BRATISLAVA. Proti ochoreniu COVID-19 by sa nikdy nedalo zaočkovať 16 percent Slovákov. Vyplýva to z najnovšej Národnej správy Eurobarometra. Prieskum sa realizoval od 12. februára do 5. marca 2021.
Najneskôr do konca roka 2021 chce byť zaočkovaných 60 percent Slovákov. V porovnaní s priemerom EÚ je to o päť percent menej. Takmer 70 percent Slovákov si myslí, že vakcína je jediný spôsob, ako ukončiť pandémiu.
Zároveň viac ako dve tretiny Slovákov vyjadrili obavy, že sa vakcíny vyvíjajú, testujú a schvaľujú príliš rýchlo na to, aby boli bezpečné.
Až 71 percent Slovákov si myslí, že vakcíny proti ochoreniu COVID-19 by mohli mať dlhodobé vedľajšie účinky, ktoré zatiaľ nepoznáme.
Prieskum ukázal, že tri štvrtiny Slovákov nie sú spokojné s tým, ako vláda SR pristupuje k riešeniu pandémie nového koronavírusu.
Vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko v tejto súvislosti zdôraznil, že prieskum bol realizovaný v čase, keď u nás pandémia kulminovala. "Keď sa v takejto situácii pýtate ľudí na perspektívu, má to dosah," dodal.
V lete 2020 malo takmer 30 percent Slovákov určité ťažkosti s dodržiavaním protipandemických opatrení. V najnovšom prieskume je to už polovica. "Z nich 13 percent deklaruje, že táto skúsenosť ohrozuje ich duševné zdravie," spresnila spracovateľka Národnej správy Eurobarometra Alexandra Martináková.
Eurobarometer, ktorý je zameraný hlavne na otázky európskej integrácie, domácej politiky, ale týka sa aj názorov Európanov na iné, nepolitické témy, sa realizuje dvakrát ročne. Zber údajov na Slovensku sa realizoval na vzorke 1138 respondentov.
Prieskum zisťoval aj postoje respondentov voči Európskej únii a jej inštitúciám. Podľa výsledkov dôveruje Únii 50 percent opýtaných, pričom opačný názor má 44 percent. Európskej komisii podľa prieskumu vyjadrilo dôveru 50 percent Slovákov a nedôveruje jej 40 percent.
Pokiaľ ide o Európsky parlament, dôvera je na úrovni 48 percent a nedôvera má hodnotu 44 percent. Čo sa týka vnímania EÚ, Slováci ju najčastejšie reflektujú prostredníctvom voľného pohybu osôb, tovarov a služieb (32 percent), mieru medzi členskými štátmi (21 percent) a spoločnej európskej meny euro (15 percent).
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?