SME
Štvrtok, 6. október, 2022 | Meniny má Natália

Koronavírus na Slovensku: Schválili pokuty za porušenie pravidiel očkovania (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 217-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 260 obetí. V okrese Nitra platí sprísnený lockdown.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Sledujeme správy o Covid-19 minútu po minúte:

21:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

SkryťVypnúť reklamu

20:33 SVET Rakúski poslanci dnes schválili novelu zákona, podľa ktorej bude vstup na kultúrne a športové podujatia, ako aj do nemocníc a hotelov možný len s negatívnym výsledkom testu na koronavírus. Otvorené zatiaľ zostáva, pre ktoré oblasti bude test požadovaný a ktoré testy budú uznané. Podľa ministra zdravotníctva Rudolfa Anschobera to bude závisieť od priebehu pandémie.

19:50 SLOVENSKO Zamestnávateľské organizácie - Asociácia priemyselných zväzov, Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení, Klub 500, Republiková únia zamestnávateľov a Slovenská obchodná a priemyselná komora, ktoré zastupujú najvýznamnejšie podnikateľské subjekty, s napätím sledujú situáciu a vyjadrenia v súvislosti s testovaním vo firmách.

Vládu žiadajú, aby sa realizovalo výlučne na dobrovoľnej báze. Vyzývajú tiež na intenzívnejšiu a predvídateľnejšiu komunikáciu.

SkryťVypnúť reklamu

19:33 SVET Tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana dnes zaočkovali za prítomnosti televíznych kamier.

Živým vysielaním očkovania chcel Erdogan zbaviť občanov Turecka akýchkoľvek pochybností o účinnosti vakcíny.

Erdogan dostal prvú dávku čínskej vakcíny Sinovac v mestskej nemocnici v metropole Ankara.

19:21 SVET Francúzsko zavádza celoplošný zákaz vychádzania a prísne kontroly na hraniciach. Tlak na nemocnice sa stabilizoval, no naďalej čelia náporu vysokého počtu pacientov.

19:12 SLOVENSKO Iba päť hodín potrebovala obec Ľubietová v okrese Banská Bystrica na to, aby zorganizovala zajtrajšie komunitné testovanie zamestnancov miestnych podnikov, ktorí nemôžu pracovať z domu a musia dochádzať do zamestnania.

Súvisiaci článok Komunitné testovanie dokázali v Ľubietovej zorganizovať za pár hodín Čítajte 

Ide o obchodné aj výrobné prevádzky, ktoré o túto formu testovania prejavili záujem. Otestujú tiež zamestnancov obecného úradu.

SkryťVypnúť reklamu

18:50 SLOVENSKO Štát bude môcť pokutovať zdravotnícke zariadenia, ak porušia pravidlá očkovania proti koronavírusu. Parlament v skrátenom legislatívnom konaní schválil balík zmien.

Sankcie pre nemocnice umožňuje novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorá je jeho súčasťou. Účelom tejto úpravy je predchádzať spoločensky nežiaducemu správaniu.

Ide najmä o uprednostňovanie osôb v rozpore s prioritizáciou vakcinácie, ktorá je uvedená v Národnej stratégii očkovania proti COVID-19.

18:15 SVET Británia od piatku zatvára hranice pre ľudí prichádzajúcich z juhoamerických krajín a Portugalska. Toto rozhodnutie prijala vláda v obave zo zavlečenia nového variantu koronavírusu, ktorý zistili v Brazílii.

Súvisiaci článok Komisia do prešovskej väznice nepríde, jeden člen mal pozitívny test Čítajte 

17:53 SLOVENSKO - "Testovanie nie je ani všeliek, je to len jeden z nástrojov, ako pandémiu lepšie zvládať," tvrdí ministerka pre investície a šéfka strany Za ľudí Veronika Remišová a opakuje, že "testovanie treba používať čo najefektívnejšie tam, kde má najväčší zmysel a dopad, čiže v najviac postihnutých okresoch".

SkryťVypnúť reklamu

Strana v súčasnej situácii vidí riešenie v zriadení čo najväčšieho počtu odberných miest a pomoci firmám pri vytvorení infraštruktúry na pravidelné testovanie.

Štát by mal firmám podľa Za ľudí poskytnúť testy a príspevok na testovanie. "V žiadnom prípade nesmie dôjsť k zatvoreniu firiem," podotkla Remišová s tým, že by to spôsobilo obrovské spoločenské a ekonomické škody.

Nútiť k testovaniu žiakov je vzhľadom na to, že sú už tri mesiace doma, podľa Remišovej zbytočné, kým nebude jasné, kedy sa môžu vrátiť do školy.

17:45 SLOVENSKO - Opozičný Smer nesúhlasí s úpravami zákonov na poslednú chvíľu s jediným cieľom, a to umožniť celoplošné testovanie, tvrdí poslanec Juraj Blanár o vládnom balíku zmien súvisiacich s druhou vlnou pandémie.

SkryťVypnúť reklamu

Blanár pripomenul, že dvojstránkový materiál meniaci osem zákonov predložili v stredu do parlamentu len 43 minút pred rokovaním, koalícia po kritike rokovanie o ňom presunula na štvrtok.

17:30 SLOVENSKO - Letný semester na Univerzite Komenského v Bratislave sa bude pre väčšinu študentov konať dištančne. Na zasadnutí krízového štábu UK členovia rokovali o priebehu letného semestra a prevádzke internátov. Výučba v letnom semestri sa začína podľa harmonogramu akademického roka 15. februára a bude sa konať dištančne.

17:20 SLOVENSKO - Covid môže mať dlhodobé vedľajšie účinky. Naopak, pri vakcínach nie je dôvod na obavu z nich, tvrdí ministerstvo zdravotníctva.

Ministerstvo sa odvoláva na štúdiu publikovanú v odbornom časopise Lancet, podľa ktorého až 76 percent hospitalizovaných s ochorením COVID-19 pociťuje pretrvávajúce príznaky aj šesť mesiacov po vyliečení.

SkryťVypnúť reklamu

16:54 SLOVENSKO - Lekár by podľa predsedu parlamentu Borisa Kollára nemal byť trestaný za to, že zabráni vyliatiu vakcinačnej látky proti koronavírusu zaočkovaním niekoho mimo zoznamu. Môže sa podľa Kollára stať, že niekto zo zoznamu nepríde na očkovanie a ak lekár nebude mať žiadny náhradný zoznam, mal by mať možnosť zaočkovať niekoho aj "z ulice". Hovorí, že vakcínou nemôže plytvať a lekári by sa nemali báť ju využiť.

Predseda Národnej rady vládu tiež upozornil, že je to naposledy, keď sa urýchlene v parlamente rieši nejaká legislatíva.

Parlament rokuje o narýchlo pripravenej zmene zákona, ktorá umožní pokutovať nemocnice za uprednostňovanie pri očkovaní.

16:46 SLOVENSKO - Na čo sa minula miliarda a kam pôjdu stovky miliónov? Prečítaj si, ako sa využívajú eurofondy počas pandémie.

SkryťVypnúť reklamu

16:15 SLOVENSKO - Ministerstvá žiadali od hygienikov výnimky tiež v súvislosti s dopravou či konzultáciami. Ministerstvo dopravy odoslalo približne sto žiadostí pre firmy zamestnávajúce ľudí pracujúcich v kritickej infraštruktúre.

Súvisiaci článok Krajčí sa pridal k výzve lekárom, aby sa vrátili do ambulancií Čítajte 

Ministerstvo financií využilo výnimky pri ôsmich osobách, ktoré si mali plniť pracovné povinnosti pre rezort. O žiadne výnimky nežiadalo a ani si ich teda neuplatnilo ministerstvo investícií.

15:59 SLOVENSKO - Primátori a starostovia vedia čo majú robiť, odkázal poslanec Za ľudí a primátor Hlohovca Miroslav Kollár premiérovi Matovičovi po zverejnení nahrávky z pondelkového rokovania vlády.

Premiéra vyzval, aby neurážal starostov a primátorov a ich trestanie považuje za absurdné. Matovič na rokovaní povedal, že plánované plošné testovanie ľudí na COVID-19 by malo byť o samosprávach, pričom starostovia i primátori musia ukázať, že im záleží na ľuďoch.

SkryťVypnúť reklamu

"Som za to, aby sme im to dali príkazom, a zmeňme zákon, aby v takejto situácii, keď ide o ochranu života a zdravia, museli vykonávať pokyny armády alebo ministerstva zdravotníctva," povedal.

Kollár tvrdí, že slová predsedu vlády svedčia o nepochopení postavenia a úloh samosprávy, jej legitimity, a hlavne úlohy, ktorú zohrala pri zvládaní pandémie.

15:46 SVET - V Británii sa začína proti COVID-19 očkovať aj v lekárňach. Vláda chce splniť cieľ a zaočkovať do polovice februára 15 miliónov ľudí z rizikových skupín.

15:32 SLOVENSKO - Štát spúšťa od pondelka očkovanie v zariadeniach pre seniorov . "Očkovaní budú zamestnanci, lebo sa starajú o klientov a zároveň vychádzajú von. A následne samozrejme budú zaočkovaní aj klienti," tvrdí minister práce Milan Krajniak.

SkryťVypnúť reklamu

15:27 SLOVENSKO - Pobočky Slovenskej pošty budú počas nasledujúcich dvoch víkendov zatvorené. Dôvodom je nepriaznivý vývoj pandemickej situácie a rastúci počet obmedzení prevádzok, keďže je veľa zamestnancov v karanténe, na PN či OČR. Pošta chce zároveň umožniť svojim zamestnancom, aby sa dali otestovať.

15:17 SLOVENSKO -Epidemiologická situácia v okrese Svidník sa po 4. januári začala zlepšovať, tvrdí regionálna hygienička Helena Hrebeňaková. Hygienici napriek tomu apelujú na ľudí, aby sa naďalej správali zodpovedne. Situácia sa podľa Hrebeňákovej zlepšila preto, že ľudia dodržiavali opatrenia.

15:04 SLOVENSKO - Vyjadrenia predsedu vlády Matoviča na rokovaní kabinetu o možnosti zákonom nariadiť samosprávam organizáciu celoplošného testovania, považuje šéf Únie miest Slovenska Richard Rybníček za vyjadrenia odhaľujúce sčasti i neznalosť zákona, ale aj pretrvávajúci centralistický postoj vládnych garnitúr. Rybníček si s premiérom všetko vyjasnili už v pondelok po zasadnutí vlády, nechce ju preto dramatizovať. Mrzí ho, že i tak to spôsobuje naštrbenie vzťahu medzi štátom a samosprávami.

SkryťVypnúť reklamu

"V pondelok večer na stretnutí aktérov, ktorí sú v procese organizácie testovania, som pánovi premiérovi vysvetlil, že netreba meniť zákon. V núdzovom stave, v mimoriadnej situácii a v rámci krízového riadenia štátu, ktorého sú samosprávy súčasťou, sú mestá a obce povinné naplniť príslušné uznesenie vlády," vysvetlil Rybníček.

15:02 SVET - Čína odmietla vstup do krajiny dvom členom tímu WHO, ktorí majú vyšetrovať pôvod koronavírusu, po pozitívnych testoch na protilátky, píše Wall Street Journal.

14:55 SLOVENSKO - Na Slovensku zaočkovali zatiaľ 42 093 ľudí proti ochoreniu COVID-19.

14:38 SLOVENSKO - Koalícia podľa všetkého vypovedala poslušnosť premiérovi , hovorí predseda Smeru Robert Fico na tlačovke k aktuálnemu dianiu s tým, že ešte včera bola na plošnom testovaní zhoda. Narážal na to, že len niekoľko minút pred začiatkom rokovania vlády, zasadnutie zrušili. Vláda mala rokovať o testovaní. Znova kritizoval tiež predlženie núdzového stavu a nákup antigénových testov.

SkryťVypnúť reklamu

14:10 SLOVENSKO - Nitrianske biskupstvo vyškolilo 40 kňazov, ktorí chodia ku covid pacientom. Niektorí aj vypomáhajú ako dobrovoľníci v nemocnici.

13:54 SLOVENSKO - Rokovanie vlády vo štvrtok zrušili pre nesúhlas koaličných strán s testovaním, o ktorom mali aj rokovať, informuje portál Webnoviny.sk a odvoláva sa pri tom na zdroje z prostredia vládnej koalície.

13:22 SLOVENSKO - Táto vláda podľa Richarda Sulíka ešte môže byť nádejou, akou sa javila na začiatku. "Len si to vyjasnime a spravme tú hrubú čiaru. Toto je za mňa všetko a som na to pripravený," napísal na facebooku a pripojil k tomu blog, ktorý zverejnil na stránke Denníka N.

V blogu opakuje, že intenzita útokov Matoviča ho prekvapila, ale neberie ich osobne. Zároveň však pripomenul, že premiér je klamár a opísal diplomovku podobne ako Andrej Danko, je pomstychtivý a nevie sa ovládať.

SkryťVypnúť reklamu

Sulík tiež vysvetľuje prečo jeho strana ostane v koalícii. "Neprenechám predsa našu krajinu človeku, ktorý nie je v stave posúdiť dopad svojich krokov, nie je schopný niesť za ne zodpovednosť a len hľadá, na koho zvalí vinu," napísal Sulík s tým, že to bol práve Matovič, ktorého nečinnosťou prišli o mnoho drahocenných týždňov v boji s pandémiou.

12:48 SVET - V Číne zomrel na COVID-19 prvý nakazený za osem mesiacov. Úrady tiež evidujú 138 nových prípadov nákazy, čo je najviac za viac ako deväť mesiacov.

12:43 SVET - Pápež František a jeho predchodca, niekdajší pápež Benedikt XVI., dostali vakcínu proti koronavírusu.

12:35 SLOVENSKO - V humenskej nemocnici doteraz vakcínou proti COVID-19 zaočkovali 670 zdravotníckych pracovníkov. Od pondelka 18. januára začnú v nemocnici očkovať aj určené skupiny ľudí, ktoré sa prihlásia cez národný portál na voľné kapacity v rámci dňa. Ide o konkrétne definované zdravotnícke pozície v zmysle národnej očkovacej stratégie.

SkryťVypnúť reklamu

12:15 SVET - V Spojených štátoch zaočkovali prvou dávkou proti COVID-19 už viac ako desať miliónov ľudí. Koronavírus sa však v niektorých častiach krajiny šíri v podstate nekontrolovateľne, Spojené štáty zaznamenali za posledný deň 224-tisíc nových prípadov nákazy. Celkový počet nakazených v krajine prekonal 23 miliónov.

12:04 SLOVENSKO - Poslanec za OĽaNO Peter Kremský kritizuje stranu SaS za štvrtkovú tlačovku. "Budeme sa tu ešte dlho naťahovať o slovíčka, kto čo povedal, čo rozumel, ako to pochopil, proti čomu je a odkiaľ pokiaľ súhlasí? Nestačilo vypočuť si nahrávku z vlády?," pýta sa Kremský a vyzýva k tomu, aby sa už začali riešiť problémy krajiny a nie urazené egá.

"Tých urazených je už nejako veľa a každý sa ľutuje namiesto aby bojoval o zdravie a životy občanov Slovenska...," tvrdí.

SkryťVypnúť reklamu

11:58 SLOVENSKO - Deti a žiaci sa od pondelka do škôl zatiaľ nevrátia, budú pokračovať v dištančnom vzdelávaní v režime, ako doteraz.

Materské školy a školské kluby ostanú otvorené pre deti rodičov, ktorí pracujú v kritickej infraštruktúre, alebo pre žiakov, ktorých zákonní zástupcovia nemôžu pracovať z domu.

11:44 SVET - Nemecko eviduje najvyšší počet úmrtí za jeden deň v súvislosti s koronavírsuom. Za posledných 24 hodín pribudlo 1244 nových prípadov úmrtia. Testy odhalil 25 164 nakazených.

Doterajšie maximum počtu úmrtí Nemecko dosiahlo 8. januára, keď v krajine podľahlo koronavírusovej chorobe 1188 ľudí.

11:34 SLOVENSKO - Masívne plošné testovanie si teraz nemôžeme dovoliť, má viac rizík ako benefitov, hovorí šéf Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár s tým, že riešením pandemickej situácie okolo koronavírusu je nateraz lockdown.

SkryťVypnúť reklamu

10:49 SLOVENSKO - Rokovanie vlády zrušili pár minút pred začiatkom. Úrad vlády tvrdí, že z organizačných dôvodov. Vláda mala pôvodne zasadať vo štvrtok o 11. hodine.

Ráno pred rokovaním mala tlačovku SaS, ktorá oznámila, že z koalície neodíde, aj keď budú spory s premiérom Igorom Matovičom pokračovať. Strana vyjadrila podporu Richardovi Sulíkovi.

V stredu večer "talianske manželstvo" OĽaNO a SaS kritizovala aj šéfka strany Za ľudí a ministerka pre investície Veronika Remišová. "Na vláde, na koaličnej rade, v parlamente, v médiách. Kto, kedy, ako čo povedal, kto bol prvý, či reakcia bola primeraná alebo nie... A tak stále dokola," tvrdí Remišová a sťažuje sa, že plnenie sľubov a práca strany zaniká v konflikte koaličných partnerov.

10:42 SLOVENSKO - Univerzitná nemocnica Bratislava eviduje k strede 240 zdravotníkov zo všetkých piatich nemocníc, ktorí boli pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19. Všetci sa nachádzajú v domácej karanténe.

Aktuálne má najväčšia slovenská nemocnica reprofilizovaných 320 lôžok, z toho je obsadených 306, 293 pacientov má COVID-19 a 13 je v nemocnici s podozrením na toto ochorenie.

10:00 SLOVENSKO - PCR testy odhalili 2 923 nakazených, laboratóriá preskúmali 12 342 vzoriek. Celkovo doteraz urobili 1 580 412 PCR testov, nákazu potvrdili 217 978 ľuďom. Zdravotníci vykonali aj 76 389 antigénových testov, z ktorých bolo 3 626 pozitívnych.

Najviac pozitívne testovaných bolo v Nitrianskom kraji (663), nasleduje Trnavský kraj (457), Košický (421), Prešovský (342), Bratislavský (336), Žilinský (247), Banskobystrický (235) a Trenčiansky (222). Je medzi nimi 1 372 mužov a 1 551 žien.

Počet úmrtí stúpol o 97, na COVID-19 zomrelo doteraz 3 260 ľudí. Z ochorenia sa zotavilo 3 373 pacientov, celkovo sa už uzdravilo 160 401 nakazených.

V nemocniciach je 3 275 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 3 036 ľudí. Na JIS je 243 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 246 osôb.

09:45 SLOVENSKO - SaS nesúhlasí s celoplošným testovaním Slovenska v takej forme, ako bolo v novembri minulého roka. Testovanie si vie predstaviť skôr ako posilnenie mobilných odberných miest. Presadzovať chce zmysluplný postup.

Súvisiaci článok Padá a nedajú sa opraviť chyby. Nemocnice sa sťažujú na online prihlasovanie na očkovanie Čítajte 

9:30 SLOVENSKO - SaS nepodporí povinné testovanie vo firmách s viac ako päťsto zamestnancami. Sulík nevidí zmysel, aby boli niektorí zamestnanci testovaní každý deň a niektorí vôbec. "Ten systém musí byť chytrejší," tvrdí.

SaS pripravuje plán a chce ho predložiť na najbližšie rokovanie vlády. Testovanie by malo byť dobrovoľné, firmy by mali dostať testy i kompenzáciu nákladov.

9:25 SLOVENSKO - Sulík nepripúšťa odchod z koalície ani v prípade, že budú útoky premiéra pokračovať, reagovať budú rovnako ako teraz tlačovkou.

9:20 SLOVENSKO - Sulík reaguje aj na viacero tvrdení premiéra Matoviča, ktoré podľa neho nie sú pravdivé.

Opakuje, že nie je pravda, že sa vyhrážal rozbitím vlády, ak bude premiér naliehať na jeho odchod. Pripomenul, že aj v prípade odchodu SaS z vlády by mala koalícia väčšinu.

„Ďalej som sa dozvedel z médií, že som zle obstaral testy RapiGen, čo nie je pravda, lebo ja som ich neobstarával,“ ozrejmil Sulík. Odmietol tiež podiel viny na tom, že by zanedbal nákup antigénových testov. Testov podľa neho bolo a bude dostatok.

Sulíkovi sa tiež nepáči vyjadrenie Matoviča, že je zodpovedný za viac ako 4000 obetí koronavírusu na Slovensku. Zodpovednosť za tieto úmrtia odmietol a hovorí, že vyjadrenia premiéra už možno aj nesú znaky trestnoprávnej zodpovednosti.

Načítavam video...

9:11 SLOVENSKO - Sulík priznal, že ho intenzita útokov premiéra Matoviča prekvapila a mnoho z nich je už cez čiaru. „Hlavne, sú to čisté nepravdy a veľmi zle sa mi to počúva, keďže to bolo úplne inak. Viem to ja a vie to aj Igor Matovič,“ uviedol Sulík. Podpora strany ho potešila.

Zopakoval, že strana SaS v koalícii zostáva, pretože jej odchod by Slovensku nijako nepomohol. Mieni v nej pokračovať a pracovať na dodržaní predvolebných sľubov.

Súvisiaci článok Strana SaS stojí za Sulíkom, v koalícii zostáva Čítajte 

9:07 SLOVENSKO - Všetci členovia SaS plne stoja za svojím predsedom, oznámil na tlačovej konferencii generálny manažér strany Roman Foltin.

„Mrzí nás, že vyhlásenia pre médiá pôsobia tak, akoby najväčším súperom pre hnutie OĽaNO neboli Smer a Hlas, ale strana SaS. Tento osobný konflikt prichádza v najhoršom čase, keď sa Slovensko zmieta v druhej vlne pandémie. Premiér kontinuálne útočí na SaS a jej predsedu a šíri nepravdy,“ zdôraznil Foltin. Stranu OĽaNO a premiéra vyzval, aby dodržiavali dohodu z decembra, na ktorej sa členovia koalície uzniesli, že na seba nebudú útočiť.

Anna Zemanová dodala, že strana SaS z koalície neodchádza.

9:00 SVET - V piatok sa pre vybrané skupiny občanov v Česku sprístupní centrálny rezervačný systém na očkovanie. V priebehu štvrtka by ho na tlačovej konferencii mali predstaviť predseda vlády Andrej Babiš a minister zdravotníctva Jan Blatný, informovala webová stránka televízie Nova.

Od piatka by sa na očkovanie mohli začať objednávať ľudia starší ako 80 rokov, zdravotníci a pracovníci domovov pre seniorov, ktorí zatiaľ neboli zaočkovaní na svojich pracoviskách. Ostatní by sa na očkovanie mohli registrovať od 1. februára.

8:46 SLOVENSKO - Rezervačný systém Bookio by mal samosprávam pomôcť pri testovaní obyvateľov. Ako v tlačovej správe informoval ústredný riaditeľ Kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák, tento modul uľahčí prihlasovanie ľudí na testovanie, zlepší plánovanie pre mestá a obce a výrazne zvýši bezpečnosť a efektivitu samotného testovania.

Samosprávy ho budú môcť využiť bezplatne.

8:40 SLOVENSKO - Dnes od 14:00 bude pokračovať schôdza Národnej rady. Poslanci majú definitívne rozhodnúť o zmenách vo viacerých zákonoch.

Z novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti vyplýva, že za porušenie pravidiel očkovania budú hroziť zdravotníckym zariadeniam sankcie. Účelom tejto úpravy je predchádzanie spoločensky nežiaducemu správaniu. Ide najmä o uprednostňovanie osôb v rozpore s prioritizáciou vakcinácie. Pokiaľ sa zistí, že nemocnica nedodržala postup Národnej stratégie očkovania, hrozí jej pokuta do výšky 10-tisíc eur.

8:35 SLOVENSKO - "Napriek tomu, čo tí zdravotníci dostávajú - hejty či urážky, tak v tých nemocniciach zostávajú a pomáhajú. A vždy to tak bolo. Prosto je to povolanie, ktoré si vybrali. Možno snívam, no možno si krajina naozaj uvedomí, že zdravotníci sú nedocenení a zdravotníctvo je roky poddimenzované. Možno sa to teraz všetko naštartuje," hovorí záchranár František Majerský.

Ako teraz fungujú záchranári? Ako vyzerajú nemocnice? A v akom stave si už máte volať záchranku? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s prezidentom Komory zdravotných záchranárov Františkom Majerským.

Načítavam video...

8:15 SVET - Africká únia zabezpečí pre africký kontinent ďalších 270 miliónov dávok vakcíny.

Afrika už má istých 600 miliónov dávok, ale aj s 270 miliónmi navyše to na preočkovanie kontinentu s 1,3 miliardami ľudí nebude stačiť.

