BRATISLAVA. Najbližšia koaličná rada sa bude okrem iného venovať aj téme otvárania kostolov.
Uviedol to Peter Dojčan z mediálneho tímu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO).
Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) vyzval na diskusiu, za akých podmienok povoliť verejné bohoslužby.
Argumentuje tým, že v zariadeniach sociálnych služieb klienti a aj zamestnanci žiadajú čoraz častejšie o duchovnú službu. Zo zariadení s koronavírusom, kde sa s klientmi chodí modliť duchovný ich denominácie, v prípade katolíkov vysluhuje aj sviatosti Svätého prijímania, spovede, pomazania chorých, hlásia podľa Krajniaka lepšie priebehy ochorení klientov, ktorí majú aj duchovnú pomoc.
SaS považuje návrh za nezodpovedný
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) považuje otváranie kostolov v momentálnej situácii za absolútne nezodpovedné.
Odôvodňuje to tým, že kostoly navštevujú prevažne starší občania, ktorí sú v prípade koronavírusu najviac ohrozenou skupinoum.
„Ale ak chce niekto otvoriť kostoly, tak rovno môžeme otvoriť aj služby a obchody,” doplnil hovorca SaS Ondrej Šprlák.
Strana Za ľudí si uvedomuje situáciu veriacich ľudí, keďže duchovná stránka je silnou súčasťou ich životov.
„Zároveň veľmi pekne prosíme ľudí, aby ešte vydržali, keďže epidemická situácia je najhoršia za posledné obdobie a je mimoriadne dôležité, aby sme dodržiavali a minimalizovali sociálne kontakty, ktoré sú hlavným zdrojom šírenia nákazy. Veríme, že vďaka očkovaniu a dodržiavaniu pravidiel sa situácia zlepší a odborníci budú môcť odporúčať postupné uvoľňovanie opatrení vrátane bohoslužieb,“ uviedlo tlačové oddelenie Za ľudí.
S prípadným otváraním kostolov v súčasnej epidemiologickej situácii nesúhlasí ani premiér Igor Matovič (OĽANO). "Bolo by to mimoriadne epidemiologické riziko," uviedol na pondelkovej tlačovej konferencii s tým, že to je jeho názor. Zároveň si nemyslí, že by to inak vnímali odborníci.
Ako z iného sveta
Bývalej ministerke kultúry Ľubici Laššákovej (Hlas) sa zdá Krajniakovo uvažovanie „ako z iného sveta”.
„Nemocnice sa plnia tými najohrozenejšími, ale on chce otvoriť kostoly, aby nákaza vyčíňala medzi nimi ďalej. Nečudujem sa, že táto vláda nezvláda boj s pandémiou. Ako by aj mohla, keď viera a ideológia stoja nad vedeckými faktami a opatreniami,” napísala vo svojom profile na sociálnej sieti.
Mimoparlamentné hnutie Progresívne Slovensko návrh Krajniaka odmieta. V čase vrcholiacej pandémie považujú progresívci takýto nápad za krajne nezodpovedný a nebezpečný. V tlačovej správe o tom informoval riaditeľ komunikačného oddelenia PS Radovan Choleva.
„Slovensko je dnes najhoršie na svete nielen v počte úmrtí, ale už aj v počte hospitalizácií s koronavírusom na milión obyvateľov. V tejto situácii vyzvať na otvorenie kostolov, aby sa v nich občania hromadne modlili za ukončenie pandémie, je krajne nezodpovedné a nebezpečné,” uviedla predsedníčka PS Irena Bihariová.
Europoslanec a podpredseda PS Michal Šimečka upozornil, že hromadné stretávanie sa v kostoloch vedci vyhodnotili ako jednu z najrizikovejších aktivít.
KDH žiada racionálne riešenie
Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) podľa slov podpredsedu Tomáša Merašického žiada vládu, aby pred blížiacimi sa Veľkonočnými sviatkami najneskôr od konca marca umožnila veriacim účasť na bohoslužbách a cirkevných obradoch v súlade s prísnymi protipandemickými opatreniami a primeraným obmedzením maximálneho počtu zúčastnených osôb.
„Návštevy bohoslužieb a duchovná služba kňazov občanom je dôležitá, veď v čase pandémie ľudia ešte viac potrebujú starostlivosť o svoj duchovný a sociálny rozmer. Žiadame preto, aby vláda našla racionálne riešenie pre verejné bohoslužby s dodržiavaním pravidiel,” doplnil predseda KDH Milan Majerský. Stanovisko poskytol Stano Župa z komunikačného oddelenia KDH.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?