PRAHA. Vakcínou Sputnik V by sa na Slovensku mohlo začať očkovať začiatkom mája.
Na tlačovej konferencii po dnešnom spoločnom rokovaní s českým premiérom Andrejom Babišom to povedal predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) s tým, že to bude za podmienky, ak bude proces schvaľovania vakcíny v poriadku.
Ďalšie dodávky Sputnika V budú podľa jeho slov na Slovensko dochádzať až vtedy, keď sa ňou začne očkovať, keďže aj vakcíny po istom čase expirujú.
Slovensko daruje Česku vakcíny Moderna
Heger odôvodnil dovoz ruskej vakcíny na Slovensko tým, že isté percento slovenskej populácie by inú vakcínu ako Sputnik V nechcelo.

„Na slovenský trh sme ju doviezli preto, aby sme zaočkovali čo najväčší počet obyvateľov a dosiahli tak kolektívnu imunitu,” ozrejmil slovenský premiér.
Zároveň doplnil, že Slovensko venuje Českej republike 10-tisíc kusov vakcíny Moderna. Český premiér tento akt solidarity ocenil.
"Ide o štvrtú krajinu, ktorá nám takýmto spôsobom vyjadruje solidaritu, veľmi ďakujeme," reagoval Babiš.
Prezidentka Zuzana Čaputová dnes po preštudovaní zmluvy o nákupe ruskej vakcíny Sputnik V konštatovala, že dôvod požiadavky na vrátenie tejto vakcíny bol iný ako sťažnosť ruskej strany, že o posudzovaní vakcíny rozhodovalo necertifikované laboratórium na Slovensku.
Zmluva o nákupe vakcín by mala byť podľa hlavy štátu príslušným spôsobom povinne zverejnená. Heger chce počkať na právnu analýzu zmluvy, aby sa vyhli zbytočným prešľapom. „Občanom Slovenska určite nebudeme nič zatajovať,” priblížil.
Ministerstvo prehodnocuje zverejnenie zmluvy

Čaputová si okrem zmluvy vyžiadala aj list zo 6. apríla, ktorý slovenskej zmluvnej strane zaslala ruská strana a požiadala v ňom o vrátenie vakcíny.
„Verejnosť bola informovaná, že dôvodom, pre ktorý ruská strana vzniesla takúto požiadavku, malo byť to, že Štátny ústav na kontrolu liečiv dal testovať vakcínu Sputnik V laboratóriu, ktoré nemá OMCL certifikáciu. Na základe oboch preštudovaných dokumentov konštatujem, že toto tvrdenie nie je pravdivé, a teda dôvodom požiadavky na vrátenie bola iná skutočnosť,“ vysvetlila.
Ministerstvo zdravotníctva SR reagovalo, že čiastočné informácie k zmluve o nákupe ruskej vakcíny Sputnik V nemôže v tejto chvíli komentovať.
Hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová sa pritom v stanovisku odvoláva na aktuálne zmluvné podmienky. Dodala, že ministerstvo aktuálne analyzuje prípadné zverejnenie zmluvy.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?