BRATISLAVA. Parlament dnes nebude hlasovať o predĺžení núdzového stavu. Do rozpravy je písomne prihlásených desať poslancov, po nej ešte dostanú možnosť prihlásiť sa ústne.
Dnešný rokovací deň sa skončí o 19:00 a schôdza bude pokračovať vo štvrtok 25. februára o 10:00. Zákonodarcovia sa na tom dohodli na poslaneckom grémiu.
Vláda na svojom rokovaní začiatkom februára rozhodla o tom, že núdzový stav sa 8. februára predĺži o ďalších 40 dní. Kabinetu však podľa nedávno schválenej legislatívy tento krok musia ešte potvrdiť členovia zákonodarného zboru, a to do 20 dní od jeho predĺženia.
Dostál ocenil odôvodnenie núdzového stavu
Poslanec Ondrej Dostál (SaS) víta, že odôvodnenie predĺženia núdzového stavu zo strany vlády je lepšie ako v predchádzajúcom prípade. Ak bude v budúcnosti treba predlžovať núdzový stav dúfa, že ho kabinet vyargumentuje ešte lepšie.
Ocenil, že materiál vlády obsahuje aj vyhodnotenie doteraz realizovaných opatrení v rámci núdzového stavu a aj očakávanie toho, či bude ešte v budúcnosti potrebné ho predlžovať.
Dostál tiež zdôraznil, že z núdzového stavu bezprostredne nevyplýva režim otvárania či zatvárania prevádzok.
Aj v núdzovom stave je podľa neho možné mať otvorené všetky prevádzky či organizovať hromadné podujatia, na druhej strane je možné zrušiť núdzový stav a naďalej mať zatvorené obchody, reštaurácie či kostoly.
Poslanec upozornil, že materiál by mal do budúcna dôkladnejšie vysvetliť, prečo sú ciele realizovateľné len v režime núdzového stavu. Do budúcna by uvítal konkrétnejšiu predstavu, za akých podmienok bude treba predlžovať núdzový stav a kedy bude možné od neho upustiť a pokračovať prostriedkami, ktoré nie sú naň naviazané.
"Materiál by mal obsahovať aj analýzu možností, ako pokračovať aj bez predlžovania núdzového stavu, lebo to je to, o čo by sme sa mali usilovať, aby sme ho ukončili, aby sme prešli do normálu," dodal.
Kolíková: Vláda potrebuje riadiť centrálne
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) skonštatovala, že bez núdzového stavu by vláda prišla o možnosť centrálneho riadenia boja s pandémiou, preto v pléne požiadala poslancov o podporu.
Deklarovala, že vláda si uvedomuje zodpovednosť a aj to, že zásah do ľudských práv musí byť v primeranom a nevyhnutnom rozsahu vzhľadom na potrebu ochrany životov.

O zdravotnom aspekte potreby núdzového stavu podľa Dostála nikto nepochybuje, dodal, že právny aspekt dobre vysvetlil materiál, ktorý pripravil rezort spravodlivosti.
Núdzový stav je podľa neho nielen potrebný, ale nevyhnutný, pretože bez neho by sme niektoré inštitúty nevedeli použiť.
Vyhlásil, že NR SR by mala vedieť, s akými opatreniami vláda počíta. Ide podľa neho o opatrenia týkajúce sa zásahu do slobody pohybu, zákaz vychádzania, obmedzenie práva zhromažďovať sa, opatrenia hospodárskej mobilizácie v rezorte zdravotníctva či práce.
Núdzový stav pomáha nemocniciam
Šéfka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková (SaS) doplnila, že iba v núdzovom stave vieme dosiahnuť riadenie nemocničného personálu či reprofilizáciu lôžok nemocníc.
Aj peniaze naviazané na opatrenia, presuny či prerábky spôsobené pandémiou, idú podľa nej mimo rozpočtu.
"Ak by sme nemali núdzový stav, veľmi by na to doplatilo ministerstvo zdravotníctva," upozornila. Mrzí ju, že v pléne chýba zástupca rezortu zdravotníctva.
Blanár vyzval vládu na obhajobu núdzového stavu
Podpredseda parlamentu Juraj Blanár zo Smeru vyhlásil, že odôvodnenie predlžovania núdzového stavu predložené vládou je nedostatočné.
Dodal, že vláda poslancov mala presviedčať o dôležitosti návrhu aj svojou prítomnosťou a argumentmi v pléne NRSR.
"Nemôžem súhlasiť s tým, že tento materiál je dostatočný. Kde tam máte napísané a vyhodnotené nejaké opatrenia, ktoré sa osvedčili, prečo sa osvedčili a aké opatrenia sa budú navrhovať," podotkol Blanár.
Za dostatočné nepovažuje ani doplnenie, ktoré v stredu odsúhlasila vláda. Chýba mu odpočet a vyhodnotenie opatrení. Myslí si, že by sa mali vecne baviť, či doteraz prijaté opatrenia a kroky vlády v rámci núdzového stavu boli účinné.
Kritizoval neúčasť ministrov a premiéra Igora Matoviča (OĽANO) v pléne.
"Ak by to bolo také vážne a veľmi dôležité pre vás, hovorím o vládnej koalícii a vláde, tak by sme tu mali nastúpených ministrov. Ministrov, ktorí sú priamo zodpovední za veci, ktoré musia práve v ťažkej dobe pandémie vysvetľovať," poznamenal.
Dodal, že Matovič by mal tiež vysvetliť, prečo na jeseň vláda nepodporila sprísnenie opatrení navrhované ministrom zdravotníctva.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?