BRATISLAVA. Na Slovensku uzavreli tretí prípad úmrtia po očkovaní na prevenciu ochorenia COVID-19.
Išlo o pacientku vo veku 47 rokov, ktorá sa dala očkovať vakcínou Vaxzevria od spoločnosti AstraZeneca. Vyplýva to z týždennej štatistiky podozrení na nežiaduce účinky vakcín proti COVID-19, ktorú Štátny ústav pre kontrolu liečiv zostavil k 6. máju.
Príčina úmrtia stanovená pitvou súvisela podľa ústavu s trombózou mozgových žilových sínusov, ktorá patrí medzi možné zriedkavé nežiaduce účinky danej vakcíny. Genetickým vyšetrením zároveň u pacientky zistili poruchy zrážanlivosti krvi.
Vzhľadom na existenciu genetickej predispozície k trombofilnému stavu bol súvis medzi očkovaním vakcínou Vaxzevria a následnou trombózou žilového sinusu stanovený ako pravdepodobný, informuje ďalej ústav.

K úmrtiu sa na piatkovej tlačovej besede vyjadril aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. „Podľa prvotných informácií táto pacientka trpela genetickou poruchou, ktorá nebola detekovateľná pred očkovaním," uviedol.
Ako dodal, v pondelok zasadne skupina odborníkov a tento prípad komplexne rozoberie. „Navrhne ďalšie opatrenia a aj prípadné zmeny a úpravy vakcinačnej stratégie," uzavrel.
V predchádzajúcich mesiacoch ústav uzatvoril dva prípady úmrtí, pričom v oboch išlo o pacientov vo vyššom veku s viacerými chronickými ochoreniami. V oboch týchto prípadoch stanovili príčinu úmrtia pitvou a súvisela s chronickými ochoreniami pacientov.
Keďže vzniknuté nežiaduce reakcie po očkovaní mohli prispieť k celkovému zhoršeniu zdravotného stavu, príčinnú súvislosť medzi očkovaním a úmrtiami stanovili ako možnú.
Štátny ústav k 6. máju eviduje 4 196 hlásení podozrení na nežiaduce účinky po očkovaní. Z toho 244 je závažných, čo predstavuje 5,8 percenta.
Bezodkladne vyhľadať lekársku pomoc treba v prípade výskytu dýchavičnosti, bolesti na hrudníku, opuchu a bolesti končatín, pretrvávajúcej bolesti v oblasti brucha, neurologických príznakov, ako sú pretrvávajúca a silná bolesť hlavy, rozmazané alebo dvojité videnie, ale aj ak má pacient drobné krvné škvrny vo veľkosti špendlíkovej hlavičky pod kožou mimo miesta vpichu.
Ako pripomína ŠÚKL, výskyt a intenzita nežiaducich reakcií závisia od celkového zdravotného stavu daného človeka, veku, iných súbežne užívaných liekov, imunitnej odpovede, v niektorých prípadoch aj od psychického nastavenia človeka. Vplyv má aj to, či ide o prvú alebo druhú dávku.
"Pri tzv. mRNA vakcínach – Comirnaty a COVID-19 Vaccine Moderna boli pozorované častejšie a intenzívnejšie nežiaduce reakcie po druhej dávke vakcíny. Naopak, po vakcíne Vaxzevria boli po druhej dávke v klinických skúšaniach pozorované nežiaduce reakcie menej často a menej intenzívne," uviedla Jurkemíková.
Celkovo bolo na Slovensku k 7. máju prvou dávkou zaočkovaných 1 164 981 osôb, druhou dávkou 549 768 osôb.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?