SME
Nedeľa, 5. december, 2021 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Situácia sa neustále zlepšuje, Slovensko však zostáva v čiernej fáze (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 358-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 9 542 obetí. Platia sprísnené opatrenia.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platia sprísnené opatrenia: Správy o koronavíruse prinášame online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

20:22 SVET - Nemecko znova dočasne pozastavilo podávanie vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca osobám mladším ako 60 rokov. Dôvodom sú opätovné správy o prípadoch krvných zrazenín po očkovaní touto vakcínou. Minister zdravotníctva Jens Spahn a štátni predstavitelia sa v utorok jednomyseľne dohodli, že vakcínu budú podávať prevažne iba osobám, ktoré dovŕšili vek 60 rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

19:04 SVET - Trvalo viac ako rok, kým sa začalo riadne vyšetrovanie toho, ako a odkiaľ sa začal šíriť koronavírus SARS-CoV-2. Skupina vedcov a expertov zo WHO sa z čínskeho Wu-chanu vrátila pred vyše mesiacom.

Súvisiaci článok Netopier či laboratórium? Vyšetrovanie WHO ukázalo rozpačité výsledky Čítajte 

"Stretli sme muža, ktorý bol 8. decembra 2019 prvým potvrdeným prípadom ochorenia covid-19, stretli sme manžela doktorky, ktorá zomrela na covid-19 a zanechala po sebe malé dieťa. Stretli sme sa s lekármi z wu-chanských nemocníc, ktorí liečili prvé prípady," píše pre denník Guardian austrálsky lekár Dominic Dwyer, ktorý bol členom výskumného tímu.

Ich správu teraz oficiálne zverejnili, veľa odpovedí však nepriniesla. Niektorí navyše spochybňujú, či vznikala slobodne a bez vplyvu čínskeho režimu.

18:39 SLOVENSKO - Žiadosť o odklad daňového priznania môžu daňovníci posielať aj e-mailom. Zároveň sa predlžuje uplatňovanie nulovej sadzby dane z pridanej hodnoty na respirátory triedy FFP2 a FFP3 do 30. júna. Počíta s tým novela zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19, ktorú ešte v deň schválenia parlamentom podpísala aj prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Skryť Vypnúť reklamu

17:55 SVET - Počet potvrdených prípadov infekcie koronavírusom na Ukrajine sa za uplynulých 24 hodín zvýšil o 10 533 na celkovo 1 662 942. Ochoreniu COVID-19 podľahlo ďalších 286 ľudí, čím celkový počet obetí pandémie na Ukrajine stúpol na 32 418.

17:44 SLOVENSKO - Obyvatelia Spišskej Novej Vsi dostanú liek ivermektin v dvoch miestnych lekárňach bez doplatku. Z vlastných zdrojov im ho chce preplatiť primátor mesta Pavol Bečarik (SNS).

Súvisiaci článok Vakcíny sme nekupovali, ivermektin áno. Potom sa ukázalo, že sa ním nemá liečiť Čítajte 

Infektológ Pavol Jarčuška takýto ťah primátora považuje skôr za predvolebnú kampaň a neschvaľuje to, ale schvaľoval by, keby rozdával alebo preplácal občanom voľne predajné vitamíny.

"Ivermektín vyhodnocuje časť verejnosti ako neprimerane účinný liek," uviedol Jarčuška s tým, že štúdiu s týmto liekom ešte odborníci vykonávajú a úplne ho nezavrhujú, mal by ho však predpisovať lekár s poznatkami.

Skryť Vypnúť reklamu

Odvoláva sa aj na Európsku liekovú agentúru, ktorá sa vyjadrila v neprospech ivermektinu.

17:16 SVET - Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes žiadal podrobnejšie vyšetrovanie možného úniku koronavírusu SARS-CoV-2 z laboratória, informovala agentúra AFP.

Medzinárodný tím expertov na prelome januára a februára vyšetroval pôvod koronavírusu v čínskom meste Wu-chan, kde koncom roka 2019 zaznamenali prvé prípady nákazy. Experti teóriu o možnom úniku vírusu z laboratória označili za "mimoriadne nepravdepodobnú".

Táto možnosť si vyžaduje "ďalšie vyšetrenie" a Tedros je podľa svojich slov pripravený vyslať do Číny ďalších expertov.

Šéf WHO takisto vyjadril znepokojenie v súvislosti so skutočnosťou, že medzinárodný tím vyšetrovateľov mal počas svojho pôsobenia vo Wu-chane problémy pri prístupe k údajom. Tedros podľa svojich slov očakáva, že ďalšie štúdie budú zahŕňať "včasnejšie a rozsiahlejšie zdieľanie údajov".

Skryť Vypnúť reklamu

17:06 SVET - Počet návštevníkov v 100 najvýznamnejších múzeách a galériách sveta vlani klesol o 77 percent.

Ide o pokles z 230 miliónov v roku 2019 na iba 54 miliónov návštevníkov. Pandémia koronavírusu si totiž vynútila bezprecedentné zatvorenie týchto kultúrnych inštitúcií, napísal britský denník Guardian.

Štúdia, vypracovávaná každoročne mesačníkom Art Newspaper už vyše 20 rokov, je obvykle optimistická a zvýrazňuje, ktoré múzeá mali dobrý rok a ktoré výstavy boli najobľúbenejšie - či v Londýne, New Yorku alebo v Sao Paule.

Údaje za rok 2020 ukázali tvrdú skutočnosť: múzeá a galérie ničené vynúteným zatvorením, prudko znížený počet návštevníkov a obrovský pokles tržieb.

16:35 SLOVENSKO - S registráciou na očkovanie proti covidu pomôže mesto Košice prostredníctvom call centra.

Skryť Vypnúť reklamu

Táto služba je určená najmä pre tých obyvateľov mesta, ktorí majú ťažkosti s registráciou v online formulári alebo nemajú pripojenie na internet.

Mesto chce pomôcť aj tým, ktorí nevlastnia mobilný telefón. Informuje o tom magistrát na svojej webovej stránke.

Špeciálne vyškolení operátori call centra budú na linke 055/64 19 100 k dispozícii každý deň vrátane víkendov medzi 8.00 a 14.00 h.

16:31 SVET - Vedci v súvislosti s pôvodom nového koronavírusu skúmajú okrem netopierov aj šupinavce.

Vyplýva to z konečnej správy vedcov, ktorí pre Svetovú zdravotnícku organizáciu v Číne vyšetrovali pôvod koronavírusu SARS-CoV-2. Informovala o tom agentúra DPA.

Experti zároveň nevylúčili možnosť, že sa koronavírus šíril v iných krajinách predtým, ako bol prvý raz objavený v čínskom Wu-chane v decembri 2019.

Skryť Vypnúť reklamu

Kvalita štúdii vykonaných na túto tému však nie je podľa autorov správy dostatočná a vo veci je potrebný ešte ďalší výskum.

16:28 SVET - V Maďarsku dnes dosiahol počet zaočkovaných vakcínou proti covidu už dva milióny , oznámil na Facebooku predseda vlády Viktor Orbán.

Podľa spravodajského servera liner.hu sa síce účinnosť líši v závislosti od druhu vakcíny, avšak už aj prvá dávka poskytuje primeranú ochranu pred ochorením na COVID-19.

16:24 SLOVENSKO - Za nežiaduce účinky po očkovaní neregistrovanou vakcínou proti ochoreniu COVID-19 prevezme zodpovednosť štát. Platiť to má, dokým nebude očkovacia látka zaregistrovaná Európskou liekovou agentúrou.

Vyplýva to z balíka noviel v súvislosti s druhou vlnou pandémie ochorenia Covid-19, ktorý dnes schválili poslanci Národnej rady.

Skryť Vypnúť reklamu

Predĺži sa tiež trvanie dočasnej odbornej stáže zahraničných zdravotníckych pracovníkov v slovenských nemocniciach z 90 dní po skončení krízovej situácie na 180. Zjednoduší sa aj ich vstup do pracovného pomeru počas boja s pandémiou.

16:22 SLOVENSKO - Od štvrtka bude v antigénovom testovaní pokračovať 630 mobilných odberových miest.

V zmluve s ministerstvom zdravotníctva tak bude pokračovať 81 percent z ich pôvodného počtu.

16:17 SVET - Záhrady Pražského hradu budú od piatka opäť sprístupnené pre verejnosť a v areáli hradu sa budú môcť konať verejné bohoslužby vrátane veľkonočných obradov, informovala na svojej webovej stránke Kancelária prezidenta ČR.

"Kancelária prezidenta republiky týmto krokom prispieva k rozšíreniu oblastí, ktoré môžu v období lockdownu slúžiť ako miesto na relaxáciu, odpočinok, modlitbu či prechádzku v prírode s unikátnou flórou," uviedol hradný kancelár Vratislav Mynář.

Skryť Vypnúť reklamu

Nádvoria Pražského hradu musia však zostať uzavreté, až kým sa nezmenia epidemické opatrenia vlády a ministerstva zdravotníctva.

16:02 SVET - Poľsko zaznamenalo za pondelok 20 870 nových prípadov nákazy koronavírusom a 461 úmrtí. Vyplýva to z najnovších údajov tamojšieho ministerstva zdravotníctva, o ktorých informovala agentúra PAP.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: Poľsko sprísnilo karanténne opatrenia Čítajte 

Poľsko od vypuknutia pandémie celkovo potvrdilo už 2 288 826 prípadov nákazy, pričom ochoreniu COVID-19, ktoré nový koronavírus spôsobuje, tam celkovo podľahlo 52 392 ľudí.

S potvrdenou koronavírusovou infekciou je v Poľsku aktuálne hospitalizovaných 31.071 ľudí, z toho 3054 pacientov je na pľúcnej ventilácii. Ďalších 454 738 osôb je v karanténe. Z nákazy sa doteraz vyliečilo 1 848 199 ľudí.

Proti koronavírusu v Poľsku do utorka zaočkovali 5 963 933 ľudí, pričom 2 002 394 z nich dostalo obe dávky vakcíny.

Skryť Vypnúť reklamu

16:01 SVET - Izrael dnes otvoril hraničný priechod so susedným Egyptom po prvý raz od vypuknutia pandémie.

Izraelské úrady tak na účely cestovného ruchu v oblasti Sinajského polostrova začali cez hraničný priechod púšťať 300 ľudí denne.

Podmienkou však je, aby sa na oboch stranách hraničného priechodu preukázali negatívnym výsledkom testu na koronavírus, potvrdením o zaočkovaní alebo o prekonaní ochorenia COVID-19.

15:55 SLOVENSKO - Vakcínu od firmy Johnson & Johnson by mali na Slovensko dodať v druhej polovici apríla.

Ako uviedla Ježíková, 19. apríla má prísť 9 600 dávok vakcíny, 26. apríla ďalších 16 800. Rezort dodávke podľa Ježíkovej prispôsobuje očkovaciu stratégiu.

15:49 SLOVENSKO - Hlavný hygienik Ján Mikas si myslí, že v prípade covidu sa budú musieť ľudia preočkovávať častejšie ako pri chrípke.

Skryť Vypnúť reklamu

"Veľmi to záleží aj od šírenia jednotlivých mutácií, pravdepodobne sa potom bude musieť upraviť aj očkovacia stratégia. Situáciu sledujeme," povedal Mikas.

15:47 SLOVENSKO - Výsledky klinických skúšok ruskej vakcíny Sputnik V by mohli byť podľa štátnej tajomníčky Ježíkovej známe v stredu. Ministerstvo očakáva aj ďalšie dodávky tejto očkovacej látky.

Následne rezort rozhodne, ako bude postupovať ďalej. Podľa štátnej tajomníčky je však už pripravené zázemie, aby sa ľudia mohli na očkovanie Sputnikom V prihlasovať.

15:20 SLOVENSKO - Od 5. apríla bude podľa COVID automatu v čiernej farbe už len 10 okresov. Oproti minulému týždňu je to pokles o 4.

Medzi najrizikové okresy aktuálne patria: Čadca, Ilava, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Lučenec, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Poltár, Poprad a Trenčín.

Skryť Vypnúť reklamu

Bordových okresov bude od pondelka 52.

V druhom stupni varovania (červená farba) sa ocitne 17 okresov: Kežmarok, Komárno, Košice I-IV, Košice - okolie, Levice, Medzilaborce, Nitra, Nové Zámky, Spišská Nová Ves, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Trnava, Zlaté Moravce.

15:16 SLOVENSKO - Heger pripomenul aj dôležitosť núdzového stavu.

"Bez núdzového stavu by nefungoval COVID automat či skolaboval zdravotný systém. Tento stav nám umožňuje napr. pracovať s pohotovostnými zásobami, alebo zabezpečovať iné činnosti, ktoré možno až tak nie je vidieť, ale sú nevyhnutné, aby chránili zdravie občanov," povedal Heger.

15:13 SLOVENSKO - Minister Heger zopakoval, aby ľudia počas sviatkov nepoľavili v dodržiavaní opatrení. Zdôraznil, že vzhľadom na prítomnosť mutácií je dôležité, aby respirátor zakrýval ústa aj nos.

Skryť Vypnúť reklamu

Heger zároveň poprosil ľudí, aby počas sviatkov necestovali.

15:09 SLOVENSKO - Štátna tajomníčka Jana Ježíková očakáva, že počas Veľkej noci bude na Slovensku podaná miliónta dávka vakcíny proti covidu.

Do konca apríla ministerstvo očakáva príchod ďalších celkovo 738 590 dávok vakcín, od spoločností Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca.

Podiel zaočkovaných klientov v zariadeniach pre seniorov dosiahol 70 percent, druhú dávku už dostalo 39 percent klientov.

15:05 SLOVENSKO - Štatistiky aj naďalej preukazujú klesajúcu tendenciu šírenia koronavírusu. Znižuje sa nielen pozitivita, ale aj počet výjazdov záchrannej služby.

Kleslo aj reprodukčné číslo, počet úmrtí a v nemocniciach je menej pacientov.

Na umelej pľúcnej ventilácii je však stále veľa pacientov. Tieto lôžka sú aktuálne obsadené na 85 percent, pred týždňom to bolo 90 percent. Naopak, stúpa počet zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19, rovnako ako počty vakcín.

Skryť Vypnúť reklamu

15:02 SLOVENSKO - Zastupujúci minister zdravotníctva Eduard Heger na úvod ľuďom poďakoval za dodržiavanie opatrení a zároveň ich poprosil, aby v ňom pokračovali aj počas nadchádzajúcich veľkonočných sviatkov.

"Čaká nás veľký týždeň," zdôraznil Heger.

15:01 SLOVENSKO - Začala sa tlačová konferencia po rokovaní pandemickej komisie.

14:43 SVET - Úrady v nemeckom hlavnom meste Berlín v utorok preventívne pozastavili očkovanie proti covidu od spoločnosti AstraZeneca v prípade osôb mladších ako 60 rokov.

Urobili tak pre podozrenia z jej možných vedľajších účinkov, konkrétne tvorby krvných zrazenín, informuje agentúra DPA.

"Predbežne pozastavujeme očkovanie vakcínou od AstraZenecy pre ľudí do 60 osôb," oznámila podľa agentúry AFP šéfka berlínskeho rezortu zdravotníctva Dilek Kalayciová.

Skryť Vypnúť reklamu

Uviedla, že ide len o "preventívne opatrenie", pričom Berlín vo veci čaká na oficiálne odporúčanie celoštátnych zdravotníckych úradov.

14:26 SLOVENSKO - Obec Ždiar v Popradskom okrese sa z covidového premianta stala centrom nákazy. Najhoršia situácia bola po jarných prázdninách.

Masy návštevníkov a nedisciplinovanosť miestnych boli hlavnou príčinou šírenia ochorenia. Okres je v covid automate čierny.

Obec s vyše 1 300 obyvateľmi sa v antigénovom testovaní dlho držala na nule. Ako jedna z mála v tomto kalendárnom roku otvorila školu i škôlku, keď to pandemická situácia na Slovensku dovolila.

Koniec dobrých čias i pandemických čísel nastal po jarných prázdninách. Počas nich obec doslova praskala vo švíkoch.

14:19 SVET - Rusko ponúklo Rakúsku dovedna milión dávok svojej vakcíny Sputnik V.

Skryť Vypnúť reklamu

Vyplýva to z vyhlášky úradu rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza zverejnenej v utorok. Viedeň aktuálne s Moskvou rokuje o dodávkach vakcín, pričom príslušné obchodné zmluvy zatiaľ neuzavreli. Informovala o tom agentúra APA.

Súvisiaci článok Čo všetko vieme o vakcíne Sputnik V? (otázky a odpovede) Čítajte 

Rokuje sa konkrétne o dodávke 300 000 dávok ruskej očkovacej látky v apríli, 500 000 dávkach v máji a ďalších 200 000 dávkach začiatkom júna.

Rakúsky kancelár Kurz telefonoval vo veci možného nákupu ruských vakcín s ruským prezidentom Vladimir Putinom 26. februára. Kurz dosiaľ zdôrazňoval, že podmienkou pre dodávky ruskej vakcíny do Rakúska bude jej schválenie v EÚ.

Dnes kancelár uviedol, že čo sa týka očkovacích látok, odmieta akékoľvek "geopolitické klapky na očiach". "Jediné čo sa počíta, je, či je vakcína účinná a bezpečná, a nie odkiaľ pochádza," povedal.

13:58 SVET - Zatiaľ čo vo väčšine Nemecka platia výrazné protipandemické obmedzenia, v nemeckom Tübingene sú otvorené reštaurácie, obchody aj kiná a ľudia vysedávajú na terasách s pivom v ruke.

Súvisiaci článok Otvorili kiná aj krčmy. Nemecké mesto sa vrátilo do normálu s testami Čítajte 

Starosta mesta sa totiž rozhodol pre experiment – vrátiť sa aspoň na pár týždňov takmer do normálu. Fungovanie je však podmienené každodenným antigénovým testom.

Nemecký systém samospráv umožňuje, aby takéto rozhodnutie spravili starostovia či spolkoví premiéri bez odobrenia vlády Angely Merkelovej.

Napriek tomu čelia kritike. Viac o téme píše Lukáš Onderčanin >>>

13:56 SVET - Za uplynulý deň pribudlo v Maďarsku 4609 nakazených koronavírusom a v súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo 274 pacientov, informoval operačný štáb na webovej stránke koronavirus.gov.hu.

Celkový počet potvrdených prípadov infekcie stúpol na 645 733 a obetí koronavírusovej pandémie na 20 435.

13:51 SLOVENSKO - Chcete vedieť, kedy asi prídete na rad v očkovaní proti covid-19? Pomôcť vám môže kalkulačka, ktorá odhaduje váš dátum vakcinácie podľa zadaných parametrov.

Súvisiaci článok Kedy dostanete vakcínu? Vypočítajte si to online kalkulačkou Čítajte 

Nájdete ju na platforme Omnicalculator na tomto odkaze.

Podľa informácií na stránke tento nástroj vytvorila Dominika Miszewska, ktorá študuje medicínu a zameriava sa na tvorbu zdravotníckych kalkulačiek.

Do kalkulačky musíte zadať svoj vek a ďalšie parametre, ktoré na Slovensku vplývajú na poradie očkovania proti covidu.

Kalkulačka radu na vakcínu pre Slovenskú republiku je založená na kritériách očkovania proti novému koronavírusu, ktoré stanovilo ministerstvo zdravotníctva a tiež na súčasnej miere očkovania na Slovenku.

13:47 SVET - Konzorcium Pfizer/BioNTech smeruje k tomu, aby tento rok vyrobilo až 2,5 miliardy dávok vakcíny proti covidu.

Oznámili to predstavitelia BioNTechu. Zmienené číslo je o 25 percent vyššie, než bol predošlý odhad očakávaného objemu výroby, uviedla agentúra AFP.

"Tento nárast spôsobila optimalizácia výrobných procesov, vrátane nedávneho spustenia výroby v nemeckom závode BioNTechu v Marburgu, regulačné odobrenie šiestich dávok (extrahovateľných) z jednej injekčnej liekovky a rozšírenie našej výrobnej a dodávateľskej siete," uviedla firma BioNTech.

13:29 SVET - Taliansko zavedie päťdňovú karanténu pre cestujúcich z krajín EÚ v snahe obmedziť šírenie koronavírusu. Príslušné nariadenie má v stredu podpísať tamojší minister zdravotníctva Roberto Speranza.

13:10 SLOVENSKO - Rozhodnutie o tom, či je núdzový stav v súlade s ústavou alebo nie, sa dozvieme v poslednej chvíli pred Veľkou nocou.

Súvisiaci článok Ústavný súd rozhodne o opatreniach v poslednej chvíli pred Veľkou nocou Čítajte 

Ak by Ústavný súd rozhodol, že nie je, mohli by sa tesne pred sviatkami zrušiť mimoriadne opatrenia, ako sú zákaz voľného pohybu či zákaz bohoslužieb aj pravidelné antigénové testovanie.

Desaťdňová lehota, ktorú má súd na rozhodnutie o dvoch podnetoch v tejto veci, vyprší 1. apríla, teda na Zelený štvrtok. Plénum štandardne zasadá v stredu, v predstihu sa nezišlo.

Jedno podanie spochybňujúce uznesenie vlády z polovice marca, ktorým sa predĺžil núdzový stav o ďalších 40 dní, podali poslanci opozičného Smeru, za ktorých vystupuje ako advokát Robert Kaliňák. Druhé podal generálny prokurátor Maroš Žilinka. Viac o téme píše Peter Kováč >>>

12:54 SVET - Sýrsky prezident Bašár Asad a jeho manželka Asma prekonali nákazu koronavírusom a vrátili sa k svojim pracovným povinnostiam.

Asadova kancelária ešte 8. marca oznámila, že 55-ročný Asad so svojou 45-ročnou manželkou mali pozitívny výsledok testu na koronavírus.

Zároveň však vtedy informovala, že sú v dobrom zdravotnom stave a majú len mierne symptómy ochorenia COVID-19.

12:52 SLOVENSKO - Slovensko má nádej, aby sa epidemiologická situácia v súvislosti s koronavírusom zlepšila.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas v otvorenom liste hovorí, že to závisí od správania sa občanov počas nadchádzajúcich veľkonočných sviatkov.

Poukázal na to, že rok pandémie poznačil celú spoločnosť a pôvodne krátkodobé opatrenia sa stali súčasťou na dlhšie obdobie.

Uplynulé mesiace boli podľa slov hlavného hygienika veľmi ťažké, keďže nemocnice sa naplnili pacientmi s ochorením COVID-19 a tisícky rodín prišli o svojich najbližších. Ocitli sme sa presne v tej situácii, ktorej sme sa oprávnene desili.

Najnovšie štatistiky podľa Mikasa dávajú Slovensku dôvod na opatrný optimizmus. "Ukazuje sa, že máme šancu na zmenu k lepšiemu. Je to pre nás po dlhom a ťažkom období povzbudenie. Aby sa pozitívny trend potvrdil, musíme teraz držať spolu a byť disciplinovaní," vyzýva.

12:41 SVET - Dvadsaťpäť svetových lídrov dnes vyzvalo na prijatie medzinárodnej dohody, ktorá by zaistila pripravenosť na možné budúce pandémie.

Nový kolektívny záväzok k takejto pripravenosti by mal byť zakotvený v stanovách Svetovej zdravotníckej organizácie, ako priblížil jej šéf Tedros Adhanom Ghebreyesus na utorňajšej virtuálnej tlačovej konferencii s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom.

O navrhovanej medzinárodnej dohode by mohli rokovať účastníci výročného zasadnutia WHO, ktoré sa uskutoční v máji tohto roku, povedal Ghebreyesus podľa denníka The Guardian.

12:39 SVET - Nemecko v utorok oznámilo predĺženie stacionárnych kontrol na hraniciach s Českom o ďalších 14 dní a zároveň ukončilo hraničné kontroly s rakúskou spolkovou krajinou Tirolsko, ktoré mali byť pôvodne v platnosti do stredajšej polnoci.

Hoci bolo Česko v nedeľu vyradené z oblastí s výskytom vírusových variantov, v platnosti zostáva povinnosť preukázania sa negatívnym testom pri vstupe do krajiny a 14-dňová karanténa. Platnosť týchto opatrení by mala vypršať až po Veľkej noci.

12:37 SVET - V Poľsku dnes začali platiť prísnejšie karanténne pravidlá pre ľudí prichádzajúcich do krajiny.

Cestujúci prichádzajúci do Poľska z iných častí schengenského priestoru musia stráviť 10 dní v karanténe, ak sa pri príchode nepreukážu negatívnym testom na koronavírus nie starším ako dva dni.

Ľudia prichádzajúci z krajín mimo schengenského priestoru musia ísť do 10-dňovej karantény, z ktorej môžu odísť len ak sa po príchode otestujú a budú mať negatívny výsledok.

12:14 SLOVENSKO - Bratislavský samosprávny kraj od 1. apríla ruší testovacie miesto na COVID-19 v bratislavskej Poliklinike Karlova Ves.

„Túto službu vo verejnom záujme sa bratislavská župa rozhodla ukončiť z dôvodu klesajúceho záujmu o testovanie. Všetky sily a kapacity tak sústredí na očkovanie obyvateľov," vysvetlila hovorkyňa BSK Lucia Forman.

„Pracovisko fungovalo od 10. decembra 2020 a to od pondelka do piatka. Slúžilo pre personál, ako aj pre verejnosť. Ako sa však ukázalo, ľudia majú záujem predovšetkým o očkovanie, preto sme sa rozhodli vsadiť všetky karty na očkovanie," doplnil predseda BSK Juraj Droba a dodal, že v obidvoch očkovacích centrách BSK, v priestoroch Národného futbalového štadióna a v Poliklinike Karlova Ves kraj zaočkoval viac ako 16-tisíc ľudí.

11:56 SVET - Talianskeho premiéra Maria Draghiho dnes zaočkovali proti novému koronavírusu vakcínou od spoločnosti AstraZeneca.

S odvolaním sa na vyjadrenie jeho kancelárie o tom informovala agentúra AFP s tým, že takýmto spôsobom chcel Draghi podporiť očkovanie touto vakcínou.

Draghiho (73) s manželkou zaočkovali vo vakcinačnom centre zriadenom pri železničnej stanici Termini v centre Ríma.

11:50 SLOVENSKO - Vedci oceňujú, že niektoré z opatrení v súvislosti s koronavírusom boli vládou implementované veľmi rýchlo.

Predovšetkým v oblastiach zvýšenia osobnej ochrany pred infekciou, obmedzenia výnimiek pre pohyb COVID pozitívnych osôb, ako aj niektoré úpravy vedúce k racionalizácii očkovacej stratégie.

Súvisiaci článok Slovenskí vedci: Čo sme sa naučili o sebe aj o Slovenku počas pandémie? Čítajte 

Domnievajú sa, že tieto opatrenia prispeli k badateľnému zlepšeniu situácie. Upozorňujú však, že viaceré kroky, ktoré sú podľa nich kľúčové pre udržanie pozitívneho trendu, neboli implementované vôbec.

Iniciatíva Veda pomáha – COVID-19 vyhodnotila doterajšie plnenie opatrení, na ktorých sa zhodli odborníci za okrúhlym stolom na Úrade vlády SR pred viac ako mesiacom.

Podľa odborníkov nebolo implementované výrazné zvýšenie pandemickej PN a OČR, ako aj kompenzácie pre živnostníkov či zlepšenie prednemocničnej starostlivosti.

Zároveň nebolo zavedené prijatie novej stratégie testovania a úprava COVID automatu s ukončením permanentného plošného antigénového testovania. Podľa vedcov tiež nebola zavedená jednotná a zrozumiteľná komunikácia s verejnosťou.

Vyhlásenie bude zverejnené v plnom znení aj na stránke vedapomaha.sk.

11:32 SVET - Do roka budú potrebné nové alebo pozmenené vakcíny proti koronavírusu, keďže prvá generácia očkovacích látok sa môže stať neúčinnou v dôsledku výskytu nových variantov vírusu.

Vyplýva to z prieskumu medzi vedcami, ktorý uskutočnila medzinárodná vakcinačná aliancia People"s Vaccine Alliance, informoval denník The Guardian.

Na prieskume sa zúčastnilo 77 epidemiológov, virológov a odborníkov na infekčné choroby z 28 krajín sveta. Dve tretiny z nich vyslovili presvedčenie, že nová generácia vakcín bude potrebná do roka. Tretina sa domnieva, že to bude už o deväť mesiacov alebo aj skôr.

11:28 SLOVENSKO - Bratislavský arcibiskup a predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský sa v pondelok stretol s Eduardom Hegerom (OĽANO), ministrom financií a povereným ministrom zdravotníctva a školstva.

Heger uviedol, že sa pokúsi hľadať riešenie, aby sa pri dodržaní všetkých hygienických predpisov mohli čo najskôr obnoviť bohoslužby s účasťou veriacich.

Súvisiaci článok Zvolenský dúfa, že aspoň individuálna pastorácia dostane čo najskôr legálnu garanciu Čítajte 

Heger a predseda KBS hovorili spolu o situácii katolíckej cirkvi v čase trvania zákazu vychádzania. Arcibiskup informoval ministra o problémoch, s ktorými sa veriaci stretávajú počas lockdownu z dôvodu chýbajúcej výnimky pre individuálnu pastoračnú službu.

"V dôsledku toho, žiaľ, opakovane dochádza k zatváraniu kostolov otvorených pre súkromnú modlitbu," uvádza KBS.

Heger podľa KBS prisľúbil, že predloží návrh, ktorým by individuálna duchovná starostlivosť bola primerane garantovaná, aj keď platí zákaz vychádzania.

Zároveň sa pokúsi hľadať riešenie, aby sa mohli obnoviť bohoslužby za účasti veriacich čo najskôr, za dodržania všetkých hygienických predpisov.

11:26 SVET - Maďarské úrady povolili očkovanie zásielkou štvrť milióna vakcíny Sputnik V, ktorú doviezli pred poldruha týždňom z Ruska.

Informoval o tom na Facebooku maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

Šéf diplomacie dodal, že v noci na stredu dovezú ďalších 250.000 dávok tejto ruskej očkovacej látky, čo umožní, aby čoskoro bolo zaočkovaných 2,5 milióna občanov Maďarska, a aby sa mohol začať proces zmierňovania karanténnych opatrení. Podľa jeho slov ide už o tretiu zásielku vakcíny Sputnik V.

11:24 SVET - Turecko obnovuje víkendové lockdowny vo väčšine provincií a uvalí reštrikcie aj počas moslimského posvätného mesiaca ramadán vzhľadom na prudký rast počtu prípadov ochorenia COVID-19.

Počet potvrdených prípadov sa takmer strojnásobil na zhruba 30-tisíc denne a dostal sa na rovnaké rekordné úrovne, aké krajina hlásila v decembri.

Turecko zároveň hlási približne 150 úmrtí denne, pričom na začiatku marca ich bolo zhruba 65 denne.

11:20 SLOVENSKO - Desiatky zamestnancov Mestského úradu v Nitre roznášajú počas tohto týždňa takmer 46 000 respirátorov pre viac ako 15 000 seniorov.

Radnica nakúpila celkom 60 000 respirátorov, časť z nich využije pre vlastné potreby.

"Do tisícok domácností v celom meste sa dostane 45.910 kusov. S ich distribúciou začalo 64 zamestnancov mestského úradu v pondelok a roznášať ich budú do konca tohto týždňa," informoval primátor Marek Hattas.

Každý obyvateľ mesta nad 65 rokov dostane po tri kusy spolu s informačným letákom, týkajúcim sa dodržiavania pandemických opatrení.

11:18 SLOVENSKO - V Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku je momentálne hospitalizovaných 76 pacientov s ochorením COVID-19.

Podporu umelej pľúcnej ventilácie a neinvazívnej pľúcnej ventilácie potrebuje dokopy 15 z nich. Celkový počet reprofilizovaných lôžok v nemocnici je 140.

11:13 SVET - Rakúsko v pondelok schválilo aktualizáciu nariadenia o vstupe do krajiny, na základe ktorej vstúpia vo štvrtok o polnoci do platnosti sprísnené podmienky testovania pre pendlerov vrátane občanov Slovenska, Česka či Maďarska.

Ľudia prichádzajúci z 12 štátov EÚ sa budú musieť preukázať negatívnym výsledkom PCR alebo antigénového testu nie starším ako 72 hodín.

11:01 SLOVENSKO - Víkendové testovanie v obci Veľké Pole v okrese Žarnovica odhalilo takmer 5-percentnú pozitivitu. Ako potvrdil starosta obce František Demeter, ohniskom nákazy sa stala materská škola.

V nedeľu sa na testovaní v obci zúčastnilo 386 ľudí, pozitívny výsledok malo 19 z nich, čo predstavuje pozitivitu na úrovni 4,9 percenta.

"Z pozitívnych prípadov sú dvaja zamestnanci MŠ a 13 pozitívnych detí. V podstate okrem dvoch detí, ktoré posledný týždeň nenavštevovali škôlku, boli pozitívne všetky," uviedol Demeter.

10:59 SLOVENSKO - Odškodné od štátu by mohli dostať aj príbuzní opatrovateľov, ktorí zomreli na ochorenie COVID-19 v súvislosti so svojou prácou. Myslí si to poslanec Národnej rady SR Martin Borguľa (Sme rodina).

Parlament aktuálne rokuje o balíku noviel z dielne rezortu zdravotníctva, v rámci neho by mali dostať odškodné vo výške 58.712,30 eura príbuzní zomretých zdravotníkov.

Borguľa informoval, že téma odškodnenia sa z balíka nateraz vyjme, pričom sa má pripraviť nový vládny návrh, kde pribudne aj odškodnenie opatrovateľov. Návrh chcú pripraviť na ďalšiu schôdzu parlamentu, ktorá je naplánovaná v máji.

10:49 SLOVENSKO - Občan, ktorý sa na internete chválil nedodržiavaním protipandemických opatrení v skutočnosti všetky vzorne plnil. Polícia to uviedla v profile Hoaxy a podvody – Polícia SR na sociálnej sieti.

Užívateľ s krstným menom Richard sa na sociálnej sieti v komentároch „chválil“ tým, že je infikovaný ochorením COVID-19, no napriek tomu sa pohybuje na verejnosti.

Polícia sa po viacerých upozorneniach od občanov rozhodla jeho tvrdenia overiť a navštívila občana doma.

10:32 SVET - Interval medzi podaním prvej a druhej dávky vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna sa v Česku predĺži na 42 dní.

Informovalo o tom české ministerstvo zdravotníctva po tom, ako súhlas s takýmto predĺžením intervalu - z pôvodných 21 až 28 dní - vyslovila Rada vlády pre zdravotné riziká.

Predĺženie intervalu medzi dávkami umožní podať vakcínu viac ľuďom, uvádza portál Novinky.cz.

"Druhú dávku očkovania od Pfizeru a Moderny dostanú novo registrovaní na očkovanie až po 42 dňoch. Z odborného pohľadu je to úplne v poriadku, nie je potrebné mať žiadne obavy. Nám všetkým ale táto zmena umožní ochrániť viac ľudí v kratšom čase," oznámilo na Twitteri ministerstvo zdravotníctva.

10:16 SLOVENSKO - V martinskej nemocnici je hospitalizovaných 102 pacientov s ochorením COVID-19.

Podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 18 pacientov, na jednotkách intenzívnej starostlivosti leží osem pacientov. Situácia sa tak oproti minulému týždňu nezmenila.

"Počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 posledné dni mierne klesol, k dnešnému dňu však opäť prekročil stovku. Počty pacientov na lôžkach napojených na umelú pľúcnu ventiláciu stále neklesajú a plné sú aj jednotky intenzívnej starostlivosti. UNM má pre covidových pacientov celkovo reprofilizovaných 168 lôžok, z toho je 20 s pripojením na umelú pľúcnu ventiláciu," uviedla Zuzana Marčeková z oddelenia marketingovej komunikácie nemocnice.

10:11 SVET - Taliansko plánuje od konca apríla očkovať proti koronavírusu i v lekárňach. Príslušnú dohodu so zväzom lekárnikov a regiónmi podpísal taliansky minister zdravotníctva Roberto Speranza.

V lekárňach sa budú môcť dať zaočkovať len ľudia, ktorí nemajú nijaké zdravotné problémy. Za každú podanú dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 dostanú lekárne šesť eur.

Aktuálne je v Taliansku podľa rezortu zdravotníctva zriadených približne 1990 očkovacích miest.

10:02 SLOVENSKO - V pondelok sa podarilo zaočkovať ďalších 16 702 osôb. Celkový počet ľudí zaočkovaných aspoň jednou dávkou tak stúpol na 680 983. Druhú dávku vakcíny už dostalo 257 105 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 1 161 ľudí.

9:58 SLOVENSKO - Za uplynulý deň pribudlo 1 215 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 1 641 pozitívne testovaných antigénnymi testami.

Je to 13,96 % z 8 705 ukončených RT-PCR vyšetrení a 0,92 % z 178 962 antigénnych testov.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Žilinskom kraji (297), nasleduje Prešovský kraj (219), Bratislavský (153), Trenčiansky (142), Trnavský (126), Banskobystrický (119), Nitriansky (81) a Košický (78).

Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 82 prípadov. Celkový počet úmrtí "na covid" je 9 624 a celkový počet úmrtí "s covidom" je 1 782.

V nemocniciach je hospitalizovaných 3 337 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 3 096 ľudí. Na JIS je 284 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 355 osôb.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 340 533, pričom takto bolo pozitívne testovaných 359 330 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 22 792 219, z čoho bolo pozitívne testovaných 348 445 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 553 104. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

9:54 SVET - Maďarsko predĺžilo kontroly hraníc do štvrtka 8. apríla. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR na svojej webovej stránke.

Od 1. septembra 2020 platí zákaz vstupu do Maďarska iným ako maďarským občanom. Rezort diplomacie zároveň pripomína, že do Maďarska môžu vstúpiť aj cudzinci s oprávnením na trvalý pobyt území Maďarska a ich rodinní príslušníci, ak sa preukážu dokladom, respektíve disponujú platným povolením, ktoré im vydala cudzinecká polícia Maďarska a oprávňuje ich na pobyt na území Maďarska na obdobie dlhšie ako 90 dní.

„Od 28. októbra 2020 je každému občanovi Maďarska, nemaďarským občanom s povolením na pobyt, osobám, ktoré nemajú výnimky vracajúcim sa zo zahraničia automaticky nariadená povinná desaťdňová karanténa, ktorej dodržiavanie je prísne sledované cez nainštalovanú aplikáciu v mobilnom telefóne,“ upozorňuje rezort zahraničia.

9:46 SLOVENSKO - Tlačová konferencia o aktuálnej epidemiologickej situácii sa uskutoční o 14:30.

9:17 SLOVENSKO - Mesto Poprad vytvorí počas veľkonočného víkendu päť odberných miest v rámci testovania na ochorenie Covid-19. Tentokrát sa však bude dať otestovať len v sobotu 3. apríla, v čase od 8:00 do 19:00, s prestávkou medzi 12:00 a 13:00.

Tri odberné miesta budú otvorené v športovej hale Aréna, dve na mestskom úrade. Testovať sa bude bez registrácie.

8:55 SVET - Nemci budú môcť aj napriek pretrvávajúcej pandémii naďalej cestovať na dovolenky do zahraničia. Povedal to hovorca nemeckej vlády s tým, že proces preverovania možnosti zakázať turistické cesty do zahraničia, ktorý nariadila kancelárka Angela Merkelová, bol oficiálne ukončený.

Hovorca však dodal, že "spolková vláda naďalej žiada všetkých občanov, aby s ohľadom na zvyšujúci sa počet nakazených a s tým spojené riziká upustili od cestovania doma i v zahraničí".

8:32 SVET - Aj najnovšie čísla z Česka potvrdzujú zlepšujúci sa trend vývoja pandémie koronavírusu v krajine. V pondelok testy odhalili 6 865 nakazených, čo je o viac než 1300 menej ako pred siedmimi dňami.

8:18 SVET - Britská farmaceutická firma GlaxoSmithKline oznámila, že pre Britániu vyrobí 60 miliónov dávok vakcíny, ktorú vyvinula americká biotechnologická spoločnosť Novavax.

GlaxoSmithKline vo vyhlásení uviedol, že dosiahli "rámcovú dohodu" o výrobe týchto dávok v továrni na severovýchode Anglicka, a to možno "už od mája 2021". Britský premiér Boris Johnson však dodal, že túto očkovaciu látku ešte neposúdil britský Regulačný úrad pre lieky a zdravotnícke výrobky.

7:45 SVET - Vláda amerického prezidenta Joea Bidena oznámila rozšírenie národného vakcinačného programu s cieľom zaistiť, aby do 19. apríla malo nárok na zaočkovanie až 90 percent dospelých obyvateľov USA.

Biely dom dodal, že výsledkom rozšírenia vakcinačnej kampane bude aj to, že "90 percent (obyvateľov) bude mať očkovacie stredisko do piatich míľ (ôsmich kilometrov) od svojho bydliska".

Súvisiaci článok Únia zavádza očkovacie pasy. Kam vás bez neho nepustia? Čítajte 

7:30 SVET - Europarlament je pripravený ratifikovať zelený preukaz, takzvaný covid pas, na svojom plenárnom zasadnutí od 7. do 10. júna, uviedol v pondelok Juan Fernando López Aguilar, ktorý je predsedom príslušného výboru.

Podľa návrhu Európskej komisie zo 17. marca by preukaz, ktorý môže byť v digitálnej aj papierovej podobe, mal zahŕňať informácie o tom, že bol jeho nositeľ zaočkovaný proti ochoreniu Covid-19, alebo má negatívny výsledok testu či potvrdenie o prekonaní tejto choroby.

Covid pas má zjednodušiť cestovanie v rámci EÚ v časoch pandémie. Uznávať ho budú všetky členské štáty a ľudia cestujúci do určitej krajiny s covidovým pasom by mali mať také isté práva ako napríklad domáci cestujúci. Členské štáty však budú mať stále vo svojej kompetencii to, koho a za akých podmienok pustia. Viac si môžete prečítať tu >>>>

7:00 SVET - V Nemecku za posledných 24 hodín zistili koronavírus u ďalších 9549 ľudí, čo je približne o dvetisíc viac ako minulý týždeň v utorok.

Incidencia, teda počet nových prípadov nákazy na 100-tisíc obyvateľov, sa za posledných sedem dní mierne zvýšila na 135,2. Ešte začiatkom marca pritom bola na hodnote pod 70. Podľa odborníkov za to môže šírenie nákazlivejších mutácií, píše agentúra DPA.

6:40 SVET - Kuba začala v pondelok očkovať desaťtisíce zdravotníckych pracovníkov svojou druhou vakcínou proti covidu. Vakcínou Abdala sa očkuje, hoci jej klinické skúšky ešte nie sú ukončené - sú v tretej fáze.

Ako dodala agentúra AFP, už minulý týždeň začala Kuba podávať 150-tisíc pracovníkom zdravotníctva vakcínu Soberana 2, ktorá je tiež v tretej fáze klinických štúdií. Okrem toho sa na Kube pracuje na dvoch ďalších vakcínach - Mambisa a Soberana 1 -, ktorých klinické skúšky sú v prvej a druhej fáze.

06:15 SVET - Národný poradný výbor pre imunizáciu (NACI), ktorý dohliada na očkovaciu kampaň v Kanade, odporúča pozastaviť očkovanie vakcínou farmaceutickej spoločnosti AstraZeneca v prípade osôb mladších ako 55 rokov. Agentúru AFP o tom informoval nemenovaný vládny zdroj.

NACI odporúča pozastaviť podávanie vakcíny AstraZeneca ľuďom mladším ako 55 rokov dovtedy, kým sa detailne prešetria prípady protrombotickej imunitnej trombocytopénie po očkovaní touto vakcínou.

Súvisiaci článok EMA dospela k záveru: Vakcína AstraZeneca je bezpečná, riziko zrazenín nezvyšuje Čítajte 

V polovici marca bolo očkovanie vakcínou AstraZeneca pozastavené v Nemecku aj ďalších európskych štátoch, šlo o preventívne opatrenia súvisiace s výskytom krvných zrazenín v žilách v mozgu u ľudí, ktorí boli krátko predtým zaočkovaní práve touto vakcínou.

Po prešetrení týchto prípadov Európska agentúra pre lieky (EMA) deklarovala, že vakcína AstraZeneca je bezpečná. K možným vedľajším účinkom vakcíny však pridala ojedinelý výskyt krvných zrazenín v žilách v mozgu.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tento rok turizmu neprial
 2. Dobrá receptúra musí mať „oko draka“
 3. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 4. Opäť sme na dobrej vlne
 5. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 6. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 7. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos
 8. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 9. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 10. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 1. Dobrá receptúra musí mať „oko draka“
 2. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 3. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 5. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 6. Opäť sme na dobrej vlne
 7. Aj mikulášske balíčku môžu byť zdravé. Zistite ako na to.
 8. 365.bank sa stala bankou roka na Slovensku
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 18 376
 2. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 17 189
 3. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 9 945
 4. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 835
 5. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 840
 6. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 4 564
 7. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 3 638
 8. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 3 204
 9. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 2 224
 10. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 2 018
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rana žije na Slovensku šesť rokov.

Rozhovor s iránskou metalistkou žijúcou na Slovensku.


3. dec

Minister financií presvedčil najmä vlastných voličov.


3 h
Členovia konzília odborníkov Alena Koščálová, Elena Prokopová, Matej Mišík a Zuzana Krištúfková.

Nemocnice príjmu priemerne 375 pacientov s covidom denne.


5 h
Slovenskí parahokejisti sa tešia z postupu na paralympiádu do Pekingu.

V Pekingu budú Slovensko reprezentovať až dva hokejové tímy.


4. dec

Neprehliadnite tiež

Predseda vlády Eduard Heger.

Podľa premiéra to nie je vec politického názoru, ale faktov.


TASR 1 h
Minister školstva SR Branislav Gröhling.

SaS lockdown bez výhod pre zaočkovaných z veľkej časti nepodporí.


TASR 2 h

Minister financií presvedčil najmä vlastných voličov.


3 h
 Jana Bittó Cigániková.

Konzílium odporúča predĺžiť lockdown do 16. decembra.


TASR a 1 ďalší 3 h
Skryť Zatvoriť reklamu