8:07 SVET - PCR testy v Česku včera odhalili ďalších 10 854 nakazených. Je to ešte o 129 viac ako deň predtým a najviac za posledných päť dní.

Laboratóriá vykonali 31 412 PCR testov, čo znamená pozitivitu 34,55 percenta.

7:45 SLOVENSKO - Predseda SaS Richard Sulík sa má za spoluúčasti ďalších členov strany vyjadriť na tlačovej konferencii o 9:00 k aktuálnej politickej situácii.

7:35 SLOVENSKO - Koaličný sitkom pokračuje aj v roku 2021. Vzťahy medzi premiérom Igorom Matovičom a jeho vlastným ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom sú také, že sa môžeme pokojne baviť o otvorenej nenávisti.

Sulík napriek tomu zostáva ministrom a strana SaS vo vláde. Čo sa teda deje, prečo a čo tieto napäté vzťahy pre fungovanie vlády a koalície znamenajú?

Tomáš Prokopčák sa v dnešnom vydaní podcastu Dobré ráno rozpráva s Petrom Tkačenkom.

7:26 SVET - Podobný škandál s prednostne zaočkovanými športovcami a celebritami ako na Slovensku riešilo ešte začiatkom roka Poľsko.

V čase, keď sa len začínali očkovať zdravotníci, dostalo vakcínu aj najmenej osemnásť poľských hercov, bývalých politikov či ich rodinných príslušníkov.

Súvisiaci článok Škandál zaočkovaných celebrít zvýšil v Poľsku záujem o očkovanie Čítajte 

Škandál však napokon podľa prieskumu zvýšil dôveru vo vakcíny.

Kým v novembri bolo určite rozhodnutých dať sa zaočkovať len 15,9 percenta opýtaných a 26,7 percenta označilo možnosť „skôr sa dám zaočkovať“, po škandále s hercami sa určite chce dať zaočkovať až 47,9 percenta ľudí, ďalších takmer 20 percent túto možnosť zvažuje.

Očkovanie teraz v Poľsku úplne odmieta 15,1 percenta ľudí.

6:50 SVET - V meste Šen-jang na severovýchode Číny nasadili po výskyte niekoľkých nakazených prvý raz na testovanie ľudí robota.

Robotickú ruku ovládanú na diaľku operátorom nainštalovali v jednej z materských škôl metropoly provincie Liao-ning. Výter z hrdla vykonáva pacientom tyčinkou, píše agentúra AP.

Hlavnou výhodou je zníženie rizika, že sa nakazí lekársky personál, a zároveň aj veľká presnosť pohybov.

6:30 SVET - Skupina desiatich vedcov Svetovej zdravotníckej organizácie pricestovala vo štvrtok do Číny s cieľom skúmať pôvod koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý vyvolal celosvetovú pandémiu. Do krajiny prišli v deň, keď čínska Národná zdravotnícka komisia informovala, že v krajine po ôsmich mesiacoch zaznamenali prvé úmrtie súvisiace s ochorením Covid-19.

Predstavitelia organizácie majú v krajine skúmať pôvod nového koronavírusu, ktorý sa po prvý raz objavil koncom roka 2019 v stredočínskom meste Wu-chan. Ešte predtým však musia absolvovať 14-dňovú karanténu.

Podľa pôvodného časového harmonogramu sa táto značne spolitizovaná misia mala začať ešte minulý týždeň.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. 8 najčastejších problémov ústnej dutiny a zubov
 2. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 3. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 4. Certifikované vzdelávanie pomáha firmám v rozvoji zamestnancov
 5. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 6. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
 7. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané
 8. Dôležitosť duševnej pohody
 1. 8 najčastejších problémov ústnej dutiny a zubov
 2. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 3. Riešenie Atosu zachraňuje životy
 4. Nechajte sa zelektrizovať!
 5. Certifikované vzdelávanie pomáha firmám v rozvoji zamestnancov
 6. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 7. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
 8. Nivy oslávili prvé narodeniny a takmer 13 miliónov návštevníkov
 1. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané 18 755
 2. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52% 7 433
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 7 340
 4. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 7 273
 5. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 5 999
 6. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 5 053
 7. Dôležitosť duševnej pohody 4 997
 8. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 3 723
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu