SME
Štvrtok, 6. október, 2022 | Meniny má Natália

Koronavírus: Parlament odobril predĺženie núdzového stavu (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 211-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 102 obetí. V okrese Nitra platí sprísnený lockdown.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Sledujeme správy o Covid-19 minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

21:09 SLOVENSKO - Mesto Banská Bystrica sa po porade s pandemickou komisiou, Okresným úradom Banská Bystrica a banskobystrickým Regionálnym úradom verejného zdravotníctva rozhodli už tento víkend pristúpiť v meste ku komunitnému testovaniu.

Dôvodom, ako tvrdí banskobystrický magistrát, je stúpajúca incidencia šírenia nového koronavírusu a nepriaznivý vývoj v meste a celom okrese.

21:06 SLOVENSKO - Mesto Žilina začalo prípravy na celoplošné testovanie, ktoré by sa malo uskutočniť 23. a 24. januára. Po rokovaní krízového štábu mesta prostredníctvom videokonferencie o tom v utorok informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík. Doplnil, že krízový štáb sa venoval aj súčasnej epidemickej situácii v Žiline a regióne, platným preventívnym opatreniam a očkovaniu proti ochoreniu COVID-19.

SkryťVypnúť reklamu

19:45 SLOVENSKO - Na nitrianskom cintoríne dnes pribudol tretí chladiaci príves. Zabezpečilo ho krematórium. Potvrdil to Ľubomír Muzika zo správy mestských služieb.

Dva prvé prívesy dalo priviezť mesto, pretože chladiace boxy na cintorínoch už nestačia. Na sociálnych sieťach sa objavili reakcie, že ide o strašenie ľudí. Muzika im odkázal, aby išli pomáhať do nemocnice, kde uvidia, aká je skutočná situácia.

Nitriansky primátor Marek Hattas povedal, že v decembri zomrelo v Nitre 330 ľudí, pred pandémiou ich bolo v priemere 130.

19:29 SLOVENSKO - Poslanci odsúhlasili predĺženie núdzového stavu. Za bolo 83 poslancov zo 108 prítomných, proti bolo 25 poslancov.

Vláda predĺžila núdzový stav 29. decembra 2020 o ďalších 40 dní.

18:45 SLOVENSKO - Minister životného prostredia Ján Budaj nevyužil výnimku, ktorú mu udelil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na cestu do zahraničia. TASR o tom v utorok informoval Odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.

SkryťVypnúť reklamu

Budaj mal ešte vlani 16. decembra odcestovať do Bruselu na zasadnutie Rady ministrov pre životné prostredie Európskej únie. "ÚVZ SR mu v decembri 2020 udelil individuálnu výnimku kvôli absolvovaniu danej pracovnej cesty do zahraničia. Zasadnutia sa nezúčastnil a výnimku nevyužil," komentoval envirorezort.

18:43 SVET - Európska komisia ukončila prípravné rozhovory s francúzsko-rakúskou farmaceutickou spoločnosťou Valneva s cieľom nakúpiť jej potenciálnu vakcínu proti ochoreniu COVID-19.

Plánovaná zmluva so spoločnosťou Valneva by všetkým členským štátom EÚ umožnila nakúpiť spolu 30 miliónov dávok s možnosťou následného nákupu do 30 miliónov ďalších.

18:01 SLOVENSKO - Presun sestier na mobilné odberové miesta v rámci celoplošného testovania môže spôsobiť, že budú chýbať v nemocniciach pri lôžkach pacientov či v ambulanciách.

SkryťVypnúť reklamu

Informoval o tom riaditeľ kancelárie Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Lukáš Kober.

Súvisiaci článok Primátor Hattas: Lockdown bez kontroly polície nemá žiadny zmysel Čítajte 

Pripomenul, že úspech testovania a očkovania proti novému koronavírusu a aj poskytovania zdravotnej starostlivosti závisí od dostatku ľudských zdrojov v systéme zdravotníctva.

"Kroky vlády, ktoré smerujú k opätovným kolám celoplošného testovania, pokladáme za jeden zo spôsobov, ako zistiť aktuálny stav nákazy v populácii, odhaliť prípadné ohniská nákazy, a tak spomaliť šírenie vírusu. Tieto kroky spolu s ďalšími opatreniami, ktoré by sa v žiadnom prípade nemali zmierňovať, predpokladajú, že sa zníži nápor na už teraz preťažený systém zdravotníctva," zdôraznila komora, no poukázala na to, že pre sestry znamená takýto krok ďalšie zaťaženie, čo môže viesť k ich vyčerpaniu, vzniku ochorení, nárastu práceneschopnosti či odchodu ďalších sestier zo systému.

SkryťVypnúť reklamu

17:46 SVET - Nový variant koronavírusu SARS-CoV-2 sa už objavil aj v rakúskej metropole Viedeň, kde ho zaznamenali v domove dôchodcov.

V spomínanom zariadení sa po vianočných sviatkoch koronavírusom nakazilo 42 zo 101 jeho klientov. Väčšina z nich nemá žiadne alebo len veľmi mierne príznaky.

17:41 SLOVENSKO - Konkrétny návrh riešenia organizácie celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 ešte premiér Igor Matovič s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím (obaja OĽANO) nepredložili.

Uviedla to vicepremiérka a predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová. "Vyjadrím sa, keď riešenie uvidím," reagovala.

Súvisiaci článok Remišová: Hľadať obetného baránka nikomu nepomôže Čítajte 

"Na tom, že testovanie je jedným z nástrojov riešenia pandémie, hoci to nie je ani všeliek, ani atómová bomba, sme sa zhodli všetci. Testovanie treba používať efektívne, účelne, tam, kde má najväčší dosah," uviedla Remišová.

SkryťVypnúť reklamu

Strana Za ľudí podporuje testovanie v najviac postihnutých okresoch, kde má najväčší význam, a tiež v podnikoch, ktorým treba pomôcť vytvoriť infraštruktúru na testovanie.

"Čo sa týka konkrétneho návrhu riešenia, ten premiér s ministrom zdravotníctva ešte nepredložili. Vyjadrím sa, keď riešenie uvidím," reagovala na zámer celoplošného testovania.

Podľa Remišovej sa treba sústrediť na očkovaciu kampaň, pretože očkovanie sa zatiaľ ukazuje ako jediné trvalé riešenie pandémie.

"Tu navrhujem zlepšiť komunikáciu a osvetu medzi ľuďmi. Pre úspech očkovania a dodržiavanie opatrení je komunikácia zo strany vlády mimoriadne dôležitá," dodala.

17:22 SVET - V Bavorsku budú povinné respirátory FFP2 vo verejnej doprave i v obchodoch.

SkryťVypnúť reklamu

Spolkový premiér Markus Söder toto opatrenie zdôvodnil tým, že bežné rúška chránia iných ľudí, zatiaľ čo respirátory zabezpečujú vyšší stupeň ochrany aj pre ich samotného nositeľa.

Cieľom je podľa neho zvýšiť bezpečnosť v hromadnej doprave i v obchodoch. Zdôraznil, že respirátorov typu FFP2 je na trhu dostatok.

17:16 SLOVENSKO - SaS nevidí v plošnom testovaní na území celého Slovenska zmysel.

