SME
Nedeľa, 5. február, 2023 | Meniny má Agáta

Výnimky cez esemesky si nevie predstaviť SaS ani Za ľudí (minúta po minúte)

Pandémia si vyžiadala 4 711 obetí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na Slovensku platia nové opatrenia: Správy o Covid-19 sme sledovali minútu po minúte:

19:58 Minúte po minúte sme ukončili, ďakujem za pozornosť. Dianie okolo pandémie budeme sledovať aj v utorok.

SkryťVypnúť reklamu

19:55 SVET - Vedci z rakúskej firmy Nanographics vytvorili trojdimenzionálny obraz koronavírusu na základe naskenovanej snímky z elektrónového mikroskopu od vedcov z Číny. Na zhotovení modelu sa podieľali aj experti zo Slovenska, Ivan Viola a Peter Mindek.

19:25 SLOVENSKO - Počas uplynulého víkendu zomrelo v Špecializovanom zariadení a zariadení pre seniorov Arcus v Košiciach ďalších šesť klientov, ktorí boli pozitívne testovaní na Covid-19. V pondelok podľahol vírusu ďalší klient, potvrdil Úrad Košického samosprávneho kraja. Celkovo tak evidujú v zariadení 25 úmrtí na toto ochorenie.

18:36 SVET - Maďarsko predĺžilo kontroly na hraniciach do 1. marca, informuje o tom ministerstvo zahraničia. Rezort diplomacie pripomína, že od 1. septembra 2020 platí zákaz vstupu do Maďarska iným, ako maďarským občanom.

SkryťVypnúť reklamu

Do Maďarska však môžu vstúpiť aj cudzinci s oprávnením na trvalý pobyt na jeho území a ich rodinní príslušníci. Tí sa musia preukázať dokladom či platným povolením od maďarskej cudzineckej polície, ktoré ich oprávňuje na pobyt na území Maďarska na obdobie dlhšie ako 90 dní.

Všetci maďarskí občania, nemaďarskí občania s povolením na pobyt a osoby, ktoré nemajú výnimky a vracajú sa zo zahraničia, sú povinní absolvovať desaťdňovú karanténu. Jej dodržiavanie je sledované cez nainštalovanú aplikáciu v mobilnom telefóne.

18:05 SVET - Veľká časť Talianska postupne ruší prísne opatrenia proti šíreniu koronavírusu.

Vatikánske múzeá opäť vítajú návštevníkov a obyvatelia Ríma si opäť môžu dopriať cappuccino na vonkajších terasách miestnych prevádzok.

17:41 SVET - Počet nosorožcov zabitých pytliakmi pre ich vzácny roh klesol v Juhoafrickej republike (JAR) vlani o tretinu, a to najmä z dôvodu obmedzenia pohybu v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19.

SkryťVypnúť reklamu

Oznámila to tamojšia vláda, ktorú citovala tlačová agentúra DPA.

17:38 SVET - Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 2 030 na celkovo 1 221 485.

Vyplýva to z pondelkových údajov Systému monitorovania epidémie koronavírusu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany

17:37 SVET - Izrael oznámil, že dodal Palestínčanom prvú dávku vakcín proti koronavírusu SARS-CoV-2 od americkej spoločnosti Moderna, informovala agentúra AP.

Izraelský úrad COGAT koordinujúci aktivity židovského štátu na palestínskych územiach oznámil, že zabezpečil dodanie dávok pre tamojších zdravotníkov.

17:32 SLOVENSKO - Počet pacientov a zamestnancov s ochorením COVID-19 v nemocnici v Košiciach - Šaci mierne stúpol. Kapacita covidového oddelenia je plne využitá.

SkryťVypnúť reklamu

"Nemocnici aktuálne chýba 254 zamestnancov, v dôsledku čoho boli zrušené ďalšie plánované výkony a obmedzená prevádzka na viacerých oddeleniach, vrátane kliniky liečebnej rehabilitácie," informovala v pondelok Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny Agel SK, pod ktorú nemocnica patrí. Počet hospitalizovaných pacientov s COVID-19 dosiahol podľa nemocnice počas uplynulého týždňa maximálnu hranicu. Kapacita covidového oddelenia, ktoré bolo zriadené reprofilizáciou lôžok v rámci kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie, bola niekoľko dní plne obsadená.

17:07 SLOVENSKO - Vyšetrenie na prítomnosť protilátok v krvi proti ochoreniu COVID-19, ktoré ponúkajú viaceré laboratóriá, možno využiť aj na overenie imunity po očkovaní.

O desať až 14 dní po prvej vakcinácii sa začínajú tvoriť tzv. neutralizačné protilátky, vysvetlila medicínska riaditeľka laboratórií Medirex Elena Tibenská.

SkryťVypnúť reklamu

17:03 SVET - V Poľsku pravdepodobne nebudú očkovať seniorov vakcínou proti novému koronavírusu od firmy AstraZeneca.

Oznámil to šéf kancelárie predsedu vlády Michal Dworczyk, ktorý má na starosti vakcinačný program v krajine, informovala agentúra DPA.

17:02 SVET - Európska únia informovala, že 27 členským štátom odoslala dovedna 18,5 milióna dávok vakcíny proti koronavírusu.

Ako na tlačovej konferencii uviedol hovorca Európskej komisie Stefan De Keersmaecker, až 17,6 milióna dávok poskytlo konzorcium Pfizer-BioNTech a zvyšok dodala spoločnosť Moderna.

16:59 SVET - Juhoafrická republika (JAR) v pondelok prevzala prvú zásielku vakcín proti koronavírusu.

To umožní začať prvú fázu očkovania v najhoršie zasiahnutej krajine Afriky. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

SkryťVypnúť reklamu

16:45 SVET - Kto bude v nemeckej spolkovej krajine Šlezvicko-Holštajnsko odmietať nariadenú karanténu, skončí v špeciálnom väzobnom zariadení, uviedol v pondelok spravodajský server Novinky.cz s odvolaním sa na týždenník Focus.

Spolková krajina v pondelok otvorila prvé takéto centrum v Nemecku. Je súčasťou nevyužívaného väzenského ústavu pre mladistvých v meste Neumünster. Zadržiavanie osôb, ktoré odmietajú karanténu, umožňuje v Nemecku zákon o potláčaní infekčných chorôb, o väzbe však rozhoduje súd.

16:27 SLOVENSKO - Koaličné hnutie Sme rodina aktuálne nepodporuje návrh sprísniť zákaz vychádzania formou SMS, pretože dosiaľ nebol prerokovaný na koaličnej rade.

V reakcii na slová ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) to uviedla hovorkyňa predsedu parlamentu a hnutia Sme rodina Borisa Kollára Michaela Jurcová.

SkryťVypnúť reklamu

16:26 SLOVENSKO - Prvá pomoc plus na udržanie pracovných miest pre zamestnávateľov a živnostníkov by sa mala zvýšiť a rozšíriť.

Oznámil to na minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Vyplácanie prvej pomoci by sa zároveň malo predĺžiť.

16:05 SLOVENSKO - Koaličná strana SaS si nevie predstaviť technickú realizáciu zámeru sprísniť zákaz vychádzania formou SMS správ.

Ako uviedla v reakcii pre TASR predsedníčka Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS), užitočnejšie by bolo zlepšiť dohľadávanie kontaktov a vyhľadávať ohniská nákazy.

"Stačí, keď si spomenieme, ako dopadlo prihlasovanie na očkovanie alebo trasovanie. Navyše, ak by sa mala každá jedna výnimka posudzovať individuálne, bolo by to personálne veľmi náročné. Ak by to bolo zautomatizované, stratilo by to, naopak, opodstatnenie," hovorí poslankyňa. Ako vš

SkryťVypnúť reklamu

15:53 SLOVENSKO - Nemocnica v Bánovciach nad Bebravou obmedzí pre nový koronavírus na 15 dní činnosť tamojšieho oddelenia dlhodobo chorých.

K opatreniu pristúpila pre vysoký počet zamestnancov, ktorí sú v dôsledku pozitívneho výsledku či karantény mimo výkonu svojej práce.

15:52 SLOVENSKO - V bratislavskom Novom Meste sa opäť otvára miestna knižnica.

Otvorenie sa týka zatiaľ troch pracovísk, a to centrálnej knižnice na Pionierskej ulici a pobočiek na Kutuzovovej a Jeséniovej ulici. Ďalšie dve pobočky zostávajú zatiaľ zatvorené. Informuje o tom mestská časť na svojej webovej stránke.

15:51 SVET - Organizátori protestného zhromaždenia, ktoré sa za účasti zhruba tristo ľudí konalo v nedeľu proti epidemiologickým opatreniam vlády, museli zaplatiť po pol milióna forintov (1 395 eur) pokuty v rámci priestupkového konania.

SkryťVypnúť reklamu

Oznámil to v pondelok na Facebooku jeden z trojice organizátorov - Áron Ecsényi. Podľa jeho slov ich však sankcia neodradila od zorganizovania ďalšej demonštrácie proti obmedzeniam v rámci ochrany proti šíreniu nového druhu koronavírusu, ktorá sa na základe výzvy skupiny Masové otváranie obchodov zriadenej na Facebooku má konať v pondelok na Námestí hrdinov.

15:50 SVET - V Rakúsku uvažujú o uvoľnení lockdownu. Vláda o situácii aktuálne rokuje so zdravotníckymi expertmi, výsledkom môže byť otvorenie škôl a obchodov, informuje v pondelok agentúra APA.

Na programe sú ešte rozhovory s predstaviteľmi opozície a spolkových krajín. Režim na hraniciach by sa, naopak, mohol sprísniť.

15:48 SVET - Rakúska polícia dala do povinnej karantény 96 cudzincov po tom, čo ich prichytila počas lyžiarskej dovolenky, ktorou porušili obmedzenia proti šíreniu nového koronavírusu.

SkryťVypnúť reklamu

Cudzinci sú podozriví z toho, že využili nejasnosti v nariadeniach, aby mohli zostať v tirolskom stredisku St. Anton am Arlberg, pričom sa niektorí zaregistrovali na miestne adresy alebo povedali, že si hľadajú prácu. Informuje o tom spravodajský portál BBC, ktorý pripomína, že rakúske svahy sú otvorené, no len pre miestnych.

15:47 SVET - Maďarské opozičné strany zvolali na pondelok mimoriadnu schôdzu parlamentu, na ktorej chceli zriadiť tri vyšetrovacie výbory na kontrolu epidemiologických a príslušných ekonomických opatrení vlády.

Podľa spravodajského servera 444.hu však poslanci vládneho bloku Fidesz-KDNP na plenárne rokovanie neprišli a schôdza sa po pol hodine skončila, pretože nebola uznášaniaschopná.

