SME
Sobota, 19. jún, 2021 | Meniny má AlfrédKrížovkyKrížovky

Koronavírus: Eurokomisia schválila vakcínu od Pfizeru pre deti od 12 do 15 rokov (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili takmer 390-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 343 obetí.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sledujeme online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

20:01 SVET - Dánska vláda požiadala miestne zdravotnícke úrady o prehodnotenie pozastavenia používania vakcín proti koronavírusu od spoločností AstraZeneca a Johnson & Johnson. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa dánskeho ministra zdravotníctva Magnusa Heunickea je dôvodom to, že v súčasnosti hrozí, že sa očkovacia kampaň v Dánsku predĺži o dva týždne a pretiahne sa tak až do septembra.

Ako uvádza denník The Guardian s odvolaním sa na dánske médiá, uvedené oneskorenie je spôsobené dodaním menšieho počtu vakcín od spoločnosti Moderna, ako sa pôvodne očakávalo.

19:24 SVET - České očkovacie certifikáty budú platiť v siedmich krajinách vrátane Slovenska, Poľska či Rakúska. Česká strana však rokuje aj s ďalšími krajinami.

S odvolaním sa na pondelňajšie vyhlásenie českého ministra zdravotníctva Adama Vojěcha o tom informovala spravodajská televízia CNN Prima News.

Okrem spomínanej trojice krajín budú certifikáty platiť aj v Nemecku, Maďarsku, Chorvátsku a Slovinsku. ČR s každou z týchto krajín vyrokovala bilaterálnu dohodu.

Skryť Vypnúť reklamu

18:59 SVET - Európska komisia dnes oficiálne schválila použitie vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech pre deti vo veku od 12 do 15 rokov v členských štátoch EÚ.

Urobila tak po tom, čo minulý piatok tejto očkovacej látke udelila povolenie pre uvedenú vekovú skupinu Európska agentúra pre lieky, píše agentúra DPA.

18:00 SLOVENSKO - Polovica kusov z prvej dodávky vakcíny Sputnik V, ktoré sú určené na prvú dávku a skladuje ich Imuna Pharm v Šarišských Michaľanoch, exspiruje už v júli.

Súvisiaci článok Sputnikom plánujú očkovať v Michalovciach, nemocnice stále čakajú pokyny Čítajte 

Ak sa nimi nezačne urýchlene očkovať, uskladnené vakcíny vyjdú navnivoč.

Očkovať Sputnikom sú zatiaľ pripravení v Košickom samosprávnom kraji, konkrétne vo vakcinačnom centre v Michalovciach, kde doposiaľ zaočkovali takmer 9-tisíc ľudí.

Sputnik sa skladuje podobne ako vakcína od spoločnosti Moderna, to znamená pri teplote mínus 20 stupňov. Košický samosprávny kraj má potrebné materiálno-technické vybavenie na skladovanie aj tejto vakcíny.

Skryť Vypnúť reklamu

16:50 SVET - Ochrana proti koronavírusovej pandémii a opäť silnejúca ilegálna migrácia boli hlavnými témami stretnutia predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána s predsedom rakúskeho parlamentu Wolfgangom Sobotkom v Budapešti.

Podľa slov Orbánovho hovorcu Bertalana Havasiho maďarský ministerský predseda podotkol, že vďaka očkovaniu proti novému druhu koronavírusu bolo možné pristúpiť k postupnému zmierňovaniu karanténnych opatrení.

"Teraz je už Maďarsko medzi najlepšími európskymi krajinami z hľadiska očkovania i zmierňovania opatrení. Sme radi, že aj Rakúsko sa postupne vracia k normálnemu životu, a že je tam opäť možné cestovať aj s turistickým zámerom," dodal Orbán.

16:40 SLOVENSKO - V dvoch veľkokapacitných vakcinačných centrách Trenčianskeho samosprávneho kraja na trenčianskom výstavisku a zimnom štadióne v Prievidzi zaočkovali počas uplynulého víkendu proti koronavírusu 7 274 ľudí, informovala vedúca Odboru zdravotníctva a sociálnej pomoci Úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja Elena Štefíková.

Skryť Vypnúť reklamu

Od začiatku očkovania v dvoch veľkokapacitných krajských očkovacích centrách podal vakcínu viac ako 50 000 ľuďom.

16:30 SLOVENSKO - Dátoví analytici z iniciatívy Dáta bez pátosu porovnali hospitalitácie v súvislosti s koronavírusom podľa vekových kategórií a odhadli, ako sa bude situácia vyvíjať v priebehu leta v podmienkach, ktoré umožňujú deťom účasť v letných táboroch.

15:40 SVET - Nemecká vláda zvažuje, že k 30. júnu zruší systém tzv. núdzovej brzdy zavedený v apríli v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. O plánoch vlády v Berlíne informoval Steffen Seibert, hovorca kancelárky Angely Merkelovej.

Nemecký vládny kabinet nadobudol minulý mesiac spornými zmenami zákona o ochrane pred infekciami väčšie právomoci než jednotlivé spolkové krajiny čo sa týka zavádzania jednotných opatrení v oblastiach, kde sa sedemdňová incidencia tri dni za sebou pohybovala na úrovni vyššej než 100 na 100 000 obyvateľov.

Skryť Vypnúť reklamu

Išlo napríklad o zákaz vychádzania či obmedzenia kontaktov.

15:10 SVET - Čínsky minister zahraničných vecí Wang I prevzal v provincii Kuej-čou na juhozápade Číny od maďarského ministra zahraničných vecí Pétera Szijjártóa vysoké maďarské štátne vyznamenanie za pomoc pri zvládaní pandémie nového koronavírusu.

Šéf maďarskej diplomacie pri slávnostnej ceremónii odovzdávania Stredného kríža s hviezdou maďarského Radu za zásluhy vyhlásil, že priateľstvo a pomoc jeho čínskeho rezortného partnera prispeli k možnosti nákupu očkovacej látky od čínskej spoločnosti Sinopharm, vďaka čomu bolo možné zaručiť bezpečný život pre "vyše milióna maďarského obyvateľstva".

14:30 SVET - Európska komisia dnes navrhla aktualizáciu obmedzení voľného pohybu osôb v EÚ, ktoré boli zavedené v reakcii na pandémiu ochorenia COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu

Navrhla, aby členské štáty postupne zmierňovali cestovné opatrenia - a to najmä pre držiteľov digitálnych osvedčení EÚ o COVID-19, takzvaných COVID pasov.

Exekutíva EÚ navrhla aktualizovať spoločné kritériá pre rizikové oblasti a zaviesť mechanizmus "núdzovej brzdy".

Návrh obsahuje aj osobitné ustanovenia o deťoch na zabezpečenie celistvosti rodín počas cestovania a štandardnú dobu platnosti testov.

Pri rodinnom cestovaní by maloleté osoby mali byť vyňaté z karantény ak ich rodičia karanténu absolvovať nemusia. Deti do šiestich majú výnimku z testovania súvisiaceho s cestovaním.

Plne zaočkované osoby, ktoré sú držiteľmi COVID pasov, by mali byť vyňaté z testovania súvisiaceho s cestovaním alebo pobytom v karanténe po 14 dňoch od podania poslednej dávky. To by sa malo vzťahovať aj na uzdravené osoby, ktoré dostali prvú dávku dvojdávkovej vakcíny.

Skryť Vypnúť reklamu

13:40 SLOVENSKO - Útvar hodnoty za peniaze považuje očkovanie za najlepší spôsob ako znížiť náklady pandémie. Jeho podpora z verejných zdrojov je zároveň najefektívnejšou pomocou domácej ekonomike.

Aktuálne je zaočkovaných aspoň prvou dávkou 31 percent populácie.

13:24 SVET - Čínska vláda zaviedla cestovateľské obmedzenia, zrušila lety a otestovala tisícky obyvateľov provincie Kuang-tung po tom, ako v tejto najľudnatejšej čínskej provincii zaznamenali rozšírenie indického variantu koronavírusu.

Len v hlavnom meste tejto provincie, Kuang-čou (Kanton) dnes zaznamenali 18 nových prípadov koronavírusu, pričom miestne úrady uviedli, že všetky aktívne prípady v provincii sa týkajú "rýchlo sa šíriaceho variantu koronavírusu, ktorý má pôvod v Indii".

Skryť Vypnúť reklamu

13:15 SVET - Farmaceutická spoločnosť Johnson & Johnson dočasne obmedzila dodávky svojej vakcíny proti covidu do krajín Európskej únie, oznámil dnes hovorca Európskej komisie.

Brusel na základe informácií od dodávateľov naďalej počíta s tým, že do konca prázdnin dostane vakcínu 70 percent všetkých dospelých obyvateľov EÚ.

Vakcína americkej spoločnosti je dosiaľ posledná zo štyroch preparátov schválených Európskou agentúrou pre lieky.

Členské štáty ju začali používať v polovici apríla a do konca júna mali dostať 55 miliónov dávok.

Európska komisia očakáva skorý návrat k dohodnutému množstvu s tým, že súčasný výpadok by nemal ohroziť dohodnutý objem dodávok pre tento rok.

13:00 SVET - Srbsko v pondelok poslalo do Česka 100 000 vakcín proti koronavírusu. Lietadlo s očkovacími dávkami vyrazilo z Belehradu.

Skryť Vypnúť reklamu

Vakcíny od spoločnosti Pfizer poskytlo Srbsko Českej republike ako dar, informuje internetový portál denníka Mladá fronta DNES.

Srbský prezident Aleksandar Vučič sa na tom dohodol s českým premiérom Andrejom Babišom pri stretnutí pred necelými dvoma týždňami v Prahe.

Z ďalších krajín, ktoré na jar sľúbili Česku pomoc v súvislosti s nedostatkom vakcín, ešte žiadne zásoby nedorazili.

12:45 SLOVENSKO - Nemocnica Agel Krompachy za prvé štyri dni prevádzky svojho očkovacieho centra zaočkovala takmer 400 registrovaných záujemcov.

Vakcinačné centrum funguje od 25. mája a očkuje sa vakcínou Pfizer/BioNTech.

"V našom vakcinačnom centre sme zaočkovali prvou dávkou vakcíny 390 osôb. Najmladší zaočkovaný mal 16 rokov, najstarší 76 rokov. Sme radi, že od samého začiatku činnosti vakcinačného centra je jeho denná kapacita maximálne využívaná. Zaznamenali sme aj niekoľko menších kolapsových stavov bezprostredne po očkovaní, ale tieto boli bez problémov zvládnuté očkovacím tímom," uviedol riaditeľ nemocnice Miroslav Kraus.

Skryť Vypnúť reklamu

12:30 SLOVENSKO - V nedeľu hospitalizovaných 356 pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19, z nich 39 bolo na umelej pľúcnej ventilácii.

Najviac pacientov s ochorením COVID-19 ležalo v nemocniciach Žilinského samosprávneho kraja (71), najmenej v Bratislavskom a Trnavskom samosprávnom kraji (oba kraje po 17).

12:25 SLOVENSKO - V nemocniciach v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) bolo včera hospitalizovaných 52 pacientov s ochorením COVID-19.

V porovnaní s predchádzajúcim týždňom ich počet klesol o 32 (38 percent). Päť pacientov bolo napojených na umelú pľúcnu ventiláciu, vyplýva z údajov Národného centra zdravotníckych informácií.

Najviac, 22 pacientov ležalo s ochorením COVID-19 v Trenčianskom okrese, z nich štyria boli na umelej pľúcnej ventilácii. Nasledovali okresy Považská Bystrica (15, jeden na umelej ventilácii), Myjava (osem), Partizánske (štyria) a Prievidza (traja). V okresoch Ilava, Bánovce nad Bebravou, Púchov a Nové Mesto nad Váhom nebol hospitalizovaný žiadny pacient s ochorením COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu

12:20 SVET - Británia je na začiatku tretej vlny epidémie koronavírusu, tvrdia odborníci, ktorí za pôvodcu tohto stavu označujú variant prvýkrát objavený v Indii.

Vďaka rýchlej očkovacej kampani sú denné prírastky nakazených v krajine nízke, podľa expertov však ľudia majú aj napriek uvoľňovaniu obmedzení a priaznivému počasiu zostať ostražití.

"Nastal exponenciálny rast nových prípadov a najmenej tri štvrtiny z nich má na svedomí nový indický variant," uviedol pre spravodajskú stanicu BBC mikrobiológ a poradca vlády Ravi Gupta, podľa ktorého sa dajú pozorovať náznaky tretej vlny.

"Než sa tretia vlna prejaví, bude to pravdepodobne trvať dlhšie ako pri predchádzajúcich vlnách, pretože máme vysoký podiel naočkovanej populácie. Falošný pocit bezpečia sa nám môže vypomstiť," dodal odborník.

Skryť Vypnúť reklamu

11:50 SVET - V lete bude v šírení nového druhu koronavírusu trojmesačná pauza, ktorú treba využiť na imunizáciu, povedal virológ Miklós Rusvai.

Čím viac ľudí sa podľa jeho slov nechá zaočkovať, tým bude menšia šanca vytvorenia štvrtej vlny koronavírusu v Maďarsku.

"Tí, ktorí nie sú zaočkovaní, ohrozujú aj zaočkovaných tým, že môžu rozširovať nové mutácie," dodal virológ.

11:35 SLOVENSKO - Mobilné odberové miesta na antigénové testovanie majú zmluvy platné do konca júna. Svoju činnosť ukončilo približne 116 miest.

Ministerstvo zdravotníctva preto plánuje vyhlásiť výberové konania, oznámila hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová s tým, že počet mobilných odberových miest bude reflektovať aktuálnu epidemiologickú situáciu.

Ministerstvo v budúcnosti zvažuje testovanie formou PCR aj antigénových testov na tom istom mieste.

Skryť Vypnúť reklamu

11:30 SLOVENSKO - Ministerstvo dopravy a výstavby schválilo dotácie pre 37 oblastných a sedem krajských organizácií cestovného ruchu.

Príspevky v celkovej výške necelých 8,2 milióna eur sú určené na podporu týchto organizácií cestovného ruchu pre rok 2021, informoval minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina) na sociálnej sieti.

11:27 SLOVENSKO - V minulom týždni malo pozitívny PCR test na nový koronavírus 867 osôb, čo je v porovnaní s predchádzajúcim týždňom pokles o 328 (27,5 percenta).

Najviac pozitívne testovaných odhalili v Prešovskom samosprávnom kraji (158), najmenej v Nitrianskom samosprávnom kraji (57).

11:25 SLOVENSKO - V Trenčianskom samosprávnom kraji pribudlo v minulom týždni 104 osôb s pozitívnym PCR testom na nový koronavírus.

Skryť Vypnúť reklamu

V porovnaní s predchádzajúcim týždňom klesol počet pozitívnych osôb v kraji takmer o 23 percent. Vyplýva to z údajov Národného centra zdravotníckych informácií.

Najviac pozitívnych osôb odhalili PCR testy v okrese Trenčín (36). Nasledovali okresy Myjava (34), Ilava (10), Považská Bystrica (9), Nové Mesto nad Váhom (7), Prievidza (6), Bánovce nad Bebravou (1) a Partizánske (1).

Okresy Trenčín a Myjava boli minulý týždeň na prvých dvoch priečkach v počte infikovaných v rámci celého Slovenska. Naopak, v okrese Púchov nezaznamenali minulý týždeň ani jednu osobu s pozitívnym PCR testom.

11:20 SVET - Vietnam v snahe potlačiť šírenie koronavírusu otestuje celé Hočiminovo Mesto a zavádza tam aj nové protipandemické opatrenia.

Krajina reaguje na nový klaster prípadov súvisiacich s náboženskou misiou.

Skryť Vypnúť reklamu

Cez víkend zaznamenali nový „veľmi nebezpečný“ hybridný variant vírusu, ktorý kombinuje prvky variantov po prvý raz identifikovaných v Indii a Spojenom kráľovstve a ľahko sa šíri vzduchom, informuje spravodajský portál BBC.

Načítavam video...


Vietnam mal dosiaľ relatívny úspech v potláčaní koronavírusu, celkovo krajina eviduje len viac ako 7 000 infekcií a 47 súvisiacich úmrtí.

V ostatných týždňoch však prípady nákazy pribúdajú. Najnovšie ohnisko v Hočiminovom Meste súvisí s kresťanskou misiou, ktorá má najmenej 125 pozitívnych prípadov a predstavuje väčšinu infekcií v meste.

Vietnamské úrady rozhodli aj o pozastavení medzinárodných letov do metropoly Hanoj na obdobie jedného týždňa.

Načítavam video...

11:17 SLOVENSKO - Banskobystrický samosprávny kraj prevádzkuje osem veľkokapacitných centier, v ktorých zaočkoval už viac ako 88-tisíc ľudí a v mobilných očkovacích jednotkách zaočkovali už viac ako 4 200 ľudí.

Ako dnes na tlačovej besede k bilancii a ďalšiemu postupu v riešení pandémie uviedol podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter, veľkokapacitné centrá začne kraj v horizonte jedného až dvoch mesiacov zatvárať a je potrebné zvoliť ďalšiu stratégiu očkovania.

Na ťahu je podľa neho Ministerstvo zdravotníctva SR, aby určilo postup, ako dosiahnuť potrebnú 70-percentnú zaočkovanosť.

11:15 SLOVENSKO - Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici sa po začatí vakcinácie proti COVID-19 rozhodla sledovať jej efektivitu u zaočkovaných zamestnancov.

Ako nemocnica informuje v tlačovej správe, výsledky ukázali, že očkovanie ochránilo pred ochorením 95,14 percenta z nich.

Napriek vysokému výskytu ochorenia počas druhej vlny a častému kontaktu s pozitívnymi pacientmi sa koronavírusom nenakazili. D

o sledovania bolo zaradených 1 235 zamestnancov, ktorí neprekonali pred očkovaním ochorenie COVID-19 a v období január až február 2021 dostali obe dávky vakcíny.

11:11 SVET - Londýnsky ragbyový štadión Twickenham dnes funguje ako najväčšie očkovacie stredisko v krajine. Plánujú na ňom zaočkovať 15 000 ľudí, píše na svojej webovej stránke stanica Sky News.

Ľudia sa môžu prísť dať zaočkovať aj bez registrácie. Organizátori ju však odporúčajú.

Stredisko má 119 očkovacích stanovíšť určených pre obyvateľov zo západného Londýna, najmä z londýnskeho obvodu Hounslow. Ten sa v posledných týždňoch stal jedným z ohnísk tzv. indického variantu koronavírusu.

11:00 SLOVENSKO - Cudzinci, ktorí prídu na Slovensko, majú testovanie antigénnymi testami zadarmo.

Ak prídu z červenej krajiny, v prípade ktorých sa vyžaduje po ôsmich dňoch PCR test, tak aj tento je pre cudzincov bezplatný, informovala Zuzana Eliášová, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva.

Súvisiaci článok Cestovateľský semafor: Pozrite si rozdelenie krajín Čítajte 

Po návrate zo zelenej krajiny platí 14-dňová domáca karanténa, ktorá môže byť ukončená negatívnym RT-PCR alebo antigénnym testom po príchode.

Výnimku z povinnej izolácie majú zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19, osoby, ktoré ochorenie prekonali za posledných 180 dní a deti do 18 rokov.

Po návšteve z červenej krajiny musí absolvovať cestujúci 14-dňovú domácu karanténu, ktorá môže byť ukončená negatívnym RT-PCR testom najskôr na ôsmy deň.

10:55 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva pracuje na tom, aby sa proti ochoreniu COVID-19 mohli dať vakcínou od konzorcia Pfizer/BioNTech zaočkovať aj deti vo veku od 12 do 15 rokov, informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

"Ministerstvo zdravotníctva považuje očkovanie za účinnú prevenciu a to platí aj v prípade očkovania detí voči COVID-19, kde sme čakali na oficiálne odporučenie odborných autorít. Odporučenie Európskej liekovej agentúry (EMA) z konca uplynulého týždňa registrujeme. Postupne nastavíme pravidlá aj v našej krajine tak, aby sa deti v odporúčanej vekovej kategórii očkovali a boli tak preventívne chránené pred vírusom," priblížila..

10:40 SVET - V Taliansku sa tento týždeň výrazne uvoľňujú opatrenia. Len minimálne obmedzenia - rúška a rozostupy - oddnes platia v troch regiónoch označených ako biele zóny.

Zvyšok krajiny sa nachádza v žltej kategórii, čo znamená, že v utorok sa tam otvoria napríklad aj vnútorné priestory reštaurácií a na štadióny sa v obmedzenom počte vrátia diváci.

Epidemická situácia sa výrazne zlepšila, v nedeľu zistili len 3 000 nových prípadov nákazy. Pred mesiacom to bolo štyrikrát viac a na konci marca asi sedemkrát viac.

V nedeľu pribudlo 44 obetí v súvislosti s Covidom-19, čo je najmenej od polovice októbra.

10:30 SVET - Vo Francúzsku sa od dnešného dňa môžu nechať očkovať proti ochoreniu Covid-19 všetci plnoletí.

Krajina s vyše 67 miliónmi obyvateľov cez víkend prekonala hranicu 25 miliónov naočkovaných prvou dávkou.

Vakcináciu pre ľudí nad 18 rokov otvorila o dva týždne skôr, než pôvodne plánovala. Už päť dní je možné sa registrovať, voľné termíny ponúka hneď niekoľko rezervačných systémov, píše spravodajská agentúry AFP.

Najmenej jednu dávku vakcíny už dostalo 25,3 milióna ľudí, teda 37,8 percenta obyvateľov, respektíve 48,2 percenta všetkých dospelých. Druhú dávku už dostalo 10,7 milióna ľudí, teda 20,5 percenta dospelých.

10:22 SLOVENSKO - Včera sa prvou dávkou proti koronavírusu dalo zaočkovať 11 199 osôb, počet zaočkovaných sa tak zvýšil na 1 727 753. Druhú dávku vakcíny dostalo 13 291 osôb, celkovo je úplne zaočkovaných 834 844 ľudí, oznámilo Ministerstvo zdravotníctva.

10:15 SVET - Za posledných 24 hodín pribudlo v Maďarsku 156 infikovaných novým druhom koronavírusu a v súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo päť starších chronicky chorých pacientov.

Od vypuknutia pandémie evidujú 804 538 nakazených a 29 733 úmrtí. Aktuálne je infikovaných 74 569 osôb. V nemocniciach je 981 pacientov, z ktorých 110 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Zaočkovaných prvou dávkou vakcíny je 5 146 949 ľudí, obe dávky dostalo už 3 611 690 z nich. Zaočkovaných je doposiaľ 53 percent obyvateľstva.

10:00 SLOVENSKO - Za uplynulý deň pribudlo 31 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Laboratóriá vyhodnotili 1 309 vzoriek (pozitivita 3,41 percenta).

Z 65 231 vzoriek odobratých prostredníctvom antigénového testovania vykázalo pozitivitu 111 (0,14 percenta).

V súvislosti s koronavírusom pribudli štyri obete, od začiatku pandémie zomrelo 12 343 pacientov, informovalo Národné centrum zdravotníckych informácií.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Žilinskom kraji (21), nasleduje Banskobystrický (3), Košický (3), Prešovský (2), Bratislavský (1), Nitriansky (1). V Trenčianskom a Trnavskom kraji nemali ani jeden pozitívny výsledok.

Je medzi nimi 16 mužov a 15 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 186 069 a žien 203 652.

V nemocniciach sa nachádza 420 pacientov, o dvoch menej ako v predchádzajúcom dni. Z nich 356 má potvrdené ochorenie Covid-19. Na JIS je 46 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 39 osôb.

Včera sa proti koronavírusu dalo zaočkovať 11 199 osôb, počet zaočkovaných sa tak zvýšil na 1 727 753. Druhú dávku vakcíny dostalo 13 291 osôb, celkovo je úplne zaočkovaných 834 844 ľudí, oznámilo Ministerstvo zdravotníctva.

Od začiatku pandémie vyhodnotili 2 831 060 PCR testov, z toho 389 721 s pozitívnym výsledkom. Celkový počet vykonaných antigénových testov je 35 558 303, z 384 785 toho s pozitívnym výsledkom.

9:52 SLOVENSKO - Bratislavský samosprávny kraj hľadá dodávateľa výjazdovej očkovacej služby a služby zdravotníckeho dohľadu po očkovaní proti ochoreniu COVID-19.

Zákazka je rozdelená na dve časti a celková predpokladaná hodnota je 1 422 710 eur bez DPH. Lehota na predkladanie žiadostí o účasť vo verejnej súťaži je do 28. júna.

9:50 SVET - Grécke ministerstvo pre civilnú ochranu a krízový manažment vydalo cez víkend prísne varovanie, podľa ktorého by vyvrcholenie pandémie koronavírusu na gréckych ostrovoch počas leta znamenalo "katastrofu", napísali grécke médiá.

"Nič sa ešte neskončilo a bolo by to katastrofálne, keby sme mali lokálne ohniská, nieto ešte na ostrovoch alebo v turistických destináciách," povedal námestník ministra pre civilnú ochranu a krízový manažment Nikos Hardalias počas návštevy ostrova Korfu.

Zároveň zdôraznil, že verejnosť naďalej musí nosiť rúška, dodržiavať fyzickú vzdialenosť a vyhýbať sa zhromaždeniam, ktoré nie sú nevyhnutné.

9:45 SLOVENSKO - Okres Prešov je od dnes podľa COVID automatu v oranžovej fáze. Súvisia s tým aj zmeny niektorých opatrení, ktoré platia počas jazdy vo vozidlách MHD v meste. Informoval o tom hovorca Vladimír Tomek.

"Prvou zásadnou zmenou je, že povinnosť mať nasadený respirátor vo vozidlách MHD sa mení na odporúčanie. V praxi to znamená, že všetci cestujúci budú od pondelka povinní mať prekryté dýchacie cesty minimálne ochranným rúškom počas celej cesty v autobuse alebo trolejbuse," uviedol Tomek.

Druhou zmenou je obnovenie používania dopytových tlačidiel na otváranie dverí.

9:40 SLOVENSKO - V okrese Myjava, ktorý ako jeden z troch okresov patrí podľa COVID automatu do druhého stupňa varovania, pokračovalo testovanie v oboch mestách kraja. V Myjave bola pozitivita 0,12 percenta, v Brezovej pod Bradlom miera pozitivity predstavovala 1,17 percenta.

Myjava pripravila štyri odberné miesta prevádzkované samosprávou. "Možnosť otestovať sa využilo 2 078 ľudí, čo je o 342 menej, ako pred týždňom. Antigénové testy zachytili tri pozitívne prípady, čo predstavuje pozitivitu na úrovni 0,14 percenta," uviedol hovorca mesta Myjava Marek Hrin.

V Brezovej pod Bradlom testovali v nedeľu. "V meste sme testovali na COVID-19 poslednýkrát. Spolu sme otestovali 599 ľudí, z toho pozitívni boli siedmi. Miera pozitivity predstavovala 1,17 percenta," informovalo mesto.

9:15 SLOVENSKO - Dátový analytik z Ivan Bošňák z iniciatívy Dáta bez pátosu uviedol, že na udržanie pandémie pod kontrolou je potrebné PCR testami denne testovať aspoň 30-tís osôb, dôsledne trasovať kontakty pozitívne testovaných a nastaviť podmienky karantény tak, aby ľudia nad ňou neváhali.

8:45 SVET - India za posledný deň hlási 152 734 nových prípadov koronavírusu, čo je najmenej od 11. apríla.

Okrem toho pribudlo 3 128 obetí.

8:34 SVET - Kyberzločinci neustále hľadajú nové spôsoby, ako ukradnúť údaje používateľov. Kým vlani podvodníci vo zvýšenej miere využívali spamové správy a phishingové stránky súvisiace s ochorením Covid-19, v prvom kvartáli tohto roka sa zamerali presnejšie na proces očkovania.

Vyplýva to zo štúdie kyberbezpečnostnej spoločnosti Kaspersky.

8:20 SVET - Vietnam od dnes zavádza nové obmedzenia s cieľom zastaviť šírenie koronavírusu SARS-CoV-2 a plánuje otestovať všetkých deväť miliónov obyvateľov Hočiminovho Mesta, najväčšieho mesta v krajine.

Obyvatelia Hočiminovho Mesta môžu svoj domov opustiť len v nevyhnutných prípadoch a zakázané sú zhromaždenia viac ako desiatich osôb, píše agentúra AP s odvolaním sa na vietnamskú vládu. Toto mesto už od štvrtka zavrelo všetky prevádzky, ktoré nie sú nevyhnutné.

Súvisiaci článok Objavili vysokoinfekčný hybrid indického a britského variantu Čítajte 

Vietnamské ministerstvo zdravotníctva v sobotu informovalo, že v krajine zaznamenali nový, vysokoinfekčný variant koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý zrejme spôsobil aj nedávny prudký nárast počtu infikovaných chorobou Covid-19.

Vietnam od začiatku pandémie zaznamenal viac ako 7-tisíc prípadov nákazy a 47 obetí. Viac ako polovicu prípadov nákazy však táto krajina zaznamenala práve počas nedávneho nárastu, píše BBC.

8:06 SVET - V Česku testy odhalili včera 113 nových nakazených. V nedeľu síce bývajú čísla tradične nižšie, ale celkovo ide o najnižší prírastok infikovaných od 2. augusta minulého roka.

V krajine sa od dnešného dňa po viac ako piatich mesiacoch otvárajú vnútorné priestory reštaurácií a fungovať tiež môžu vonkajšie aj vnútorné kúpaliská, bazény či kluby. Ďalšie možné úpravy opatrení popoludní prerokuje vláda.

7:41 SVET - Juhoafrická republika pre hroziacu tretiu vlnu pandémie koronavírusu sprísňuje opatrenia. Reštaurácie, bary a posilňovne budú musieť zatvoriť svoje prevádzky skôr, predĺžený tiež bude zákaz nočného vychádzania a obmedzí sa aj zhromažďovanie.

"Je iba otázkou času, kedy bude celá krajina bojovať s treťou vlnou," vyhlásil prezident Cyril Ramaphosa v televíznom prejave. Tretia vlna pandémie koronavírusu podľa neho zasiahla už štyri z deviatich provincií, vrátane Gautengu, v ktorom sa nachádza Johannesburg aj hlavné mesto Pretória.

7:25 SLOVENSKO - V piatich veľkokapacitných očkovacích centrách Trnavského samosprávneho kraja podali od štvrtka do nedele takmer 21-tisíc vakcín. TASR o tom informovalo komunikačné oddelenie kraja.

Záujemcom boli podávané všetky tri schválené vakcíny. "Tretí víkend po sebe sme očkovali v piatich centrách v kraji. V Piešťanoch sme očkovali už od štvrtka. Vďaka kapacite centier môžeme očkovať nových záujemcov prvou a súčasne podávať druhú dávku vakcín AstraZeneca a Pfizer/BioNTech. Od februára sme podali už 130-tisíc vakcín," uviedol predseda samosprávneho kraja Jozef Viskupič.

7:10 SVET - V Nemecku včera pribudlo 1 978 nových prípadov nákazy a 36 obetí, oznámil Inštitút Roberta Kocha, ktorý vývoj pandémie v krajine monitoruje. Sú to nižšie čísla ako pred týždňom, kedy hlásili 2 682 infikovaných a 43 obetí.

Sedemdňová incidencia, ktorá označuje počet nových nakazených na 100-tisíc obyvateľov za posledných sedem dní, naďalej klesá, tentoraz z hodnoty 35,2 na 35,1. Ešte pred siedmimi dňami však bola 62,5.

6:35 SLOVENSKO - Do platnosti od dnes vstúpil aj cestovateľský semafor, ktorý upravuje karanténne opatrenia pre osoby vstupujúce na Slovensko z krajín v zelenej, červenej a čiernej fáze.

 • Po návrate zo zelenej krajiny platí 14-dňová domáca karanténa, ktorá môže byť ukončená negatívnym PCR alebo antigénovým testom po príchode. Výnimku z povinnej izolácie majú zaočkovaní proti ochoreniu Covid-19, alebo osoby, ktoré ochorenie prekonali za posledných 180 dní a deti do 18 rokov.
 • Po návšteve z červenej krajiny platí 14-dňová domáca karanténa, ktorá môže byť ukončená negatívnym PCR testom najskôr na ôsmy deň.
 • Pri návrate z čiernej krajiny 14-dňová karanténa pokračuje bez ohľadu na výsledok testu.

6:00 SLOVENSKO - Od dnešného dňa sa takisto zmierňujú podmienky pre pendlerov. Povinný negatívny RT-PCR alebo antigénový test nie starší ako sedem dní bude možné nahradiť dokladom o očkovaní alebo dokladom o prekonaní ochorenia Covid-19. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva, informuje hovorkyňa úradu Daša Račková.

Nové podmienky platia pre:

 • osoby, ktoré boli zaočkované druhou dávkou mRNA vakcíny (Pfizer a Moderna) a od očkovania uplynulo viac ako 14 dní
 • osoby, ktoré boli očkované prvou dávkou vektorovej vakcíny (AstraZeneca a Johnson & Johnson) a od očkovania uplynulo viac ako 28 dní
 • osoby po prvej dávke očkovania mRNA alebo vektorovou vakcínou, ak bola podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia ochorenia Covid-19, alebo tých, ktorí ochorenie prekonali pred nie viac ako 180 dňami.

"Negatívny test môžu dokladom o zaočkovaní a prekonaní ochorenia Covid-19 nahradiť aj občania, ktorí vstupujú na naše územie a majú prechodný alebo trvalý pobyt v susedných štátoch do 100 kilometrov," priblížila Račková.

00:00 SLOVENSKO - Epidemiologická situácia sa stále zlepšuje a vo viacerých okresoch sa uvoľňujú opatrenia.

Od dnes je 41 okresov oranžových (II. stupeň ostražitosti) a 24 je v žltej fáze (I. stupeň ostražitosti). V ružovej fáze (I. stupeň varovania) je 11 okresov a tri okresy sú červené (II. stupeň varovania)

Prvý raz nie je ani jeden okres v bordovej a čiernej fáze.

Pre zväčšenie kliknite sem

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 3. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 4. Crème de la crème po slovensky
 5. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Po Slovensku na motorke
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 10. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 1. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 2. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 3. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 5. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 6. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 7. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 8. Zázračná škola so zelenou strechou
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Crème de la crème po slovensky
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 28 382
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 11 927
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 7 738
 4. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 7 719
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 6 567
 6. Po Slovensku na motorke 6 411
 7. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 304
 8. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 5 029
 9. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 4 425
 10. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 4 395
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ľuboš Kosík po príchode do Mali (vľavo) a teraz.

Zastavenie vyšetrovania starej kauzy SIS bolo nezákonné.


15 h
Premiér Eduard Heger.

Najvyšší súd roztrhal verdikt Sabovej senátu na márne franforce.


17. jún
Joshua Jozef Kanáloš sa vo svojom novom domove hneď spriatelil s ďalšími psíčkarmi. Sám má dvoch psov, ktorých zachránil z ulice.

Známy predajca Nota bene získal mestský byt.


23 h
Ilustračná fotografia.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 391-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 486 obetí.


a 3 ďalší 14 h

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 391-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 486 obetí.


a 3 ďalší 14 h
Erik Tomáš.

Ak sa deje niečo v rozpore s trestným poriadkom, táto koalícia s tým narobí poriadok, reagujoval Gyimesi.


SITA a 1 ďalší 1 h
Minister obrany Jaroslav Naď počas medzinárodnej konferencie Globsec 2021 Bratislava Forum.

Prezidentka upozorňuje, že má ísť o navýšenie v rámci už existujúceho záväzku členských štátov.


SITA 2 h
Minister školstva Branislav Gröhling.

Na pozíciu riaditeľa sú vysoké nároky z hľadiska rozsahu práce či vzdelania.


TASR 3 h