SME
Utorok, 22. jún, 2021 | Meniny má PaulínaKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Rakúsko ukončilo kontroly na hraniciach (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 388-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 286 obetí.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse prinášame online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

17:29 SLOVENSKO - Mikrobiologička Elena Nováková, vedúca Ústavu mikrobiológie a imunológie Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského, spolupracovala na zavedení očkovania u nás aj v zahraničí a sledovaní imunitnej odpovede.

Skryť Vypnúť reklamu

V rozhovore prezradila podrobnosti o protilátkach na covid-19.

16:52 SLOVENSKO - Účinnosť vakcíny proti novému koronavírusu pomôže zvýšiť dostatok spánku a kvalitná strava s dostatkom probiotík.

Po očkovaní je vhodné si tiež odpustiť na dva až tri dni alkohol. "Dva až tri dni nerobte žiadnu náročnú fyzickú aktivitu, a to ani v prípade, že sa cítite dobre," upozornilo NCZI.

NCZI odporúča vyhľadať lekára v prípade, ak sa po očkovaní objaví ťažká neutíchajúca bolesť hlavy, poruchy zraky, tŕpnutie končatín, poruchy hybnosti, výrazná bolesť brucha, bolesť na hrudníku, pretrvávajúci kašeľ alebo sťažené dýchanie. "Po očkovaní zostaňte v mieste očkovania 15 minút. Ak máte chronické ochorenie, zostaňte tam 30 minút po očkovaní," zdôraznilo NCZI.

Skryť Vypnúť reklamu

16:47 SLOVENSKO - Každý, kto je zaočkovaný ktoroukoľvek schválenou vakcínou na Slovensku, je evidovaný v registračnom systéme čakáreň. Týka sa to aj tých, ktorí boli zaočkovaní ako náhradníci. Náhradníci tak nemusia svoju registráciu po zaočkovaní v systéme čakáreň rušiť. Na sociálnej sieti to pripomenulo NCZI.

"Vakcinačné centrum podanie prvej vakcíny zaeviduje do systému a druhý termín očkovania vám už bude pridelený z NCZI. Svoju registráciu v čakárni tak rušiť nemusíte," vysvetlilo NCZI.

16:46 SVET - Srí Lanka dočasne uzatvára svoje hranice. Nariadenie vstúpilo do platnosti dnes. Dôvodom sú opatrenia súvisiace s nástupom tretej vlny pandémie ochorenia COVID-19. Obmedzenie by malo trvať do pondelka 31. mája do polnoci.

14:41 SLOVENSKO - Pandémia v Európe okresala počty cestujúcich vo vzduchu aj na železnici. Skorý návrat na predpandemické úrovne sa však nezdá ako pravdepodobný, dôvodom je vyššie zapojenie práce z domu, ale aj pretrvávajúce obavy časti populácie. Vyplýva to z analýzy UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, ktorá hovorí aj o tom, že z dlhodobého pohľadu sa najohrozenejšou časťou prepravy osôb v Európe zdá byť letecká doprava.

Skryť Vypnúť reklamu

Pokles prepravných výkonov je podľa analýzy vo veľkej miere závislý od priebehu pandémie a prísnosti aktuálnych opatrení obmedzujúcich pohyb obyvateľstva. Potvrdzuje to aj pohľad na kvartálny profil poklesu počtu cestujúcich v leteckej a železničnej preprave osôb. Analytici priblížili, že počas leta, kedy sa uvoľnili viaceré protipandemické opatrenia, sa medziročný pokles počtu cestujúcich zmiernil z 97 % na 77 % v leteckej doprave a z 68 % na 39 % v železničnej doprave. Nástup druhej vlny pandémie v závere roka však opäť znižoval mobilitu aj počty cestujúcich.

14:24 SVET - Nemecko od nedele sprísňuje podmienky vstupu ľudí prichádzajúcich z Veľkej Británie na svoje územie. Spojené kráľovstvo sa totiž pre rozšírenie indického variantu koronavírusu dostalo na nemecký zoznam oblastí s variantmi vírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

13:56 SVET - Pokles obyvateľov španielskeho vidieka trápi zákonodarcov a občanov už viac ako pol storočia. Až pandémia ochorenia COVID-19 to náhle zmenila.

Prvýkrát za uplynulé desaťročia vidiecke regióny a menšie mestá v Španielsku zaznamenávajú viac ľudí, ktorí prichádzajú, ako odchádzajú, pretože obmedzenia pohybu pre obavy zo šírenia pandémie nového koronavírusu vyvolali dopyt po priestrannejších životných podmienkach a miestach bližšie k prírode.

Takýto demografický posun badať aj v iných vyspelých rozvinutých ekonomikách, napríklad v USA či v Británii.

13:35 SVET - Pandémia nového koronavírusu priniesla rakúskemu maloobchodu nielen výrazný prepad tržieb, ale urýchlila aj presun predaja do online priestoru. Výdavky Rakúšanov vlani nominálne stagnovali na úrovni 67,6 miliardy eur, po zohľadnení inflácie medziročne klesli o 1,3 %. Podľa najnovšej analýzy organizácie Branchenradar pre sektorové združenie Handelsverband však z prírastku online predaja neprofitovali všetci.

Skryť Vypnúť reklamu

Vo všetkých sektoroch nastal podstatný nárast online výdavkov v porovnaní s kamennými predajňami. Napríklad, predaj potravín v kamenných predajniach síce vzrástol o 8 %, no online predaj tohto segmentu stúpol o 46 %. Obchod so zábavnou elektronikou a informačnými technológiami stúpol v kamenných predajniach len mierne, cez internet sa zvýšil takmer o pätinu.

13:17 SVET - Francúzsko udelí zvláštny čestný status zdravotníkom, ktorí zomreli v boji proti pandémii. Oznámil to prezident Emmanuel Macrona. Obete koronavírusu z radov zdravotníkov dostanú status tých, ktorí "zomreli v službách pre republiku".

Pre ich potomkov to bude znamenať určité výhody, vrátane lepšieho prístupu k študijným štipendiám či materiálnej pomoci.

12:07 SVET - Počet hodín strávených v práci za jeden týždeň v členských krajinách Európskej únie (EÚ) pred pandémiou nového koronavírusu osciloval okolo tradičnej dĺžky pracovného týždňa, čo je 40 hodín.

Skryť Vypnúť reklamu

Jednou z výnimiek bolo Dánsko, kde je štandardná dĺžka pracovného týždňa na plný úväzok 37 hodín. Údaje za posledný kvartál roku 2019 hovoria, že Slováci pracovali zhruba 41,1 hodiny za týždeň, viac času strávili v práci napríklad Gréci (43,9 hodiny) či Rakúšania (42,4 hodiny). Pre TASR to vyčíslil analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Sú to však čísla spred pandémie nového koronavírusu. Tá zaúradovala aj v tejto oblasti a spôsobila pokles počtu odpracovaných hodín za týždeň.

11:24 SVET - Rakúsko k dnešnému dňu ukončilo kontroly zavedené na hraniciach s Českom a Slovenskom kvôli koronavírusu.

Cestovatelia však musia mať pri sebe nutná potvrdenie, teda doklad o očkovaní proti covidu, negatívny test či potvrdenie o uzdravení z choroby.

11:11 SVET - Počet obetí koronavírusovej pandémie v Česku prekročil symbolickú hranicu 30 000. V krajine dosiaľ zomrelo 30 012 ľudí, ktorí boli pozitívne testovaní na COVID-19, vyplýva zo sobotňajších údajov českého ministerstva zdravotníctva.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Počet obetí pandémie v Česku prekročil 30-tisíc Čítajte 

V piatok pribudlo v ČR 672 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je o 379 menej ako pred týždňom, keď laboratóriá v krajine odhalili 1051 infikovaných.

Počet nových prípadov na 100 000 obyvateľov za posledných sedem dní klesol mierne pod 50, čím sa Česko ocitlo na hranici, ktorá podľa aktuálne nastavených pravidiel umožňuje otvorenie reštaurácií alebo bazénov.

Na zlepšujúcu sa situáciu poukazuje aj klesajúce množstvo hospitalizovaných. V českých nemocniciach bolo v sobotu ráno 990 pacientov s covidom, z nich 171 vo vážnom stave. Najviac pacientov s covidom registrovali 15. marca, keď ich bolo 9457 vrátane 2050 v ohrození života.

10:05 SLOVENSKO - Za predchádzajúci deň pribudlo ďalších 190 nakazených koronavírusom po 5 671 vykonaných PCR testoch (pozitivita 3,35 percenta). Vyhodnotili aj 77 563 antigénových testov, pričom pozitivitu vykázalo 253 z nich.

Skryť Vypnúť reklamu

Počet úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 sa zvýšil o ďalších 6 na celkových 12 286, informovalo Národné centrum zdravotníckych informácií.

V piatok bolo na Slovensku prvou dávkou vakcíny zaočkovaných 25 097 ľudí.

V nemocniciach je hospitalizovaných 658 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 558 ľudí. Na JIS je 65 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 79 osôb.

09:50 SVET - Nemecko vyradí od nedele viacero európskych krajín vrátane Slovenska zo svojho zoznamu rizikových oblastí v súvislosti so šírením koronavírusu. Oznámil to v piatok večer Inštitút Roberta Kocha (RKI), informuje agentúra DPA.

Cestujúcich, ktorí boli v posledných desiatich dňoch v rizikovej oblasti, musia po vstupe do Nemecka absolvovať karanténu. Vyhnúť sa jej môžu predložením negatívneho výsledku testu, ktorý možno nahradiť aj potvrdením o zaočkovaní alebo prekonaní ochorenia COVID-19, uvádza RKI na svojom webe. Nariadenie o povinnej karanténe platí predbežne do 30. júna 2021.

Skryť Vypnúť reklamu

Z nemeckého zoznamu rizikových oblastí vyradia tiež Fínsko, Rumunsko, San Maríno, niektoré regióny Španielska a Írska, ako aj Jamajku. Nemecká vláda súčasne preradí zo zoznamu oblastí s vysokým výskytom koronavírusu, pre ktoré platí druhý najvyšší stupeň opatrení, medzi "obyčajné" rizikové oblasti Francúzsko, Chorvátsko a Slovinsko, a to z dôvodu výrazného poklesu počtov nakazených.

09:22 SLOVENSKO - Zamestnanci regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ) v súčasnosti v rámci epidemiologického vyšetrovania stíhajú dohľadávať kontakty osôb s novým koronavírusom. Ako pre TASR povedala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková, protiepidemické opatrenia zabezpečujú vo všetkých ohniskách a kontinuálne vo všetkých okresoch na Slovensku.

Skryť Vypnúť reklamu

„V rámci epidemiologického vyšetrovania vykonávajú vyhľadávanie kontaktov osôb pozitívnych na ochorenie COVID-19 zamestnanci RÚVZ. Počet vojakov na RÚVZ postupne klesá v závislosti od aktuálnej epidemiologickej situácie (zlepšuje sa), ale sú ešte prítomní na jednotlivých regionálnych úradoch podľa potreby,“ povedala.

08:08 SVET - Vyšší správny súd v piatok večer potvrdil zákaz dvoch veľkých demonštrácií proti pandemickým opatreniam, ktoré sa mali konať tento víkend v Berlíne. Súd tak potvrdil rozhodnutie nižšej inštancie a polície, ktorá sa domnievala, že existuje vysoká pravdepodobnosť, že účastníci nebudú dodržiavať hygienické opatrenia, uviedla agentúra DPA. Súd tiež potvrdil zákaz jednej demonštrácie na podporu Palestínčanom.

07:54 SVET - Počet obetí v súvislosti s Covid-19 v Indii znovu prekonal 4 000 ľudí. Za posledných 24 hodín ich bolo 4194, o 15 menej ako v piatok. Nákaza koronavírusom bola za posledných 24 hodín diagnostikovaná u 257 000 osôb, uviedla agentúra Reuters. V krajine bolo doteraz plne zaočkovaný tri percentá populácie.

Skryť Vypnúť reklamu

V Indii, ktorá má viac ako 1,3 miliardy obyvateľov, začiatkom mája pribúdalo denne aj viac ako 400 000 nakazených, minulý týždeň ale začali denné počty nakazených klesať, až sa dostali pod tristotisícovú hranicu. Vzhľadom k nedostatočnému testovaniu sú ale skutočné počty infikovaných aj zomrelých pravdepodobne mnohonásobne vyššie.

06:15 SVET - Nórsko plánuje zmierniť niektoré epidemiologické obmedzenia, čo znamená že od 27. mája budú napríklad bary môcť predávať alkoholické nápoje a Nóri pozývať do svojich domovov viac ľudí žijúcich mimo ich domácnosti, uviedla v piatok agentúra AFP.

So zlepšujúcimi sa číslami v epidemiologických štatistikách, Nórsko prechádza do druhej fázy svojho štvorstupňového plánu uvoľňovania opatrení.

 • Bary budú môcť od budúceho štvrtku servírovať alkohol až do polnoci a nielen do 21. hodiny ako doteraz, avšak štamgasti budú stále musieť sedieť na svojich miestach a dodržiavať metrový odstup.
 • Počet povolených hostí na domácej návšteve sa zvýši od piatich na desať, pričom tento limit sa nevzťahuje na ľudí ktorí boli zaočkovaní alebo prekonali ochorenie COVID-19. Takisto bude možné začať opäť cestovať v rámci krajiny i za iným než nevyhnutným účelom.
 • Aj keď vláda neodporúča zahraničné cesty až do 1. júla, 10-dňová povinná karanténa pre ľudí prichádzajúcich do Nórska bude pre niektorých návštevníkov menej prísna.
 • Ľudia prichádzajúci z iných európskych krajín, kde sa miera incidencie pohybuje pod 150 prípadov na 100 000 obyvateľov za posledných 14 dní nebudú musieť byť izolovaní v hoteli počas svojej karantény.
 • Nórsko takisto plánuje zaviesť v prvej polovici júna vakcinačné pásy, vďaka ktorým budú mať ich držitelia väčšiu slobodu pohybu.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 2. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 3. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 4. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 5. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 6. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 7. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 8. Recyklovať PET fľaše a plechovky môžu už aj obyvatelia Krupiny
 9. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 10. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 1. Recyklovať PET fľaše a plechovky môžu už aj obyvatelia Krupiny
 2. V centre Bratislavy vznikajú apartmány určené na predaj
 3. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 4. 3 veci, s ktorými zvládnete horúčavy v byte
 5. Spoločnosť ASBIS uvádza na európske trhy novinku
 6. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 7. V BILLA pokračuje Doba slovenská
 8. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 9. Legislative intention - recodification of the corporate law
 10. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 9 319
 2. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 9 009
 3. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 8 457
 4. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 8 447
 5. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 6 827
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 6 169
 7. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 3 976
 8. Po Slovensku na motorke 3 921
 9. Crème de la crème po slovensky 3 240
 10. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania 2 351
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rozhovory ZKH: Beata Balogová, Arpád Soltész, Zoltán Szalay a Márk Finta.

Podľa IPI existuje v Maďarsku koordinovaný systém cenzúry.


a 2 ďalší 22 h

Záchvat svedomia predstieral už pred dvoma týždňami, ale reálne chcel byť potichu poslancom do konca júna.


Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Generálna prokuratúra bude hodnotiť stav trestného stíhania pod vplyvom návykových látok.


TASR 42m
Prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Konanie sa viedlo na podnet Martina Daňa.


SITA 46m
Ilustračné foto

Možný je prieskum súdu, ktorý bude vykonávať Najvyšší správny súd.


TASR 1 h
Kontrola na hraničnom priechode Čunovo-Rajka.

Riešenie vidí v zavedení povinnej karantény do času negatívneho výsledku PCR testu.


TASR 1 h