SME
Sobota, 19. jún, 2021 | Meniny má AlfrédKrížovkyKrížovky

Koronavírus: Česko zaradí Slovensko od pondelka medzi oranžové krajiny (minúta po minúte)

Pandémia si vyžiadala 12 395 obetí.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sledujeme online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

17:28 SLOVENSKO - Záujemcovia o očkovanie ruskou vakcínou Sputnik V, prihlásení v čakárni, sa začnú od pondelka 7. júna očkovať vo vakcinačných centrách, ktoré sú rozmiestnené po celom Slovensku. V každom kraji je jedno centrum. Očkovanie v centrách sa spúšťa postupne.

 • Banskobystrický kraj - Všeobecná nemocnica Lučenec
 • Bratislavský kraj - VKOC Sputnik – Poliklinika cudzokrajných chorôb, Americké námestie
 • Košický kraj - VKOC Michalovce
 • Nitriansky kraj - Fakultná nemocnica Nové Zámky
 • Prešovský kraj - VKOC Bardejov
 • Trenčiansky kraj - Nemocnica Bojnice
 • Trnavský kraj - VKOC Piešťany
 • Žilinský kraj - Epidemiologická ambulancia Žilina, Sasinkova

16:58 SVET - V Taliansku podali v piatok vakcínu proti covidu približne 600 000 ľuďom, čo je v tejto krajine vôbec najvyšší počet zaočkovaných za jediný deň. Taliansko tak má spomedzi európskych krajín po Nemecku druhý najvyšší počet úplne zaočkovaných ľudí vakcínou proti covidu, píše agentúra AFP.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa talianskych úradov piatkový rekord v počte zaočkovaných čiastočne súvisí so zvýšením množstva vakcinačných centier, ktorých je v súčasnosti 2666. Začiatkom marca ich bolo v krajine zhruba 1 500. Ďalších približne 800 majú otvoriť v najbližších týždňoch.

16:36 SLOVENSKO - Výrobca vakcíny Sputnik V Gameleya vo štvrtok zaslal Ministerstvu zdravotníctva SR oficiálny „návod na lekárske použitie lieku”, ktorý bol aktualizovaný ešte 18. januára. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol minister financií Igor Matovič (OĽaNO).

„Po jeho doručení neexistuje žiadna legitímna prekážka, aby sa vakcínou Sputnik V mohli očkovať aj ľudia nad 60 rokov, presne tak, ako vo všetkých 60 krajinách, kde sa Sputnikom očkuje,” napísal I. Matovič.

Na očkovanie Sputnikom sa dnes môžu hlásiť ľudia od 18 do 60 rokov. Ministerstvo zdravotníctva však koncom týždňa dostalo dokument v ruskom jazyku, ktorý analyzuje a po dôkladnej analýze chce informovať o detailoch.

Skryť Vypnúť reklamu

14:46 SVET - Celosvetový počet mŕtvych v súvislosti s Covid-19 podľa údajov americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa prekonal 3,7 milióna. Tempo sa teraz príliš nemení: o 100 000 sa počet obetí od konca marca zvýšil najprv za osem dní, potom za deväť dní, potom za sedem dní, hranica 3,2 milióna padla za deväť dní a potom 100 000 mŕtvych pribudlo trikrát za osem dní.

Najviac obetí na životoch od začiatku pandémie evidujú USA, kde zomrelo vyše 597 000 ľudí. Nasledujú Brazília (skoro 471 000 mŕtvych), India (viac ako 344 000 obetí), Mexiko (skoro 229 000) a teraz Peru (takmer 186 000).

12:03 SVET - Poľsko do soboty rána potvrdilo 415 nových prípadov nákazy koronavírusom a 38 súvisiacich úmrtí, ktoré v krajine zaznamenali v uplynulých 24 hodinách, vyplýva z údajov poľského ministerstva zdravotníctva. Informovala o tom agentúra PAP.

Skryť Vypnúť reklamu

Poľsko zaznamenalo od vypuknutia pandémie celkovo 2.874.824 prípadov nákazy, pričom ochoreniu COVID-19 podľahlo v krajine 74.139 ľudí, uvádza spravodajská stanica TVN24.

V poľských nemocniciach je aktuálne hospitalizovaných 3484 osôb s ochorením COVID-19, z čoho 484 je pripojených na pľúcnu ventiláciu.

Do piatka bolo celkovo podaných už 21 753 938 miliónov dávok vakcín, pričom približne 8 miliónov ľudí dostalo obe potrebné dávky. Od pondelka 7. júna začína Poľsko očkovať aj deti vo veku od 12 do 15 rokov.

11:55 SVET - V piatok pribudlo v Česku najmenej prípadov ochorenia COVID-19 za jeden deň od vlaňajšieho 31. augusta. Zaznamenali 323 nakazených, o 29 percent menej ako pred týždňom, informovala v sobotu spravodajská televízia ČT24.

Hospitalizovaných s covidom bolo v piatok 363 ľudí, čo je najmenej od polovice vlaňajšieho septembra. Len za posledné dva týždne počet pacientov klesol o dve tretiny.

Skryť Vypnúť reklamu

11:48 SLOVENSKO - Ministerstvo školstva pokračuje v očkovaní učiteľov a zamestnancov škôl z celého Slovenska. Po spustení vakcinácie v rezortnom očkovacom centre v Bratislave pokračuje výjazdmi do regiónov. V piatok 4. júna vyslali očkovací tím do Partizánskeho a Nitry a najbližšie sú v pláne ďalšie mestá.

11:46 SLOVENSKO - Česko zaradí Slovensko od pondelka 7. júna medzi oranžové krajiny, teda krajiny so stredným rizikom nákazy COVID-19. Pribudne tam aj Nemecko. Vo svojom profile na sociálnej sieti o tom informoval štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus (SaS). Priblížil, že občanom či obyvateľom Slovenska bude pri cestách do Česka stačiť, ak sa preukážu negatívnym antigénovým testom nie starším ako 24 hodín alebo PCR testom nie starším ako 72 hodín, ktorý absolvujú ešte na Slovensku. Pred vstupom na územie Českej republiky vyplnia príjazdový formulár.

Skryť Vypnúť reklamu

10:30 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva SR uviedlo, že za uplynulý deň pribudlo tiež 102 pozitívne testovaných antigénovými testami. Pozitivita je 0,16 percenta z 62 403 vykonaných antigénových testov. Pozitivita pri PCR testoch je 2,11 percenta. Najviac pozitívne testovaných PCR testami bolo v Košickom kraji (26), nasleduje Prešovský (26), Žilinský (19), Trenčiansky (16), Bratislavský (10), Nitriansky (deväť), Trnavský (deväť) a Banskobystrický (dvaja). Je medzi nimi 49 mužov a 68 žien.

10:04 SLOVENSKO - PCR testy odhalili 117 nových prípadov, pričom laboratóriá spracovali 5 548 vzoriek. Počet obetí stúpol o 13 na 12 395.

Prvú dávku vakcíny dostalo ďalších 13 117 ľudí, počet zaočkovaných tak stúpol na 1 807 752.

09:54 SVET - Počet potvrdených prípadov infekcie novým druhom koronavírusu na Ukrajine sa za uplynulých 24 hodín zvýšil o 1897 na celkovo 2 213 580. Vyplýva to zo sobotňajších údajov Systému monitorovania epidémie koronavírusu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany. Chorobe COVID-19, ktorú uvedený koronavírus SARS-CoV-2 spôsobuje, podľahlo za tento čas ďalších 86 ľudí, čím celkový počet obetí pandémie stúpol na 51 140. Z ochorenia sa uzdravilo ďalších 8330 ľudí; od začiatku pandémie ich je 2 088 712.

Skryť Vypnúť reklamu

09:39 SVET - Ruská vakcína proti koronavírusu Sputnik V bude dodaná do Brazílie v júli, oznámil v sobotu riaditeľ Ruského fondu priamych investícií (RFPI) Kirill Dmitrijev. Brazília sa stala 67. krajinou, ktorá schválila použitie Sputniku V. Vakcína je na svete druhou najpopulárnejšou z hľadiska počtu schválení vydaných vládnymi regulačnými orgánmi, informovala agentúra TASS.

Brazílsky regulačný úrad pre lieky (Anvisa) v piatok schválil dovoz a obmedzené použitie ruskej vakcíny v krajine.

09:32 SLOVENSKO - V Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb narástli v dôsledku pandémie nového koronavírusu čakacie doby u niektorých chronických diagnóz, teda u stabilných pacientov s potrebou plánovanej zdravotnej starostlivosti, na približne osem až deväť mesiacov. Pre TASR to povedala hovorkyňa národného ústavu Soňa Valášiková.

Skryť Vypnúť reklamu

"Keďže sme boli nútení predovšetkým počas druhej vlny pandémie redukovať kardiochirurgickú operatívu pre obsadenosť časti intenzívnych lôžok starostlivosťou o ventilovaných pacientov s diagnózou COVID-19, narástli v našom zdravotníckom zariadení čakacie doby u stabilných pacientov čakajúcich na kardiochirurgické operačné výkony z pôvodných približne štyroch až piatich mesiacov na súčasných približne osem až deväť mesiacov," uviedla.

Podľa jej slov narástla tiež čakacia doba na niektoré špeciálne inštrumentárne výkony u pacientov s poruchami srdcového rytmu, a to z osem na 12 mesiacov.

08:16 SLOVENSKO - Z Fondu vzájomnej pomoci, ktorý po vypuknutí pandémie založil vlani vtedajší premiér Igor Matovič, doposiaľ odišlo 284 990 eur z vyzbieraných 692 625,06 eura. Finančný príspevok dostalo zatiaľ 446 žiadateľov. Od začiatku roka 2021 doň nepribudli peniaze od predstaviteľov koalície. Úrad vlády (ÚV) SR hovorí, že vo fonde je dostatok prostriedkov, a preto "nie je momentálne potrebné, aby doň bolo prispievané".

Skryť Vypnúť reklamu

Prispievať do fondu majú predstavitelia koalície, posledný príspevok od poslanca parlamentu je z konca decembra 2020. Úrad vlády vypláca prostriedky z fondu s pomocou neziskovej organizácie Ľudia ľuďom. Zriadil webový portál, kde môžu uchádzači o pomoc uverejniť svoju žiadosť. Každý overený žiadateľ má automaticky nárok na 500 eur z fondu. Ďalšie príspevky závisia od podpory verejnosti.

07:48 SVET - V Indii za posledných 24 hodín pribudlo 120 529 nových prípadov. S odvolaním na dáta ministerstva zdravotníctva o tom dnes informovala miestne médiá. Podľa nich ide o najnižšiu bilancii za posledné takmer dva mesiace. Úrady zároveň registrovali 3380 ďalších úmrtí spojených s covidom.

6:18 SLOVENSKO -Pred pandémiou boli zdraví fyzicky aj psychicky. Po prekonaní Covidu-19 začali mať psychické problémy, ktoré u niektorých viedli až k demencii. Nezriedka išlo o mladých ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Psychiatrické nemocnice, kliniky či oddelenia zaznamenali desiatky takýchto prípadov. V niektorých sú už zmeny psychiky nezvratné.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 3. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 4. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 5. Crème de la crème po slovensky
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Po Slovensku na motorke
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 10. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 1. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 2. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 3. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 5. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 6. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 7. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 8. Zázračná škola so zelenou strechou
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Crème de la crème po slovensky
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 28 382
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 11 927
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 7 738
 4. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 7 719
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 6 567
 6. Po Slovensku na motorke 6 411
 7. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 304
 8. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 5 029
 9. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 4 425
 10. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 4 395
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ľuboš Kosík po príchode do Mali (vľavo) a teraz.

Zastavenie vyšetrovania starej kauzy SIS bolo nezákonné.


15 h
Premiér Eduard Heger.

Najvyšší súd roztrhal verdikt Sabovej senátu na márne franforce.


17. jún
Joshua Jozef Kanáloš sa vo svojom novom domove hneď spriatelil s ďalšími psíčkarmi. Sám má dvoch psov, ktorých zachránil z ulice.

Známy predajca Nota bene získal mestský byt.


23 h
Ilustračná fotografia.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 391-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 486 obetí.


a 3 ďalší 14 h

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 391-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 486 obetí.


a 3 ďalší 14 h
Erik Tomáš.

Ak sa deje niečo v rozpore s trestným poriadkom, táto koalícia s tým narobí poriadok, reagujoval Gyimesi.


SITA a 1 ďalší 1 h
Minister obrany Jaroslav Naď počas medzinárodnej konferencie Globsec 2021 Bratislava Forum.

Prezidentka upozorňuje, že má ísť o navýšenie v rámci už existujúceho záväzku členských štátov.


SITA 2 h
Minister školstva Branislav Gröhling.

Na pozíciu riaditeľa sú vysoké nároky z hľadiska rozsahu práce či vzdelania.


TASR 3 h