BRATISLAVA. Generálny prokurátor Maroš Žilinka podal Ústavnému súdu návrh na začatie konania v súvislosti s napadnutými vyhláškami Úradu verejného zdravotníctva.
TASR o tom informoval hovorca Generálnej prokuratúry Dalibor Skladan.
Žilinka dal preskúmať vydávanie vyhlášok

Cieľom podaného návrhu je podľa hovorcu predovšetkým odstrániť pochybnosti o súlade oprávnenia Úradu verejného zdravotníctva vydávať vyhlášky ako všeobecné záväzné právne predpisy, s Ústavou a príslušným ústavným zákonom o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu, z hľadiska formálnej publicity a materiálnej publicity týchto vyhlášok ako požiadavky princípov právneho štátu.
Žilinka navrhuje pozastavenie účinnosti ustanovení, na základe ktorých sú vydávané vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva ako všeobecné záväzné právne predpisy vyhlasované vo vestníku vlády.
Žiada zároveň aj o odstránenie ústavných pochybností o spôsobe vykonania retroaktívnej zmeny povahy opatrení vydávaných Úradom verejného zdravotníctva pred účinnosťou ustanovenia príslušného zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia na vyhlášky, prechodným ustanovením uvedeného zákona. Tým sa podľa názoru Žilinku odňala možnosť účinnej súdnej ochrany proti aktom Úradu verejného zdravotníctva, garantovanej Ústavou.
Hovorca vysvetlil, že spomínaný návrh sa netýka žiadnej konkrétnej vyhlášky, ale iba ústavnosti vydávania vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva ako celku.
"Tým, že zákonodarca ustanovil pôvodné opatrenia ÚVZ za vyhlášky, ktoré navyše prehlásil za všeobecne záväzné právne predpisy, znemožnil fyzickým aj právnickým osobám napadnúť ich aplikáciu pred správnym súdom. Dotknuté subjekty tak ostali bez možnosti účinnej súdnej ochrany," dodal.
Náhrada škody
Ako doplnil Skladan, Žilinka v podanom návrhu žiada aj o odstránenie ústavných pochybností o vylúčení nároku na náhradu škody a ušlého zisku z dôvodu vykonávania opatrení podľa príslušného zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktoré sa týkajú neurčitého počtu osôb, čím sa pripojil k už podanému návrhu prezidentky.
Generálny prokurátor koncom januára informoval, že Úrad verejného zdravotníctva porušil dvoma vyhláškami zákon.
Vyhláška hlavného hygienika z 27. decembra 2020 umožnila koncom roka poslancom Národnej rady rokovať aj napriek tomu, že boli viacerí pozitívne testovaní na ochorenie Covid-19, alebo boli po kontakte s pozitívnou osobou v preventívnej karanténe.
Porušenie videl aj vo vyhláške z 10. januára, ktorá sa týkala nariadenia karanténnych povinností osôb pri vstupe na územie Slovenska. Dotknuté vyhlášky už medzičasom nahradili nové.
Úrad sa s oznámením oboznámi
Úrad verejného zdravotníctva aktuálne nie je oboznámený s podaním, ktoré Generálna prokuratúra zaslala na Ústavný súd.
"ÚVZ SR v tejto veci nie je účastníkom konania, proti ktorému podanie smeruje. S jeho podrobným znením sa však oboznámi. Obsah podania nesúvisí s januárovými protestmi prokurátora," povedala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?