BRATISLAVA. Svetová zdravotnícka organizácia začala využívať nové pomenovania variantov nového koronavírusu. Pomenovania variantov podľa štátu nahradila názvami písmen gréckej abecedy.
Informovala o tom Daša Račková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva.
Pôvodné názvy vytvárali mylné predstavy
"Názvy, ako napríklad 'britský' variant či 'indický' variant vytvárajú skreslené predstavy o ich výskyte a rozšírení jednotlivých variantov vo svete, zároveň sú stigmatizujúce pre obyvateľstvo daných krajín," vysvetlila Alexandra Kušnyérová, ktorá na ÚVZ zodpovedá za implementáciu Medzinárodných zdravotných predpisov WHO.

Experti preto odporučili jednotlivé varianty radšej pomenúvať písmenami gréckej abecedy, ako Alfa, Beta či Gama. Takéto názvy sú podľa ÚVZ praktickejšie, ľahko vysloviteľné a zjednocujú medzinárodnú diskusiu o variantoch.
Variant, ktorý sa objavil v septembri 2020 vo Veľkej Británii, označuje WHO po novom ako variant Alfa.
Juhoafrický variant, ktorý sa objavil v máji minulého roka, sa premenoval na variant Beta. Brazílsky variant dostal pomenovanie Gama a indický je označený ako variant Delta.
Račková pripomenula, že ide o epidemiologicky závažné varianty.
Výskyt sa sleduje pomocou sekvenovania
"Väčšina mutácií nemá takmer žiaden vplyv na vlastnosti vírusu. Niektoré zmeny však môžu ovplyvniť napríklad to, ako ľahko sa vírus šíri, aké závažné ochorenie spôsobuje, účinnosť vakcín či terapeutických liekov, prípadne diagnostických nástrojov alebo iných opatrení v oblasti verejného zdravia a sociálnych opatrení," vysvetlila Račková.
Výskyt jednotlivých variantov sa sleduje a vyhodnocuje pomocou sekvenovania, deje sa tak aj na území Slovenska.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?