SME
Utorok, 28. marec, 2023 | Meniny má Soňa

Koronavírus: EMA naďalej posudzuje prípady krvných zrazenín po vakcíne AstraZeneca (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 354-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 9 313 obetí. Platia sprísnené opatrenia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platia sprísnené opatrenia: Správy o koronavíruse prinášame online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

20:18 SVET - Počet prípadov koronavírusu v Španielsku opäť stúpa a krajina stojí pred štvrtou vlnou šírenia nákazy, ale mnohým z najzraniteľnejších ľudí stále hrozí infekcia. Zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19 je totiž iba 50 percent ľudí vo vekovej skupine nad 80 rokov.

Vyplýva to z odhadu denníka El País založenom na údajoch poskytnutých regionálnymi vládami.

19:52 SLOVENSKO - Mesto Jelšava v okrese Revúca počas nadchádzajúceho víkendu znova otvorí svoje mobilné odberové miesto pre testovanie na ochorenie Covid-19 v priestoroch Mestského domu kultúry. Na sociálnej sieti o tom informoval primátor Milan Kolesár.

Súvisiaci článok Nová spoločnosť Zdravá župa zastreší očkovanie Čítajte 

19:30 SLOVENSKO - Trnavský samosprávny kraj zakladá vlastnú obchodnú spoločnosť Zdravá župa, ktorá bude poskytovať zdravotnú a zdravotno-sociálnu starostlivosť.

SkryťVypnúť reklamu

Zdravá župa zastreší najskôr očkovanie v kraji prostredníctvom epidemiologickej ambulancie pre dospelých.

V budúcnosti má pokryť aj ďalšie nedostatkové služby v zdravotníctve.

19:17 SLOVENSKO - Pandemická práceneschopnosť aj nárok na tvz. úrazový príplatok pre zdravotníkov sa presnejšie upraví v novele zákona o sociálnom poistení. Uistila o tom Michaela Slivková Kirňaková, hovorkyňa ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

Reagovala tým na problémy pri vyplácaní pandemickej PN, na ktoré vo štvrtok upozornilo Lekárske odborové združenie a Slovenská lekárska komora.

19:00 SVET - Nový cieľ 200 miliónov podaných dávok vakcín proti novému koronavírusu za prvých 100 dní v úrade oznámil americký prezident Joe Biden na svojej prvej tlačovej konferencii, odkedy sa v januári stal šéfom Bieleho domu.

SkryťVypnúť reklamu

Pôvodne bolo cieľom podať za prvých 100 dní 100 miliónov dávok - tento cieľ sa podarilo dosiahnuť za 58 dní.

"Viem, že je to ambiciózne. Je to dvojnásobne viac, ako bol náš pôvodný cieľ. Avšak žiadna iná krajina na svete sa ani len nepriblížila k (dosiahnutiu) toho, čo robíme my. Verím tomu, že sa nám to podarí," vyhlásil Biden s tým, že na splnenie tohto cieľa stačí udržať súčasné tempo očkovania.

Načítavam video...

18:52 SVET - Takmer všetky prípady ochorenia Covid-19 spôsobuje v Maďarsku už britský variant nového druhu koronavírusu, vyhlásila v Budapešti šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby (ÁNTSZ) Cecília Müllerová.

Podľa agentúry MTI dodala, že krajina sa nachádza v mimoriadne intenzívnej fáze tretej vlny koronavírusovej pandémie.

18:34 SLOVENSKO - Deti z materských škôl a prvého stupňa základných škôl v Trenčíne sa po veľkonočných sviatkoch vrátia k prezenčnej forme výučby. Rozhodol o tom na štvrtkovom zasadnutí krízový štáb mesta.

SkryťVypnúť reklamu

Ako informovala hovorkyňa Trenčína Erika Ságová, školskú dochádzku v Trenčíne reštartujú v stredu 7. apríla. Žiaci prvého stupňa sa vrátia aj do Základnej školy Karola Pádivého formou individuálneho vyučovania. Netýka sa to spevu a hry na dychové nástroje.

18:23 SLOVENSKO - Slovenská katolícka charita spustila bezplatnú telefonickú linku, na ktorej sa seniori alebo ľudia bez prístupu k internetu s pomocou asistentov môžu prihlásiť na očkovanie proti novému koronavírusu. Informovala o tom Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (KBS).

Záujemcovia o termín očkovania sa na pracovníkov charity môžu obrátiť na čísle 0800 222 250. Ak volajú zo zahraničia, ozvať sa môžu na číslo +421 2 22 11 56 22.

18:18 SLOVENSKO - Mesto Žilina vytvorí počas nadchádzajúceho víkendu šesť odberových tímov na troch odberových miestach. Dôvodom je podpora kapacitných možností antigénového testovania na ochorenie COVID-19. TASR o tom informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík.

SkryťVypnúť reklamu

"Dve miesta opäť ponúknu možnosť prihlásiť sa na testovanie elektronicky vopred. Obyvateľom Žiliny sú počas týždňa k dispozícii permanentné mobilné odberové miesta, ktoré fungujú na 13 miestach," doplnil Miškovčík.

18:04 SVET - Európska lieková agentúra naďalej posudzuje prípady krvných zrazenín po podaní vakcíny AstraZeneca.

Vakcínu preveria aj externí experti zaoberajúci sa problematikou trombóz, virológiou, neurológiou a infekčnými ochoreniami. Súčasťou expertnej skupiny budú aj dvaja zástupcovia verejnosti.

Súvisiaci článok EMA definitívne nevylúčila súvislosť vakcíny od AstraZeneca so zrážaním krvi Čítajte 

Aktualizované odporúčania by mali zverejniť začiatkom apríla.

Minulý týždeň EMA uviedla, že vakcíny spoločnosti AstraZeneca nemajú súvislosť s rizikom krvných zrazenín, ale dodala, že nemôže vylúčiť súvislosť s niektorými veľmi zriedkavými prípadmi trombóz.

SkryťVypnúť reklamu

Agentúra odporučila, aby na príbalový leták vakcíny pridali dodatočné upozornenia a aby lekári a pacienti pozornejšie sledovali možné vedľajšie účinky očkovania.

17:59 SVET - Nerovnomerná distribúcia vakcín môže podľa rakúskeho kancelára poškodiť Európsku úniu.

Kurz sa spoločne s piatimi východoeurópskymi krajinami zasadzuje za nápravu pri rozdeľovaní dodávok vakcín do jednotlivých krajín únie, ktoré sú podľa nich aktuálne nerovnomerné.

"Ak sa nenájde žiadne riešenie, mohlo by to pre EÚ spôsobiť škody, aké sme už dlho nezažili," povedal Kurz.

17:46 SLOVENSKO Skalica pomôže obyvateľom pri registrácii na očkovanie.

Súvisiaci článok Pomáhajú ľuďom telefonicky sa objednať na očkovanie Čítajte 

Očkovací systém je momentálne viazaný na internet a mobil alebo počítač.

Linka pomôže osobám, ktoré nemajú prístup k internetu alebo nevedia pracovať s počítačom.

SkryťVypnúť reklamu

Bezplatné číslo centra je 0800 300 013.

17:37 Bosna a Hercegovina dostala prvú dodávku vakcín Pfizer z programu COVAX.

Lietadlo s 23 400 dávkami očkovacej látky pristálo dnes na letisku v Sarajeve, pričom večer očakávajú aj dodávku vakcín od AstraZeneca.

Bosna zatiaľ dostala ruské vakcíny Sputnik V pre prevažne srbskú časť krajiny a tiež dar 10-tisíc dávok vakcíny AstraZeneca od Srbska pre bosniansko-chorvátsku časť.

17:23 SVET - Bielorusko spustilo masovú výrobu vakcíny Sputnik V.

Štátna farmaceutická firma Belmedpreparaty by mala vyrábať do 500-tisíc dávok očkovacej látky mesačne. Prvé várky by mali byť podľa jej výkonného riaditeľa k dispozícii koncom apríla.

Lukašenko v súvislosti s pandémiou nezaviedol žiadne opatrenia.

17:10 SVET - Merkelová zdôraznila potrebu zvýšiť produkciu vakcín v Európskej únii.

SkryťVypnúť reklamu

Merkelová priznala, že vakcinačná kampaň v Nemecku sa nespustila tak rýchlo, ako sa očakávalo. Zároveň ale odmietla kritiku, že nebolo objednaných dostatok vakcín. V tejto súvislosti poznamenala, že ide skôr o to, koľko dávok bolo doručených.

16:51 SVET - Švédsko začne znovu očkovať vakcínou od AstraZeneca.

Aplikovať ju budú len ľuďom vo veku od 65 rokov. Obnovenie šéf úradu verejného zdravia odôvodnil tým, že u staršej populácie nezaznamenali "zmienené zriedkavé a vážne vedľajšie účinky".

16:07 SVET - Ochoreniu COVID-19 podľahol vo štvrtok vysokopostavený predstaviteľ radikálneho palestínskeho hnutia Hamas Umar Barghútí.

16:01 SVET - Pred letom do Nemecka majú byť od piatka povinné testy na koronavírus.

Súvisiaci článok K letenke do Nemecka treba predložiť aj negatívny test na koronavírus Čítajte 

Doteraz sa povinné testovanie pred vstupom do Nemecka vyžadovalo len od ľudí, ktorí sa posledných desať dní zdržiavali v rizikových oblastiach s mimoriadne vysokými počtami nakazených koronavírusom alebo v regiónoch, kde sa šíria nové varianty vírusu.

SkryťVypnúť reklamu

Nemecká vláda začiatkom minulého týždňa vyzvala občanov krajiny, aby necestovali do zahraničia.

15:53 SVET - Vakcíny pre menej rozvinuté krajiny dodávané cez COVAX budú meškať.

Nateraz sa nepodarilo získať licenciu na vývoz ďalších očkovacích látok vyrábaných farmaceutickou spoločnosťou Serum Institute of India. Vakcíny mali byť dodané v marci a apríli. V Indii zaznamenali nárast nových prípadov koronavírusu a krajina sa snaží uprednostniť pri dodávkach vakcíny domáce obyvateľstvo.

15:48 SVET -Europarlament rozhodol v súvislosti s COVID pasmi o využití zrýchleného legislatívneho konania.

Osvedčenie by od leta malo uľahčiť cestovanie počas pandémie. Malo by obsahovať informáciu o zaočkovaní cestujúceho proti ochoreniu COVID-19, o negatívnom výsledku testu na dané ochorenie alebo o prekonaní covidu.

SkryťVypnúť reklamu

Časť poslancov však zároveň zdôraznila, že nová právna úprava musí obsahovať silné záruky v oblasti ochrany údajov osobného i zdravotného charakteru. Viacerí poslanci tiež zásadne odmietli diskrimináciu osôb, ktoré nebudú zaočkované.

15:46 SLOVENSKO - Žilina pomôže obyvateľom pri registrácii na očkovanie. Mesto spustilo telefónnu linku.


Mesto môže pomôcť najmä ľuďom bez prístupu na internet či s nedostatočnými počítačovými znalosťami. "Pomoc s očkovaním je dostupná na telefónnom čísle 0917 393 616 počas pracovných dní od 8.00 do 15.00 h. Službu nebude mesto prevádzkovať počas nastávajúcich veľkonočných sviatkov od 1. do 5. apríla (vrátane)," uviedol hovorca mesta Miškovčík.

15:43 SVET - Európska agentúra pre lieky priebežne hodnotení tri vakcíny – Sputnik V, Novavax a CureVac a aktuálne nemá žiadosť o registráciu.

SkryťVypnúť reklamu

15:38 SVET - Poľsko zavádza prísnejšie opatrenia počas veľkonočného obdobia.

Obmedzenia zahŕňajú zatvorenie jaslí a predškolských zariadení, veľkých obchodov s nábytkom a domácimi potrebami či kaderníckych a kozmetických salónov. Budú platiť od soboty do 9. apríla.

15:25 SLOVENSKO - V očkovacích centrách Banskobystrického kraja dostalo vakcínu proti COVID-19 viac ako 14 500 ľudí.

V samospráve sa aktuálne očkuje v štyroch krajských očkovacích centrách a to v Banskej Bystrici, Brezne, Lučenci a vo Zvolene.

14:57 SLOVENSKO - Štátny ústav pre kontrolu liečiv eviduje druhý prípad možného súvisu medzi očkovaním a úmrtím.

Súvisiaci článok Po očkovaní na Slovensku zomrela pacientka s viacerými chronickými chorobami Čítajte 

Príčina úmrtia 79-ročnej ženy bola stanovená pitvou a súvisela s chronickými ochoreniami pacientky.

Vzhľadom na to, že vzniknuté nežiaduce reakcie po očkovaní Modernou mohli prispieť k celkovému zhoršeniu zdravotného stavu, príčinná súvislosť medzi očkovaním a úmrtím bola stanovená ako možná.

SkryťVypnúť reklamu

14:51 SVET - Množstvo ponúkaných vakcín proti ochoreniu COVID-19 stúplo na nelegálnom kybernetickom trhu za posledné tri mesiace o 300 percent.

Falošné vakcíny ponúka viac ako 1 200 účtov. Ich predajcovia pochádzajú zväčša z USA, Ruska, ale aj európskych krajín ako Španielsko, Nemecko či Francúzsko. Očkovací certifikát je v ponuke za 250 amerických dolárov, negatívny test za 25 dolárov a jedna dávka vakcíny sa predáva za 500 dolárov.

14:38 SVET - Dánsko neobnoví očkovanie vakcínou od AstraZeneca ďalšie tri týždne.

Riaditeľ Štátnej rady pre zdravotníctvo Sören Broström dodal, že po diskusiách s miestnymi odborníkmi obavy stále pretrvávajú.

14:14 SVET - Británia má podľa slov ministra zdravotníctva exkluzívnu zmluvu s AstraZeneca. Označil ju za väčší triumf.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Británia tvrdí, že má exluzívnu zmluvu s AstraZenecou, Únia nie Čítajte 

Zmluva AstraZeneca s Európskou úniou je založená na mechanizme "najlepšieho úsilia".

Hancock pre noviny Financial Times uviedol, že obe strany, Británia aj EÚ, pracujú na vyriešení vzájomného sporu ohľadom dodávok vakcín.

Únia by sa nemala pokúšať pozastaviť vývoz týchto vakcín z továrne v Holandsku do Británie, a to práve kvôli povahe dohodnutých zmlúv, ktoré majú s AstraZenecou.

13:59 SLOVENSKO - Nemocnica v Poprade dostala dva nové pľúcne ventilátory pre pacientov s covidom.

Pomôcť by jej mohli v súčasnej kritickej situácii, keď funguje v rámci lôžok s umelou pľúcnou ventiláciou na hranici svojich kapacít. Ventilátory darovala maďarská súkromná spoločnosť po medializovanej správe o situácii v nemocnici. Sprostredkovateľom pomoci bol samotný úrad. Podobným spôsobom už boli takéto ventilátory, ktoré sa vo veľkom počte používajú v Maďarsku, darované aj v Bardejove a v Dolnom Kubíne.

SkryťVypnúť reklamu

13:41 SVET - V Poľsku pripravujú ďalšie protipandemické opatrenia, situácia sa zhoršuje.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki a minister zdravotníctva Adam Niedzielski ešte dnes predstavia opatrenia, ktoré v krajine zavedú pred veľkonočnými sviatkami.

13:37 SVET - Pandémia komplikuje zostavenie novej holandskej vlády.

Koronavírus sa potvrdil u ministerky vnútra Kajsy Ollongrenovej, patriacej k predstaviteľom, ktorí vedú konzultácie s cieľom vytvoriť novú koaličnú vládu. Po tom, ako predtým nákazu zistili u štátneho tajomníka, otestovali celú vládu. Holandský premiér Mark Rutte mal negatívny výsledok.

Súvisiaci článok Pandémia komplikuje formovanie novej holandskej vlády

13:27 SVET - Český premiér Andrej Babiš sľúbil podľa zdravotníckych odborov navýšenie odmien pre záchranárov na 120 tisíc českých korun.

13:25 SVET - Maďarsko otvorí školy týždeň po zaočkovaní 2,5 milióna ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa internetovej stránky komerčnej televízie ATV Gulyás dodal, že to bude najskôr 12. apríla, prípadne 19. apríla, a že predtým zaočkujú aj učiteľov. Tých Gulyás vyzval, aby sa na podanie vakcíny zaregistrovali.

13:23 SVET - AstraZeneca trvá na tom, že jej vakcína je vysoko účinná.

Uviedla tak po tom, ako federálne zdravotnícke úrady Spojených štátov v utorok vyhlásili, že americká štúdia účinnosti vakcíny mohla použiť „staré informácie“.

eskôr výrobca prostredníctvom tlačovej správy skonštatoval, že po prepočítaní údajov zo spomenutej štúdie je vakcína účinná pri prevencii symptomatických prípadov ochorenia Covid-19 na 76 % namiesto pôvodne avizovaných 79 %.

13:18 SVET - Putin nemá po podaní prvej dávky vakcíny žiadne vedľajšie účinky.

Súvisiaci článok Putin nemá po podaní vakcíny vedľajšie účinky Čítajte 

Putin dostal prvú dávku vakcíny proti covidu v utorok večer 23. marca. Následne to oznámil Peskov bez toho, aby spresnil, ktorou vakcínou bol 68-ročný Putin konkrétne zaočkovaný.

Na rozdiel od mnohých svetových lídrov ako napríklad amerického prezidenta Joe Bidena, pápeža Františka či britskej kráľovnej Alžbety II., ktorí dostali vakcínu verejne, Putinovi ju podali v súkromí.

13:13 SLOVENSKO - Novembrové celoplošné testovanie spolu s opatreniami prijatými 24. októbra prispeli k 58-percentnému zníženiu prevalencie vírusu.

Vyplýva to zo štúdie, ktorú tento týždeň publikoval vedecký časopis Science.
„Ak prihliadneme na to, že epidémia bola v tom čase v rastúcom trende (4,4 % denný rast), tak úspech tejto intervencie viedol až k 70-percentnému zníženiu oproti hypotetickému stavu, keby k intervencii nedošlo,“ uviedol Martin Pavelka z Inštitútu zdravotných analýz ministerstva zdravotníctva. Ako dodal, novembrovým celoplošným testovaním sme si „kúpili“ takmer mesiac času a bez neho by sme museli mať omnoho dlhší a tvrdší lockdown.

Autorský tím momentálne pracuje na vývoji štúdie zameranej na hodnotenie januárového skríningu.

12:52 SLOVENSKO - Slovenskí zdravotníci majú problém s vyplácaním pandemickej PN.

"Sociálna poisťovňa sa aktívne dožaduje nemocníc a od riaditeľov nemocníc žiada potvrdenia, že daný zdravotník sa infikoval v práci, aby mohla túto COVID PN vyplatiť. Sme svedkami toho, že riaditelia nemocníc čoraz viac odmietajú dávať toto potvrdenie," povedal šéf Lekárskeho odborového združenia .

Žiadajú preto, aby sa urýchlene odstránili všetky legislatívne prekážky na plné hradenie pandemickej PN.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: Poľsko hlási rekordné čísla nakazených Čítajte 

12:48 SVET - Poľsko hlási druhý deň rekordné prírastky pozitívne testovaných osôb.

Podľa ministerstva zdravotníctva pribudlo vyše 34-tisíc pozitívne testovaných osôb po tom, čo v stredu potvrdili takmer 30-tisíc nových prípadov. Ochoreniu COVID-19 podľahlo ďalších 520 ľudí.

12:37 SLOVENSKO - Úrad verejného zdravotníctva spustil sekvenovanie už aj vo svojich laboratóriách.

Týždenne plánujú sekvenovať minimálne 96 pozitívnych vzoriek z rôznych častí Slovenska, maximálne je možný trojnásobok. V dohľadnom čase sa do procesu zapoja aj Vedecký park Univerzity Komenského v Martine a Veterinárny ústav vo Zvolene.

12:14 SVET - Nemecko predĺžilo do konca roka program pomoci v oblasti likvidity pre firmy zasiahnuté pandémiou.

Vláda tiež rozhodla o zvýšení hornej hranice pre pôžičky v rámci núdzového programu na maximálne 1,8 milióna eur od 1. apríla, aby pomohla aj väčším spoločnostiam, uviedli ministerstvá v spoločnom vyhlásení so štátnou bankou KfW.

12:05 SLOVENSKO - Prievidza pomôže obyvateľom pri registrácii na očkovanie a objednaní na testovanie. Mesto spustilo telefónnu linku.

"Tieto požiadavky vybavia v pracovné dni v čase od 8.00 do 12.00 h na telefónnom čísle 0904 752 665," povedala primátorka Katarína Macháčková.

12:01 SLOVENSKO - V súčasnosti je vakcína prideľovaná na základe kritéria veku a nie je možné si ju zvoliť.

Na sociálnej sieti to pripomenulo Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI). Ľudia napriek tomu často žiadajú o umožnenie zmeny vakcíny. Vyhovieť týmto žiadostiam však nie je v kompetencii NCZI, nakoľko postupuje v súlade s vyhláškou ministerstva zdravotníctva. Vyhláškou sa riadi celý proces registrácie na vakcináciu.

11:50 SLOVENSKO - V Trenčianskom kraji zaočkovali prvou dávkou vakcíny najmenej osôb na Slovensku - 55 617 ľudí.

To predstavuje približne 9,4 % z celkového počtu obyvateľov kraja. Druhú dávku vakcíny podali v 26 282 obyvateľom.

Najviac vakcín proti ochoreniu COVID-19 podali v Košickom kraji, kde zaočkovali prvou dávkou 92 290 osôb, druhú dávku vakcíny podali 36 315 osobám.

11:47 SLOVENSKO - V Žiari nad Hronom cez víkend opäť otvoria dvojicu odberových miest.

Odberové miesta mesto otvorí v základnej škole na Jilemnického ulici a v priestoroch Gymnázia Milana Rúfusa.

11:29 SLOVENSKO - Počet pacientov ochorením COVID-19 v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici klesol pod sto, hospitalizovaných je 98 pacientov.

Zo všetkých aktuálne hospitalizovaných s týmto ochorením je 21 pacientov napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

11:22 SLOVENSKO - Miera pozitivity na COVID-19 sa vo Vilčurni drží na úrovni troch percent.

Minulý týždeň bolo otestovaných 190 ľudí, z toho šiesti s pozitívnym výsledkom. Pohyb v rómskej osade monitoruje polícia, dvanásť hodín denne pomáhajú aj rómski asistenti.

11:09 SLOVENSKO - Prešovská župa zaočkovala v troch centrách viac ako 20-tisíc osôb.

V Poprade a v Humennom sa bude očkovať len počas soboty, v Prešove aj v nedeľu.
Na najbližší víkend má župa k dispozícii 5 385 dávok vakcíny AstraZeneca. Pre Prešov je určených 3 585 vakcín na dva dni, pre Poprad a Humenné po 900 vakcín na sobotu.

10:59 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva v poslednom roku pracovalo na krokoch a legislatívnych zmenách, aby zdravotníctvo ustálo pandémiu.

Bola zriadená Pandemická komisia vlády, ktorá schválila pandemický plán. Ministerstvo vytvorilo aj COVID automat a zriadilo krízové koordinačné centrum. Taktiež umožnilo fungovanie mobilných odberových miest. Vytvorilo aj očkovaciu stratégiu v súvislosti s ochorením COVID-19.

Zmenou legislatívy umožnilo ministerstvo robiť odbery biologického materiálu v súvislosti s ochorením COVID-19 aj profesionálnym vojakom ozbrojených síl, ak sú zdravotníckymi pracovníkmi.

Ministerstvo zaviedlo aj Národný skríningový register. Predpísať liek je po novom možné aj širšiemu okruhu osôb. Pracovalo aj na zrušení doplatkov za lieky pre vybrané skupiny. Ministerstvo tiež naštartovalo boj s hoaxami.

10:54 SVET - Nemecká spolková krajina Sársko začne po Veľkej noci ako prvá s uvoľňovaním lockdownu.

Od 6. apríla by sa v Sársku mali okrem iného znova otvoriť kiná, fitnescentrá a otvorené terasy reštaurácií, píše na svojej webovej stránke denník Die Zeit. Takisto budú povolené zhromaždenia v počte do desať osôb.

Podmienkou na vstup do týchto zariadení bude podľa Hansa negatívny rýchlotest na ochorenie COVID-19 z toho istého dňa.

10:35 SVET - Srí Lanka sa nakúpila sedem miliónov dávok ruskej vakcíny Sputnik V.

Vláda oznámila, že za dodávku vakcín zaplatí 69,65 milióna dolárov. Srí Lanka doteraz zaočkovala viac ako 850-tisíc ľudí vakcínou od AstraZeneca. V krajine plánujú zaočkovať 14 miliónov ľudí. Vláda na použitie schválila aj vakcíny od čínskej spoločnosti Sinopharm.

10:22 SLOVENSKO - V Trstenej budú testovať novým typom antigénového testu odberom z nosnej dutiny.

10:20 SLOVENSKO - Trnavský samosprávny kraj zakladá vlastnú spoločnosť Zdravá župa, ktorá bude poskytovať zdravotnú a zdravotno – sociálnu starostlivosť.

Zdravá župa zastreší najskôr očkovanie v kraji prostredníctvom epidemiologickej ambulancie pre dospelých, v budúcnosti má pokryť aj ďalšie nedostatkové služby v zdravotníctve.

10:17 SLOVENSKO - Za posledný deň zomrelo v Maďarsku 272 ľudí, najviac od začiatku pandémie.

Počet aktuálne nakazených stúpol za deň o 3602 potvrdených prípadov na 196 553, čo je najvyšší údaj tretej vlny pandémie a blíži sa k vrcholu druhej vlny z vlaňajšieho decembra, keď táto hodnota bola 198 785.

10:00 SLOVENSKO - Za uplynulý deň pribudlo 1 654 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 1 203 pozitívne testovaných antigénnymi testami.

Je to 16,36 % z 10 111 ukončených RT-PCR vyšetrení a 0,95 % z 126 045 antigénnych testov.

Počet potvrdených úmrtí na ochorenie COVID-19 vzrástol o 52 prípadov. Celkovo podľahlo ochoreniu 9 313 ľudí.

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 580 198, za predchádzajúci deň pribudlo 14 108 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 250 505 ľudí, za posledný deň bolo zaočkovaných 3 539 ľudí.

Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 je 3 269.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji (381), nasleduje Žilinský kraj (280), Trenčiansky (259), Banskobystrický (200), Košický (165), Trnavský (159), Bratislavský (120) a Nitriansky (90).

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 300 975, pričom takto bolo pozitívne testovaných 354 182 osôb. Celkový počet vykonaných antigénnych testov doteraz je 21 027 390, z čoho bolo pozitívne testovaných 340 176 osôb.

Súvisiaci článok Covid-19 mapa a grafy: Situácia sa zlepšuje, čísla sú však stále vysoké

9:53 SLOVENSKO - Detva cez víkend opäť otvorí svoje odberové miesta. Na sobotu samospráva pripravila odberové miesto v Dome kultúry Andreja Sládkoviča. V nedeľu budú k dispozícii tri odberové miesta.

09:28 SLOVENSKO - Mimoparlamentné KDH žiada zachrániť malé obchody a veriacim umožniť aspoň individuálnu pastoráciu. Robí tak v súvislosti so štvrtkovým zasadnutím konzília odborníkov pre opatrenia cez Veľkú noc.

Hnutie zároveň žiada umožniť veriacim sláviť veľkonočné sviatky aspoň v obmedzenom režime. "Za prísnych podmienok, teda s kapacitným obmedzením, rozstupmi, dezinfekciou, respirátormi FFP2, nie je neprimerané ani verejné slávenie bohoslužieb v kostoloch tak, ako je to možné napríklad v Česku či Taliansku. S príchodom teplejšieho počasia je možná aj alternatíva bohoslužieb na verejnom priestranstve. Ak to však konzílium odborníkov posúdi ako neriešiteľné riziko, umožnime ľuďom aspoň individuálnu pastoráciu alebo osobnú modlitbu v kostole či v exteriéri," uzavrel podpredseda KDH Marián Čaučík.

09:11 SLOVENSKO - Okres Lučenec bude od pondelka 29. marca v rámci COVID automatu prvýkrát zaradený do štvrtej fázy varovania s čiernym zafarbením. Situácia sa mierne zhoršila v treťom marcovom týždni, keď RÚVZ evidovalo 479 prípadov koronavírusu. Ako okresné mesto informuje na sociálnej sieti, zvýšil sa počet pozitívnych vo veku nad 65 rokov aj počet hospitalizovaných s ochorením COVID-19. Situácia v meste je však podľa regionálnej hygieničky naďalej stabilizovaná.

09:04 SLOVENSKO - Košický samosprávny kraj (KSK) rozdistribuuje v najbližších dňoch do ambulancií všeobecných lekárov pre dospelých stovky certifikovaných pulzných oxymetrov. Ide o prístroje, ktoré sa využívajú pri domácej liečbe ochorenia COVID-19. Vďaka nim vie pacient zistiť, akú má saturáciu kyslíka a kedy je potrebné zavolať záchranku. Pulzné oxymetre zabezpečila pre vybrané samosprávne kraje Kancelária prezidenta SR.

09:03 SLOVENSKO - Rada pre vysielanie a retransmisiu začala správne konanie voči Rozhlasu a televízii Slovenska vo veci možného porušenia zákona o vysielaní a retransmisii. Ako informovala hovorkyňa rady Ivana Čaučíková, dôvodom je reportáž "Smrť po očkovaní AstraZenecou" odvysielaná 12. marca. Podľa rady totiž mohlo v reportáži dôjsť k nezabezpečeniu objektívnosti a nestrannosti spravodajského programu.

08:45 SVET - V Česku pribudlo za uplynulý deň 8763 nových prípadov nákazy koronavírusom. V stredu sa podarilo zaočkovať ďalších 38 840 ľudí. V nemocniciach je aktuálne s covidom hospitalizovaných 8123 osôb, 1874 z nich je vo vážnom stave. Ochoreniu podľahlo celkovo už 25 450 osôb.

Index rizika Protiepidemického systému (PES) zostáva na 59 bodoch. Reprodukčné číslo je na hodnote 0,83.

08:28 SVET - Britsko-švédska spoločnosť AstraZeneca podala v Európskej agentúre pre lieky žiadosť o schválenie svojej továrne na výrobu protikoronavírusovej vakcíny v Holandsku, pričom urýchlené schválenie môže viesť k tomu, že prvé dodávky očkovacej látky môže Európskej únii poskytnúť táto fabrika už koncom marca.

08:21 SVET - Počet úmrtí v spojitosti s koronavírusovým ochorením COVID-19 v Brazílii prekročil v stredu 300 000, informovala agentúra AP. Brazílske ministerstvo zdravotníctva v stredu hlásilo 2009 nových úmrtí, čím celkový počet obetí od začiatku pandémie dosiahol 300 685.

Deň predtým zaznamenali v amazonskej krajine rekordných 3 251 úmrtí. Na tieto údaje môžu mať vplyv zmeny, ktoré brazílska vláda zaviedla pri zaznamenávaní obetí. Nový minister zdravotníctva Marcelo Queiroga sa podľa svojich slov chystá preveriť, či boli údaje umelo znižované. Brazília za posledných 75 dní zaznamenala 100 000 potvrdených úmrtí. Zdravotnícke úrady za tento nárast vinia nedostatok koordinácie v oblasti politiky, nové varianty vírusu - ktoré sa rýchlo šíria - a nerešpektovanie opatrení verejnosťou.

06:45 SVET - Britsko-švédska farmaceutická firma AstraZeneca znížila v stredu účinnosť svojej vakcíny proti ochoreniu Covid-19 o tri precentuálne body, a to na 76 percent. Účinnosť očkovacej látky takto prehodnotila po vyhodnotení aktualizovaných údajov z klinických testov vykonaných v Spojených štátoch, Čile a Peru, informuje agentúra AFP.

AstraZeneca teraz tvrdí, že jej vakcína proti covidu poskytuje vysokú, 76-percentnú, ochranu pred príznakovým ochorením covid a 100-percentnú ochranu pred závažným priebehom ochorenia a hospitalizáciou. Ešte v pondelok pritom uvádzala, že jej očkovacia látka má účinnosť 79 percent.

06:16 SVET - Turecko zaznamenalo za posledných 24 hodín približne 30 000 nových prípadov nákazy. Ide o najvyšší denný nárast od konca roka 2020, uviedlo v stredu turecké ministerstvo zdravotníctva. Informovala o tom agentúra DPA.

Podľa opozičných politikov má tento prudký nárast nových infekcií aspoň čiastočne na svedomí turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ktorého vládna strana Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) v stredu zorganizovala zjazd v preplnenej športovej hale. Členovia AKP na zjazde potvrdili Erdogana ako predsedu strany. Na záberoch zo zjazdu je vidieť ako sa členovia AKP v hale tiesnia, navyše bez rúšok, ktoré sú v interiéroch povinné.

6:09 SLOVENSKO - Od dnešného dňa vstupuje do platnosti uznesenie, ktoré obmedzuje individuálny šport a pobyt v prírode.

Po novom bude možné vykonávať tieto aktivity iba v čase od 5. do 20. hodiny. Nočný zákaz vychádzania po 20:00 platil aj doteraz, šport a pobyt v prírode v rámci okresu však mali výnimku.

Do odvolania sa tiež uznesením úplne zakazuje cesta do zahraničia s cieľom rekreácie, čiže nebude možná ani v čase od 1. do 5. hodiny ráno.

Minister financií a dočasný šéf rezortu zdravotníctva Eduard Heger z OĽaNO argumentoval tým, že toto "okno" v opatreniach by mohlo vytvárať falošné motivácie cestovať do zahraničia. Preto ho vláda uznesením odstránila.

Viac si prečítate tu >>>>

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 3. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
 4. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
 5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 6. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 7. Čo môže ponúknuť laboratórna diagnostika po Covide?
 8. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
 1. Ako poraziť vysokú infláciu? Napríklad výnosom 24 % za 3 roky
 2. 8 vecí, na ktoré záhradkári pravidelne zabúdajú
 3. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 4. 7 rýchlych tipov, ako lepšie hospodáriť v domácnosti
 5. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 6. BILLA Žampa Cup – jedinečný záver zimnej sezóny
 7. Čo môže ponúknuť laboratórna diagnostika po Covide?
 8. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu?
 1. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 500
 2. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 714
 3. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 4 728
 4. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 4 159
 5. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 583
 6. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 580
 7. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 2 385
 8. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 2 287
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Značka Křižík je s Prešovom spojená dlhé desaťročia.

Značka Křižík bola s Prešovom spojená dlhé desaťročia.


6 h
Jozef Brhel a Robert Kaliňák.

Dvojica neuspela s paragrafom 363.


11m
Peter Schutz

Zavrhnúť Kresťanskú úniu si zaslúži tlmenú pochvalu.


23 h
Július Hudáček v drese tímu KHL Spartak Moskva.

Sezóna sa pre väčšinu už skončila.


4 h
SkryťZatvoriť reklamu