SME
Utorok, 9. august, 2022 | Meniny má Ľubomíra

Koronavírus na Slovensku: Zmluvu k Sputniku zatiaľ nezverejnili (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 381-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 11 611 obetí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platia sprísnené opatrenia: Správy o koronavíruse prinášame online minútu po minúte:

22:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

SkryťVypnúť reklamu

21:46 SLOVENSKO Vláda schválila aktualizáciu opatrení, platiť budú od pondelka 3. mája.

Vyplýva to z uznesenia, ktoré v stredu večer prijal vládny kabinet na svojom online rokovaní. Ministerstvo zdravotníctva avizovalo, že schválené opatrenia bude komunikovať vo štvrtok.

20:55 SVET Grécko po vyše roku zruší od polovice mája povinnosť zasielať sms s dôvodom vychádzky z domu, ktorú zaviedlo kvôli pandémii. Do 15. mája, kedy v Grécku začína turistická sezóna a povoľuje sa opäť cestovanie medzi regiónmi, ale budú musieť Gréci ešte sms na dané číslo posielať, a to aj v prípade, že pôjdu na terasy reštaurácií, ktoré sa v tejto krajine otvoria 3. mája.

20:00 SVET Budúci pondelok obnovujú v Maďarsku jednodňovú chirurgiu, ktorú pre koronavírusovú pandémiu prerušili 5. marca.

SkryťVypnúť reklamu

19:15 SLOVENSKO Dnes od 20:00 hod. do 22:00 hod. bude z dôvodu aktualizácie systému odstavený systém eVakcinácia. Národné centrum zdravotníckych informácii upozorňuje, že v tomto čase sa nebude dať prihlásiť na očkovanie proti covidu.

18:55 SLOVENSKO - Vo štvrtok sa otvorí nová čakáreň. Budem si môcť vybrať vakcínu a vakcinačné centrum? Pripravili sme zoznam otázok a odpovedí o tom, kto, ako a kedy sa môže prihlásiť na očkovanie proti covidu>>>>

18:29 SLOVENSKO - Zmluvu na vakcínu Sputnik V ministerstvo zdravotníctva dnes nezverejní. Pre denník SME to potvrdila hovorkyňa Zuzana Eliášová.

17:50 SVET - Viac ako polovica ľudí v Spojenom kráľovstve už pravdepodobne má protilátky proti Covid-19, ktoré získali buď prekonaním tejto nákazy, alebo očkovaním.

SkryťVypnúť reklamu

Ukázali to testy vykonané Úradom pre národnú štatistiku, na ktorý sa odvolala agentúra PA Media a denník The Guardian.

Štúdia sa vykonáva na základe odobratia krvi reprezentatívnej vzorke ľudí po celom Spojenom kráľovstve, aby sa odhadlo, aký podiel z celého obyvateľstva má protilátky. Štúdia nezahŕňa pacientov v zariadeniach, ako sú nemocnice či opatrovateľské domovy.

Do 11. apríla malo na základe týchto výsledkov v Anglicku protilátky odhadom 68,3 percent ľudí, vo Walese 61 percent, v Severnom Írsku 62,5 percent a v Škótsku 57,8 percent.

17:25 SLOVENSKO - Žiaci druhého stupňa základných škôl ani stredoškoláci sa od štvrtka 29. apríla nemusia v škole preukazovať negatívnym testom. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva.

Doposiaľ museli mať títo žiaci negatívny výsledok testu nie starší ako sedem dní, inak sa nemohli učiť v triede, ale dištančne.

SkryťVypnúť reklamu

Negatívny výsledok testu nie starší ako sedem dní nemusí mať ani jeden z rodičov žiaka, s ktorým žije v tej istej domácnosti.

Školy, ktoré si na koniec tohto týždňa objednali napríklad kloktacie testy, nimi ešte môžu žiakov otestovať, ministerstvo školstva im to odporúča.

Testovať sa má iba v školách v okresoch vo štvrtom stupni varovania, teda v tzv. čiernych. Také však na Slovensku nemáme.

Testovať sa bude ja v tých školách, kde sa vyskytne infikovaný koronavírusom či ohnisko nákazy.

17:22 SLOVENSKO - Prísnejšie kritériá tzv. kultúrneho semaforu v porovnaní s podmienkami na organizáciu športových podujatí sú ďalším dôkazom, že kultúra prehrala boj o dôstojné miesto vo verejných politikách.

Myslí si to bývalý štátny tajomník Ministerstva kultúry Konrád Rigó (Most-Híd).

SkryťVypnúť reklamu

Ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽANO) hovorí, že spájať podmienky pre organizáciu športových podujatí a kultúrny semafor je spájanie „hrušiek s jablkami“.

„Tým, že ministerka kultúry Natália Milanová sa snaží predať kultúrny semafor ako obrovský úspech, len potvrdzuje, že opäť reaguje neskoro a nedostatočnou silou,“ mieni Rigó.

„Ak do štadiónov sa môžu vrátiť ľudia v počte 2000 a na kultúrne podujatie v najlepšom prípade iba 1000, pričom sa tvárime, že to je úplne v poriadku, tak to je obrovský problém,“ zdôraznil s dodatkom, že kultúra opäť prehrala.

17:20 SVET - Švajčiarsko dnes oznámilo, že poskytne vyše 300 miliónov dolárov na pomoc v boji proti ochoreniu COVID-19.

Peniaze majú zlepšiť dostupnosť vakcín, testov a liečby covidu. Švajčiarsko zaistí, aby rozvojové krajiny dostali z tejto pomoci spravodlivý podiel.

SkryťVypnúť reklamu

Švajčiarska vláda sa zaviazala, že "zaistí férový prístup k vakcínam, testom a liekom po celom svete, aby sa proti pandémii covidu bojovalo udržateľne".

17:18 SVET - Rusko pošle pomoc do Indie, ktorá je v súčasnosti vážne zasiahnutá pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2.

Ruský prezident Vladimir Putin o tom dnes informoval indického premiéra Naréndru Módího.

Už dnes majú byť prostredníctvom ruského ministerstva pre mimoriadne situácie do Indie dopravené zariadenia na výrobu kyslíka, pľúcne ventilátory, medicínske monitory i balenia liekov.

V priebehu posledných 24 hodín v Indii pribudlo 360 960 nových prípadov a 3 293 súvisiacich úmrtí.

17:15 SLOVENSKO - V čakárni na očkovanie si budú záujemcovia o očkovanie po novom vyberať okresy, nie vakcinačné miesta.

SkryťVypnúť reklamu

Vakcína bude ľuďom prideľovaná na základe platnej vyhlášky podľa veku alebo definovaných kritérií.

Do prihlasovacieho systému bude od štvrtka doplnená aj skupina chronicky chorých pacientov, oznámil generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií Róbert Suja.

17:00 SVET - Epidemická situácia vo Francúzsku sa pomaly zlepšuje a úrady preto chystajú plán postupného uvoľňovania reštrikcií. Podrobnejší postup v piatok oznámi prezident Emmanuel Macrona.

Tretia plošná uzávera od začiatku pandémie začala v marci po strmom náraste denného počtu nakazených a hospitalizovaných osôb. Platí núdzový stav.

Vláda plánuje od 2. júna zrušiť núdzový stav a nahradiť ho "prechodným režimom", ktorý bude trvať zrejme do konca októbra.

Niektoré z doterajších právomocí si chce ponechať až do jesene, aby mohla rýchlo reagovať na prípadné zhoršenie situácie, povedal dnes premiér Jean Castex.

SkryťVypnúť reklamu

16:58 SVET - Koncentrácia častíc nového druhu koronavírusu v odpadových vodách v Maďarsku všade klesá, čo naznačuje, že tretia vlna koronavírusovej pandémie by mohla byť na ústupe.

Povedal to primár Ústavu hematológie a infektológie Juhopeštianskej nemocnice Centrum János Szlávik, ktorý očakáva, že klesne počet hospitalizovaných.

V súčasnosti sú ale ešte stále veľmi zaťažené jednotky intenzívnej starostlivosti nemocníc, následkom čoho počet úmrtí stále významnejšie neklesá.

16:55 SLOVENSKO - Od štvrtka 29. apríla sa umožňuje vstup učiteľov aj žiakov bez testu do škôl a školských zariadení. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva k režimu vstupu osôb do priestorov prevádzok a priestorov zamestnávateľa.

"Umožňuje sa vstup učiteľov aj žiakov druhého stupňa základnej školy, strednej školy alebo poslucháčov jazykovej školy bez testu do škôl a školských zariadení, ako aj na prijímacie pohovory na vysokú školu," spresnil Marek Eliáš, hovorca Úradu verejného zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu

Opatrenie sa týka okresov, ktoré nie sú zaradené uznesením vlády SR podľa COVID automatu do štvrtého stupňa varovania, teda všetkých okresy okrem čiernych. Vyhláška má platnosť od 29. apríla do 28. mája 2021.

16:48 SLOVENSKO - Slovenskí poslanci Európskeho parlamentu dnes v Bruseli v rámci rozpravy o COVID pasoch tiež vyzvali na spravodlivý prístup k novým typom preukazov, ktoré navrhla Európska komisia s cieľom uľahčiť mobilitu po Európe.

Upozornili na obavy súvisiace s možnou diskrimináciou nezaočkovaných osôb a ocenili návrh na bezplatné alebo cenovo dostupné PCR testovanie na COVID-19.

Vladimír Bilčík (Spolu-OD) vníma COVID pas ako slobodu pohybu medzi členskými štátmi EÚ bez ďalších požiadaviek a dodatočných dokladov a testov.

"Bude ľahšie nastúpiť do lietadla, prechádzať cez hranice viacerých štátov počas dovolenky. Je to praktická pomôcka," uviedol.

SkryťVypnúť reklamu

Upozornil, že Európsky parlament chce, aby to bol čo najjednoduchší dokument s čo najmenším množstvom osobných údajov, ktoré budú dostatočne chránené.

Musí to byť ale cesta k slobode aj pre tých, ktorí sa nemohli zaočkovať, čo znamená cenovo dostupné alternatívy.

Slovenská vláda preto musí podľa neho rozmýšľať, ako štát zaistí ľuďom určitý počet PCR testov, podobne ako im zabezpečuje vakcíny.

16:45 SVET - V zariadeniach na výkon trestu v Maďarsku začali dnes očkovať väzňov proti ochoreniu COVID-19.

O vakcínu prejavilo záujem 11 351 zadržiavaných osôb. Väzni dostanú očkovaciu látku čínskej spoločnosti Sinopharm. Zaočkujú ich zdravotníci väzníc.

Podľa informácie Celoštátneho veliteľstva zariadení na výkon trestu pomer záujemcov o vakcínu dosahuje takmer 65 percent aktuálne zadržiavaných väzňov.

SkryťVypnúť reklamu

16:40 SLOVENSKO - Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský dnes na tlačovej konferencii uviedol, že dovezená vakcína Sputnik V je stále majetkom ruskej strany z dôvodu oneskorenej platby.

Minister Lengvarský, že Rusko si vyžiadalo vzorky šarží vakcíny na opätovné preverenie. Povedal, že v súčasnosti by nesúhlasil s požívaním vakcíny Sputnik V.

Načítavam video...

16:37 SLOVENSKO - Pandémia nového koronavírusu zhoršila mnohým sociálnu situáciu. Kríza má negatívny dosah najmä na tie najzraniteľnejšie skupiny a len prehĺbila už tak existujúce medzery v sociálnom systéme.

Upozornila na to nezisková organizácia Depaul Slovensko, ktorá sa v Bratislave venuje pomoci ľuďom bez domova.

Poukázala pritom, že každý jeden večer v roku 2020 prišiel do jej bratislavskej nocľahárne priemerne jeden nový človek, ktorý sa dostal na ulicu.

SkryťVypnúť reklamu

"Aj táto informácia z našich štatistík nám ukazuje, že riziko straty bývania je neustále prítomné. Hoci sa nám za tento rok podarilo posunúť už 16 ľudí do stabilného bývania, vidíme, že omnoho viac ich, žiaľ, v našich službách pribudlo," spresnil Depaul.

16:33 SLOVENSKO - Vo Fakultnej nemocnici Trenčín je aktuálne hospitalizovaných 56 pacientov s ochorením COVID-19, v porovnaní s minulým týždňom ich počet klesol o 22. Ďalších 44 pacientov čaká na výsledky PCR testov.

Na umelú pľúcnu ventiláciu je aktuálne napojených 10 pacientov s ochorením COVID-19, v porovnaní s minulým týždňom klesol ich počet o jedného.

Pre ochorenie na nový koronavírus a karanténu je mimo práce 59 zamestnancov nemocnice - sedem lekárov, 38 sestier a 14 ostatných zdravotníckych pracovníkov.

SkryťVypnúť reklamu

16:20 SLOVENSKO - Platforma Dáta bez pátosu informovala, že v sedemdňovom priemere na 1 milión obyvateľov z PCR testov sa zistilo menej ako 100 pozitívnych výsledkov.

Nemecko je na čísle 238 a pomaly stúpa, Maďarsko na 240, Poľsko 265 a klesajú. Česko je na priemernej hodnote 223 nakazených denne na milión obyvateľov a tiež dlhodobo klesá z veľmi vysokých hodnôt.

16:15 SVET - Európa môže podľa šéfa nemeckej farmaceutickej firmy BioNTech dosiahnuť kolektívnu imunitu proti koronavírusu o štyri mesiace.

„Európa dosiahne kolektívnu imunitu v júli, najneskôr v auguste," povedal Ugur Sahin, ktorého firma spolu s americkým výrobcom liekov Pfizer vyvinula prvú všeobecne schválenú vakcínu proti ochoreniu COVID-19.

16:10 SLOVENSKO - Košický samosprávny kraj chce zvýšiť tempo očkovania a v máji plánuje očkovať takmer každý deň v týždni.

SkryťVypnúť reklamu

Očkovať bude vo veľkokapacitných očkovacích centrách alebo prostredníctvom mobilnej očkovacej služby všetkými registrovanými vakcínami - AstraZenecou, Modernou aj Pfizerom.

16:05 SLOVENSKO - Základným problémom pri údajoch a štatistikách počas pandémie bolo podľa Jána Bučkuliaka, poradcu predsedu vlády SR pre digitalizáciu, že neexistoval biznis vlastník pandemických dát.

„Časť údajov sme mali z Národného centra zdravotníckych informácií, časť z Úradu verejného zdravotníctva a časť bola priamo na ministerstve zdravotníctva.“

Najväčším problémom však bolo, keď úplne zlyhal systém na objednávanie očkovania.

„Očkovací systém zlyhal už počas jeho analytickej časti hneď na začiatku,” hodnotí situáciu Róbert Suja, generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa štátneho tajomníka Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Mareka Antala by sa toto už nemalo stať pri zavádzaní COVID zeleného certifikátu, ktorý sa v súčasnosti pripravuje systematicky.

15:58 SLOVENSKO - Od pondelka 3. mája by sa mohli uvoľňovať ďalšie opatrenia. Je možné, že v rámci COVID automatu krajina prejde do červenej fázy. Uznesenie by mala vláda schváliť ešte dnes na online rokovaní.

Má sa presne definovať, ktoré opatrenia budú platiť v červených okresoch a ktoré v bordových ,“ povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

15:52 SVET - Mexiko začne v máji vyrábať ruskú vakcínu Sputnik V, oznámil dnes mexický minister zahraničia Marcelo Ebrard počas návštevy v Moskve.

Druhá najväčšia latinskoamerická krajina patrí k najhoršie postihnutým štátom a eviduje tretí najvyšší počet úmrtí v súvislosti s Covidom-19 (215 550).

Štátna firma Birmex bude vykonávať poslednú fázu výroby, teda plnenie preparátu do ampuliek. Začať by s tým mala už budúci mesiac, uviedol Ruský fond priamych investícií, ktorý má na starosť propagáciu ruskej vakcíny.

15:50 SLOVENSKO - Polícia v uplynulom týždni zaznamenala 1 825 prehreškov voči pandemickým opatreniam.

Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Zo zistených priestupkov a deliktov bolo 1 385 prípadov porušenia zákazu vychádzania, 396 prípadov porušenia povinnosti nosenia rúšok, 43 prípadov porušenia lekárom stanovenej karantény a jeden prípad porušenia zákazu otvorenia prevádzok.

Za zistené prehrešky policajti uložili 1 467 pokút v celkovej výške 64 535 eur.

Takmer dvesto prípadov bolo postúpených regionálnym úradom verejného zdravotníctva.

15:48 SVET - Starosta ukrajinského hlavného mesta Kyjev Vitalij Kličko dnes oznámil, že prísne opatrenia proti koronavírusu v metropole tento týždeň uvoľnia, lebo počet nových prípadov nákazy pomaly klesá.

Ukrajinu nedávno trápil prudký nárast nových prípadov aj úmrtí, čo donútilo úrady sprísniť rozsiahle opatrenia proti šíreniu koronavírusu, pričom zatvorili aj školy a nákupné centrá.

Otvoriť sa majú od soboty 1. mája spolu s kinami, fitnescentrami a verejnou dopravou, ktorú mohli doteraz využívať len nevyhnutní zamestnanci, uviedol Kličko.

15:42 SVET - Vyvinutie vakcíny proti ochoreniu Covid-19 je krásny pocit. V rozhovore so zahraničnými novinármi to povedal Ugur Şahin, spoluzakladateľ nemeckej biotechnologickej spoločnosti BioNTech.

Vakcíny, ktoré BioNTech produkuje spoločne s medzinárodnou farmaceutickou firmou Pfizer, využívajú technológiu mRNA.

Vďaka nej sa podľa Sahina svet v nasledujúcich dvadsiatich rokoch dočká nových prostriedkov v boji proti rakovine.

Práve na rakovinu sa pôvodne zakladatelia BioNTechu Ugur Şahin a jeho manželka Özlem Türeciová zamerali.

"Pandémia samozrejme náš vývoj v boji proti rakovine spomalila. Pozitívnym aspektom ale je, že vďaka vývoju vakcín proti covidu môžeme vidieť, že naša technológia funguje," povedal Sahin.

15:33 SVET - Právnici Európskej únie pri dnešnom prvom vypočutí na bruselského súde v spore s firmou AstraZeneca vzniesli požiadavku na okamžité dodanie vakcíny.

"Požadujeme dodávky do konca júna a tiež žiadame, aby sa s okamžitou účinnosťou zapojili do výroby vakcíny všetky továrne uvedené v zmluve," povedal pred súdom právnik zastupujúci EÚ Rafael Jafferali.

"Zmluva vymenováva rad tovární, ktoré mala AstraZeneca využiť, a do dnešného dňa ich AstraZeneca v rozpore so zmluvou nevyužíva," dodal Jafferali.

Právny zástupca firmy tvrdil opak: "Neexistuje žiadna povinnosť používať tieto továrne," povedal Hakim Boularbah.

Európska komisia v pondelok zažalovala britsko-švédsku firmu za nedodržanie zmluvy na dodávku vakcín proti covidu-19.

Týmto krokom chce zabezpečiť rýchlejší prísun vakcín do členských krajín. AstraZeneca ale trvá na tom, že znížením dodávok vakcín zmluvu neporušuje.

15:10 SLOVENSKO - V čakárni na očkovanie si budú záujemcovia o očkovanie po novom vyberať okresy, nie vakcinačné miesta. Vakcína bude ľuďom prideľovaná na základe platnej vyhlášky podľa veku alebo definovaných kritérií.

Do prihlasovacieho systému bude od štvrtka doplnená aj skupina chronicky chorých pacientov.

Informoval o tom generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií Róbert Suja.

15:00 SLOVENSKO - Epidemiologická situácia v súvislosti s novým koronavírusom sa na Slovensku aj naďalej zlepšuje. Na umelej pľúcnej ventilácii je menej ako 200 osôb.

Reprodukčné číslo sa drží pod úrovňou 1. V stredu to po rokovaní vlády povedal šéf Inštitútu zdravotníckych analýz Matej Mišík.

V kľúčových parametroch došlo k poklesu o 20 percent. Aktuálne je zaočkovaných prvou dávkou vakcíny približne 19 percent občanov.

Efekt očkovania na vývoj situácie sa podľa jeho slov prejavuje s určitým oneskorením.

14:55 SLOVENSKO - Prezidentka Zuzana Čaputová, predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) a premiér Eduard Heger (OĽANO) dnes podpísali sprievodný list k Plánu obnovy a odolnosti SR adresovaný predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej.

Dokument prináša reformy a investície v hodnote 6,6 miliardy eur, ktoré bude Slovensko čerpať z EÚ.

Najobjemnejší balík spomedzi piatich hlavných oblastí má ísť na zelenú ekonomiku, za ňou nasleduje oblasť zdravia.

Ďalšími oblasťami, s ktorými dokument počíta, sú efektívna verejná správa a digitalizácia, vzdelávanie, veda, výskum a inovácie.

14:46 SLOVENSKO - Pandemický zákon upravujúci opatrenia súvisiace s pandémiou koronavírusu je už pripravený.

Po dnešnom rokovaní vlády to povedala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). O jeho konečnej podobe momentálne prebieha medzi jednotlivými rezortmi diskusia. To, kedy bude do legislatívneho procesu zaradený, je podľa Kolíkovej v rukách ministerstva zdravotníctva, ktoré je jeho gestorom.

14:36 SLOVENSKO - Zmluva k nákupu vakcíny Sputnik V sa zverejní ešte dnes. Po rokovaní vlády to oznámil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO).

Zmluva má byť zverejnená v plnom rozsahu. Podľa Lengvarského je všetko pripravené tak, že podpíše súhlas so zverejnením. O používaní tejto očkovacej látky ho musia presvedčiť slovenskí odborníci, povedal.

Načítavam video...

14:32 SVET - Viacerí poslanci Európskeho parlamentu vyzvali na spravodlivý prístup k tzv. európskemu zelenému pasu, zahŕňajúci bezplatné alebo cenovo dostupné testovanie na nový koronavírus.

Občania krajín EÚ nesmú za slobodu cestovania platiť, uviedla holandská liberálna europoslankyňa Sophie in 't Veldová v Bruseli.

Predseda Výboru Európskeho parlamentu pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci, Španiel Juan Fernando López Aguilar, kritizoval, že v niektorých štátoch sú testy na koronavírus také drahé, že si ich ľudia nemôžu dovoliť.

14:30 SLOVENSKO - Denník SME po otvorení múzeí pripravil prehľad o výstavách a podujatiach v expozitúrach Slovenského národného múzea.

14:15 SVET - Nemecká spravodajská služba začala sledovať stúpencov a skupiny spojené s hnutím, ktorého členovia napádajú pandemické obmedzenia a zastávajú konšpiračné teórie proti koronavírusu. Oznámilo to ministerstvo vnútra.

Takzvané hnutie Querdenker pravidelne organizovalo protesty proti lockdownovým obmedzeniam, ktoré pritiahli širokú škálu demonštrantov. Medzi nimi ľudí, ktorí sú proti očkovaniu, popieračov koronavírusu, ľudí odmietajúcich rúška, konšpirátorov a ďalších.

Protesty tiež prilákali neonacistov a ďalších krajne pravicových extrémistov, v dôsledku čoho úrady varovali, že sa nesúrodé hnutie stáva čoraz radikálnejším.

13:55 SVET - Riaditeľ a spoluzakladateľ nemeckej spoločnosti BioNTech Ugur Šahin v stredu vyjadril presvedčenie, že vakcína proti koronavírusu, ktorú BioNTech vyvinul spolu s americkou farmaceutickou firmou Pfizer, je účinná i proti indickému variantu vírusu.

"Indický variant ešte stále testujeme, avšak má rovnaké mutácie, aké sme už testovali a voči ktorým naša vakcína zaberá," povedal Šahin s tým, že si je istý jej účinnosťou aj v tomto ohľade.

13:53 SLOVENSKO - Ak to dovolí pandemická situácia, od 15. mája by mohla byť povolená zahraničná rekreácia.

Na sociálnej sieti to uviedol štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Martin Klus.

"Realita je taká, že zatiaľ platí termín 28. máj, ale s dobrým vývojom pandemickej situácie sa môže o dva týždne skôr zrušiť nielen núdzový stav, ale aj zákaz cestovania," spresnil štátny tajomník.

13:50 SVET - Dolné Rakúsko ako prvá spolková krajina umožní od 10. mája rezerváciu termínov na očkovanie proti novému koronavírusu pre všetky vekové skupiny od 16 rokov. Informovala o tom v stredu agentúra APA.

Od 3. mája sa budú môcť na očkovanie registrovať osoby nad 50 rokov, od 5. mája ľudia nad 40 rokov, od 7. mája osoby nad 30 rokov a od 10. mája všetci občania nad 16 rokov.

Celkovo bude k dispozícii 326 000 nových termínov, pričom záujemcovia by mali byť zaočkovaní do polovice, resp. konca júna.

13:40 SLOVENSKO - Pokiaľ by cestovanie vďaka pripravovanému tzv. európskemu COVID pasu cez leto nefungovalo, mali by sa podmienky cestovania medzi Českou republikou a Slovenskom nastaviť čo najlepšie.

Vyhlásil to minister zahraničných vecí ČR Jakub Kulhánek po stretnutí so svojím slovenským rezortným partnerom Ivanom Korčokom v Bratislave.

Zhodli sa, že cestovanie by malo byť čo najslobodnejšie, no zároveň bezpečné. Konštatovali, že v oboch krajinách sa pandemická situácia vyvíja priaznivo.

12:50 SVET - Už od utorka 4. mája sa v Poľsku otvoria nákupné strediská a do škôl sa vrátia žiaci prvých až tretích ročníkov základných škôl.

Od budúceho utorka sa s obmedzeným počtom návštevníkov otvoria aj galérie a múzeá či niektoré obchody. Hotely budú môcť byť od 8. mája obsadené maximálne na polovicu.

Reštaurácie, bary a kaviarne budú môcť od 15. mája servírovať jedlo a nápoje na vonkajších terasách.

Od 29. mája sa do škôl vrátia žiaci ostatných ročníkov a sprístupnené budú aj vnútorné priestory stravovacích zariadení. Otvoria sa tiež kiná, divadlá či plavárne, ktorých kapacita bude obmedzená.

12:25 SLOVENSKO - V prípade prechodu do tzv. čevenej fázy, teda II. stupňa varovania pred rizikom šírenia nového koronavírusu, sa budú môcť konať kultúrne podujatia podľa pravidiel, určujúcich počet a prítomnosť divákov i priebeh organizácie.

Súvisiaci článok Umelci sa dočkali. Vláda prijala pravidlá pre kultúrne podujatia Čítajte 

Tzv. kultúrny semafor, ktorý dnes schválila vláda, upravuje režim organizovania kultúrnych podujatí, akými sú divadelné predstavenia, koncerty či audiovizuálne predstavenia.

"Zároveň upravuje podmienky automatického uvoľňovania s ohľadom na jednotlivé fázy pandemickej situácie," vysvetľuje Ministerstvo kultúry, ktoré dokument predložilo.

"Materiál explicitne vylučuje tanečné zábavy, plesy, jarmoky a podobné spoločenské podujatia, ktoré sa ďalej budú riadiť všeobecnou úpravou hromadných podujatí," dodáva rezort.

12:18 SLOVENSKO - Fakulta zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity v Trnave v spolupráci s Ústavom epidemiológie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave začali s výskumom, ktorého cieľom je zistenie šírenia ochorenia COVID-19 v spoločných domácnostiach.

Výsledky výskumu majú podľa Matúša Demka z Trnavskej univerzity pomôcť pri strategickom rozhodovaní a efektívnej kontrole epidémie.

Momentálne hľadajú na výskum dobrovoľníkov z Bratislavského a Trnavského kraja.

„Hľadáme dobrovoľníkov ochotných podstúpiť odber krvi. Do výskumu potrebujeme dobrovoľníkov žijúcich v Bratislavskom a Trnavskom kraji a ich úzke kontakty zo spoločných domácností. Podmienkou je, aby mali od novembra 2020 do marca 2021 PCR testom alebo antigénovým testom potvrdené ochorenie COVID-19, aby mali viac ako 18 rokov, žili minimálne s jedným plnoletým človekom v spoločnej domácnosti a neboli doposiaľ zaočkovaní,“ informovala prodekanka pre vedecko-výskumnú činnosť Jaroslava Brňová z Centra mikrobiológie a prevencie infekcií.

12:15 SLOVENSKO - K piatim okresom, ktoré od tohto týždňa majú otvorené všetky stupne škôl, pribudnú od nasledujúceho pondelka ďalšie štyri - do lavíc na stredných školách zasadnú žiaci aj v Dunajskej Strede, Komárne, Skalici a v Stropkove.

"Aktuálne čísla sú veľmi dobré. Chcel by som ale aj napriek tomu poprosiť všetkých, školy, učiteľov, nepedagogických a odborných zamestnancov škôl, rodičov aj žiakov, aby sme boli čo najzodpovednejší a dodržiavali jednotlivé opatrenia," uviedol minister školstva Branislav Gröhling (SaS).

"Tým, že sa uvoľňujú opatrenia, ľudia začnú čoraz menej času tráviť doma a stretávať sa. To, či sa nám podarí udržať priaznivé čísla aj naďalej závisí od toho, ako sa budeme počas tohto uvoľňovania správať," dodal Branislav Gröhling.

12:10 SVET - Súkromná škola na Floride založená antivaxerskou aktivistkou varovala učiteľov aj zvyšný personál pred očkovaním proti covidu.

Zaviedla tiež pravidlo, že nebude prijímať nových zamestnancov, ktorí očkovanie už podstúpili.

Škola Centner Academy v Miami v pondelok rozoslala rodičom list, v ktorom ich informovala o nových pravidlách v dvoch svojich kampusoch s približne 300 žiakmi od predškolského veku až po ôsmy ročník základnej školy.

11:55 SVET - Brazílsky Kongres začal vyšetrovanie vládneho zvládania pandémie koronavírusu. To by mohlo potenciálne viesť k ústavnej žalobe na prezidenta Jaira Bolsonara, ktorý je oponentom mnohých opatrení či vakcinácie.

On sám tvrdí, že sa vyšetrovania nebojí, informuje spravodajský portál BBC.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: Indiu čakajú ťažké dni, situácia sa zlepší zrejme až o tri týždne (súhrn) Čítajte 

Oficiálne vyšetrovanie vlády, ktoré nariadil najvyšší súd, vykoná 18-členný senátny výbor.

Ten sa bude venovať napríklad pomalému obstarávaniu vakcín, zľahčovaniu vážnosti pandémie zo strany vlády, nedostatku zdravotníckeho vybavenia alebo presadzovaniu vedecky neoverených liekov ako hydroxychlorochín.

Výbor bude tiež vyšetrovať, či prezident povolil šírenie vírusu v snahe dosiahnuť komunitnú imunitu, či bola voči komunitám pôvodných obyvateľov v Amazónii, ktoré vírus spustošil, spáchaná genocída, bude analyzovať, či sa federálni alebo štátni úradníci dopustili trestnej nedbanlivosti alebo korupcie, a tiež si bude môcť predvolať svedkov.

11:41 SVET - Na sociálnych sieťach sa v apríli 2021 šírilo ničím nepodložené tvrdenie, že v Holandsku bola zrušená povinnosť nosiť rúška a bolo údajne pozastavené aj očkovanie "pre nepreukázateľnosť účinkov". Nie je to pravda.

Zakrytie horných dýchacích ciest vo vnútorných verejných priestoroch je povinné a v krajine prebieha aktívna očkovacia kampaň. Holandsko navyše nedávno začalo používať aj vakcínu Janssen od firmy Johnson & Johnson.

V Holandsku platí povinné nosenie rúšok od 1. decembra 2020, vo verejných dopravných prostriedkoch už od 1. júna.

TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

11:32 SVET - Mesiac máj bude venovaný modlitbám za rýchle ukončenie koronavírusovej pandémie - pápež František vyzýva ľudí na všetkých pútnických miestach na celom svete, aby sa zapojili do iniciatívy "modlitebný maratón".

11:12 SLOVENSKO - Vláda na dnešnom zasadnutí prijala návrh nového rozdelenia okresov od 3. mája podľa Covid automatu:

11:05 SVET - Stredne veľké kultúrne podujatia by sa mohli konať bez sociálnych odstupov účastníkov, no s ďalšími preventívnymi opatreniami.

Naznačujú to výsledky po pilotnom koncerte, ktorý sa uskutočnil v marci v Barcelone s 4 500 účastníkmi v rúškach a podľa organizátorov nebol dôvodom žiadnych väčších prepuknutí ochorenia COVID-19.

Zdravotnícky tím z miestnej nemocnice, ktorý dohliadal na zdravotné protokoly koncertu, uviedol, že analýza dát odhalila šesť pozitívnych účastníkov v období dvoch týždňov po podujatí.

Nikto z nakazených si nevyžadoval hospitalizáciu a v prípade štyroch predpokladajú, že pôvod ich nákazy ani nebol z koncertu.

Lekár Josep Maria Llibre uviedol, že šesť infekcií je menej ako bol v čase koncertu priemer šírenia nákazy v meste.

Šesť prípadov by podľa jeho slov predstavovalo incidenciu 131 prípadov na 100-tisíc obyvateľov, pričom v Barcelone to vtedy bolo 260 prípadov na 100-tisíc obyvateľov.

Načítavam video...

10:51 SLOVENSKO V Bratislave pribudlo za včera 22 prípadov nákazy koronavírusom, ktoré odhalili PCR testy. Informuje o tom ministerstvo zdravotníctva.

V celom Bratislavskom kraji zaregistrovali z PCR testovania 41 infikovaných ľudí.

10:42 SLOVENSKO - Zo závodu Imuna Pharm v Šarišských Michaľanoch odviezli v stredu ráno 600 ampuliek vakcíny Sputnik V.

Súvisiaci článok Rusi si odviezli na kontrolu šesťsto vakcín Sputnik V Čítajte 

Ministerstvo zdravotníctva už skôr avizovalo, že si ich ruská strana odvezie na vlastnú kontrolu.

"Naložili sme pre ruskú stranu 600 ampúl vakcíny. Prišli pre to z DHL z Viedne, doručia to do Moskvy výrobcovi. Preprava sa deje pri teplotách nižších ako mínus 18 stupňov Celzia, ako predpisuje výrobca. To znamená, že doprava sa deje v chladenom aute a termoboxe, v ktorom je suchý ľad a kontrolovaná teplota," uviedol predseda predstavenstva Imuna Pharm Juraj Kamarás.

10:15 SLOVENSKO - Za predchádzajúci deň pribudlo 3 963 zaočkovaných proti ochoreniu Covid-19. Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny tak stúpol na 1 041 986.

Druhú dávku vakcíny už dostalo 450 654 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 13 090 ľudí, oznámilo Ministerstvo zdravotníctva.

10:05 SVET - Počet hospitalizovaných s ochorením COVID-19 v Maďarsku v stredu ráno klesol pod hranicu 6 000 na 5 907. V súvislosti s týmto ochorením zomrelo za uplynulý deň 188 pacientov.

V rovnakom období pribudlo aj 1 692 prípadov nákazy. Na umelej pľúcnej ventilácii je napojených 702 chorých. Aktuálne je nakazených 250 143 osôb, od vypuknutia koronavírusovej pandémie ich evidujú celkom 774 399. Nákaze dosiaľ podľahlo 27 172 ľudí.

Vakcínou proti vírusu SARS-CoV-2 doteraz zaočkovali 3 774 221 ľudí, druhú dávku očkovacej látky dostalo 1 773 900 z nich.

10:00 SLOVENSKO - Za posledný deň pribudlo ďalších 682 pozitívnych prípadov koronavírusu prostredníctvom PCR testovania. Laboratória včera vyhodnotili 7 508 vzoriek (pozitivita 9,08 percenta), informovalo Národné centrum zdravotníckych informácií.

Koronavírus na Slovensku: Aktuálne grafy nájdete tu

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji (154), nasledujú Košický kraj (108), Trenčiansky (107), Žilinský (97), Banskobystrický (70), Trnavský (54), Nitriansky (51) a Bratislavský (41), oznámilo Ministerstvo zdravotníctva.

Je medzi nimi 332 mužov a 350 žien. Celkový počet nakazených mužov je 181 932 a žien 199 248.

Na pľúcnu formu COVID-19 zomrelo ďalších 39 pacientov, od začiatku pandémie je zaznamenaných 11 611 obetí v súvislosti s nákazou.