Naopak, je to podľa predsedu strany Richarda Sulíka mrhanie personálnymi, organizačnými a materiálnymi zdrojmi.

Súvisiaci článok Vyliečil sa z covidu: Popieračom by za liečbu nemal platiť štát Čítajte 

Na pondelkovom zasadnutí vlády sa podľa jeho slov nedohodlo nič konkrétne v súvislosti s celoplošným testovaním. Predbežne SaS súhlasí s plošným testovaním v najzamorenejších okresoch.

"V prvom rade treba povedať, že sa včera na vláde nedohodlo nič konkrétne v súvislosti s celoplošným testovaním. Predbežne súhlasíme s tým, že by bolo plošné testovanie najbližší víkend v najzamorenejších okresoch, ako sme to navrhovali v novembri v našom Semafore zdravia. V celoplošnom testovaní na území celého Slovenska však nevidíme žiaden zmysel, ale, naopak, v ňom vidíme mrhanie personálnymi, organizačnými a materiálnymi zdrojmi," uviedol Sulík v reakcii, ktorú TASR zaslal hovorca SaS Ondrej Šprlák.

SkryťVypnúť reklamu

17:07 SVET - V USA majú začať očkovať všetkých ľudí vo veku najmenej 65 rokov.

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa ešte v priebehu utorka vydá nové pravidlá vakcinácie, ktoré budú znamenať, že nárok na očkovanie majú všetci vo veku 65 rokov a starší.

Súvisiaci článok Po zdravotníkoch seniori. Kedy prídu ďalšie fázy očkovania? (otázky a odpovede) Čítajte 

"Jednotlivým štátom sa oznamuje, že musia rozšíriť očkovanie na ľudí vo veku 65 rokov a starších a tých vo veku pod 65 rokov, ktorí majú zdravotné ťažkosti," povedal pre televíznu stanicu CNBC vysokopostavený americký predstaviteľ, ktorý pred formálnym zverejnením nových pravidiel hovoril pod podmienkou zachovania anonymity.

Šéf americkej zdravotníckej služby Jerome Adams tiež potvrdil chystané zmeny. "Budeme mať jasné pravidlá pre guvernérov od Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb, podľa ktorých majú vakcinovať ľudí vo veku 65 rokov a viac a všetkých vo veku 64 rokov a menej, ktorí majú chronické zdravotné problémy," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

17:05 SLOVENSKO - Pre všetky osoby, ktoré vstúpia na územie Slovenskej republiky a počas predchádzajúcich 14 dní navštívili výlučne krajiny Európskej únie a Island, Nórsko, Lichtenštajnsko alebo Švajčiarsko, sa nariaďuje izolácia.

Tá by mala prebehnúť v domácom prostredí alebo v karanténnom ubytovacom zariadení.

Izolácia sa skončí obdržaním negatívneho výsledku RT-PCR testu na ochorenie COVID-19 a pri bezpríznakovom priebehu izolácie dovŕšením jej desiateho dňa.

V prípade detí do desiatich rokov izolácia končí jej bezpríznakovým priebehom či ukončením povinnosti domácej izolácie pre osoby žijúce s nimi v spoločnej domácnosti.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR o tom informuje na svojej webovej stránke.

17:03 SLOVENSKO - Kúpele Sliač testujú zamestnancov štátnych teplární. Kúpele podľa predsedu predstavenstva a riaditeľa spoločnosti Martina Beňucha využívajú potenciál štátneho zdravotníckeho zariadenia na testovanie zamestnancov v teplárňach najmä počas vykurovacieho obdobia.

SkryťVypnúť reklamu

Počas nasledujúcich týždňov budú v spolupráci s MH Manažment zabezpečovať testovanie zamestnancov šiestich štátnych teplární, ktoré sú združené v tzv. MH Teplárenskom holdingu.

17:01 SVET - Izrael chce mať zaočkovaných päť miliónov občanov a otvorenú ekonomiku do polovice marca.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Národný koordinátor pre pandémiu COVID-19 Nachman Ash informoval, že očkovať by chceli aj deti nad dvanásť rokov.

16:53 SLOVENSKO - Premiér Igor Matovič (OĽANO) žiada pokutovať sumou 10 000 eur zdravotnícke zariadenia, ktoré kohokoľvek uprednostnia alebo zaočkujú proti novému koronavírusu bez náležitej evidencie.

Informuje o tom na sociálnej sieti.

16:47 SVET - Íri mali voľnejšie Vianoce, výsledkom sú preplnené nemocnice.

Súvisiaci článok Nový kmeň vírusu vystrašil svet. Krajiny zatvárajú aj po pár prípadoch Čítajte 

Začiatkom decembra sa v Írsku skončil šesť týždňov trvajúci lockdown. Krajina v tom čase zaznamenávala najmenej nových prípadov koronavírusu v prepočte na milión obyvateľov spomedzi všetkých štátov Európskej únie.

SkryťVypnúť reklamu

Denne ich v päťmiliónovom štáte pribúdalo menej než tristo s menšími výkyvmi.

Potom prišlo predvianočné uvoľnenie opatrení a dnes je Írsko nielen najhoršie v Únii, ale aj na svete.

V prepočte na milión obyvateľov totiž za uplynulý týždeň zaznamenalo najviac nových prípadov koronavírusu. Viac píše Nina Sobotovičová >>>

16:45 SLOVENSKO - Druhá vlna pandémie priniesla miernejší vplyv na ekonomiku v porovnaní s prvou, avšak pretrváva dlhšie.

Inštitút finančnej politiky odhaduje, že vplyv predĺženého lockdownu od konca decembra do konca februára by dosiahol asi 1,1 % HDP z roku 2019.

16:31 SLOVENSKO - Únia miest Slovenska rešpektuje rozhodnutie vlády o ďalšom plošnom testovaní obyvateľstva.

Súvisiaci článok Lekári považujú plošné testovanie za mrhanie ľudskými kapacitami Čítajte 

Apeluje však na to, aby štát zároveň rešpektoval aj požiadavky miest a samospráv a ich reálne možnosti zvládnuť v súčasných podmienkach ďalšie kolá testovania.

SkryťVypnúť reklamu

Prezident Únie miest Richard Rybníček po utorkovom online rokovaní zástupcov členských miest zopakoval, že v bezprecedentnej epidemiologickej situácii chcú mestá pristupovať k riešeniu a plneniu rozhodnutí vlády maximálne zodpovedne a súčinne.

Rovnako sú pripravené podať pomocnú ruku aj okolitým obciam tak, aby náročný proces prípravy a realizácie dokázali zvládnuť.

16:29 SVET - Experti Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) začnú tento týždeň vyšetrovaciu návštevu stredočínskeho mesta Wu-chan, v ktorom koncom roku 2019 prvý raz zistili koronavírus.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťien v utorok povedal, že experti odletia do Wu-chanu vo štvrtok zo Singapuru.

Iné podrobnosti o harmonograme ich návštevy však nezverejnili a čínska Štátna zdravotnícka komisia neposkytla nijaké ďalšie informácie.

SkryťVypnúť reklamu

16:21 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva privítalo záujem bývalej tenistky Dominiky Cibulkovej pomôcť zdravotníkom.

Cibulková by predbežne mala pomáhať pri testovaní na COVID-19 priamo na jednom z odberných miest v Bratislave.

Zapojí sa aj do informačnej komunikačnej kampane, aby podporila dôležitosť a význam očkovania v širšej verejnosti ako motiváciu pre účasť čo najväčšieho počtu ľudí v boji s nebezpečným ochorením.

16:19 SVET - Európska komisia ukončila predbežné rokovania s francúzskou farmaceutickou spoločnosťou Valneva ohľadom možného nákupu ňou vyvíjanej očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19.

Súvisiaci článok Lieková agentúra prijala žiadosť o registráciu oxfordskej vakcíny Čítajte 

Komisia spresnila, že prípadná dohoda so spoločnosťou Valneva, by všetkým členským štátom EÚ umožnila nakúpiť celkovo 30 miliónov dávok vakcín s možnosťou dokúpenia ďalších až 30 miliónov dávok.

SkryťVypnúť reklamu

Ukončenie predbežných rokovaní so spoločnosťou Valneva rozširuje doterajšie zazmluvnené portfólio očkovacích látok, ktoré sa budú v Európe vyrábať.

Zmluvy o dodávkach vakcín má už EÚ so spoločnosťami AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, BioNtech/Pfizer, CureVac a Moderna a predbežné rokovania uzavrela v decembri so spoločnosťou Novavax.

16:13 SVET - Izrael plánuje zaočkovať proti koronavírusu preživších holokaustu na celom svete.

Vakcinačnú kampaň pre ľudí, čo prežili holokaust, plánuje zorganizovať izraelské ministerstvo pre záležitosti diaspóry.

Prípravou očkovania poverila ministerka Omer Jankelevičová židovskú dobrovoľnícku organizáciu Shalom Corps, ktorá pôsobí na celom svete.

Momentálne sa pre tento očkovací program hľadajú sponzori a príslušné úrady sa snažia získať podporu u výrobcov schválených vakcín - americko-nemeckého konzorcia Pfizer/BioNTech a spoločnosti Moderna.

SkryťVypnúť reklamu

16:01 SLOVENSKO - V odôvodnení predĺženia núdzového stavu by mali byť prognóza ďalšieho vývoja a tiež očakávania efektu opatrení.

V diskusii v pléne o predĺžení núdzového stavu to povedal poslanec Národnej rady SR Ondrej Dostál (SaS).

V návrhu mu takisto chýba lepšie zdôvodnenie nevyhnutnosti núdzového stavu. Predĺženie núdzového stavu bolo podľa neho oprávnené, preto s ním bude pri hlasovaní súhlasiť.

15:59 SLOVENSKO - Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove má obsadené lôžka pre pacientov s ochorením COVID-19 na 78 percent.

Celkovo je v nemocnici pre nich vyčlenených 149 lôžok. Ako informovala vedúca sekretariátu nemocnice Beáta Mazurová, v nemocnici je k utorku hospitalizovaných 116 pacientov s ochorením COVID-19.

15:34 SLOVENSKO - Humenné mylne informovalo, že začnú očkovať bežných ľudí.

Na webových stránkach mesta Humenné sa objavila mylná, respektíve nejasne prezentovaná informácia o tom, že od 18. januára príde v rámci očkovania proti koronavírusu na rad verejnosť.

Tlačová referentka mesta Veronika Lattová však informovala o tom, že od uvedeného dátumu len pribudne v oficiálnom formulári možnosť pre verejnosť prihlásiť sa na očkovanie.

Stále však platí, že aktuálne sa aj v Humennom očkujú len zdravotníci a pracovníci kritickej infraštruktúry.

15:31 SLOVENSKO - Predseda Sme rodina a parlamentu Boris Kollár i jeho hnutie vítajú každý krok, ktorý by mohol zvrátiť pandémiu a pomohol znížiť krivku počtu nakazených.

"Je dôležité, aby sme podľa možností uprednostnili názory odborníkov," dodala Linda Tribusová z tlačového oddelenia Sme rodina.

15:29 SLOVENSKO - Ministerstvo školstva ďakuje školám, ktoré prejavili záujem o testovanie. Ako tvrdí rezort školstva na sociálnej sieti, situácia sa však naďalej vyvíja.

"Vzhľadom na pribúdajúce množstvo otázok o plánovanom testovaní v školách a zriaďovanie mobilných odberových miest v súvislosti s medializovanými informáciami v oblasti plošného testovania je stále niekoľko vecí, ktoré je potrebné doriešiť na rokovaní vlády," uviedol rezort školstva. Po ňom plánuje ministerstvo školstva o ďalších krokoch informovať.

15:26 SLOVENSKO - Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) súhlasí s celoplošným testovaním ľudí na ochorenie COVID-19, iba ak sa tým neohrozia kolabujúce nemocnice a vyťažený personál. Verí, že sa nájde model, ako spraviť.

Uviedol to na sociálnej sieti.

"Testovanie je dobrý krok, ale nesmieme rezignovať na poctivejšie dodržiavanie zásad R-O-R a zníženej mobility, ráznejšiu kontrolu lockdownu, prísnejšiu kontrolu hraníc, ako aj zapojenie zamestnávateľov do testovania," povedal Šeliga.

Zdôrazňuje však aj posun od testovania k očkovaniu. Vakcinácia väčšiny obyvateľstva je podľa podpredsedu krokom, ktorý vie eliminovať pandémiu a pomôže vrátiť sa k normálnemu životu.

15:22 SLOVENSKO - Poslanci Hlasu sa nezúčastnia na schôdzi o núdzovom stave.

"Sme prítomní v parlamente, ale nebudeme sa zúčastňovať na schôdzi ani hlasovaní, pretože to považujeme za trápne, obyčajné divadlo, keď sa vláda tvári, že dala kontrolu na pôdu parlamentu, hoci to tak nie je," vysvetlil predseda strany Peter Pellegrini na tlačovej konferencii pred parlamentom.

15:19 SVET - Libanon zavedie 11-dňový úplný zákaz vychádzania, keďže nemocnice zápasia s prudkým rastom počtu nových infekcií koronavírusom.

Zákaz vychádzania okrem niekoľkých výnimiek bude v krajine platiť od štvrtka od 5:00 do 25. januára. Obyvatelia nebudú môcť chodiť ani do supermarketov a spoliehať sa budú iba na donáškovú službu. Informuje o tom portál bbc.com.

15:07 SLOVENSKO - Polícia zistila v Trnavskom kraji za päť dní 183 porušení pandemických opatrení.

Z nich 134 sa dopustili obyvatelia okresov Trnava, Hlohovec a Piešťany.

"V 33 prípadoch zistili príslušníci nenosenie ochranných rúšok a 101-krát išlo o porušenie zákazu vychádzania. Skontrolovali aj štyri prevádzky, kde občania nahlásili nedodržiavanie zákazu predaja, z toho sa potvrdili dva prípady," uviedla krajská policajná hovorkyňa v Trnave Mária Linkešová.

15:04 SVET - Maturitné skúšky, ktoré sa majú v Maďarsku konať o takmer štyri mesiace, sa uskutočnia v riadnom termíne a vláda nemieni meniť ani ich pravidlá.

Vyhlásil to v utorok v Budapešti štátny tajomník rezortu ľudských zdrojov zodpovedný za verejné školstvo Zoltán Maruzsa.

Na virtuálnej tlačovej konferencii operačného štábu vlády ďalej povedal, že sa pripravujú ústne i písomné skúšky.

"Vlaňajší rok potvrdil, že aj v rámci opatrení proti šíreniu nového druhu koronavírusu je možné zorganizovať bezpečné maturitné skúšky," dodal Maruzsa.

14:47 SLOVENSKO - Mesto Trebišov v pondelok otvorilo pre deti rodičov z kritickej infraštruktúry a rodičov, ktorým povaha práce nedovoľuje pracovať z domu, päť materských škôl vrátane elokovaných pracovísk.

Ide o škôlky na uliciach Škultétyho, Komenského, Pri polícii, 29. augusta a 1. decembra.

"V pondelok nastúpilo do materských škôl v Trebišove spolu 88 detí," informovala hovorkyňa mesta Martina Mištaničová.

14:44 SLOVENSKO - Regióny Liptova a Tatier vyzývajú na bezpečné opätovné otvorenie zimných stredísk a ubytovacích zariadení v nich.

Argumentujú pritom výsledkami prieskumu realizovaného v slovenských horách, kedy sa koronavírusová nákaza počas sviatočných pobytov prejavila len u 0,27 percenta všetkých ubytovaných hostí nad 10 rokov.

Počet klientov, ktorí museli podľa prieskumu ukončiť pobyt pre nákazu COVID-19 u niektorého člena z ich „bubliny” predstavoval len 0,81%.

"Prieskum bol realizovaný na reprezentatívnej vzorke 5 182 hostí a nákaza sa prejavila len u 14 osôb. Bezpečne sa cítili naši hostia aj samotní poskytovatelia služieb. Tento model potvrdil svoje opodstatnenie a myslíme si, že bol výrazne lepšou alternatívou ako pohyb v strediskách cestovného ruchu a na svahoch v tomto období, teda bez akejkoľvek kontroly," zdôraznila riaditeľka liptovskej Oblastnej organizácie cestovného ruchu Darina Bartková.

14:35 SVET - Lockdown v Nemecku môže trvať ešte ďalších 8 až 10 týždňov.

Merkelová to podľa The Guardian uviedla na stretnutí pracovnej skupiny svojej vládnej strany Kresťanskodemokratickej únie.

Počet prípadov nákazy koronavírusu SARS-CoV-2 by sa v Nemecku do Veľkej noci mohol zvýšiť až desaťnásobne v prípade, ak sa krajine nepodarí spomaliť šírenie nákazy.

V Nemecku v súčasnosti platí tzv. lockdown do 31. januára. Na základe súčasných nariadení museli zatvoriť všetky školy, služby a obchody, s výnimkou potravín či lekární.

14:29 SLOVENSKO - Košice po týždni opäť zorganizujú plošné testovanie na ochorenie COVID-19.

Začať by sa malo v piatok. Na utorkovej tlačovej konferencii to povedal primátor Jaroslav Polaček.

Na uplynulom celomestskom štvordňovom testovaní sa zúčastnilo 56 521 ľudí, z toho malo pozitívny test na nový koronavírus 997 obyvateľov. Pozitivita tak dosiahla 1,76 percenta.

Podľa primátora je väčšina starostov košických mestských častí naklonená opätovnému celomestskému testovaniu v podobnom režime, ako sa uskutočnilo od piatka do pondelka.

Sprístupniť chcú minimálne 60 odberných miest so 100 odbernými tímami.

"Zároveň píšeme aj starostom okolitých obcí, ktorí patria do mestského regiónu a s ktorými dlhodobo spolupracujeme. Chceme ich požiadať, aby sa v rámci dobrovoľného testovania pridali k mestu Košice. To im v rámci svojich možností a kapacít ponúka materiálnu pomoc a všetko to, čo potrebujú," povedal.

14:21 SVET - V Mikronézii zaznamenali prvý prípad koronavírusu.

Súvisiaci článok Johnsona kritizujú za jazdu na bicykli ďaleko od Downing Street Čítajte 

Súostrovie viac ako rok odolávalo pandémii ochorenia COVID-19. Prvou pozitívne testovanou osobou bol člen posádky lode, ktorá priplávala do Mikronézie z Filipín.

Približne 100-tisícová krajina patrila medzi hŕstku ostrovných národov, ktoré dosiaľ s koronavírusom neprišli do styku.

Prezident David Panuelo v posolstve obyvateľom vyzval na pokoj a snažil sa skrotiť vznikajúcu paniku. Občanom odkázal, že pozitívny prípad neprenikol na územie štátu, keďže ho zachytili na hranici.

Nakazeného okamžite izolovali na palube lode. Zvyšní členovia posádky nesmú vystúpiť na breh, pričom loď denne monitorujú príslušné miestne orgány.

14:15 SVET - Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis v liste zaslanom predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej navrhol, aby EÚ zaviedla očkovací preukaz, ktorý by uľahčil voľný pohyb osôb očkovaných proti ochoreniu COVID-19.

"Je nevyhnutné dospieť k spoločnej dohode o tom, ako by osvedčenie o zaočkovaní malo vyzerať, aby bolo akceptované vo všetkých členských štátoch," napísal Mitsotakis.

13:47 SVET - Talianske regióny žiadajú od vlády naliehavú pomoc pre firmy a zamestnancov pôsobiacich v zimnom turizme.

Prevádzka lyžiarskych stredísk sa mala pôvodne obnoviť 7. januára, vláda v Ríme však termín posunula na 18. januára.

Vzhľadom na rastúce počty infekcií je však podľa regionálnych vlád nepravdepodobné, že lyžiarske svahy sa v tomto termíne opäť otvoria.

„Zimný turizmus trpí vzhľadom na výpadok tržieb počas vianočných sviatkov. Po skončení pandémie hrozí, že zimný turizmus sa už nezotaví. Preto sú potrebné okamžité podporné opatrenia pre firmy a sezónnych zamestnancov,“ píše sa v liste adresovanom vláde.

13:42 SLOVENSKO - Verzia celoplošného testovania na vláde dohodnutá nebola. V diskusnej relácii rádia Expres Braňo Závodský naživo to povedala predsedníčka výboru NRSR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS).

Považuje za nešťastné, že to premiér takto odkomunikoval. Strana SaS podľa nej nemá problém so širokoplošným testovaním, avšak požaduje, aby bolo regionálne.

SaS podľa predsedníčky zdravotníckeho výboru na vláde navrhovala, aby sa plošné testovanie robilo len v regiónoch, kde je epidemická situácia najhoršia.

Na pondelňajšom rokovaní vlády sa podľa Cigánikovej dohodli ministri len na tom, že treba plošne niečo robiť.

13:40 SLOVENSKO - V areáli spoločnosti U. S. Steel Košice pretestovali od piatku do pondelka viac ako 3-tisíc ľudí, z čoho dve tretiny tvorili zamestnanci. Pozitívnych bolo celkovo 97 ľudí. Informoval o tom hovorca spoločnosti Ján Bača.

„Dnes sme v testovaní pokračovali od 6:30 a do 11:30 bolo otestovaných ďalších 157 ľudí, z toho piati boli pozitívni. Po dohode s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Košiciach sme sa rozhodli predĺžiť testovanie v podniku minimálne do konca tohto týždňa. Časy sme prispôsobili nástupom zmien v USSK,“ uviedol Bača.