15:40 SVET - Veľká Británia si objednala ďalších 40 miliónov dávok vakcíny proti koronavírusu, ktorú vyvíja francúzska spoločnosť Valneva.

SkryťVypnúť reklamu

Pripravuje sa tak na možnosť, že bude potrebná opakovaná vakcinácia, aby sa koronavírus udržal pod kontrolou.

Británia si už skôr objednala 60 miliónov dávok tejto vakcíny a dohodla si opciu na nákup 90 miliónov dávok. Celková hodnota 190 miliónov dávok vakcíny je 1,4 miliardy eur, uviedla spoločnosť Valneva vo vyhlásení.

15:39 SVET - Európske stredisko pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) v pondelok oznámilo zavedenie sledovacieho mechanizmu pod názvom Vaccine Tracker, ktorý bude monitorovať dodávky vakcín proti COVID-19 do členských štátov EÚ a ich použitie po prevzatí.

15:33 SVET - Americká biotechnologická spoločnosť Novavax plánuje tento rok vyrobiť miliardu dávok vakcíny proti koronavírusu.

Ako informoval portál iDnes.cz, nezanedbateľnú časť by mala vyprodukovať česká dcérska spoločnosť Novavax CZ. Tá sídli v obci Bohumil, asi 40 km východne od Prahy.

SkryťVypnúť reklamu

V záležitosti sa angažuje aj český premiér Andrej Babiš, podľa ktorého by dávky vyrobené v ČR mohli byť k dispozícii v apríli.

"Bol vo fabrike, s výrobcom udržiava určitý kontakt a sleduje, do akej miery existuje šanca, že by sa vakcína mohla začať vyrábať," vyhlásil na adresu Babiša český minister priemyslu a obchodu Karel Havlíček.

15:15 SLOVENSKO - Vicepremiérka a predsedníčka koaličnej strany Za ľudí Veronika Remišová si nevie predstaviť zavedenie kontroly zákazu vychádzania prostredníctvom SMS.

Takýto návrh mal byť podľa nej najskôr prerokovaný na koaličnej rade. Uviedla to v reakcii na slová ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO).

15:12 SLOVENSKO - Úrad verejného zdravotníctva už používa testy odhaľujúce britskú mutáciu koronavírusu.

SkryťVypnúť reklamu

Do laboratória úradu naskladnili testy v pondelok predpoludním. Naskladnenými baleniami vedia vyšetriť približne 1 600 vzoriek.

"Testami odhaľujúcimi britskú mutáciu pretestujeme všetky vzorky, ktoré v pondelok v laboratóriu ÚVZ SR vyjdú s pozitívnym výsledkom," informovala hovorkyňa úradu Daša Račková. Rovnako v pondelok pretestujú aj 115 januárových pozitívnych vzoriek od osôb prichádzajúcich z Veľkej Británie. Výsledkami tohto testovania sa bude zaoberať Pandemická komisia vlády.

14:49 SLOVENSKO - Viac ako 20 mimovládok žiada uprednostniť školy pri uvoľňovaní opatrení.

Mimovládky adresovali otvorenú výzvu rezidentke SR Zuzane Čaputovej, premiérovi Igorovi Matovičovi (OĽANO), predsedovi parlamentu Borisovi Kollárovi (Sme rodina) či ministrovi školstva Branislavovi Gröhlingovi (SaS).

SkryťVypnúť reklamu

14:14 SVET - Portugalsko zaznamenalo v januári takmer polovicu zo všetkých úmrtí na koronavírus, ktoré v krajine potvrdili od začiatku pandémie.

Informoval o tom v pondelok denník The Guardian.

14:13 SVET - Europol vydal varovanie pred zločincami v Európe, ktorí zneužívajú pandémiu nového koronavírusu a vyrábajú i predávajú falošné testy s negatívnom výsledkom.

Europol upozornil, že pokiaľ budú naprieč Európou v platnosti rôzne cestovné obmedzenia, zavádzané v snahe zastaviť šírenie koronavírusu a jeho nové mutácie, je veľmi pravdepodobné, že podobné podvodné praktiky budú pokračovať.

13:55 SVET - Belgická polícia zadržala počas nedeľňajšieho protestu proti koronavírusovým opatreniam v Bruseli okolo 500 ľudí. Zakrátko však všetkých prepustila bez ďalšieho vyšetrovania, pričom nik z nich nebol zatknutý, uviedli v pondelok belgické médiá.

SkryťVypnúť reklamu

13:53 SVET - Alžírsko začalo rozhovory o výrobe ruskej vakcíny proti novému koronavírusu Sputnik V na svojom území.

Informuje o tom spravodajský portál BBC s tým, že to oznámil premiér Abdalazíz Džarád po tom, ako sa stretol s ruským veľvyslancom v Alžírsku Igorom Baliajevom."Obe strany sa dohodli na začatí kontaktov medzi relevantnými orgánmi s cieľom nadviazať spoluprácu v oblasti výroby vakcíny Sputnik V v Alžírsku," uvádza sa v premiérovom vyhlásení.

13:51 SVET - Nemecko v snahe urýchliť očkovanie obyvateľstva proti novému koronavírusu zvažuje i použitie vakcín, ktoré vyvinula Čína či Rusko.

Naznačili to predstavitelia niektorých spolkových krajín, informoval v pondelok denník The Guardian.

Bavorský premiér Markus Söder navrhol, aby sa Nemecko zaoberalo možným schválením čínskych očkovacích látok, ako aj ruskej vakcíny Sputnik V.

13:46 SVET - V Poľsku po uvoľňovnení protiepidemických opatrení opäť otvorili múzeá, galérie, knižnice či nákupné centrá.

Informovala o tom agentúra AFP. Poľský minister zdravotníctva Adam Niedzielski však poznamenal, že väčšina škôl zostane zatvorená najmenej do marca. Minimálne do 14. februára budú uzavreté i bary, reštaurácie, hotely, nočné kluby či telocvične.

13:31 SVET - Núdzové opatrenia na zmiernenie dopadov koronakrízy stáli Rakúsko doteraz takmer 50 miliárd eur.

Ďalších 11 miliárd smerovalo do dlhodobejších ekonomických stimulov. Najväčšiu položku predstavoval takzvaný kurzarbeit, teda príspevky ku mzdám zamestnancov so skrátenými úväzkami v celkovej sume 13,5 miliardy eur.

Nasledujú dotácie fixných nákladov firiem vo výške 12 miliárd eur. Garancie úverov a záväzkov stáli verejné financie 8 miliárd eur. Tri miliardy získali samosprávy a ďalšie dve vyplácali z fondu na pomoc v mimoriadnych situáciách. Vyplýva to z prepočtov, ktoré zverejnil ekonomický inštitút WIFO.

13:30 SLOVENSKO - Zamestnanci popradskej samosprávy dnes začali s distribúciou zhruba 20-tisíc respirátorov.

Mesto ich kúpilo pre seniorov starších ako 65 rokov s trvalým pobytom v meste. Každý z nich dostane dva kusy zadarmo. Ako informovala radnica na svojej internetovej stránke, zamestnanci majú k dispozícii zoznamy obyvateľov, seniori sa k odberu nahlásiť nemusia.

13:29 SLOVENSKO - Mestá Trnava a Hlohovec zaznamenali počas uplynulého víkendového testovania na COVID-19 mierny pokles pozitívne testovaných.

Piešťany, ktoré nepatrili do "červených" okresov, zaznamenali pri dobrovoľnom testovaní obyvateľov percentuálny nárast. Vyplýva to z výsledkov, ktoré zverejnili samosprávy.

13:27 SLOVENSKO - Služby karanténneho mestečka na Hradskej ulici v Bratislave využilo celkovo 124 ľudí.

Aktuálne je tam umiestnených 64 ľudí bez domova pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19, ďalších 46 miest v rámci kapacity je v súčasnosti voľných.

Nutné boli tri hospitalizácie v nemocnici. Informuje o tom hlavné mesto.

13:26 SLOVENSKO - Šírenie nového koronavírusu sa nevyhlo ani domovom seniorov v bratislavskom Ružinove.

Priebeh ochorenia u klientov i zamestnancov zariadení je v súčasnosti mierny.

V oboch zariadeniach sú nasadené krízové štáby a aktivované krízové plány, v domove dôchodcov na Pažítkovej ulici, kde je situácia o niečo náročnejšia, pomáha aj intervenčný tím Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR.

13:25 SLOVENSKO - V košickej Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura je hospitalizovaných už 310 pacientov s ochorením COVID-19.

Ich počet za uplynulé dni naďalej stúpa, obsadenosť lôžok je viac ako 90 percent, informovala nemocnica. Pribúdajú aj kriticky chorí pacienti, ktorí potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu. "K dnešnému dňu máme takto hospitalizovaných 26 pacientov. Ďalších 21 pacientov potrebuje neinvazívne high flow oxygenové prístroje. Desiatky ďalších pacientov sú odkázaní na intenzívny prísun kyslíka cez lôžko. Situácia je naďalej mimoriadne vážna," uviedol výkonný riaditeľ nemocnice pre liečebno-preventívnu starostlivosť Martin Paulo.

Podľa primára oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny Jána Michlíka pribúdajú mladší pacienti, pričom prichádzajú v ťažších stavoch.

12:57 SVET - Prvú dávku vakcíny proti novému koronavírusu dostali už prakticky všetci seniori vo viac ako desaťtisíc domovoch dôchodcov, ktoré sa nachádzajú na území Anglicka.

Oznámila to v pondelok britská Národná zdravotná služba (NHS), informuje agentúra AFP.

"Dnešný deň predstavuje zásadný míľnik v prebiehajúcom úsilí o zaočkovanie tých najzraniteľnejších proti tejto smrteľnej chorobe," vyhlásil britský premiér Boris Johnson.

12:43 SLOVENSKO - V siedmich okresoch východného Slovenska pokračovalo cez víkend druhé kolo skríningového testovania na koronavírus SARS-CoV-2.

Testovali sa obyvatelia mesta Košice, ktoré sa berie ako okres Košice (v prvom kole mal pozitivitu 1,66 %), a obcí a miest v okresoch Košice–okolie (1,78 %), Medzilaborce (1,8 %), Trebišov (1,52 %), Rožňava (1,50 %), Humenné (1,22 %) a Snina (1,19 %).

Potvrdenie o negatívnom teste, ktorý môžu absolvovať do utorka, budú od stredy potrebovať na výnimku zo zákazu vychádzania, aby mohli ísť napríklad do práce.

12:40 SLOVENSKO - Vznik očkovacích centier v Banskobystrickom samosprávnom kraji je podľa župy najdôležitejší projekt kraja v tomto roku.

Načítavam video...

Konštatoval to jej podpredseda Ondrej Lunter a zdôraznil, že v momente, keď budú vakcíny proti ochoreniu COVID-19 masovo prístupné, nemožno stratiť ani jeden deň. "Treba byť pripravení, aby očkovanie bolo plynulé, rýchle a najmä bližšie k ľuďom". vyhlásil Lunter.

Kraj počíta s očkovacími centrami v každom okresnom meste. Záujem však prejavili i mestá Hriňová, Jelšava, Tornaľa, Hnúšťa či Fiľakovo.

12:24 SLOVENSKO - Ministerka Veronika Remišová (Za ľudí) bude na vláde žiadať, aby sa samosprávy dozvedali o povinnosti testovať minimálne sedem dní vopred.

Remišová podotkla, že Covid automat sa prijímal v istej situácii, keď sa nepočítalo s možnosťou najhoršieho stupňa epidemickej situácie, v ktorej sa Slovensko momentálne nachádza.

Čierna fáza podľa Remišovej znamená faktické vypnutie ekonomiky, a preto chce diskusiu o podobe Covid automatu.

12:15 SLOVENSKO - Pre približne dva milióny obyvateľov mesta Perth, ktoré je metropolou austrálskeho štátu Západná Austrália, sa v pondelok začal päťdňový lockdown.

Prísne reštrikcie tam úrady nariadili po objavení jediného pozitívneho prípadu nákazy novým koronavírusom, informuje agentúra Reuters.

12:12 SLOVENSKO - Minister Krajčí po rokovaní vlády vyhlásil, že uvoľňovanie opatrení je hazard so zdravím.

Zajtra chce Krajčí diskutovať s odobrníkmi a nájsť dohodu. Minister pripomenul, že podstatnú časť hlasov Pandemickej komisie tvoria aj ostatní ministri, ktorí budú zvažovať aj ekonomické dopady protiepidemických opaterní.

12:10 SLOVENSKO - Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) vyzval ľudí na zodpovednosť a izoláciu, keďže polícia podľa neho nedokáže skontrolovať všetkých.

12:07 SVET - Nemecká farmaceutická firma Bayer v pondelok oznámila, že od roku 2022 začne vyrábať vakcínu proti novému koronavírusu, ktorú vyvíja spoločnosť CureVac. Informovala o tom agentúra AFP.

"S radosťou vám oznamujem, že máme dostatočné kapacity na produkciu vakcíny od CureVac založenú na (technológii) mRNA," povedal novinárom šéf farmaceutického konzernu Bayer Stefan Oelrich.

Dodal, že počas prvých 12 mesiacov chce firma vyrobiť 160 miliónov dávok vakcíny.

11:41 SLOVENSKO - Vláda schválila zoznam 36 okresov, ktoré nemajú povinnosť podrobiť sa druhému kolu celoplošného skríningu na COVID-19.

Medzi tie patrí aj hlavné mesto SR Bratislava, ktoré sa na tento účel považuje za jeden okres. Ďalšími okresmi, ktoré sú po prvom kole skríningu zaradené medzi "lepšie" sú Skalica, Myjava, Piešťany, Nitra, Trenčín, Ilava, Púchov, Považská Bystrica, Žilina, Kysucké nové mesto, Čadca, Turčianske Teplice, Martin, Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín, Ružomberok, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Veľký Krtíš, Lučenec, Rimavská Sobota, Liptovský Mikuláš, Poprad, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Spišská nová ves, Levoča, Sabinov, Bardejov, Svidník, Gelnica, Prešov, Stropkov, Vranov nad Topľou, Michalovce a Sobrance.

11:12 SVET -Počet zamestnancov so skrátenými úväzkami, ktorým štát vypláca príspevky ku mzdám, v Nemecku v januári vzrástol o takmer 20 percent.

V režime kurzarbeit pracovalo v prvom mesiaci roka 2,6 milióna ľudí, v decembri ich bolo 2,2 milióna. Vyplýva to z odhadov, ktoré zverejnil v pondelok ekonomický inštitút Ifo. Skrátené úväzky malo v januári 7,8 percenta zamestnancov, ktorí platia odvody do sociálneho poistenia. To je výrazný nárast z decembrovej hodnoty 6,6 percenta.

11:08 SVET - Konzorcium Pfizer BioNTech prisľúbilo, že v prvom kvartáli tohto roka dodá do EÚ dohodnuté množstvo vakcín proti chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje nový koronavírus.

V druhom kvartáli poskytne EÚ ďalších až 75 miliónov dávok svojej očkovacej látky. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie týchto firiem. "Pfizer a BioNTech pokračujú vo svojom úsilí od 15. februára zvýšiť dodávky vakcín a tým zabezpečiť, že v prvom kvartáli dodáme dohodnutý počet dávok," píše sa vo vyhlásení.

11:07 SVET - Predaje piva v Nemecku minulý rok klesli o 5,5 percneta. Nadol ich stiahla pandémia koronavírusu, pre ktorú boli bary a reštaurácie dlhodobo zatvorené.

Pivovary so sídlom v Nemecku a distribútori vlani predali celkovo 8,7 miliardy litrov piva, informoval v pondelok nemecký štatistický úrad. Do bilancie nie sú zahrnuté nealkoholické pivá, ani pivá dovezené z krajín mimo Európskej únie.

11:06 SVET - Írska letecká spoločnosť Ryanair vyzvala Európu na zrýchlenie "pomalého tempa" vakcinácie proti ochoreniu COVID-19, keďže za október až december, čiže svoj účtovný tretí kvartál, vykázala stratu 321 miliónov eur.

Najnovšie obmedzenia cestovania znamenali, že firma v decembri v medziročnom porovnaní prepravila o 83 percent menej pasažierov. Za celý tretí kvartál Ryanair prepravil 8,1 milióna cestujúcich, čo bol medziročný pokles o 78 percent a príjmy spoločnosti klesli o 82 percent na 340 miliónov eur. Informuje o tom portál Sky News.

10:50 SLOVENSKO - Do odberných miest v Liptovskom Mikuláši prišlo v rámci sobotňajšieho (30. 1.) testovania na ochorenie COVID-19 celkom 2 324 ľudí.

Pozitívny výsledok malo 19 z nich. Miera pozitivity dosiahla 0,82 percenta.

10:49 SLOVENSKO - Počas víkendu sa v Poprade v rámci druhého kola skríningového testovania na ochorenie COVID-19 prišlo otestovať 811 ľudí, z toho 18 bolo pozitívnych.

Agentúru SITA o výsledkoch informovala hovorkyňa mesta Poprad Jarmila Hlaváčová. Poprad zorganizoval druhé kolo testovania aj napriek tomu, že nemusel, keďže podľa zverejnených dát patril po prvom kole k zeleným okresom.

10:48 SLOVENSKO - Napriek tomu, že miera pozitivity v Topoľčanoch v druhom kole testovania priebežne klesla oproti prvému kolu, situácia v okrese zostáva naďalej vážna.

Počas víkendu sa v Topoľčanoch prišlo dať otestovať spolu 4404 ľudí, 67 z nich bolo pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Miera pozitivity priebežne predstavuje 1,52 percenta, informovala samospráva.

10:44 SLOVENSKO - Druhé kolo skríningového testovania na ochorenie COVID-19 si museli počas víkendu zopakovať v okresoch Humenné, Snina a v Medzilaborce.

Menej pozitívnych prípadov ako pred týždňom evidujú v Snine a v Medzilaborciach. Naopak, miera pozitivity v Humennom bola o niečo vyššia. Na druhom kole celoplošného skríningu sa vo všetkých troch okresných mestách zúčastnilo viac ľudí ako pred týždňom.

10:28 SLOVENSKO - "Súčasný lockdown nezaberá, pacientov je stále viac a nie som si istý, dokedy to nemocnice zvládnu," povedal pred rokovaním vlády minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

Načítavam video...

Krajčí na zajtra zvolá Pandemickú komisiu.

"Situácia začína byť veľmi vážna napriek všetkým opatreniam, ktoré sme momentálne urobili. Uvidíme, ako nám zaberie testovanie, ktoré sme realizovali," komentoval s tým, že v utorok na pandemickej komisii chce s odborníkmi prebrať, ako ďalej postupovať. Témou bude aj COVID automat. Riešenie by videl v sprísnení zákazu vychádzania. To by mohlo byť formou SMS správ.

"Ľudia si pošlú SMS vzhľadom na nejakú výnimku, ktorú budú požadovať a centrála im odošle naspäť správu, ktorá im povolí porušiť zákaz vychádzania na určitý čas, ktorý budú potrebovať na tento úkon," uviedol s tým, že aktuálne je zákaz vychádzania beztak prísny. Takúto možnosť by si dohodli s operátormi.

Tento systém podľa neho celkom dobre fungoval v Grécku. V prípade, že sa o tejto možnosti rozhodne, Slovensko sa podľa Krajčího určite bude inšpirovať gréckym modelom.

10:24 SVET - Za posledný deň pribudlo v Maďarsku 1 124 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 a 54 úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19, informoval operačný štáb na webovej stránke.

Aktuálne evidujú v Maďarsku infikovaných 91 871 ľudí. V tamojších nemocniciach ošetrujú 3 682 covidových pacientov, z ktorých 273 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. Z ochorenia sa dosiaľ v krajine zotavilo 264 260 osôb.

9:59 SLOVENSKO - PCR testy odhalili 444 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Potvrdfili aj 69 nových úmrtí na pľúcnu formu COVID-19.

V nedeľu urobili 2 290 PCR testov, ich pozitivita je 19,39 percenta. Najviac pozitívne testovaných bolo v Bratislavskom kraji (180), nasleduje Košický kraj (142), Prešovský (42), Banskobystrický (34), Trnavský (19), Žilinský (11), Nitriansky (9) a Trenčiansky (7). Je medzi nimi 204 mužov a 240 žien.

Na Slovensku zaočkovali ďalších 113 ľudí, celkovo ich je už 134 205.

V nedeľu urobili aj 204 733 antigénových testov, pozitívnych bolo 2 127, čo je 1,03 percenta.

Koronavírus prekonalo ďalších 2 871 evidovaných nakazených. Slovensko eviduje už 218 923 vyliečených. Aktívnych prípadov zostáva 26 723.

V nemocniciach je s covidom hospitalizovaných 3 335 ľudí. Na intenzívkach je 270 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 316 chorých.

9:57 SLOVENSKO - Dobrovoľné víkendové testovanie v Bratislave odhalilo vyššie percento pozitívnych na COVID-19 ako v prvom kole celoplošného skríningu.

V Ružinove dosiahla pozitivita viac ako dve percentá. Na sociálnej sieti o tom informoval starosta mestskej časti Martin Chren. "Celková miera pozitivity dosiahla 2,04 percenta, čo je zrejme spôsobené najmä tým, že testovanie bolo dobrovoľné - oveľa menej prišlo tých, ktorí nemuseli, a vo väčšej miere prichádzali tí, ktorí mali príznaky alebo boli s niekým pozitívnym v kontakte," myslí si starosta.

V Petržalke otestovali počas víkendu 5 805 ľudí, z ktorých 135 bolo pozitívnych, čo predstavuje pozitivitu 2,33 percenta. Počas pracovného týždňa bude v Petržalke naďalej otvorené MOM na Hrobákovej denne od 8:00 do 18:00.

V Karlovej Vsi cez víkend otestovali 4 372 ľudí, pozitívne výsledky malo 58 z nich, čo predstavuje pozitivitu 1,33 percenta.

9:56 SLOVENSKO - Levická nemocnica v priebehu uplynulého týždňa naplno rozbehla očkovanie klientov v zariadeniach sociálnej starostlivosti a seniorských centrách v regióne.

Celkovo bolo zaočkovaných 155 ľudí, ktorí spadajú do najrizikovejšej skupiny ohrozenej novým koronavírusom.

9:55 SLOVENSKO - Počas víkendu sa na druhom kole skríningového testovania na ochorenie COVID-19 v Detve zúčastnilo 4 160 ľudí.

Ako mesto informuje na webovej stránke, testy odhalili 20 pozitívnych, čo predstavuje pozitivitu menej ako pol percenta. Pre druhé kolo testovania mesto pripravilo šesť testovacích miest na sobotu a tri na nedeľu.

9:47 SLOVENSKO - V Trebišove počas víkendového skríningového testovania na dočasne zriadených odberných miestach vykonali spolu 5456 antigénových testov.

"Pozitívny výsledok malo 102 ľudí, čo predstavuje pozitivitu 1,87 percenta," informovala TASR v pondelok hovorkyňa mesta Marina Mištaničová.

9:46 SLOVENSKO - Na druhom kole skríningového testovania sa v odberových miestnostiach zriadených mestom Žiar nad Hronom cez víkend zúčastnilo 6 464 ľudí.

Pozitívny výsledok malo 63 z nich, čo predstavuje mieru pozitivity 0,97 percenta.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: V januári zomrelo v USA najviac ľudí začiatku pandémie Čítajte 

9:30 SVET - Január bol v USA z hľadiska počtu úmrtí súvisiacich s koronavírusom zďaleka najhorším mesiacom od začiatku pandémie.

Počas prvého mesiaca tohto roka evidovali v USA najmenej 95 245 úmrtí, čo je v porovnaní s decembrom (77 486) o takmer 18-tisíc viac.

V posledné dva januárové dni však v USA prvýkrát od 1. decembra pribudlo za 24 hodín menej ako 100-tisíc hospitalizovaných. V sobotu potvrdili 97 561 hospitalizácii a v nedeľu 95 013.

9:16 SLOVENSKO - Vakcíny proti Covid-19 by sa mohli vyrábať na Slovensku.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí pre portál vzdravotnictve.sk potvrdil, že štát má eminentný záujem, aby sa na Slovensku vyrábali vakcíny od konzorcia Pfizer a BioNTech, ako aj od spoločnosti Moderna. Krajčí uviedol, že o tejto možnosti už štát rokuje. "Nebudem to viac konkretizovať, ale potvrdzujem, že máme eminentný záujem," doplnil.

9:05 SLOVENSKO - Počas dvoch víkendových dní sa prišlo do 25 odberových miestností v Prievidzi otestovať na ochorenie Covid-19 spolu 16 900 ľudí, z ktorých 156 malo pozitívny výsledok testu. Miera pozitivita tak dosiahla hodnotu 0,92 percenta, informovala prievidzská radnica na sociálnej sieti.

Okres Prievidza bol jedným zo štyroch okresov v Trenčianskom kraji, ktorého obyvatelia podstupujú druhé kolo celoplošného skríningového testovania. V porovnaní so štatistikami spred týždňa sa miera pozitivity takmer nezmenila, vtedy dosiahla hodnotu 0,93 percenta a testy odhalili 150 pozitívnych. V
prvom kole absolvovalo testovanie 16 215 ľudí.

9:00 SLOVENSKO - Správa štátnych hmotných rezerv už dostala požiadavku od ministerstva zdravotníctva na zabezpečenie antigénových testov. Pre agentúru SITA to potvrdila Natália Petríková z kancelárie predsedu úradu.

Touto požiadavkou sa podľa nej štátne rezervy intenzívne zaoberajú. "Vzhľadom na prípravné a prebiehajúce práce na verejnom obstarávaní nie je v súčasnosti možné poskytnúť bližšie informácie," dodala.

8:50 SLOVENSKO - Počas uplynulého víkendu otestovali v Brezne v druhom kole skríningového testovania celkovo 8 712 ľudí.

Ako na sociálnej sieti informuje primátor mesta Brezna Tomáš Abel, pozitívne vyšli testy 67 z nich, čo predstavuje pozitivitu 0,77 percenta. Oproti minulému týždňu hodnota pozitivity mierne stúpla z hodnoty 0,73 percenta.

8:45 SVET - Kazachstan spustil v pondelok očkovanie svojho obyvateľstva proti novému koronavírusu - ako prví dostali ruskú vakcínu Sputnik V tamojší zdravotnícki predstavitelia.

Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že do krajiny, ktorá má 18,5 milióna obyvateľov, dorazilo prvých 22-tisíc dávok vakcíny. Námestník ministra zdravotníctva Erlan Kijasov povedal, že po tom, čo mu za prítomnosti novinárov podali vakcínu, "nepociťoval nijaké nepohodlie".

"Ak 50 percent populácie získa imunitu, budeme sa môcť vrátiť k normálnej spoločnosti bez obmedzení, bez lockdownov," uviedol Kijasov.

8:33 SLOVENSKO - V Nitre sa počas víkendu konalo štvrté kolo testovania na ochorenie Covid-19. Do 20 odberných miest prišlo od piatka do nedele 25 042 ľudí. Z celkového počtu otestovaných bolo 211 pozitívnych, čo je 0,84-percentná miera pozitivity. Tieto čísla sú vrátane testovania vo výrobných závodoch, kde je miera pozitivity približne jedno percento.

Po celoplošnom skríningu bola pozitivita v celom Nitrianskom okrese 1,1 percenta. V samotnom meste však bola nižšia.

8:12 SLOVENSKO - V Trnave prišlo počas víkendu na antigénové testovanie 19 732 ľudí, 202 z nich malo pozitívny výsledok testu. Miera pozitívnych testov dosiahla 1,02 percenta.

V týchto číslach nie sú zahrnuté výsledky testovania vo firmách, ani z odberných miest, ktoré zriadilo ministerstvo zdravotníctva.

V Trnave pokračuje testovanie aj dnes a v utorok a je úplne dobrovoľné, keďže okres dosiahol v prvom kole celoštátneho skríningu dobré výsledky a testovať sa tam nemuselo.

8:00 SVET - V Česku za včerajší deň odhalili 2 540 prípadov koronavírusu. Je to najmenej od predchádzajúcej nedele, kedy ich pribudlo 2 376. V nedeľu však už tradične bývajú čísla nižšie, keďže sa menej testuje.

Včera v Česku vykonali 7 145 PCR testov.

7:40 SVET - Česká polícia ešte v sobotu zasahovala v hoteli v stredisku Harrachov, v ktorom bolo ubytovaných približne 70 hostí. V rozpore s vládnymi opatreniami bol v prevádzke i neďaleký vlek, informoval v nedeľu podvečer web tn.cz.

Hovorkyňa polície v Libereckom kraji Vladimíra Šrýtrová povedala, že sa na ňu obrátili miestni obyvatelia. "V hoteli bolo ubytovaných okolo 70 osôb, všetky údajne na služobnej ceste. Polícia si vyžiadala doklady potrebné na posúdenie legálnosti ubytovania všetkých hostí," povedala Šrýtrová. Obidva priestupky bude preverovať v správnom konaní.

Prevádzkovateľovi vleku hrozí pokuta vo výške až tri milióny korún (cca 115-tisíc eur) a rovnako ako hotel môže prísť o podporu zo strany štátu.

Súvisiaci článok Amazóniu dusí pandémia. Brazília stráca trpezlivosť s ľahostajným Bolsonarom Čítajte 

7:18 SVET - Brazílska biskupská konferencia podala Úradu vysokej komisárky OSN pre ľudské práva aj Svetovej zdravotníckej organizácii sťažnosť na prezidenta Jaira Bolsonara za jeho ľahkovážny prístup k pandémii Covidu-19.

Biskupská konferencia žiada od úradu komisárky Michelle Bacheletovej začatie vyšetrovania "ľahostajnosti štátnych úradov v Brazílii na federálnej, štátnej aj miestnej úrovni", predovšetkým však vinia z nedostatočného riešenia krízy prezidenta. Z toho istého dôvodu už dostal brazílsky parlament asi 60 petícií od rôznych organizácií, ktoré požadujú začatie procesu odvolávania prezidenta. Podľa miestnych médií však táto možnosť zatiaľ nie je veľmi pravdepodobná.

6:54 SVET - Rakúska Národná komisia pre očkovanie jednomyseľne súhlasila s použitím vakcíny od spoločnosti AstraZeneca, neodporúča ju však dávať osobám nad 65 rokov, pretože zatiaľ nie sú k dispozícii dostatočné údaje o účinnosti v tejto vekovej skupine.

Spolkový kancelár Sebastian Kurz a minister zdravotníctva Rudolf Anschober v spoločnom vyhlásení privítali toto odporúčanie komisie. Očkovanie treťou schválenou vakcínou v Rakúsku by sa podľa nich mohlo začať 7. februára.

6:30 SVET - Farmaceutická spoločnosť AstraZeneca súhlasila, že dodávku vakcín proti koronavírusu pre Európsku úniu do konca marca navýši o deväť miliónov dávok, oznámila ešte v nedeľu na twitteri predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

AstraZeneca podľa von der Leyenovej dodá do konca marca celkovo 40 miliónov dávok vakcíny, ktorú vyvinula v spolupráci s Oxfordskou univerzitou, a s dodávaním začne o týždeň skôr, ako bolo pôvodne plánované.

"Spoločnosť takisto navýši svoje výrobné kapacity v Európe," napísala Ursula von der Leyenová.

Týchto 40 miliónov dávok je však len polovica z množstva, ktoré EÚ v období do konca marca od AstraZenecy očakávala, dodáva agentúra DPA.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 3. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 4. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 5. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 6. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 7. Dodajte vašej pokožke šťavu
 8. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Tím súťažného kvízu Riskuj! vyráža za fanúšikmi do Košíc
 3. Viete, kto je Najzamestnávateľ vo finančných službách?
 4. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 5. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 8. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 13 021
 2. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 3 652
 3. Dodajte vašej pokožke šťavu 3 071
 4. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 212
 5. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 1 827
 6. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 799
 7. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 1 471
 8. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 1 099
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu