SME
Sobota, 1. apríl, 2023 | Meniny má Hugo

Koronavírus na Slovensku: V čakárni na očkovanie je už 126-tisíc ľudí (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 344-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 8 814 obetí. Platia sprísnené opatrenia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platia sprísnené opatrenia: Správy o koronavíruse prinášame online minútu po minúte:

21:00 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

20:23 SVET - Ďalšie krajiny, ktoré obnovia očkovanie vakcínou od AstraZeneca, sú Francúzsko a Slovinsko. Francúzsky premiér Jean Castex dodal, že sám bude medzi ľuďmi, ktorí dostanú dávku tejto očkovacej látky.

"Aby som ukázal, že jej môžeme úplne dôverovať," vyhlásil Castex na tlačovej konferencii.

20:06 SVET - Taliansko v piatok obnoví očkovanie vakcínou od spoločnosti AstraZeneca po tom, čo Európska lieková agentúra vyhlásila, že táto vakcína je
bezpečná. Oznámil to taliansky premiér Mario Draghi.

"Podávanie očkovacej látky od AstraZenecy sa obnoví zajtra. Prioritou vlády zostáva zaočkovať čo najviac ľudí za čo najkratší čas," uviedol v oznámení premiér.

Taliansko v pondelok, teda pred štyrmi dňami, dočasne prestalo podávať vakcínu od AstraZenecy a dôvodom boli obavy z jej vedľajších účinkov, najmä z tvorby krvných zrazenín, pripomenula tlačová agentúra AFP.

SkryťVypnúť reklamu

19:47 SLOVENSKO - Mesto Jelšava počas nadchádzajúceho víkendu opäť otvorí svoje mobilné odberové miesto. Na sociálnej sieti o tom informoval primátor Milan Kolesár.

19:33 SLOVENSKO - Ešte začiatkom týždňa vedenie mesta Banská Bystrica informovalo o tom, že v dvoch osadách mesta, kde žijú sociálne slabé rodiny, sa situácia so šírením ochorenia Covid-19 zhoršila. Ide o osady Na Hrbe a v lokalite Cementárenská cesta. Aby sa zamedzilo ďalšiemu šíreniu ochorenia, jedinou možnosťou je dodržiavanie nariadenej karantény.

Mesto okrem PCR testov pre obyvateľov osád prisľúbilo aj dodanie respirátorov a výpomoc pri nevyhnutných nákupoch, či liekov. Primátor Ján Nosko súčasne kontaktoval generálneho riaditeľa Slovenskej pošty, ktorej zamestnanci v aktuálnom týždni zabezpečili vyplácanie sociálnych dávok tak, aby obyvatelia osád nemuseli opustiť dané lokality.

SkryťVypnúť reklamu

A veľkým prínosom je aj pomoc občianskych združení a neziskových organizácií, ktoré sa postarali o potravinovú pomoc, lieky, či vitamíny.

Viac tu >>>>

19:17 SVET - Spojené štáty plánujú poslať celkovo štyri milióny dávok očkovacej látky od firmy AstraZeneca do Mexika a Kanady.

Predstaviteľ Bieleho domu, ktorý hovoril pod podmienkou zachovania anonymity, potvrdil, že administratíva prezidenta Joea Bidena sa chystá zaslať 2,5 milióna dávok vakcíny do Mexika a 1,5 milióna dávok do Kanady v rámci "pôžičky". Na podrobnostiach dohody ešte pracujú.

Súvisiaci článok USA nevyužívajú milióny vakcín od AstraZenecy, zapožičať ich však nechcú Čítajte 

Očkovacia látka spoločnosti AstraZeneca v USA ešte nebola schválená na použitie. Odporúča ju Svetová zdravotnícka organizácia. Desiatky miliónov dávok vakcíny sú v USA uskladnené a čaká sa, že krajina schváli jej núdzové použitie. Tento stav vyvolal kritiku zo zahraničia vzhľadom na to, že vakcíny na sklade nemôžu použiť na záchranu životov inde vo svete. Biely dom sa vyjadril, že prioritou prezidenta je vakcinácia všetkých Američanov, ale podľa predstaviteľa administratívy Biden požičanie vakcín schválil, pretože "vírus nepozná hranice".

SkryťVypnúť reklamu

19:06 SVET - Vplyv pandémie koronavírusu na úmrtnosť na tuberkulózu je "horší, ako sa očakávalo", varovalo Partnerstvo Stop tuberkulóze (Stop TB Partnership) - zoskupenie organizácií a krajín usilujúcich sa o odstraňovanie TBC vo svete.

Opakované lockdowny "znemožnili prístup k diagnostickým a liečebným službám", uvádza Partnerstvo. Pozornosť, ktorú na seba v nemocniciach a vo vládach na celom svete strhla koronavírusová pandémia, "vážne poškodila pozornosť, ktorá sa venuje TBC v krajinách s nízkym a stredným príjmom". Výsledkom bol "drastický pokles" v diagnostike a liečbe, najmä v deviatich krajinách s "vysokou záťažou TBC", ako sú India a Indonézia.

Súvisiaci článok Prepálená panika z Astry Čítajte 

18:45 SLOVENSKO - Prepálené reakcie na Astru sú explicitnou ukážkou paradoxu, ako sa princíp predbežnej opatrnosti, teda precitlivenosť politikov na bezpečnosť, resp. zdanie bezpečnosti, môže obrátiť proti samotnej bezpečnosti.

SkryťVypnúť reklamu

(...) Štatistika nepustí; ne(po)vieme koľkí, ale aspoň niekto (niektorí) bude platiť za svoj „odskok“ cenu najvyššiu.

Viac v komentári Petra Schutza >>>>

18:37 SVET - Bulharsko v súvislosti s narastajúcim počtom nových prípadov nákazy opätovne zavádza prísnejšie obmedzenia.

Už po tretí raz od začiatku pandémie v krajine zatvoria pohostinstvá, posilňovne, školy, škôlky, kiná, divadlá a múzeá. V nákupných centrách môžu zostať otvorené iba supermarkety, lekárne, banky a poisťovacie spoločnosti, dodal minister zdravotníctva Kostadin Angelov s tým, že oslavy, svadby a krsty budú limitované maximálnym počtom 15 osôb.

18:30 SVET - Švédsko, ktoré sa počas pandémie vyhlo lockdownom, zaznamenalo 6 467 nových prípadov nákazy koronavírusom.

SkryťVypnúť reklamu

Krajina s desiatimi miliónmi obyvateľov zaznamenala aj osem nových úmrtí na ochorenie COVID-19, celkovo ich má 13 236. Tieto nahlásené úmrtia sa vyskytli v priebehu viacerých dní a niekedy až týždňov, upozornila tlačová agentúra Reuters.

17:50 SLOVENSKO Ministerstvo zdravotníctva vyzvalo mladých ľudí, aby pomohli svojim starším rodinným príslušníkom s registráciou na očkovanie proti koromavírusu.

17:28 SVET Európska agentúra pre lieky dnes uviedla, že vakcína od britsko-švédskej firmy AstraZeneca nesúvisí s celkovým zvýšeným rizikom vzniku krvných zrazenín. Zdôraznila, že výhody prevažujú nad rizikami.

Načítavam video...

17:24 SLOVENSKO V popradskej nemocnici je na oddelení so špeciálnym covid režimom 38 hospitalizovaných pacientov, pričom počet vyčlenených lôžok je 46.

SkryťVypnúť reklamu

Na COVID oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny je na umelej pľúcnej ventilácii desať pacientov, celkový počet lôžok je tiež desať, oznámila hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda.

Doteraz v nemocnici zaočkovali 13 474 obyvateľov prvou dávkou vakcíny od Pfizer/BioNTech a 6 013 už má za sebou aj druhé očkovanie. Vakcínou od spoločnosti AstraZeneca zaočkovali celkovo 600 občanov.

17:21 SLOVENSKO Misia rumunských zdravotníkov sa po troch týždňoch končí.

Lekári a sestry pomáhali v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb na oddelení s intenzívnymi lôžkami pre kritických pacientov s ochorením COVID-19.

Za ich prácu sa im poďakoval štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva Peter Stachura.

17:20 SLOVENSKO "Očkovacie pasy" by mali byť predbežne pripravené na letnú turistickú sezónu. Technická príprava pasu na národnej úrovni by mala byť kompatibilná s európskou verziou.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes o tom na tlačovej konferencii o tom vo štvrtok informoval štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus.

Európska únia chce predísť tomu, aby sa "očkovacie pasy" riešili samostatne na národných úrovniach. "Keďže je to európske riešenie, očakáva sa aj spoločný európsky prístup," podotkol Klus. Verí, že v máji by mali byť pasy technicky pripravené.

17:15 SVET Britský Regulačný úrad pre lekárske a zdravotnícke potreby sa dnes vyjadril, že ľudia by naďalej mali dostávať vakcínu proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca.

Úrad to konštatoval po preskúmaní údajov o pacientoch, u ktorých sa po očkovaní objavili problémy s krvnými zrazeninami. Úrad uviedol, že neexistujú dôkazy, že by vakcína spôsobovala krvné zrazeniny v žilách.

SkryťVypnúť reklamu

Úrad uviedol, že naďalej pokračuje skúmanie piatich správ o zriedkavých krvných zrazeninách v mozgu. Tieto ťažkosti, ktoré môžu vznikať prirodzene, boli hlásené v menej ako jednom prípade na milión zaočkovaných ľudí a nezistila sa príčinná súvislosť.

17:12 SLOVENSKO Medzi vakcínami sa v tzv. čakárni vyberať nedá, ľudia však budú informovaní o tom, na akú konkrétnu vakcínu sú objednaní.

Zástupcovia Ministerstva zdravotníctva SR a Národného centra zdravotníckych informácií to prisľúbili na mimoriadnom zasadnutí zdravotníckeho výboru.

Momentálne sa totiž stáva, že človek objednaný na očkovanie až na mieste zistí, akú má vakcínu. Keď o ňu nemá záujem, odchádza.

17:10 SLOVENSKO V súvislosti so zlepšením pandemickej situácie v Trnavskom samosprávnom kraji sa v pondelok 22. marca do lavíc vrátia študenti končiacich ročníkov stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja.

SkryťVypnúť reklamu

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po tomto termíne.

"Kraj zatiaľ prevádzku školských internátov neobnoví okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální," oznámil Stanislav Pravda, riaditeľ odboru školstva na trnavskej župe.

17:00 SLOVENSKO Úrad verejného zdravotníctva aktuálne nie je oboznámený s podaním, ktoré Generálna prokuratúra zaslala na Ústavný súd.

"Úrad verejného zdravotníctva v tejto veci nie je účastníkom konania, proti ktorému podanie smeruje. S jeho podrobným znením sa však oboznámi. Obsah podania nesúvisí s januárovými protestmi prokurátora," informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková.

SkryťVypnúť reklamu

16:42 SVET Ukrajinské hlavné mesto Kyjev zavádza od tohto víkendu trojtýždňový lockdown v dôsledku výrazného nárastu nákazy koronavírusom.

Starosta trojmiliónového mesta Vitalij Klyčko povedal, že už je obsadených viac ako 70 percent nemocničných postelí určených pre pacientov s ochorením COVID-19.

Od soboty budú zatvorené divadlá, kiná, múzeá a obchodné centrá. Potraviny a lekárne zostanú otvorené. Reštaurácie budú svojich zákazníkov môcť obslúžiť len prostredníctvom výdaja jedál "so sebou".

Opatrenia neplatia pre materské školy a verejnú dopravu. Študenti prejdú na dištančnú výučbu.

16:36 SLOVENSKO Za vycestovanie do zahraničia s cieľom rekreácie hrozí bloková pokuta do výšky tisíc eur. Tento priestupok bude možné prejednať až do dvoch rokov od jeho spáchania, informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Zákaz cestovať na dovolenku za hranice začne platiť od soboty Čítajte 

„Policajti budú kontroly vykonávať aj na letisku v Bratislave, Košiciach a Poprade, tiež na letiskách na celom území Slovenskej republiky, najmä pri letoch do obvyklých dovolenkových destinácií,“ priblížila Bárdyová.

Preverovanie účelu cesty do zahraničia môže spôsobiť navýšenie čakacej doby vybavovacieho procesu. Z daného dôvodu by sa mali občania, ktorí odlietajú do zahraničia leteckou dopravou na iný účel ako na rekreáciu, dostaviť k odletu v dostatočnom časovom predstihu.

K zrýchleniu procesu preverovania pomôže aj predloženie hodnoverných dokladov preukazujúcich účel cesty.

16:32 SLOVENSKO Zákaz vycestovať do zahraničia s cieľom rekreácie má platiť od soboty 20. marca, uviedol hovorca Ministerstva dopravy a výstavby Ivan Rudolf.

Toto opatrenie je reakciou na nepriaznivú pandemickú situáciu nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu

Obmedzenie zahraničných dovoleniek avizoval v stredu minister financií Eduard Heger. Ide o jedno z vládnych opatrení, ktoré má zamedziť neférovosti, keďže aktuálne nie je možné nedôvodne cestovať medzi okresmi.

16:28 SVET Európska komisia pripravuje v súvislosti s oneskorenými dodávkami vakcín oficiálny list spoločnosti AstraZeneca. Ide o prvý krok v procese riešenia sporu.

"Máme v úmysle poslať list spoločnosti AstraZeneca, list, ktorý nám umožní nadviazať dialóg so spoločnosťou v rámci riešenia sporu," uviedol dnes hovorca Európskej komisie Eric Mamer.

Komisia tvrdí, že AstraZeneca si nedostatočne plnila svoje záväzky, zatiaľ čo spoločnosť tvrdí, že zmluva stanovuje iba to, že musí vynaložiť maximálne možné úsilie na splnenie predpokladaného cieľa o počte dávok.

SkryťVypnúť reklamu

16:25 SVET Nórski výskumníci dnes oznámili, že zistili prejavy silnej reakcie imunitného systému medzi pacientmi, ktorých zaočkovali vakcínou od spoločnosti AstraZeneca a vytvorili sa im krvné zrazeniny.

"Sme presvedčení, že je dôležité to oznámiť a že sme našli správny vysvetľujúci model," povedal hlavný lekár Univerzitnej nemocnice v Osle Pal André Holme.

Nedávno prijali v Nórsku do nemocnice troch zdravotníkov, u ktorých nastal vážny stav spôsobený krvnými zrazeninami, krvácaním a nízkym počtom krvných doštičiek. Jedna zdravotníčka neskôr zomrela.

Nórsko patrí k viacerým krajinám, ktoré dočasne zastavili očkovanie obyvateľov vakcínou vyvinutou britsko-švédskou spoločnosťou AstraZeneca.

16:14 SVET Európa musí čo najviac zrýchliť schvaľovacie konanie ruskej vakcíny Sputnik V a už teraz sa musí uvažovať nákupe tohto preparátu , vyhlásil dnes predseda bavorskej vlády Markus Söder po rokovaní premiérov nemeckých spolkových krajín, ku ktorému sa pripojila aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová,

SkryťVypnúť reklamu

"Je nevyhnutné zrýchliť schvaľovací proces, obzvlášť pri Sputniku V," povedal Söder. "Ale čo je dôležitejšie, pretože schválenie je podľa mňa len otázkou času, Európa už teraz musí premýšľať o nákupe tejto očkovacej látky. Nie je možné, aby sa čakalo na schválenie a až potom nakupovalo," zdôraznil Söder.

16:06 SVET India a Pakistan nahlásili prudký nárast počtu infikovaných novým koronavírusom, pričom najviac zasiahnuté sú najbohatšie štáty oboch krajín, informovala agentúra Reuters.

Podľa indických úradov nárast infekcií spôsobili tlačenice v hromadnej doprave , znovuotvorenie prevádzok a neochota ľudí nosiť rúška.

Pakistan za najnovším vývojom vidí taktiež prítomnosť britského variantu koronavírusu.

Pred britskou mutáciou varoval na Twitteri aj pakistanský minister Asad Umar: "Nový kmeň sa šíri rýchlejšie a je smrteľnejší."

16:10 SLOVENSKO Štátna tajomníčka Ministerstva zdravotníctva Jana Ježíková uviedla, že rezort zakontrahoval 1,4 milióna vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti Johnson&Johnson.

Keďže je jednodávková a pomerne jednoducho skladovateľná, bude prioritne určená pre záujemcov, ktorí majú z rôznych dôvodov sťažený pohyb.

15:55 SLOVENSKO Pre skupiny nad 70 rokov sú k dispozícii vakcíny Pfizer a Moderna. Pre skupinu nad 60 rokov AstraZeneca.

Ak niekto z tejto vekovej skupiny nemá záujem o očkovanie vakcínou AstraZeneca, musí čakať na zmenu v nasadení vakcín.

Na výber vakcíny momentálne nemá záujemca o očkovanie nárok, pripomenula štátna tajomníčka Ministerstva zdravotníctva Jana Ježíková.

15:42 SLOVENSKO Elektronická aplikácia čakárne na očkovanie proti koronavírusu sa spustila, je stabilizovaná a beží v plnom prúde.

Dnes na tlačovej konferencii to oznámil minister financií a zastupujúci minister zdravotníctva Eduard Heger s tým, že za 24 hodín jej fungovania sa do čakárne zaregistrovalo 126-tisíc ľudí a už sa im prideľujú termíny na očkovanie. Heger pripomenul, že obe dávky vakcíny dostalo doteraz 226 468 osôb.

Na registráciu v čakárni slúži vládna stránka a telefonická linka 0800174174.

Ministerka informatizácie Veronika Remišová oznámila, že aplikácia sa stále vyvíja a postupne sa rozšíri jej funkcionalita, napríklad možnosť spoločného očkovania blízkych osôb, či prepojenie údajov o očkovaní s medzinárodnými sieťami.

15:35 SLOVENSKO Slovensko rátalo s malým rezervným množstvom vakcín. Myslí si to predsedníčka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková.

Ako uviedla po jeho mimoriadnom zasadnutí, považuje to za chybu. Štát plánoval zaočkovať 3,3 milióna obyvateľov, pri dvojdávkových vakcínach bolo teda potrebných 6,6 milióna vakcín.

Načítavam video...

14:55 SVET Nemecké armádne letectvo dopraví 80 pľúcnych ventilátorov do Brazílie, kde nová vlna pandémie koronavírusu spôsobuje kolaps zdravotníctva.

Prístroje dostane amazonská metropola Manaus, kde chýba v nemocniciach kyslík a tamojšie zdravotníctva sa prakticky zrútilo.

Ventilátory poskytne zo svojich zásob nemecké ministerstvo zdravotníctva.

14:48 SVET Belgicko sa obáva ďalšej vlny pandémie koronavírusu, keďže denný počet nových prípadov COVID-19 v priebehu týždňa stúpol o takmer 30 percent.

V posledných siedmich dňoch v priemere pribúdalo 3 052 nákaz denne, čo bol rast o 29 percent. Počet hospitalizácií s ochorením COVID-19 sa v rovnakom období tiež zvýšil, a to o 16 percent.

V súvislosti s nákazou koronavírusom v Belgicku, ktoré má 11,5 milióna obyvateľov, doteraz zomrelo celkovo 22 600 ľudí.

14:38 SLOVENSKO Pobočky Slovenskej pošty sú od štvrtka 18. marca opäť otvorené podľa pôvodných otváracích hodín. Pošta teda ruší obmedzenie otváracích hodín z predchádzajúcich týždňov.

Obmedzenia sa môžu vyskytnúť len lokálne v súvislosti s výpadkom zamestnancov v dôsledku ochorenia COVID-19, informovala Iveta Dorčáková, hovorkyňa Slovenskej pošty.

Na poštách naďalej platia protipandemické opatrenia, teda regulované vstupy, vzájomné odstupy a nosenie respirátorov. Aktuálne otváracie hodiny sú zverejnené na stránke www.posta.sk.

14:30 SVET Nemecko chce čo najskôr ako to bude možné zrušiť stacionárne kontroly na hraniciach s rakúskou spolkovou krajinou Tirolsko zavedené z dôvodu pandémie.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz to dnes označil za "veľmi pozitívnu perspektívu" po stretnutí s nemeckým ministrom vnútra Horstom Seehoferom v Berlíne.

Seehofer včera oznámil, že kontroly na hraniciach s Českom a Tirolskom sa predĺžia o dva týždne. Pôvodne mali platiť do stredajšej polnoci.

14:25 SLOVENSKO Úmrtie 38-ročnej ženy, ktorá zomrela v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach, nemá súvis s očkovaním proti ochoreniu COVID-19.

Potvrdil to Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na základe pitvy.

14:17 SVET Svetová zdravotnícka organizácia dnes uviedla, že ju v súvislosti s pandémiou koronavíurusu obzvlášť znepokojuje najmä situácia na Balkáne a v krajinách strednej Európy.

Počty hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19, ako aj počet obetí tam patria k najvyšším na svete, konštatovala Catherine Smallwoodová z európskej pobočky organizácie.

Situácia je "najakútnejšia" v oblastiach, ktorým sa úspešne darilo "mať ochorenie počas prvých šiestich mesiacov roku 2020 pod kontrolou", konštatovala Smallwoodová.

14:02 SVET Nemecko zaznamenalo prudký nárast hodnoty sedemdňovej incidencie udávajúcej počet nakazených koronavírusom na 100 000 obyvateľov. Zo stredajších 86,2 sa incidencia zvýšila na 90.

V prípade, že táto hodnota počas troch za sebou nasledujúcich dní stúpne nad 100, majú sa znova uzatvoriť školy a obchody.

Minister vnútra Horst Seehofer požaduje zjednodušenie pravidiel. "Nemôžeme teraz zostať v lockdowne tri roky".

Navrhol napríklad, aby sa v obchodoch od incidencie 50 nakazených na 100 000 obyvateľov zaviedol limit len jeden zákazník na plochu desiatich štvorcových metrov.

13:58 SVET Britská vláda dnes potvrdila, že lockdown bude v nadchádzajúcich mesiacoch zmierňovať podľa plánu, napriek možnej prestávke v očkovaní v apríli.

Národná zdravotná služba upozornila očkovacie strediská, že dodávky vakcín budú výrazne obmedzené na štyri týždne počnúc 29. marcom. Ďalšia fáza očkovania, ktorá sa týka ľudí vo veku nad 40 rokov, bude pozastavená minimálne do mája.

"Toto je veľmi zložitý medzinárodný dodávateľský reťazec. Znamená to, že sa občas stretneme s problémami, aké máme aj teraz," povedal minister pre bývanie a samosprávu Robert Jenrick pre televíziu Sky News.

Načítavam video...

13:39 SLOVENSKO Bratislavská mestská časť Karlova Ves pomôže seniorom, ktorí nemajú doma počítač či nevedia pracovať s technológiami, zaregistrovať sa na očkovanie proti ochoreniu COVID-19.

Karloveskí seniori, ktorých je viac ako 6 000, sa môžu so žiadosťou o registráciu obrátiť v pracovných dňoch na linku miestneho úradu 0940 634 198.

13:28 SLOVENSKO Vo svidníckej nemocnici je hospitalizovaných 21 pacientov s ochorením COVID-19, štyria z nich potrebujú podporu umelej pľúcnej ventilácie a 15 kyslíkovú liečbu.

"Kapacita je 48 reprofilizovaných lôžok, avšak intenzivistické lôžka pre COVID pacientov sú naplnené," uviedla komunikačná špecialistka siete nemocníc Svet zdravia Jana Fedáková.

Svidnícka nemocnica do stredy zaočkovala vakcínou od spoločností Pfizer/BioNTech 2 944 osôb, z toho 2 144 osôb už aj druhou dávkou.

13:20 SLOVENSKO Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka podal Ústavnému súdu SR návrh na začatie konania v súvislosti s napadnutými vyhláškami Úradu verejného zdravotníctva.

13:13 SVET Taliansko si dnes pripomína 103 000 úmrtí v súvislosti s ochorením Covid-19.

Hlavný ceremoniál s účasťou premiéra Maria Draghiho sa odohral v Bergame. Na Bergamo a jeho okolie doľahla veľmi tvrdo prvá vlna pandémie.

Vo zvyšku Talianska vyvesili štátne vlajky na pol žrde. "Nezmazateľnou spomienkou sú vojenské kamióny prevážajúce rakvy," uviedol premiér Draghi.

"Dnešný deň je plný zármutku a tiež nádeje vďaka pokračujúcej očkovacej kampani", doplnil premiér Draghi.

13:05 SVET Počet Poliakov, ktorí neprídu na očkovanie látkou od spoločnosti AstraZeneca sa v očkovacích centrách pohybuje v rozmedzí vyše desať až pár desiatok percent.

Poľský vládny predstaviteľ zodpovedný za vakcinačný program Michal Dworczyk uviedol, že v súčasnosti sa pre spochybňovanie bezpečnosti vakcíny AstraZeneca registruje na očkovanie menej ľudí, neposkytol však konkrétne čísla.

Šéf poľského úradu pre registráciu liekov Grzegorz Cessak uviedol, že v krajine zaznamenali päť prípadov krvných zrazenín u ľudí, ktorí dostali vakcínu AstraZeneca, vrátane jedného úmrtia.

13:00 SVET Francúzska vláda oznámi nové opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Keďže počet pacientov s ochorením COVID-19 na jednotkách intenzívnej starostlivosti prudko stúpa.

Prezident Emmanuel Macron oznámil, že opatrenia budú „pragmatické, primerané a cielené“.

V metropolitnej oblasti Paríža dosiahla miera infikovanosti hodnotu viac ako 420 nakazených na 100-tisíc obyvateľov, pričom na celonárodnej úrovni je tento ukazovateľ 250 chorých na 100-tisíc ľudí.

Načítavam video...

12:56 SLOVENSKO Chronicky chorí pacienti by mali byť prednostne zaočkovaní, upozornila Asociácia na ochranu práv pacientov. Zdôvodňuje to tým, že ide o najzraniteľnejšiu časť pacientskej populácie, ktorá je najohrozenejšia ochorením COVID-19.

"Aktuálna vyhláška Ministerstva zdravotníctva, ktorá je účinná od 8. marca 2021, nezohľadňuje potrebu prednostného očkovania chronicky chorých pacientov," poznamenala prezidentka asociácie Mária Lévyová, ktorá žiada poradie očkovania žiada prehodnotiť.

12:48 SLOVENSKO Ministerstvo kultúry pripravuje výzvu pre poskytovanie „kovidových“ dotácií pre osoby pracujúce v kultúrno-kreatívnom priemysle.

Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) dnes na tlačovej konferencii, aj túto výzvu pripravuje „korona tím“ na jej rezorte. Dodala, že súčasťou konzultačného tímu sú aj ľudia z kultúrneho sektora, a to Hudobná únia Slovenska či Klub nezávislých divadiel.

12:42 SLOVENSKO Epidemická situácia v súvislosti s ochorením COVID-19 v okresoch Prievidza a Partizánske je v súčasnosti stabilizovaná, no naďalej zostáva vážna.

Epidemiológovia neočakávajú výrazný nárast, prípadne zníženie počtu ľudí pozitívnych na nový koronavírus.

Hygienici povolili predaj nápojov na konzumáciu so sebou. "Nemali sme problém s predajom nápojov, ale ľuďmi, ktorí nedodržiavali opatrenia a zhromažďovali sa pri stánkoch. Keďže bolo viacero príslušníkov polície v karanténe, nebolo v ich ani našich možnostiach, aby sme stále kontrolovali tieto prevádzky. Preto sme to vyriešili týmto opatrením," uviedla regionálna hygienička Zuzana Tornócziová.

12:25 SLOVENSKO Bratislavská Záhorská Bystrica od pondelka otvára prvý stupeň svojej základnej školy aj ihriská. Na sociálnej sieti o tom informuje starosta mestskej časti Jozef Krúpa.

Na základe platných epidemických opatrení sa musí rodič preukázať negatívnym testom na COVID-19 a priniesť čestné vyhlásenie o bezinfekčnosti, ktoré bude k dispozícii na stiahnutie na webovej stránke školy.

12:17 SVET Tretia vlna koronavírusovej pandémie v Maďarsku vyvrcholí pravdepodobne najneskôr do konca marca.

Epidemiológovia naznačili, že vrchol tejto vlny bude podstatne horší, než tomu bolo pri druhej vlne, povedal dnes šéf úradu vlády Gergely Gulyás, ktorý dementoval správy, že zdravotníctvo má problémy s kapacitami.

"Aktuálne je k dispozícii 1700 lôžok s pľúcnymi ventilátormi a 11 000 voľných nemocničných lôžok," dodal.

12:06 SLOVENSKO Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove má obsadené lôžka pre pacientov s ochorením COVID-19 na 88 percent. Celkovo je pre nich v nemocnici vyčlenených 179 lôžok.

V nemocnici je aktuálne hospitalizovaných 158 pacientov s ochorením COVID-19.

Na covidovom oddelení je hospitalizovaných 130 pacientov, z nich 123 sú pozitívni a siedmi suspektní, S pozitívnym výsledkom testu na COVID-19 evidujú 26 zamestnancov, informoval riaditeľ nemocnice Ľubomír Šarník.

11:55 SVET V Poľsku za uplynulý deň pribudlo za deň 27 278 nových prípadov nákazy koronavírusom, oznámilo ministerstvo zdravotníctva.

Je to tento rok najvyšší denný prírastok a druhý najvyšší od začiatku pandémie.

Súvisiaci článok V Poľsku sa na tri týždne sprísnia obmedzenia Čítajte 

O deň skôr to bolo 25 052 nových prípadov - a tento prírastok prinútil vládu sprísniť od soboty opatrenia proti šíreniu nákazy v celoštátnom meradle.

Od začiatku pandémie sa nakazilo viac ako 1,9 milióna ľudí, z ktorých zomrelo 48 032. V nemocniciach lieči 21 858 pacientov s covidom, z ktorých 2 190 je pripojených na pľúcne ventilátory.

11:51 SLOVENSKO Pandémia nového koronavírusu a s ňou spojené opatrenia prevrátili na ruby pracovné pozície v mnohých firmách.

Ohrození prepúšťaním sú najmä ľudia pracujúci na administratívnych pozíciách, naopak, žiadanejšími budú všetky profesie, ktoré sa dajú efektívne vykonávať z domu.

11:47 SLOVENSKO V Prievidzi otvorili ďalšie stabilné mobilné odberové miesto na diagnostiku ochorenia COVID-19. Slúži na testovanie formou RT-PCR testov. Informoval o tom hovorca mesta Michal Ďureje.

Odberné miesto sídli v centre voľného času na ulici Kolomana Novackého a je v prevádzke vždy v pondelok a vo štvrtok.

Testovanie antigénovými testami prebieha v hoteli na Námestí J. C. Hronského, telocvični Základnej školy na Rastislavovej ulici, na parkovisku pred zimným štadiónom a dve miesta sa nachádzajú v budove bývalého kina Baník.

11:24 SLOVENSKO Vo víkendovom plošnom testovaní antigénovými testami na zistenie prítomnosti ochorenia COVID-19 budú pokračovať okresné mestá vo všetkých regiónoch Trnavského kraja.

Okrem mobilných odberových miest (MOM) zriadených samosprávami budú k dispozícii aj stále mobilné odberové miesta zriadené rezortmi obrany a zdravotníctva.

11:18 SLOVENSKO Školy a školské zariadenia v okresoch Trenčín a Nové Mesto nad Váhom zostanú od pondelka 22. marca zatvorené. Rozhodol o tom vyhláškou Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trenčíne.

11:12 SVET Japonská vláda dnes schválila ukončenie viac než dvojmesačného núdzového stavu súvisiaceho so šírením koronavírusu v Tokiu a troch susedných prefektúrach.

Minister zodpovedný za riadenie pandémmie Jasutoši Nišimura uviedol, že pandemické ukazovatele - ako sú nové denné prípady a miera obsadenosti lôžok v nemocniciach - klesli na úroveň, ktorá umožňuje zrušenie núdzového stavu v prefektúrach Tokio, Kanagawa, Čiba a Saitama.

11:04 SVET V Nemecku sa ďalej zhoršuje epidemická situácia. Za posledných 24 hodín pribudlo 17 504 odhalených prípadov nákazy koronavírusom. Ide o najvyšší nárast od 22. januára, informoval Inštitút Roberta Kocha.

Dnešná bilancia nakazených je o zhruba 3 000 vyššia oproti štvrtku minulý týždeň, kedy evidovali 14 356 prípadov.

Celkovo už krajina s 83 miliónmi obyvateľov registruje 2 612 268 prípadov nákazy koronavírusom a 74 132 úmrtí spojených s covidom, z toho 272 za posledných 24 hodín.

10:55 SLOVENSKO Respirátory sa vyrábajú z plastu, neznamená to však, že sú zdraviu škodlivé. Polícia tak reaguje na status ženy, ktorá podpálila respirátor, aby dokázala, že je z plastu.

Potvrdzuje to podľa nej, že pri ich nosení sa uvoľňujú „hnusoby z plastu“.

Polícia v profile Hoaxy a podvody - Polícia SR vysvetľuje, že označenie „z plastu“ je zavádzajúce. Správne je skôr netkaná textília.

10:51 SLOVENSKO V Bratislave pribudlo za včera 96 nových prípadov nákazy koronavírusom, ktoré odhalili PCR testy.

V celom Bratislavskom kraji zaregistrovali z PCR testovania ďalších 177 infikovaných ľudí.

10:48 SVET Aspoň jednu dávku vakcíny proti koronavírusu už v USA dostalo viac ako 73,7 milióna ľudí, čiže 22,2 percenta populácie krajiny. Informovalo o tom americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb.

Úplne zaočkovaných je už 39,9 milióna Američanov, čiže 12 percent obyvateľstva krajiny.

Sedemdňový priemerný počet nových prípadov nákazy koronavírusom v USA v posledných dvoch týždňoch klesol na 54 744 z úrovne 65 396. Vyplýva to z údajov Johns Hopkins University.

Sedemdňový priemerný počet nových úmrtí na ochorenie COVID-19 sa v krajine za posledné dva týždne znížil na 1 284 z úrovne 1 944.

10:34 SLOVENSKO Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 471 997, za predchádzajúci deň pribudlo 13 681 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 226 468, za uplynulý deň dostalo druhá dávku vakcíny 3 327 osôb, informovalo Ministerstvo zdravotníctva.

10:25 SVET Bulharská vláda dnes ohlásila desaťdňové celoštátnu uzáveru, ktorá má spomaliť šírenie nákazy koronavírusu a odvrátiť hroziaci kolaps zdravotníctva. Zatvorené zostanú školy, reštaurácie i obchodné domy. Opatrenie začne platiť od 22. marca.

Uzavreté budú všetky obchody s plochou väčšou ako 300 metrov štvorcových s výnimkou supermarketov. Fungovať prestanú aj reštaurácie, zábavné podniky alebo posilňovne. Žiaci v školách prejdú na on-line výučbu, škôlky budú uzavreté.

Zakázané budú všetky spoločenské akcie vo vnútorných i vonkajších priestoroch a tiež návštevy v domácnostiach.

Ubytovacie zariadenia budú môcť zostať v prevádzke, uzavreté budú ale hotelovej reštaurácie.

10:22 SVET Starším ľuďom nad 65 rokov hrozí vyššie riziko opätovnej nákazy koronavírusom, a to aj napriek tomu, že väčšina ľudí, ktorí ochorenie COVID-19 prekoná, si dokáže vybudovať niekoľkomesačnú imunitu pred ďalším infikovaním. Vyplýva to z dánskej štúdie zverejnenej v utorok v odbornom časopise The Lancet.

Výskumníci zistili, že miera ochrany pred dvojnásobnou nákazou predstavuje u mladších ľudí až 80 percent, zatiaľ čo u osôb starších než 65 rokov predstavuje len 47 percent.

10:20 SVET Premiéri troch východonemeckých spolkových krajín žiadajú po dočasnom pozastavení očkovania proti koronavírusu vakcínou od firmy AstraZeneca, aby príslušné miesta povolili ruskú vakcínu Sputnik V.

"Rusko je veľkou krajinou vedy a nemám najmenšie pochybnosti, že tamojšia veda je na takej úrovni, že dokáže vyvinúť účinnú očkovaciu látku," povedal saský premiér Michael Kretschmer pre noviny mediálnej skupiny Funke.

Myslí si, že Sputnik V by mal byť povolený, keďže samotné Nemecko má problémy s nedostatkom vakcín proti koronavírusu.

10:18 SVET Tretia vlna koronavírusovej pandémie v Maďarsku stále posilňuje, britská mutácia vírusu sa rýchlo šíri.

Za uplynulých 24 hodín zomrelo v súvislosti s ochorením COVID-19 207 pacientov, čo je najvyšší počet od vypuknutia pandémie. Pribudlo aj 6 502 nakazených vírusom SARS-CoV-2.

Novým koronavírusom sa doteraz infikovalo 539 080 osôb a komplikáciám spôsobeným covidom podľahlo 17 628 chorých. Počet aktuálne nakazených je 160 557.

V nemocniciach je s covidom hospitalizovaných 10 386 ľudí. Na umelú pľúcnu ventiláciu je napojených 1 170 z nich.

10:16 SLOVENSKO V materských školách a prvom stupni základných škôl v Hlohovci sa od pondelka 22. marca obnoví prezenčná výučba.

Stane sa tak podľa hovorkyne mesta Zuzany Hrinkovej Siebenstichovej na základe rozhodnutia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trnave, ktorý reaguje na zlepšujúci sa vývoj epidemiologickej situácie v okrese Hlohovec a odporúča postupovať v zmysle platného COVID automatu.

10:08 SVET Rusko hlási zhoršenie epidemiologickej situácie. Počas uplynulého dňa pribudlo 9 803 nových prípadov nákazy koronavírusom a 460 úmrtí. O deň skôr to bolo 8 998 nových prípadov a 427 úmrtí.

"Množstvo nových prípadov vzrástlo po trojdňovom poklese," konštatoval denník Kommersant na svojom webe.

V krajine s približne 146 miliónmi obyvateľmi sa od začiatku pandémie nakazilo viac ako 4,4 milióna ľudí, z ktorých 93 824 nákaze podľahlo.

Ruský štatistický úrad uvádza výrazne vyšší počet obetí pandémie ako operatívny štáb. Vláda to vysvetľuje tým, že štatistici do bilancie započítavajú aj mŕtvych, pri ktorých nákazu odhalí až pitva.

10:00 SLOVENSKO Za posledný deň pribudlo ďalších 2 040 pozitívnych prípadov koronavírusu prostredníctvom PCR testovania. Laboratória včera vyhodnotili 11 088 vzoriek (pozitivita 18,04 percenta).

Pribudlo aj ďalších 76 úmrtí na pľúcnu formu COVID-19, od začiatku pandémie je zaznamenaných 8 814 obetí v súvislosti s nákazou, informovalo Národné centrum zdravotníckych informácií.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami zistili v Žilinskom kraji (395), nasledujú Trenčiansky kraj (366), Prešovský (331), Banskobystrický (262), Trnavský (245), Bratislavský (177), Košický (177) a Nitriansky (87).

Je medzi nimi 1 008 mužov a 1 032 žien. Celkový počet nakazených mužov je 164 036 a žien 180 434.

S podozrením alebo potvrdenou diagnózou Covid-19 zostáva v nemocniciach 3675 pacientov, v porovnaní so včerajším dňom je hospitalizovaných menej o 81 osôb.

Potvrdené ochorenie Covid-19 má 3 498 ľudí. Na JIS je 316 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 387 osôb.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 235 889, pričom takto bolo pozitívne testovaných 344 470 osôb.

Očkovaciu látku proti covidu aplikovali ďalším 13 681 osobám, celkovo je zaočkovaných 471 997 ľudí.

V stredu vykonali aj 129 942 antigénových testov. Pozitívnych bolo 1 275 z nich (pozitivita 0,98 percenta). Celkový počet vykonaných antigénových testov testov doteraz je 18 812 159, z čoho bolo pozitívne testovaných 327 265 osôb, oznámilo Ministerstvo zdravotníctva.

9:47 SVET Na Ukrajine zaznamenali za posledných 24 hodín 15 053 nových prípadov nákazy novým typom koronavírusu a 267 súvisiacich úmrtí.

Prírastok nakazených je dosiaľ najvyšším v tomto roku, spresňuje agentúra UNIAN.

Celkový počet potvrdených prípadov nákazy na Ukrajine od začiatku pandémie sa vďaka nemu zvýšil na 1 504 076. Počet úmrtí súvisiacich s nákazou stúpol na 29 253.

9:43 SLOVENSKO V handlovskej nemocnici je aktuálne hospitalizovaných 34 pacientov s ochorením COVID-19. Väčšina zamestnancov, ktorí prejavili záujem o vakcináciu, je už zaočkovaná.

„Som veľmi rada, že z radov kolegov sú aktuálne pozitívni na COVID-19 len dvaja, v karanténe nie je nikto. Aj keď sú posledné týždne v nemocnici veľmi náročné, darí sa nám situáciu zvládať," uviedla riaditeľka nemocnice Marta Eckhardtová.

9:40 SLOVENSKO Mesto Trnava opäť otvorí počas víkendu 16 odberových miest na antigénové testovanie pre ľudí, ktorý potrebujú certifikát na ďalšie obdobie.

K dispozícii budú v sobotu 20. a v nedeľu 21. marca od 8:00 do 18:00. Ľudia ich nájdu na tých istých miestach ako v predchádzajúcich týždňoch.

V Trnave pôjde už o deviate tohtoročné víkendové testovanie. V ôsmom kole prišlo do odberových miest zriadených samosprávou 19 373 ľudí, 54 z nich malo pozitívny výsledok testu, čo je 0,28 percenta. Išlo o najlepší výsledok zo všetkých tohtoročných testovaní.

9:32 SLOVENSKO Mesto Poltár cez víkend opäť otvorí dve odberové miesta na testovanie obyvateľov na ochorenie COVID-19. Samospráva o tom informuje na svojej webstránke s tým, že na testovanie sa neobjednáva.

Testovanie bude zabezpečené v čase od 7.00 do 19.00 h s prestávkou od 12.00 do 12.45 h a od 17.00 do 17.30 h. Záujemcovia sa môžu prísť cez víkend (20. - 21. 3.) otestovať do areálu TJ Sklotatran Poltár a do mestskej športovej haly na Sklárskej ulici.

8:49 SVET Česko hlási za stredu 11 928 potvrdených prípadov koronavírusovej infekcie, to je síce o 2 600 menej ako pred týždňom, zároveň je to ale 22. pracovný deň v rade, kedy pribudlo viac ako 10-tisíc pozitívnych prípadov.

Za uplynulý deň podľahlo covidu 107 ľudí. V nemocniciach je podľa dát ministerstva zdravotníctva aktuálne hospitalizovaných 8 910 pacientov.

7:20 SLOVENSKO Počas najbližšieho víkendu bude prvýkrát k dispozícií veľkokapacitné krajské očkovacie centrum v Trenčíne. Kraj ho otvorí na výstavisku Expo Center.

6:16 SVET Brazília ohlásila 90 303 potvrdených prípadov za posledný deň. To je doteraz najvyšší denný prírastok infekcie v tejto krajine, uviedla agentúra Reuters.

Úrady zároveň oznámili ďalších 2 648 úmrtí v súvislosti s covidom za 24 hodín, čo je druhé najvyššie denné maximum.

6:00 SVET Bezpečnostná komisia Európskej agentúry pre lieky dnes na mimoriadnej schôdzi rozhodne o ďalšom postoji k vakcíne britsko-švédskej spoločnosti AstraZeneca.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Deti v letných táboroch budú pomáhať strážiť roboty
 2. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 3. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 4. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
 5. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 6. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
 7. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
 8. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 1. Deti v letných táboroch budú pomáhať strážiť roboty
 2. MetLife prináša novinky v skupinovom poistení pre zamestnancov
 3. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
 4. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 5. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 6. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
 7. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
 8. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 29 635
 2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 22 066
 3. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur. 14 023
 4. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 11 286
 5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 5 840
 6. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 4 794
 7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 4 031
 8. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 2 895
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Slovensko môže byť nápomocné pri dodávkach 155- aj 152-milimetrovej munície.


TASR 24m
Spravodajský kvíz denníka SME.

Do kvízu sme vybrali správy z posledných dní.


a 1 ďalší 1 h
Víkendový výber SME

Pravidelná dávka víkendového čítania.


1 h

Prípadom sa zaoberá polícia v Jesenskom.


7 h
SkryťZatvoriť reklamu