S podozrením alebo potvrdenou diagnózou Covid-19 zostáva v nemocniciach 1 525 osôb, o 63 menej ako včera. Potvrdené ochorenie má 1 364 ľudí. Na JIS je 144 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 191 osôb.

Očkovaciu látku proti covidu aplikovali ďalším 3 963 osobám, celkovo je prvou dávkou vakcíny zaočkovaných 1 041 986 ľudí.

V utorok vykonali aj 121 120 antigénových testov, pozitívnych bolo 483 z nich (pozitivita 0,4 percenta). Celkovo sa od začiatku pandémie vyhodnotilo 31 233 444 antigénových testov (374 248 pozitívne) a 2 605 250 PCR testov, z toho 381 180 s pozitívnym výsledkom.

9:50 SLOVENSKO - Deti v súčasnosti povinne očkujú proti desiatim závažným infekčným ochoreniam. Napriek tomu, že viaceré ochorenia sa u nás aktuálne nevyskytujú, povinné očkovanie je nevyhnuté.

Pri súčasnej mobilite obyvateľov nie je zavlečenie akéhokoľvek infekčného ochorenia na Slovensko vylúčené. Na sociálnej sieti to pripomenul Úrad verejného zdravotníctva pri príležitosti Európskeho imunizačného týždňa.

9:28 SVET - Mesiac máj bude venovaný modlitbám za rýchle ukončenie koronavírusovej pandémie. Pápež František vyzýva ľudí na všetkých pútnických miestach na svete, aby sa zapojili do iniciatívy "modlitebný maratón".

Každý deň počas mája by sa mali kňazi, veriaci a ich rodiny pomodliť ruženec najmä za osoby mimoriadne zasiahnuté pandémiou. Ide napríklad o tých, čo sa pre protipandemické opatrenia nemohli rozlúčiť so svojimi zomierajúcimi príbuznými, o ľudí bez domova či o osoby žijúce v chudobe. Pápež sa tiež chce modliť za zdravotníkov, ktorí sú súčasťou boja proti pandémii.

9:15 SVET - V Česku už zdravotníci podali takmer tri milióny dávok vakcíny proti covidu. V utorok ich v tomto smere pribudlo 55 572.

Od stredy sa na očkovanie môžu hlásiť aj ľudia vo veku 55 až 59 rokov.

8:33 SVET - Holandsko v stredu po štyroch mesiacoch tvrdého lockdownu otvára aj napriek stále vysokému počtu nakazených obchody a terasy reštaurácií a ruší i zákaz nočného vychádzania.

Kaviarne a pohostinstvá budú nateraz otvorené v čase 12:00 do 18:00 a ľudia budú môcť okrem členov vlastnej domácnosti privítať na návšteve aj ďalšie dve osoby.

Súvisiaci článok WHO zatiaľ indický variant nezaradila medzi znepokojujúce mutácie Čítajte 

8:18 SVET - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) informovala, že takzvaný indický variant nového koronavírusu B.1.617 bol zistený vo viac ako 1200 genómových sekvenciách najmenej v 17 krajinách sveta.

"Väčšina analyzovaných vzoriek v (medzinárodnej) databáze GISAID pochádza z Indie, Británie, USA a Singapuru," uviedla WHO podľa agentúry AFP vo svojej týždennej aktualizácii pandemickej situácie.

V posledných dňoch sa o tomto variante hovorí aj vo viacerých európskych krajinách, napríklad v Belgicku, Švajčiarsku, Grécku či Taliansku.

8:10 SVET - India zaznamenala už vyše 200-tisíc obetí spojených s novým koronavírusom. Za posledných 24 hodín tam prvýkrát pribudlo viac než tritisíc obetí. V krajine navyše už siedmy deň po sebe zaznamenali vyše 300-tisíc novoinfikovaných koronavírusom SARS-CoV-2.

V presných číslach pribudlo v Indii za posledný deň 360 960 nakazených a 3 293 súvisiacich obetí.

8:00 SVET - Česko za včera hlási 3 229 nových prípadov koronavírusu. Je to o približne sedem stoviek viac ako o deň skôr, ale zároveň o takmer 600 menej než v utorok pred týždňom.

7:38 SLOVENSKO - Myjava začala s antigénovým testovaním 14. decembra 2020 a na štyroch odberných miestach zatiaľ celkovo urobilo 79 624 testov. TASR o tom informoval hovorca mesta Marek Hrin.

Výdavky súvisiace s testovaním malo mesto vo výške 221.259,80 eur.

7:25 SVET - Brazílsky Senát začal vyšetrovanie postupu vlády prezidenta Jaira Bolsonara v súvislosti s pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2. Parlamentný výbor má posúdiť, či sa vládne úrady alebo úrady v jednotlivých brazílskych štátoch dopustili trestného činu nedbanlivosti alebo korupcie.

Výbor bude vyšetrovať, prečo vláda podporovala neúčinné metódy liečby ako podávanie liečiva hydroxychlorochín, prečo boli počas pandémie odvolaní traja ministri zdravotníctva a čo spôsobilo krízu v štáte Amazonas v januári, keď sa nemocniciach minuli zásoby kyslíka, píše na svojej webovej stránke denník The Guardian. Predmetom vyšetrovania bude podľa Guardianu aj "zlyhanie" vlády pri zavádzaní lockdownov a opatrení, i postup bývalého ministra zdravotníctva Eduarda Pazuella.

7:00 SVET - Jedna dávka vakcíny Pfizer alebo AstraZeneca znižuje až o 50 percent pravdepodobnosť, že niekto ňou zaočkovaný, ale infikovaný koronavírusom rozšíri túto nákazu aj na ďalších ľudí žijúcich s ním v spoločnej domácnosti. Uvádza sa to v britskej štúdii zverejnenej v stredu.

Toto je úžasná správa - už vieme, že vakcíny zachraňujú životy, a táto štúdia je najkomplexnejším súborom reálnych dát, z ktorých vyplýva, že znižujú aj prenos tohto smrtiaceho vírusu.

Matt Hancock, britský minister zdravotníctva

Výskumom Anglického úradu na ochranu zdravia (PHE) sa zistilo, že u tých, ktorí sa nakazili tri týždne po podaní prvej dávky vakcíny, bola v porovnaní s nezaočkovanými o 38 až 49 percent nižšia pravdepodobnosť, že sa koronavírus prenesie na ich domáce kontakty.

"Toto je úžasná správa - už vieme, že vakcíny zachraňujú životy, a táto štúdia je najkomplexnejším súborom reálnych dát, z ktorých vyplýva, že znižujú aj prenos tohto smrtiaceho vírusu," komentoval britský minister zdravotníctva Matt Hancock.

Štúdia čerpala údaje od viac ako 57-tisíc kontaktných osôb žijúcich v 24-tisíc domácnostiach, kde sa laboratórne potvrdil prípad zaočkovania proti covidu. Dáta sa porovnávali s takmer miliónom kontaktov nezaočkovaných.

6:42 SVET - Americký prezident Joe Biden v utorok vo svojom prejave k národu vyhlásil, že Spojené štáty dosiahli ohromujúci pokrok v boji proti pandémii.

"Hoci stále máme pred sebou ešte dlhú cestu, v máji a júni je potrebné urobiť veľa práce, aby sme sa dopracovali k 4. júlu," povedal Biden. Odkazoval tým na Deň nezávislosti, ktorý stanovil za míľnik v boji proti ochoreniu Covid-19 a v ktorý by sa mohli Američania stretnúť v malých skupinách.

Načítavam video...

6:21 SVET - Kanadské úrady oznámili prvé úmrtie na mozgovú trombózu, ktorá nastala po očkovaní vakcínou spoločnosti AstraZeneca. Obeťou je 54-ročná žena, ktorá bola zaočkovaná 9. apríla, informovala agentúra AFP.

Ministerstvo zdravotníctva provincie Québec vo svojom vyhlásení spresnilo, že žena, u ktorej došlo k trombóze s trombocytopéniou, bola zaočkovaná indickou verziou vakcíny AstraZeneca známou ako Covishield.

Riaditeľ úradu verejného zdravotníctva provincie Québec Horacio Arruda vyhlásil, že toto úmrtie nebude viesť k zmene vládneho odporúčania týkajúceho sa použitia vakcíny AstraZeneca pre osoby staršie ako 45 rokov. Pripomenul, že okrem jedného fatálneho prípadu boli doteraz nahlásené iba ďalšie štyri prípady vzniku krvných zrazenín spojených s nízkym počtom krvných doštičiek. Každý z týchto štyroch ľudí sa už zotavil.

V Kanade doteraz podali viac ako 1,1 milióna dávok vakcíny AstraZeneca.

Súvisiaci článok Brazília odmieta Sputnik V. Vakcína má podľa nej viaceré nedostatky Čítajte 

06:10 SVET - Ruský fond priamych investícií (RFPI) vyjadril údiv v súvislosti s rozhodnutím brazílskeho regulačného úradu Anvisa, ktorý v pondelok zamietol žiadosť niekoľkých federálnych štátov o umožnenie dovozu vakcíny Sputnik V proti novému koronavírusu. Úrad Anvisa to zdôvodnil tým, že nemá dostatok technických údajov potrebných na overenie bezpečnosti a účinnosti tejto vakcíny.

Šéf RFPI Kirill Dmitrijev podľa utorňajšej správy agentúry RIA Novosti uviedol, že toto rozhodnutie úradu Anvisa považuje vo veľkej miere za politicky motivované. Potvrdzujú to podľa neho údaje zo správy amerického rezortu zdravotníctva a sociálnych služieb, v ktorej sa hovorí o jeho pokusoch vyvíjať tlak na brazílske úrady a prinútiť ich, aby odmietli nákup ruskej vakcíny.

Dmitrijev tiež pripomenul, že vakcína Sputnik V preukázala svoju účinnosť a regulačné orgány v mnohých krajinách ju schválili. "Mnohé z pripomienok úradu Anvisa nie sú pravdivé, sú v rozpore s dokumentmi, ktoré im boli poskytnuté, pre nás je to zvláštne," uviedol s tým, že všetky dokumenty potrebné na registráciu Rusko Brazílii poskytlo.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prehľad a automatizácia
 2. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 3. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 4. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 5. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 6. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať
 7. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha
 8. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina
 1. Prehľad a automatizácia
 2. Dopyt v Bratislave mierne klesol, ceny však stále rástli
 3. Šéf PLANEO: Budúcnosť obchodu je v službách
 4. Čo robiť, aby dieťa neskončilo v nemocnici s črevnou virózou?
 5. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 6. Goralské folklórne slávnosti po prvýkrát priamo v horách
 7. Za vysokou spotrebou sa často skrýva zlá kondícia motora
 8. Ktoré regionálne projekty podporí Nadácia COOP Jednota?
 1. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 10 394
 2. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 9 985
 3. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 7 685
 4. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 4 179
 5. Kde u nás kúpite domácke potraviny 3 257
 6. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina 2 937
 7. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné 1 781
 8. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo 1 668
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Priepustný ventil v skladových priestoroch rafinérie akciovej spoločnosti Slovnaft v Bratislave.

Kremeľ môže rozohrávať ďalšiu hru, podobnú tej s plynom.


56m
Peter Schutz.

Pitvanie kravín slúži len polarizácii spoločnosti.


2 h
Juraj Slafkovský, Šimon Nemec a Filip Mešár po drafte NHL 2022.

Slovensko ide na juniorské majstrovstvá sveta výrazne oslabené.


Šimon Čop 5 h
Výbuchy na ruskej vojenskej základni na Kryme.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 12 h

Neprehliadnite tiež

Priepustný ventil v skladových priestoroch rafinérie akciovej spoločnosti Slovnaft v Bratislave.

Kremeľ môže rozohrávať ďalšiu hru, podobnú tej s plynom.


56m
Okolie Dómu sv. Alžbety sa má stíšiť.

Termín pohrebu v Košiciach je známy.


2 h
Prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera.

Námestník generálneho prokurátora nariadil bezodkladne rozhodnúť vo veci sťažnosti vyšetrovateľa.


SITA 2 h
Peter Visolajský pred rokovaním zdravotníkov s premiérom Hegerom.

Jedna požiadavka odborov je splnená, zostáva sedem, vyhlásil šéf lekárskych odborov.


TASR 3 h
SkryťZatvoriť reklamu