SME
Sobota, 27. november, 2021 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Holandsko zastavilo očkovanie AstraZenecou u mladších ako 60 rokov (minúta po minúte)

Na Slovensku vpichli už milióntu dávku vakcín proti covidu.

Načítavam video...
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platia sprísnené opatrenia: Správy o koronavíruse prinášame online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Online spravodajstvo o pandémii COVID-19 budeme prinášať opäť zajtra.

20:54 SVET - Celkovo 30 prípadov zriedkavých krvých zrazenín zaznamenali v Británii medzi viac ako 18 miliónmi ľudí zaočkovanými proti ochoreniu COVID-19 vakcínou od spoločnosti AstraZeneca. Oznámil to britský Regulačný úrad pre lieky a zdravotnícke výrobky, z vyhlásenia ktorého citovala agentúra AFP.

Skryť Vypnúť reklamu

"Výhody vakcín proti COVID-19 naďalej prevažujú nad akýmikoľvek rizikami," uviedol úrad a verejnosť vyzval, aby sa ďalej nechala očkovať vakcínou od AstraZenecy.

Do 24. marca bolo v Británii po očkovaní touto látkou zaznamenaných 22 prípadov trombózy intrakraniálneho venózneho systému a osem prípadov krvných zrazenín v spojení s nízkym počtom krvných doštičiek.

"Riziko takýchto špecifických typov krvných zrazenín je veľmi malé... Počet a charakter domnelých nežiaducich reakcií, aké sú zatiaľ hlásené, nie je nezvyčajný v porovnaní s inými typmi bežne používaných vakcín," skonštatoval úrad a dodal, že očkovanie je najúčinnejším spôsobom znižovania počtu úmrtí či prípadov vážneho priebehu ochorenia COVID-19.

19:59 SVET - Ľudia s ukončeným očkovaním proti covidu môžu znova cestovať po Spojených štátoch, ak budú dodržiavať preventívne opatrenia, ako je nosenie rúška, sociálny odstup a vyhýbanie sa davom. Vyplýva to z aktualizovaných pokynov, ktoré zverejnilo americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

Skryť Vypnúť reklamu

V rámci USA nebudú úplne zaočkovaní ľudia musieť po cestovaní absolvovať karanténu ani test na Covid-19. Pasažieri zo zahraničia smerujúci do Spojených štátov by však mali mať negatívne výsledky testu pred nastúpením do lietadla, podstúpiť niekoľko dní po príchode test a nastúpiť do karantény, ak to budú tamojšie úrady vyžadovať, uviedlo centrum vo vyhlásení.

Dodalo, že zaočkovaní cestujúci môžu ísť do zahraničia bez predošlého testu na Covid-19, ak nie je takýto test vyžadovaný v ich cieľovej lokalite. Nezaočkovaní ľudia by sa podľa centra mali naďalej vyhýbať cestovaniu, ktoré nie je nevyhnutné.

18:16 SVET - V Holandsku dočasne pozastavia očkovanie ľudí vo veku menej ako 60 rokov vakcínou proti covidu od spoločnosti AstraZeneca.

Opatrenie oznámila holandská vláda po hlásení krvných zrazenín u niekoľkých ďalších ľudí, ktorých zaočkovali. Informovali o tom agentúra AFP a AP.

Skryť Vypnúť reklamu

Rozhodnutie prišlo tri dni po tom, ako používanie vakcíny od AstraZenecy u ľudí pod 60 rokov prerušili z rovnakých dôvodov v Nemecku.

Holandská organizácia, ktorá monitoruje vedľajšie účinky vakcín, v piatok uviedla, že dostala správy o výskyte krvných zrazenín v spojení s nízkym počtom krvných doštičiek u piatich zaočkovaných žien vo veku 25 - 65 rokov, a to v čase sedem až desať dní po zaočkovaní.

V období hlásenia týchto piatich prípadov podali vakcínu od AstraZenecy v Holandsku celkovo približne 400.000 ľuďom.

Holandský minister zdravotníctva Hugo de Jonge uviedol, že dočasné zastavenie očkovania je preventívnym opatrením. Potrvá do 7. apríla, keď by mala Európska agentúra pre lieky (EMA) vydať aktualizované odporúčanie v tejto záležitosti.

Skryť Vypnúť reklamu

EMA vo štvrtok oznámila, že odborníci skúmajúci súvislosti s vakcínou AstraZenecy a krvnými zrazeninami nenašli žiadne špecifické rizikové faktory, ako by boli vek, pohlavie či iné zdravotné problémy. Avizovala však, že jej výbor pre bezpečnosť liečiv vydá "aktualizované odporúčanie" po svojom zasadnutí budúci týždeň.

17:25 SLOVENSKO - Mesto Myjava po dohode s riaditeľmi škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta na základe vyhlášky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne pristúpilo k otvoreniu prvého stupňa základných škôl, základnej umeleckej školy a materských škôl. Informoval o tom hovorca mesta Marek Hrin.

"Od utorka 6. apríla bude obnovený výchovno-vzdelávací proces vo všetkých materských školách (MŠ) na území mesta a od stredy 7. apríla pre žiakov prvého stupňa základných škôl (ZŠ) a základnej umeleckej školy. Všetky zariadenia budú prevádzkované v súlade s rozhodnutím ministra školstva," informoval Hrin.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako doplnil, výnimku tvorí ZŠ na Štúrovej ulici, ktorá obnoví výučbu až od štvrtka 8. apríla. "V stredu bude škola bez elektrickej energie a nebude možné zabezpečiť stravovanie žiakov a vykurovanie priestorov školy," uviedol hovorca.

17:24 SVET - Polícia v Taliansku zadržala počítače a ďalšie zariadenia, ktoré štyria Taliani údajne použili na zaslanie vyhrážok smrťou a urážlivých e-mailov ministrovi zdravotníctva. Motívom mal byť nesúhlas s jeho pevným postojom v otázke protipandemických opatrení, informovala v piatok agentúra AP.

Špecializovaná jednotka karabinierov pre ochranu verejného zdravia v piatkovom vyhlásení uviedla, že inkriminované e-maily boli zaslané od októbra minulého roka do januára prostredníctvom počítačových serverov v zahraničí. Autori sa vyhrážali násilím ministrovi zdravotníctva Robertovi Speranzovi a jeho rodine.

Skryť Vypnúť reklamu

Voči štyrom Talianom vo veku 35 - 55 rokov, ktorí pochádzajú zo štyroch rôznych miest, začali vyšetrovanie pre obvinenia z "vyhrážania sa s priťažujúcimi okolnosťami".

Speranza patrí k skupine členov talianskej vlády presadzujúcej prísne obmedzenia s cieľom zastaviť šírenie koronavírusu, píše AP. Počas pandémie má v prieskumoch verejnej mienky vysokú podporu. Je tiež jedným z niekoľkých ministrov, ktorí zostali vo funkcii po nástupe kabinetu nového premiéra Maria Draghiho vo februári tohto roka.

17:13 SLOVENSKO - Namiesto predlžovania núdzového stavu by poslanec Národnej rady SR Patrick Linhart (Sme rodina) privítal prijatie "pandemického zákona". Uviedol to vo svojom vysvetlení, prečo hlasoval proti predlžovaniu núdzového stavu.

Skryť Vypnúť reklamu

Podotkol, že aj napriek tomu, že Ústavný súd SR deklaroval, že núdzový stav a jeho predĺženie je v súlade s ústavou a ústavným zákonom o bezpečnosti štátu, má s predlžovaním núdzového stavu výrazný problém pre ďalšie dopady na životy bežných ľudí. Zároveň poznamenal, že pri poslednom hlasovaní podporil predĺženie núdzového stavu iba z dôvodu, že Slovensko na tom bolo zo všetkých krajín najhoršie. Osobne totiž dúfa, že po veľkonočných sviatkoch sa nebudú musieť aspoň v exteriéri nosiť rúška.

17:03 SLOVENSKO - Bratislavská župa apeluje na ľudí, aby nezneužívali systém a nezaberali miesto ľuďom s nárokom na vakcináciu. Hovorkyňa župy Lucia Forman zároveň upozornila, že návod na internete, ako sa nedovoleným spôsobom prihlásiť na očkovanie vo veľkokapacitnom centre Bratislavského kraja nefunguje.

Skryť Vypnúť reklamu

Podotkla, že všetkých, ktorí sa takto skúšali dostať k očkovaniu, odmietli. Samospráva varuje všetkých, ktorí sa nekalým spôsobom prihlásia na očkovanie, že nielenže nebudú vo veľkokapacitnom vakcinačnom centre kraja zaočkovaní, no riskujú aj vyradenie zo všetkých zoznamov vakcinačných centier Bratislavského kraja. Ich prípad bude tiež postúpený polícii.

Predseda BSK Juraj Droba priblížil, že od 1. apríla sa šíri internetom postup, ako sa cez systém Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) prihlásiť do databázy náhradníkov na očkovanie. Tento návod navádza, aby v ňom registrujúci označili, že patria ku kritickej infraštruktúre. Údajne to nikto nekontroluje

17:02 SLOVENSKO - Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) uviedol, že 340-tisíc Slovákov bude pred ochorením COVID-19 chránených registrovanou vakcínou o pol roka skôr. Zdôraznil pritom, že ide o konkrétny prejav solidarity 19 členských štátov voči SR, ktorá sa ocitla v závese pri objednávaní tejto vakcíny. "Ďakujeme za to a budeme si to pamätať, keď sa s prosbou o solidaritu na nás obrátia iní," poznamenal šéf slovenskej diplomacie.

Skryť Vypnúť reklamu

Zároveň zdôraznil, že skorší príchod vakcín sme dosiahli aj vďaka úsiliu slovenských diplomatov, keďže o túto vakcínu je v EÚ záujem. Ocenil pritom prácu diplomatov, ktorí veľa nehovoria, "ale o to viac konajú a práve na tom sa dá vidieť, čo robí diplomacia pre Slovensko".

Šéf slovenskej diplomacie sa osobitne poďakoval veľvyslankyni SR pri EÚ Petre Vargovej, ktorá sa stala prvou ženou na najdôležitejšom diplomatickom mieste vyslanou už počas pôsobenia ministra Korčoka na poste ministra. Zároveň sa poďakoval i kolegom zo Stáleho zastúpenia SR pri EÚ, ako aj Ľubici Karvašovej, poradkyni predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽANO).

17:00 SLOVENSKO - Pandémia nového koronavírusu poznačila aj vyučovanie telesnej výchovy. Niektorí telocvikári posielajú cvičenia, ktoré majú deti vykonať. Ale posielajú sa aj zadania teoretického charakteru, napríklad o výžive, rôznych športoch či pravidlách. Pre TASR to uviedol David Zeman, ktorý stojí za portálom Telocvikari.sk.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako tvrdí, vyučovanie telesnej výchovy sa menilo podľa aktuálnej situácie v súvislosti s ochorením COVID-19. "Začiatkom školského roka prebiehalo vyučovanie relatívne normálne. Potom prišlo odporúčanie, aby sa učila telesná výchova len teoreticky," povedal. Ako tvrdí, niektorí telocvikári to vzali doslovne a učili napríklad o zdravej výžive či pravidlách rôznych športov a iní hľadali spôsob, ako deťom dopriať pohyb. "Jesenné počasie to umožňovalo. Robili sa rôzne pohybové aktivity s rozstupmi a aspoň prechádzky na čerstvom vzduchu," povedal.

Ako sa dá učiť telesná výchova aj na diaľku, zverejňuje Zeman aj na webe telocvikari.sk. "Vo videu sa podelil o svoje skúsenosti Martin Dovičák, ktorý vyučuje telesnú výchovu na vysokej škole. Využíva sa pritom aplikácia Strava. Učiteľ si založí virtuálnu triedu a študenti sa do tejto triedy prihlásia. Aplikácia cez mobilný telefón zaznamenáva pohybovú aktivitu žiaka," povedala Zeman. Telocvikár tak má podľa jeho slov prehľad, kto športuje a kto nie.

Skryť Vypnúť reklamu

16:26 SVET - Po spore členských štátov EÚ okolo rozdeľovania vakcín proti covidu ponúklo Rakúsko podporu Českej republike. Viedeň poskytne Prahe 30-tisíc dávok, oznámil rakúsky kancelár Sebastian Kurz. Informovali o tom agentúry APA a DPA.

Kurz kritizoval, že Česko, ktoré je mimoriadne vážne postihnuté pandémiou a má stále vysokú mieru nových prípadov nákazy koronavírusom, nedostane pri rozdeľovaní vakcín v EÚ ako jediné dodatočné dávky vakcíny.

"Nepodporiť práve Česko považujeme za neférové a nesolidárne," uviedol rakúsky kancelár vo vyhlásení. Keď je podľa neho pokrok pri očkovaní v niektorých krajinách príliš pomalý, výsledok je zlý pre všetkých. Na východe Rakúska, no tiež na východe Nemecka vidno, že koronavírus sa nezastaví na hraniciach, zdôraznil Kurz.

Skryť Vypnúť reklamu

15:29 SVET - Pápež František v piatok uskutočnil vopred neohlásenú návštevu centra, kde proti chorobe COVID-19 očkujú bezdomovcov a sociálne slabších Rimanov. Informovala o tom agentúra Reuters.

Na fotografiách zverejnených Vatikánom je 84-ročný pápež, ako sa zdraví s lekármi, zdravotnými sestrami, dobrovoľníkmi i očkovancami. Vo Vatikáne sa proti covidu očkuje v posluchárni prispôsobenej pre potreby očkovacieho centra, keďže počas pandémie tento priestor nemôže byť využívaný na svoje pôvodné určenie, dodala agentúra AFP.

Bezplatnú vakcínu vo Vatikáne zatiaľ dostalo okolo 800 ľudí bez domova alebo v núdzi a najmenej 400 ďalších ju ešte dostane.

František, ktorý už je zaočkovaný - rovnako ako emeritný pápež 93-ročný pápež Benedikt -, začiatkom januára uviedol, že "z etického hľadiska" by sa mal dať proti covidu zaočkovať každý, pretože "od toho závisí zdravie a životy iných ľudí".

Skryť Vypnúť reklamu

Na margo ľudí, ktorí sa odmietajú dať zaočkovať, vtedy pápež povedal, že ide o popieranie hraničiace so samovraždou, ktoré si on nedokáže vysvetliť. Zdôraznil, že sa "treba dať zaočkovať".

Počas Františkovho pontifikátu Vatikán zriadil niekoľko štruktúr na pomoc obyvateľom Ríma bez domova - vzniklo zdravotné stredisko, umyvárne, holičstvo a kaderníctvo.

13:36 SLOVENSKO - Včera podali už milióntu vakcínu proti ochoreniu COVID-19. Od 26. decembra 2020 do 1. apríla sa použilo 1 000 911 očkovacích látok. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.

Očkovanie je podľa rezortu zdravotníctva najúčinnejšou ochranou proti novému koronavírusu. Pre ministerstvo zdravotníctva je očkovanie proti ochoreniu COVID-19 jednou z priorít a denne odborníci na rezorte kladú dôraz na zrýchlenie vakcinácie na Slovensku. Do štvrtka 1. apríla bolo podaných vyše milión vakcín, pričom 737 496 ľudí dostalo prvú dávku a z nich 263 415 dostalo už aj druhú dávku. Očkovanie by sa malo v najbližšom období ešte urýchliť.

Skryť Vypnúť reklamu

V druhom kvartáli príde na Slovensko nová jednodávková vakcína od spoločnosti Johnson & Johnson. Krajiny EÚ zároveň vo štvrtok schválili dodatočné dávky vakcíny od spoločnosti Pfizer/BioNTech. V najbližších troch mesiacoch do našej krajiny príde 1,63 milióna dávok tejto očkovacej látky.

12:28 SLOVENSKO - Mobilné odberové miesto na antigénové testovanie v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Banskej Bystrici nie je počas veľkonočných sviatkov v prevádzke. Ak záujemcovia dostali termíny na Veľký piatok alebo Veľkonočný pondelok, sú zrušené. Informuje o tom detská nemocnica na sociálnej sieti.

"Tieto termíny boli pridelené automaticky informačným systémom, ktorý prevádzkuje NCZI. Nemocnica nemá vplyv na ich generovanie. Všetci objednaní by mali od NCZI dostať SMS správu o zrušení termínu v uvedené dva dni," uvádza nemocnica.

Skryť Vypnúť reklamu

Aj banskobystrická Rooseveltova nemocnica upozorňuje, že počas veľkonočných sviatkov nevykonáva antigénové testovanie na Mičinskej ceste. Na PCR testy tam môžu prísť iba objednaní záujemcovia v sobotu (3. 4.) a v pondelok 5. apríla. Vakcinačné centrum v nemocnici je do pondelka zatvorené.

12:18 SVET - Poľská vláda plánuje po Veľkej noci zrýchliť tempo očkovania proti novému koronavírusu - týždenne má vakcínu dostať až milión ľudí. Povedal to novinárom splnomocnenec poľského premiéra pre očkovaciu kampaň Michal Dworczyk, informovala agentúra PAP.

"Počas prvého týždňa po Veľkej noci, konkrétne od 12. do 18. apríla začneme očkovať proti koronavírusu milión ľudí za týždeň," povedal Dworczyk s tým, že tento počet zohľadňuje rovnako prvú i druhú dávku očkovacích látok. Dodal, že v krajine budú za týmto účelom zriadené aj mnohé ďalšie vakcinačné centrá.

12:12 SLOVENSKO - Linka pomoci v bratislavskej Dúbravke, ktorá počas prvej vlny pandémie nového koronavírusu začala pomáhať osamelým seniorom a neskôr poskytovala pomoc aj rodinám a mládeži v núdzi, rozširuje svoju činnosť. "Aktuálne pomáha aj s registrovaním na očkovanie proti ochoreniu COVID-19," informuje mestská časť Bratislava-Dúbravka na svojom webe.

"Dúbravská linka pomoci je k dispozícii na mobilnom čísle 0948 350 723, pevnej linke 02/6920 2545 alebo prostredníctvom mailu pomoc.socialna@dubravka.sk. Obsluhujú ju zamestnanci oddelenia sociálnych vecí a zdravotníctva," spresnila hovorkyňa Dúbravky Lucia Marcinátová.

Dúbravka má viac než 6400 seniorov starších než 70 rokov, v opatrovateľskej službe má okolo 90 osamelo žijúcich seniorov.

12:07 SVET - V čínskom meste Žuej-li na hraniciach s Mjanmarskom začali v piatok 5-dňovú vakcinačnú kampaň, počas ktorej chcú zaočkovať celú 300-tisícovú populáciu. V spomenutom meste nedávno prepuklo ohnisko nákazy COVID-19.

Podľa čínskej štátnej televízie CCTV v Žuej-li od utorka potvrdili 16 pozitívnych prípadov. Dvanásť zachytili u Číňanov, zvyšné štyri u štátnych príslušníkov neďalekého Mjanmarska. Miestny predstaviteľ komunistickej strany pre CCTV uviedol, že do Žuej-li už dorazilo 159-tisíc dávok vakcíny.

12:06 SVET - Ukrajina zaznamenala za uplynulých 24 hodín rekordný denný prírastok nových prípadov nákazy koronavírusom od začiatku pandémie - pribudlo takmer 20-tisíc infikovaných. Tretí deň po sebe evidujú v krajine i vyše 400 úmrtí.

Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na piatkové údaje ukrajinského ministerstva zdravotníctva. Ako uviedol minister zdravotníctva Maxym Stepanov, počet infikovaných sa zvýšil o 19 893 a pribudlo 433 obetí ochorenia COVID-19.

12:04 SVET - Za posledných 24 hodín potvrdili v Maďarsku 9 055 nových prípadov nákazy koronavírusom, čím celkový počet infikovaných od začiatku pandémie stúpol na 670 776.

V súvislosti s ochorením COVID-19 pribudlo 267 úmrtí. Počet obetí pandémie tak stúpol na 21 262, vyplýva z údajov operačného štábu zverejnených v piatok na webovej stránke koronavirus.gov.hu. Aktuálne je nakazených 236 144 ľudí.

V nemocniciach je hospitalizovaných 11 747 pacientov s covidom, z nich 1 467 je odkázaných na podporu umelej pľúcnej ventilácie. Prvou dávkou vakcíny proti koronavírusu zaočkovali doposiaľ 2 156 680 osôb, obe dávky dostalo už 863 195 z nich.

Očkovanie podľa predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána prebieha vyhovucjúcim tempom. Jeden až dva dni po sviatkoch bude zaočkovaných už dva a pol milióna ľudí, preto bude plánovaným spôsobom bude možné otvoriť obchody a sektor služieb, dodal Orbán. Zdôraznil ale, že počet zákazníkov v jednotlivých obchodoch a zariadeniach služieb bude obmedzený v závislosti od ich rozlohy.

"Ak si niekto myslí, že britskú mutáciu koronavírusu je možné zastaviť zákazmi a zatváraním, mýli sa - je ju možné iba spomaliť. To, čo fungovalo v prvej a druhej vlne, v prípade tohto variantu vírusu už nefunguje," podotkol.

11:58 SVET - Srbská polícia včera predvolala na výsluch tamojšiu známu lekárku a ďalších antivakcinačných aktivistov. Tí podľa Belehradu ohrozujú úspešný proces očkovacej kampane proti koronavírusu v krajine.

Podľa štátnej televízie psychiatričku Jovanu Stojkovičovú, ktorá patrí k popredným osobnostiam srbského antivakcinačného hnutia, previezli na policajnú stanicu v Belehrade. Čelí obvineniam, že svojimi príspevkami na sociálnych sieťach i verejným vystupovaním šíri medzi ľuďmi "strach a paniku".

11:57 SLOVENSKO - Šport a pravidelné cvičenie majú pozitívny vplyv na imunitu a zdravie človeka, ktoré je práve v období pandémie ochorenia COVID-19 mimoriadne dôležité. Štátna školská inšpekcia už niekoľko rokov uvádza, že školy nemajú požadované priestorové a materiálno-technické vybavenie na vyučovanie telesnej a športovej výchovy. Informuje o tom inšpekcia na svojom webe.

V školskom roku 2019/2020 z 51 kontrolovaných základných škôl nemalo telocvičňu 12, teda 23,5 percenta. Žiaci v tomto prípade podľa zistení školskej inšpekcie cvičili na chodbách, v triedach či v pivničných priestoroch. V lepšom prípade to bolo v prenajatej telocvični.

V mnohých školách bolo na nevyhovujúcej úrovni aj materiálno-technické vybavenie telovýchovným náradím a náčiním. "Vychádzajúc z dát za rok 2018, z 2087 základných škôl nemalo svoju telocvičňu až 44,6 percenta, 382 škôl nemalo telocvičňu a ani iné zariadenie na vyučovanie telesnej a športovej výchovy. Pritom štátny vzdelávací program z roku 2015 ukladá školám povinnosť zabezpečiť telocvičňu ako základné priestorové vybavenie najneskôr do roku 2018 a vydaním dodatku k štátnemu vzdelávaciemu programu sa táto povinnosť predĺžila do roku 2020," uvádza inšpekcia.

11:54 SLOVENSKO - Slovensko získa do konca júna ďalších 687 590 vakcín od BioNTech/Pfizer. S týmto výrobcom vakcín vyjednala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová možnosť skoršej dodávky dodatočných 10 miliónov vakcín pre Európsku úniu (EÚ). Informoval o tom tlačový odbor Úradu vlády SR.

Časť z vakcín bude prerozdelená solidárne s niekoľkými členskými krajinami v záujme zmenšenia rozdielov v predpokladanej zaočkovanosti do konca júna. Zaočkovanosť v krajinách EÚ by sa totiž mala pohybovať od 31 percent až do 90 percent. Následne sa zvyšok vakcín prerozdelí štandardným systémom „pro-rata“, teda podľa počtu obyvateľov.

Úrad vlády vysvetlil, že dôvodom výrazných rozdielov v počtoch zaočkovaných ľudí medzi krajinami EÚ je aj to, že niektoré členské štáty vrátane Slovenska stavili najviac na vakcínu od AstraZenecy. Tá mala byť totiž prvou dostupnou na trhu, bola vyrobená na báze overeného spôsobu adenovírusu a zároveň bola podstatne jednoduchšia na logistiku v porovnaní s ostatnými vakcínami.

„V rozhodnutiach o portfóliu vakcín sa nepočítalo s tým, že by mohlo prísť k tak výraznému výpadku vakcín od jednej spoločnosti. Preto sme v tejto fáze rokovaní posilnili tím aj o ľudí so silnými vyjednávacími kvalitami, čo prispelo k tomu, že Slovensko v rokovaniach dosiahlo najlepší možný výsledok,“ uviedol predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO). Dodal, že ďalšie kroky po oboznámení sa s touto situáciou sú už v kompetencii nového ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nom. OĽaNO).

11:18 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva už zaobstaralo monoklonálnu protilátku Bamlanivimab. Ako vyplýva z oznámenia o dobrovoľnej transparentnosti ex ante, o pridelení zákazky sa rozhodlo 25. marca. Podľa informácií zverejnených vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie bude dodávateľom Eli Lilly Export S.A.

Predmetom zákazky je nákup a zabezpečenie rozvozu a distribúcie monoklonálnej protilátky maximálne do 79 okresov v rámci Slovenska. Rezort obstaral 15-tisíc dávok, celková hodnota zákazky je takmer 11,8 mil. eur bez DPH.

Štátna tajomníčka Ministerstva zdravotníctva SR Jana Ježíková ešte v marci informovala, že Slovensko chce zabezpečiť dva druhy monoklonálnych protilátok, Bamlanivimab a Regeneron. Ako uviedla, tieto látky sú odporučené osobám, u ktorých je predpoklad, že priebeh ochorenia COVID-19 by u nich mohol mať fatálne následky. Ide napríklad o pacientov po transplantácii orgánu či ľudí s BMI nad 40. „Monoklonálne protilátky sú navrhnuté tak, aby pomáhali poskytovať pasívnu imunitu tým, že dávajú telu protilátky, aby sa chránilo. Vakcíny poskytujú aktívnu imunitu tým, že pomáhajú telu vytvárať si vlastné protilátky, aby sa chránilo,“ vysvetlila štátna tajomníčka. Ako dodala, monoklonálne protilátky sú osobité v tom, že vedia rýchlejšie pomôcť.

10:58 SLOVENSKO - Podľa regionálneho Covid automatu bude od 5. apríla 10 okresov v IV. stupni varovania.

V III. stupni bude 52 okresov a v II. stupni bude 17 okresov.

10:41 SLOVENSKO - Aspoň prvú dávku vakcíny dostalo už 737 496 ľudí. Včera ju dostalo 15 650 ľudí.

Druhou dávkou preočkovali 263 415 z nich. Za včera preočkovali 1 314 zaočkovaných.

10:00 SLOVENSKO - PCR odhalili 1 385 nových prípadov nákazy koronavíruom SARS-CoV-2. Vo štvrtok pritom otestovali 12 869 vzoriek s mierou pozitivity 10,76 percenta.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Žilinskom kraji (334), nasledujú Prešovský kraj (256), Banskobystrický (171), Košický (165), Trenčiansky (159), Bratislavský (119), Trnavský (118) a Nitriansky (63). Je medzi nimi 678 mužov a 707 žien. Informovalo Ministerstvo zdravotníctva na svojom webe.

Pľúcnej forme COVID-19 podľahlo ďalších 87 chorých. Počet hospitalizovaných s koronavírusom klesol na 2 877 pacientov. Pod hranicu troch tisíc sa tak dostal prvýkrát za posledný štvrťrok. Hranica tritisíc hospitalizovaných je pritom dôležitá z hľadiska celonárodného stupňa varovania.

Potvrdený covid má 2 683 hospitalizovaných. Na intenzívkach je 249 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 333 chorých.

Celkový počet úmrtí "na Covid" je 9 877 a celkový počet úmrtí "s Covidom" je 1 856.

Vo štvrtok urobili aj 235 928 antigénových testov, pozitívnych vyšlo 1 534, čo predstavuje 0,65 percentnú mieru pozitivity.

"Celkový počet neaktívnych prípadov je 587 640. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov. Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné," doplnilo ministerstvo na svojom webe.

09:34 SVET - Nemecká Stála komisia pre očkovanie (STIKO) odporučila ľuďom mladším ako 60 rokov, ktorým už bola podaná prvá dávka vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca, aby druhú dávku očkovacej látky dostali od firiem Pfizer/BioNTech alebo Moderna. Informoval o tom v piatok denník Die Welt.

Šéf STIKO Thomas Mertens poznamenal, že o rizikách po podaní dvoch dávok vakcíny od AstraZenecy je zatiaľ možné len špekulovať. "Z môjho pohľadu je jasným východiskom to vôbec neskúšať, ale pre istotu podať ako alternatívu inú vakcínu," uviedol.

Nemecké ministerstvo zdravotníctva v utorok preventívne pozastavilo očkovanie proti chorobe COVID-19 vakcínou od spoločnosti AstraZeneca v prípade osôb mladších ako 60 rokov pre podozrenia z jej možných vedľajších účinkov, konkrétne tvorby krvných zrazenín.

Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn a predstavitelia spolkových krajín jednomyseľne súhlasili, že táto očkovacia látka sa bude v Nemecku podávať len osobám starším ako 60 rokov. Mladší ľudia sa ňou môžu zaočkovať po dohode s lekárom v prípade, že patria do skupiny osôb, ktorým hrozí vážny priebeh choroby COVID-19.

V súvislosti s meniacimi odporúčaniami ohľadom podávania vakcíny od firmy AstraZeneca Mertens pre týždenník Der Spiegel uviedol: "Aktuálna situácia je dôkazom, že bezpečnostný systém v Nemecku funguje." Dodal, že mu je ľúto, že sa zdôrazňujú len negatíva.

Komisia musela podľa jeho slov reagovať na zistenia Inštitútu Paula Ehrlicha, ktorý je v Nemecku zodpovedný za schvaľovanie a kontrolu očkovacích látok. Ten totiž zaznamenal 31 prípadov cerebrálnej trombózy, čiže druhu krvných zrazenín, o ktorých sa predpokladá, že sa vyskytli po podaní vakcíny od AstraZenecy.

08:56 SVET - Americký federálny Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) povolil dve zmeny v súvislosti s vakcínou proti koronavírusu od spoločnosti Moderna. Úrad schválil nové injekčné liekovky, ktoré môžu obsahovať až 15 dávok.

Regulačný orgán navyše uviedol, že poskytovatelia vakcín môžu z pôvodných 10-dávkových liekoviek bezpečne extrahovať až 11 dávok. Uvedené zmeny pridajú do pokynov pre všetkých zdravotníckych pracovníkov.

Tieto dve novinky by mali pomôcť posilniť zásoby vakcín Moderna v Spojených štátoch a urýchliť očkovací proces. USA už zaočkovali takmer 100 miliónov dospelých obyvateľov.

08:52 SVET - V Česku pribudlo za štvrtok 6 207 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, čo je približne o 1 700 menej ako pred týždňom. Vyplýva to z údajov českého ministerstva zdravotníctva zverejnených v piatok.

V českých nemocniciach je aktuálne 7052 pacientov, z ktorých 1563 je v ťažkom stave a na jednotkách intenzívnej starostlivosti ich leží 1504. V porovnaní s predošlým týždňom prepustili 1100 pacientov a počet hospitalizovaných sa tak dostal na najnižšiu úroveň od 22. februára, píše denník iDNES.cz.

V ČR podľa ministerstva zdravotníctva od začiatku pandémie potvrdili 1.545.865 prípadov nákazy koronavírusom a 1.374.823 vyliečených. Na následky ochorenia COVID-19 zomrelo 26.765 ľudí. Proti koronavírusu už v ČR zaočkovali 1.762.007 osôb, z ktorých obe dávky vakcíny dostalo 544.000 ľudí.

Rizikové skóre českého protiepidemického systému PES je už druhý deň za sebou na úrovni 55 zo 100 možných a zodpovedá tak tretiemu z piatich stupňov pohotovosti, hoci celoštátne stále platí najvyšší piaty stupeň. Reprodukčné číslo udávajúce koľko ľudí môže nakazený človek infikovať, je na úrovni 0,848.

08:12 SLOVENSKO - Aj v parkoch a na detských ihriskách je potrebné dodržiavať aspoň dvojmetrové rozstupy a mať nasadené rúško alebo respirátor. Pripomenula to Daša Račková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ).

ÚVZ odporúča navštevovať parky, ktoré sú v okolí bydliska. Nie je vhodné presúvať sa za rekreáciou pomocou hromadnej dopravy. "Ak je park či priestranstvo zaplnené ľuďmi natoľko, že je náročné zachovávať aspoň dvojmetrové rozstupy, zvoľte si na rekreáciu menej zaplnené miesto," dodala Račková. V parkoch a na detských ihriskách je potrebné dodržiavať odstup od iných rodičov a detí a mať riadne nasadené rúško či respirátor.

"Každú návštevu detských ihrísk zvážte do dôsledkov. Ak sa predsa len vyberiete na ihrisko, naveďte svoje dieťa k menej kontaktnej hre a motivujte ho dodržiavať hygienické opatrenia," uviedla Račková. ÚVZ tiež odporúča športovať samostatne alebo s ľuďmi zo spoločnej domácnosti. Nie je vhodné sa deliť o predmety, ako hračky či športové náčinie, s osobami mimo spoločnej domácnosti.

07:57 SLOVENSKO - Pozitívny kloktací test jedného zo žiakov štvrtého ročníka na Základnej škole (ZŠ) Považská v Košiciach znamenal od pondelka 29. marca povinnú karanténu pre celú triedu.

Deti v škole testovali v predchádzajúcom týždni, pričom pozitívny výsledok vzišiel zo štvrtkového testovania. Škola sa však výsledky dozvedela až počas víkendu, na čo jej riaditeľ Ľuboš Hvozdovič zareagoval zavedením karanténnych opatrení.

Súvisiaci článok Kloktací test školáka z Košíc bol pozitívny, PCR negatívny, karanténu triedy rušia Čítajte 

„Zatiaľ sme celú triedu nechali v karanténe a postupujeme podľa inštrukcií regionálneho úradu verejného zdravotníctva,“ uviedol riaditeľ. Poukázal však na to, že zatiaľ nie sú jasné metodiky týkajúce sa kloktania. Štvrtáci sa teda učili z domu, kde mali zotrvať 14 dní.

„Zatiaľ je to tak, avšak nik nevie, aká je účinnosť týchto testov. Je preto odporúčané PCR vyšetrenie pozitívneho prípadu.“ Pozitívny žiak absolvoval PCR test v utorok 30. marca.

Výsledok prekvapil. „Je negatívny. Preto som požiadal hygienikov o odporúčanie pre ďalší postup. Vzhľadom na to, že sa začali prázdniny, žiaci zostanú doma v karanténe a nastúpia na budúci týždeň do školy. Pedagógovia, učiteľka a vychovávateľka, ktoré pracovali s touto triedou, pôjdu taktiež na PCR testy. Pokiaľ sa nič nezmení, po prázdninách sa začne trieda normálne učiť,“ vraví Hvozdovič.

Doplnil, že nevie presne vysvetliť, prečo vyšiel kloktací test pozitívny a následný PCR negatívny.

Súvisiaci článok Za otvorené pohostinstvá sa dostali až pred súd Čítajte 

07:41 SLOVENSKO - Začiatkom marca polícia informovala, že vyšetrovateľ z Martina obvinil z prečinu porušovania povinnosti za krízovej situácie 58-ročného majiteľa pohostinstva v Martine, ktorý nerešpektoval aktuálnu vyhlášku hygienikov. Svoju prevádzku neuzatvoril a pohostinstvo prevádzkoval formou uzavretej spoločnosti, so vstupom len pre stálych zákazníkov.

Prípad sa už dostal aj na Okresný súd v Martine, ktorý trestným rozkazom uznal obvineného Š. K. za vinného z prečinu porušovania povinností za krízovej situácie a uložil mu trest odňatia slobody vo výmere 4 mesiace s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu na dva roky.

„Obvinený podal 10. marca proti rozhodnutiu odpor. Spis bude predložený konajúcej sudkyni na ďalší postup,“ informovala Anna Dudová--Záborská, hovorkyňa Krajského súdu v Žiline.

06:39 SVET - Pakistanská súkromná farmaceutická spoločnosť AGP včera oznámila, že spúšťa predaj vakcíny proti ochoreniu COVID-19 po tom, ako vyriešila spor s vládou o predajnú cenu. Informovala o tom agentúra DPA.

Spoločnosť je pripravená spustiť predaj vakcíny už od piatku. Pakistan sa tým stane jednou z prvých krajín sveta, kde bude možné dať sa zaočkovať aj prostredníctvom súkromných spoločností.

Túto cestu môžu využiť tí obyvatelia, ktorí nechcú čakať, kým na nich príde rad v rámci štátom financovanej vakcinačnej kampane. Pakistanská vláda prisľúbila, že zabezpečí očkovanie pre 98 percent populácie krajiny.

AGP už v marci do Pakistanu doviezla 50.000 dávok ruskej vakcíny Sputnik V. Vláda najskôr stanovila maximálnu predajnú cenu na približne 55 dolárov za dve dávky. AGP túto cenu odmietla a tvrdila, že vakcínu doviezla za vyššiu sumu. Nová dohodnutá cena je podľa AGP približne 80 dolárov.

Najmenej tri farmaceutické spoločnosti vrátane AGP dostali okrem toho povolenie na dovoz vakcíny od čínskej spoločnosti CanSino. Cena za túto vakcínu bola stanovená na približne 27.67 dolárov.

Pakistanská pobočka organizácie Transparency International (TI) vyzvala tamojšiu vládu, aby prehodnotila svoje rozhodnutie povoliť dovoz vakcín súkromným spoločnostiam. Podľa TI to vytvorí priestor pre korupciu.

Pakistan začal s očkovaním svojich obyvateľov vo februári, pričom používa vakcínu od čínskej spoločnosti Sinopharm. V krajine od začiatku pandémie zaznamenali už 672.931 prípadov nákazy koronavírusom a 14.530 súvisiacich úmrtí.

06:00 SVET - Premiér kanadského Ontária Doug Ford včera oznámil, že v tejto najľudnatejšej provincii krajiny budú počas celého apríla platiť prísne opatrenia s cieľom spomaliť prudký nárast počtu nakazených koronavírusom. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Rozhodnutie o zatvorení väčšiny obchodov a výraznom obmedzení služieb v provincii so 14 miliónmi obyvateľov vstúpi do platnosti v sobotu, a to minimálne na 28 dní.

"Ontário zaťahuje záchrannú brzdu na celom svojom území," povedal premiér na tlačovej konferencii.

Dodal, že varianty vírusu, ktoré teraz tvoria v Ontáriu väčšinu nových prípadov, "sa šíria rýchlo" a "sú oveľa nebezpečnejšie" než pôvodný koronavírus. Tieto varianty podľa neho viedli aj k prudkému nárastu hospitalizácií.

"Toto je nová pandémia," povedal Ford. "Teraz bojujeme proti novému nepriateľovi," upozornil.

"Viem, že mnohí z vás ste dúfali, že tieto dôležité (veľkonočné) sviatky budete sláviť s rodinou a priateľmi. Ale znova každého z vás žiadam, aby ste boli len s členmi svojej domácnosti," dodal.

Ontário zaznamenalo vo štvrtok 2557 nových ochorení covid a 23 úmrtí a prognózy naznačujú, že tieto počty ako aj hospitalizácie sa možno čoskoro zdvojnásobia.

Počas celého apríla zostanú školy a podniky v provincii otvorené, ale zamestnancov úrady vyzvali, aby pracovali z domu, pokiaľ je to len možné. Zároveň všetkých obyvateľov požiadali, aby obmedzili vychádzanie z domu na najnutnejšie prípady, ako je nákup potravín, cesta k lekárovi alebo športovanie vonku.

Predajne potravín a lekárne musia obmedziť kapacitu zákazníkov na polovicu, pričom reštaurácie môžu ponúkať iba jedlo so sebou. Zatvorené musia byť aj telocvične, fitness centrá a kaderníctva.

Svadby a pohreby, ako aj náboženské obrady sa môžu konať len s obmedzeným počtom účastníkov.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 2. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 3. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 4. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 5. Ani najlepšia mama nevie, čo sa deje v tele jej dieťatka
 6. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 7. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model
 8. Firmám sa vyplatí poznať uhlíkovú stopu vlastných výrobkov
 9. Dôchodkové sporenie s rešpektom k budúcnosti
 10. Pomáhajú firmám zarábať viac. Polepšili si aj živnostníci
 1. Mačka, ktorá žerie ľudí, kakajúce polienko, pavúky na stromčeku
 2. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 3. Dopyt po bytoch stúpa, ponuka bytov sa neustále zmenšuje
 4. Tatranský buk je Stromom roka 2021
 5. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 6. BLACK FRIDAY: Nakupujte výhodne prírodné produkty
 7. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 8. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 9. Spoločnosť v Lipt. Mikuláši dodáva námorný informačný systém
 10. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 27 913
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 10 021
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 6 859
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 5 019
 5. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 3 045
 6. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 546
 7. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 2 363
 8. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 110
 9. Neapolu odpustíte chaos, decentné Sorrento je únikom do pohody 2 026
 10. TIP: Úspech zakódovaný v DNA? Potvrdil to zlatý hattrick 1 870
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Snímka z elektrónového mikroskopu na ktorej vírus SARS-CoV-2 (žltý) vystupuje z povrchu buniek (modro-fialový).

Pripravuje novú vyhlášku, ktorá upravuje režim na hraniciach.


TASR 2 h
Druhá rímska minca z Pustého hradu.

Nález je v horskej oblasti výnimočný.


2 h
Premiée Eduard Heger položil veniec k buste Alexandra Dubčeka.

Premiér skonštatoval, že nádej na lepšie časy je niečo, po čom túži každá generácia.


TASR 4 h
Viera Leščáková

Podpredsedníčka Za ľudí zdôraznila, že Slovensko už je v kritickej situácii.


TASR 6 h
Skryť Zatvoriť reklamu