BRATISLAVA. Na Slovensku je aktuálne 35 okresov, kde je najväčšie riziko šírenia ochorenia COVID-19.
Medzi čierne okresy vo štvrtom stupni varovania patria Bánovce nad Bebravou, Čadca, Dolný Kubín, Dunajská Streda, Galanta, Gelnica, Humenné, Ilava, Košice I - IV, Košice-okolie, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Martin, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Piešťany, Považská Bystrica, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Ružomberok, Šaľa, Senica, Skalica, Trebišov, Trenčín, Trnava, Turčianske Teplice, Zvolen, Žarnovica a Žiar nad Hronom. Vláda SR na svojom piatkovom rokovaní schválila v rámci COVID automatu rozdelenie okresov podľa aktuálnej rizikovosti s účinnosťou od pondelka 15. marca.
V treťom, čiže bordovom stupni varovania sa nachádza Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I - V, Brezno, Bytča, Detva, Hlohovec, Komárno, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Medzilaborce, Michalovce, Námestovo, Nitra, Partizánske, Pezinok, Poltár, Poprad, Prešov, Prievidza, Sabinov, Senec, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žilina a Zlaté Moravce.
V druhom stupni varovania - červenom - sú tri okresy. Ide o okresy Kežmarok, Nové Zámky a Tvrdošín.
Platnosť negatívneho testu na ochorenie COVID-19 v zamestnaní je pri čiernych a bordových okresoch sedem, v červených 14 a v ružových 21 dní. V čiernych okresoch je zakázaný vstup aj výstup z okresu.
Pri bordových, červených a ružových okresoch je pohyb medzi okresmi možný len s testom s platnosťou sedem dní.
Ďalšie správy z rokovania vlády:
- Ak bude niekto obchodovať na Slovensku s predmetom kultúrnej hodnoty, ktorý bol získaný na území iného štátu nelegálnou činnosťou a bol na územie SR dovezený v rozpore s právnymi predpismi, Ministerstvo kultúry SR môže udeliť sankciu až do výšky 200 000 eur, a to aj opakovane. Za samotný dovoz takéhoto predmetu hrozí pokuta do 100 000 eur. Vyplýva to z návrhu novely zákona o podmienkach vývozu a dovozu predmetu kultúrnej hodnoty, ktorý v piatok schválila vláda.
- Vláda splnomocnila zástupcov Ministerstva obrany SR na podpis zmluvy o obstaraní 17 radarov od štátu Izrael. Ministri tak schválili Návrh na doplnenie uznesenia vlády SR z 13. januára 2021. Dôvodom predloženia návrhu je „urgentná“ potreba rezortu finalizovať prebiehajúce rokovania s Izraelskou stranou. Zmluvu musí Slovensko podpísať do 31. marca.
- Štatút Rady vlády SR pre odborné vzdelávanie a prípravu sa zmení. Vláda schválila jeho dodatok. Návrh štatútu rieši zloženie pracovných skupín rady vlády, ktoré prerokúvajú špecifické (úzko odborné) otázky a problémy jednotlivých skupín odborov vzdelávania, respektíve odborov vzdelávania a ich zameraní (štátne vzdelávacie programy, normatívy materiálno-technického a priestorového zabezpečenia, nové odbory vzdelávania na experimentálne overovanie).
- Slovenská republika bude spolupracovať s Rakúskom na projekte zameranom na zmiernenie následkov migrácie v Grécku. Vláda ho podporí sumou jeden milión eur.
- Novým členom Rady vlády SR pre odborné vzdelávanie a prípravu bude Asociácia priemyselných zväzov. Vyplýva to z dodatku štatútu rady, ktorú na dnešnom rokovaní schválila vláda. Návrh dodatku rieši aj zloženie pracovných skupín rady vlády, ktoré prerokúvajú špecifické, úzko odborné, otázky a problémy a zároveň zjednodušuje proces menovania nových členov rady a jej pracovných skupín.
- Členom Bankovej rady Národnej banky Slovenska bude s účinnosťou od 16. marca 2021 opätovne Ľuboš Pástor. Vyplýva to z návrhu guvernéra NBS, ktorý v piatok prerokovala a schválila vláda.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?