Po testovacom víkende stúpol počet pozitívne testovaných v podniku na viac ako 220 zamestnancov, tí ostanú v karanténe a zároveň sa dajú pretestovať aj ich blízke kontakty, aby sa znížilo ďalšie šírenie nákazy.

13:38 SLOVENSKO - Stredoslovenská distribučná odkladá plánované odstávky elektriny. Do 24. januára zrušila spoločnosť všetky plánované práce, ktoré by mali za následok obmedzenie distribúcie elektriny.

Distribučná spoločnosť pristúpila k tomuto kroku najmä s ohľadom na obyvateľov, ktorí sú nútení zdržiavať sa prevažne doma.

Ak by nezrušili odstávky, výrazne by skomplikovali dištančné vyučovanie žiakov, ale aj možnosti zamestnancov pracujúcich z domu.

13:30 SLOVENSKO - Bývalá tenistka Dominika Cibulková sa na sociálnej sieti ospravedlnila za to, že boli aj so svojím manželom neoprávnene zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19.

Cibulková si podľa vlastných slov myslela, že len vypĺňa voľné miesta a nevyužité vakcíny. Zároveň chce využiť ponuku Ministerstva zdravotníctva SR a ako dobrovoľníčka plánuje pomáhať v prvej línii.

13:11 SVET - V Maďarsku plošne otestujú ak pracovníkov sociálnej sféry.

Po predchádzajúcom testovaní pedagógov a zamestnancov sociálnych zariadení otestujú nadchádzajúci aj terénnych pracovníkov sociálnej sféry.

Bezplatné a dobrovoľné antigénové testovanie budú vykonávať v dňoch 16. a 17. januára na 127 miestach po celej krajine.

Zúčastniť sa na ňom môžu osoby poskytujúce sociálne služby v rámci občianskych, samosprávnych či cirkevných organizácií, ktorých je takmer 47 000.

13:02 SLOVENSKO - Vláda by sa mala najprv dohodnúť na jednoznačných podmienkach celoplošného testovania a potom ich komunikovať verejnosti a samosprávam.

Uviedol to poslanec Národnej rady SR a primátor Hlohovca Miroslav Kollár (Za ľudí).

Súvisiaci článok Stále rastie počet hospitalizácií aj pacientov na ventilácii (grafy) Čítajte 

Nesmie sa podľa neho zopakovať chaos z prvého plošného testovania. Dodal, že ak budú jasné podmienky a štátna správa bude pripravená, samosprávy sa dokážu za týždeň na testovanie pripraviť.

"Nepoznáme ešte detailné parametre opakovaného celoplošného testovania, odporúčal som však v komunikácii s členmi vlády, nech sa najprv dohodnú na jednoznačných podmienkach celoplošného testovania a až potom ich komunikujú samosprávam a verejnosti. Keď budú podmienky jasné a realizovateľné a štátna správa v území pripravená a nebude na stole iné riešenie, samosprávy sa dokážu za týždeň na testovanie pripraviť. Len sa nesmie zopakovať informačný a organizačný chaos z prvého celoplošného testovania," uviedol Kollár.

12:55 SVET - Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 5116 na celkovo 1 124 430.

Ochoreniu COVID-19 podľahlo ďalších 184 ľudí, čím celkový počet obetí pandémie v krajine stúpol na 20 019.

Uzdravilo sa ďalších 15 951 pacientov, od začiatku pandémie už chorobu prekonalo 812 368 ľudí. Na Ukrajine momentálne evidujú 292 043 aktívnych prípadov nákazy.

12:53 SVET - Írsko v uplynulom týždni evidovalo najvyššie tempo pribúdania ochorení COVID-19 na svete.

Vyplýva to z internetovej vedeckej publikácie Oxfordskej univerzity Our World in Data.

Za sedem dní do 10. januára Írsko hlásilo 1 322,92 ochorení COVID-19 na milión obyvateľov, čo bolo viac ako v ktorejkoľvek inej krajine sveta. Informuje o tom portál cnn.com.

12:51 SLOVENSKO - Topoľčany otvorili tento týždeň osem tried materských škôl.

Ako však upozornila radnica, určené sú iba deťom rodičov, ktorí pracujú v kritickej infraštruktúre, prípadne im z povahy práce vyplýva, že ju nemôžu vykonávať z domu.

Magistrát zriadil na základe výsledkov vlastného prieskumu na každej materskej škole jednu alebo dve zberné triedy.

"Tieto sú zriadené vo všetkých materských školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Topoľčany, okrem MŠ Veľké Bedzany," informoval mestský úrad.

12:44 SVET - Európska komisia chce do konca tohto týždňa ukončiť predbežné rozhovory s francúzskou biotechnologickou spoločnosťou Valneva o predbežnom nákupe jej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 a je pred uzavretím rokovaní s americkou farmaceutickou spoločnosťou Novavax.

Tlačová agentúra Reuters pripomenula, že predbežné rokovania Komisie s americkým výrobcom sa skončili 17. decembra a týkajú sa nákupu až 200 miliónov dávok tejto vakcíny.

Šéfka Generálneho riaditeľstva Komisie pre zdravie a bezpečnosť potravín Sandra Gallinová pripomenula, že farmaceutická spoločnosť AstraZeneca už požiadala Európsku liekovú agentúru o schválenie jej vakcíny.

12:38 SLOVENSKO - S ľudskými zdrojmi v zdravotníctve treba podľa Zväzu ambulantných poskytovateľov narábať opatrne a citlivo.

Zdravotníci sú dlhodobo vyčerpaní a demotivovaní. Na margo ďalšieho kola testovania na nový koronavírus to uviedla prezidentka Zväzu Zuzana Dolinková.

Súvisiaci článok Testovať sa začne predposledný januárový víkend, koordináciu zabezpečia okresné úrady Čítajte 

Zväz upozorňuje na to, že v aktuálnej kritickej situácii pandémie je primárnym problémom nedostatok lekárov, ktorí sú nakazení a v systéme výrazne chýbajú.

"Okrem ich nezastupiteľného miesta pri pacientovi v nemocnici a ambulancii sa od zdravotníkov opakovane vyžaduje účasť aj na testovaní a s ich pomocou sa počíta aj pri očkovaní," pripomenula Dolinková.

Lokálne testovanie v ohniskách nákazy má podľa nej význam. Prioritne by sa však mali zdravotníci využiť na očkovanie.

"Preto v čase, keď je každá jedna ruka zdravotníka nenahraditeľná, považuje Zväz za zmysluplnejšie a efektívnejšie využiť zdravotnícky personál predovšetkým tam, kde jeho účasť preukázateľne garantuje efektívny prínos v prospech ochrany zdravia a životov," poukázala na to Dolinková.

12:36 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva vyzýva pacientov po orgánových transplantáciách, aby pri ochorení COVID-19 kontaktovali lekára transplantačného centra.

Urobiť tak majú aj pri ľahšom priebehu ochorenia. U infikovaných pacientov po orgánových transplantáciách je nutné zvážiť úpravu imunosupresie.

Zabúdať by na to nemali ani ošetrujúci lekári pri domácej liečbe i hospitalizácii takýchto pacientov. Môže to mať pri liečbe kľúčový význam.

12:28 SVET - Osoby, ktoré pricestujú do Grécka, musia absolvovať povinnú sedemdňovú karanténu. Na svojom webe to uviedlo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Od všetkých cestujúcich prichádzajúcich do Grécka sa okrem absolvovania karantény naďalej vyžaduje vyplnenie online formulára (PLF formulár) v angličtine, ktorý je potrebné odoslať najneskôr 24 hodín pred vstupom do krajiny.

12:15 SLOVENSKO - Štát by mal firmám okamžite zabezpečiť infraštruktúru efektívneho testovania. Vyhlásila to predsedníčka Za ľudí a vicepremiérka Veronika Remišová.

Myslí si, že by to odbremenilo aj štát od pravidelného testovania. Firmy by mali dostávať testy alebo dotáciu na ich nákup. Vláda sa na pondelkovom zasadnutí podľa nej zhodla na potrebe plošného testovania.

Od koaličných partnerov Remišová očakáva upokojovanie ľudí. Apeluje na nich, aby nezaťažovali verejnosť osobnými spormi, pretože to otravuje atmosféru.

11:56 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva informuje na sociálnej sieti o voľných termínoch na očkovanie proti ochoreniu COVID-19.

11:38 SVET - Poľsko hlásilo za predošlý deň 5569 nových prípadov nákazy a 326 úmrtí.

Celkový počet nakazených tak stúpol v krajine na 1 395 779, ochoreniu COVID-19 už podľahlo 31 593 ľudí.

K pondelku bolo v krajine zaočkovaných viac ako 200 000 ľudí. S masovým očkovaním v Poľsku sa začalo 27. decembra, pričom medzi prvými zaočkovanými boli zdravotníci.

11:36 SLOVENSKO - V Čadci otvorili v pondelok všetky materské školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Možnosť poslať deti do školských zariadení poskytli všetkým pracujúcim rodičom.

"Rozhodli sme sa neselektovať deti rodičov, ktorí pracujú v kritickej infraštruktúre, alebo tých, ktorým povaha ich povolania nedovoľuje vykonávať prácu z domu. Záujem zo strany rodičov nebol v mestskej časti Milošová, tam sa nenazbieral dostatočný počet detí na otvorenie prevádzky," uviedol čadčiansky primátor Milan Gura.

Doplnil, že všetky základné školy začali po vianočných prázdninách s dištančným spôsobom výučby.

11:22 SLOVENSKO - Rezort slovenskej diplomacie naďalej neodporúča občanom iné ako nevyhnutné cesty do zahraničia.

V prípade takejto neodkladnej cesty do susedných štátov, teda do Česka, Maďarska, Rakúska, Poľska či na Ukrajinu je potrebné sa oboznámiť s podmienkami vstupu do krajiny.

Vo svojom profile na sociálnej sieti do uviedol štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus (SaS).

Klus zároveň informoval, že kilometrové kolóny na hraničných priechodoch s Rakúskom sa po víkendových komplikáciách začiatkom pracovného týždňa výrazne skrátili.

11:06 SLOVENSKO - Slováci cestujúci do Spojeného kráľovstva sa musia preukázať negatívnym testom ešte pred začiatkom cesty.

Ten by nemal byť starší ako 72 hodín. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR na svojej webovej stránke.

Pre všetkých cestujúcich aj napriek negatívnemu testu naďalej platí povinná desaťdňová samoizolácia s možnosťou jej skrátenia po piatich dňoch.

„Všetkým cestujúcim je odporúčané cestovať do Spojeného kráľovstva iba v nevyhnutných prípadoch a zároveň sú upozornení, že sa na nich vzťahujú platné vládne opatrenia po celom území Spojeného kráľovstva,“ upozorňuje rezort diplomacie.

10:57 SLOVENSKO - Nitriansky Jaguar Land Rover je pripravený pokračovať v ďalšom kole testovania v jeho závode vo štvrtok a v piatok tento týždeň.

"Veríme, že sa podarí dodať nám antigénové testy tak, aby sme ho mohli uskutočniť. Prebieha k tomu aktívna komunikácia a v túto chvíľu čakáme na podrobnejšie informácie," dodala manažérka automobilky pre firemné záležitosti Miroslava Remenárová.

10:54 SLOVENSKO - O nákupe antigénových testov RapiGen v októbri 2020, o ktorých sa premiér Igor Matovič vyjadril, že "by nimi netestoval ani psa", rozhodla komisia, v ktorej mali väčšinu zástupcovia Ministerstva zdravotníctva SR a Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (5 z 9).

Súvisiaci článok Generálna prokuratúra preverí obstarávanie antigénových testov Čítajte 

Ako ďalej v tlačovej správe konštatuje rezort hospodárstva, všetci zástupcovia pritom písomne súhlasili s nákupom testov RapiGen.

„Za tento nákup nesú zodpovednosť ministerstvo zdravotníctva a premiér, ktorý tento nákup osobne riadil,“ myslí si minister hospodárstva Richard Sulík.

Málo kvalitné testy mohli byť nakúpené, lebo bolo podľa neho zle napísané zadanie, ktoré pripravilo Ministerstvo zdravotníctva SR.

"Práve z tohto dôvodu pri kúpe testov rezortom hospodárstva trval Richard Sulík na prísnejšom zadaní, vrátane požadovaných validácií," uviedol rezort hospodárstva.

Správne zadanie ministerstvo zdravotníctva napísalo po 17-ich dňoch a na piaty pokus. "Len vďaka snahe Richarda Sulíka o presnejšie zadanie na nákup antigénových testov sa teda situácia nezopakovala," tvrdí jeho rezort.

10:33 SLOVENSKO - Tlak na slovenské nemocnice by sa výrazne znížil, keby sa dala zaočkovať celá skupina 80-ročných a starších ľudí.

Tých je na Slovensku necelých 185 000. Uviedol to ekonomický analytik a fellow Slovenskej ekonomickej spoločnosti Martin Šuster.

Zdôraznil, že hlavným cieľom očkovania má byť pomôcť zachrániť čo najviac životov a aktuálne sa javí ako jediné východisko z pandémie.

10:22 SLOVENSKO - Počas novembra minulého roka zomrelo na Slovensku podľa predbežných údajov 5 842 osôb, čo je o takmer 36 percent viac ako bol počet zomretých v priemere za jedenásty mesiac predošlých päť rokov (2015 až 2019).

V októbri 2020 zomrelo na Slovensku 5 277 osôb, čo bolo o 20 percent viac ako priemer októbrových dát za predošlých päť rokov.

V tlačovej správe o tom informoval Štatistický úrad SR s tým, že od začiatku roka 2020 do konca novembra zomrelo 51 276 osôb. To predstavuje o 1 600 až 3 900 osôb viac ako počas posledných piatich predošlých rokov za rovnaké obdobie.

10:14 SVET - Čoraz viac Maďarov prejavuje ochotu dať sa zaočkovať proti koronavírusu.

V prvý januárový týždeň dosiahol ich pomer 45 percent, kým očkovanie odmietlo 44 percent ľudí.

Vlani v 51. týždni prejavilo ochotu pre očkovanie iba 35 percent opýtaných. K rastu záujmu o vakcínu zrejme prispel dovoz očkovacej látky do Maďarska koncom minulého roka, pozitívne skúsenosti prvých zaočkovaných, ale aj pozitívne vyhlásenia mnohých osobností verejného života.

10:05 SVET - Európska lieková agentúra prijala žiadosť o podmienečnú registráciu tretej vakcíny proti ochoreniu COVID-19, ktorú vyvinula spoločnosť AstraZeneca v spolupráci s Oxfordskou univerzitou.

Ako ďalej informoval Štátny ústav pre kontrolu liečiv, ak budú predložené údaje o kvalite, účinnosti a bezpečnosti spĺňať požiadavky na registráciu vakcíny, registračné rozhodnutie môže byť vydané do 29. januára tohto roka.

9:59 SLOVENSKO - Za uplynulý deň pribudlo 2 410 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 3 484 pozitívne testovaných antigénnymi testami.

Je to 19,89 % z 12 119 ukončených RT-PCR vyšetrení a 4,82 % z 72 320 antigénnych testov za včerajší deň.

Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií a ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti.

Najviac pozitívne testovaných bolo v Nitrianskom kraji (422), nasleduje Bratislavský kraj (397), Trnavský (370), Žilinský (351), Prešovský (343), Košický (309), Trenčiansky (142) a Banskobystrický (76).

Je medzi nimi 1 150 mužov a 1 260 žien. Celkový počet nakazených mužov je 99 457 a žien 112 022.

V nemocniciach je hospitalizovaných 3 383 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 3 108 ľudí. Na JIS je 232 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 261 osôb.

Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 95 prípadov. Celkový počet úmrtí "na Covid" je 3 102 a celkový počet úmrtí "s Covidom" je 668. Pribudlo 3 516 vyliečených pacientov, celkovo sa z ochorenia zotavilo 153 755 ľudí.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 1 552 630, pričom takto bolo pozitívne testovaných 211 479 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 2 243 640, z čoho bolo pozitívne testovaných 134 476 osôb.

Sedemdňový kĺzavý medián je na hodnote 2 973.

9:53 SVET - Za posledný deň pribudlo v Maďarsku 128 úmrtí súvisiacich s covidom, čo je druhý najvyšší denný počet obetí pandémie v tomto roku. Testovaných v tomto čase bolo 8223 osôb, z nich 696 malo pozitívne výsledky.

Uplynulý týždeň zomrelo v súvislosti s koronavírusom denne v priemere 110 pacientov. Priebežne klesá počet hospitalizovaných, ktorých je v súčasnosti 5005, ale aj pacientov napojených na umelú pľúcnu ventiláciu, ktorých je aktuálne 356.

Doterajšou bilanciou pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 v Maďarsku je 344 352 nakazených a 10 853 úmrtí. Aktuálne je infikovaných 123 647 ľudí. Z nákazy sa zotavilo už 209 852 osôb.

9:49 SLOVENSKO - Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR minulý rok požiadalo Úrad verejného zdravotníctva SR o udelenie viac ako tisíc výnimiek z izolácie či povinnosti preukázať sa negatívnym výsledkom testov na ochorenie COVID-19.

Súvisiaci článok Vicepremiér Holý dostal šesť výnimiek, žiadosť o poslednú stiahol Čítajte 

Rezort sa na hlavného hygienika obracia so žiadosťami o výnimky iba v takých prípadoch, v ktorých občania riadne odôvodnia opodstatnenosť ich žiadosti o udelenie výnimky.

Žiadosti občanov súviseli najmä so zameraním rezortu na oblasť zamestnanosti, sociálnej starostlivosti a starostlivosti o rodiny.

Výnimky sa týkali napríklad aj dochádzania do práce či opatery rodinných príslušníkov v prípade prepustenia z nemocnice či paliatívnych pacientov.

Riešili aj prípady, keď sa napríklad manžel či manželka nachádzali v inom štáte a povinnosť absolvovať izoláciu by ohrozila ich zamestnanie alebo starostlivosť o maloleté dieťa.

9:42 SLOVENSKO - Organizáciu celoplošného testovania by mali koordinovať okresné úrady.

"Detaily sa samozrejme ešte dolaďujú a spresňujú. Samosprávy budú pri organizácii výrazne súčinné, ale hlavné zastrešenie, plánovanie kapacít a koordinácia by v zmysle postupov krízového riadenia v rámci civilnej ochrany mala byť na okresných úradoch, v prípade Bratislavy a Košíc na úrovni týchto miest," naznačil predbežný plán starosta bratislavského Lamača Lukáš Baňacký, ktorý, podobne ako na stretnutiach ústredného krízového štábu, aj v tomto prípade zastupoval Združenie miest a obcí Slovenska.

9:15 SVET - Dosiahnutie globálnej kolektívnej imunity voči koronavírusu je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie v tomto roku vysoko nepravdepodobné, hoci mnohé krajiny začali programy vakcinácie.

"Hoci vakcíny začínajú chrániť najohrozenejších, nedosiahneme žiadne úrovne imunity populácie alebo kolektívnej imunity v roku 2021," varuje hlavná vedkyňa organizácie Soumya Swaminathanová.

Vedci zvyčajne odhadujú, že pre kolektívnu imunitu je potrebné zaočkovanie zhruba 70 percent populácie. Niektorí sa však obávajú, že mimoriadne infekčná povaha covidu by si mohla vyžadovať výrazne vyššiu zaočkovanosť.

9:10 SLOVENSKO - V trnavskej fakultnej nemocnici stihli do piatka 8. januára zaočkovať viac ako 600 psôb.

„V rámci našej nemocnice sme najskôr zaočkovali personál z covid oddelení. Následne sa očkovali ďalší podľa oddelení,“ doplnil Matej Martovič, hovorca nemocnice v Trnave.

8:50 SLOVENSKO - S očkovaním už začali aj vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Skalici. V prvej fáze dostali takmer 1000 dávok vakcíny.

„Nemocnica začala s očkovaním 6. januára na Troch kráľov. Medzi prvými dostali vakcínu proti koronavírusu vedúci krízového štábu doktor Milan Skladan a nemocničná epidemiologička Katarína Naďová,“ povedala hovorkyňa nemocnice Martina Plášková s tým, že po nich nasledovali ďalší zdravotníci.

8:34 SVET - PCR testy v Česku za včerajší deň odhalili 9 294 prípadov nákazy koronavírusom, celkovo otestovali 31 672 ľudí.

Pozitivita otestovaných vzoriek tak bola 29,3 percenta, čo je značný pokles oproti údajom z prelomu rokov, kedy presahovala aj 50 percent.

8:27 SVET - Maloobchodníci v Spojenom kráľovstve majú za sebou najhorší rok v histórii záznamov, ktoré sa začali vyhodnocovať v roku 1995. Dôvodom boli obmedzenia na zastavenie šírenia nového koronavírusu, informuje Konzorcium britského maloobchodu.

Podľa jeho údajov sa v roku 2020 celkový maloobchodný predaj v Británii znížil o 0,3 percenta. To je najhorší medziročný výsledok od roku 1995. Predaj potravín pritom vzrástol o 5,4 percenta, ale predaj nepotravinových výrobkov klesol o 5 percent.

Súvisiaci článok Plné svahy počas lockdownu. Šéf Jahodnej: Neregulované je nebezpečnejšie Čítajte 

8:13 SLOVENSKO - Okolie miest a obcí sa stalo vyhľadávanou destináciou pre turistov, športovcov a rodiny s deťmi. Tisíce návštevníkov zaplnili svahy lyžiarskeho strediska Jahodná pri Košiciach.

Obsadené boli všetky parkoviská, príjazdové cesty a dokonca aj lúka susediaca s detskou zjazdovkou. Na svahoch i pod ním bolo veľa ľudí, ale odstup od seba zväčša dodržiavali.

Lyžiarske stredisko vleky nespustilo, pre lyžiarov je zatvorené od 1. januára 2021 pre protiepidemické opatrenia. Napriek tomu, že na svoju činnosť nemôžu zarábať prevádzkou vlekov, rozhodli sa zasnežovať.

„Rozhodli sme sa to risknúť a dosnežiť detskú zjazdovku, ktorá už bola otvorená od decembra. Pomaly začíname aj so zasnežovaním veľkého kopca a ak nám teploty vydržia pod bodom mrazu, mohli by sme to do týždňa stihnúť,“ hovorí vedúci strediska Ján Petróci.

7:45 SLOVENSKO - Napriek tomu, že v úvode roka Prezídium Policajného zboru avizovalo, že nebude prísne kontrolovať pohyb medzi okresmi ako počas minuloročných veľkonočných sviatkov, situácia sa zmenila.

Dôvodom je neustále zhoršujúca sa epidemiologická situácia.

„Policajné hliadky vykonávajú vo zvýšenej miere kontroly dodržiavania prijatých protipandemických opatrení a s nimi súvisiaceho zákazu vychádzania. Monitorujú aj miesta, kde by mohlo dochádzať k zvýšenej koncentrácii ľudí, napríklad železničné stanice, odberné miesta a podobne,“ informovala Zlatica Antalová, krajská policajná hovorkyňa, s tým, že čím sú opatrenia prísnejšie, tým prísnejšie budú pristupovať k ich uplatňovaniu.

Súvisiaci článok Situácia v Novohrade je zlá, počet pohrebov stúpa Čítajte 

7:33 SLOVENSKO - Pandémia priniesla v druhej vlne aj zvýšený počet úmrtí. Situáciu netreba zľahčovať, čo potvrdzujú aj slová Michala Katreniaka, majiteľa pohrebnej služby Archa, ktorý je zároveň členom predstavenstva Slovenskej asociácie pohrebných a kremačných služieb.

„V rámci Slovenska je situácia taká, že pribudlo veľmi veľa úmrtí, či už s ochorením Covid-19, alebo bez neho. Výrobcovia rakiev ich nestíhajú dodávať a menšie pohrebníctva, ktoré majú prenajaté chladiace zariadenia od obcí, kde býva väčšinou k dispozícii jedno alebo dve miesta na uskladnenie nebohého, na rozdiel od bežného režimu už teraz začínajú pociťovať nedostatok kapacít. Slovenské pohrebníctva neboli na takýto nárast pripravené,“ uviedol.

7:21 SLOVENSKO - Skalica otvorila v pondelok všetky elokované pracoviská Materskej školy Skalica a školských klubov detí na základných školách.

Možnosť poslať deti do školských zariadení bola poskytnutá rodičom, ktorí pracujú v kritickej infraštruktúre alebo tým, ktorým povaha ich povolania nedovoľuje vykonávať prácu z domu.

7:00 SVET - Gorily v zoologickej záhrade v kalifornskom meste San Diego mali pozitívny test na koronavírus a v súčasnosti ich držia spoločne v karanténe. Informovala o tom samotná zoo.

Keď začali dve gorily kašľať, testovali vzorky ich výkalov a tie naznačili nákazu koronavírusom. Zoo uviedla, že sa nedá vylúčiť ani nákaza ostatných zvierat v tejto skupine. "Okrem upchatých nozdier a kašľania sa gorilám darí dobre," oznámila výkonná riaditeľka zoo Lisa Petersonová.

Zoologická záhrada dodala, že ide o prvý známy prenos koronavírusovej nákazy na gorily a nie je isté, či sa u nich môže rozvinúť vážna reakcia.

6:42 SVET - Malajzijský kráľ vyhlásil celoštátny stav núdze, ktorý má pomôcť v boji proti prudkému nárastu nových prípadov nákazy koronavírusom, keďže hrozí preťaženie zdravotného systému krajiny.

Sultán Abdullah Sultan Ahmad Shah "zastáva názor, že výskyt ochorenia Covid-19 v krajine je vo veľmi kritickom štádiu a núdzový stav je potrebný", uvádzalo sa v oznámení paláca.

6:15 SVET - Pozitívny test na Covid-19 oznámila aj demokratická členka americkej Snemovne reprezentantov Bonnie Watsonová Colemanová. Tvrdí pritom, že koronavírusu bola vystavená počas ochrannej izolácie v sídle Kongresu, keď naň útočili podporovatelia prezidenta Donalda Trumpa.

Watsonová Colemanová patrila k desiatkam zákonodarcov, ktorých urýchlene odviedli do bezpečného úkrytu, keď vzbúrenci vtrhli do Kapitolu. V tlačovom vyhlásení jej kancelárie je poznámka, že "množstvo členov snemovne v danom priestore nedodržiavalo nariadenie nosiť rúško".

Politička je v súčasnosti izolovaná doma a čaká na výsledky ďalšieho testu. "Mám mierne, prechladnutiu podobné príznaky. Udržiavam si dobrú náladu a budem pokračovať v práci v záujme svojich voličov," uviedla.

Kongresmanka predtým dostala prvú dávku vakcíny proti ochoreniu Covid-19 od spoločností Pfizer a BioNTech, ktorá bola k dispozícii členom Kongresu.

06:00 SVET - Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa mal pozitívny test na koronavírus a zrušil všetky verejné povinnosti. Ešte v pondelok to oznámil jeho úrad, len dva týždne pred prezidentskými voľbami, v ktorých podľa očakávania De Sousa zvíťazí, napísala tlačová agentúra AFP.

Prezident De Sousa (72) je "bezpríznakový" a izolovaný v prezidentskom paláci v portugalskej metropole Lisabon, dodal v oznámení jeho úrad.

Ako sa vyvíja pandémia vo svete

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. 8 najčastejších problémov ústnej dutiny a zubov
 2. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 3. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 4. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 5. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
 6. Certifikované vzdelávanie pomáha firmám v rozvoji zamestnancov
 7. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané
 8. V Žiline projektujú železnice pre Londýn, Austráliu i Čínu
 1. 8 najčastejších problémov ústnej dutiny a zubov
 2. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 3. Riešenie Atosu zachraňuje životy
 4. Nechajte sa zelektrizovať!
 5. Certifikované vzdelávanie pomáha firmám v rozvoji zamestnancov
 6. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 7. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
 8. Nivy oslávili prvé narodeniny a takmer 13 miliónov návštevníkov
 1. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané 18 735
 2. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52% 7 408
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 7 339
 4. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 7 273
 5. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 5 999
 6. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 5 085
 7. Dôležitosť duševnej pohody 4 995
 8. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 3 726
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu