SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Koronavírus na Slovensku: Spustili čakáreň na Sputnik (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 389-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 353 obetí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sme sledovali online minútu po minúte:

21:00 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

20:00 SLOVENSKO - Testovanie malých pacientov na ochorenie Covid-19 pred ambulantnými vyšetreniami v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Banskej Bystrici od utorka zrušili. Testovanie absolvujú len suspektní pacienti, ktorí javia príznaky ochorenia. Informovala o tom nemocnica na sociálnej sieti.

SkryťVypnúť reklamu

Sprevádzajúca osoba pacienta na ambulantné vyšetrenie nepotrebuje na vstup do nemocnice negatívny výsledok testu. Na triáži, čo je triedenie pacientov pred vstupom do zariadenia, je potrebné vyplniť čestné vyhlásenie a poučenie pacienta pred každým vyšetrením, uvádza detská nemocnica. Tlačivo s identifikačnými údajmi si návštevníci môžu stiahnuť z internetu a vyplniť už doma, čím ušetria čas pred vstupom do nemocnice.

19:42 SVET - Británia v utorok - prvýkrát od vlaňajšieho 30. júla - nehlásila žiadne úmrtie na Covid-19. V krajine však zavládli obavy z možnej tretej vlny pandémie, a to vzhľadom na nárast počtu nakazených koronavírusom.

Minister zdravotníctva Matt Hancock podľa rozhlasovej stanice BBC vyjadril presvedčenie, že správa o nulovom počte obetí covidu poteší celú krajinu. Dodal, že "vakcíny zjavne fungujú - chránia vás, vaše okolie a vašich blízkych".
Upozornil však, že "aj napriek týmto, nepochybne dobrým správam vieme, že sme tento vírus ešte neporazili". Vyzval obyvateľov Británie, aby vzhľadom na pribúdajúce prípady nakazených nezabúdali na umývanie rúk, prekrytie dýchacích ciest, rozstupy a časté vetranie v interiéri.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Koľko štátov, toľko rôznych pravidiel. Čo treba pri ceste do Chorvátska či Bulharska? Čítajte 

18:51 SVET - Spoločné opatrenia pri cestovaní medzi krajinami Európskej únie majú prísť na prelome júna a júla. Dovtedy platia pre vstup do krajín rôzne pravidlá.

Denník SME pripravil aktuálny prehľad pravidiel a povinností, ktoré musia ľudia splniť, aby ich pustili na dovolenky a do susedných štátov vôbec. Vybrané sú len krajiny, z ktorých sa dá na Slovensko vrátiť, ak je človek zaočkovaný alebo prekonal covid-19, bez povinnej karantény po návrate.

18:38 SVET - Americká farmaceutická spoločnosť Moderna požiadala federálny Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) o udelenie plného súhlasu s nasadením jej vakcíny proti ochoreniu Covid-19 pre všetky dospelé osoby v USA.

Firma oznámila, že proces takzvaného priebežného hodnotenia (tzv. rolling review) sa začína na základe štúdií, ktoré potvrdili účinnosť a bezpečnosť vakcíny podávanej v dvoch dávkach. FDA už skôr schválil nasadenie prípravku v núdzovom režime.

SkryťVypnúť reklamu

17:17 SVET Svetová zdravotnícka organizácia dnes schválila na núdzové použitie vakcínu vyrábanú čínskou spoločnosťou Sinovac Biotech.

Vakcína CoronaVac sa stala v poradí druhou vakcínou čínskej výroby, ktorú WHO schválila na očkovanie proti Covid-19.

WHO doteraz - vrátane vakcíny CoronaVac - schválila sedem očkovacích látok proti covidu. Okrem dvoch čínskych sú v zozname schválených vakcín aj očkovacie látky farmaceutických spoločností Pfizer/BioNTech, Jannsen/Johnson & Johnson, dva varianty vakcín od spoločností AstraZeneca/Oxford a Moderna.

16:21 SLOVENSKO - Prešovský samosprávny kraj použil už viac ako 128-tisíc vakcín.

Počas štyroch dní (28. - 31. 5.) prebiehalo očkovanie v štyroch centrách. Vakcína bola v nich podaná spolu 14 415 ľuďom. Mobilné očkovacie jednotky, ktoré od soboty do pondelka (29. – 31. 5.) očkovali záujemcov z radov nad 60 rokov a ŤZP v 17 obciach Prešovského kraja, zaočkovali ďalších 1228 obyvateľov kraja.

SkryťVypnúť reklamu

16:17 SLOVENSKO - Občania si musia byť vedomí, že Sputnik nie je riadne registrovaný, zdôrazňuje Letanovská.

Sputnik V nie je riadne registrovaná v EÚ a chýba k nej kompletná dokumentácia. Musia si toho byť plne vedomí tak občan v pozícii prijímateľa vakcíny, ako aj lekár, ktorý vakcínu podáva, povedala bývalá poslankyňa Andrea Letanovská (Spolu).

Toto otvorenie čakárne vníma ako snahu nájsť východisko z mimoriadne komplikovanej situácie, do ktorej ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) dostali "nezodpovednými krokmi" expremiér Igor Matovič a exminister zdravotníctva Krajčí.

16:04 SVET - Nemecko porazilo tretiu vlnu pandémie koronavírusu.

Nemecký Inštitút Roberta Kocha znížil v utorok riziko nákazy koronavírusom v krajine z "veľmi vysokého" na "vysoké" v súvislosti so znižujúcim sa počtom nových prípadov infikovaných.

SkryťVypnúť reklamu

Oznámil to nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn. "Situácia sa výrazne zlepšuje, ale sme stále uprostred tejto pandémie," varoval Spahn. Očkovacia kampaň podľa jeho slov prebieha naplno a je už vidieť prvé výsledky, informoval magazín Der Spiegel.

Prvú dávku vakcíny proti covidu dostala v Nemecku už približne polovica dospelých a obe dávky zhruba 18 percent ľudí. Na výrazné uvoľnenie opatrení je však potrebné, aby bolo zaočkovaných až 80 percent obyvateľstva.

"Tretiu vlnu sme spoločne zvládli, je to veľký úspech," povedal šéf RKI Lothar Wieler. Dodal, že ide o "posledné metre maratónu", čo sa týka zvládnutia tejto zdravotnej krízy. Upozornil ale na nutnosť dodržiavania hygienických pravidiel. "Potrebujeme opatrenia a potrebujeme i očkovanie," uviedol.

SkryťVypnúť reklamu

15:59 SLOVENSKO - Očkovanie je najlepším spôsobom, ako znížiť náklady pandémie, tvrdí Útvar hodnoty za peniaze.

Vládni analytici vyčíslili, že Slovensko zaplatí za pandémiu 5,6 miliardy eur, teda približne 1260 na eur na dospelú osobu. Pritom očkovanie jedného dospelého na Slovensku stojí štát asi 40 eur.

ÚHP tvrdí, že pandémia bude mať negatívny vplyv na dlhodobý vývoj v dôsledku zavretých škôl, alebo vplyvom tzv. dlhého COVID-u. "Nezaočkovanie obyvateľov predstavuje výrazné riziko nielen pre zdravie, ale aj výrazné riziko vysokých nákladov pre ekonomiku," uviedli.

15:54 SVET - Nemecké úrady vyšetrujú možný podvod s testami na koronavírus.

Súvisiaci článok Nemecko vyšetruje možný podvod s bezplatnými testami na koronavírus Čítajte 

V krajine je potrebné predložiť negatívny výsledok testu na koronavírus pri vstupe do obchodov, ktoré nepredávajú základný tovar, reštaurácií alebo barov či pri návšteve malých kultúrnych podujatí.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda platí za jeden bezplatný test na osobu na týždeň, čo viedlo k rozšíreniu viac ako 15-tisíc firiem ponúkajúcich antigénové rýchlotesty. Takéto testy možno teraz absolvovať už aj u kozmetičiek, v prerobených obchodoch s mobilnými telefónmi či v galériách.

"Existuje podozrenie, veľmi opodstatnené podozrenie po všetkom, čo som videl, že tu sú aj podvody," vyjadril sa nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn s tým, že treba vyvodiť trestné následky a obvineniam sa už venujú prokurátori.

15:50 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva chce predstaviť výhody pre zaočkovaných maximálne do dvoch týždňov.

Okrem iného je medzi nimi aj výsada jednoduchšieho cestovania, zaočkovaní by však mali mať výhody aj na hromadných podujatiach. Minister eviduje aj rôzne spôsoby odmeňovania zaočkovaných v zahraničí, registruje aj lotériu či finančné odmeny, do toho však ísť nechce. Na otázku, či napríklad zaočkovaní nebudú musieť v interiéri nosiť rúško, však odpovedal, že to v nejakej fáze určite príde.

SkryťVypnúť reklamu

15:39 SLOVENSKO - Krajina predíde ďalšej vlne pandémie len očkovaním, tvrdí konzílium odborníkov.

Súvisiaci článok Tretej vlne sa vyhneme len očkovaním, upozorňuje konzílium Čítajte 

Konzílium odporúča, aby sa očkovanie realizovalo aj v ambulanciách všeobecných lekárov pre dospelých.

"Lekár je najčastejší a najdôveryhodnejší zdroj informácií o očkovaní. Ak očkovanie odporučí a vykoná ošetrujúci lekár, tak sa občan s najväčšou pravdepodobnosťou zaočkovať dá," uviedlo konzílium. Potrebné je tiež podľa neho prísť s vakcínami za občanmi do obcí a spolu so starostami a všeobecnými lekármi organizovať očkovacie dni.

Podľa konzília by tiež bolo vhodné umožniť objednávanie sa na termín, ktorý vyhovuje očkovanému, a umožniť objednávanie viacerých osôb na jeden termín.

15:31 SLOVENSKO - Štát prípadné nadbytočné vakcíny daruje iným krajinám.

SkryťVypnúť reklamu

V diskusnej relácii Na Telo plus o tom informoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. V tejto otázke však nechce predbiehať, pri darovaní očkovacích látok by sa však zameriaval na Ukrajinu a Balkán. Na to, aby Slovensko mohlo vakcíny darovať, však musí najprv splniť určité podmienky.

„Jedna z nich je zaočkovanosť na 70 %,“ uviedol minister. Doplnil, že pri kontraktoch na roky 2022 a 2023 Európska komisia ráta s tým, že časť z dávok, ktoré sa kúpia, bude darovaná.

15:27 SLOVENSKO - Pred košickým centrom sa tvorili rady. Kvôli chaosu a nervozite použili megafón.

Súvisiaci článok Seniori prišli na Pfizer aj o hodinu skôr, na chaos a nervozitu použili megafón Čítajte 

Niektorí čakali v rade hodinu, neskôr sa sklz skrátil na polhodinu. Pracovník centra nám povedal, že sklz nastal už ráno, keďže prišlo veľa starších ľudí, viacerí boli s barlami alebo aj vozičkári.

SkryťVypnúť reklamu

V očkovacom centre v utorok vakcinovali látkou Pfizer/BioNTech.

15:23 SLOVENSKO - Lengvarský predpokladá, že prihlasovanie na očkovanie detí od 12 do 15 rokov by sa mohlo spustiť do týždňa.

Minister zdravotníctva povie presný dátum po tom, ako sa preverí funkčnosť systému. Čo sa týka prípadného očkovania detí od 8 rokov, záležať bude podľa Lengvarského na tom, ako budú jednotlivé firmy podávať žiadosti na schválenie Európskou liekovou agentúrou. Minister preto nateraz nevie, kedy by bolo očkovanie tejto vekovej skupiny možné aj na Slovensku. „Chceme sa však dopracovať k tomu tak, aby to bolo pred letom,“ doplnil.

Súvisiaci článok Kultúrny covid semafor má sprehľadniť nová webová aplikácia Čítajte 

14:48 SLOVENSKO - Pravidlá kultúrneho COVID semaforu má sprehľadniť nová webová aplikácia.

Aplikáciu môžu okrem organizátorov kultúrnych podujatí využiť aj ich návštevníci. Webová stránka záujemcom totiž po vyplnení základných parametrov vygeneruje aktuálne platné podmienky pre daný okres, stupeň varovania či podujatie.

SkryťVypnúť reklamu

14:33 SVET - Brána pre digitálne COVID osvedčenia sa otvorila siedmim štátom.

Európska únia spustila technický systém pre digitálne COVID osvedčenia pre bezpečný voľný pohyb občanov v bloku počas pandémie. Brána EÚ umožňuje overovať bezpečnostné prvky obsiahnuté v QR kódoch na všetkých osvedčeniach.

Príslušné nariadenie vstúpi do platnosti od 1. júla, systém však už možno používať. V utorok sa k bráne pripojilo sedem členských štátov - Bulharsko, Česko, Dánsko, Nemecko, Grécko, Chorvátsko a Poľsko - a začalo s vydávaním prvých osvedčení, informuje na svojej webstránke Európska komisia.

14:30 SVET - Švédsko ohlásilo postupné uvoľňovanie obmedzení súvisiacich s pandémiou.

Od utorka sa v krajine okrem iného opäť môže na jednom miestne zhromaždiť viac než osem ľudí. Vo vnútorných priestoroch so stálymi miestami na sedenie, ako sú napríklad kiná, sa môže nachádzať 50 osôb, pričom na vonkajších podujatiach sa môže zúčastniť do 500 návštevníkov.

SkryťVypnúť reklamu

Na vonkajších športových aktivitách, ako je napríklad beh, sa môže zúčastniť 150 pretekárov. Reštaurácie tiež môžu zostať otvorené dlhšie než predtým, teda do 22.30 h, aj keď pri jednom stole môžu sedieť len štyria ľudia, píše DPA.

14:18 SLOVENSKO - Ministerstvo spustilo čakáreň na očkovanie Sputnikom V cez portál korona.gov.sk.

Súvisiaci článok Nežiaduce účinky Sputnika V: Čo zatiaľ vieme? Čítajte 

Očkovať by sa malo dať v Lučenci, Bratislave, Nových Zámkoch, Humennom či Žiline. Prvá osoba má byť zaočkovaná v pondelok 7. júna.

V utorok to v relácii TV Markíza Na telo plus oznámil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Očakáva, že zaočkovať sa dá okolo 80-tisíc ľudí.

Ruská vakcína je určená pre ľudí vo veku od 18 do 60 rokov. Ide o rovnakú vekovú skupinu, ktorá bola donedávna očkovaná vakcínou Vaxzevria od spoločnosti AstraZeneca. Obe vakcíny vychádzajú z rovnakej technológie.

SkryťVypnúť reklamu

14:16 SVET - Napriek výzve vlády necestovať navštívilo Maldivy veľa Maďarov.

V prvých troch mesiacoch tohto roka zaznamenali v tejto ostrovnej republike v Indickom oceáne takmer 5000 vstupov občanov Maďarska, z ktorých 4200 pricestovalo priamo z Maďarska, spresnil server szabadeuropa.hu.

14:11 SVET - Poľsko začne budúci týždeň očkovať proti covidu deti vo veku 12 až 15 rokov.

"Ide o skupinu 2,5 milióna žiakov. V súvislosti s odporúčaniami Európskej liekovej agentúry a Poľskej zdravotníckej rady dostanú deti vakcínu od spoločnosti Pfizer," povedal Dworczyk.

Podľa neho budú deti najskôr očkovať vo všetkých vakcinačných centrách, avšak od začiatku nového školského roka bude očkovanie prebiehať aj v školách.

13:57 SLOVENSKO - V Bobrove zaznamenali zvýšený počet pozitívne testovaných.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok V Bobrove zaznamenali zvýšený počet pozitívne testovaných Čítajte 

Doteraz mala obec minimálne prípadov nákazy.

„Nechceme šíriť v obci paniku, avšak hneď, ako som sa to dozvedel, prijali sme opatrenia,“ hovorí starosta Anton Grobarčík. „Naši hasiči vydezinfikovali obchod aj verejné priestranstvá, v piatok zorganizujme testovanie. Urobíme ho vonku na námestí pod stanom, aby sme čo najviac obmedzili možnosti kontaktu ľudí.“

13:31 SVET - Slováci môžu navštíviť Česko na 24 hodín bez akýchkoľvek podmienok.

Slováci môžu prísť bez toho, aby museli vyplniť príjazdový formulár a ísť do karantény a na PCR test.

13:02 SVET - Čínske mesto Kuang-čou po 11 nových prípadoch uzatvorilo dve štvrte.

V tomto obchodnom a priemyselnom centre s približne 15 miliónmi ľudí severne od Hongkongu zistili v ostatných dňoch asi 30 infekcií lokálneho prenosu a v jednej z mestských častí v sobotu dokonca nariadili všetkým obyvateľom, aby nevychádzali z domu a nechali sa otestovať na prítomnosť koronavírusu mobilnými zdravotníckymi tímami.

Okolitá provincia Kuang-tung už vydala opatrenie, že každý, kto bude chcieť vycestovať do iných častí Číny, bude musieť mať test s negatívnym výsledkom na prítomnosť koronavírusu, nie starší ako 72 hodín.

SkryťVypnúť reklamu

12:39 SLOVENSKO - Kežmarok zabezpečí seniorom a ťažko zdravotne postihnutým očkovanie doma.

Týkať sa to bude iba ľudí nad 60 rokov veku a ťažko zdravotne postihnutých. Ako na sociálnej sieti informovala samospráva, očkovať budú vakcínou od konzorcia Pfizer/BioNTech.

12:18 SVET - Belgičania rozbehli zbierku na nákup vakcín pre chudobné krajiny.

Kampaň s názvom "vakcína pre každého" bola zriadená pri Nadácii kráľa Baudouina. Jej cieľom je zaslať získané prostriedky programu COVAX, ktorý vytvorila Organizácia Spojených národov a WHO s cieľom pomôcť krajinám s nízkym a stredným príjmom získať prístup k proticovidovým vakcínam. Najväčším prispievateľom pre nástroj COVAX je EÚ a jej členské krajiny.

12:14 SLOVENSKO - Nikto mi nevravel, že sa moje meno spomenie v dodatku k Sputniku, hovorí Baťová.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv nebol informovaný o obsahu dodatku k zmluve k nákupu vakcíny Sputnik V.

Súvisiaci článok Baťová nevedela, že jej meno sa nachádza v dodatku zmluvy k Sputniku Čítajte 

Dodatok podpísal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) koncom apríla. Uvádza sa v ňom, že kupujúci, teda Slovenská republika, plne rozumie vážnym obavám predajcu, ktoré boli spôsobené vyjadreniami zo strany predstaviteľov ŠÚKL, prezentovanými v slovenskej a medzinárodnej tlači. Spomína sa v ňom výrok Baťovej, že Sputnik, ktorý sa využíva v 40 krajinách sveta, spája len názov.

Predsedníčka Výboru Národnej rady pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS) si myslí, že súčasný šéf rezortu Lengvarský si takéto vyjadrenie mohol odpustiť.

10:47 SVET - Izrael po masovej očkovacej kampani uvoľňuje opatrenia.

Obyvatelia krajiny sa pri vstupne do reštaurácií a zábavných podnikov už nemusia preukazovať certifikátom o očkovaní a zrušené boli aj kapacitné obmedzenia pre obchody.

Izraelský minister zdravotníctva Juli Edelstein uviedol, že jeho rezort bude počas nasledujúcich dvoch týždňov diskutovať o ukončení povinnosti nosenia rúšok v interiéri. "Izraelská ekonomika i verejnosť budú môcť voľnejšie dýchať," povedal Edlestein vo vyhlásení k zmenám.

Izrael však zostáva naďalej z veľkej časti uzavretý pre cestujúcich zo zahraničia s výnimkou prvostupňových príbuzných, niektorých expertov a zaočkovaných turistov zúčastňujúcich sa na pilotnom programe, spresnilo tamojšie ministerstvo pre cestovný ruch.

10:00 SLOVENSKO - Za uplynulý deň pribudlo 145 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov.

Laboratória vykonali celkovo 7 086 PCR testov. Počet potvrdených obetí na ochorenie COVID-19 vzrástol o 10 prípadov. Celkový počet úmrtí na covid je 12 353. Zdravotníci zaočkovali vyše 10-tisíc ľudí.

Z takmer 58-tisíc vykonaných antigénových testov pribudlo ďalších 174 infikovaných, pozitivita je 0,3 %. Z PCR testov je za pondelok na hodnote 2,05 %. Z laboratórnych PCR vyšetrení bolo najviac pozitívne testovaných opäť v Žilinskom kraji, potvrdili tam 31 prípadov nákazy. Trenčiansky kraj eviduje 30 nakazených, Prešovský 27 a Bratislavský 18. V Trnavskom kraji potvrdili 14 pozitívne testovaných, Košickom 13, Nitrianskom 8 a Banskobystrickom 4.

„Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 734 453, za predchádzajúci deň pribudlo 10 003 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 846 157 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 14 009 ľudí,“ informovalo Ministerstvo zdravotníctva SR.


V nemocniciach je aktuálne hospitalizovaných 440 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 347 ľudí. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je 43 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 40 osôb.

9:54 SVET - V Maďarsku pribudlo 174 nakazených koronavírusom, zomrelo 28 chorých.

Doterajšia bilancia koronavírusovej pandémie sa tak zvýšila na 804 712 infikovaných a 29 761 obetí.

09:42 SVET - Európska komisia schválila použitie vakcíny proti koronavírusu od konzorcia Pfizer-BioNTech aj u mladých ľudí vo veku od 12 do 15 rokov. Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter to oznámila eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidesová. Členské štáty Európskej únie (EÚ) sa teraz podľa nej môžu rozhodnúť rozšíriť vakcináciu s látkou Comirnaty aj na deti v tejto vekovej kategórii. "Na ukončenie krízy sa ráta každá dávka," napísala Kyriakidesová.

09:09 SVET - Nemecko zaznamenalo za uplynulý deň ďalších 1 785 prípadov nákazy a 153 úmrtí infikovaných ľudí. Vyplýva to z dnešných údajov Inštitútu Roberta Kocha (RKI). Presne pred týždňom krajina zaznamenala 1911 nových infekcií a 33 úmrtí, uviedla agentúra DPA.

Od začiatku pandémie sa v Nemecku s približne 83 miliónmi obyvateľov preukázateľne infikovalo viac ako 3,6 milióna ľudí, z ktorých 88 595 zomrelo. Skutočný počet celkovo nakazených však bude pravdepodobne vyšší, pretože mnoho infekcií nie je odhalená, podotkla DPA. Zotavilo sa doteraz takmer 3,5 milióna osôb, u ktorých testy pred tým preukázali nákazu koronavírusom.

08:28 SVET - V Česku pokračuje trend klesajúceho počtu nových prípadov nákazy koronavírusom. Za pondelok ich zaevidovali 514, čo je o 183 menej, než pred týždňom.

07:06 SLOVENSKO - Ministerstvo investícií a slovenská štátna firma Slovensko IT vyvinuli ďalšiu možnosť, ako na hraniciach preukázať očkovanie alebo testovanie na koronavírus. Dostupná má byť od 26. júna.

Cestujúci príde na hranicu a policajtovi ukáže certifikát v novej mobilnej aplikácii GreenPass. Táto možnosť bude dostupná koncom júna. Štát však vyšla zatiaľ na viac ako 60-tisíc eur, teda tri až šesťnásobne viac, než stáli podobné aplikácie.

06:12 SVET - Varianty koronavírusu SARS-CoV-2 budú známe pod písmenami gréckej abecedy v snahe zabrániť stigmatizácii krajín, v ktorých sa po prvý raz objavili, oznámila v pondelok WHO. Informovala o tom agentúra AFP.

Takzvaný britský variant B.1.1.7 má označenie alfa, variant B.1.351 prvýkrát objavený v Juhoafrickej republike je beta a brazílsky variant P.1 gama. Takzvaný indický variant B.1.617 je rozdelený do podskupín: variant B.1.617.2 má označenie delta a variant B.1.617.1 kappa.

"Nenahradia existujúce vedecké názvy, ale majú pomôcť v diskusii s verejnosťou," uviedla technická riaditeľka WHO pre reakciu na COVID-19 Maria Van Kerkhoveová na margo nového pomenovania.

Budúce varianty vírusu, ktoré spôsobia "znepokojenie", budú označené nasledujúcimi písmenami gréckej abecedy, píše agentúra AP.

Začiatkom mája indická vláda kritizovala pomenovanie variantu B.1.617.2, ktorý sa prvýkrát objavil v Indii vlani v októbri, ako "indický variant", hoci WHO ho nikdy takto oficiálne neoznačila, pripomína stanica BBC.

0:01 SLOVENSKO - Od včerajšieho dňa sa takisto zmierňujú podmienky pre pendlerov. Povinný negatívny RT-PCR alebo antigénový test nie starší ako sedem dní bude možné nahradiť dokladom o očkovaní alebo dokladom o prekonaní ochorenia Covid-19. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva, informuje hovorkyňa úradu Daša Račková.

Nové podmienky platia pre:

 • osoby, ktoré boli zaočkované druhou dávkou mRNA vakcíny (Pfizer a Moderna) a od očkovania uplynulo viac ako 14 dní
 • osoby, ktoré boli očkované prvou dávkou vektorovej vakcíny (AstraZeneca a Johnson & Johnson) a od očkovania uplynulo viac ako 28 dní
 • osoby po prvej dávke očkovania mRNA alebo vektorovou vakcínou, ak bola podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia ochorenia Covid-19, alebo tých, ktorí ochorenie prekonali pred nie viac ako 180 dňami.

"Negatívny test môžu dokladom o zaočkovaní a prekonaní ochorenia Covid-19 nahradiť aj občania, ktorí vstupujú na naše územie a majú prechodný alebo trvalý pobyt v susedných štátoch do 100 kilometrov," priblížila Račková.

00:00 SLOVENSKO - Epidemiologická situácia sa stále zlepšuje a vo viacerých okresoch sa uvoľňili opatrenia.

Od včera je 41 okresov oranžových (II. stupeň ostražitosti) a 24 je v žltej fáze (I. stupeň ostražitosti). V ružovej fáze (I. stupeň varovania) je 11 okresov a tri okresy sú červené (II. stupeň varovania)

Prvý raz nie je ani jeden okres v bordovej a čiernej fáze.

Pre zväčšenie kliknite sem

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 2. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu
 3. Má len 17 rokov a pracoval už pre americkú armádu aj slovenské ministerstvo
 4. Spoločnosť Mars inšpiruje: Lepší svet pre domácich miláčikov
 5. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 6. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 7. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 8. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 1. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 2. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 3. Kamery do auta: Čo dokážu a akú by ste si mali vybrať?
 4. Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov problémom
 5. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 6. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 7. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 8. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 15 790
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 836
 3. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 9 927
 4. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 425
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 371
 6. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 888
 7. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 2 700
 8. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 2 595
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu