SME
Pondelok, 29. november, 2021 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Za ľudí navrhne zrušiť zákaz vychádzania a zhromažďovania (minúta po minúte)

Pandémia si vyžiadala 11 807 obetí.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platia sprísnené opatrenia: Správy o koronavíruse sme priniesli online minútu po minúte:

21:00 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Zaočkovať proti covidu sa bude dať aj u obvodného lekára. Niektorí už v máji Čítajte 

20:15 SLOVENSKO - Po nemocniciach, poliklinikách a veľkokapacitných očkovacích centrách by už tento mesiac mali začať skúšobne očkovať proti covidu-19 aj niektorí praktickí lekári, známi ako obvodní.

Sami lekári sa toho dožadujú. Argumentujú napríklad tým, že by to zvýšilo zaočkovanosť medzi staršími, najviac ohrozenými obyvateľmi.

Skúšobne začať očkovať by malo asi 50 všeobecných lekárov, povedala hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.

19:53 SVET - Americká biotechnologická firma Novavax informovala, že začala na deťoch klinicky testovať svoju vakcínu proti chorobe Covid-19. Testovanie sa uskutoční v rámci programu, do ktorého bude zapojených 3000 tínedžerov vo veku od 12 do 17 rokov.

Spoločnosť spresnila, že testovať sa bude "účinnosť (a) bezpečnosť" vakcíny, pričom účastníci budú dostávať buď vakcínu, alebo placebo, a to v dvoch dávkach s odstupom 21 dní. Účastníci budú sledovaní až dva roky po podaní injekcií.

Skryť Vypnúť reklamu

19:44 SVET - Od utorka sa budú môcť zaregistrovať na očkovanie proti novému druhu koronavírusu už aj cudzinci žijúci v Maďarsku, ako aj Maďari žijúci v zahraničí. Informovala o tom vláda na svojej stránke kormany.hu.

Zahraničných občanov žijúcich v Maďarsku začnú očkovať pravdepodobne už v druhej polovici mája. Príslušníci maďarskej menšiny a držitelia maďarského občianstva žijúci v zahraničí dostanú vakcínu neskôr.

19:24 SVET - Britský premiér Boris Johnson vyhlásil, že existuje "dobrá šanca" na zrušenie pravidiel sociálneho dištancovania sa v Anglicku k 21. júnu, ak budú prípady ochorenia Covid-19 a súvisiace úmrtia na nízkej úrovni.

Pred novinármi v severoanglickom Hartlepoole uviedol, že prudký pokles nových infekcií v kombinácii s rýchlym postupom očkovacej kampane podporujú plány britskej vlády na ďalšie uvoľnenie opatrení.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Vakcína je aj zárobok. Na farmafirmy tlačia, aby zrušili patenty Čítajte 

19:03 SVET - Aby svet dosiahol kolektívnu imunitu proti ochoreniu covid-19, potreboval by aspoň 11 miliárd dávok vakcín. V tom prípade by sa podľa magazínu Nature mohlo zaočkovať dvoma dávkami aspoň 70 percent populácie.

Vo svete je aktuálne objednaných celkovo takmer deväť miliárd dávok, dve tretiny z nich však budú putovať do bohatších a rozvinutých krajín.

S katastrofálnou pandemickou situáciou v Indii a mutáciami v Južnej Afrike aj v Brazílii rastie aj tlak na farmaceutické spoločnosti, aby sa vzdali patentov na svoje vakcíny a urýchlili tak ich produkciu vo svete. Vyzývajú k tomu viacerí politici, Svetová zdravotnícka organizácia aj desiatky chudobnejších štátov. Výrobcovia, no aj Európska únia či Británia sú proti.

Viac si prečítate v texte Lukáša Onderčanina >>>>

Skryť Vypnúť reklamu

18:41 SVET - V Tunisku sa v pondelok začal trojdňový štrajk lekárov, v dôsledku ktorého bola pozastavená vakcinačná kampaň v tejto krajine. Protest prichádza v čase, keď tuniské úrady evidujú zvýšený nárast prípadov nákazy novým koronavírusom, uviedla agentúra DPA.

Tuniskí lekári, lekárnici a zubári sa s ministerstvom zdravotníctva už dlhšie nevedia zhodnúť v otázke príplatkov, pracovných zmlúv a novely zákona týkajúcej sa výkonu ich zamestnania.

18:28 SVET - Česká vláda na pondelkovom rokovaní rozhodla o otvorení ďalších služieb. Na twitteri o tom informoval vicepremiér Karel Havlíček.

Od pondelka 10. mája sa podľa neho okrem obchodov otvoria aj niektoré ďalšie služby a uvoľniť by sa mali aj prísne pravidlá nosenia rúšok vonku.

"Okrem maloobchodov sa 10. mája uvoľňujú aj remeselné služby, požičovne, prekladateľské služby, sprostredkovanie, prevádzka solárií, starostlivosť o deti, cestovné kancelárie, dražby, činnosť záložní, vydavateľstvá, kopírovacie práce, prevádzka lanoviek, tetovania a ďalšie," napísal minister priemyslu.

Skryť Vypnúť reklamu

17:57 SVET - Premiér Kambodže Hun Sen rozhodol o ukončení plošnej karantény v hlavnom meste Phnom Pénh, ktorá platili od 15. apríla. Lockdowny budú ďalej platiť len v lokalitách s výskytom nákazy.

Kambodža, kde žije zhruba 16 miliónov obyvateľov, síce pandémiu dlho dobre zvládala, v posledných dňoch ale zaznamenala rekordné prírastky nakazených. V sobotu to bolo 880, doterajšie maximum, dnes 840, napísala agentúra Reuters.

17:38 SLOVENSKO - Strana Za ľudí navrhne v stredu 5. mája na vláde úplne zrušiť zákaz vychádzania a zákaz zhromažďovania vyhlásený v súvislosti s pandémiou.

Informovalo o tom tlačové oddelenie strany s tým, že vládny kabinet bude na jej návrh prehodnocovať pokračovanie núdzového stavu.

"Opatrenia, ktoré sa týkajú hospodárskej mobilizácie, je potrebné ponechať v platnosti, keďže na túto mobilizáciu je naviazaná reprofilizácia lôžok," uviedla strana.

Skryť Vypnúť reklamu

Za ľudí zároveň prosí ľudí, aby používali respirátory a rúška a boli zodpovední k svojmu okoliu.

17:36 SVET - Dánsko oznámilo, že pre obavy z vážnych vedľajších účinkov zahŕňajúcich krvné zrazeniny do svojej národnej očkovacej kampane nezahrnie vakcínu od amerického výrobcu Johnson & Johnson.

"Dánsky zdravotnícky úrad (Sundhedsstyrelsen) dospel k záveru, že výhody použitia vakcíny proti chorobe COVID-19 od spoločnosti Johnson & Johnson neprevažujú nad rizikom možného nepriaznivého účinku ... u tých, ktorí vakcínu dostanú," uvádza sa vo vyhlásení úradu.

17:25 SVET - V Rakúsku bude po plánovanom uvoľnení opatrení od 19. mája možné navštevovať reštaurácie, spoločenské akcie či hotely bez negatívneho testu na koronavírus už po prvej dávke vakcíny proti ochoreniu Covid-19.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa agentúry DPA to dnes oznámil minister zdravotníctva Wolfgang Mückstein s tým, že táto "vstupenka" bude platiť 21 dní od prvého očkovania.

17:16 SVET - Španielsko sa v rámci vakcinačnej kampane proti koronavírusu blíži k prekonaniu hranice 5 miliónov úplne zaočkovaných ľudí, oznámila dnes ministerka zdravotníctva Carolina Dariasová.

Podľa nej by dosiahnutie tohto míľnika malo nastať v priebehu najbližších 24 hodín.

Krajina na Pyrenejskom polostrove je na dobrej ceste k tomu, aby do začiatku leta zaočkovala 70 percent dospelej populácie, čo je zhruba 33 miliónov ľudí.

17:14 SVET - Ochota maďarského obyvateľstva zaočkovať sa proti novému druhu koronavírusu dosiahla ďalší rekord.

V najnovšom prieskume Ústredného štatistického úradu až 64,8 percenta opýtaných uviedlo, že sa dá určite zaočkovať. Vlani v novembri to bolo iba 14,9 percenta.

Skryť Vypnúť reklamu

V prieskume, ktorý sa konal v prvej polovici apríla, odmietlo očkovanie 18,8 percenta respondentov, kým vlani v novembri ich bolo 36 percent.

17:10 SLOVENSKO - Vo veľkokapacitných očkovacích centrách Prešovského samosprávneho kraja bolo proti ochoreniu COVID-19 od piatka do nedele zaočkovaných ďalších 7 834 ľudí.

Celkovo strediská kraja podali vakcínu už takmer 55 000 ľuďom. Informovala o tom hovorkyňa kraja Daša Jeleňová.

Na základe zmeny v očkovacej stratégii rezortu zdravotníctva kraj v troch svojich centrách v Starej Ľubovni, v Poprade a v Humennom začal s podávaním vakcíny aj od konzorcia Pfizer/BioNTech, ktorú dostalo 4 989 ľudí.

17:05 SLOVENSKO - Možno už od nasledujúceho víkendu nebudú musieť na území Nemecka očkovaní proti covidu a vyliečení predkladať negatívne testy a nebude sa na nich vzťahovať karanténa, oznámil nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn.

Skryť Vypnúť reklamu

V ideálnom prípade návrh rozvoľnenie pre imúnnych schváli vláda podľa Spahna v stredu, vo štvrtok by mal pridať súhlas Spolkový snem a v piatok Spolková rada.

17:00 SLOVENSKO - Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak v parlamente informoval o zapožičaných kyslíkových generátoroch pre zariadenia sociálnych služieb.

Rezort zariadil zapožičanie 200 kusov generátorov na 120 dní, teda do konca júna, a takisto zakúpil príslušenstvo. Zapožičanie stálo okolo 50 000 eur, 4 680 eur zaplatil rezort za kyslíkové masky a 3 600 eur za kyslíkové kanyly.

Najviac si ich požičiavali vyššie územné celky (179 kusov), desať kusov si zapožičala Asociácia poskytovateľov sociálnych služieb, päť kusov putovalo do domovov v Rožňave, Stropkove, Prešove a Senci a šesť generátorov má rezort v pohotovosti.

Skryť Vypnúť reklamu

16:55 SLOVENSKO - Na očkovanie klientov a zamestnancov čaká ešte 130 zariadení sociálnych služieb z tých, ktoré oň prejavili záujem.

Vyplýva to z informácie ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina) k aktuálnej situácii v zariadeniach sociálnych služieb v súvislosti s ochorením COVID-19, ktorú dnes prezentoval poslancom Národnej rady na sociálnom výbore.

Žiadosti o očkovanie dosiaľ zaslalo 893 zariadení sociálnych služieb. Požiadavka na zaočkovanie sa dotýka 45 180 zamestnancov a klientov týchto zariadení.

Aktuálny počet zaočkovaných prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 je 37 774 osôb a aj druhú dávku už dostalo 30 156 osôb. Počet ľudí, ktorí ešte čakajú na očkovanie, je 7 590.

16:48 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva tento týždeň nasadí na významných mediálnych portáloch sériu online videí s odborníkmi, v ktorých reagujú na typické obavy z očkovania.

Skryť Vypnúť reklamu

Zároveň budete v súkromných a verejnoprávnych rádiách počuť nové rozhlasové spoty o očkovaní.

16:45 SVET - V anglickom meste Liverpool sa v nedeľu konal živý koncert skupiny Blossoms a ďalších účinkujúcich, ktorého sa zúčastnilo približne 5 000 divákov bez povinnosti nosiť rúško či dodržiavať rozostupy.

Spolu s dvomi klubovými akciami s účasťou niekoľkých tisícov fanúšikov tanečnej hudby ide o súčasť pilotného projektu, ktorým chce britská vláda otestovať bezpečnosť veľkých akcií.

16:38 SLOVENSKO - Rozhodnutia pandemickej komisie majú pre vládu SR iba odporúčací charakter.

Uviedol to tlačový a informačný odbor Úradu vlády v reakcii na vyjadrenia Republikovej únie zamestnávateľov.

"Predseda vlády SR sa nebráni vecnej diskusii o postavení či existencii orgánov v boji proti pandémii tak, aby vláda SR mohla prijímať optimálne rozhodnutia z hľadiska ochrany života a zdravia občanov a súčasne len v nevyhnutnej miere zasahujúce do ich ústavných práv a ekonomiky. Zároveň uvádzame, že Pandemická komisia vlády SR je jej poradným orgánom a jej rozhodnutia majú pre vládu iba odporúčací charakter," spresnil Úrad vlády.

Skryť Vypnúť reklamu

Emília Farkašová z Republikovej únie zamestnávateľov informovala, že zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov žiadajú vládu, aby zmenila systém riadenia protipandemických opatrení.

Pandemická komisia je podľa zamestnávateľov stelesnením neefektívneho manažovania krízy a má na svedomí viaceré vážne zlyhania. Podľa firiem by hlavným poradným orgánom mal byť rekonštruovaný ústredný krízový štáb.

16:30 SVET - Česká vláda dnes definitívne podľa ministra priemyslu a obchodu Karla Havlíčka potvrdila, že povinné testovanie raz týždenne bude vo firmách, v neziskových organizáciách či na úradoch pokračovať zatiaľ do konca júna.

Podstupovať ho budú musieť naďalej i živnostníci. Havlíček to napísal na twitteri.

16:22 SVET - V Českej republike sa v rámci postupného uvoľňovania opatrení od 10. mája otvoria aj remeselné služby ako opravovne obuvi, sklenárske práce, soláriá, cestovné kancelárie, záložne, vydavateľstvá, kopírovacie práce, lanovky či tetovacie salóny. Po rokovaní vlády to oznámil vicepremiér Karel Havlíček, informoval spravodajský portál Idnes.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

16:07 SVET - Slávny pivný festival Oktoberfest sa kvôli pandémii koronavírusu neuskutoční ani tento rok.

Sviatok piva sa mal v Mníchove konať od 18. septembra do 3. októbra. Akciu každoročne navštívi niekoľko miliónov ľudí a vypije sa na nej viac ako sedem miliónov pív. Pre bavorské hospodárstvo má podujatie prínos okolo 1,2 miliardy eur.

16:02 SVET - Európska lieková agentúra začala s hodnotením žiadosti spoločností Pfizer a BioNTech o rozšírenie povolenia na používanie ich očkovacej látky proti koronavírusu na skupinu detí od 12 do 15 rokov.

Výbor agentúry pre lieky na humánne použitie vykoná zrýchlené hodnotenie dodaných údajov a v prípade, že nebudú potrebné dodatočné informácie, rozhodnúť by mal v júni.

Vakcína je v súčasnosti schválená na použitie u ľudí od 16 rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

15:52 SVET - Globálna iniciatíva COVAX zameraná na zaistenie spravodlivého prístupu k očkovacím látkam proti ochoreniu COVID-19 vo všetkých krajinách sveta, ktorú výrazne podporuje aj Európska únia, bude mať k dispozícii ďalších 500 miliónov dávok proticovidovej vakcíny od farmaceutickej spoločnosti Moderna.

Očakáva sa, že prvé dávky vakcíny od Moderny pre skupinu 92 krajín sveta s nízkymi a strednými príjmami, budú dodané vo štvrtom štvrťroku 2021.

V roku 2021 bude celkovo k dispozícii 34 miliónov dávok a v roku 2022 až 466 miliónov dávok tejto očkovacej látky.

15:47 SVET - Po viac než ročnej prestávke sa včera v Madride opäť konala korida. Las Ventas, jedna z najväčších arén pre býčie zápasy na svete, ale bola tentoraz pre opatrenia zaplnená len zo štvrtiny.

Skryť Vypnúť reklamu

Španieli vďačia za koridu aj kampani pred regionálnymi voľbami, ktoré sa konajú v utorok.

Niektoré španielske médiá upozornili, že v madridskom regióne je teraz druhá najhoršia epidemická situácia v krajine.

Podľa správy ministerstva zdravotníctva z piatku tam na sto tisíc obyvateľov za dva týždne pripadlo 384 nákaz, horšie na tom je teraz len Baskicko (517 prípadov).

Načítavam video...

15:40 SVET - Vo Francúzsku sa dnes začala jedna z veľkých fáz uvoľňovania obmedzení. Obyvatelia sa môžu vzdialiť viac ako desať kilometrov od domova a cestovať medzi regiónmi. Študenti základných a stredných škôl sa opäť vzdelávajú prezenčne, píše agentúra AFP.

Ide o prvú zo štyroch fáz uvoľňovania. Postup minulý týždeň predstavil francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Ďalšie uvoľnenie čaká Francúzov 19. mája, kedy sa otvoria terasy barov a reštaurácií, obchody, múzeá či kina.

Postup vlády sa však nevyhol kritike odborníkov, podľa ktorých je na podobné opatrenia príliš skoro.

15:27 SVET - Už 4. marca 2020 upozornili islandské úrady kolegov v Tirolsku, že pozitívny nález na Covid-19 má štrnásť turistov, ktorí sa vrátili z alpského strediska na Island.

Súvisiaci článok Súd o státisíce. Rakúsko žalujú nakazení z celého sveta Čítajte 

Napriek tomu ešte celý ďalší týždeň fungovali v meste bary a diskotéky. Stredisko napokon úplne uzatvorili až 12. marca.

Rakúska nezávislá komisia vypočula celkovo 53 ľudí a preskúmala 5 798 strán podkladov, kým došla k záveru, že stredisko uzatvorili úrady príliš neskoro a za zlyhanie považuje aj chaotický odchod dovolenkárov z oblasti.

15:20 SVET - V pražskej hale O2 Arena otvorili Národné očkovacie centrum. Spravodajský portál Idnes.cz informoval, že systém očkovania sa riadi elektronicky QR kódmi a vďaka dostatočným kapacitám a dostatku očkovacích látok je priebeh očkovania plynulý.

V hale dnes očkuje šesť tímov, zložených z administratívneho pracovníka, lekára a sestry, ktorá aplikuje vakcínu. Jeden tím zvládne naočkovať 40 ľudí za hodinu. Na očkovanie je pripravených 24 miest, väčšina je ale zatiaľ nevyužitá.

15:10 SVET - Maďarsko pripravuje rozsiahlu štúdiu účinnosti vakcín proti koronavírusu, ktoré sú v súčasnosti schválené na používanie v krajine.

Portál Hungary Today upozorňuje, že napriek rozsahu celonárodného experimentu je vláda pomerne zdržanlivá, čo sa týka zverejňovania detailov.

Vedecké centrum univerzity v Pécsi zverejnilo výzvu pre dobrovoľníkov na účasť v 12-mesačnej štúdii protilátok po podaní vakcíny od firmy Sinopharm.

Účastníci štúdie nesmeli v minulosti prekonať nákazu koronavírusom. Pacientov budú monitorovať 12 mesiacov, počas ktorých im osemkrát vezmú krv a priebežne ich budú informovať, ako sa vyvíja ich imunita.

15:05 SVET - Mechanizmus EÚ v oblasti civilnej ochrany aj naďalej koordinuje dodávky zdravotníckej pomoci Európskej únie pre Indiu, ktorá čelí obrovskému nárastu prípadov ochorenia COVID-19, oznámila Európska komisia.

Exekutíva EÚ pripomenula, že v priebehu minulého týždňa India dostala ponuky zdravotníckej pomoci od Belgicka, Fínska, Francúzska, Írska, Luxemburska, Portugalska, Rakúska, Rumunska, Švédska a Talianska.

Ďalšie členské štáty Únie združujú zdroje a potrebné zdravotnícke vybavenie a materiál, ktoré India urgentne potrebuje.

15:00 SVET - Švédsko plánuje darovať Indii milión dávok vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca.

Chystá sa tak urobiť prostredníctvom medzinárodnej iniciatívy COVAX pre globálny prístup k očkovacím látkam, povedal švédsky minister pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu Per Olsson Fridh.

„Vidíme, ako vo svete zúri pandémia. Ľudia umierajú, šíri sa chudoba a deti stále nie sú späť v školách. Potrebujeme urobiť všetko, čo môžeme, aby sme čelili tejto pandémii a bojovali s ňou po celom svete,“ povedal Fridh.

14:33 SVET - V súlade s plánom vakcinácie obyvateľstva doposiaľ v Chorvátsku proti koronavírusu zaočkovali každého piateho občana.

Podľa údajov platformy eCijepih prijalo k 30. aprílu tohto roka aspoň jednu z dávok vakcíny 20,9 percenta dospelých obyvateľov krajiny.

Najviac zaočkovaných bolo vo vekovej skupine nad 70 rokov, z ktorých 54 percent už dostalo najmenej jednu dávku vakcíny.

Predpokladá sa, že do konca júna sa vzhľadom na predpokladaný príjem vakcín podarí zaočkovať viac než 55 percent dospelých obyvateľov krajiny, píše Index.hr.

Chorvátsko dnes zaznamenalo 349 nových prípadov nákazy koronavírusom a 36 súvisiacich úmrtí.

14:20 SLOVENSKO - Opatrenie Ministerstva zdravotníctva a Hlavného hygienika, ktorým došlo k obmedzeniu poskytovania zdravotnej starostlivosti pre obyvateľov SR, bolo protiústavné.

Skonštatovalo to Slovenské národné stredisko pre ľudské práva ako národná inštitúcia pre ľudské práva a národný antidiskriminačný orgán.

Stredisko zverejnilo na webovej stránke Správu o dodržiavaní ľudských práv vrátane zásady rovnakého zaobchádzania za rok 2020, ktorá hodnotí výkon vybraných ľudských práv a základných slobôd na Slovensku počas pandémie ochorenia COVID-19.

14:06 SLOVENSKO - Prítomnosť fanúšikov na športových podujatiach nie je povolená plošne, pred obecenstvom sa môžu hrať iba profesionálne súťaže v niektorých športoch.

Úrad verejného zdravotníctva prináša podrobné informácie, čo všetko musia splniť tí, ktorí majú záujem prísť na štadióny.

13:47 SVET - V Belgicku pokračuje klesajúci trend v počte nových hospitalizácií kvôli ochoreniu COVID-19, zároveň pribúda zaočkovaných.

V období od 26. apríla do 2. mája bolo hospitalizovaných v priemere 192,7 ľudí denne, čo je pokles o 16 percent v porovnaní s predchádzajúcim týždňom.

Rovnaký percentuálny pokles zaznamenali aj nové pozitívne prípady nákazy. Minulý týždeň, v období od 23. do 29. apríla, zomrelo v súvislosti s covidom v priemere 39,7 ľudí denne. Celkovo na dôsledky pandémie v Belgicku zomrelo 24 291 ľudí.

13:43 SLOVENSKO - Veľká časť pacientov, ktorí prekonali Covid-19, môže mať následky ešte dlhé mesiace. Ich počty stále narastajú, preto sa vedenie novozámockej nemocnice rozhodlo zriadiť Centrum post-covidovej starostlivosti.

13:31 SLOVENSKO - V rezervačnom očkovacom systéme Národného centra zdravotníckych informácií nedošlo k žiadnym chybám, ktoré sa medializovali minulý týždeň v súvislosti s termínmi na očkovanie pre najmladšie ročníky od 16 rokov.

Riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií Róbert Suja uviedol, že rezervačný systém nezvýhodnil určitú skupinu obyvateľstva podľa dátumu narodenia, ale podľa dostupnosti vakcín.

"Žiadnych sto rokov sa nepripočítavalo", potvrdil Róbert Suja.

13:20 SLOVENSKO - Šéf Národného centra zdravotníckych informácií Róbert Suja kritizoval výdavky na plošné testovanie. Pritom jeho úradu vláda žiadnu finančnú podporu neposkytla.

13:10 SLOVENSKO - Záujem o očkovanie je nízky a miera zaočkovania nedosiahne 38 percent.

Súvisiaci článok Šéf NCZI: Aj pri optimistickom odhade nebude v auguste zaočkovaná ani polovica ľudí Čítajte 

Dnes to na tlačovej konferencii odhadol Róbert Suja, generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií.

Od štvrtka sa do očkovacej čakárne zaregistrovalo len 135-tisíc ľudí, dohromady čaká na prvú dávku vakcíny 258-tisíc osôb.

"Sme hlboko pod kritickou hranicou zaočkovanosti a ak s tým niečo neurobíme, o niekoľko týždňov môžeme zatvárať očkovacie centrá. Obávam sa, že sa nedostaneme ani na číslo 1,8 milióna zaočkovaných," uviedol Róbert Suja.

Chronicky chorí sú priebežne zapracovaní do čakárne, k ich zoznamom zo zdravotných poisťovní sa Národné centrum zdravotníckych informácií dostalo vo štvrtok.

13:00 SLOVENSKO - Počet pacientov s infekciou COVID-19 napojených na kyslíkovú liečbu v nemocnici Košice - Šaca klesol.

V zdravotníckom zariadení sa starajú o deväť takýchto osôb, pričom ešte pred týždňom ich bolo 13. Na umelej pľúcnej ventilácii je jeden pacient.

V súčasnosti má nemocnica štyroch pozitívnych zamestnancov, ôsmi sú v karanténe a neprítomných v práci z dôvodu PN alebo OČR je 42 osôb.

Počas uplynulého týždňa v nemocničnom mobilnom odbernom mieste vykonali 329 PCR odberov, z toho deväť ľudí malo pozitívny test a celkovo vykonali 440 antigénových testov, nikto nebol pozitívny.

V očkovacom centre nemocnice na Poliklinike VA U. S. Steel k 3. máju, zaočkovali už 8 628 záujemcov. Uvádzané číslo v sebe zahŕňa osoby, ktoré dostali prvú, prípadne už aj druhú dávku.

12:42 SVET - Počas pobytu v Chorvátsku je povinné nosenie ochranných masiek/rúšok vo všetkých zatvorených priestoroch (vrátane MHD) a otvorených priestoroch - na uliciach a iných verejných miestach, všade tam, kde nie je možné dodržať bezpečnostnú vzdialenosť 1,5 metra, pripomína Ministerstvo zahraničných vecí.

Otvorené sú kaviarne a reštauračné zariadenia na vonkajších terasách s dodržaním nariadení(rúška, dezinfekcia, 2 metre odstup).

12:25 SLOVENSKO - Rakúsko od dnešného dňa uvoľňuje opatrenia pre pendlerov zo Slovenska. Tí sa po novom nebudú musieť preukazovať negatívnym PCR alebo antigénovým testom starším ako 72 hodín.

Stačiť bude negatívny test, ktorý nie je starší ako sedem dní. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR o tom informuje na svojej webovej stránke.

Interval povinnej registrácie (Pre-Travel-Clearance) sa nemení, stačí sa zaregistrovať raz za 28 dní alebo pri zmene údajov zadávaných pri registrácii.

Ak bol PCR alebo antigénový test urobený mimo Rakúska, je potrebné k nemu predložiť aj osvedčenie v anglickom alebo nemeckom jazyku.

12:00 SVET - Austrália rozšírila dostupnosť vakcín na očkovanie proti koronavírusu pre všetkých obyvateľov vo veku 50 a viac rokov.

Doteraz bola dostupnosť očkovacích látok proti ochoreniu COVID-19 obmedzená na ľudí vo veku 70 a viac rokov, pre pracovníkov v prednej línii a pre ľudí, ktorí mali byť prednostne zaočkovaní pre ich zdravotný stav.

Zdravotnícke úrady informovali, že vakcíny od spoločnosti AstraZeneca budú okamžite k dispozícii pre 50-ročných a starších ľudí na špeciálnych klinikách.

Tí, ktorí sa budú chcieť zaočkovať u svojich lekárov v bežných zdravotníckych zariadeniach, však ešte budú musieť niekoľko týždňov počkať.

V Austrálii, ktorá má 26 miliónov obyvateľov, doteraz podali približne 2,3 milióna vakcín proti ochoreniu COVID-19.

Načítavam video...

11:45 SVET - Európska komisia dnes odporučila, aby občania z ďalších krajín, ktorí sú očkovaní proti Covidu-19 alebo prichádzajú z krajín s dobrou epidemiologickou situáciou, mohli vstúpiť na územie EÚ bez dodatočných reštrikcií.

Blok teraz umožňuje vstup na svoje územie pre rekreačné cesty len občanom siedmich vybraných štátov.

Nové opatrenia by rozšírila existujúce zoznam krajín, odkiaľ možno cestovať do EÚ.

Ako prípustné pre vstup do Únie by bolo najprv zaočkovanie vakcínami schválenými európskymi úradmi, komisia však takisto napísala, že by sa ich zoznam mohol rozšíriť aj o látky schválené Svetovou zdravotníckou organizáciou.

11:20 SVET - Rusko sa obracia na viaceré čínske firmy v snahe urýchliť výrobu vakcíny proti koronavírusu Sputnik V, po ktorej rastie dopyt.

Rusko v ostatnom období oznámilo tri dohody na 260 miliónov dávok s čínskym spoločnosťami Hualan Biological Bacterin Inc., Shenzhen Yuanxin Gene tech Co. a Tibet Rhodiola Pharmaceutical Holding Co, uvádza agentúra AP.

Tento krok by mohol podľa nej znamenať, že sa dávky očkovacej látky rýchlejšie dostanú do krajín v Latinskej Amerike, na Blízkom východe a v Afrike, ktoré si objednali ruskú vakcínu, zatiaľ čo Spojené štáty a Európska únia sa sústreďujú hlavne na domáce vakcinačné potreby.

11:05 SVET - Šesť mesiacov po uzavretí v dôsledku koronavírusovej pandémie otvorilo Grécko dnes bary a terasy - avšak s určitými podmienkami, informovala agentúra DPA.

Personál sa musí dvakrát do týždňa preukázať negatívnym rýchlotestom na koronavírus a neprestajne mať na sebe rúško.

Hostia s miestami na státie ani hudba povolená nie je a pri jednom stole môže sedieť nanajvýš šesť ľudí. Medzi stolmi musí byť vzdialenosť najmenej 1,8 metra. Zákaz vychádzania však v krajine platí od 23.00 do 05.00 h naďalej.

Grécko už prijíma návštevníkov, avšak s podmienkou, že pricestujú len do cieľovej destinácie, kde zotrvajú do konca dovolenky.

Pri vstupe do krajiny sa dovolenkári v súčasnosti musia preukázať aktuálnym negatívnym PCR testom alebo dokladom o absolvovaní očkovania proti covidu.

10:50 SLOVENSKO - Štatistici z iniciatívy Dáta bez pátosu predpovedali, že v priebehu mája sa počet zaočkovaných obyvateľov dostane nad 2 milióny a percento zaočkovanosti z dnešných 25 nad 40 percent.

Do konca mája počet prijímaných pacientov do nemocníc klesne zo súčasných 115 na približne 50 a hospitalizovaných s covidom sa dostane pod tisíc.

10:35 SLOVENSKO - Spravodajský portál Euronews si všimol, že z krajín bývalého sovietskeho bloku, ktoré sú v Európskej únii, panuje najvyššia dôvera k ruskej vakcíne Sputnik na Slovensku.

Načítavam video...

10:27 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva pripomína, že na celom svete sa použila viac ako 1 miliarda dávok registrovaných a preverených vakcín proti covidu, čím vyzýva obyvateľov, aby sa neváhali a dali sa zaočkovať.

10:20 SVET - Za posledný deň pribudlo v Maďarsku 1 219 nakazených koronavírusom a v súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo 106 pacientov, čím pokračuje trend poklesu tretej vlny pandémie.

Doterajšou bilanciou pandémie je 784 111 infikovaných a 27 908 úmrtí.

V nemocniciach ošetrujú 4 872 chorých s covidom, na umelej pľúcnej ventilácii je napojených 572 pacientov.

Pri kulminácii tretej vlny v polovici marca bolo hospitalizovaných vyše 12 000 ľudí, podporu umelej pľúcnej ventilácie si vtedy vyžadoval stav vyše 1 500 chorých.

Počet aktuálne nakazených klesol na 228 002. Prvou dávkou vakcíny zaočkovali doposiaľ 4 073 149 ľudí, kompletne zaočkovaných je už 2 077 160 osôb.

10:15 SLOVENSKO Za predchádzajúci deň pribudlo 14 039 zaočkovaných. Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 115 253. Druhú dávku vakcíny už dostalo 508 681 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 1 046 ľudí.

10:00 SLOVENSKO - Za nedeľu 2. mája pribudlo ďalších 130 nakazených koronavírusom po 12 176 vykonaných PCR testoch (pozitivita 1,07 percenta).

Počet úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 sa zvýšil o ďalších 41 na celkových 11 807.

Koronavírus na Slovensku: Aktuálne grafy nájdete tu

V nemocniciach sa nachádza 1 327, o troch menej ako v predchádzajúcom dni. Potvrdené ochorenie má 1 206 ľudí. Na JIS je 129 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 193 osôb.

Zaočkovali vyše 14-tisíc ľudí, informovalo Národné centrum zdravotníckych informácií.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji (45), nasleduje Bratislavský (38), Prešovský (29), Žilinský (8), Banskobystrický (6) a Nitriansky (4). V Trenčianskom a Trnavskom kraji žiadny PCR test pozitivitu nevykázal.

Je medzi nimi 68 mužov a 62 žien. Celkový počet nakazených mužov je 182 937 a žien 200 291, informovalo Ministerstvo zdravotníctva.

Včera vykonali aj 221 340 antigénových testov. Pozitívnych bolo 443 z nich (pozitivita 0,2 percenta).

Od začiatku pandémie vyhodnotili 2 676 393 PCR testov, z toho 383 228 s pozitívnym výsledkom. Celkový počet vykonaných antigénových testov je 32 431 091, z čoho bolo pozitívne testovaných bolo 376 835 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 661 243. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

09:32 SVET - V nedeľu pribudlo v Česku 504 nových prípadov nákazy koronavírusom. Je to o viac ako 300 prípadov menej oproti minulému týždňu.

Reprodukčné číslo je na hodnote 0,89. Sedemdňový priemer počtu nakazených na 100 000 obyvateľov klesol na 134. Zaočkovať sa podarilo ďalších 19 796 ôsob.

09:08 SVET - Rumunsko zmierňuje opatrenia proti šíreniu koronavírusu v hlavnom meste Bukurešť.

Tento krok prichádza po tom, ako počet nákaz ochorením COVID-19 tri dni v rade klesol pod tri na tisíc obyvateľov.

To umožňuje od pondelka reštauráciám, kaviarňam či kinám otvoriť svoje prevádzky s využitím 30 percent kapacity po nútenom zatvorení v závere marca s cieľom obmedziť rýchlo rastúci počet ochorení COVID.19. Zákaz vychádzania po 22:00 však v Bukurešti zostane v platnosti.

09:00 SLOVENSKO - Záujem o víkendové testovanie na ochorenie COVID-19 v najväčšom meste na Kysuciach výrazne poklesol.

Ako informoval primátor Čadce Milan Gura, do piatich odberných miest prišlo 808 ľudí, z ktorých dvaja mali pozitívny výsledok testu.

Kým ešte koncom marca navštevovalo päť odberných miest zriadeným mestom počas víkendu viac ako 1 400 ľudí, počas uplynulých dvoch dní ich bola niečo viac ako polovica.

"Miera pozitivity počas víkendu dosiahla 0,24 percenta. Tento údaj nezahŕňa výsledky testov z ostatných odberných miest, ktoré boli v prevádzke v meste Čadca," upozornil Gura.

08:56 SLOVENSKO - Víkendové testovanie na ochorenie COVID-19 na troch odberných miestach v Poprade bolo po tri a pol mesiaci bez pozitívnych prípadov.

Do športovej Arény na odberné miesta zriadené samosprávou sa v sobotu a nedeľu prišlo otestovať dokopy 2 015 ľudí. Nikto z nich nemal pozitívny výsledok na ochorenie Covid-19. Mesto Poprad tak testovanie v Aréne do odvolania ruší. Informovala o tom samospráva na svojej internetovej stránke.

Zároveň pripomenula, že mobilné odberné miesta v rámci mesta sú aj naďalej k dispozícii.

08:30 SVET - Úrady v Indii zaznamenali v pondelok už 12. deň po sebe viac ako 300 000 novoinfikovaných koronavírusom SARS-CoV-2.

Počet ľudí nakazených sa za posledný deň zvýšil o 368 147. V krajine pribudlo aj ďalších 3 417 úmrtí, vyplýva z údajov, ktoré zverejnilo indické ministerstvo zdravotníctva. Informovala o tom agentúra Reuters.

Celkový počet potvrdených prípadov nákazy v Indii dosiahol 19,93 milióna. Od začiatku pandémie tam dosiaľ tiež evidujú 218 959 súvisiacich úmrtí.

Načítavam video...

08:26 SLOVENSKO - Trnavský samosprávny kraj pokračoval v očkovaní proti ochoreniu Covid-19 aj počas prvého májového víkendu, keď sa vo veľkokapacitných očkovacích centrách v Trnave, Dunajskej Strede a Skalici zaočkovalo 7 419 ľudí. Informovalo o tom komunikačné oddelenie kraja.

Od konca februára sa v centrách zriadených samosprávnym krajom zaočkovalo takmer už 62 000 obyvateľov.

V sobotu sa v troch očkovacích centrách premiérovo podávala vakcína od Pfizer/BioNTech. Dostalo ju 5 076 záujemcov vo veku viac ako 60 rokov, z toho v Dunajskej Strede 1 836, v Skalici 1 380 a v Trnave 1 860. V nedeľu bolo podaných 2343 vakcín od spoločnosti AstraZeneca.

07:44 SLOVENSKO - Možnosť otestovať sa v odberných miestach prevádzkovaných mestom Myjava využilo počas piatka a soboty 2 887 ľudí.

Informoval o tom hovorca mesta Marek Hrin. Z nich 2187 prišlo na antigénové testovanie v piatok, 700 v sobotu.

"Je to o 315 ľudí menej ako pred týždňom. Počas týchto dvoch dní potvrdili testy prítomnosť nového koronavírusu u desiatich testovaných ľudí. V piatok boli pozitívne testovaní šiesti návštevníci odberných miest, v sobotu pribudli ďalší štyria. Pozitivita dosiahla úroveň 0,34 percenta," uviedol Hrin.

Predchádzajúci týždeň sa otestovalo 3202 ľudí a pozitívne testovaní boli 11 z nich, čo predstavovalo mieru pozitivity 0,34 percenta.

07:19 SLOVENSKO - Testovanie na šiestich odberných miestach, ktoré pripravilo mesto Senica, využilo 3 603 ľudí.

Informovala o tom hovorkyňa mesta Tatiana Moravcová. Ako doplnila, z nich boli štyria s pozitívnym výsledkom, čo predstavuje mieru pozitivity 0,11 percenta.

Mesto od začiatku roka testovalo občanov vždy v sobotu vo svojich testovacích miestach.

"Keďže je Senica od pondelka v červenej fáze Covid automatu, test platí najbližších 14 dní. To znamená, že v sobotu (8. 5.) sa testovať v mestom zriadených odberných miestach nebude. Kto bude test potrebovať, môže si ho zabezpečiť v štátom zazmluvnených odberných miestach," uviedla Moravcová.

Predchádzajúci víkend sa otestovalo 4176 ľudí a pozitívny výsledok mali šiesti z nich, čo predstavovalo mieru pozitivity 0,14 percenta.

06:30 SLOVENSKO - V preventívnych prehliadkach nie sú Slováci práve najdôslednejší. Tie zubné sme minulý rok absolvovať nemuseli. Pre pandémiu boli každému odpustené, no tento rok je opäť všetko po starom.

Prezident Slovenskej stomatologickej spoločnosti Jozef Minčík hovorí o covidovom roku zubárov, ich pacientov, ale aj o tom, prečo sú stomatológovia drahí a že sa dentálna turistika až tak nevypláca.

06:09 SLOVENSKO - Testovanie, ako sme ho poznali, sa na väčšine Slovenska už skončilo.

Povinnosť preukázať sa najviac sedem dní starým potvrdením o negatívnom koronateste na cestu do práce a obchodu platí len pre 10 okresov sfarbených do bordova podľa covidového automatu.

Vo zvyšných 62 červených a ružových okresoch zostáva povinnosť mať negatívny test medzi deviatou hodinou večer a jednou hodinou v noci. Aj vtedy stačí 14-dní starý test pre červený a 21 dní starý test pred ružový okres.

Aj školy prestávajú vyžadovať od pondelka testy vo všetkých okresoch. Preukázať sa testom v škole je nutné v najzamorenejších čiernych okresoch, také však už na Slovensku nie sú.

Pozrite si rozdelene okresov, platné od 3. mája:

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Proxenta oficiálne potvrdila záujem o ďalšie investície na Kube
 2. Karnozín – účinná látka s obrovským potenciálom
 3. Dávajú osemročnú záruku. Batérie vyvíjajú už desať rokov
 4. Chcete vedieť, kto fotí influencerky, celebrity a hviezdy?
 5. Štúdium ekológie, dizajnu či tech. inovácií je životný štýl?
 6. Získaj náskok pred štartom
 7. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 8. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 9. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 10. Vytvor si svoju budúcnosť podľa vlastných predstáv!
 1. Magnetickej rezonancie sa nemusia obávať ani klaustrofobici
 2. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 3. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 4. Recruitment allowance as an employment recruitment instrument
 5. Compliance – who should be responsible?
 6. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 7. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 8. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
 9. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené
 10. Tipy na darčeky, ktoré potešia každú ženu
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 29 429
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 11 712
 3. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 10 238
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 6 789
 5. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 6 131
 6. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 3 179
 7. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 689
 8. Karnozín – účinná látka s obrovským potenciálom 2 491
 9. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 2 154
 10. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 100
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

Potrebovali sme lockdown spolu s intenzívnym očkovaním, dostali sme toto.


28. nov
Muž na letisku v juhoafrickom Johannesburgu.

Od pondelka platia ďalšie opatrenia.


a 4 ďalší 16 h
Marine Le Penová s Viktorom Orbánom.

Viktor Orbán sa ešte pokúsi zmeniť smerovanie Únie vytvorením krajne pravicového bloku.


Zsuzsanna Szelényi 5 h

Neprehliadnite tiež

Hlavné pódium na festivale Pohoda 2019.

Do výzvy prišlo spolu 73 žiadostí o podporu v celkovej výške viac ako 12,6 milióna eur.


TASR 1 h
Mesto Košice nezatvorením škôl veľmi riskuje, tvrdí staromestský starosta Igor Petrovčik.

Kritizuje mesto i hygienu, že nekonajú.


1 h
Premiér Eduard Heger počas rokovania vlády.

Na komunálnej úrovni ľudia v priemere viac veria starostom a poslancom malých dedín ako primátorom.


TASR 2 h
Skryť Zatvoriť reklamu