

Plán zverejnený 1. januára na webovej stránke Národného centra zdravia podľa Népszavy ráta so siedmimi kategóriami očkovaných, pričom v prvej kategórii sú pracovníci zdravotníctva, ktorých vakcinácia sa už začala.

Denník v podrobnej analýze plánu okrem iného konštatuje, že v roku 2019 bolo v Maďarsku 532 000 osôb, ktoré si neplatili povinné zdravotné a sociálne poistenie.

10:48 SVET - Izrael zrejme spomalí alebo zastaví očkovanie proti COVID-19, nemá dosť vakcín.

Súvisiaci článok Vakcína Comirnaty prichádza. Čo všetko potrebujete vedieť (otázky a odpovede) Čítajte 

Denník The Times of Israel poznamenal, že táto informácia sa objavila krátko pred tým, ako izraelský minister zdravotníctva Juli Edelstein v pondelok ráno uviedol, že prvú dávku vakcíny dostalo už 1 224 000 Izraelčanov, čo je asi 12 percent populácie krajiny.

Médiá ubezpečili, že prestávka v očkovacej kampani neovplyvní podanie druhej dávky vakcíny 1,2 miliónu ľudí, ktorí už dostali jej prvú dávku. Systém zdravotnej starostlivosti však môže pozastaviť objednávanie na očkovanie prvou dávkou, a to do času, kým budú do Izraela dodané ďalšie vakcíny.

Times of Israel dodal, že Izrael rokuje so spoločnosťou Pfizer o dodávkach vakcín, pričom chce dosiahnuť, aby časť dodávok plánovaná na február bola do Izraela dopravená ešte tento mesiac.

10:46 SVET - V Maďarsku pribudlo menej ako 1000 nakazených, zomrelo 93 chorých.

Predchádzajúci deň hlásili 1307 infikovaných a 103 obetí na životoch. Celkový počet nakazených dosiahol v Maďarsku od vypuknutia epidémie 328 851, pričom v súvislosti koronavírusom zomrelo už 9977 ľudí.

10:29 SLOVENSKO - Minister školstva Branislav Gröhling pripravuje usmernenie pre školy k fungovaniu od 11. januára.

Inicioval preto aj stretnutie konzília epidemiológov. Informoval o tom na sociálnej sieti. Virtuálne sa spojí aj s primátormi 70 najväčších miest na Slovensku.

10:26 SLOVENSKO - Nemocnica s poliklinikou v Považskej Bystrici poskytujúca zdravotnú starostlivosť viac ako 160 000 obyvateľom okresov Považská Bystrica, Púchov a Ilava nefiguruje medzi 25 vakcinačnými centrami, ktoré chce Ministerstvo zdravotníctva SR otvoriť v druhej fáze očkovania proti ochoreniu COVID-19.

"Naozaj netušíme, prečo to tak je. Niekto z kompetentných pracovníkov asi na ministerstve zdravotníctva takto rozhodol. Naša nemocnica má záujem vytvoriť vakcinačnú ambulanciu. Všetko pre jej zriadenie sme vykonali. Poslali sme formulár na ministerstvo v čase, aký nám bol určený, a teraz čakáme, či budeme zaradení do zoznamu nemocníc, ktoré môžu podávať očkovaciu látku," skonštatoval riaditeľ NsP Považská Bystrica Igor Steiner.

9:59 SLOVENSKO - Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 636 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 727 pozitívne testovaných antigénnymi testami.

Je to 20,44 % z 3 111 ukončených RT-PCR vyšetrení a 11,02 % z 6 600 antigénnych testov za včerajší deň.

Ochoreniu COVID-19 podľahlo ďalších 204 ľudí. Počet hospitalizácií s covidom alebo podozrením naň presiahol po prvýkrát hranicu 3000.

Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií a ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti.

Najviac pozitívne testovaných bolo v Banskobystrickom kraji (199), nasleduje kraj Košický (118), Prešovský (89), Bratislavský (77), Trnavský (60), Nitriansky (42), Trenčiansky (38) a Žilinský (13). Je medzi nimi 312 mužov a 324 žien.

V nemocniciach je hospitalizovaných 3 038 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 2 771 ľudí. Na JIS je 205 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 247 osôb.

Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 204 prípadov. Celkový počet úmrtí "na Covid" je 2 521 a celkový počet úmrtí "s Covidom" je 610. Pribudlo 903 vyliečených pacientov, celkovo sa z ochorenia zotavilo 130 897 ľudí.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 1 457 839, pričom takto bolo pozitívne testovaných 188 099 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 1 793 779, z čoho bolo pozitívne testovaných 103 056 osôb.

Sedemdňový kĺzavý medián je na hodnote 2 095.

9:39 SVET - Vakcínou od spoločnosti AstraZeneca zaočkovali prvého človeka.

Brian Pinker, 82-ročný britský dôchodca, sa stal v pondelok vôbec prvým človekom, ktorého zaočkovali proti koronavírusu vakcínou vyvinutou Oxfordskou univerzitou a spoločnosťou AstraZeneca.

Vakcínu mu podali v Churchillovej nemocnici v britskom meste Oxford, informovala agentúra AFP.

9:30 SVET - Francúzske policajné úrady predĺžili vyšetrovaciu väzbu jednému z organizátorov ilegálnej rave tanečnej párty, ktorá sa konala na Silvestra v obci Lieuron na severozápade Francúzska a aj napriek zákazu zhromažďovania a vychádzania sa nej zišlo najmenej 2500 ľudí.

Portál Ladepeche.fr zároveň informoval, vyšetrovatelia pátrajú po spoluorganizátoroch podujatia.

9:06 SLOVENSKO - Ministerstvo vnútra postupne vyplatí mestám a obciam vyše 16 miliónov eur na výdavky počas mimoriadnej situácie a za celoplošné testovanie.

Šéf rezortu Roman Mikulec to uviedol v rozhovore pre TASR. V budúcnosti by podľa neho mohli aspoň niektorým samosprávam pri obdobných aktivitách organizovaných štátom vyplácať zálohové platby určené na zabezpečenie prác súvisiacich s bojom proti pandémii.

"Mnohé, najmä malé a okrajové obce totiž nedokážu náklady na testovanie a ďalšie činnosti zvládnuť. Štát by im preto poskytol finančnú pomoc, ktorú by následne spätne vyúčtovali. Bol by som rád, keby sa takúto formu pomoci podarilo uviesť do praxe," načrtol Mikulec.

8:50 SVET - Spojené kráľovstvo urýchľuje očkovací proces v snahe zvládnuť prudký nárast počtu prípadov koronavírusu. Tamojšie orgány preto nasadia vakcínu vyvinutú spoločnosťou AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou, ktorej použitie v Británii schválili minulý týždeň.

Ako referuje spravodajský web BBC, už v priebehu pondelka bude pripravených na použitie viac ako pol milióna dávok tejto očkovacej látky.

8:25 SLOVENSKO - Ak sa zriaďovateľ materskej školy rozhodne, po zvážení epidemiologickej situácie, možností a podmienok prevádzkovať materskú školu už od 4. januára, môže ju prevádzkovať ako pred 21. decembrom 2020. Informuje o tom ministerstvo školstva na svojom webe.

Rezort však odporúča všetkým zriaďovateľom, aby zvážili možnosť prevádzky materskej školy len pre deti zákonných zástupcov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a pre deti zákonných zástupcov, ktorým vyplýva z povahy práce, že nemôžu vykonávať prácu z domu a musia dochádzať do zamestnania v štandardnom mieste výkonu práce.

8:18 SVET - Japonský premiér Jošihide Suga dnes na pravidelnej novoročnej tlačovej konferencii uviedol, že zvažuje vyhlásenie výnimočného stavu v širšej metropolitnej oblasti Tokia v súvislosti s "veľmi závažnou" treťou vlnou epidémie nového koronavírusu.

Suga verí, že očkovanie proti koronavírusu sa v Japonsku začne koncom februára. Dodal pritom, že on sám bude medzi prvými, ktorí vakcináciu podstúpia. Zároveň trvá na tom, že vláda sa bude aj naďalej usilovať o usporiadanie odložených letných olympijských hier.

8:00 SVET - Testy za predchádzajúci deň odhalili v Česku 6 220 nových prípadov nákazy koronavírusom. Je to zatiaľ najviac v tomto roku, 2. januára ich bolo 4 957 a 1. januára 3 441. Ku koncu roka 2020 boli síce čísla výrazne vyššie, vzhľadom na Nový rok a víkend sa však posledné dni testovalo menej.

Včera laboratóriá vykonali 14 847 testov, pozitivita testovaných vzoriek tak bola takmer 42 percent.

7:45 SVET - Nórsko zavedie nové opatrenia, ktoré majú zabrániť ďalšej vlne šírenia koronavírusovej epidémie. Opatrenia budú zahŕňať celoštátny zákaz podávania alkoholu v reštauráciách a baroch alebo zákaz návštev. Na tlačovej konferencii to v nedeľu uviedla nórska premiérka Erna Solbergová.

Nórsko už vo štvrtok zaviedlo povinnosť testovania všetkých cestujúcich zo zahraničia. V sobotu vláda oznámila prerušenie vyučovania na vysokých školách. Obchody, materské školy a základné školy však zostanú otvorené, rovnako aj stredné školy, ktoré ale budú viac využívať vzdelávanie na diaľku.

Menšie hraničné priechody zostávajú zatvorené, keďže nemajú kapacitu na testovanie, zatiaľ čo pri kontrole hraníc s Fínskom bude pomáhať armáda.

7:15 SVET - Počet zistených prípadov nákazy koronavírusom vo svete prekročil v pondelok číslo 85 miliónov. Vyplýva to z údajov americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa, ktorá spracováva údaje poskytnuté medzinárodnými organizáciami a vládami.

Vo svete je aktuálne 85 059 632 zaregistrovaných prípadov nákazy, pričom 1 841 077 ľudí ochoreniu Covid-19 podľahlo.

Najvyšší počet infekcií - 20 577 177 - bol zistený v USA, kde zároveň zomrelo 351 426 osôb. India je v počte nakazených druhá (10 323 965 prípadov a 149 435 súvisiacich úmrtí), tretia je Brazília (7 716 405 obyvateľov a 196 018 úmrtí).

7:00 SVET - Počet prípadov nákazy koronavírusom v Nemecku vzrástol za posledných 24 hodín o 10 315 nových prípadov. Za predchádzajúci deň v krajine pribudlo aj 302 úmrtí.

V priebehu minulého týždňa mimo pracovných dní vystúpili denné prírastky aj nad 30-tisíc nakazených.

6:40 SLOVENSKO - Od pondelka sa môžu dať zaočkovať proti Covidu-19 aj zamestnanci domovov sociálnych služieb (DSS) a terénni sociálni pracovníci. Vybrať si môžu jedno zo šiestich vakcinačných centier.

TASR o tom informoval komunikačný odbor ministerstva zdravotníctva.

Rezort sprístupnil online registračný formulár na očkovanie pre všetkých zdravotníckych pracovníkov ešte v sobotu na stránke korona.gov.sk.

Ministerstvo avizovalo, že prioritu v očkovaní majú tí pracovníci, ktorí diagnostikujú, liečia a zabezpečujú starostlivosť o pacientov s ochorením Covid-19. Registráciu však môžu využiť aj osoby, ktoré pri starostlivosti o chorých priamo alebo nepriamo vypomáhajú.

Ide o študentov zdravotníckeho lekárskeho a nelekárskeho odboru, ktorí počas štúdia prichádzajú do kontaktu s pacientom, či zamestnanci spoločnosti, ktorí vykonávajú upratovaciu službu v nemocniciach.

"Ďalšou pre skoré očkovanie priorizovanou skupinou, pre rizikovosť svojho povolania, sú zamestnanci domovov sociálnych služieb a terénni sociálni pracovníci," priblížilo ministerstvo.

Očkovacie centrá sú v nemocniciach v Nitre, Banskej Bystrici, Košiciach a v troch nemocniciach v Bratislave. "Postupne, s predpokladaným termínom po 10. januári, budú do registračného formulára pridávané ďalšie z 25 pripravených vakcinačných centier na Slovensku," dodal rezort.

6:22 SVET - Francúzsko zaevidovalo 12 489 nových prípadov nákazy. Oproti sobote, keď úrady hlásili 3 466 infikovaných, ide o veľký nárast, uviedlo podľa agentúry Reuters ministerstvo zdravotníctva.

Ochoreniu Covid-19 podľahlo v priebehu uplynulých 24 hodín 116 ľudí, čím celkový počet obetí pandémie v krajine stúpol na 65 037. V sobotu nákaze podľahlo 157 osôb.

06:10 SVET - Nákazlivejšiu mutáciu koronavírusu, ktorá sa šíri v Británii, zaznamenali už aj v Grécku, oznámil tamojší rezort zdravotníctva.

"Nový variant vírusu SARS-CoV-2 bol zistený u štyroch ľudí, ktorí nedávno pricestovali do Grécka z Británie. Sú v karanténe," povedal pre agentúru Reuters predstaviteľ gréckeho ministerstva zdravotníctva.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

 1. Také veľké kníhkupectvo ako na Obchodnej už neotvoríme
 2. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
 3. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
 4. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka
 5. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát
 6. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
 7. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
 8. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
 1. Via Pribina spúšťa súťaž INOVÁTOR1
 2. Príprava do školy nemusí byť nuda, HOME ju premení na zábavu
 3. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
 4. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát
 5. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka
 6. Richard Sulík: Volvo je pre Slovensko absolútna zmena hry
 7. Hladinka smeruje do Košíc!
 8. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
 1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 14 871
 2. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 6 804
 3. Hladinka smeruje do Košíc! 6 651
 4. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 036
 5. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 971
 6. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 100
 7. 50-tisíc dovolenkárov si kúpilo zájazd cez SME 2 168
 8. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu 1 992
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Fanúšikovia počas holandského derby Ajax Amsterdam - Feyenoord Rotterdam.

O osude stretnutia rozhodne vedenie súťaže.


TASR 5 h
Španielsky útočník Álvaro Morata (v strede) sa teší z gólu do siete Realu Madrid.

Real Sociedad je s deviatimi bodmi na 7. mieste.


TASR 5 h
Zranenie hviezdneho hráča PSG Kyliana Mbappého.

Milan Škriniar odohral celý zápas.


TASR 4 h
Libor Hudáček v drese Třinca.

Za Kometu skóroval Kristián Pospíšil.


TASR 6 h
SkryťZatvoriť reklamu