BRATISLAVA. Vláda rozhodnutie o pláne plošného testovania Slovenska opäť preložila. Rokovať bude v sobotu.
Premiér Igor Matovič (OĽaNO) vyhlásil, že svoje stanovisko, ktoré sa týka formy a spôsobu plošného testovania nemení.
Po rokovaní vlády povedal, že jedno kolo plošného testovania zachráni tisíc životov.
Ocenil spoluprácu so stranou Sme rodina, k námietkam SaS a Za ľudí sa vyjadrovať nechcel.
V rokovaní budú pokračovať v sobotu
Návrh sa mal týkať aj testovania 11-ročných detí na ochorenie COVID-19, aby mohli ísť von. Ten je podľa Veroniky Remišovej (Za ľudí) neprijateľný.

Ministerka poznamenala, že materiál na prerokovanie dostala v piatok ráno na rokovaní. Za potrebné považuje, aby mali ministri materiály vopred k dispozícii na preštudovanie.
"Nemôžeme ich dostať priamo na rokovaní vlády, kde ich vidíme prvýkrát. Je jedno, či ide o pracovnú verziu alebo o finálnu verziu.
Materiály v takých závažných veciach musia prísť vopred. Potom sa stane to, že rokovanie vlády trvá päť hodín a na konci rokovania nie sme dohodnutí a rokovanie musí pokračovať na druhý deň," povedala vicepremiérka.
K rozpracovanej verzii sa chce vyjadriť v sobotu, ak vláda schváli finálnu podobu. Predpokladá, že novú verziu materiálu dostane v piatok do 18.00 h.
Pri riešení pandémie by sa podľa Remišovej mali stanoviť kritériá pre jednotlivé okresy, pretože na tom nie sú rovnako. "Najlepšie také, ktoré vychádzajú z dát a štatistík, ktoré už momentálne dnes zbierame," podotkla.
Všetky pripomienky Sme rodina prešli
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) vyhlásil, že všetky pripomienky ich strany na zníženie covidovej krivky boli akceptované.

Tvrdí, že sa podarí zachovať, aby mohli ľudia chodiť do práce aj za zhoršených pandemických okolností.
Zároveň sa podľa neho vypočuje prosba desiatok miest a obcí, ktoré žiadajú, aby im vláda pomohla s testovaním ľudí na COVID-19.
"Blížime sa k finálnej dohode. Veríme, že v sobotu budeme môcť verejnosti predstaviť súhrnné uznesenie vlády," skonštatoval. O akých konkrétnych návrhoch v piatok vládny kabinet rokoval, prípadne sa predbežne dohodol, minister spresniť nechcel.
Hovorí však o jasne nastavených pravidlách, ktoré vychádzajú zo širokospoločenskej zhody. Ako tvrdí, v návrhu majú byť zapracované pripomienky vedcov, ale aj zamestnávateľov, občanov či samospráv.
Minister hospodárstva a podpredseda vlády Richard Sulík (SaS) po rokovaní uviedol, že sa ministri "priblížili k rozumnému kompromisu". V piatok majú dostať návrh finálneho uznesenia vlády, ktorý budú schvaľovať v sobotu popoludní.
Remišová odmietla obmedzovať deti
Vicepremiérka Veronika Remišová je proti podmieneniu vychádzky detí do prírody ešte aj s ich testovaním na ochorenie COVID-19.
Žiaci na druhom stupni základných škôl a študenti stredných škôl sú už tretí mesiac doma a s tým „treba niečo urobiť“, upozornila vicepremiérka, ktorá verí, že najbližšie mimoriadne rokovanie vlády, ktoré má byť už túto sobotu, prinesie aj napriek potrebe doriešiť viaceré záležitosti už aj konkrétne výsledky aj v súvislosti s návrhom premiéra Matoviča na celoplošné antigénové testovanie.
„Kým nie je dohodnuté všetko, nie je dohodnuté nič a chcem poznať detaily, a to aj v súvislosti s testovaním detí,“ podotkla Remišová.
Kritika spôsobov na schôdzi
Veronika Remišová vyjadrila nespokojnosť s tým, že členovia vlády nedostali vopred pripravené materiály vo veci plánovaného testovania. Podľa nej, aby rokovanie kabinetu bolo profesionálne, je potrebné mať materiály k dispozícii vopred.
„Nemôžeme dostať materiály priamo až na rokovaní vlády, a je jedno, či sa jedná o pracovnú verziu, alebo o finálnu verziu,“ zdôraznila s tým, že dokumenty v tak závažnej veci, ako je riešenie pandemickej situácie, musia byť pripravené dopredu.
„Potom sa stane, že rokovanie vlády trvá päť hodín a na konci rokovania nie sme dohodnutí a rokovanie musí pokračovať na druhý deň,“ dodala Remišová.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk