BRUSEL. Slovensko získa do konca júna ďalších 687 590 vakcín spoločnosti Pfizer/BioNTech. Ide o dodávku z prerozdelenia dodatočných vakcín v rámci Európskej únie. Informoval o tom tlačový odbor Úradu vlády.
"Po intenzívnych rokovaniach bolo vo štvrtok v EÚ dohodnuté prerozdelenie dodatočných desať miliónov vakcín BioNTech/Pfizer ešte počas druhého kvartálu tohto roka. Túto možnosť skoršej dodávky vyrokovala s výrobcom týchto vakcín predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová," priblížil tlačový odbor s tým, že ide o veľmi dôležitý a mimoriadny prejav solidarity v EÚ.
Minimálne 45 percent zaočkovaných do konca júna
Čo sa týka systému prerozdeľovania, časť z vakcín bude s niekoľkými členskými krajinami prerozdelená v záujme zmenšenia rozdielov v predpokladanej zaočkovanosti do konca júna (zaočkovanosť sa mala pohybovať od 31 do 90 percent). Zvyšok vakcín sa prerozdelí podľa počtu obyvateľov.

Podľa informácií tlačovej agentúry DPA sa 19 krajín EÚ vzdá spolu 2,8 milióna dávok, aby pomohli zaplniť medzery v dodávkach pre Bulharsko, Estónsko, Chorvátsko, Lotyšsko a Slovensko.
Slovensko nepatrilo medzi krajiny, ktoré verejne kritizovali systém prerozdeľovania. "Riešenie sme však hľadali v rámci rokovaní, pričom sme predstavili aj vlastný návrh prerozdelenia vakcín, v ktorom by spodná hranica zaočkovanosti bola minimálne na úrovni 50 až 52 percent," vysvetlil predseda vlády Eduard Heger (OĽANO).
Výsledný kompromis túto logiku prijal a posúva mieru zaočkovanosti benefitujúcich krajín do konca júna na minimálne 45 percent.
"Chcem oceniť aj prácu portugalského predsedníctva, ktoré sa veľmi snažilo nájsť priestor na dohodu ešte pred Veľkou nocou," dodal predseda vlády.
Jeden z dôvodov takýchto rozdielnych počtov zaočkovaných ľudí medzi krajinami EÚ je, že niektoré členské štáty vrátane Slovenska stavili najviac na vakcínu od AstraZenecy, ktorá v súčasnosti s dodávkami výrazne mešká.
"V rozhodnutiach o portfóliu vakcín sa nepočítalo s tým, že by mohlo prísť k tak výraznému výpadku vakcín od jednej spoločnosti. Preto sme v tejto fáze rokovaní posilnili tím aj o ľudí so silnými vyjednávacími kvalitami, čo prispelo k tomu, že Slovensko v rokovaniach dosiahlo najlepší možný výsledok," uviedol Heger s tým, že ďalšie kroky po oboznámení sa s touto situáciou sú už v kompetencii nového ministra zdravotníctva.
Česko, Rakúsko a Slovinsko boli proti
Tri členské krajiny EÚ - Česká republika, Rakúsko a Slovinsko - sa do darcovskej schémy prerozdeľovania vakcín pre tie krajiny Únie, ktoré majú výrazne menej očkovacích látok, odmietli zapojiť. Informáciu potvrdilo Stále zastúpenie pri EÚ v Bruseli.
"To, že väčšina krajín EÚ ukazuje solidaritu s krajinami trpiacimi nedostatkom vakcín, je dôležitý signál. Je poľutovaniahodné, že Rakúsko, Slovinsko a Česko majú iný názor a toto solidárne gesto odmietajú," uviedol pre DPA nemenovaný diplomat z prostredia EÚ.
O prerozdeľovacej schéme v stredu a vo štvrtok v Bruseli rokovali veľvyslanci členských krajín pri EÚ (COREPER).
“To, že väčšina krajín EÚ ukazuje solidaritu s krajinami trpiacimi nedostatkom vakcín, je dôležitý signál. Je poľutovaniahodné, že Rakúsko, Slovinsko a Česko majú iný názor a toto solidárne gesto odmietajú
„
V stredu sa veľvyslanci nedohodli na tom, ako vyriešiť spor ohľadom spôsobu rozdelenia desať miliónov vakcín od spoločností Pfizer/BioNTech z dodávok pôvodne určených pre druhý štvrťrok.
Uvedený objem vakcín má kompenzovať niektorým štátom EÚ ich doterajšie nižšie prídely.
Kompromisnú dohodu odmietli Rakúsko, Česko a Slovinsko, ktoré trvajú na tom, že každý štát má dostať vakcíny určené podľa populačného kľúča.
V praxi to znamená, že ostatných 24 štátov Únie sa medzi sebou dohodne na tom, že solidárne darujú časť svojich vakcín tým krajinám, ktoré ich dostali alebo objednali menej.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?