SME

Nakazili sa už desiatky kňazov, o online omše je záujem

Vo všetkých diecézach a eparchiách sú do 24. januára pozastavené verejné bohoslužby.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Konferencia biskupov Slovenska (KBS) zatiaľ nemá k dispozícii súbornú štatistiku o kňazoch, ktorí ochoreli na COVID-19. Podľa informácií z jednotlivých diecéz a eparchií však ide o desiatky duchovných.

Pre TASR to potvrdil hovorca KBS Martin Kramara.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Ďalšie desiatky kňazov chorobu už prekonali a niektorí sú momentálne v karanténe," priblížil Kramara. Presné počty duchovných, ktorí sú v povinnej karanténe, biskupské úrady teraz nemajú. Ako doplnil hovorca KBS, keďže je lockdown, kňazi nemusia žiadať o zastupovanie.

SkryťVypnúť reklamu

O online omše je záujem

Kramara tvrdí, že o sväté omše cez médiá je stále živý záujem, hoci táto forma nedokáže rovnocenne nahradiť osobné stretnutia.

Súvisiaci článok Koronavírus na Slovensku: Pribudlo takmer tritisíc nakazených, Krajčí potvrdil výskyt mutácie (minúta po minúte) Čítajte 

"Plošné prerušenie slávenia verejných bohoslužieb je pre cirkev, samozrejme, bolestná záležitosť. V daných okolnostiach je však zrejmé, že nastolený lockdown odpovedá na kritickú situáciu v nemocniciach," povedal Kramara. Dodal však, že neexistuje iná možnosť, ako danú vec prijať a nejaký čas vydržať.

Kramara potvrdil, že veriaci majú o sväté omše, ktoré sa vysielajú prostredníctvom médií, stále záujem. Ako tvrdí, ponuka streamov a vysielaní je rozsiahla a verejnosť si má z čoho vyberať.

Vo všetkých slovenských diecézach a eparchiách sú od 1. do 24. januára pozastavené verejné slávenia bohoslužieb.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenskí biskupi toto nariadenie zobrali na vedomie a kňazov i veriacich žiadajú o jeho dodržanie, zároveň tiež prosia o veľkú trpezlivosť, ktorá bude pre dané obdobie mimoriadne potrebná.

V prázdnych kostoloch

Kňazi môžu sláviť v chrámoch súkromné bohoslužby bez účasti veriacich. Slávenie bohoslužby vyplýva aj vzhľadom na nariadenia z povahy ich zamestnania.

Takéto súkromné bohoslužby je možné streamovať. Kňazovi pri tom však smie pomáhať len nevyhnutná asistencia, pričom v chráme môže byť maximálne kňaz a päť ďalších osôb.

KBS na svojom webe informuje, že chrámy nie je nariadené zamknúť. Avšak nesmú sa v nich konať hromadné podujatia, to sa týka verejného spovedania aj rozdávania svätého prijímania.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Koronavírus SARS-CoV-2

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 311
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 125
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 909
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 386
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu